porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 41

 
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
Joanna L.

dział 308
temat nr 019

Zalane stropy i ściany przeciekiem z wyższej kondygnacji


... Kupiłam nowe mieszkanie w stanie developerskim i chcę je wykończyć, ale od tygodnia mam zalane mieszkanie. Piętro wyżej hydraulik źle podłączył instalacje w podłodze i jest wyciek. W kilku pokojach u mnie mam zalania wodą na suficie. Piętro wyżej wyciek został 2 dni temu usunięty ale u mnie nic nie wysycha mimo otwierania okien.

- Kiedy można robić wykończenie?

Fachowiec twierdzi, że można już pracować bez obaw gdyż materiały do szpachlowania też są mokre bo rozrabiane wodą to razem wyschną z mokrymi ścianami i sufitem. Coś mi jednak mówi że to nie prawda.

- Proszę o fachową opinię w tej sprawie.


nr 1 Zaciek w pokoju dziennym.
autor: Jerzy Zembrowski
nr 2 Zaciek w sypialni.
autor: Jerzy Zembrowski
nr 3 Zaciek w korytarzu.
autor: Jerzy Zembrowski
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty zawilgocenia suszenie wysychanie wykończenia

Piotr Arciszewski

dział 308
temat nr 020

Wykonanie balkonu, podłoga w altanie, wentylacja dachu z deskowaniem


... Jak się cieszę, że powstał taki serwis doradczy bo w internecie same śmieci. Mam 4 pytania:

1. Mam do wykończenia 3 balkony w moim budowanym właśnie domu i nie wiem jak to zrobić. Jeden to przedłużenie stropu i jest bez spadku. Jak go wykończyć, aby woda nie lała się po ścianie, jak zrobić obróbki blacharskie, z czego zrobić izolację, czy robić dodatkową wylewkę betonową (boję się, że balkon będzie za ciężki), czy ocieplać od góry i od dołu (tak jak radzą niektórzy), a z boków? Co zrobić żeby płytki (mrozoodporne oczywiście) nie popękały w przyszłości? Kiedy i jak montować balustrady - przed płytkami czy po ich położeniu?

 

2. Chciałabym również zrobić altanę w ogrodzie. Podłogę miałaby stanowić płyta betonowa, wyłożona płytkami mrozoodpornymi. Wykonawca powiedział, że płyta betonowa może popękać, chyba że się ją zazbroi. Nie wiem jakie ma być zbrojenie czy takie jak do wylewek betonowych? Widziałam u znajomych w nieogrzewanym wiatrołapie popękane płytki.

3. Czy w przypadku pełnego deskowania i papy na dachu, po ociepleniu dachu wełną mineralną muszę zastosować kratki wentylacyjne? Tak radzi dekarz i twierdzi, że teoria mija się z praktyką.  

4. Jak wykonać ocieplenie bocznych ścian lukarn. Ścianki będą wykonane jako deski, papa, mocowany styropian, siatka, klej, tynk. Całość ma ok. 12 cm grubości. Czy muszę jeszcze ocieplić je od środka?


komentarze: 19
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony dachy domy jednorodzinne wiatroizolacje

Monika Tyszko

dział 308
temat nr 085

Pękające płyty GK w garażu w domu szkieletowym


Mieszkamy w swoim domu już 3 lata. Garaż jest pod wspólnym dachem. Dom w konstrukcji kanadyjskiej (szkieletowej) drewniany. Na zewnątrz mamy ocieplenie i elewację akrylową a od środka całość pokryta płytami gipsowo-kartonowymi. W garażu także. W całym domu nie ma żadnych problemów ale w garażu popękały płyty na stykach. Jest dużo małych szczelin które szpecą i zbiera się tam brud. Czy możemy prosić o radę jak temu zapobiec lub jak się ich pozbyć? Dodam, że garaż jest ogrzewany.


Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: garaże wykończenia błędy wykonawcze domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe wykończenia porady inwestorom

Iza Raczkowska

dział 308
temat nr 136

Panele na starej podłodze z desek - wykonanie samemu


Mieszkam w starym domu po rodzicach. Nie mam potrzeby wykonywać szerokiego remontu domu, ale podłogi są z desek. Chciałabym na nie położyć panele. Czy jest jakiś sposób, żeby to zrobić jak najtańszym kosztem i nakładem prac? Idealnie byłoby gdybyśmy z mężem mogli sami to wykonać bez rozbierania podłogi i bez wynajmowania fachowców?

Odpowiedź płatna 246,00 zł
patrz także: podłogi remonty porady wykonawcom porady inwestorom

BlueHawk

dział 308
temat nr 212

Betonowe skosy w dachu pochyłym


Słyszałem iż niektórzy strop nad poddaszem użytkowym wylewają z betonu (tzw. skosy betonowe). Jest to chyba dość popularne rozwiązanie w południowej Polsce i stanowi alternatywę do klasycznego wykończenia poddasza płytami kartonowo-gipsowymi.
Proszę o poradę/informację jak prawidłowo powinno wyglądać wykończenie/ułożenie poszczególnych warstw takiego dachu? Czy w tym przypadku można zastosować styropian do ocieplenia? Niestety nie znalazłem tego w książce. Możliwe, iż coś przeoczyłem lub nieumiejętnie odczytałem. Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania?

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne domy energooszczędne porady inwestorom

Krzysztof H.

dział 308
temat nr 228

Podłoga na starym stropie drewnianym


Planuję remont domu istniejącego. Są następujące warstwy stropu: belki drewniane stropowe, na nich przybite deski 32 mm. Deski są powykrzywiane, więc na nich przewiduję wyrównanie powierzchni suchym piaskiem (1-30 mm) i ułożenie dwóch warstw płyt gipsowo-włóknowych (suchy jastrych 20 mm każdy). Na tym będzie podłoga z desek sosnowych. Strop rozdziela kuchnię (parter) od sypialni (poddasze). Belki stropowe są i będą widoczne w kuchni.

1. Czy deski sosnowe można ułożyć bezpośrednio na suchym jastrychu?
2. Jak mocować deski do tego jastrychu?
3. Jakimi preparatami zabezpieczyć belki stropowe i istniejące deski?
4. Czy ułożenie paroizolacji na deskach a przed piaskiem będzie poprawne?

Odpowiedź płatna 369,00 zł
patrz także: podłogi domy jednorodzinne remonty porady inwestorom porady wykonawcom

Marek B.

dział 308
temat nr 269

Renowacja i przebudowa czerpni powietrza w zabytkowym pałacu


Pracownia nasza wykonuje projekt renowacji zabytkowego pałacu oraz zaplecza i ogrodu. Zgłaszamy taki oto temat:

Na dziedzińcu pałacu znajduje się czerpnia powietrza do wentylacji. Zbudowano ją z cegły pełnej i wykończono lastrikiem płukanym, czapka wykonana jest z betonu i również pokryta lastrikiem płukanym, otwory wlotowe zabezpieczone są kratą z siatki stalowej w ramach z płaskownika stalowego 30x4 mm, stan muru i czapki jest dobry, stan wykończenia jest zły, występują na nim spękania, przebarwienia i ubytki, stan siatkowej osłony jest średni, występuje lekka korozja i zniszczenie powłoki malarskiej.  Ze względu na stan wykończenia i jego charakter nie przystający do reprezentacyjnego wystroju otoczenia planujemy skucie lastrika i zastąpienie go okładziną z płyt piaskowca o wymiarach 30x50 cm i grubości 3 cm, konstrukcję kraty wlotowej planujemy oczyścić i pomalować oraz wymienić szyby ze szkła zbrojonego na nowe.  Od czerpni powietrza odchodzi kanał wentylacyjny podziemny, który jest wykonany z cegieł czerwonych, ale jest w stanie technicznym kwalifikującym do wymiany na nowy.

Jakie jest poprawne rozwiązanie?

nr 1 Przekrój pionowy czerpni (wg proj archiwum).
autor: Marek B.
nr 2 Przekrój podłużny kanału i wentylatorni (wg proj archiwum).
autor: Marek B.
nr 3 Przekrój poziomy kanału i czerpni (wg proj archiwum).
autor: Marek B.
nr 4 Widok czerpni od strony ogrodzenia.
autor: Marek B.
nr 5 Widok czerpni z boku.
autor: Marek B.
nr 6 Widok czerpni z boku.
autor: Marek B.
nr 7 Zbliżenie mocowania kraty osłonowej czerpni.
autor: Marek B.
Odpowiedź płatna 369,00 zł
patrz także: hydroizolacje elewacje wentylacja obiekty zabytkowe remonty renowacje porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

Michał D.

dział 308
temat nr 279

Posadowienie słupków ogrodzenia i tarasu naziemnego z betonu napowietrzonego


Jak najlepiej i ekonomicznie wykonać ogrodzenie boczne od przyszłych sąsiadów? Gdybyśmy wybrali ogrodzenie z siatki to jak wykonać montaż słupków, czy może być:
1. Wykopać lub wypożyczyć wiertnice i zrobić otwory na głębokość przemarzania,wstawić np. tubę kartonową szalunkową i zalać betonem napowietrzonym. Czy możemy bezpośrednio wylać beton napowietrzony do ziemi, mówiąc tylko o słupkach, czy powinniśmy tak jak Pan uczy tutaj rzetelnie i w szalunkach. Czy jest potrzebne zbrojenie?
2. Jaka średnica otworu powinna oraz minimalna głębokość by nie było później problemu z ruszającymi się słupkami?
3. Jeśli użyjemy szalunku np. tuby kartonowej, to ewentualne pozostałe miejsce między ścianą zewnętrzną tuby a wykopem, czym wypełnić i jak zagęścić?
4. Na stronach producentów można spotkać, kotwy do słupków, wielkości max. 90cm., czy jest to alternatywa przed wylewaniem betonu, czy raczej kolejny zestaw marketingowy?
A może jest inny typ ogrodzenia, który warto przemyśleć, mając na uwadze, że jest to tylko ogrodzenie boczne, w które nie chcemy inwestować znacznych środków, a jedynie zrobić prawidłowo niezależnie od wyboru formy?
5. Zakładając poziom podłogi 40 cm do 70 cm, nad poziomem terenu, jakie założenia powinniśmy przyjąć by zbudować taras 25 m/25m. Czy trzeba fundament po całej linii dylatować od domu czy można zrobić na słupach chociażby wykonanych w takich traconych szalunkach z kartonu, lub rur pcv. Cały czas mówimy o użyciu betonu napowietrzonego. Gdyby wyszło, że jest posadowiony na słupach, to jaka odległość między nimi jest optymalna, zależy oczywiście od przekroju legarów i ich nośności. Ale można zastosować grubsze legary i zmniejszyć ilość słupów, czy tak się da?
6. Może Pan podać jeśli nie najlepiej jest stawiać na słupach inny rodzaj,który można wziąć pod uwagę przy budowie tarasu?
7. A jak to ma się do wykonania tarasu, jeśli ktoś nie ma poziomu podłogi powyżej gruntu tak wysoko, jakie są zasady poprawnego posadowienia w takim wypadku?

komentarze: 15
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne ogrodzenia betonowe ogrodzenia drewniane ogrodzenia murowane porady inwestorom

Łukasz1983

dział 308
temat nr 388

Cokół i termoizolacja brzegowa posadowienia na płycie


Mam parę pytań odnośnie opaski antywysadzinowej oraz wykończenia do strefy cokołu włącznie. W jaki sposób najlepiej połączyć XPS z masą polimerowo-bitumiczną, oraz XPS z XPS, wiem że mało poprawne jest stosowanie 2 warstw termoizolacji ale z uwagi na to że mam niewykorzystany materiał to chciałbym go zastosować. Kolejne pytanie dotyczy wykończenia w warstwie cokołowej, analizy wykazały zastosowanie siatki szklanej z warstwą szpachlową. Jakich konkretnie materiałów użyć oraz czy możliwe jest zastosowanie siatki która będzie również chroniła warstwę cokołu przed gryzoniami.

nr 1
komentarze: 9
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia porady inwestorom fundamenty płytowe posadowienia na płycie

centaur

dział 308
temat nr 479

Balkon wykończony powłoką żywiczną


Przymierzam się do wykończenia płyty balkonu
1. Chciałbym zapytać o impregnację płyty betonowej żywicą epoksydową Proszę o szczegóły jak jej użyć czy spełni funkcję paroizolacji
2. Chciałbym zapytać w jakim celu ten krawędziak sosnowy czy może być inne drzewo czy nie można do końca zrobić wylewki.
3.Chciałbym jako warstwę wierzchnią zamiast płytek zrobić żywicę czy jest to możliwe w tej technologi.
komentarze: 31
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego balkony nawierzchnie porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home Gen. Wł. Andersa 5,
15-124 Białystok
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
facebook linked in
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.