porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 21


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Janusz Glazurnikwawa Tomziktemat nr 308-341
visibility czytano 835 razy

Sprawa wygrzewania jastrychów


Sprawa tyczy się procesu wygrzewania jastrychu, w systemie ogrzewania podłogowego, przed układaniem okładzin. Temat może się przydać, bo jako czynny wykonawca obserwuję brak wiedzy o tym, lub wiedzę mało precyzyjną.

Sprawa zarówno przygotowania wylewki jak i jej wygrzania została omówiona w "Sekretach..." Pana Jerzego - strona 254-255. Wskazówki jak wygrzać jastrych można znaleźć w wielu źródłach. Temat ten podejmują producenci systemów ogrzewania podłogowego oraz producenci klejów, zapraw. Wiele kotłów ma zainstalowany specjalny program kontrolujący cały proces.

Mnie osobiście mniej interesuje sposób wygrzewania, z racji iż te informacje są dość powszechne, jestem ciekawy samego procesu wygrzewania, tego co się dzieje "w środku". Przy tym temacie często mówi się o odprężeniu, czy też kompensacji, ale co się pod tym kryje, jakie zmiany właściwie zachodzą w samej strukturze jastrychu? Niektóre źródła sens wygrzewania upatrują w odparowaniu wody resztkowej, tylko czy chodzi jedynie o samą wilgotność, jej poziom? Domyślam się, że cały proces ma przygotować wylewkę do docelowej pracy, chciałbym zgłębić ten temat.

Pytanie drugie: czy bezwarunkowo zawsze należy dokonywać wygrzewania jastrychu przed układaniem okładzin - nawet jeśli układanie następuje długo po jego ułożeniu (nawet po paru latach).

Pytanie trzecie: czy jest jakiś sposób na sprawdzenie jastrychu, czy został już wygrzany, zakładając, że nie mamy możliwości sprawdzenia tego w oprogramowaniu pieca?.

Zadaje te pytania, bo jako glazurnik spotykam się z sytuacjami, gdzie inwestor nie ma zielonego pojęcia o czym mowa - gdy nie uzyskuję protokołu z wygrzania wylewki, to zwyczajnie wykonuję ten proces dla pewności. Wśród wykonawców zdania są podzielone - jedni twierdzą, że wystarczy zbadać wilgotność, inni, że wygrzewanie bezwarunkowo musi mieć miejsce.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: jastrychy anhydrytowe jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane wykonawstwo porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom wygrzewanie jastrychu

Angela Angeloratemat nr 308-485
visibility czytano 1016 razy

Popękany jastrych ogrzewania podłogowego


Z wiadomych powodów nie zdecydowaliśmy się na wylewki z mixokreta na ogrzewaniu podłogowym, nie znaleźliśmy też ekipy, która wykonałaby je z domieszką plastyfikującą. Nie chcieliśmy również podłóg z gipsu.  Przystaliśmy więc na ofertę jednej z dużych betoniarni, która zaproponowała wylewki płynne betonowe wraz z wykonaniem.  Szczegóły dot.  tego produktu w załączonym zdjęciu.
Widzieliśmy wcześniejszą realizację i nic nie budziło naszych zastrzeżeń.  U nas jednak jest inaczej - pomimo wykonanych dylatacji w każdym progu/przejściu i szczelnego nakrycia nową folią na 7 dni, wylewki po miesiącu zaczęły pękać.  Od wylania minęło już 2 miesiące i spękań jest sporo. Nie użyli siatki zbrojeniowej, bo twierdzili, że włókna PP/domieszki p/skurczowe w zupełności wystarczą.
W załączonym zdjęciu rzut parteru, na którym na zielono zaznaczone są dylatacje, na pomarańczowo największe pęknięcia.  Jedno pęknięcie wzdłuż salonu ma szerokość 1mm! Rogi podniosły się miejscami o 3 do 5 mm. W jednym miejscu zaznaczonym różowymi kropkami rogi podniesione o 8mm! W miejscu największych pęknięć wylewka również się podnosi. Nie położyliśmy folii refleksyjnej bo wykonawca przekonywał o skurczach minimalnych.
W całym domu 220m podłóg z ogrzewaniem podłogowym, grubość jastrychu 6 cm, okładzina ma być w całym domu wyłącznie z płytek gresowych 33x33 cm z fugą 3-5 mm.
Warstwy podłogi to: beton podkładowy, kmb, folia, 10cm XPS, folia, płyty systemowe z rurkami grzejnymi, jastrych betonowy 6 cm. Taśma dylatacyjna przy ścianach gr.1 cm.
Jastrych nie był jeszcze wygrzewany, bo wg książki ma to być na 3 dni przed układaniem płytek, więc z uwagi na powyższe musimy się wstrzymać z flizowaniem.

Moje pytanie brzmi;
1. Jak naprawić pęknięcia przed flizowaniem?
2. Czy mimo napraw, ułożone płytki mogą pękać w miejscu powstałych spękań jastrychu?
3. Czy w miejscach gdzie beton podniósł się najwięcej może złamać się po dociążeniu meblami?
4. W jaki sposób wyrównać poziom po podniesieniu przed ułożeniem płytek? Wystarczy zeszlifować, czy jakaś warstwa wyrównująca?
5. Kiedy w tej sytuacji zacząć wygrzewać jastrych?
6. Czy i jakie mogą być skutki spękań podczas ruchów termicznych tej podłogi na zalane rurki ogrzewania?

Jutro mamy się spotkać z technologiem/wykonawcą  od tego betonu celem znalezienia rozwiązania problemu.  Będę wdzięczna za odpowiedź, bo mam wrażenie, że wykonawca ma tendencję do bagatelizowania sprawy, a nam ręce opadają.  Staraliśmy się jak najlepiej, zapłaciliśmy za ten beton jak za anhydryt i mamy co mamy. Odechciewa nam się już wszystkiego :(
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze jastrychy betonowe wygrzewanie jastrychu

centaurtemat nr 308-884
visibility czytano 334 razy

Zagrożenie kondensacją pary podczas ocieplania stropu drewnianego


Czy istnieje zagrożenie kondensacją pary wodnej w wełnie? W październiku wykonałem wylewkę cementową. Na dzień dzisiejszy wilgotność wylewki to 18%, tynku 18%, więźby dachowej 16%. Zacząłem układać wełnę w stropie między krokwiami. Za około 3 tygodnie chciałbym zacząć wygrzewać posadzki. Wilgotność wewnątrz pomieszczenia to 84%. Czy istnieje zagrożenie gromadzeniem wilgoci w tej wełnie zanim zostanie przykryta paroizolacją? Czy wietrzyć, czy osuszać, czy czekać?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ocieplenia paroizolacje stropy drewniane porady inwestorom porady wykonawcom wygrzewanie jastrychu

Beatatemat nr 308-934
visibility czytano 692 razy

Harmonogram na 4 lata budowy domu jednorodzinnego


Mam SSO budynek parterowy wykonany z betonu komórkowego zadaszony pokryty panelami z blachodachówki. Cykl budowy chcemy podzielić na 4 etapy w trakcie 4 lat i dopiero w ostatnim roku na koniec tego etapu uruchomić ogrzewanie.
1 etap SSO już mamy. W tym roku 2 etap, planujemy:
a) montaż stolarki okna PCV oraz drzwi zewnętrzne drewniane i do kotłowni metalowe;
b) wykonanie instalacji elektrycznej;
c) wykonanie termoizolacji zewnętrznej budynku + elewacja. Przez kolejne 2-3 lata dom będzie nieogrzewany. Czy brak ogrzewania spowoduje zniszczenie drzwi drewnianych, np. wypaczenie, skrzywienie?
Jest możliwość zabezpieczenia i nie korzystania z drzwi zewnętrznych, ponieważ planujemy montaż bramy garażowej na koniec budowy (zamknięcie garażu planujemy płytą OSB) to umożliwi komunikację z pominięciem drzwi wejściowych, dlatego myślę o drewnianych drzwiach, które można zabezpieczyć, ale nie wiem czy brak ogrzewania będzie miał znacznie?
Nad drzwiami jest wysunięty dach (forma podcienia), będą chronione przed deszczem.
3 etap planowany jest następująco:
a) rozprowadzenie instalacji co, wod.kan. w ścianach;
b) wykonanie hydroizolacji podłogi, termoizolacji, rozprowadzenie wod.kan., ogrzewania podłogowego, jastrychu;
c) wykonanie tynków wewn.;
d) montaż bramy garażowej;
4 etap to:
e) wyposażenie kotłowni;
f) ocieplenie stropu na poddaszu nieużytkowym;
g) prace wykończeniowe wewnętrzne;
h) prace wykończeniowe zewnętrzne.
Czy 3 i 4 etap zaplanowano poprawnie? Jako pierwszy jastrych następne tynki? Czy tynki i jastrych po całkowitym wyschnięciu mogą zimować bez ogrzewania? Wszystkie prace mokre będą wykonywane od maja do końca sierpnia.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom wygrzewanie jastrychu

centaurtemat nr 308-1015
visibility czytano 399 razy

Spadek ciśnienia na kotle podczas wygrzewania jastrychu


Od około tygodnia Włączony mam program wygrzewanie jastrychu piec Vaillant po ośmiu dniach grzania na piecu pojawił się sygnał wyłączenie awaryjne brak ciśnienia wody po dobiciu zaworem wody piec pracuje kilka do kilkunastu godzin i ponownie się wyłącza znowu dobijam wodę kilkanaście godzin pracy i wyłącza się robiłem już tak 4 razy Jaka może być przyczyna takiego stanu?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. porady inwestorom wygrzewanie jastrychu

centaurtemat nr 308-1027
visibility czytano 368 razy

Klawiszowanie jastrychów podczas wygrzewania


Klawiszowanie jastrychu. Od dwóch tygodni rozpocząłem wygrzewanie jastrychu - w trzech pomieszczeniach w strefie dylatacji progowej pojawiło się klawiszowanie do pół centymetra klawiszuje powierzchnia bez ogrzewania podłogowego jednak zarówno na parterze jak i na piętrze przez ten próg przechodzą w styropianie lub pod nim rurki zasilające grzejniki. Rurki zasilające grzejniki nie mają kontaktu z betonem jest nad nimi 5 cm styroduru czy należy się tym martwić? W przypadku podłogówki rurki w strefie progu znajdują się w rurce o szerszej średnicy.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli jastrychy ogrzewane błędy wykonawcze porady inwestorom wygrzewanie jastrychu

paulina1620temat nr 308-1165
visibility czytano 298 razy

Posadowienie na płycie grzewczej - czy warto?


Witam,
mam przypadek płyty fundamentowej grzewczej, styrodur i hydroizolacja jest poniżej płyty, pytanie czy na płycie od razu można położyć posadzkę czy trzeba stosować jeszcze jakąś folię? Czy odradzałby Pan stosowanie płyt fundamentowych razem z ogrzewaniem czy jest to korzystne rozwiązanie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fizyka budowli posadowienia na płycie porady inwestorom wygrzewanie jastrychu

-Sławek-temat nr 308-1849
visibility czytano 398 razy

Kilka wątpliwości inwestora przed wykonaniem fundamentu domu


Dzień Dobry
Rozważania - Stosowność - Realia

Jest duże prawdopodobieństwo że odpowiedzi na niektóre moje ciekawości, a za tym pytania były już omawiane i wcale się nie pogniewam jak dostanę reprymendę :). Tak na poważnie to jest tego masa i poruszanie się w tak dużym gąszczu informacji i odszukanie właściwej odpowiedzi na interesujący wątek jest kłopotliwe pod względem fraz wyszukiwania jak i czasu poświęconego. Bardzo dużo cennych informacji i chciałoby się ogarnąć jak najwięcej ale niestety nie da się. Może warto by rozważyć pogrupowane całego forum pytań i odpowiedzi na konkretne działy budowlane a następnie na poddziały czyli typu drzewo. Patrząc okiem szperacza byłoby łatwiej. Tylko moja prywatna sugestia bez oczywiście jakichkolwiek zobowiązań.

To co oczywiste to proszę krótko aby nie tracić czasu

1. Fundament - do jakiej głębokości należy umieścić pospółkę w terenie gliniastym, czy na głębokości dolnej warstwy chudziaka?

2. Termo cokół - jaka jest zasadność zastosowania nawet trzech warstw bloczka gazobetonowego typ 600 na ścianie zewnętrznej. Z rysunku 1.5.-13 na stronie 72 Pana książki wyraźnie widać że jednak mimo że temperatura w pachwinie jest większa od punktu rosy w analizowanym przypadku, to jednak pojawia się jeszcze niejednorodna barwa na styku podłogi z bloczkiem 600 i termoizolacji zewnętrznej na styku z cokołową. Podniesienie do trzech warstw byłoby już fajnym zajściem na podstawową izolację zewnętrzną. Jeśli to by nie przeszkadzało w konstrukcji ściany to może warto to rozważyć gdzie wyżej silikat.

3. Nawiązując do pytania nr 2, zastosowanie trzech warstw 600-ki mogłoby być racjonalnym zabezpieczeniem w razie ewentualnych i raczej nieuniknionych z upływem czasu ruchów w dół posadzki gdzie słabym ogniwem jest EPS czy XPS czy kiepskie zagęszczenie nawet o 1 cm. Mielibyśmy dużą bazę marginesu.

4. Fundament - Analiza tego samego rysunku ale głębiej aż do ławy i tutaj nasuwa się kolejne pytanie. Może warto nawet niewielkim kosztem przy 5 cm warstwie styropianu zabezpieczyć tę część zewnętrzną ławy bo i tu widać na termowizji że nie ma spójności barwy. Jak już jesteśmy "rozkopani" to może warto?

5. Podsypka żwirowa, wypełnienie - Czy zastosowanie folii na warstwę podsypki żwirowej nie spowoduje jej miejscowego przedziurawienia i zniszczenia na skutek styku może ostrego kamienia z folią np podczas prac z obsługą pąpy przy zalewaniu betonem gdzie jak wiadomo musimy się po niej (folii) poruszać. No i razy ilość takich uszkodzeń. Efekt wiadomo. Jakaś alternatywa?

6. Termo cokół - Zastosowanie bloczków 600 jest na pewno racjonalne gdy głównym materiałem jest silikat, ale przy takim układzie dochodzi kolejne słabe ogniwo jakim jest zaprawa na pierwszym bloczku wyrównującym pod kolejne na klej. Jakiej zaprawy użyć aby nie zniweczyć całej koncepcji cieplnej. Taka zaprawa może mieć nawet kilka cm grubości więc mostek cieplny może być znaczny.

7. Termo cokół ściana działowa nośna - gazobeton 400, czy nie za słaby na ściskanie?, gdzie silikaty i obustronnie położone belki terriva. Nacisk kilka, kilkanaście ton swoje z czasem może zrobić. Z obliczeń wynika że wytrzyma ale z tyłu głowy myślenie przez lata użytkowania. Może nieco zwiększyć mostek stosując 500 lub 600

8. Gazobeton - jak wiadomo jest " pijakiem" podciągania co znacząco obniża jego wytrzymałość. Nie da się uniknąć na etapie budowy jego zamoczenia. Czym ewentualnie zabezpieczyć przed tym zjawiskiem, albo może jakieś inne bloczki termo, ale z tego co się zapoznałem to dostępne o gorszej lambdzie.

9. Prawo - czy stosowanie tego typu rozwiązań musi być zaakceptowane przez projektanta budynku, czy na etapie adaptacji, czy też może pozwolić na owe zmiany kierownik budowy z wpisem do KB.

10. Może dać sobie spokój i ciągnąć mury ze silikatów od podstaw i mieć spokojną głowę kosztem straty energetycznej kilku stówek rocznie a może nie aż tak źle. Wiem analiza klucz.

Dziękuję za możliwość poznania opinii Fachowca. Pozdrawiam


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom wygrzewanie jastrychu

Maratontemat nr 308-2102
visibility czytano 521 razy

Samodzielne wykonanie jastrychu cementowego w remontowanym domu


Dzień dobry.
Mam kilka pytań dotyczących przygotowania termoizolacji i jastrychu cementowego na podłodze ogrzewanej.
1.Czy wolno uzupełniać ubytki między płytami styropianu pianką niskoprężną ?
2.Jakie są proporcje cementu expert 42,5 w stosunku do żwiru ? Ile kg tego cementu na 1m2 dla grubości 1cm jastrychu?
3.Czy z miksokreta nie można zrobić dobrego jastrychu pod ogrzewanie podłogowe? Jeśli tak, to czego pilnować? Czy to karygodny błąd korzystać z miksokreta przy ogrzewaniu podłogowym?
Na tym pytaniu bardzo mi zależy. Mam wstępnie zamówiony cement, plastyfikator i upłynniacz i ekipę.Czytałem opinie na grupie i wiem,że jest to odradzany sposób.Przy moim domu remontowanym muszę jednak zawierać kompromisy. Nie wiem tylko czy iść aż tak daleko.
4. Czy jastrych cementowy też się wygrzewa?
5.Ile cm zostawić na posadzkę z płytek podłogowych ,łącznie z klejem ?Będzie niski próg, więc muszę potwierdzić, czy 1,5 cm będzie ok.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane remonty porady inwestorom porady wykonawcom wygrzewanie jastrychu

dktemat nr 308-2216
visibility czytano 350 razy

Błędy przy budowie podczas robót wykończeniowych zimą


Dzień dobry,

podczas realizacji prac wykończeniowych (okres listopad - grudzień) w domu jednorodzinnym z dachem spadzistym pojawiła się znaczna wilgoć a następnie grzyb na strychu nieocieplonym. W pierwszej kolejności zauważyłem znaczne ilości skroplin spływające i kapiące z dolnej powierzchni membrany wysokoparoprzepuszczalnej na strychu nieocieplonym. Część skroplin spływając po membranie zapewne dostała się niżej i zawilgociła częściowo wełnę na skosach poddasza. Do nagromadzenia wilgoci na strychu doszło w trakcie prac związanych z ocieplaniem i zabudową poddasza, wykonaniem szpachlowania / gładzi oraz wygrzewania wylewki anhydrytowej. Domyślam się, że jest to wilgoć technologiczna z wymienionych prac.
Po zakończeniu realizacji termoizolacji i zabudowy poddasza zauważyłem, że skropliny z membrany nie znikają więc postanowiłem pozostawić otwarty wyłaz schodów strychowych, aby ciepłe powietrze z części mieszkalnej osuszyło strych. Dodam, że na poddaszu ciągle pracuje osuszacz, a wilgotność powietrza na parterze i poddaszu jest aktualnie poniżej 30%. Po kilku dniach otwartego wyłazu, na strychu jest już znacznie mniej wilgoci, występują już tylko lokalnie skropliny na spodniej powierzchni membrany dachowej. W tym momencie zauważyłem pojawiające się wykwity grzyba, głównie tam gdzie w konstrukcji pokrycia dachowego wykorzystano płyty OSB (w załączeniu zdjęcia).
Mam nadzieję, że jest to jednorazowa sytuacji wynikająca z wilgoci technologicznej, która dostała się na poddasze. Pytanie jak najlepiej postąpić aby szybko usunąć skutki tej sytuacji? Planuję w dalszym ciągu utrzymywać otwarty wyłaz strychowy aby ciepłe powietrze osuszało strych. Czym najlepiej potraktować wykwity grzybowe oraz czy warto w tym momencie dodatkowo zabezpieczyć całą widoczną konstrukcję dachową jakimś środkiem przeciw grzybom?
Czy w sezonie letnim wszystko powinno się ostatecznie dosuszyć samoistnie czy należy podjąć jeszcze jakieś dodatkowe działania? Czy jest sens wstawiać na strych również osuszacz? Dziękuję za pomoc.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom wygrzewanie jastrychu


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
0abbeb0b726f84303910633be45765ba.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.