porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 8


Lucyna W.temat nr 308-064
visibility czytano 5412 razy

Kiedy jest powierzchnia biologicznie czynna?


... Pracuję w Wydziale Inżynierii i Ochrony Środowiska UM i zajmuję się uzgadnianiem projektów pod względem zgodności z wymogami ochrony środowiska, zachowania wymaganej powierzchni zabudowy w stosunku do istniejącego planu zagospodarowania  przestrzennego, oceny wpływu na środowisko. Ponieważ nasze miasto jest miastem rezydencjalnym, działki sprzedawane inwestorom mają zwykle bardzo małą powierzchnię zabudowy. Wymagana powierzchnia biologicznie czynna, do zachowania na działce jest duża. Jest oczywiste, że deweloperzy robią wszystko żeby maksymalnie przeinwestować działkę. I tu pojawia się problem interpretacji przepisu o pow. biologicznie czynnych.

- Co można traktować jeszcze za powierzchnię biologicznie czynną, a co już taką nie może być? Spotykamy się z różnymi skrajnymi przypadkami w przedkładanych nam projektach.


Przytoczę skrajnie absurdalny: projektant przedkłada nam projekt budynku, pod którym niemal na całej powierzchni działki znajduje się garaż podziemny. Garaż "przysypany" jest 5 cm warstwą ziemi na której rosnąć ma trawa, na dodatek zjazdy do garażu są podobnie skonstruowane i tam też warstwa ziemi z trawą. Architekt całą tą powierzchnię wyliczył jako biologicznie czynną w 50 %. My jako Wydział opiniujący nie godzimy się oczywiście na taką interpretację i wtedy zaczynają się dyskusje i przeciągania. Na szczęście do takich skrajności dochodzi nieczęsto. Jednak problem przysypanych podziemnych garaży jest u nas bardzo popularny. Zwykle poprzestajemy na warstwie (nie licząc pap i folii izolacyjnych) 5-10 cm żwiru drenującego i 15-30 cm ziemi na której rosną rośliny.

Wiedzę jaką posiadamy na ten temat czerpiemy raczej z przenoszenia tego co wiemy o zielonych stropodachach. Zdajemy sobie jednocześnie sprawę z tego, że popełniamy tu błąd gdyż nawierzchnia stropodachów ma zupełnie inny charakter niż nawierzchnia, która ma być użytkowana jako nawierzchnia do chodzenia, jeżdżenia z posianą trawą. Inne też są zapewne technologie tworzenia tak różnych nawierzchni. Zwracam się z prośbą o wyrażenie opinii w tym temacie.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy zielone

T.Kempkotemat nr 308-084
visibility czytano 155 razy

Taras z drewna egzotycznego i słupy żelbetowe


1. W projekcie jest duży zadaszony taras. Chciałbym aby był wyłożony deskami z drewna egzotycznego np. Bankirai. Jak najlepiej przygotować podłoże pod tego typu taras? Czy lepiej wylać płytę fundamentową, aby w przyszłości móc położyć np. płytki gres, czy wykonać konstrukcję na słupkach betonowych? Jak to zrobić zgodnie ze sztuką budowlaną?


2. Dach tarasu i wiaty oparty jest na słupach wylanych z betonu B30 wyrównanych zaprawą klejącą z zatopioną siatką, pomiędzy fundamentem a słupem jest izolacja KMB (po bokach) i z żywicy (w przekroju) - jak Pan wcześniej doradził. Słupy będą pokryte tynkiem cienkowarstwowym. Jak prawidłowo wykończyć dół słupów na styku z fundamentem i na jakiej wysokości ma być poziom gruntu przy słupach? (Załączam fotki).


Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy energooszczędne domy jednorodzinne tarasy naziemne porady inwestorom

John Peeltemat nr 308-245
visibility czytano 505 razy

Zadaszenie tarasu, a elewacja


W projekcie mam narożny taras na gruncie. Taras jest zlokalizowany od strony południowo-zachodniej, w związku z czym przewiduję silne jego nasłonecznienie w okresie letnim, co praktycznie uniemożliwiłoby korzystanie z tarasu w upalne dni. Niestety projekt (gotowiec ze znanego biura projektów) nie przewiduje zadaszenia tarasu, a takowe chciałbym wykonać z powyższego względu. Taras będzie wykonywany już po ukończeniu stanu surowego domu, a może nawet po ociepleniu budynku, w związku z tym mam pytanie. W jaki sposób wcześniej (przed ociepleniem elewacji) przygotować łączenia pod przyszłe elementy zadaszenia, żeby zminimalizować mostki cieplne? Chyba że zadaszenie tarasu ma być zdylatowane od elewacji?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tarasy naziemne porady inwestorom altany pergole zadaszenia

Tomasztemat nr 308-919
visibility czytano 339 razy

Jak uniknąć glonów i pleśni wewnątrz poliwęglanu komorowego?


Co jest powodem powstawania glonów i pleśni wewnątrz struktury płyt z poliwęglanu komorowego, który użyto jako pokrycie dachowe np. wiaty przystankowej lub garażu. Czy jest to niewłaściwy montaż?
Odpowiedź płatna
patrz także: porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom poliwęglan komorowy

TomiLeetemat nr 308-1203
visibility czytano 680 razy

Fuszerka tartaku i mokre deski na dach


Deski pocięte około tygodnia temu, leżały pod chmurką w tartaku w paczce bez przekładek. Właśnie przekładam na przekładki. Widoczne ślady nalotu pleśni. Są poczerniałe. Za dwa dni (w poniedziałek) ma dojechać kolejna partia desek z tego samego przetarcia. Obawiam się widoku jeszcze gorszego. Człowiek w tartaku, mówi że sosna tak ma i że to normalne bo oddaje soki - Amerykę odkrył. Powiedział, że może mieć świeżo pocięte deski na środę. Dach ma być deskowany za 2 tygodnie.
1. Czy deski nadają się do deskowania dachu?
2. Czy widoczna pleśń może w jakiś cudowny sposób ulec wywietrzeniu jeżeli deski będą teraz na przekładkach?
3. Czy do impregnacji takich desek - po przeschnięciu - Adolit HOLZBAU B to dobry preparat czy są lepsze?
Pamiętam, że w miejscu przebywania zwierząt w oborach bieliło się ściany wapnem żeby zabić florę. Może i tu wapno w proszku lub w innej postaci mogłoby zdać egzamin (?)
Proszę o konkretną poradę co zrobić?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze dachy więźba dachowa porady inwestorom

sailahtemat nr 308-1315
visibility czytano 338 razy

Blachodachówka na pokrycie wiaty


Witam. Czy blachodachówka z filcem na wiatę to równie dobre i akceptowalne rozwiązanie co membrana i pustka pod blachą? Czy można dodatkowo zrezygnować z kontrłat? Brak jest deskowania.
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: wiaty dachy pokrycia dachowe porady inwestorom porady wykonawcom

MarekBtemat nr 308-1979
visibility czytano 232 razy

Posadowienie budynku gospodarczego z wiatą


Posadowienie budynku gospodarczego.
W jaki sposób wykonać fundament/płytę pod drewniany (ściany grubości do 6 cm) budynek gospodarczy (4 x 6m), do którego będzie przytwierdzone wzdłuż dłuższej krawędzi zadaszenie wiaty garażowej, opartej z drugiej strony na 3 filarach? Podłogą w tym budynku ma być wykonana płyta betonowa. Czy fundamentować ją poniżej granicy przemarzania? Czy filary powinny stać również na fundamentach o głębokości poniżej granicy przemarzania?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: wiaty porady inwestorom budynki gospodarcze

NAPtemat nr 308-2136
visibility czytano 290 razy

Ponowne wykorzystanie desek z szalunków stropu


Dzień dobry,
zakupiłem deski gr. 25mm po wylewanym stropie monolitycznym. Deski są w naprawdę dobrym stanie, muszę jedynie wyjąć gwoździe i miejscami usunąć piankę. Zakupiłem je bo miałem wykonywać także strop monolityczny, ale jednak będzie prefabrykowany. Czy uważa Pan, że mogę te deski wykorzystać po oczyszczeniu z resztek betonu i gwoździ, następnie zaimpregnowaniu na deskowanie połaci dachowej pod papę? Myślałem o układaniu częścią z którą kontakt miał beton do wewnątrz, zaś papa na "surowe" oczywiście zaimpregnowane drewno. Czy jest ryzyko, że mogły się tam przedostać jakieś robaki np. spuszczelł? Od razu pytanie pomocnicze, czy ewentualnie nadają się na deskowanie wiaty?
Z góry dziękuję za poradę.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom porady wykonawcom


© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.