porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 29

 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Franciszek H.

dział 308
temat nr 006

Renowacja zabytkowego ogrodzenia pałacu


... Prowadzę roboty ogólnobudowlane. Interesuję się pewnym zabytkowym ogrodzeniem pałacu w Łodzi. Ogrodzenie to wykonane jest z cegły pełnej i niszczy się coraz bardziej z upływem lat. Odpada tynk i farba. Na czapkach muru i słupków wykonanych z piaskowca porastają mchy i glony. W różnych miejscach mur pęka. Jeżeli otrzymam poradę, to złożę ofertę inwestorowi na renowację tego muru.

- Jaka jest przyczyna takiego stanu ogrodzenia i jak ją powstrzymać?


nr 1 Widok ogrodzenia od strony pałacu.
autor: Franciszek H.
Odpowiedź płatna 738,00 zł
patrz także: obiekty zabytkowe renowacje ruch wilgoci zawilgocenia zasolenia ogrodzenia murowane

T.T.

dział 308
temat nr 081

Podciąganie wilgoci w murach i kamieniu polnym


1. Dlaczego w materiale wilgotnym, w którym wystąpiła różnica temperatur, nastąpi przepływ wilgoci z obszarów o wyższej temperaturze do obszarów o temperaturze niższej?

 

2. Czy kamienie polne charakteryzują się duża porowatością, jaki jest udział mikrokapilar i makrokapilar w strukturze kamienia polnego? Czy jest sens wykonywać wtórne izolacje pionowe i poziome?

3. Dlaczego w murach o większej grubości wysokość podciągania kapilarnego jest większa niż w murze o mniejszej grubości?

4. Dlaczego w skutek podciągania kapilarnego wysokość zawilgocenia ścian wewnętrznych jest wyższa niż ścian zewnętrznych?

komentarze: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: mury ogrodzenia betonowe ogrodzenia murowane zawilgocenia zasolenia ruch ciepła i wilgoci wykwity wysychanie

T.T.

dział 308
temat nr 082

Bezwładność cieplna, zasolenia murów


1. Co to oznacza, że ściana charakteryzuje się dużą bezwładnością termiczną?

2. Jak wyjaśnić pojawiające i znikające wilgotne plamy na murach budynku w zależności od warunków atmosferycznych?

3. W jaki sposób skład chemiczny soli występujący w murach (np. wskutek podciągania kapilarnego) wskazuje na źródło zawilgocenia?

4. Jak wytłumaczyć krystalizację soli w murze?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: mury zawilgocenia zasolenia renowacje ruch wilgoci tynki wykwity

Damian W.

dział 308
temat nr 104

Naprawa błędów w nowym balkonie


Firma nasza wykonywała 43 balkony w domu wielorodzinnym. Zastosowaliśmy się do rozwiązań projektowych ale nie było tam rysunków detali więc nasz podwykonawca sam wymyślił uszczelnienie na balkonach. W listopadzie oddaliśmy budynek do użytkowania i już mamy problemy z balkonami.
We wszystkich mieszkaniach wokół drzwi balkonowych pojawiły się wykwity i mokre plamy zawilgocenia - co pokazujemy na fotografii 1. Na fotografii 2 jest szczelina jaka się pojawiła na cokoliku balkonu. Na fotografii 3 widać co zastaliśmy po odkuciu kontrolnym. Występuje zgnilizna i jest mokro na ścianie pod styropianem na cokoliku.

Architekt twierdzi, że w tej sprawie odsyłał wykonawcę do producenta po detale tego rozwiązania. Podwykonawca to potwierdza, że takie dostał wytyczne od producenta XX.

Co mamy teraz zrobić, bo reklamacje już napływają jedna po drugiej? Chodzi nam o możliwie tanie rozwiązanie, ale skuteczne. Kupiliśmy Pana wspaniałą książkę, ale sami nie chcemy eksperymentować.


nr 1 Widok okolicy progu po otwarciu drzwi na balkon.
autor: D.W.
nr 2 Szczelina w pachwinie stopnia pod drzwiami.
autor: D.W.
nr 3 Widok po wykonaniu odkrywki - wszystko mokre!
autor: D.W.
Odpowiedź płatna 615,00 zł
patrz także: balkony budownictwo mieszkaniowe domy jednorodzinne remonty naprawy błędy projektowe błędy wykonawcze

T.T.

dział 308
temat nr 144

Brak hydroizolacji podczas remontu


W wyniku dokonania odkrywek ławy i ściany fundamentowej budynku niepodpiwniczonego, stwierdzono brak izolacji pionowej od strony wewnętrznej i zewnętrznej oraz obecność poziomej izolacji ławy, ściany fundamentowej a także podłogi na gruncie. Ławy fundamentowe zagłębione 90 cm ppt wykonane z betonu, zaś ściany fundamentowe wymurowane z bloczków betonowych, na wysokość 40 cm nad teren. Ściany zewnętrzne zostaną ocieplone styropianem metodą BSO.

- Jakie roboty należy przewidzieć do wykonania izolacji pionowej zewnętrznej (nie wchodzi w rachubę wykonanie izolacji pionowej od strony wewnętrznej)?
- Czy izolację pionową wykonaną jako KMB, można wyprowadzić na wysokość izolacji poziomej ściany tj. 40 cm powyżej terenu?
- Czy na takiej izolacji można w strefie cokołowej wykonać tynk renowacyjny i na to przykleić styropian?
- Czy sole budowlane będą krystalizować na powierzchni ściany od strony wewnętrznej?
- Jak rozwiązać w takim przypadku ocieplenie w strefie cokołowej?
- Czy należy wykonać drenaż opaskowy?


nr 1 Ogólny widok budynku.
autor: T.T.
nr 2 Elewacja zachodnia.
autor: T.T.
Odpowiedź płatna 246,00 zł
patrz także: ocieplenia zawilgocenia fundamenty hydroizolacje remonty porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Grzegorz Wittchen

dział 308
temat nr 159

Białe wykwity na murze - usuwanie


Witam, mam pytanie dotyczące czyszczenia pustaków porotherm. Wymurowaliśmy ściany na przełomie października i listopada, potem został wylany strop. Przez zimę nic się nie działo. Teraz kiedy popadał deszcz, roztopił się śnieg i przyświeciło słońce na ścianach wyszły zielone i białe zacieki. Czym usunąć takie zacieki przed dalszymi pracami? Jakieś preparaty czyszczące/grzybobójcze czy tylko myjka i wystarczy?
Pozdrawiam

nr 1 autor: Grzegorz Wittchen
nr 2 autor: Grzegorz Wittchen
nr 3 autor: Grzegorz Wittchen
komentarze: 8
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy murowane glony i porosty wykwity

Wojciech Gutowski

dział 308
temat nr 239

Wykwity na murze ogrodzenia z cegły klinkierowej


Mam taki oto problem. Wykonawca ogrodzenia z cegły klinkierowej na mojej posesji twierdzi, że objaw białych plam jest normalny i nie ma na to sposobu i że one same znikną za kilka tygodni. Mnie to wkurza bo już trzy miesiące i nie tylko plamy nie znikają ale są coraz większe. Murowanie rozpoczął po 10 dniach od wylania fundamentu z betonu. Do murowania stosował specjalną zaprawę do klinkieru na trasie a murowanie było bezpośrednio na fundamencie betonowym. Skąd te plamy i czy wykonawca ma rację?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: mury licowe ogrodzenia murowane wykwity błędy wykonawcze

rydzyk

dział 308
temat nr 300

Dom sprzed wojny - brak hydroizolacji i ocieplenia


Ze względu na brak hydroizolacji i ocieplenia, w tym roku zamierzam odkopać jedną ze ścian znajdującą się ok 1,5 m pod ziemią. Kamienica jest sprzed wojny, mury 80 cm z lanego "betonu z otoczakami". Od wewnątrz nad podłogą pojawiają się wykwity soli. Mury są po prostu wylane w ziemi i od wykwitu do gruntu jest ok. 20-30 cm.

1. czy warto stosować iniekcje - jeśli tak to jakie? Niestety wywiercenie w ścianie otworów jest problematyczne ze względu na wspomniane otoczaki - kilka wierciłem i dałem sobie spokój bo głębokość w zależności od szczęścia to 10-20cm i wszystko się sypie.

2. jak wykonać hydroizolację + ocieplenie - czy na coś zwrócić uwagę w stosunku do przekrojów z książki?

nr 1 wykwit soli 5 cm szerokości
nr 2 wykwit soli 7 cm szerokości
Odpowiedź płatna 61,50 zł
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne fundamenty remonty renowacje zagrzybienia błędy wykonawcze porady inwestorom porady wykonawcom

Tomek warszawa

dział 308
temat nr 357

Wykwity na fundamencie po zagruntowaniu emulsją


Proszę powiedzieć jak można zlikwidować wykwity które powstały ze świeżej zaprawy naprawczej ceresit cd30 do wyrównania ubytków ściany fundamentowej i zabezpieczeniu antykorozyjnym prętów. Dzień po wyrównaniu miejsc ww zaprawą pomalowaliśmy ściany rozcieńczonym gruntem ceresit cp41 pod masę kmb ceresit cp48 i zostawiliśmy na kilka dni bo padało kolejnego dnia. Ściany i wieniec były wykonane w zeszłym roku.
Proszę o poradę co mamy zrobić z tymi wykwitami oczyścić je szczotką drucianą i zagruntować jeszcze raz?
nr 1 autor: Tomek warszawa
nr 2 autor: Tomek warszawa
nr 3 autor: Tomek warszawa
nr 4 autor: Tomek warszawa
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne hydroizolacje błędy wykonawcze porady inwestorom

Krystyna Bok

dział 308
temat nr 480

Efekt błędów w hydroizolacji fundamentu i podłogi


Czytając pański artykuł krytykujący elektroosmozę, chciałabym prosić o pomoc fachową. Mieliśmy w domu dotąd różnych ekspertów w tej sprawie. Ostatnio dwóch panów od elektroosmozy, którzy twierdzą że usuną wilgoć ze ściany. Mąż nie wierzy w cuda i dlatego piszę do pana z pytaniem. Mieszkamy w nowo wybudowanym domu parterowym. W maju w 2015 r. były robione wylewki, na które miesiąc później były układane płytki i panele. W sierpniu już mieszkaliśmy. Około rok później zaczęła w różnych miejscach (40 cm od podłogi) odchodzić najpierw farba ze ścian a potem powstały wykwity.
Czy to możliwe aby wylewki do tej pory nie wyschły i mogą być przyczyną wykwitów na ścianie? W załączniku przesyłam zdjęcie jednej ze ścian. Bardzo pana proszę o pomoc bo nie wiemy co robić jaka jest przyczyna? I jak teraz począć?

nr 1 autor: Katarzyna Bok
czytaj odpowiedź

patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje podłogi porady inwestorom


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_Steinbacher_2021.webp
baner_vents_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home Gen. Wł. Andersa 5,
15-124 Białystok
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.