porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  

znalezionych tematów: 1
Gites

dział 308
temat nr 647

Niedokładność pomiarów na budowie


Zastanawia mnie kwestia tolerancji wymiarów przy tyczeniu budynku (ław). Żeby nie operować procentami, dla przykładu posłużmy się niewielkim budynkiem na planie prostokąta o wymiarach 7m x 10m. Z twierdzenia Pitagorasa łatwo obliczyć, że przekątne powinny wynosić 12,206m. Sprawdzając przekątne mamy gwarancję że nie postawimy sobie rombu. I tutaj pytanie:
Ile wynosi dla tego budynku dopuszczalna odchyłka wymiarów? Nie chodzi mi oczywiście o spełnienie wymogów formalnych narzuconych przez przepisy ale wyłącznie o poprawność geometrii, która pozwoli nam jeszcze postawić "prosty" budynek. Wiem, że najłatwiej powiedzieć "musi się zgadzać co do milimetra" ale mając na uwadze niedokładność takich przyrządów jak chociażby taśma miernicza logika podpowiada, że nie da się uzyskać takiej dokładności. Zatem gdzie leży granica tolerancji wymiarów? +/- 5mm a może +/- 1cm?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia fundamenty szalunki porady inwestorom

2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.