porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 97

 
 
10
 
9
 
8
   ...  
1
 
 
Roberto

dział 308
temat nr 004

Taras naziemny wyłożony płytkami gres


... Obecnie buduję dom jednorodzinny i mam ostrą sprzeczkę z wykonawcą. Do tego dochodzą różne niepełne i niejasne informacje, które wyczytałem w Muratorze i kilku innych pismach tego typu. Proszę o pomoc i szybką odpowiedź, za którą z góry dziękuję.

- Czy w tarasie ogrodowym przyległym bezpośrednio do domu i położonym na betonowym podkładzie na gruncie należy wykonywać jakieś hydroizolacje czy nie?

- Czy można płytki gres przyklejać bezpośrednio na beton tarasu?

- Czy taras taki wymaga fundamentu, czy wystarczy płyta betonowa grubości 10 cm wylana na gruncie?

komentarze: 7
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne tarasy naziemne

Zdzisława Nowak

dział 308
temat nr 039

Naprawa mocno przeciekającego tarasu


... Kupiliśmy dom wybudowany 7 lat temu. Ma okazały taras o powierzchni 40 m2 nad salonem. Z tarasem mamy problem. Nad salonem stale przecieka latem i zimą. Taras będzie remontowany. Wykonawca oglądał i chce rozebrać wszystkie warstwy a potem położyć ponownie jak były tyle, że nowymi materiałami - ponoć rewelacyjnymi.

- Czy dla takiego tarasu trzeba wykonywać wcześniej jakieś obliczenia czy nie trzeba? Nasz wykonawca twierdzi, że taras to nie ściana i nie trzeba żadnych obliczeń, że "szkoda kasy".

Wykonawca chce na tym tarasie przyklejać płytki i fugować jakąś masą poliuretanową o której wyczytał w Muratorze. Ponoć to rewelacyjna i skuteczna metoda. Jak Pan to ocenia?

komentarze: 2
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne domy energooszczędne tarasy naprawy przecieki

Lucyna W.

dział 308
temat nr 064

Kiedy jest powierzchnia biologicznie czynna?


... Pracuję w Wydziale Inżynierii i Ochrony Środowiska UM i zajmuję się uzgadnianiem projektów pod względem zgodności z wymogami ochrony środowiska, zachowania wymaganej powierzchni zabudowy w stosunku do istniejącego planu zagospodarowania  przestrzennego, oceny wpływu na środowisko. Ponieważ nasze miasto jest miastem rezydencjalnym, działki sprzedawane inwestorom mają zwykle bardzo małą powierzchnię zabudowy. Wymagana powierzchnia biologicznie czynna, do zachowania na działce jest duża. Jest oczywiste, że deweloperzy robią wszystko żeby maksymalnie przeinwestować działkę. I tu pojawia się problem interpretacji przepisu o pow. biologicznie czynnych.

- Co można traktować jeszcze za powierzchnię biologicznie czynną, a co już taką nie może być? Spotykamy się z różnymi skrajnymi przypadkami w przedkładanych nam projektach.


Przytoczę skrajnie absurdalny: projektant przedkłada nam projekt budynku, pod którym niemal na całej powierzchni działki znajduje się garaż podziemny. Garaż "przysypany" jest 5 cm warstwą ziemi na której rosnąć ma trawa, na dodatek zjazdy do garażu są podobnie skonstruowane i tam też warstwa ziemi z trawą. Architekt całą tą powierzchnię wyliczył jako biologicznie czynną w 50 %. My jako Wydział opiniujący nie godzimy się oczywiście na taką interpretację i wtedy zaczynają się dyskusje i przeciągania. Na szczęście do takich skrajności dochodzi nieczęsto. Jednak problem przysypanych podziemnych garaży jest u nas bardzo popularny. Zwykle poprzestajemy na warstwie (nie licząc pap i folii izolacyjnych) 5-10 cm żwiru drenującego i 15-30 cm ziemi na której rosną rośliny.

Wiedzę jaką posiadamy na ten temat czerpiemy raczej z przenoszenia tego co wiemy o zielonych stropodachach. Zdajemy sobie jednocześnie sprawę z tego, że popełniamy tu błąd gdyż nawierzchnia stropodachów ma zupełnie inny charakter niż nawierzchnia, która ma być użytkowana jako nawierzchnia do chodzenia, jeżdżenia z posianą trawą. Inne też są zapewne technologie tworzenia tak różnych nawierzchni. Zwracam się z prośbą o wyrażenie opinii w tym temacie.

komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy zielone

T.Kempko

dział 308
temat nr 084

Taras z drewna egzotycznego i słupy żelbetowe


1. W projekcie jest duży zadaszony taras. Chciałbym aby był wyłożony deskami z drewna egzotycznego np. Bankirai. Jak najlepiej przygotować podłoże pod tego typu taras? Czy lepiej wylać płytę fundamentową, aby w przyszłości móc położyć np. płytki gres, czy wykonać konstrukcję na słupkach betonowych? Jak to zrobić zgodnie ze sztuką budowlaną?


2. Dach tarasu i wiaty oparty jest na słupach wylanych z betonu B30 wyrównanych zaprawą klejącą z zatopioną siatką, pomiędzy fundamentem a słupem jest izolacja KMB (po bokach) i z żywicy (w przekroju) - jak Pan wcześniej doradził. Słupy będą pokryte tynkiem cienkowarstwowym. Jak prawidłowo wykończyć dół słupów na styku z fundamentem i na jakiej wysokości ma być poziom gruntu przy słupach? (Załączam fotki).


nr 1 Ogólny widok miejsca pod taras naziemny.
autor: Tadeusz Kempko
nr 2 Zbliżenie na posadowienie słupa.
autor: Tadeusz Kempko
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy energooszczędne domy jednorodzinne tarasy naziemne porady inwestorom

Jerzy Mordawski

dział 308
temat nr 087

Nieudany remont tarasu


Wynajęta firma ogłaszająca się jako fachowa, wykonała remont balkonu polegający na usunięciu warstw do płyty nośnej i wylaniu nowej warstwy dociskowo-spadkowej. Po tygodniu cały beton się podniósł w narożach. Nikt nie wie od czego to?

nr 1 Przygotowany szalunek na ociepleniu pod płytę betonową.
autor: Jerzy Mordawski
nr 2 Ułożone zbrojenie z siatki stalowej dołem i górą.
autor: Jerzy Mordawski
nr 3 Zamocowano także wydzielone pręty stalowe "szpilki" zakotwione do ściany.
autor: Jerzy Mordawski
nr 4 Betonowanie płyty.
autor: Jerzy Mordawski
nr 5 Podniesiony narożnik płyty.
autor: Jerzy Mordawski
nr 6 Podniesiony drugi narożnik płyty.
autor: Jerzy Mordawski
nr 7 Podniesiony kolejny narożnik płyty.
autor: Jerzy Mordawski
Odpowiedź płatna 123,00 zł
patrz także: tarasy błędy wykonawcze

Tomasz Knop

dział 308
temat nr 098

Sposoby wykonania spadku tarasu


Zajmuję się m.in. wykonawstwem tarasów i do tej pory warstwę spadkową robiłem na płycie konstrukcyjnej. Dzięki temu wszystkie inne warstwy zachowane były ze spadkiem. Podłoże zawsze wymaga reprofilacji więc w jednym cyklu mogę wykonać wyrównanie i spadek. Czy są jakieś przeciwwskazania i wady takiego rozwiązania? Jaka powinna być minimalna grubość warstwy dociskowej jeżeli to w niej wykonamy spadek?
komentarze: 4
czytaj odpowiedź

patrz także: domy jednorodzinne remonty tarasy porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom budowa domu jednorodzinnego budownictwo mieszkaniowe

Łukasz Pawlukowski

dział 308
temat nr 119

Jak opierać drzwi balkonowe i tarasowe?


Na jakim materiale ustawiać i jak kotwić okna balkonowe i tarasowe, szczególnie te witryny po kilka metrów szerokości, żeby było to zgodne z fizyką budowli?


komentarze: 49
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy energooszczędne domy jednorodzinne ocieplenia balkony tarasy budowa domu jednorodzinnego drzwi fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

E. Wasilewski

dział 308
temat nr 151

Oznaczenia klejów i mas fugowych na tarasy i balkony


Kupiłem Pana książkę i muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem. Także mój kuzyn, który jest inżynierem budownictwa. Mam taki problem.

Na opakowaniach worków z klejem do terakoty widnieją różne symbole: C1, S2, T. Jak to rozumieć i jakie normy o tym decydują?

Jakie produkty to znaczy jakie symbole mają być do płytek na dla tarasach i balkonach?

Mój kuzyn widział worek z klejem do glazury z podaną klasą C0 - czy to prawda?

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: kleje do ceramiki masy fugowe tarasy balkony porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Andrzej Grabek

dział 308
temat nr 220

Podbudowa pod płyty z piaskowca na tarasie i chodniku


Mam pytanie odnośnie podbudowy pod kamień piaskowiec. Przymierzam się do ułożenia go na tarasie oraz chodnikach metodą "na dziko". Rozmawiałem z kilkoma "fachowcami" od kamienia. Odpowiedzi wprawiły mnie w szok. Jeden uważa, iż właściwe jest układanie na zaprawie betonowej zbrojonej siatką stalową, inny że można układać na tzw. "plackach" w narożach płyt kamienia a jeszcze jeden że układać należy na styrobetonie grubości 5-7 cm.
Humus został wywieziony i jest już wykonana podbudowa żwirowa: ok. 15 cm żwiru frakcji 40 mm i ok. 5-7 cm frakcji 16 mm zostaje jeszcze ok. 18-20 cm do tzw. poziomu 0. Piaskowiec ma grubość 4-6 cm (łamany). Cały taras po obwodzie ma fundament szer. 25 cm na głębokość 130-140 cm zdylatowany od budynku wg rysunku 1.9.-29. Taras ma wymiary 8 x 5 m. Kiedy wykonywac fugowanie takiego kamienia i czym?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne tarasy naziemne porady inwestorom porady wykonawcom porady architektom

Cezary Kubiński

dział 308
temat nr 231

Membrana EPDM na balkonach, tarasach i dachach zielonych bez spadku


Czy zastosowanie membrany EPDM jako hydroizolacji na balkonach/tarasach lub dachach zielonych na powierzchniach bez spadków jest poprawne?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony membrany dachowe tarasy dachy dachy zielone fizyka budowli


 
 
10
 
9
 
8
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.
baner_BORNIT_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2022 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.