porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 28


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Remigiusz Drozdowski

dział 308
temat nr 002

Fundament z kamienia, zawilgocenia i zagrzybienia w starym domu


... Mam podpiwniczony dom poniemiecki z roku 1910. Fundamenty są kamienne. Zrobiłem 3 lata temu w ścianach iniekcją krystaliczną - trochę pomogła bo na parterze nie mam już mokrych ścian, ale w domu jest wilgoć, szczególnie w jednym pokoju grzyb na ścianie oraz wilgoć w piwnicy.

 

Dom był popękany w kilku miejscach, np. na wschodniej ścianie duże pęknięcie narożnika (nad piwnicą). Nie było żadnej izolacji (pionowej czy poziomej) - z wyjątkiem jednej ściany, którą przebudowywał kiedyś teść. Dodać muszę, że ściana to jednowarstwowy mur (od wewnątrz cegła glinianka - surowa glina formowana w prostokąty, z zewnątrz cegła palona - typowa niemiecka). Dom od zewnątrz pomalowany farbą chlorokauczukową do malowania statków!!! Piwnica - ściany kamienne, podłoga klepisko. Wyczuwa się wilgoć, kamienie stale mokre.

 

Rok po tej iniekcji, chcąc zlikwidować mokre ściany w saloniku postanowiłem budynek ocieplić. Wykonałem na 2/3 domu ocieplenie styropianem 10 cm - wcześniej zbiłem tynk wraz z farbą i zakończyłem na siatce zatopionej w kleju. W tym roku dokończę brakującą część a przyszłym położę tynk. W sypialni odczuwam wilgoć a ściana zachodnia od wewnątrz została pokryta styropianem 5 cm.

 

Piwnica 2 lata temu została otynkowana i wylano podłogę niestety bezpośrednio na klepisko. Po tym fakcie zauważyłem mokre ściany w narożnikach. Odkopałem fundamenty (tylko na długości ścian piwnicy i metr więcej) z zamiarem zaizolowania jw i położenia folii kubełkowej. Po odkopaniu zobaczyłem dwie sprawy: grunt wokoło to glina i to lepka jak plastelina oraz to, że fundament jest bardzo nierówny (dużo wybrzuszeń itp).

Poniżej fundamentu nie dałem drenażu, jako że nie robiłem odkrywki wokół całego domu, poza tym nie ma gdzie odprowadzić wody z drenażu.


W piwnicy niestety mam nadal mokre ściany a nawet kałuże w narożnikach podłogi. Odkopałem fundament do końca i chciałem dać Dysperbit i folię kubełkową. Niestety fundament jest tak koślawy, że emulsja się nie trzyma (pomiędzy kamieniami glina - zresztą wokół domu też glina, nawet nie wiem jak kamienie się trzymają w fundamencie ... jakby spoin nie było). Więc planuję dać czarną folię i folię kubełkową a potem zasypać wszystko żwirem i piaskiem. Czy może tak być?


visibility czytano 8 razy
Odpowiedź płatna 615,00 zł
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje zawilgocenia zagrzybienia piwnice ochrona drewna membrany kubełkowe remonty renowacje podbicia fundamentów przemarzanie ocieplenia

Maria J.

dział 308
temat nr 005

Przeciekające fundamenty domu i zawilgocenia w piwnicy


... Przy większych opadach deszczu mam wodę w piwnicy - przecieka ściana fundamentowa prawdopodobnie z powodu złej izolacji (budynek z roku 1970). Dom znajduje się na skarpie i to właśnie od strony stoku jest zalewana piwnica przez ścianę fundamentową. Również w garażu pojawia się woda na styku ściany z posadzką. Na zewnętrznej stronie tej ściany są schody, których zarys widać wyraźnie od środka garażu. Ściana garażowa jest od wewnątrz zniszczona bardzo, odpada tynk i na powierzchni widoczne są białe sproszkowania.
10 lat temu był wykonany drenaż od strony stoku i izolacja pionowa papą. Niestety, niewiele to dało. - Jak poradzić z tym wszystkim?


visibility czytano 4 razy
Odpowiedź płatna 738,00 zł
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty remonty zawilgocenia hydroizolacje renowacje piwnice zagrzybienia zasolenia

Makowski A.

dział 308
temat nr 007

Pleśń na ścianie w łazience


... W moim piętrowym domu jednorodzinnym starego typu - z lat 70-tych, ściany są murowane z cegły pełnej i bloczków siporex. W łazience mamy problem z pleśnią nad oknem oraz ściany zewnętrznej pod sufitem. Mimo działania kratki wentylacyjnej w ubiegłym roku zainstalowałem dodatkowy wentylatorek elektryczny pracujący okresowo jak się podnosi wilgotność w łazience np. po kąpieli. Niestety, nic to nie pomogło. Pleśń kilka razy zdrapaliśmy, potem szpachlowaliśmy i malowaliśmy na nowo. Zawsze po kilku miesiącach pleśń znowu się pojawiała - szczególnie w zimie i na wiosnę.

Ponieważ dom jest blisko Białegostoku, czy mogę prosić o przyjazd i poradę jak temu zaradzić? Oczywiście pokryję wszystkie Pana koszty.


visibility czytano 59 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe ocieplenia zawilgocenia zagrzybienia przemarzanie docieplenie pleśń

Alina Ś.

dział 308
temat nr 011

Mokre po remoncie ściany w piwnicy kamienicy


... Od dwóch lat eksploatuję pensjonat, który powstał w wyniku remontu i rozbudowy istniejącej kamienicy. W pierwszym roku, po zimie pojawiły się problemy z wilgocią w piwnicach gdzie mamy magazynki restauracji oraz zaplecze gospodarcze kuchni. Mamy takie oto obrazy:

1. Na otynkowanych ścianach wewnętrznych i zewnętrznych nad posadzką na wysokość sięgającą 30-80 cm występują mokre plamy w kolorze brunatnym i szarym.

2. W tych miejscach tynk pęka, kruszy się i odstaje. Są też widoczne grube narośle i plamy w kolorze białym (proszek przypominający sól).

Podczas prac budowlanych przy wykonywaniu posadzek w piwnicach układana była izolacja z papy termozgrzewalnej z wywinięciem na ściany na wysokość 15 cm. W roku ubiegłym ponownie wykonywaliśmy remont w piwnicach: wykonawca skuł tynk na wysokość 1 m od podłóg, uzupełnił nowym tynkiem oraz pomalował w większości farbą emulsyjną a farbą olejną na wysokość 30 cm nad podłogą. Prace te nie dały żadnych pozytywnych skutków, gdyż po tej zimie jest to samo, a farba odstaje całymi płatami i tylko czuć stęchlizną i grzybami.

- Uprzejmie proszę o pomoc! Co mamy zrobić? Sanepid grozi nam zamknięciem kuchni i restauracji.


visibility czytano 1 razy
Odpowiedź płatna 1.230,00 zł
patrz także: budynki typu "plomba" izolacje przeciwwilgotnościowe remonty zawilgocenia zasolenia zagrzybienia piwnice hydroizolacje renowacje

Andrzej R. architekt

dział 308
temat nr 018

Czy ściany oddychają?


... Swego czasu w jakimś artykule zawarł Pan ciekawą wypowiedź na temat nadużywania słowa ‘oddychanie ścian’ oraz konsekwencji odstępstw od projektu budowlanego. W naszej pracowni architektonicznej właśnie te tematy dyskutujemy przy okazji doboru materiałów ściennych. Chciałem ten artykuł odnaleźć, ale nie mogę znaleźć. - Czy byłby Pan uprzejmy wyjaśnić ten problem jeszcze raz?


visibility czytano 1668 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ruch wilgoci projektowanie

rydzyk

dział 308
temat nr 300

Dom sprzed wojny - brak hydroizolacji i ocieplenia


Ze względu na brak hydroizolacji i ocieplenia, w tym roku zamierzam odkopać jedną ze ścian znajdującą się ok 1,5 m pod ziemią. Kamienica jest sprzed wojny, mury 80 cm z lanego "betonu z otoczakami". Od wewnątrz nad podłogą pojawiają się wykwity soli. Mury są po prostu wylane w ziemi i od wykwitu do gruntu jest ok. 20-30 cm.

1. czy warto stosować iniekcje - jeśli tak to jakie? Niestety wywiercenie w ścianie otworów jest problematyczne ze względu na wspomniane otoczaki - kilka wierciłem i dałem sobie spokój bo głębokość w zależności od szczęścia to 10-20cm i wszystko się sypie.

2. jak wykonać hydroizolację + ocieplenie - czy na coś zwrócić uwagę w stosunku do przekrojów z książki?

visibility czytano 3427 razy
Odpowiedź płatna 61,50 zł
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne fundamenty remonty renowacje zagrzybienia błędy wykonawcze porady inwestorom porady wykonawcom

Piotr A.

dział 308
temat nr 314

Zagrzybienie domu z roku 1937


Proszę o radę jak najskuteczniej i najekonomiczniej pozbyć się grzyba pleśniowego z mojego mieszkania? Proszę o wsparcie i podanie możliwie szczegółowo opis czynności do wykonania, gdyż chcę to zrobić jedno lub dwuosobowo. Czy jako środek zaradczy zastąpić w pokoju z grzybem podłogę na legarach na gruncie na jakąś podłogę wg nowych technologii?

Budynek z roku 1937, piętrowy o kształcie kwadratu (10x10m) przykryty dachem kopertowym. Ściany zewnętrzne gr. 48 cm mur z cegły na zaprawie piasek+wapno. Fundament cegła betonowa na zaprawie cementowej. Brak izolacji pionowej i poziomej, ale izolacja pozioma wykonana jest ze smoły pod ziemią 25cm (z uwagi na zniszczenia wojenne teren po 45r podniósł się o warstwę rozrzuconego gruzu). Budynek częściowo podpiwniczony. W 1998 r. skuto stary tynk i ponownie wytynkowano nowym cem.-wapiennym zatartym na gładko.

Podłoga w pokojach: klepka bukowa na deskach drewnianych na legarach ułożonych na gruzie 30 cm, który wysypany jest na piasku. Tynk wew. cementowo-wapienny, miejscowo wyszpachlowany gipsem i pomalowany farbą. Zagrzybienie pleśniowe sięga wys. 60 cm.

visibility czytano 42 razy
Odpowiedź płatna 984,00 zł
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty renowacje zawilgocenia zasolenia podbicia fundamentów iniekcje przeciw wilgoci remonty porady inwestorom

WojtekS

dział 308
temat nr 612

Objaśnienia do wyników analiz c-w i optymalizacyjnych


Dzień dobry,
Mam kilka pytań uzupełniających do analiz:

1. Pytanie odnośnie obliczeniowego współczynnika przewodzenia lambda. Wiem, że współczynnik ten jest bardziej realny od wartości producenta. Znam wartości poszczególnych materiałów w przypadku współczynnika obliczeniowego. Pytanie jest tylko takie w jaki sposób zastosować tę wiedzę przy kupnie materiałów. Czy przy zakupie nie ma co się sugerować deklaracjami producenta, przykładowo styropian. Jest wiele odmian z różnymi wartościami lambda. W analizach C-W jest założona wartość obliczeniowa. Czyli mogę kupić dowolny typ styropianu, byleby jego typ (np EPS-100) i szerokość była zgodna z analizami i oczywiście lambda nie przekraczała wartości obliczeniowej (większość producentów mimo wszystko ma chyba wartość niższą od obliczeniowej)?

2. Odnoście materiału ścian - określił Pan bloczek ceramiczny U-220 Leier grub 25 cm. Rozumiem, że przy takim typie rozważana jest zaprawa a nie klej? Czy np. kupując bloczek ceramiczny z piórem i wpustem nie wypełniając spoin pionowych nie wyjdzie lepiej z ekonomicznego punktu widzenia. Materiał droższy, ale robocizna tańsza.

3. Nie rozumiem, dlaczego zastosowany jest inny typ ocieplenia dla parteru (styropian) i dla piętra (wełna mineralna)? Jeśli tak ma zostać, to w jaki sposób to połączyć i od jakiego momentu ma być styropian, a od jakiego wełna mineralna? Poziom okien piętra czy poziom stropu nad parterem?

4. Przy obliczeniach liniowego mostka metodą MES rys 13 zamodelowano wypełnienie w środku pospółką, czy w tym przypadku nie jest konieczne zastosowanie kruszywa płukanego 8-16 mm, a jedynie pospółka warstwami co 30 cm zagęszczona do odpowiedniego współczynnika?

5. W uwagach do projektu napisał Pan "2. Nie ma potrzeby izolować termicznie połaci dachu." - czy izolacja termiczna również jest zbędna jeśli pod połacią dachu planuję zrobić stryszek na niepotrzebne przedmioty? Nie będzie zbyt dużej różnicy temperatur latem i zimą?

6. Pytanie dotyczy zasypu fundamentów. Środek wiadomo pospółka, temat był poruszany wiele razy. Co natomiast z częścią zewnętrzną? Czym to najlepiej uzupełnić? U siebie mam drobne piaski średniozagęszczone. Czy mogę śmiało tym obsypać zewnętrzne fundamenty? Czy lepiej mieszanka humusu z tymi piaskami? A może sam humus? Jakie jest najlepsze rozwiązanie?

visibility czytano 1013 razy forum komentarzy: 50
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Katarzyna Bz.

dział 308
temat nr 690

Wilgoć, pleśń i grzyby w nowym mieszkaniu kupionym od dewelopera


Witam. Od 3 lat mieszkam we własnościowym mieszkaniu kupionym od dewelopera i mam ogromne problemy z wilgocią. Co kilka miesięcy traktuję ją preparatami grzybobójczymi i zamalowuję specjalnymi farbami pleśnioodpornymi z różnymi środkami zapobiegającymi rozwojowi grzybów i bakterii. Chciałabym uzyskać fachowe informacje dotyczące sposobów pozbycia się wilgoci, grzyba i pleśni w mieszkaniu. Czy można rzetelnie określić przyczynę powstałej nadmiernej wilgotności w tym miejscu? Jakie są koszty takiej oceny? I ewentualnie opracowania programu czy metody pozbycia się problemu i wdrożenia ich  w życie?
visibility czytano 313 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budownictwo mieszkaniowe zagrzybienia porady inwestorom

Eliza Warska

dział 308
temat nr 1139

Badanie kamerą termowizyjną, a pozew do sądu wobec dewelopera


Witam.
Panie Jerzy. Mieszkamy od roku w nowym budynku szeregowym i po zimie wystąpiły liczne przemarzania i pleśń między sufitem a ścianami pod balkonami oraz przy podłogach. Czy badania termowizyjne w postaci raportu są podstawą do złożenia pozwu sądowego wobec dewelopera? Pytam, bo znajomy inżynier proponuje zlecenie wykonania takich badań.

visibility czytano 1157 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe ekspertyzy fizyka budowli zagrzybienia przemarzanie pleśń porady inwestorom


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
d0508aaf871e1b7a7475df8bb13daf96.webp
70cdf6d57c1763c8c6a53dc581f1a2a5.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.