porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  

znalezionych tematów: 1
Rafał Pałka

dział 308
temat nr 108

Opłacalność instalacji PV 10 kW do ogrzewania domu


W rozdziale 1.7.11 opisuje Pan wpływ instalacji fotowoltaicznej. Rozdział ten wydaje się nie uwzględniać obecnej sytuacji kiedy to możemy nadprodukcję przekazać do sieci i później odebrać ze sprawnością 70 lub 80 % w zależności od wielkości instalacji. Zastanawiam się (bo policzyć nie potrafię) czy w tych warunkach miało by ekonomiczne uzasadnienie ogrzewanie takiego domu zwykłymi grzejnikami elektrycznymi. Rezygnując z drogich systemów grzewczych, przyłączenia do sieci gazowej itp. oszczędzamy na instalację fotowoltaiczną o mocy około 10 kW. W moim przypadku miałby to być dom parterowy 150 m2, o prostej bryle, ze stropem drewnianym w którym prawdopodobnie znajdzie się ocieplenie (poddasze nie użytkowe). Dodatkowo działka (okolice Krakowa) pozwala usytuować dom w kierunku południowym co ma duże znaczenie dla fotowoltaiki. Jak duża instalacja potrzebna jest do ogrzewania takiego domu i jakie współczynniki przenikania powinny mieć przegrody zewnętrzne aby to miało sens z ekonomicznego punktu widzenia?
komentarze: 3
czytaj odpowiedź

patrz także: domy jednorodzinne domy energooszczędne analizy cieplno-wilgotnościowe charakterystyki energetyczne porady inwestorom porady architektom

2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.