porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  

znalezionych tematów: 1
WojtekS

dział 308
temat nr 513

Roboty fundamentowe i podpodłogowe na gruncie


Mam kilka pytań:
1. Mój kierownik budowy mówił, że wykop nie może być zbyt długo otwarty, ponieważ występuje osiadanie gruntu. Czy może się Pan do tego ustosunkować? Wiadomo, że procesy technologiczne o których niejednokrotnie Pan wspomina sporo trwają. Dodając do tego czas montażowy itp. robi się spory okres czasowy, w którym wykop pozostaje otwarty. Czy faktycznie może to wpłynąć jakoś na budynek? Zależne to jest od rodzaju gruntu? W moim przypadku mam piaski drobne średniozagęszczone.
2. Na rysunku 1.9-11 jest przykład izolacji fundamentu z rdzeniami. Po co jest pozycja 5 - membrana HDPE?
Czy pomiędzy ławą a bloczkami fundamentowymi powinno coś być? Tzn środek gruntujący, papa lub właśnie membrana? Czy murować bloczki bezpośrednio na beton ławy?
3. Czy masę polimerowo-cementową flex można ze sobą łączyć w różnych etapach? Tzn. jakiś fragment zrobić wcześniej, a następnie po danym czasie nanieść inny fragment. Czy trzeba wtedy zespolić je stykowo, czy zakładając nową warstwę na starą? Wiem, że przy masie polimerowo-bitumicznej jest to niemożliwe, ze względu na proces technologiczny wiązania polimerów.
4. Pospółka a piasek zasypowy - niestety niejednokrotnie dzwoniąc po hurtowniach i pytając o pospółkę dostaje odpowiedzi, że to jest tożsame-piasek zasypowy a pospółka i że to tylko różna nazwa. W jaki sposób określić, że pospółka to faktycznie to czym ma być zasypany fundament?
5. Czy kruszywo płukane 8-16 mm nad pospółką można wrzucać mechanicznie np. koparką czy trzeba to nawozić ręcznie?Pisał Pan wcześniej, że wystarczy uklepać te warstwę nie zagęszczając jej mechanicznie.Czy można tutaj popełnić jakiś błąd? Tzn. czy może być taka warstwa kruszywa, źle rozłożona i zagęszczona, uklepana?
6.W jaki sposób położyć bednarkę od uziemienia odgromowego,od betonu podkładowego do strefy cokołowej do puszki kontrolnej? Lepiej puścić ją na warstwie ostatniej, czyli folii kubełkowej i gdzieś przy poziomie gruntu przebić folie kubełkową i wejść w styropian, czy lepiej puścić ją pod folią kubełkową w dolnej części na masie KMB i klinie bitumicznym a w dalszej na styropianie XPS. Chciałbym uzyskać rozwiązanie jak najmniej inwazyjne i ryzykowne do uszkodzenia izolacji, termoizolacji itp.
7.W internecie na pewnych filmach przy wylewaniu betonu podkładowego na kruszywie płukanym zostało zaprezentowane rozwiązanie ściągania i poziomowania podłogi na profilach aluminiowych tzw. "CD". Czy taki patent jest dozwolony? Nie wpływa niekorzystnie na sam beton? Co Pan o tym sądzi, ponieważ pracę ułatwia dość mocno, ale jak juz zdążyłem zauważyć, większość budowlanych usprawnień prowadzi jednak do fuszerek budowlanych.
komentarze: 22
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje podłogi porady inwestorom

2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.