porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  

znalezionych tematów: 1
FelixF

dział 308
temat nr 846

Prowadzenie rur kanalizacyjnych, gdy posadowienie domu na płycie


Witam.
Kieruję pytanie tu bowiem doszło między mną a projektantem instalacji do spięcia w temacie projektowanej kanalizacji dla domu parterowego ok 100m2. Dom posadowiony będzie na płycie (co wynika z warunków gruntowych), projektowana płyta 20-25cm grubości. Na załączonym rys 1 "od projektanta" jest projekt kanalizacji - gdzie wszelkie łączenia znajdują się pod płytą. Zwróciłem uwagę, że w przypadku płyty nie jest chyba właściwe umieszczanie łączy kanalizacji pod płytą fundamentową. Prawdopodobieństwo wystąpienia awarii prostej rury z jednego kawałka (która jest tak projektowana) jest dużo mniejsze niż rury dzielonej na 3 odrębne części (na przestrzeni czasu). Do tego o ile pcv rury nie ulega w przestrzeni czasu dużym zmianom "zużycia" o tyle wszelkie połączenia i uszczelki już tak (uszczelki znacznie szybciej niż lita rura). Ponadto jest to praktycznie po wykonaniu nienaprawialne (względnie duży koszt "rycia się przez płytę" i uszkodzenie siatki zbrojeniowej płyty).

Ponadto, o ile wiem, jest możliwa nawet wymiana w późniejszym czasie prostych kawałków rur, gdyby była potrzeba wymiany pod płytą - są na to metody. Nie znam natomiast ani nie mogę sobie wyobrazić, możliwości wymiany takiego złożonego układu jak na rys 1.

Stąd zaproponowałem (wstępny koncept) projektantowi by wyprowadził kanalizację prostymi rurami poza obrys fundamentu, gdzie łączenia byłyby poza płytą - rys2. nawet, jeżeli koszt po mojej stronie będzie większy oraz jeżeli trzeba by wykonać nie 1 ale dwie (lub więcej) studzienki rewizyjne. Wychodzę z założenia, że koszty kanalizacji wielkie nie są (jako składnik procesu budowlanego) a koszty naprawcze później, mogą wielokrotnie przekraczać koszt całej kanalizacji.
Niestety projektant się oburzył i w odpowiedzi napisał, iż "nie jest to zgodne ze sztuką budowlaną". Oczywiście zamierzam zastosować "trik" Pana z "wekslem" na początek ale też prosiłbym o poradę. Może jest tak, że nie mam racji?

Osobiście przeżyłem awarię węzła sanitarnego kanalizacji ale na szczęście pod posadzką na gruncie (fundament - ławy), w pomieszczeniu piwnicznym - technicznym, więc awarię dało się łatwo i tanio naprawić. Jakbym miał ten problem co doświadczyłem w domu na płycie fundamentowej, to nie chcę myśleć o przebijaniu się przez 25cm płytę zbrojoną - nie mówiąc już o tym, że nie wiem jak, miałbym ustalić miejsce gdzie awaria nastąpiła. Ponadto, po przecięciu zbrojenia, płyta taka w jakiejś części traci zbrojenie więc to chyba też nie jest właściwe.

Koncept jedynie przedstawia co mam na myśli - miał uplastycznić projektantowi, na jego prośbę, o co mi chodzi. Nie narzucam tu rozwiązań. Szerokość budynku (w miejscach przejść rur) to 5,3m a więc dla 6m rury pcv (dostępne są takie długości), można rurą przejść pod budynkiem.

Przesyłam na rys. 3 plan posadowienia (nie mam rys tech/szczegółowych bowiem projekt jest w trakcie przeróbek). Generalnie posadowienie na płycie z izolacją nad płytą - jak w Pana książce z drobną zmianą tyczącą się opaski przed przemarzaniem, którą chciałbym wykonać ze szkła piankowego. Dom będzie "szkieletowy", posadowiony na podniesionym "wieńcu" tworzącym "wannę" dla izolacji wewnątrz. Zależnie od rozkładu elementów kotwiących podwalinę albo zostanie wykonany jako z betonu albo jeżeli technologicznie będzie można z bloczków gazobetonu z przerwami na elementy kotwiące zalane w betonie. Stąd nie podam Panu jeszcze teraz szczegółów bowiem sam ich nie mam, projektują się. Szkło piankowe (czarne, zagęszczone) tworzące warstwę okalającą grubości 20 do 25cm (jak płyta), przykryte z zewnątrz albo cienką warstwą żwiru grubego (ozdobnego) albo płytami cem. luzem. Pominąłem już warstwy posadzki, bo to wszystko już wiadomo jak leci.
Pozdrawiam.
nr 1 rys1 (od projektanta)
autor: felix.filuternowski
nr 2 rys2 (mój koncept)
autor: felix.filuternowski
nr 3 Schematyczny przekrój warstw
autor: felix.filuternowski
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie ocieplenia instalacje kanalizacyjne porady inwestorom

2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.