porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 15

 
 
2
 
1
 
 
 
J.K.

dział 308
temat nr 010

Przyśpieszenie wysychania domu


... Widziałem na forum czyjeś pytanie o szybkie wysuszenie ścian w budowanym domu. Były różne odpowiedzi. Więc zgłaszam się o poradę. Mam taki sam problem. Kończę budowę domu jednorodzinnego i 2 tygodnie temu położono ostatnie tynki i wylewki na podłogi. Obecnie czuje się dużą wilgotność w domu. Chciałbym szybko zabrać się do robót wykończeniowych: płytki, parkiety, malowanie i się wprowadzić.

- Czy można zastosować osuszacz na olej opałowy? Jak jest z tym naprawdę, bo nie chcę czegoś zepsuć podczas suszenia.


komentarze: 5
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne suszenie budowa domu jednorodzinnego wysychanie

Joanna L.

dział 308
temat nr 019

Zalane stropy i ściany przeciekiem z wyższej kondygnacji


... Kupiłam nowe mieszkanie w stanie developerskim i chcę je wykończyć, ale od tygodnia mam zalane mieszkanie. Piętro wyżej hydraulik źle podłączył instalacje w podłodze i jest wyciek. W kilku pokojach u mnie mam zalania wodą na suficie. Piętro wyżej wyciek został 2 dni temu usunięty ale u mnie nic nie wysycha mimo otwierania okien.

- Kiedy można robić wykończenie?

Fachowiec twierdzi, że można już pracować bez obaw gdyż materiały do szpachlowania też są mokre bo rozrabiane wodą to razem wyschną z mokrymi ścianami i sufitem. Coś mi jednak mówi że to nie prawda.

- Proszę o fachową opinię w tej sprawie.


nr 1 Zaciek w pokoju dziennym.
autor: Jerzy Zembrowski
nr 2 Zaciek w sypialni.
autor: Jerzy Zembrowski
nr 3 Zaciek w korytarzu.
autor: Jerzy Zembrowski
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty zawilgocenia suszenie wysychanie wykończenia

Fryderyk Oracz

dział 308
temat nr 030

Docieplenie ścian z siporexu w istniejącym domu


... Chciałbym wykonać docieplenie domu mieszkalnego z piwnicą, wybudowanego w roku 1980 w Płocku. Ściany zewnętrzne otynkowane wykonane są z siporeksu:
a/ bloczek 24 cm, szczelina powietrzna 3 cm, bloczek 12 cm (ściany parteru),
b/ bloczek 24 cm (ściany strychu nieogrzewanego).
Okna mam nowe wykonane z PCV U=1,1. Ściany fundamentowe są otynkowane w całości i wykonane są z pustaków żużlobetonowych grub. 38 cm, wysokość ścian piwnic od poziomu gruntu do górnej krawędzi stropu nad piwnicą wynosi od 110 do 130 cm.

Mam takie pytania:
1. Chciałbym utrzymać jednakową grubość ocieplenia na całej wysokości ścian.

- Jaka powinna być zastosowana grubość ocieplenia?
- Jaki rodzaj wyprawy zastosować? Zaproponowano w sklepie silikatowy lub akrylowy, czy to dobrze?

2. Drzwi wejściowe otwierają się na jedną ze ścian (konstrukcja a/, po otwarciu opierają się o nią). Ściana ma pow. ok. 3 m2. Ze względu na to możliwe jest ocieplenie tej ściany (po skuciu tynku ) styropianem o gr. tylko 2 cm. - Czy można wykonać ocieplenie na tym kawałku ściany styropianem tylko o takiej grubości?

3. Odległość od dolnej krawędzi okien w piwnicy do poziomu gruntu wynosi od 10 do 30 cm. Przy braku ocieplenia całych ścian piwnic (tzn. do ław fundamentowych) należałoby rozpoczynać ocieplenie w środku okien piwnicy (stosując zalecenia producentów systemów BSO, 20-30 cm poniżej stropu nad piwnicą i 30 cm powyżej poziomu gruntu). Rozwiązanie to wydaje mi się mało estetyczne. - Czy można wykonać ocieplenie ścian piwnic do poziomu gruntu lub nieco poniżej np. 10 cm? - Jak w tym przypadku powinno być wykonane prawidłowo ocieplenie?


Odpowiedź płatna 492,00 zł
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne elewacje docieplenie

Piotr A.

dział 308
temat nr 314

Zagrzybienie domu z roku 1937


Proszę o radę jak najskuteczniej i najekonomiczniej pozbyć się grzyba pleśniowego z mojego mieszkania? Proszę o wsparcie i podanie możliwie szczegółowo opis czynności do wykonania, gdyż chcę to zrobić jedno lub dwuosobowo. Czy jako środek zaradczy zastąpić w pokoju z grzybem podłogę na legarach na gruncie na jakąś podłogę wg nowych technologii?

Budynek z roku 1937, piętrowy o kształcie kwadratu (10x10m) przykryty dachem kopertowym. Ściany zewnętrzne gr. 48 cm mur z cegły na zaprawie piasek+wapno. Fundament cegła betonowa na zaprawie cementowej. Brak izolacji pionowej i poziomej, ale izolacja pozioma wykonana jest ze smoły pod ziemią 25cm (z uwagi na zniszczenia wojenne teren po 45r podniósł się o warstwę rozrzuconego gruzu). Budynek częściowo podpiwniczony. W 1998 r. skuto stary tynk i ponownie wytynkowano nowym cem.-wapiennym zatartym na gładko.

Podłoga w pokojach: klepka bukowa na deskach drewnianych na legarach ułożonych na gruzie 30 cm, który wysypany jest na piasku. Tynk wew. cementowo-wapienny, miejscowo wyszpachlowany gipsem i pomalowany farbą. Zagrzybienie pleśniowe sięga wys. 60 cm.

nr 1 Pokój dziecięcy z widocznymi plamami pleśni.
autor: Piotr A.
nr 2 Pokój z widocznymi plamami wilgoci i pleśni.
autor: Piotr A.
nr 3 Pokój z widocznymi mokrymi plamami, pleśnią, wykwitami i odpadającą farbą.
autor: Piotr A.
nr 4 Cokół z wyprawą cementową, wykwity i spękania tynku w linii podłogi.
autor: Piotr A.
nr 5 Cokół z wykwitami solnymi i wapiennymi. Powyżej strefa naprawianego tynku.
autor: Piotr A.
nr 6 Wykwity solne i zawilgocenia w strefie niepodpiwniczonego parteru.
autor: Piotr A.
nr 7 Rzut piwnic.
autor: Piotr A.
nr 8 Rzut parteru z projektu przedwojennego.
autor: Piotr A.
nr 9 Przekrój pionowy przez budynek - wg projektu przedwojennego.
autor: Piotr A.
nr 10 Obecny plan parteru.
autor: Piotr A.
Odpowiedź płatna 984,00 zł
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty renowacje zawilgocenia zasolenia podbicia fundamentów iniekcje przeciw wilgoci remonty porady inwestorom

Janusz Glazurnikwawa Tomzik

dział 308
temat nr 341

Sprawa wygrzewania jastrychów


Sprawa tyczy się procesu wygrzewania jastrychu, w systemie ogrzewania podłogowego, przed układaniem okładzin. Temat może się przydać, bo jako czynny wykonawca obserwuję brak wiedzy o tym, lub wiedzę mało precyzyjną.

Sprawa zarówno przygotowania wylewki jak i jej wygrzania została omówiona w "Sekretach..." Pana Jerzego - strona 254-255. Wskazówki jak wygrzać jastrych można znaleźć w wielu źródłach. Temat ten podejmują producenci systemów ogrzewania podłogowego oraz producenci klejów, zapraw. Wiele kotłów ma zainstalowany specjalny program kontrolujący cały proces.

Mnie osobiście mniej interesuje sposób wygrzewania, z racji iż te informacje są dość powszechne, jestem ciekawy samego procesu wygrzewania, tego co się dzieje "w środku". Przy tym temacie często mówi się o odprężeniu, czy też kompensacji, ale co się pod tym kryje, jakie zmiany właściwie zachodzą w samej strukturze jastrychu? Niektóre źródła sens wygrzewania upatrują w odparowaniu wody resztkowej, tylko czy chodzi jedynie o samą wilgotność, jej poziom? Domyślam się, że cały proces ma przygotować wylewkę do docelowej pracy, chciałbym zgłębić ten temat.

Pytanie drugie: czy bezwarunkowo zawsze należy dokonywać wygrzewania jastrychu przed układaniem okładzin - nawet jeśli układanie następuje długo po jego ułożeniu (nawet po paru latach).

Pytanie trzecie: czy jest jakiś sposób na sprawdzenie jastrychu, czy został już wygrzany, zakładając, że nie mamy możliwości sprawdzenia tego w oprogramowaniu pieca?.

Zadaje te pytania, bo jako glazurnik spotykam się z sytuacjami, gdzie inwestor nie ma zielonego pojęcia o czym mowa - gdy nie uzyskuję protokołu z wygrzania wylewki, to zwyczajnie wykonuję ten proces dla pewności. Wśród wykonawców zdania są podzielone - jedni twierdzą, że wystarczy zbadać wilgotność, inni, że wygrzewanie bezwarunkowo musi mieć miejsce.

komentarze: 12
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: jastrychy anhydrytowe jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane wykonawstwo porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

PaSma

dział 308
temat nr 353

Kominki wentylacyjne dachowe czy hybrydowa wentylacja?


1. W moim projekcie nie widzę żadnych stężeń przeciw siłom działającym od szczytu na dachu ale rozumiem że te są przenoszone przez drewniane słupki ścianek działowych? Czy wymagane jest dodatkowe stężenie poprzeczne od murłaty do kalenicy?

2. Mam część drewna świerkowego sezonowanego ale w ilości pozwalającej jedynie na wykonanie jętek oraz kleszczy i połowy krokwi. Czy domówienie brakujących elementów i dosuszenie ich w tartaku byłoby akceptowalne?

 

3. Pytanie z wentylacji. W projekcie mam przewidziane 4 kominki wentylacyjne fi-150 dla każdego pomieszczenia na poddaszu. Przedstawiam przykładowy egzemplarz. Jako że przewidziano je do wentylacji pomieszczeń ciepłych rozumiem że rury spiro do nich powinny być izolowane termicznie w celu ograniczenia wykraplania się pary? Z moich pomiarów wynika że jeśli zainstalujemy te kominki w okolicy kalenicy i będą one wystawały ponad nią to efektywna długość całego kanału wyniesie 2,8 m licząc od kratki w pokoju. Czy to ma w ogóle sens czy zrobić wentylację hybrydową? Czy zamiast kominków można wykonać podcięcia w drzwiach i dać przepływ powietrza na poddaszu z pokoi do łazienki i tam jeden taki kominek? Nadmieniam że w każdym pokoju na poddaszu będą okna połaciowe z nawiewnikami.


nr 1 Kominek wentylacyjny na dachu
autor: Semifinland
komentarze: 10
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne dachy dachówki ceramiczne wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa porady inwestorom porady wykonawcom

TomaszPe

dział 308
temat nr 962

Podłączenie suszarki do ubrań do wentylacji


Szanowny Panie,
jak należy rozwiązać podłączenie suszarki do ubrań do wentylacji, jeśli suszarka tego wymaga? Zarówno dla wentylacji mechanicznej jak i grawitacyjnej.
Z góry dziękuję,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna suszarnictwo suszenie porady inwestorom

rzeszowiak

dział 308
temat nr 1120

Kiedy ława z betonu napowietrzonego?


Witam.
W dziale "Rysunki detali", mamy rysunki które uwzględniają hydroizolacje ławy fundamentowej FU-086 oraz NIE uwzględniające hydroizolacje ławy FU-070.
Moje pytanie: jakie czynniki mają wpływ na decyzję o izolowaniu ławy lub jej brak? (fizyczny dostęp - możliwość wykonania prac etc.)
Jakie konsekwencje może nieść ze sobą brak takiej hydroizolacji? Czy opinia geologiczna lub po prostu wysokość wód gruntowych, jest czynnikiem istotnym w podejmowaniu takiej decyzji?

komentarze: 7
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli fundamenty ławy fundamentowe betony specjalne

Adamo

dział 308
temat nr 1173

Mieszanie gatunków i wieku drewna na więźbę dachową


Witam,
mam część drewna świerkowego sezonowanego ale w ilości pozwalającej jedynie na wykonanie jętek oraz kleszczy i ewentualnie połowy krokwi. Czy domówienie brakujących elementów z sosny i dosuszenie ich byłoby akceptowalne?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne porady inwestorom

Michał D.

dział 308
temat nr 1272

Z czego deska czołowa okapowa?


Dzień dobry,
mam pytanie o deskę czołową, okapową. Obdzwoniłem wiele miejsc, tartaków itp. i mam problem z uzyskaniem deski czołowej, która będzie suszona komorowo, zaimpregnowana, czterostronnie strugana. A ponieważ wiązary i deskowanie dachu będzie z drewna o odpowiedniej wilgotności i innych parametrach chciałem takie samo drewno na deskę okapową. Ale wszędzie jest albo surowa, albo nie ma, a moi dostawcy nie mają takich desek.
Czy czymś można zastąpić deskę okapową - płytą OSB? Sklejką? Ja potrzebuję wymiar ok. 3cm grubości na 20 cm szerokości. Oczywiście jest możliwość sprowadzenia z południa Polski, gdzie oni sprowadzają ze Szwecji, paranoja, że u nas tartaki zatrzymały się chyba w średniowieczu, ale to pewnie winna częściowo klientów, którzy robią z mokrego drzewa wszystko.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy okapy dachowe porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.
baner_BORNIT_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_Steinbacher_2021.webp
baner_vents_2021.webp
baner_STO_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home Gen. Wł. Andersa 5,
15-124 Białystok
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2022 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.