porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 67


 
 
7
 
6
 
5
   ...  
1
 
 
J. Oskrobatemat nr 308-047
visibility czytano 186 razy

Hydroizolacja podpiwniczenia przy wysokiej wodzie


... Realizujemy aktualnie budowę. Proszę o dokonanie analizy dokumentacji i wskazanie technologii zabezpieczenia fundamentu budynku. W trakcie robót ziemnych nastąpiły sączenia z boków i dna wykopu. Przed usunięciem ostatniej 50-centymetrowej warstwy gruntu i wykonaniem podsypki żwirowej wraz z betonem podkładowym, wykonaliśmy tymczasowy drenaż opaskowy. Planujemy wykonanie na koniec drenażu docelowego na poziomie ław fundamentowych. Prosimy o zwrócenie uwagi na konieczność wykonania zamknięcia otworów technologicznych po ściągach i istnienie zbrojenia startowego wychodzącego z ław fundamentowych.

 

Z przekrojów geotechnicznych wynika, iż poziom wód gruntowych znajdował się 1 m powyżej poziomu posadzki piwnic. Nasze obawy budzi zachowanie się wody po wykonaniu zasypek pomimo drenażu docelowego w poziomie ław fundamentowych. Obawiamy się występowania wilgoci na powierzchniach poziomych posadzek.

- Czy nie jest konieczne wykonanie izolacji warstw posadzkowych w piwnicach? A jeśli tak to istotne będzie wykonanie izolacji poziomej oraz połączenie z pionową.


Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty hydroizolacje posadowienia posadzki betonowe piwnice

jpyttemat nr 308-101
visibility czytano 239 razy

Domy prefabrykowane z keramzytobetonu


1. Jaka jest Pana opinia o budownictwie z tego typu materiału?
Jako inwestor mocno zastanawiam się nad wyborem takiego rozwiązania. Mamy w Polsce producenta takich ścian, który w teorii udziela na nie 50-letniej gwarancji. Grubość ściany wynosi około 15 cm i jest zbrojona siatką, nadproża są dodatkowo dozbrajane na etapie produkcyjnym. Skład ściany to 70% keramzyt i 30% wypełnienie betonowe. Ściany podobno nie wymagają tynkowania a jedynie lekkiej zacierki z gładzi.

2. Podobno pod prefabrykowane ściany keramzytowe najlepiej sprawdza się płyta fundamentowa (zakładam, że odpowiednio lżejsza, ze względu na stosunkowo niską masę ścian). Czy można prosić również w tym względzie o Pana profesjonalną opinię?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne analizy cieplno-wilgotnościowe analizy ekonomiczne budowa domu jednorodzinnego charakterystyki energetyczne domy energooszczędne domy jednorodzinne fizyka budowli fundamenty keramzyt optymalizacja porady inwestorom porady architektom posadowienia pustaki keramzytobetonowe

Rafał Leszczyńskitemat nr 308-106
visibility czytano 706 razy

O termoizolacji posadowienia domu na płycie


W książce w wariantowaniu płyt fundamentowych porusza Pan wątek odpowiedniego zaizolowania pachwiny płyta/ściana a tym samym pachwiny wewnętrznej. Na rysunku 1.5.-22 jest pokazane prawidłowe rozwiązanie z dodatkowym XPS docieplającym grunt pod płytą. Rozmawiałem o tym z wykonawcą przy zastosowaniu skośnego XPS. Jestem za rozwiązaniem z rysunku. Argument którego używa wykonawca - trudność przy zagęszczeniu gruntu przy takim umieszczeniu XPS istnieje obawa że na skutek zagęszczania XPS będzie się przemieszczał i pojawi się na obrysie płyty klawiszowanie XPS. Drugi wariant - umieszczenie XPS po wylaniu płyty, ale pojawia się pytanie czy zagęszczony grunt pod betonem podkładowym nie będzie się osypywał przy odkopywaniu - celem umieszczenia XPS? Jak prawidłowo nakazać zrobienie tego docieplenia gruntu?


Czy na rysunku 1.5.-23 izolacja boczna płyty nie powinna być do poziomu gruntu zrobiona z XPS a dopiero wyżej z EPS?


Analizując rozwiązanie z rys 1.9.-12 zwróciłem uwagę że na poziomie dolnego XPS nie ma ciągłości hydroizolacji z boku styku. Teoretycznie może wejść wilgoć na styku EPS cokołowego i XPS i pójść w stronę foli PE. Przy wariancie z rysunku 1.9.-13 mamy ciągłość szlamu (12) i masy(5). Proszę o komentarz.


W większości przypadków płyt sugeruje Pan stosowanie jako hydroizolacji poziomej masy polimerowo-bitumiczne. Jakie Pan widzi przeciwwskazania do zastosowania pap termozgrzewalnych pod płytą (przy zastosowaniu folii jako warstwy poślizgowej/ochronnej (pod i nad XPS)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe fundamenty posadowienia porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

Maciej Jagielaktemat nr 308-131
visibility czytano 1406 razy

Beton napowietrzony na budowie


W książce wielokrotnie pojawia się informacja o zaletach stosowania betonu napowietrzonego, do tego jednak nieco zniechęcająca uwaga o tym, że można go przygotować wyłącznie na budowie.

Jak ma wyglądać w praktyce przygotowanie betonu napowietrzonego na budowie (np w skali robót polegających na wylaniu ław domu jednorodzinnego)? Czy np można dodać domieszkę napowietrzającą w betonowozie tuż przed wylaniem/pompowaniem betonu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: betony specjalne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia

M.Kruczkotemat nr 308-234
visibility czytano 341 razy

Co zrobić z otworami montażowymi wieńca?


Mój wykonawca robiąc szalunki pod wieniec wzmacniali je w dość osobliwy sposób, bo dla swej wygody posiłkowali się plastikowymi rurkami (do prowadzenia instalacji elektrycznych). Przez te rurki przechodziły pręty gwintowane. Dzięki temu szalunek dobrze się trzymał, ale po jego usunięciu mam teraz kilkadziesiąt otworów w wieńcu i wykonawca już poszedł na inna budowę. Czy wystarczy wypełnić je zwykłą pianką montażową, czy coś innego zrobić?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: żelbet-naprawy budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

D. Tymtemat nr 308-252
visibility czytano 435 razy

Pęknięta żelbetowa niecka basenu kąpielowego


Firma nasza wykonuje pełnowymiarowy basen pływacki żelbetowy, który będzie wykładany płytkami basenowymi ceramicznymi. Niecka basenowa basenu głównego z betonu klasy C20/25 została wylana 2 miesiące temu. Grubość ścianek 25 cm. Obecnie zauważyliśmy kilka pęknięć na ścianach bocznych dłuższych niecki, które występują w środku długości ale po obu stronach (naprzeciw siebie).

Pęknięcia mają rozwartość ok. 0,5 mm i są długości ponad 1,2 - 1,5 m każde. Inspektor nadzoru twierdzi że tym nie należy się przejmować i można bez obaw wykonywać hydroizolację mineralną pod płytki i je przyklejać. Natomiast architekt który też zakupił Pana książkę odesłał mnie do Pana.  Za budowę ja odpowiadam jako kierownik budowy i chciałbym wiedzieć jak z tym poradzić?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: baseny kąpielowe naprawa żelbetu iniekcje spajające porady wykonawcom porady inżynierom

SBtemat nr 308-348
visibility czytano 9031 razy

Kształcące rozterki początkującego budowlańca


Po kilku miesiącach pracy w branży pojawiło się w mojej głowie sporo wątpliwości, które chciałbym żeby Pan rozjaśnił.


1. Jak powinno się postępować z krzywymi wytykami słupów czy rdzeni pod słupy,belki? Praktykuje się wyginanie ich do skutku kluczem jednak gdy ich przesunięcie względem poprawnego wynosi kilkanaście centymetrów to ich krzywizna po takiej operacji nawet dla laika wydaje się podejrzana. Może lepiej je uciąć i nawiercić nowe otwory w sposób analogiczny do tego, który przedstawił Pan w temacie nr 223?
Na jednej z budów w wyniku zmian w projekcie (projekt się zmienił, ale na papierze wciąż mieliśmy starą - nieaktualną koncepcję) należało postawić schody w miejscu gdzie była płyta fundamentowa (30 cm z betonu"wodoszczelnego"). Czy wypuszczenie wytyków pod schody można wykonać analogicznie jak sugeruje Pan w poradzie 223? U nas wykonano identycznie jak wskazani wykonawcy w tej poradzie. Jak stwierdził mój przełożony "beton przygniecie". Na szczęście to były proste jednobiegowe schody.
Gdy mamy wstawić np. podciąg (stalowy szkielet z strzemion i prętów podłużnych) w stalowe wytyki podczas zbrojenia stropu to czy ma jakieś znaczenie czy wstawimy te wytyki w środek, na zewnątrz czy na zmianę? Czy może nie ma to większego znaczenie a istotne jest tylko to żeby po wstawieniu była odpowiednia otulina?


2. Fundamenty pewnej rezydencji jednorodzinnej (tej od schodów) wykonywaliśmy podczas srogich mrozów w okolicach -10 stopni Celsjusza w nocy i niewielki mróz w dzień. Podobno zastosowaliśmy jakiś beton zimowy który może wiązać do -10 stopni C. Czy takie cuda istnieją czy doszło do jakiegoś nieporozumienia i przecenienia możliwości tego betonu? Pielęgnacja, którą zastosowaliśmy sprowadzała się do przykrycia szalunków folią. Dodatkowo zamówiono C30/37 zamiast C25/30 jednak z tego co czytałem w książce "Beton i jego technologie" beton, który zamarznie w nieodpowiednim momencie może stracić znacznie więcej niż 20% wytrzymałości.


3. Czy wysadziny od gruntu podczas mrozów są groźne tylko dla małych domków ewentualnie samych fundamentów czy mogą równie dobrze doprowadzić do popękania betonu kilkupiętrowego budynku, który nie został zasypany na zimę?


4. Jak betonować ściany żelbetowe albo szyby windowe aby nie dochodziło do rozsegregowania kruszywa i powstania raków i porów w dolnej części elementów? Normalnie powinno się zapewnić odpowiednio mały swobodny spadek podczas betonowania z pompy, ale te elementy są tak gęsto zbrojone, że nie da się wsunąć rękawa pompy do środka i betonuje się zrzucając beton z 2/3 metrów co prowadzi do ww problemów. Ewentualne ubytki wypełniać masami naprawczymi do betonu? Czy gdy ubytek jest wyjątkowo wyraźny tj. dziura w którą można wsadzić pięść w 24 cm szybie windy też można w ten sposób naprawić czy wymaga to jakiejś szczególnej technologii?


5. Przywołuje Pan czasami wykonawców, którzy bronią się sloganami w stylu"robię tak od dwudziestu lat i nigdy nie było reklamacji". Jak to interpretować? Kłamią? Ludzie nie zawsze reklamują bo zakładają, że problemy pojawiające się po dwudziestu latach nie podlegają reklamacji/nie są winą wykonawców? Wiele błędów daje o sobie znać po okresie dłuższym niż 20 lat? Czasami nie wiadomo dlaczego, ale ewidentny błąd nie daje o sobie znać albo wymaga bardzo precyzyjnych badań aby go zauważyć?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe błędy wykonawcze błędy projektowe fizyka budowli konstrukcje żelbetowe

anieldtemat nr 308-412
visibility czytano 122 razy

Ława w gruncie gliniastym z wysokim poziomem wody


Witam, po badaniu geologicznym wyszło, że wody gruntowe mamy na 2.5 m. Ławy na 2.3 m. Grunt gliniasty. Nie ma możliwości zgrzania papy, ze względu na wciąż gromadzącą się wodę. Czy jest możliwość wykonania ław z betonu wodoszczelnego W8? Co Pan o tym myśli?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty ławy fundamentowe hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

bartitemat nr 308-418
visibility czytano 814 razy

Harmonogram robót przy fundamentach z hydroizolacją pod ławą


Witam, proszę o ocenę harmonogramu prac fundamentowych. Nie wiem czy wszystko dobrze zrozumiałem, więc proszę o opinie.

Beton podkładowy
/ 7 dni
Gruntowanie pod papę podkładową
/ 1 dzień
Papa podkładowa, szalunki, zbrojenie, wylanie ław
/ 14 dni
murowanie ścian fundamentowych
/ 14 dni (wilgotność masowa > 4%)
Gruntowanie pod hydroizolacje polimerowo-bitumiczną
/ 1 dzień
Pierwsza warstwa hydroizolacji
/ 3 dni
Druga warstwa hydroizolacji
/ 3 dni
Termoizolacja fundamentów
/ 1 dzień
Zasypanie fundamentów

Co w przypadku wieńca na fundamencie ile trwa jego schnięcie i po jakim czasie można na nim wykonywać hydroizolacje? Co w przypadku złej aury, każdy dzień deszczu to dodatkowy dzień do tych wartości wyżej?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje posadowienia porady inwestorom porady wykonawcom

Niszczutemat nr 308-421
visibility czytano 252 razy

Fundament z betonu napowietrzonego


Przymierzam się do zlecenia firmie wykonanie fundamentu pod mój dom, jednak mam kilka pytań. Badanie gruntu wykazało glinę piaszczystą, brak wód gruntowych, badania robione jesienią 2017 r. w okresie bardzo dużych opadów, działka jest na lekkiej górce. W projekcie nie ma żadnych wzmocnień słupami żelbetowymi. Betoniarnię mam 2 km od placu, która wykonuje beton napowietrzony, dlatego chcę aby fundament był wykonany zgodnie z rys. 1.9.-10 ( str. 162). Projekt przesłałem Panu do wykonania analizy c-w.
1. Czy musi być wykonywany beton podkładowy, jeżeli ława fundamentowa będzie z betonu napowietrzonego?
2. Jeżeli nie musi być betonu podkładowego, to czy ława fundamentowa z betonu napowietrzonego musi być szalowana? ( pytanie wiążę się z poradą i zdjęciami 216, gdzie chyba szalunków nie było, albo tak krzywo wykonane?)
3. Wybranie gruntu rodzimego musi być wykonane aż do poziomu „dołu” betonu podkładowego, połączenia betonu podkładowego z ławą fundamentową, czy do połączenia ławy fundamentowej ze ścianą fundamentową( zakładając, że nie trzeba szalować ław z betonu napowietrzonego)
4. Czy można wykonać, oczywiście po konsultacji z konstruktorem, również i ściany fundamentowe z betonu napowietrzonego, dzięki czemu można byłoby zrezygnować z hydroizolacji?
5. Dlaczego ława zaizolowana jest szlamem sztywnym ( porada 216), skoro na rys. 1.9.-10 jest masa polimerowo-bitumiczna lub papa termozgrzewalna( będzie układana papa – wniosek z innych Pana porad)
6. Jak sprawdzić czy betoniarnia na pewno zrobi beton napowietrzony?
7. Czy do zaprawy cementowej musi być dodany środek napowietrzający?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty betony specjalne posadowienia ławy fundamentowe porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
7
 
6
 
5
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.