porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  

znalezionych tematów: 1
Marcin_budowniczy

dział 308
temat nr 326

Ławy czy płyta? Kto decyduje?


W czerwcu zamierzam rozpocząć budowę domu. Po wykonaniu badań geotechnicznych (w styczniu 2018 r.) teren okazał się średni, żeby nie napisać słaby (grunt słabonośny i wysoki poziom wód gruntowych). Przekroje geotechniczne w załączeniu. W związku z zaleceniami geotechnika i architekta zmieniony został sposób posadowienia budynku z ław na płytę fundamentową (schemat płyty i obliczenia statyczne w załączeniu). Czy taki sposób posadowienia będzie wystarczający (płyta + częściowa wymiana gruntu na podbudowę z kruszywa betonowego 70 cm i pospółki 20 cm)? Czy zasadne jest dodatkowe wzmacnianie terenu za pomocą geosyntetyków (tak twierdzą niektórzy wykonawcy płyt fundamentowych) oraz wykonanie drenażu opaskowego, aby możliwie jak najdalej odprowadzić wodę od fundamentów. Czy może lepszy i bardziej optymalnym byłoby zastosowanie ław fundamentowych opartych na gruncie nośnym na poziomie 2,0-2,4 m p.p.t.? Zaznaczę tylko, że na tej samej ulicy stoi już kilka domów i generalnie poza wysokim stanem wód gruntowych nie było problemu z budową fundamentów/domu i większość była budowana na tradycyjnych ławach fundamentowych.

nr 1 Wyniki badań geotechnicznych.
nr 2 Rysunki płyty.
nr 3 Protokół z obliczeń.
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: posadowienia projekty budowlane projekty wykonawcze porady inwestorom budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne

2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.