porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

PiotrekZet

dział 308
temat nr 1179

Dopuszczalne obciążenie balkonu


Panie Jerzy. Mam pytanie. W jaki sposób można policzyć maksymalne obciążenie balkonu żelbetowego wspornikowego. Nie wiem jakie obciążenia graniczne przyjął projektant do obliczeń. Można do tego dojść od zbrojenia? Chcemy trochę obciążyć balkon, ale nie mam możliwości dotrzeć do wyliczeń wytrzymałościowych. Wiem, należy udać się do specjalisty, ale mógłby Pan opowiedzieć coś na ten temat? A jak to wygląda na stropach?

Jerzy Bogdan Zembrowski
Nie podaje Pan czy chodzi o balkon istniejący czy mający być wykonany, czy chodzi o budynek budowany czy modernizowany. Niezależnie jednak od tych przypadków, nikt ogólnie Panu nie udzieli odpowiedzi. Oczywiście, projektant konstruktor może w każdym z takich przypadków określić dopuszczalne obciążenie tego balkonu - a także graniczne obciążenie. Samemu proszę nie eksperymentować, bo może dojść do tragedii!

Ilość prętów zbrojeniowych i ich przekroje, to mało, bo istotny jest też gatunek stali, dynamika i statyka obciążeń i wiele innych aspektów. Oprócz obliczonych wartości teoretycznych parametrów wytrzymałościowych balkonu, dochodzi jeszcze stan zmęczeniowy i z tym związane pełzanie materiałów konstrukcyjnych. Wszystko razem uwzględni konstruktor. Nie jestem konstruktorem i nic więcej Panu nie pomogę. Jeśli są jakieś zamiary innego niż typowego użytkowania balkonu czy stropu, należy obowiązkowo zwrócić się z tym do projektanta tego domu (jeśli to dom w budowie) albo do dowolnego projektanta konstruktora (w pozostałych przypadkach).
patrz także:balkony porady inwestorom porady wykonawcom
JanekMucha

2019-06-09 18:48:57

Trzeba spojrzeć wg jakiej normy były wykonywane obliczenia. Jeśli wg Eurokodu to poniższe wartości są wymagalne.
JanekMucha

2019-06-09 18:49:25

Tomasz Sobierajski

2019-06-10 10:15:15

Płyty wspornikowe balkonów należą do newralgicznych elementów budynku.
Wystarczy, że pręty górnego zbrojenia balkonu zostały wciśnięte podczas betonowania lub nieprawidłowo zakotwione w stropie i przy obciążeniu balkonu zgodnym z projektem może dojść do katastrofy budowlanej.
Ponadto jeśli pod balkonem znajduje się nadproże o znacznej długości (przekraczające 2,40 m) rzeczywiste momenty zginające płytę balkonową są znacznie większe (czasem nawet x2) od obliczonych przez konstruktora.
Sytuacji nie poprawia (obniżenie zapasu bezpieczeństwa) zmiana obciążeń balkonów na przestrzeni lat. W normie PN-B-02003 z 1982 r., obciążenie użytkowe balkonów wynosiło 5,0 kN/m2. Natomiast w aktualnej normie PN-EN 1991-1-1 jest to wartość od 2,5 do 4,0 kN/m2.
Jerzy Bogdan Zembrowski

2019-06-13 01:55:24

Tak to prawda. Dlatego lepiej będzie jeśli balkonem zajmie się specjalista konstruktor i sprawdzi wszystkie aspekty mające wpływ na jego nośność oraz uwzględni planowane obciążenia.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.