porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 78


 
 
8
 
7
 
6
   ...  
1
 
 
Makowski A.

dział 308
temat nr 007

Pleśń na ścianie w łazience


... W moim piętrowym domu jednorodzinnym starego typu - z lat 70-tych, ściany są murowane z cegły pełnej i bloczków siporex. W łazience mamy problem z pleśnią nad oknem oraz ściany zewnętrznej pod sufitem. Mimo działania kratki wentylacyjnej w ubiegłym roku zainstalowałem dodatkowy wentylatorek elektryczny pracujący okresowo jak się podnosi wilgotność w łazience np. po kąpieli. Niestety, nic to nie pomogło. Pleśń kilka razy zdrapaliśmy, potem szpachlowaliśmy i malowaliśmy na nowo. Zawsze po kilku miesiącach pleśń znowu się pojawiała - szczególnie w zimie i na wiosnę.

Ponieważ dom jest blisko Białegostoku, czy mogę prosić o przyjazd i poradę jak temu zaradzić? Oczywiście pokryję wszystkie Pana koszty.


visibility czytano 59 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe ocieplenia zawilgocenia zagrzybienia przemarzanie docieplenie pleśń

Barbara D.

dział 308
temat nr 008

Pękające ściany działowe parteru jeszcze podczas budowy


... Buduję dom jednorodzinny imam kierownika budowy tylko jak się okazało bez elementarnej wiedzy budowlanej. Dlatego pojawił się poważny problem. Wylewki pod podłogę zostały wykonane na niezagęszczonym gruncie tj. na 90 cm drobnego piasku, który został wsypany między ściany fundamentowe i miał się jakoby sam zagęścić pod wpływem warunków atmosferycznych w ciągu roku. Nie zagęścił się jednak, bo przed wykonaniem wylewek poprosiłam o wykonanie analizy geologicznej zagęszczenia gruntu. Wykazały wartości ID od 0,1 do 0,3 jedynie lokalnie 0,4. KB nawet się nie zainteresował wynikami pomiarów, tylko skwitował moje działania słowem "ma pani za dużo pieniędzy". Aby mnie uspokoić, wymyślił małe fundamenciki pod ściany działowe na ok. 30 cm głębokości wykopane w tym piasku. Zostały tam umieszczone zbrojenia ze stali żebrowanej 12 mm powiązane drutem 6 mm. Końcówki zbrojeń zostały zawieszone na ścianie fundamentowej poprzez wywiercenie płytkich otworów na końce prętów. Wszystko zostało potem zalane betonem B15 razem z wylewką. KB stwierdził, że to wszystko niepotrzebne i podraża tylko koszty, ale ponieważ tak się niepokoję, to wystarczająco zabezpiecza przed moją obawą o pękanie ścian.

 

Na wylewce wymurowano ściany działowe z siporeksu na grubą spoinę. Niestety już po 3 miesiącach od otynkowania ściany działowe zaczęły pękać. Pojawiły się pęknięcia na tynkach gipsowych w miejscach gdzie ścianki działowe rozgałęziają się między pomieszczeniami. Wszystkie instalacje już wykonano, ogrzewanie podłogowe i tynki wewnętrzne także.

 

Z tym problemem zwróciłam się do projektanta, który wymyślił wykonanie pod wylewkami stóp betonowych i dwuteowników do podparcia wylewki. Wiąże się to z rozkuwaniem wylewki i okropnym rujnowaniem. Słyszałam o możliwości wykonania iniekcji betonowych pod wylewki w miejscach gdzie są największe pęknięcia.

- Czy to jest wykonalne i sensowne? 


Na wylewce położono folię budowlaną następnie styropian 5 cm i wylewka ostateczna  wzmocniona siatką z cienkiego drutu o oczkach 10x10 cm. Dom nie jest jeszcze ogrzewany.

Przyklejono szkiełka w najbardziej popękanym obszarze, które po kilku dniach popękały. Pęknięcia ścian są na całą grubość i widoczne są po obydwu stronach. W posadzce również są pęknięcia. Przebiegają w linii prostej np. w otworze drzwiowym w progu do pokoju. Kolejne pęknięcie posadzki jest na środku korytarza łączącego dwie łazienki. Wyglądają jakby po prostu dylatował się beton. 

- Co mam teraz robić? Jak przywrócić normalność? Jestem załamana.

visibility czytano 376 razy
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne posadzki mieszkaniowe spękania ściany działowe wzmacnianie gruntu budowa domu jednorodzinnego

Mirosław B.

dział 308
temat nr 016

Ocieplenia ścian murowanych, a kondensacja pary wodnej


... Dziękuję bardzo za poradę nr 9 - skorzystałem, bo odpowiedź fachowa i o to mnie chodziło. Chciałbym zadać jeszcze kilka pytań:

1. Czy w każdym materiale ściany jednorodnym (np. YTONG, POROTHERM itd.) istnieje zagrożenie powstania strefy kondensacji pary czy tylko w ścianie ocieplanej?

2. Jaki sposób budowy ścian zewnętrznych (z jakich materiałów, jakiej grubości, z ociepleniem czy bez) uważa się za najkorzystniejszy, biorąc pod uwagę analizy c-w?

3. Czemu nie można przyklejać ocieplenia bezpośrednio na siebie?

4. O ile mniej więcej może się zwiększyć zimą współczynnik przenikania ciepła ścian U wobec obliczanego z powodu większej wilgotności izolacji? Jak zrozumiałem wynika to ze strefy SK? Czy może się zdarzyć (i kiedy), że współczynnik U ściany ocieplonej będzie zimą nawet większy niż ściany nieocieplonej? 

5. Czy wilgoć ze ściany szybciej odparowuje zimą przy ogrzewaniu kominkiem, bo wtedy nie ma wrażenia wilgoci w domu?

6. Czy dla obliczeń, które pan wykonał ma znaczenie, że w pomieszczeniach jest różne wykończenie ścian od środka (glazura + tynk mineralny, tynk mineralny, gładź gipsowa + tynk mineralny), czy jest to bez znaczenia?

7. Czy można stwierdzić bez żmudnych obliczeń, że zastosowanie do ocieplenia styropianu o grubości 2 cm usunęłoby wady wersji ze styropianem 5 cm (pewnie to mało, ale może przynajmniej zlikwidowałoby mostki termiczne, a byłoby mniej ryzykowne?).


visibility czytano 575 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe docieplenie domy jednorodzinne domy energooszczędne elewacje mostki cieplne

A i D Borowscy

dział 308
temat nr 062

Wyniki sprawdzenia projektu architektoniczno-budowlanego


... Zakupiliśmy książkę "Sekrety tworzenia domów bez błędów" i przesyłamy projekt budowlany do przeanalizowania pod kątem błędów w fizyce budowli. Jest to projekt domu z katalogu adaptowanego przez innego architekta. Widzieliśmy w grupie na fb jak dużo jest problemów z usuwaniem błędów po wybudowaniu domu. Chcemy tego uniknąć. Bardzo zależy nam aby wykonawca trzymał się projektu, ale ten nie może mieć błędów. Dziękujemy za Pana wspaniałą książkę i że robi Pan to co robi a szczególnie, że  powstał serwis BDB gdzie można bezpiecznie dowiedzieć się prawdy budowlanej.


visibility czytano 3464 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne projekty wykonawcze projektowanie błędy projektowe

Natalia K.

dział 308
temat nr 125

Podłoga z kamyków w łazience i nie tylko


Zamierzam wykonać w łazience podłogę z otoczaków średnicy 3-6 cm na powierzchni około 5 m2. Proszę o poradę jak się do tego zabrać i jak przygotować podłoże? Chciałabym rozłożyć otoczaki i zalać je żywicą. Jakie produkty zastosować?


visibility czytano 108 razy
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: podłogi posadzki chemoutwardzalne żywice porady wykonawcom porady inwestorom porady architektom

PaSma

dział 308
temat nr 353

Kominki wentylacyjne dachowe czy hybrydowa wentylacja?


1. W moim projekcie nie widzę żadnych stężeń przeciw siłom działającym od szczytu na dachu ale rozumiem że te są przenoszone przez drewniane słupki ścianek działowych? Czy wymagane jest dodatkowe stężenie poprzeczne od murłaty do kalenicy?

2. Mam część drewna świerkowego sezonowanego ale w ilości pozwalającej jedynie na wykonanie jętek oraz kleszczy i połowy krokwi. Czy domówienie brakujących elementów i dosuszenie ich w tartaku byłoby akceptowalne?

 

3. Pytanie z wentylacji. W projekcie mam przewidziane 4 kominki wentylacyjne fi-150 dla każdego pomieszczenia na poddaszu. Przedstawiam przykładowy egzemplarz. Jako że przewidziano je do wentylacji pomieszczeń ciepłych rozumiem że rury spiro do nich powinny być izolowane termicznie w celu ograniczenia wykraplania się pary? Z moich pomiarów wynika że jeśli zainstalujemy te kominki w okolicy kalenicy i będą one wystawały ponad nią to efektywna długość całego kanału wyniesie 2,8 m licząc od kratki w pokoju. Czy to ma w ogóle sens czy zrobić wentylację hybrydową? Czy zamiast kominków można wykonać podcięcia w drzwiach i dać przepływ powietrza na poddaszu z pokoi do łazienki i tam jeden taki kominek? Nadmieniam że w każdym pokoju na poddaszu będą okna połaciowe z nawiewnikami.


visibility czytano 608 razy forum komentarzy: 16
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne dachy dachówki ceramiczne wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa porady inwestorom porady wykonawcom

Bogdan

dział 308
temat nr 472

Przestrzeń montażowa na instalacje a paroizolacja


Pan Jerzy Zembrowski napisał:
"Nie wolno stosować pustki powietrznej ani szczeliny przed paroizolacją! Paroizolacja ma leżeć bezpośrednio na płytach wewnętrznych. Gdyby z jakichś względów (np. konieczna przestrzeń do montażu kabli, rur itp.), to na dole musi być zapewniony wlot ciągły do tej przestrzeni oraz pod sufitem ciągły wylot, zaś rury nie mogą zawierać zimnego czynnika."

W związku z powyższym: Czy można wykonać ścianę szkieletową zewnętrzną w taki sposób jak poniżej, by pozostawić przestrzeń montażową i nie nawiercać otworów wentylacyjnych .
Od strony wewnętrznej :
- płyta gipsowo-kartonowa
- paroizolacja
- listwy dystansowe np. 40 x 50 mm
- płyta OSB
- wełna itd.....do zewnątrz.
Płyta g-k leży bezpośrednio na paroizolacji i mamy też przestrzeń montażową. Czy to poprawne rozwiązanie?

visibility czytano 203 razy forum komentarzy: 16
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego paroizolacje porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

sailah

dział 308
temat nr 523

Kupno domu użytkowanego


Rozważamy z żoną zakup domu budowanego w 2007r. Domyślam się, że pełna odpowiedź wymagałaby czasu i lokalnej wizyty do pełnej ekspertyzy, natomiast prosiłbym o jakieś uwagi jeśli da się to wywnioskować z załączonych zdjęć z czym potencjalnie musiałbym się liczyć podczas remontu - wybieranie gruntu i ponowne zagęszczanie, czy po prostu drobna wylewka do wyrównania poziomu i ułożenie nowych płytek z ewentualną dylatacja podłóg grzanych? Właścicielka nie pamięta kiedy zaczęły pojawiać się pęknięcia.
Schemat poglądowy narysowany z pamięci i z tego co udało mi się zauważyć podczas krótkiego oglądania domu. Jest podłogówka na pewno w korytarzu, a na pewno nie ma w salonie. Nie pamiętam apropo łazienki i kuchni.

visibility czytano 108 razy forum komentarzy: 5
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne ekspertyzy porady inwestorom błędy wykonawcze błędy projektowe

Janusz Glazurnikwawa Tomzik

dział 308
temat nr 550

Jak układać glazurę i inne okładziny na tynkach gipsowych?


Jak przygotowywać tynki gipsowe pod układanie okładzin ceramicznych?
W ostatnich latach tynki gipsowe stały się normą również w pomieszczeń o podwyższonej wilgotności takich jak łazienki, pralnie, ubikacje. Jak wiadomo, te pomieszczenia najczęściej wykładane są okładzinami ceramicznymi bądź kamieniem, a co za tym idzie tynk gipsowy pod tego typu okładziny musi odpowiednio zostać przygotowany, o czym bardzo często zapominają sami projektanci. Tym sposobem glazurnik musi sam decydować o metodach działania. Wśród wykonawców nie ma wypracowanej jednej reguły postępowania, można by wymienić kilka. Największym zagrożeniem jest zjawisko powstawania "kryształów" na skutek reakcji gips-cement-woda, co może prowadzić do odspajają się okładzin. Dlatego tak ważnym jest odcięcie gipsu od kleju cementowego warstwą hydroizolacyjną przy wilgotności tynku poniżej jednego procenta. Wśród glazurników praktykuje się dwie szkoły.

Pierwsza to zastosowanie tzw. folii w płynie, lecz do tej hydroizolacji należy mieć pewność, że tynk a wręcz cały mur są wzorowo wyschnięte, bowiem ten typ hydroizolacji nie jest paroprzepuszczalny.

Drugą metodą jest stosowanie hydroizolacji paroprzepuszczalnej zwanej inaczej szlamem, co rodzi kolejne obawy, bowiem szlamy zawierają cement, który może być ogniskiem powstawania wcześniej wspomnianych kryształów. Zarówno pierwsza jak i druga metoda wzbudzają wątpliwości i wydaje się, że mogą nie dawać stuprocentowej gwarancji nie występowania negatywnych zjawisk.

Długo by jeszcze mówić o całym procesie przygotowawczym. Jestem jednak ciekaw jak do tego tematu podchodzi fizyka budowli. Bardzo proszę, jeśli to możliwe o szczegółowy opis wszystkich kolejnych czynności jakie powinny wykonać glazurnik przygotowując tynki gipsowe do układania okładzin ceramicznych, jakie powinno się zastosować warstwy, na co zwrócić szczególną uwagę?
Będę też wdzięczny za rozszerzenie całego zagadnienia.

visibility czytano 1256 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego pomieszczenia mokre porady wykonawcom porady inwestorom

danrat

dział 308
temat nr 676

Skutki odstępstwa od projektu z "leżakami" instalacj kanalizacyjnej


Panie Jerzy z racji dużej odległości do przepompowni ścieków ok 20 m od budynku i za radą hydraulika aby zachować jakiś realny spad, wykonano podejście fi 160 mm ok 30 cm pod poziomem wieńca czyli 55 cm poniżej zera budynku. Teraz aby dojść do ostatniego pionu w najdalszym punkcie ok 15 m i zachowując 2% spad rury ostatnie 5 m wyszłoby w warstwie betonu podkładowego (12 cm) i na poziomie wieńca przez który trzeba by było się przewiercić aby dostać się do łazienki. Po moich zastrzeżeniach co do takiego stanu rzeczy i konsultacji z projektantem przyłącza wod-kan usłyszałem, że to powszechna praktyka i nie liczyłbym na to że ktokolwiek mógłby w okolicy zrobić,to inaczej. Ręce opadają czas goni a tu takie coś. Jak można na tym etapie zrobić to jeszcze poprawnie?
visibility czytano 244 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego kanalizacja porady inwestorom


 
 
8
 
7
 
6
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.