porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie porad, bowiem nie mają kontroli nad ich wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 15

 
 
2
 
1
 
 
 
Bogumiła B.

dział 308
temat nr 248

Renowacja kamienicy, tynki, parapety, opaska kamienna


1. Jak poprawnie wykończyć parapet okienny podczas remontu kamienicy, gdy stolarka okienna drewniana nie będzie wymieniana?
2. Czy można pozostawić widoczną na zdjęciu nadlaną warstwę betonu? 
3. Jak wówczas zabezpieczyć odsłonięty profil progowy ramy okiennej?
4. Czy można stosować parapety z blachy stalowej powlekanej, gdy stolarka okienna nie będzie wymieniana?
5. Czy styk ramy okiennej z opaską kamienną należy dodatkowo uszczelniać? Jaki materiał należy stosować?
6. W jaki sposób należy przeprowadzić renowacje opasek kamiennych, na których ułożono wyprawy tynkarskie?
7. W jaki sposób należy wykonać styk tynku renowacyjnego z opaską kamienną?
8. Jak wyrównać podłoże pod tynk renowacyjny jeżeli odchylenie od płaszczyzny pionowej może dochodzić do 20 cm na długości 5,0 m?
9. Czy tynk renowacyjny może być stosowany jako tynk podkładowy WTA?
10. Czy gładź renowacyjną należy gruntować przed malowaniem farbą elewacyjną? Jaki materiał stosować?
11. W jaki sposób wykonać boniowanie tynku renowacyjnego?
12. Czy tynk renowacyjny można nakładać w dwóch warstwach? Jakie warunki muszą zostać zachowane?


nr 1 Elewacja budynku do renowacji.
autor: Bogumiła B.
nr 2 Ściana od zaplecza.
autor: Bogumiła B.
nr 3 Zbliżenie na parapet.
autor: Bogumiła B.
nr 4 Zbliżenie na zniszczenia kamienia.
autor: Bogumiła B.
Odpowiedź płatna 369,00 zł
patrz także: okna renowacje piaskowiec elewacje porady architektom porady wykonawcom

Michał D.

dział 308
temat nr 254

Okno w murze czy w ociepleniu?


Dzień dobry, mam pytanie odnośnie pozycji okna w murze, dla ułatwienia zamieszczam, wyliczenia jakie były wykonane przez przedstawiciela jednej z firm dla tych wartości podanych w opracowaniu. Pytanie jest o tyle istotne, że koszt montażu na równo ze ścianą, ale również przy zastosowaniu wszelkich taśm, progów XPS czy innych uszczelniaczy, jest w około 50 % tańszy w tym samym systemie. Dla porównania koszt montażu w warstwie ocieplenia - to ok. 170 zł brutto za metr długości okna, obiektywnie montaż okna w warstwie ocieplenia jest najlepszy, ale może nie zasadny ekonomicznie, czy przyniesie on wymierne korzyści?
1. Czy biorąc pod uwagę ocieplenie większe niż 20 cm (w przykładzie było 15 cm), montaż wraz z licem muru nie byłby już zasadny i optymalny ekonomicznie, a jednocześnie bezpieczny pod wpływem kondensacji pary wodnej i innych niekorzystnych zjawisk. Z rysunku IIa, gdzie na ościeżnicę zachodzi warstwa termoizolacyjna wychodzi, że byłby to model prawidłowy. Oczywiście to jest liczone dla (- 5 na zewnątrz i 20 c wewnątrz). Analizując powinniśmy przyjąć warunki dla danej lokalizacji oczywiście, ale zastanawiam się, czy te zaproponowane w opracowaniu są optymalne dla centrum kraju i można przyjąć jakieś założenie. Reasumując to pytanie czy taki montaż w nowo budowanym domu jest optymalny i prawidłowy?
2. Odpowiedź jest o tyle ciekawa jeśli pod uwagę weźmiemy, że modne są okna z nakładką aluminiową, co sprzyja zachowaniu ich w lepszym stanie przez dłuższy czas. Ale to kosztuje i biorąc np. okno, które poglądowo załączam, można nie brać ramki aluminiowej i zasłonić cały plastik ociepleniem, co obniży zarówno koszt okien jak i samego montażu. Nie rozstrzygamy efektów wizualnych, dla jednych będą ciekawe, dla innych mniej, jeśli byłoby widać samą szybę od strony zewnętrznej.
3. Czy przy montażu okna z licem muru dobrze jest zastosować ciepły parapet lub inny element, który uczyni ten mostek cieplny mniejszym, czyli nie uzupełniamy tylko pianką montażową?
komentarze: 27
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: stolarka PCV stolarka drewniana stolarka aluminiowa

Piotr P.

dział 308
temat nr 396

Obsadzenie okna w ścianie 3-warstwowej


Jak powinno być montowane okno w ścianie trójwarstwowej?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego mury mostki cieplne mury licowe ocieplenia stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV porady architektom porady inwestorom

Kalugs

dział 308
temat nr 519

Montaż stolarki okiennej w termoizolacji


Wykonawca okien (okna drewniane) wykonał rysunek określający sposób montażu w systemie MOWO (firmy Illbruck) - okna wysunięte w płaszczyznę izolacji termicznej. Czy w takim rozwiązaniu powstaje znaczący mostek termiczny? (rysunek dot. montażu okna HS i okien zwykłych - fix i skrzydła otwierane). Tylko 5 cm izolacji między podmurówką a podłogą właściwą na odcinku ok 40 cm.

System montażu MOWO składa się z profilu instalacyjnego i klinu izolacyjnego (załączam pdf z rysunkiem), my stosować będziemy typ montażu nr 2 zaprezentowany na załączonym rysunku.
nr 1
nr 2
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego okna drzwi ocieplenia stolarka drewniana porady inwestorom

ŁukaszW

dział 308
temat nr 735

Czy zabezpieczać piankę PU uszczelniającą okna?


Czy pianę uszczelniająca wokół okna należy czymś zabezpieczyć?
Słyszałem ze zasłania się ją klejem do styropianu? Ale czy jest to konieczne?
Czy jeśli będzie w ciągu miesiąca zasłonięta styropianem przy ocieplaniu budynku to można ja zostawić nieosłonięte do tego czasu?
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV porady inwestorom porady wykonawcom

magda710

dział 308
temat nr 773

Ocieplenie podłogi, jaki tynk, jakie ogrzewanie, montaż okien


Witam serdecznie - mam kilka pytań:
1. W projekcie (projekt indywidualny) mam 15 cm styropianu na chudziaku, nic więcej nie mam zapisane, czy poleca Pan jakiś " lepszy " styropian na chudziaka?

2. Jestem po rozmowie z tynkarzami, polecają mi tynk gipsowy diamant podobno, nie trzeba po nim dawać gładzi (ściany z pustaka ceramicznego na dryfix), czy decydować się na takie rozwiązanie, czy iść w tynki cementowo- wapienne?

3. W projekcie mam na dole ogrzewanie podłogowe, na górze grzejniki (piec gazowy kondensacyjny w planie), polecają mi jednak podłogówkę w całości (i wtedy na górze panele laminowane, a na dole kafle), jak Pan się zapatruje na takie rozwiązanie?

4. Montaż okien na piankę, czy na taśmy, które rozwiązanie Pan poleca?

Dziękuję
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV porady inwestorom

diakon88

dział 308
temat nr 857

Jak wybrać wykonawcę, by nie stracić?


Witam, jak prawidłowo wybrać : tynkarza, firmę od okien, dekarza do położenia blachodachówki z wykończeniem jej. ? Do każdej z dziedzin posiadam 5 fachowców, każdy mówi że zrobi tak nie inaczej. Od okien jedni chcą bym dał ciepłe parapety inni nie, mówię im jakie chce okna jak otwierane to narzucają swoje wersje, tynkarze jedni cementowo wapienne z worków inni tradycyjne, a jeszcze inny tylko gipsowe. Dekarze to każdy inaczej pomierzył dach. Każdy wyceniał tą samą blachodachówkę modułową i są rozbieżności w ilości. Najbardziej chodzi o to że kilku fachowców co 3-4 dni dzwoni pyta czy się zdecydowałem ? Jak traktować takich ludzi ? Czy powinienem pytać ich najpierw o coś konkretnego ? Większość z nich mówi że mogą pokazać swoje dzieła które wykonali.
komentarze: 49
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane tynki stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV okna dachy pokrycia dachowe wykonawstwo porady inwestorom

danrat

dział 308
temat nr 1049

Dodatkowe ocieplenie ościeża przed montażem stolarki


Czy można dodatkowo przed montażem stolarki okiennej wykleić ościeża xps-em powiedzmy 30mm w celu zmniejszenia mostka termicznego w tym miejscu?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV porady inwestorom

Kalugs

dział 308
temat nr 1192

Połączenie elewacji wentylowanej z ociepleniem BSO


Jak wykonać obróbkę blacharską między elewacją tynkową (styropian) i drewnianą (wełna)? Czy propozycja opisana projektem jest właściwa?

nr 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV elewacje elewacje wentylowane

AndrzejM

dział 308
temat nr 1420

Montaż stolarki w murze z betonu komórkowego


Dzień dobry.
Chciałbym się zapytać o ściany jednowarstwowe (Ytong gr. 48cm) i montaż w tej ścianie okien. Jak powinien być poprawnie wykonany montaż takich okien? Co z mostkami termicznymi? Czy 3 cm docieplenia ościeżnicy jest wystarczające? Czy istnieje takie coś jak ciepły montaż okien w takiej ścianie?

komentarze: 6
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego stolarka PCV stolarka drewniana stolarka aluminiowa mostki cieplne porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie porad, bowiem nie mają kontroli nad ich wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.