porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  

znalezionych tematów: 1
pawel88shock

dział 308
temat nr 146

Inwestycja na raty: w pionie czy poziomie?


Razem z bratem zakupiłem pewną działkę inwestycyjną. Chcemy na niej postawić budynek usługowo – handlowy o powierzchni „2X” , jednak mamy ograniczone fundusze w związku z czym wahamy się jak rozplanować budowę budynku. Rozważamy dwie następujące opcje:
1) Postawić budynek parterowy o powierzchni X na całej długości działki a z czasem rozbudować go o piętro, czy
2) Postawić budynek dwukondygnacyjny na połowie szerokości działki a drugi z czasem dostawić
Wątpliwości nasze wynikają z tego, że nie mamy rozeznania, które rozwiązanie będzie mniej inwazyjne pod względem fizyki budowli, praktyczności oraz kosztów.
Pierwsze rozwiązanie wydaje się być rozsądne ze względu na jednolitą, otwartą powierzchnią parteru oraz brak łączenia dwóch budynków, które prawdopodobnie nie zawsze wychodzi tak jak się to zaplanuje. Natomiast pojawia się problem z dachem, który to będzie dodatkowym kosztem, który będzie trzeba później „wyrzucić” chcąc nadbudowywać budynek. Kolejnym problemem mogą okazać się klatki schodowe. Ich kucie stropie w przypadku nadbudowy wydaje się niezbyt rozsądne, chyba że zaprojektować tylko częściowo nadbudowę w miejscu gdzie docelowo miałaby znaleźć się klatka?
Drugie rozwiązanie jest sensowne z tego względu, że stawiamy jeden budynek który kończymy na 100% i z którego nie będzie już chyba tylu odrzutu materiałów przy dostawieniu do niego drugiej bryły. Jedynie wynikną pewne ograniczenia przestrzeni i przestrzeń parteru nie będzie mogła być już tak elastyczna.
Bardzo proszę o opinię. Załączam poglądowe grafiki.


nr 1 Plan 1.
autor: pawel88shock
nr 2 Plan 2.
autor: pawel88shock
czytaj odpowiedź

patrz także: porady inwestorom

2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.