porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

gryzly

dział 308
temat nr 1475

Dziwny strop z poważnymi problemami


Dzień dobry!
Proszę o przedstawienie właściwego sposobu wyrównania tego rodzaju stropu. Chodzi o wyrównanie zarówno od góry jak i od dołu. Przedstawiam jak wyglądał strop przed zalaniem. W miejscu ścian na piętrze zostały wylane "belki" na których opierają się ściany górnej kondygnacji i to one górują nad stropem.
1. Czy od dołu w miejscach gdzie nie dopłynął beton powinienem użyć masy PCC w celu wyrównania ubytków? Czy wystarczy zwykła zaprawa na bazie cementu po uprzednim nałożeniu gruntu sczepnego ?
W części budynku będzie sufit podwieszany, w innej części tynk gipsowy. Czy tam gdzie będzie sufit podwieszany trzeba również tynkować?
2. Jak wyrównać strop od góry do wysokości tych górujących "belek". W internecie opisanych jest wiele sposobów, od wyrównania piaskiem przez lekkie odmiany betonu do granulek keramzytowych. Nie wiem który sposób jest poprawny. W najgłębszych miejscach brakuje kilku centymetrów. Zdjęcia dobrze to przedstawiają.


nr 1 zaszalowany strop przed wylaniem autor: własne


nr 2 ubytki od dołu autor: własne


Jerzy Bogdan Zembrowski
Powiało grozą! Choć to nie temat dla mnie, to czuję się w obowiązku Pana przestrzec. Dziwnej konstrukcji to strop. Czy jest przewidziany w projekcie? Wygląda to na partyzantkę! Bloczki stropowe niezabezpieczone przed wnikaniem w nie betonu. Żebra nie mają linii prostej, lecz przypadkową, zaś beton w nich nie otula zbrojenia - miejscami stal dotyka bloczków. Jestem w szoku!

Wygląda na to, że na tej budowie nie ma KB, bo żaden inżynier nie przepuściłby takiej fuszerki. Podam technologię wyrównania nad i pod stropem, ale najpierw proszę, by Pan zwrócił się do swojego KB na piśmie o ocenę stanu technicznego tego stropu i jego zgodności z projektem. Ta opinia ma być wpisana do DB. Ponadto, gdyby się okazało, że strop nie jest zgodny z projektem, musi Pan na piśmie zawiadomić projektanta (widniejącego na stronie tytułowej projektu) o sprawdzenie w ramach nadzoru autorskiego czy strop jest zgodny z projektem.

Dopiero, gdy projektant uzna, iż strop jest zgodny z projektem a KB uzna, że strop jest zgodny ze sztuką budowlaną, podam dalsze technologie napraw i wyrównania. Proszę poinformować jakie uzyska Pan opinie od projektanta i KB.

Jeśli się okaże, że chociaż jedna opinia będzie negatywna, należy zatrzymać budowę wpisując do DB powód i poddać strop ocenie rzeczoznawcy konstruktora. Wykona on badania nośności tego stropu oraz poprawności zbrojenia i wykonania. Jeśli uzna, że strop wykazuje właściwe parametry wytrzymałościowe - budowę się wznowi. Jeśli strop zdeklasuje, będzie decyzja albo o jego wzmocnieniu, albo rozbiórce na koszt tego, kto zawinił.

Sprawa jest poważna! Nie radzę ani prowadzić dalszych robót, ani przebywać pod tym stropem - do czasu w/w opinii.
patrz także:błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego stropy gęstożebrowe porady inwestorom
gryzly

2020-01-07 08:33:49

Faktycznie został wykonany inny strop niż był w projekcie. W projekcie była płyta monolityczna grubości 20 cm z dolnym i górnym zbrojeniem. Wykonawcy powiedzieli, że jest ona co najmniej kilkukrotnie przewymiarowana i nie ma sensu takiej wylewać.
Moi wykonawcy to tzw. "starej daty" inżynierowie, którzy budują domy od dobrych kilkudziesięciu lat. Mają też pojęcie o konstrukcji budynków. Mam do nich pełne zaufanie. Mają oni tendencje do przesadzania, ale w drugą stronę, raczej na plus. Np. ławy wylaliśmy 60 x 80 cm. W projekcie były bodaj 20 x 30 cm co wywołało u nich śmiech.
Czy taka forma stropu, faktycznie jest tak niespotykana? Powiem szczerze, że zanim zacząłem przygotowywać się do budowy domu nie znałem innego rodzaju stropów. W okolicy w której mieszkam praktycznie wszystkie domy mają taki strop tzw. strop z dziurawki. Zarówno te mające kilkadziesiąt lat jak i nowo budowane. Przynajmniej ze stropem nie ma w nich żadnego problemu.

Jerzy Bogdan Zembrowski

2020-01-07 12:50:39

Taka konstrukcja stropu pachnie samodziełką chłopka-roztropka. Owszem, można taki gęstożebrowy strop wykonać, ale żebra pomiędzy pustakami powinny mieć stałą szerokość taką, by pręty zbrojeniowe były otoczone betonem z odpowiednią otuliną na całej długości. Tu mamy obraz nędzy i rozpaczy, otuliny nie ma, a pręty na wierzchu. Dużo lepszy efekt byłby, gdyby zamiast pustaków zastosować klocki ze styropianu - wtedy powstałby klasyczny strop kasetonowy. Tak czy inaczej, ma Pan niezłą zagwożdżkę, bo strop nie jest zgodny z projektem.

Wykonawca nie ma prawa zmieniać niczego samodzielnie! Taka namowa, to przestępstwo i działanie prokuratora. Wykonawca nie ma prawa się odnosić do grubości czy zbrojenia płyty stropowej. Skoro taką projekt przewiduje, to znaczy iż projektant z jakiegoś powodu tak zaprojektował, a nie inaczej. Doświadczenie wykonawcy nie ma tu żadnego znaczenia!

Owszem, każdy uczestnik procesu budowlanego ma prawo do wniosków, uwag i krytyki, ale Pan jako inwestor (tym bardziej KB) powinien zwrócić się do projektanta z zapytaniem, czy można zmniejszyć i jak ilość stali zbrojeniowej czy grubość płyty stropu, a także z wnioskiem o zamianę stropu monolitycznego na ten jaki zastosowano. Ponieważ tego nie wykonano, a projektant nie wie o zamianie - teraz zgodnie z PB powinien Pan zawiadomić projektanta o zmianie stropu i wezwać, by w ramach nadzoru autorskiego ustosunkował się do zamiany. Proszę nie prowadzić dalszych robót, by mógł on obejrzeć ten strop w takim stanie jak jest. On zadecyduje czy przyjąć to, czy wezwie na Pana koszt rzeczoznawcę, by ustalił nośność tego stropu. Rzeczoznawca wykona badania i oceni ile jest wart ten strop.

Na razie, w Pana interesie jest wstrzymać budowę wpisem do DB, że wykonawca odstąpił od projektu i wykonał strop inny niż przewiduje projekt. Radzę także zmienić KB wpisem do DB z uzasadnieniem, że dopuścił do samowolki. Taki KB tylko przyniesie dalsze szkody Panu, skoro dopuszcza do przestępstwa na budowie.

Na razie tyle mogę Panu pomóc i radzę nie folgować, bo znam całą masę przypadków, gdzie doszło do tragedii, gdy się stropy zawaliły podczas ich obciążania, a także długich procesów sądowych o odszkodowania. Projekt nie jest po to tylko, by uzyskać pozwolenie na budowę, lecz by jego przestrzegać. Każde odstępstwo niesie za sobą skutki prawne.

To, że w okolicy takie stropy funkcjonują, wcale o niczym nie świadczy, bo może wykonano je lepiej niż u Pana, bo może są małe rozpiętości i małe obciążenia. We Włoszech też most istniał kilkanaście lat i nikt nie podejrzewał, że pewnego dnia zwali się na domy i zginie ileś osób. W Pana okolicy wystarczy, że zatrzęsie się ziemia, a te wszystkie samodziełki się zawalą zabijając ludzi - a najlepiej, by tych wykonawców, co budowę domu traktują jak budowę kurnika.

Proszę działać jak napisałem - to w Pana interesie. Dom, to inwestycja życia.
gln

2020-01-07 13:40:38

Ta sytuacja to jakieś kuriozum i kwalifikuje się do zgłoszenia do PINB. Budowę należy wstrzymać a strop rozebrać. Autorowi wątku radzę nie zignorować niczego co napisał pan JBZ. Radzę samemu podjąć odpowiednie działania zanim zainteresuje się na tym PINB, bo to wydłuży czas naprawy.

Przewidziana w oryginalnym projekcie ława 20cmx30cm również nasuwa podejrzenia odnośnie dokumentacji projektowej, ale nie uzasadnia w żadnym stopniu tego co widać na zdjęciach.
GG

2020-01-07 22:30:37

Też jestem przerażony tym co widzę na zdjęciach. Proszę nie lekceważyć ani 1 słowa co napisali moi przedmówcy, bo może Pan już nigdy nie napisać ani słowa na tym, ani innym forum !!! Z tego co czytam to widzę, że otacza się Pan delikatnie mówiąc osobami nieodpowiednimi / nieodpowiedzialnymi, albo dobrymi tylko w innej branży, ale na pewno nie w budownictwie. Pana wykonawcy jak ich Pan nazywa "starej daty" inżynierowie już pokazali co potrafią tzn. nie potrafią czytać projektu, a to podstawa podstaw. Dochodzi jeszcze projektant. Jeśli jest tak jak Pan pisze tzn. że zaprojektował ławę 20x30cm to znaczy, że nie ma pojęcia o budownictwie. Na takiej ławie nie zmieści się zwykła ściana działowa, a co dopiero nośna nie mówiąc już o hydro- i termoizolacji. Masakra. A ja zrezygnowałem z zawodu bo myślałem, że słaby ze mnie inżynier :-(
gryzly

2020-01-08 08:04:23

Zwróciłem się już do rzeczoznawcy konstruktora aby przeliczył ten strop. Poczekam na jego obliczenia.
Jerzy Bogdan Zembrowski

2020-01-08 09:09:21

Proszę dać znać o wynikach.
Tomasz Sobierajski

2020-01-08 11:44:27

Gryzly. Co to za okolica, w której niemal wszystkie domy, stare i nowe, mają strop z cegły dziurawki?
Jerzy Bogdan Zembrowski

2020-01-08 13:11:10

W świecie budowlanym różne rozwiązania mają miejsce.  Pod Białowieżą jest wieś, gdzie co drugi dom ma taką konstrukcję.
gryzly

2020-01-08 13:42:51

Tomasz - podkarpackie, północne rejony
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.