porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  

znalezionych tematów: 1
KatarzynaF

dział 308
temat nr 958

Harmonogram wykonania fundamentów domu jednorodzinnego


Dzień dobry,
wiosna zbliża się wielkimi krokami czas więc zacząć planowanie robót. Spisałam harmonogram prac przy fundamentach, do stanu 0. Bardzo proszę o sprawdzenie poprawności harmonogramu, jak też poprawności wybranych materiałów hydroizolacyjnych. Nie liczę oczywiście, że całość da się wykonać w takim czasie, jak to wynika z mojego harmonogramu. Podałam minimalne odstępy pomiędzy poszczególnymi etapami.

Dzień 1. Beton podkładowy klasy C12/16 w szalunku. Po 2-3 h od wylania betonu przykrywamy go folią PE 0,2 mm. (czekamy jeden dzień)

Dzień 2. Zdejmujemy folię PE. (czekamy jeden dzień, żeby powierzchnia betonu wyschła)

Dzień 3. Gruntowanie pod papę podkładową gruntem z grupy grunty do hydroizolacji bitumicznych. (Bornit Grundbit) (czekamy jeden dzień)

Dzień 4. Papa podkładowa z grupy papy podkładowe termozgrzewalne grub. 4 mm termozgrzewalna z bitumem modyfikowanym SBS zbrojona włókniną szklaną – zgrzewana na zakładach. (Bornit Quandt G200 S4)
Szalunki, zbrojenie. Nie wbijamy prętów szalunku z beton podkładowy.

Dzień 5. Wylanie ław. Po 2-3 h od wylania beton przykrywamy szczelnie folią PE 0,2 mm od góry. (czekamy 14 dni)

Dzień 19. Murowanie ścian fundamentowych warstwami równomiernie rozłożonymi po całym obwodzie ław, grubością do 4 warstw w jednym dniu. Zaprawa bez wapna, z domieszką z grupy domieszki do betonu napowietrzające (proszę o podanie nazwy handlowej odpowiedniego produktu) na pełne spoiny poziome i pionowe.

Dzień 33. Demontaż szalunków ław. (po czterech tygodniach od ich wylania)
Szlifowanie krawędzi wypukłych, poziomych i pionowych, pod kątem 45 stopni.
Przed gruntowaniem dokładnie oczyścić gruntowaną powierzchnię. Oczyścić też papę (ewentualnie w celu uniknięcia zabrudzenia papy można położyć na nią folie PE przed wymurowaniem ściany fundamentowej. Przed gruntowaniem folię uważnie odciąć, tak, żeby nie uszkodzić papy). Papę pokryć gruntem.
Gruntowanie gruntem z grupy grunty do hydroizolacji bitumicznych, 0,25 l m2. Grunt nanosić wałkiem malarskim z długim włosiem (ruchami od góry do dołu) albo przez natrysk bezpowietrzny. Można też pędzlem ławkowcem. Wyschnięty grunt powinien tworzyć lepką powierzchnię. (Bornit Fundamentgrund)

Dzień 34. Wykonanie fasetek na styku betonu podkładowego z ławą fundamentową i ławy z murem z masy KMB zmieszanej z piaskiem kwarcowym 1:1 (Fundamentflex 2K)
Pierwsza warstwa izolacji nakładana pędzlem z włóknem sizalowym, wcierana w podłoże ruchem ósemkowym. Pół godziny wcześniej podłoże należy solidnie nasączyć wodą przez natrysk. (Fundamentflex 2 K)

Dzień 35. Po 12 h, max 24 h druga warstwa hydroizolacji. Nanosić identycznie jak pierwszą lub pacą stalową nierdzewną. NIE SKRAPLAĆ WODĄ. (odczekać trzy dni na wyschnięcie masy)

Dzień 38. Styropian XPS 15 cm klejony na placki masą (Fundamentflex 2K ?) (Czy styropian ma być z rowkami?) Folia kubełkowa kubełkami w stronę gruntu.

Zasypywanie fundamentów. Po stronie zewnętrznej piasek + pozostałości z budowy (pustaki, resztki betonu) zagęścić do ls 0,95 – 0,96.

Podłoga na gruncie:
1. Na stabilne podłoże 25 cm pospółki zagęszczonej do ls 0,95 – 0,96. (w jaki sposób sprawdzić zagęszczenie?)
2. Przekładka z geomembrany (jaka grubość?)
3. Żwir płukany 8-16 mm, ok. 15-20 cm.
4. Folia PE lub folia kubełkowa.
5. Beton podkładowy (czy beton podkładowy jest konieczny?)
6. Izolacja przeciwwilgociowa (jaka?)
7. Styropian EPS 200 lub XPS 200.
8. Folia aluminiowa.
9. Instalacja ogrzewania podłogowego (rurki PEX)
10. Wylewka betonowa min. 5 cm nad rurkami (razem min. 7).
11. Płytki

Czy na ścianie fundamentowej powinien być zalany wieniec? Nie potrafię stwierdzić czy w projekcie wieniec jest uwzględniony. Projekt jeszcze oczekuje na sprawdzenie przez pana. Gdzie i w którym momencie osadzić mankiety do przejść rur instalacyjnych?

komentarze: 14
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.