porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 19

 
 
2
 
1
 
 
 
Piotr Arciszewski

dział 308
temat nr 020

Wykonanie balkonu, podłoga w altanie, wentylacja dachu z deskowaniem


... Jak się cieszę, że powstał taki serwis doradczy bo w internecie same śmieci. Mam 4 pytania:

1. Mam do wykończenia 3 balkony w moim budowanym właśnie domu i nie wiem jak to zrobić. Jeden to przedłużenie stropu i jest bez spadku. Jak go wykończyć, aby woda nie lała się po ścianie, jak zrobić obróbki blacharskie, z czego zrobić izolację, czy robić dodatkową wylewkę betonową (boję się, że balkon będzie za ciężki), czy ocieplać od góry i od dołu (tak jak radzą niektórzy), a z boków? Co zrobić żeby płytki (mrozoodporne oczywiście) nie popękały w przyszłości? Kiedy i jak montować balustrady - przed płytkami czy po ich położeniu?

 

2. Chciałabym również zrobić altanę w ogrodzie. Podłogę miałaby stanowić płyta betonowa, wyłożona płytkami mrozoodpornymi. Wykonawca powiedział, że płyta betonowa może popękać, chyba że się ją zazbroi. Nie wiem jakie ma być zbrojenie czy takie jak do wylewek betonowych? Widziałam u znajomych w nieogrzewanym wiatrołapie popękane płytki.

3. Czy w przypadku pełnego deskowania i papy na dachu, po ociepleniu dachu wełną mineralną muszę zastosować kratki wentylacyjne? Tak radzi dekarz i twierdzi, że teoria mija się z praktyką.  

4. Jak wykonać ocieplenie bocznych ścian lukarn. Ścianki będą wykonane jako deski, papa, mocowany styropian, siatka, klej, tynk. Całość ma ok. 12 cm grubości. Czy muszę jeszcze ocieplić je od środka?

komentarze: 16
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony dachy domy jednorodzinne wiatroizolacje

Tomek warszawa

dział 308
temat nr 504

Blachodachówka i wiatroizolacja na dachu


Dobry wieczór. Mamy pytania o trzy kwestie - prośby do omówienie: rodzaj blachodachówki i rodzaj wiatroizolacji na pełnym deskowaniu. Konstrukcja dachu uniemożliwia położenie dachówki stąd poszukujemy dobrej blachy i wiatroizolacji.

1. Podoba nam się blachodachówka stalowa o gr. 0,5 mm i powłoce ochronnej cynkowo magnezowej (ZnMG) 120g/m2. Czy ma Pan doświadczenia z tym typem powłoki ochronnej? W załączeniu artykuł z Przeglądu budowlanego 2012 r. "Porównawcze badanie właściwości ochronnych powłok metalicznych dla blach stalowych". Czy lepiej zastosować ocynkowaną blachę o gr. 0,75 mm, która ma powłokę ochronną cynkową 275g/m2?

2. Pod blachodachówkę na dachu dwuspadowym ułożoną na pełne deskowanie jako wiatroizolację czy można dać papę zamiast foli wysoko paroprzepuszczalnej którą mam w projekcie? Który materiał jest lepszy na naszym dachu?

Jeśli właściwsza jest papa to proszę o uzasadnienie i wskazanie materiału i jego cech który wskazuje że jest najlepszy.
Jeśli folia/membrana to również proszę o wskazanie uzasadnienia do tego wyboru.
Dekarz zaleca zastosowanie MEMBRANY DACHOWEJ o gramaturze 170 lub 200 g/m². Prośba o recenzję tych produktów.

Podczas rozmowy wskazał Pan iż najlepsze wiatroizolacje produkuje TYVEK proszę o wskazanie który model najlepiej wybrać: z taśmą klejącą czy bez?

3. Podczas opiniowania projektu w detalu D3 i D4 wskazał Pan błędne zakończenie wiatroizolacji w strefie rynny. Proszę o wskazanie - rysunek/opis jak prawidłowo zakończyć w tym miejscu wiatroizolację.

nr 1 Detal dachu i lukarn
nr 2 Warstwy dachu
nr 3 Artykuł Porównawcze badanie właściwości ochronnych powłok metalicznych dla blach stalowych
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe analizy cieplno-wilgotnościowe dachy dachówki blaszane - blachodachówki budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne porady inwestorom

pistach

dział 308
temat nr 569

Czy wiatroizolację chronić przed promieniami UV?


Czy membranę dachową należy w jakiś sposób chronić przed promieniowaniem UV od wewnątrz domu? Mam na myśli światło wpadające przez okna, szczelinę przy murłacie itp w czasie zimowego przestoju w budowie. Jeśli tak to w jaki sposób.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wiatroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

lukasz89k1

dział 308
temat nr 698

Kominki i dachówki wentylacyjne na dachu


Panie Jerzy im więcej czytam o wentylacji dachu to już zaczynam wątpić jak mam zrobić swój. I gdzie rozmieścić dachówki wentylacyjne. Myślałem dać tak: na krokwie wiatroizolacje później kontrłaty i następnie łaty. Dodam że będzie dachówka firmy roben monza plus. I pytanie teraz jak rozmieścić dachówki wentylacyjne? Czy używać taśmy kalenicowej wentylacyjnej także? Załączam zdjęcie dachu z projektu.

Druga sprawa to wentylacja pomieszczeń gdyż nie mam kominków wentylacyjnych a poddasze nieużytkowe więc mogę wykorzystać poddasze i wyjść rurami ponad dach jak sadze i wykonać wentylację. Na dachu stosując kominki wentylacyjne. Mylę się? Ale w takim razie jak rozmieścić wentylacje?
nr 1
komentarze: 27
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy wentylacja porady inwestorom porady wykonawcom

Bary

dział 308
temat nr 704

Usytuowanie wiatroizolacji w dachu


Panie Jerzy mam pytanie odnośnie membrany dachowej. W Pana książce zgodnie z rysunkiem 1.6.-1 i 1.6.-7 pokazane jest jak należy poprawnie usytuować wiatroizolację oraz szczelinę wentylacyjną. Z rysunków wynika, że membrana ma przylegać do termoizolacji. W zaleceniach producenta membrany spotkałem się z informacją cytuję "Produkt wymaga zachowania szczeliny wentylacyjnej między membraną, a izolacją termiczną (wełna mineralna, szklana itp.), co oznacza, że membrana nie może stykać się bezpośrednio z ociepleniem." Czy może się Pan odnieść do tych zaleceń?

komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe wiatroizolacje dachy ocieplenia

diakon88

dział 308
temat nr 740

Pytania przed wykonywaniem dachu z deskowaniem i papą


Panie Jerzy, mam kilka pytań odnośnie dachu.
1. Czytając rozdział 1.6.2. dachy skośne - jaka to folia do wiatroizolacji i paroizolacji w dachu z pełnym deskowaniem? Czym ją przymocować?
2. Rysunek DA-1617 str 234, przedstawia pełne deskowanie bez wiatroizolacji i paroizolacji do jakiego rysunku należy się stosować?
3. Czy deski na pełnym deskowaniu maja być przybite na "zakładkę" coś jak murowanie z pustaka ?
4. Czy można stosować długie deski czy można "sztukować" z krótszych? Jest jakaś różnica ?
5. Jakich gwoździ się używało do deskowania? i w jakich odległościach je przybijać? Czy to zależy od długości deski? Może Pan przypomnieć?
6. Czym przymocować papę na deski?
7. Czy i na jaką zakładkę układać papę na papę?
8. Czy można "sztukować" łaty na których będzie położona blachodachówka, słyszałem że najkrótsze są 4 metrowe. Jakimi gwoździami je przybijać i jakie odległości stosować?
9. Czy deski które miałem do szalowania ław i będę miał do szalowania wieńca można użyć na dach? Czy trzeba je malować impregnować na nowo? Czy mogą to być deski mokre? Na pewno mi zabraknie będę musiał dokupić i podejrzewam że dostanę mokre.
10. Jak powinien być zakończony dach wystający po za dom, bo chcę mieć podbitkę?

Przepraszam za tyle pytań ale chciałbym wszystko mieć na miejscu. Jeżeli na któreś pytanie gdzieś była odpowiedź proszę podać temat bo, trochę szukałem i chyba wyszukiwarka mnie oszukuje.
Pozdrawiam
komentarze: 18
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy fizyka budowli pokrycia dachowe pokrycia bitumiczne podsufitki okapów porady inwestorom porady wykonawcom paroizolacje wiatroizolacje

Raku

dział 308
temat nr 819

Dach z pełnym deskowaniem


Szczelina wentylacyjna dachu. Projekt przewiduje folię paroprzepuszczalną bezpośrednio na krokwiach. Ze względu na porę roku, a co za tym idzie brak możliwości zabezpieczenia się przed wpływem UV. Rozważam, a w zasadzie skłaniam się, ku pełnemu deskowaniu i papie. W jaki sposób rozwiązać wentylację ocieplenia, i całej połaci dachu?
komentarze: 1
czytaj odpowiedź

patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy wiatroizolacje ocieplenia porady inwestorom

lukasz89k1

dział 308
temat nr 845

Jak czytać instrukcję producenta wiatroizolacji?


W instrukcji membrany dachowej jest podana informacja :
1. Jeśli okap dachu wystaje poza lico muru zewnętrznego wówczas pod membraną należy wykonać deskowanie pełne. Nie osłonięcie membrany od spodu może skutkować uszkodzeniem promieniami UV. Później na membranę dajemy kontrłaty i laty. - Jak to ustosunkować? Poddasze jest nie użytkowe.
2. W przypadku membran wysokoparoprzepuszczalnych – nie stosuje się przerwy wentylacyjnej w kalenicy.
3. Dla lepszego zabezpieczenia naroża dachu zaleca się ułożenie na grzbiecie dodatkowego, trzeciego pasa membrany.

komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy fizyka budowli wiatroizolacje porady inwestorom

Amciek

dział 308
temat nr 1279

Mocowanie wiatroizolacji na dachu z poddaszem użytkowym


Witam,
Cieśla wykonał więźbę dachową i przykrył dach membraną dachową lub wiatroizolacją (nie wiem jaka jest poprawna nazwa). Dach jest w kształcie litery T. Na jednej części dachu zrobił na górze opasanie, a na drugiej części membrana schodzi mu się u góry i została dziura. Czy ta dziura może tam być? Cieśla twierdzi, że tak bo przecież i tak przed położeniem ocieplenia tą membranę się nacina w samym czubku żeby był przewiew dla wełny. Wykonawca ocieplenia poddasza zrobił wielkie oczy ze zdziwienia bo nigdy nie nacinał membrany przed położeniem wełny. Jak to powinno być poprawnie zrobione. Książkę przewertowałem i nie widzę jak to powinno być zrobione. Jeśli to coś Panu pomoże analizy o numerze 2040. Zamieszczam zdjęcia oraz mój szkic części dachu z dziurą od wnętrza i z zewnątrz oraz drugiej części dachu, gdzie tej dziury nie ma.
A kolejne pytanie, czy pas nadrynnowy jest poprawnie wykonany? Przed samym spadem jest zrobiony "hopek" tudzież garb i woda będzie na moje czucie się tam zatrzymywać zanim nie nazbiera się tyle żeby przelać się do rynny.

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
komentarze: 5
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy wiatroizolacje porady inwestorom

Bary

dział 308
temat nr 1280

Wiatroizolacja w dachu zachlapana tynkiem gipsowym


Witam,
Czy tak zabrudzona membrana dachowa po tynkowaniu to duży problem ? Tynk gipsowy. Czy nie ma co się martwić?

nr 1
nr 2
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze wiatroizolacje tynki gipsowe porady inwestorom


 
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.