porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 28

 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Maria J.

dział 308
temat nr 005

Przeciekające fundamenty domu i zawilgocenia w piwnicy


... Przy większych opadach deszczu mam wodę w piwnicy - przecieka ściana fundamentowa prawdopodobnie z powodu złej izolacji (budynek z roku 1970). Dom znajduje się na skarpie i to właśnie od strony stoku jest zalewana piwnica przez ścianę fundamentową. Również w garażu pojawia się woda na styku ściany z posadzką. Na zewnętrznej stronie tej ściany są schody, których zarys widać wyraźnie od środka garażu. Ściana garażowa jest od wewnątrz zniszczona bardzo, odpada tynk i na powierzchni widoczne są białe sproszkowania.
10 lat temu był wykonany drenaż od strony stoku i izolacja pionowa papą. Niestety, niewiele to dało. - Jak poradzić z tym wszystkim?


nr 1 Ściana zewnętrzna nad terenem. Papa bitumiczna odkleja się.
autor: fot. Maria J.
nr 2 Ściana garażu z zawilgoceniami i zasoleniami - widoczny zarys schodów wejściowych do piwnicy po drugiej stronie.
autor: fot. Maria J.
Odpowiedź płatna 738,00 zł
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty remonty zawilgocenia hydroizolacje renowacje piwnice zagrzybienia zasolenia

Mirosław B.

dział 308
temat nr 009

Popękany tynk elewacyjny i docieplenie ścian


... Mieszkamy w domu parter z poddaszem użytkowym. Dom jest zbudowany z bloczków YTONG 400 grubości 36,5 cm. Betonowe nadproża i wieńce, ocieplone styropianem 12 cm. W czasie budowy w 1999 r. na Ytongu położono tynk zewnętrzny. W narożnikach okien widać skośne pęknięcia, a tam gdzie jest siatka na styropianie osłaniającym beton są rysy na granicy materiałów. Tynk nie został pomalowany.

Chcielibyśmy w jak najprostszy sposób to naprawić, dowiedzieliśmy się jednak, że jedynym sposobem jest położenie nowej warstwy tynku. Kilku majstrów oglądało tynk i orzekło, że trzyma się dobrze. Wszyscy proponowali położyć na całym domu warstwę kleju, siatkę i tynk cienkowarstwowy. Stoimy przed dylematem, czy przy tej okazji nie docieplić domu?

Ze ścianami nie mamy poważnych kłopotów jednak nie wiemy, czy zimne prądy powietrza, które miejscami czujemy są spowodowane właściwościami Ytonga czy jest inny powód?

Być może ocieplenie ścian pomogłoby, gdyż generalnie dom szybko się nagrzewa, ale i szybko wychładza (w porównaniu do innych domów ocieplonych).

Czytałem w Pana wypowiedziach, że przy docieplaniu konieczne jest zrobienie obliczeń c-w, aby nie spowodować kondensacji pary wodnej w ścianach. Ze względów finansowych wolelibyśmy docieplić styropianem, a nie wełną. W środku mamy położoną glazurę lub farby akrylowe na gładzi gipsowej, potem jest tynk mineralny 1,0 cm, potem bloczek Ytong 36,5 cm (betonowe nadproża i słupki na poddaszu ocieplone styropianem) i tynk mineralny Ytong na zewnątrz 1 cm.

 

Przy tym chcemy rozwiązać problemy:
1. Zmniejszenie otworu okiennego. Ponieważ okna mamy w środku ściany, dołożenie nawet 5 cm styropianu na ścianie wydłuży wnękę okienną, nie mówiąc już o dojściu ocieplenia do samych ram okien, na co po prostu nie ma miejsca (zasłoniłoby prawie całą ramę). Żona na dokładanie warstw na ramach okien się nie zgadza - woli marznąć niż stracić światło.

- Czy jest możliwe żeby ocieplenie nie dochodziło do samych ram okien?

- Czy przy założeniu, że ściana jest 1-warstwowa z Ytonga, może w okolicach okna dojść do jakichś niekorzystnych zjawisk?

- Czy można ewentualnie ściąć pod skosem kawałek muru z boków okien, żeby stworzyć rozszerzenie, które da więcej światła (jak proponuję na ilustracji 1)?
2. Wykończenie ocieplenia na styku z tarasem, gankiem i balkonem - wszystko już wyłożone płytkami.
3. Czy można dać więcej ocieplenia w miejscach osłoniętych podsufitką przy więźbie dachowej?
4. Ocieplenie fundamentu.
Zgodnie z projektem fundament jest ocieplony styropianem tylko od wewnątrz. Daliśmy styropian na całą powierzchnię podłogi grubości 15 cm i opaskę styropianem 2 cm do wysokości warstw podłogi (ilustracja 2).

- Czy ocieplenie na zewnątrz fundamentu trzeba bezwzględnie dodać aż do ziemi i jak wykończyć wtedy styk z kostką brukową? Czy można do fundamentu (jest on wyłożony płytkami klinkierowymi) czy w przeciwnym razie trzeba byłoby je zrywać?
5. Dobudowany składzik z płyt OSB na zewnątrz (ilustracja 3).
- Jak rozwiązać połączenie ocieplenia z nim skoro jest wykonany z płyt OSB i otynkowany tynkiem silikatowym? Czy w jego środku też trzeba ścianę od domu docieplić i czy tą samą grubością ocieplenia?

 

Poddasze jest użytkowe i ogrzewane, ale strych nad poddaszem użytkowym jest nieogrzewany, strop nad poddaszem użytkowym jest ocieplony wełną mineralną 20 cm.
Ocieplenie fundamentu od środka grubości 2 cm jest tylko na głębokość wylewki (czyli ok. 5-8 cm) a niżej (do ok. 1 m) jest grubości 6 cm.
- Czy części ocieplenia osłonięte podsufitką należy wykończyć tak samo jak te widoczne, czy można zrezygnować np. z tynku, a zostawić sam klej na styropianie?
W sprawie ocieplania okolic okien przyszedł mi do głowy taki pomysł – czy z powodu braku miejsca na grubsze ocieplenie można przykleić (jakim klejem?) cieniutką warstwę styropianu z folią odbijającą promieniowanie cieplne, jakie stosuje się do przyklejenia na ścianie za kaloryferami?


nr 1 Moje cztery propozycje wykonania dodatkowego ocieplenia w oknach.
autor: Mirosław B.
nr 2 Wykonane ocieplenie podłóg na gruncie i fundamentów.
autor: Mirosław B.
nr 3 Lokalizacja dobudówki (składzika na narzędzia).
autor: Mirosław B.
nr 4 Rozwiązania wykonanych ociepleń wieńców stropowych wg projektu.
autor: Mirosław B.
nr 5 Wykonane ocieplenia słupków na poddaszu i wieńców - wg projektu.
autor: Mirosław B.
nr 6 Przekrój pionowy przez budynek.
autor: Mirosław B.
nr 7 Widok elewacji ściany szczytowej.
autor: Mirosław B.
nr 8 Spękania w narożach okien.
autor: Mirosław B.
nr 9 Spękania w nadprożach z ociepleniem.
autor: Mirosław B.
nr 10 Pęknięcia tynku w oddaleniu od okien.
autor: Mirosław B.
Odpowiedź płatna 1.230,00 zł
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne docieplenie elewacje spękania

J.K.

dział 308
temat nr 010

Przyśpieszenie wysychania domu


... Widziałem na forum czyjeś pytanie o szybkie wysuszenie ścian w budowanym domu. Były różne odpowiedzi. Więc zgłaszam się o poradę. Mam taki sam problem. Kończę budowę domu jednorodzinnego i 2 tygodnie temu położono ostatnie tynki i wylewki na podłogi. Obecnie czuje się dużą wilgotność w domu. Chciałbym szybko zabrać się do robót wykończeniowych: płytki, parkiety, malowanie i się wprowadzić.

- Czy można zastosować osuszacz na olej opałowy? Jak jest z tym naprawdę, bo nie chcę czegoś zepsuć podczas suszenia.

komentarze: 3
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne suszenie budowa domu jednorodzinnego wysychanie

Tomasz T.

dział 308
temat nr 049

Samozabliźnianie się rys w zaprawie wapiennej


... Jak wyjaśnić samozabliźnianie się powstałych rys w zaprawie murarskiej użytej do wznoszenia konstrukcji murowej, w której zastosowano wapno?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: zaprawy wapienne zaprawy cementowe tynki wewnętrzne tynki zewnętrzne mury mury licowe

Przemek Nowacki

dział 308
temat nr 063

Różnice wypraw elewacyjnych i zasady ich wyboru


... Ulotki producentów wypraw elewacyjnych zawierają same zalety ich produktów. Na forach mnóstwo ludzi pyta o pomoc w wybraniu wyprawy na elewację i każdy mówi co innego. Pytaliśmy w hurtowniach i sklepach, ale sprzedawcy twierdzą że każda wyprawa się nadaje do zastosowania i nie ma różnic. Kiedy zapytaliśmy skoro „każda” to czemu jest ich aż tyle rodzajów, wtedy były głupie miny i cisza i widzieliśmy, że zadaliśmy pytanie niewygodne.

W projektach i u wykonawców widzi się najróżniejsze rozwiązania. Ale nie ma nigdzie skomasowanej wiedzy na ten temat. Ostatnio pojawiły się wyprawy antypleśniowe i samozmywające się. Proszę o opisanie choć w skrócie jakie są różnice i co wybrać?

komentarze: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe elewacje domy energooszczędne domy jednorodzinne docieplenie ocieplenia tynki zewnętrzne glony i porosty pleśń

T.T.

dział 308
temat nr 082

Bezwładność cieplna, zasolenia murów


1. Co to oznacza, że ściana charakteryzuje się dużą bezwładnością termiczną?

2. Jak wyjaśnić pojawiające i znikające wilgotne plamy na murach budynku w zależności od warunków atmosferycznych?

3. W jaki sposób skład chemiczny soli występujący w murach (np. wskutek podciągania kapilarnego) wskazuje na źródło zawilgocenia?

4. Jak wytłumaczyć krystalizację soli w murze?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: mury zawilgocenia zasolenia renowacje ruch wilgoci tynki wykwity

Aneta Klim

dział 308
temat nr 177

Zawilgocony i zasolony tynk w kamienicy


Wynajmuję pomieszczenia piwniczne w kamienicy jeszcze sprzed II wojny światowej do których prowadzą schody (na zdjęciu). Od początku mamy problem ze ścianami na których są plamy, sól i tynk odpada. Nic nie pomaga remont i wymiana tynku na nowy. Jaka jest przyczyna tego stanu rzeczy i czy jest na to jakiś sposób?


nr 1 Widok schodów do piwnicy.
autor: Aneta Klim
nr 2 Zbliżenie na zniszczenia.
autor: Aneta Klim
Odpowiedź płatna
patrz także: zasolenia renowacje tynki zewnętrzne remonty porady inwestorom porady wykonawcom

T.T.

dział 308
temat nr 181

Stary budynek szkoły - renowacja tynku zewnętrznego


Ściana szkoły wykonana jako mur mieszany (cegła ceramiczna pełna+piaskowiec), brak hydroizolacji pionowej i poziomej fundamentu. Budynek niepodpiwniczony.
1. Czy widoczne na ścianach ciemniejsze plamy powstały w wyniku podciągania kapilarnego i/lub wody rozbryzgowej?
Zaproponowano, iż do poziomu stropu nad parterem zostaną wykonane tynki renowacyjne, zaś powyżej zwykłe tynki cementowo-wapienne. Całość zostanie pomalowana farbą silikonową. Ze względu na nie wysoki budżet inwestora, wykonanie izolacji poziomej metodą iniekcji nie wchodzi w grę - również i pionowej hydroizolacji.

2. Czy połączenie obu rodzajów tynku wymaga zastosowania dylatacji poziomej? Czy współczynnik rozszerzalności termicznej obu rodzajów tynku jest zbliżony? Czy wskazane jest zastosowanie tynków mineralnych fabrycznie przygotowanych zamiast stosowania zwykłych tynków cementowo-wapiennych?
3. Czy pomalowane takie tynki farbą silikonową będą dawać różny odcień? Czy przed pomalowaniem należy całość pokryć gładzią szpachlową wchodzącą w skład systemu tynków renowacyjnych?
Wokół budynku wykonano oddzielenie kanałem od warstwy gruntu, które miało stanowić panaceum na zawilgocone już wcześniej mury.
4. W jaki sposób zakończyć warstwę tynku renowacyjnego tuż przy poziomie terenu? Czy tynk może stykać się z poziomem terenu (opaska żwirowa, płyta betonowa)? Czy tynk renowacyjny wykazuje podciąganie kapilarne?
5. Czy wskazana jest rozbiórka wykonanego kanału i wykonania opaski żwirowej?
6. Czy przy zastosowanym tynku renowacyjnym pomalowanym farbą silikonową, w strefie cokołu nie będzie dochodzić do zabrudzeń wskutek odbijających się kropel deszczu od płyty betonowej? W jaki sposób powinna być wyprofilowana ta płyta betonowa?
Od wewnątrz w pomieszczeniach brak jakichkolwiek śladów wskazujących na zawilgocenie.


nr 1 Widok szkoły.
autor: T.T.
nr 2 Zbliżenie na ściany parteru.
autor: T.T.
Odpowiedź płatna
patrz także: renowacje fundamenty cokoły elewacje tynki zewnętrzne fizyka budowli ochrona elewacji osuszanie bydynków porady architektom porady wykonawcom porady inżynierom

T.T.

dział 308
temat nr 182

Renowacja parapetów zewnętrznych z piaskowca


1. W jaki sposób doprowadzić do dawnej świetności parapety okienne z piaskowca pomalowane farbą emulsyjną?
2. Jaki powinien być spadek takiego parapetu? Czy 1% jest wystarczalny, jeśli nie, jak można zwiększyć spadek parapetu?
3. Jak poprawnie wykonać połączenie tego parapetu z tynkiem ościeży?
4. W jaki sposób
poprawnie wykonać połączenie ramy okiennej PVC (będzie wymiana stolarki) z takim parapetem?

5. W jaki sposób rozwiązać problem z kapinosem, którego nie ma?
6. Czy wskazane jest zastosowanie parapetu z blachy stalowej powlekanej?


nr 1 Lewa strona parapetu obecnie.
autor: T.T.
nr 2 Prawa strona parapetu obecnie.
autor: T.T.
Odpowiedź płatna
patrz także: remonty tynki zewnętrzne okna fundamenty piaskowiec porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom parapety zewnętrzne kamienne

T.T.

dział 308
temat nr 186

Renowacja dachu krytego dachówką karpiówką


1. Jak poprawnie wykończyć połączenie połać dachu ze ścianą podłużną mansardy?
2. Jakie można zastosować materiały inne niż obróbka blacharska?


nr 1 Węzeł na dachu.
autor: T.T.
Odpowiedź płatna
patrz także: dachy dachówki ceramiczne renowacje tynki zewnętrzne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.