porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  

znalezionych tematów: 1
barti

dział 308
temat nr 318

Jak uratować dom mimo już popełnionych błędów


Witam, niestety książkę kupiłem po czasie, błędów na mojej budowie trochę jest. Badań geologicznych nie robiłem. 1 warstwa to glina, później są piaski ze żwirkiem. Po ściągnięciu humusu padało nieprzerwanie przez 2 tygodnie i nie było śladu wody. Woda gruntowa 3 m pod ławami. Kierownik widząc to stwierdził, że rezygnujemy z betonu podkładowego i smarujemy ściany fundamentowe dysperbitem. Teraz wiem, że to był błąd, ale czasu już niestety nie cofnę. W związku z tym mam kilka pytań do Pana.

1. Ławy wylałem w grunt, bez betonu podkładowego i jakiejkolwiek hydroizolacji, ściany fundamentowe posmarowałem od zewnątrz i wewnątrz 2x dysperbitem. Już nie wspominając o tym, że ściany fundamentowe wymurowane z bloczków i bez wieńca. Ściany z betonu komórkowego oddzielone są od ścian fundamentowych izolacja poziomą z plastpapy gr 1mm, a przerwana izolacja pozioma przez rdzenie żelbetowe posmarowana jest Atlasem Woder Duo (2 warstwy twardym pędzlem i zbrojenie na wysokość 5 cm również posmarowane w 1 warstwie). Jakby nie patrzeć wszystko jest odizolowane od skopanych fundamentów, czy jest sens się zadręczać i denerwować? Ściany fundamentowe ocieplone 10 cm EPS TermoOrganika Fundament. (Tydzień temu odkopywałem jedną stronę i na kleju sucho, żadnych mokrych miejsc i glonów również brak).

2. Jak powinno wyglądać przejście rury od kanalizacji przez ścianę fundamentową, żeby od pracy domu nie popękała rura?

3. Jak połączyć wspomnianą plastpape spod ścian nośnych z hydroizolacja na chudziaku? Na chudziaka rozumiem, że używamy masy polimerowo-cementowe flex?

4. Jakie dokładnie taśmy kauczukowe trzeba dać po obwodzie wewnątrz domu (nie ukrywam, że 16 czy tam 30 zł za mb taśmy to dość sporo, licząc że u mnie razem ze ścianami działowymi to ponad 170 mb).

5. Jak poprawnie zmniejszyć otwór okienny ? Dodam, że u nas okno zakończone jest po obu stronach rdzeniem żelbetowym. W jaki sposób połączyć pustaki z tym rdzeniem, jak poradzić sobie z ewentualna szczeliną między bloczkami, a wylanym już nadprożem?

6. Budowlańcy nie wylali mi razem z wieńcem belek ozdobnych nad tarasem. Zostawili wąsy zbrojenia, które wystają z wieńca i teraz w kwietniu mają kończyć. Co zrobić, żeby nowy beton dobrze się zeszczepił ze starym betonem w wieńcu? Dodam, że wieniec wylewany był we wrześniu.

7. U nas w całym domu będzie ogrzewanie podłogowe. Chciałbym się zdecydować na jastrych betonowy. Proszę mi powiedzieć jak to powinno wyglądać, z czym to się je? Jaki dodatek upłynniający zastosować do betonu, w jakiej dawce. Jak powinna w ogóle wyglądać receptura na taki jastrych betonowy? Jak to się układa, jakim urządzeniem w jaki sposób. Co z dylatacjami? Obwodowe to wiadomo, ale jak wygląda sprawa z resztą dylatacji? Jaka maksymalna powierzchnia może być bez dylatacji? Jak rozdzielić te dylatacje, w pokojach to łatwo bo przy każdym progu, ale jak wygląda sprawa z salonem i kuchnią, która ma 41 m2 + korytarz 10 m2. W jaki sposób wykonać te dylatacje? Po 24h nacinamy beton, na jaką głębokość? Jak by Pan rozmieścił dylatacje na moim miejscu (rysunek 1). Rozumiem, że dylatacje z posadzki muszą się przenieść na płytki, a dokładnie między płytki (fuga). Czym wtedy wypełnić tą fugę żeby to nie pękało? Czym kleić płytki? Jak wykonać zbrojenie jastrychu betonowego, gdzie rozmieścić. Dodam, że u nas ciężko będzie utrzymać taką samą temperaturę dlatego co zrobić żeby nie było tych groźnych skurczów?

8. Pytanie o wentylację hybrydową, nie ukrywam że 7 tyś za hybrydową, a 20 tyś za mechaniczną to dość spora różnica w cenie, a prawdopodobnie do końca życia się nie zwróci. Ale chciałbym zapytać jakie średnio straty ciepła generowane są przez wentylacje hybrydową? Czy kominek wentylacyjny na zakończeniu każdego pionu powinien być elektryczny wspomagający ciąg czy może to być zwykły kominek dedykowany do wentylacji? Czy zamiast nawiewników ciśnieniowych w oknach można zastosować ścienny nawietrzak z grzałką w podbitce np?

9. Proszę o przekrój poprawnie wykonanego tarasu, chodników z kostki brukowej.

10. Proszę o przekrój jak zrobić podjazd do garażu z kostki pod samą bramę garażową.

Troszkę się pytań nazbierało, ale myślę, że wielu osobom się to przyda.

nr 1 Rzut parteru
autor: barti
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane porady inwestorom

2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.