porady i konsultacje budowlane

Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

o co pytali inni?       porady budowlane

Darek C

dział 308
temat nr 127

Remont starego domu wg bubla projektowego


Remontuję i rozbudowuję niedawno kupiony poniemiecki dom jednorodzinny. Na potrzeby tej inwestycji sporządzony został projekt budowlany,który zakładał przemurowanie niektórych ścianek działowych, wymianę tynków,impregnację belek stropowych itp. Po zerwaniu drewnianych podłóg okazało się,że muszę wymienić grunt, wyburzyć wszystkie ściany wewnętrzne, szczytowe,kolankowe, strop. Zostały 4 ściany zewn. gr 38 cm z cegły białej i to nie całe  z czym założenia projektowe niejako przestały obowiązywać stąd moja prośba o kilka porad:
1. Jak prawidłowo wykonać strop drewniany? Poddasze będzie użytkowe, w środku wykonałem ścianę nośną na ławie fundamentowej z pustaka 24cm i na niej oraz dookoła ścian zewn. zbrojoną opaskę betonową. Podparcie belek stropowych będzie więc w odległości 4,5mb i 3,9mb. Na strop kupiłem już belki 12/20cm o przewidzianym rozstawie co 60cm.
2. Jak prawidłowo wykonać izolację fundamentów od zewnątrz, które zbudowane są z kamienia polnego, fugi wypełnione są gliną. Zastanawiałem się też nad ich wzmocnieniem zbrojoną wylewką betonową. Zaznaczam, że budynek stoi na górce inie ma problemu z wilgocią czy przenikaniem wód gruntowych.
3. Jak wykonać hydroizolację posadzki (i czy w ogóle) jeśli nie ma prawidłowej hydroizolacji poziomej fundamentów (na kamieniach widać papę jednak nie ma możliwości prawidłowego połączenia z nią izolacji bitumicznej)?
4. Projekt przewidywał ocieplenie ścian gr 38 cm z cegły na zaprawie wapiennej styropianem gr. 5cm - czy to nie za mało? Ściany szczytowe i kolankowe chcę wymurować z pustaka 24 cm (nie przewidziane w projekcie) Jakiej gr ocieplenie wykonać na nich?
5. Zauważyłem, że coraz bardziej popularna staje się metoda ocieplania poddaszy pianką natryskową. Jaka jest Pana opinia na jej temat(jest to stosunkowo nowa metoda i nie ma jednoznacznych opinii na ten temat w internecie). Czy warto w nią zainwestować. Zastanawiałem się ocieplić w ten sposób poddasze (krokwie16cmx8cm membrana dachowa, pustka 2,5cm wyznaczona kontrłatą, deskowanie, papa,pokrycie dachówką ceramiczną) oraz strop.


Jerzy Bogdan Zembrowski
Pana sytuacja woła o pomstę do nieba!
Przede wszystkim, nie zapłacił Pan za projekt, lecz za mało kiedy spotykany bubel! Obowiązkiem projektanta było wykonać inwentaryzację geometryczną i materiałową starego domu, a także zbadanie jego stanu technicznego. Gdyby projektant nie zaniedbał tego obowiązku, dzisiaj nikogo Pan by nie pytał o rady i pomoc. Ma Pan pełne prawo zażądać od niego zwrotu zapłaty za projekt i musi te pieniądze zwrócić.

Owszem, mogę pomóc rozwiązać te problemy i opracować technologie wykonania szeregu zakresów robót (hydroizolacje, termoizolacje, wzmocnienie posadowienia itd.). Jednakże, nie może to zastąpić drogi prawnej. Pan jako inwestor, musi mieć założony Dziennik Budowy do tej inwestycji polegającej na odbudowie i przebudowie domu oraz zatrudnić Kierownika Budowy. Skoro podczas robót, natrafiono na tak potężne odstępstwa od stanu projektowanego, należy w trybie pilnym wezwać projektanta do stawienia się na budowie i zrealizowania nadzoru autorskiego! Prawo Budowlane przewiduje takie działanie inwestora a projektant nie może odmówić, bo jest zobowiązany do nadzoru autorskiego. Jeśli by odmówił, należy zawiadomić Regionalny Urząd Nadzoru Budowlanego, a ten z urzędu rozpocznie pewną procedurę sprawczą i na pewno tego nie puści płazem.

Zyska Pan to, że projektant w ramach nadzoru autorskiego będzie musiał stwierdzić i zapisać w DB, że stan techniczny faktyczny nie odpowiada założonemu w projekcie, co będzie oznaką przyznania się do winy. Projektant przez to z mocy prawa będzie zmuszony wykonać projekt zamienny uwzględniający stan faktyczny. Do tego projektu wezwie konstruktora, by policzył ów strop drewniany, jego oparcie oraz warstwy nośne, przeliczy więźbę dachową, wieńce i fundamenty. Otrzyma Pan poprawny projekt i go zrealizuje przy udziale KB.

Jeśli by projektant potrzebował pomocy, chętnie pomogę aby projekt był zgodny z fizyką budowli - w pełnym zakresie. Proszę tak postąpić jak piszę, w przeciwnym razie, wyda Pan nie małe pieniądze, a efekt będzie żaden.
patrz także:analizy cieplno-wilgotnościowe analizy ekonomiczne błędy projektowe domy jednorodzinne domy murowane remonty renowacje
« powrót
2007-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone dla Biuro Doradztwa Budowlanego mgr inż. Jerzy Zembrowski, Białystok. All rights reserved.
wykonanie choruzy.pl ©