porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  

znalezionych tematów: 1
elsi

dział 308
temat nr 109

Termoizolacja ze szkła piankowego pod płytą


Szanowny Panie Jerzy,
Jestem pod wrażeniem wiedzy, którą zawarł Pan w książce "Sekrety tworzenia murowanych domów bez błędów" oraz przekazywanej na Pańskiej stronie internetowej. Wszystkim znajomym, którzy są inwestorami lub mają związek z budownictwem polecam zakup Pańskiej książki, opowiadając o przypadkach, z jakimi miał Pan do czynienia, które są przedstawione w zakładce "z życia wzięte". Dla mnie najbardziej wymownymi były przykłady pensjonatu w Dusznikach, zalewanego wodą ze stoku oraz podany na jakimś forum przykład centrum handlowego, którego parking podziemny był zalewany wodą, bo nie miał izolacji przeciwwodnej, ale za to beton "wodoszczelny" i zaproponowane przez projektanta rozwiązanie, polegające na położeniu na beton folii kubełkowej jako sączka i dodatkowej warstwy betonu oraz wypompowywanie wody przez cały okres eksploatacji budynku.

Lektura książki zwróciła moją uwagę na pewną kwestię. Otóż na stronach 163-165 "Sekretów..." opisał Pan sposób izolowania płyty fundamentowej - z termoizolacją pod, jak i nad płytą nośną. Nurtuje mnie natomiast zagadnienie prawidłowej hydroizolacji płyty fundamentowej, położonej na szkle spienionym. Zgodnie z deklaracjami producentów szkło spienione jest nienasiąkliwe oraz nie podciąga kapilarnie wilgoci i dzięki temu, oprócz funkcji termoizolacyjnej i drenującej, ma spełniać również rolę izolacji przeciwilgociowej.
Przy dobrych warunkach gruntowych, wg producenta, warstwę (40- 60 cm) szkła spienionego układa się na gruncie rodzimym (z opaską przeciwwysadzinową ok. 1 m poza krawędziami planowanej płyty), po uprzednim wyłożeniu wykopu geowłókniną. Po zagęszczeniu szkła warstwami po ok. 20- 30 cm, na wierzch układa się folię PE, jako zabezpieczenie przed wnikaniem w szkło wody zarobowej z mieszanki betonowej, układa zbrojenie i wylewa beton
Czy przy takim posadowieniu płyty fundamentowej nie dojdzie do wnikania wilgoci w płytę i do budynku poprzez przenikanie pary wodnej z parującego pod płytą gruntu? Para będzie przecież mogła swobodnie przenikać pomiędzy granulkami szkła i przez dziury w folii, które powstaną wskutek nacisku płyty betonowej na warstwę spienionego szkła.
Czy konieczne jest dodatkowe zaizolowanie płyty od góry papą i położenie warstwy dociskowej, czy też ilość wilgoci wytrącającej się z pary wodnej nie będzie na tyle duża, by stosować dodatkową izolację?
Edgar Nowicki
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy energooszczędne domy jednorodzinne izolacje przeciwwilgotnościowe izolacje cieplne budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy energooszczędne posadowienia porady inwestorom

2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.