porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

Młody Instalator

dział 308
temat nr 1626

Sprawy organizacyjne korzystania z serwisu BDB


Witam
Wszystkich użytkowników jestem tutaj nowy co prawda nie jestem osoba wykonująca prace murarskie zbrojeniowe tylko jestem hydraulikiem ale żeby być dobrym hydraulikiem to chyba wiadomo że trzeba trochę z elektryki trochę z fizyki chemii oraz budowlanki a wiec proszę o wyrozumiałość.

- Pytanie pierwsze jak wygląda ocieplenie posadzkowe przed jastrychem chodzi dokładnie o to do jakiej grubości steropian sterodur czy wełnę można kłaść, bo nie tylko parametry termo się liczą ale też parametr na ściskanie chyba nie możemy danej grubości przekroczyć żeby zejść do bardzo dobrego współczynnika przenikania.
- ile cm wełny
- ile cm steropianu
- ile cm sterodur
- ile cm sterodur plus steropian
- ile cm sterodur plus wełna

- Drugie pytanie brzmi jeśli na posadzkę kładziemy steropian na mijanke żeby uniknąć mostków to dla czego nie chętnie stosuje się na mijankę na fasadzie budynku?

- Trzecie pytanie, jest to pytanie o rodzaj izolacji poziomej przed jastrychem jaka najlepsza prosił bym napisać za i przeciw poniżej wymieniłem kilka jakie znam prosił bym o wady i zalety
- papa w rolkach zgrzewana bezpośrednio
- folia hydroizolująca
- masa bitumiczna
- może beton wodoodporny W8?


Jerzy Bogdan Zembrowski
Nie ma głupich pytań, a najwyżej głupie odpowiedzi. Można mnie pytać o wszystko bez ograniczeń w zakresie fizyki budowli. Pana pytania uzmysłowiły mi to, iż w serwisie BDB mamy już grubo ponad 2 tysiące osób i ... stale przybywa nowych, a nowi nie zawsze wyczuwają styl i charakter tego serwisu. Ba, sądzę że wielu podchodzi jak do portali społecznościowych, gdzie codziennie coś się komentuje i nie ma zupełnie żadnego znaczenia historia, bo do tego śmietnika nikt nie zagląda - widzi się jedynie to co na ekranie.

Dlatego, winien jestem przy okazji Pana pytań wyjaśnić co nieco spraw organizacyjnych. Przyda się Panu, ale i innym to czytającym, bo stale będziemy mieć sytuację, że większość użytkowników to stali bywalcy a także ci, którzy studiują większość treści w serwisie BDB, ale też stale przybywają nowi, dla których wszystko tutaj jest nowe. Taka mieszanka wymagać będzie przypominania co jakiś czas, o zasadach tu panujących.

Przede wszystkim serwis BDB nie ma nic wspólnego z jakimkolwiek portalem społecznościowym. To serwis edukacyjny i pomocowy. Edukacją i pomocą ja się zajmuję, ale występują też inne pomoce w postaci wymiany doświadczeń i uwag pod zakładką kroniki budów. Szczególnie ważne i wartościowe są one dla osób dopiero startujących do budowy domów, ponieważ osoby mające budowy zaawansowane wielokroć korzystały i korzystają jak nie z mojej książki, to z e-wykładu oraz moich ponad 6 tysięcy porad. 

W serwisie BDB wszystkie porady są aktualne i ważne. Zatem, te pierwsze sprzed 3 lat i te ostatnie mają taką samą wartość. Dlatego, aby nie śmiecić i nie wyłamywać drzwi dawno już otwartych, należy przed zadawaniem pytań najpierw sprawdzić czy dane zagadnienie nie zostało już w serwisie omówione. Służą do tego łatwe w obsłudze okienka do wyszukiwania w poszczególnych działach, gdzie należy wpisywać tylko rdzenie haseł, np. jeśli poszukujemy informacji o tynkach, to należy wpisać "tynk", a nie "tynki", bo na to drugie hasło system nie wyświetli haseł w odmianach, jak wyświetli wszystkie kombinacje słowa "tynk": tynk, tynkiem, tynkowaniem, tynkami itd. Ale wyświetli też słowa "tynkarz", "tynkarska" itp. Dlatego należy uściślać hasła do pytania. Jeśli wpiszemy "tynk błęd" - uzyskamy wszystko co zawierają odmiany tych słów - czyli o błędach przy wykonywaniu tynków. Jeśli szukamy informacji o błędach w tynkach np. gipsowych, to wpiszmy "tynk błęd gips" albo "tynk błą gips". Należy wykonać najpierw szukanie w okienku "pytania i odpowiedzi" by zapoznać się z pytaniami i moimi do nich odpowiedziami, a potem koniecznie kliknąć opcję szukania w okienku "komentarze" - wtedy zostaną wyszukane teksty osób komentujących oraz moje do nich dalsze odpowiedzi.

Jeśli chcemy przeszukać cały serwis, wtedy wpisujmy hasła w okienku głównym pod logo BDB. Zasada haseł taka sama. Dopiero jeśli nie znajdziemy szukanych treści, zadajemy nowe pytania - jeśli temat nowy, ale jeśli chcemy dopytać w już istniejących wątkach, to nie zakładamy nowego pytania, lecz komentujemy w danym tematycznie wątku.

Wracając do Pana pytań, uczmy się z tego serwisu nie tylko zagadnień budowlanych czy fizyki budowli, ale też uczmy się formułowania pytań jednoznacznych oraz poprawnego nazewnictwa. To pierwsze pomaga mi odpowiadać oraz ułatwia zrozumienie czytających, zaś to drugie nie tylko uczy poprawnej polszczyzny, ale też daje do zrozumienia w Waszych kontaktach zawodowych i nie tylko, iż nie wypadliście sroce spod ogona, ale macie wiedzę zawodową. To bardzo buduje Waszą pozycję. Jeśli w rozmowach będziecie używać błędnego nazewnictwa, dajecie do zrozumienia, że jesteście dyletantami, których każdy wygadany a cwany rozmówca Was wyśle na manowce zanim się obejrzycie.

Proszę te uwagi traktować jako dobrą radę, a nie krytykę. I tak:
 • nie "steropian", lecz styropian
 • nie "styrodur", lecz styropian XPS
 • nie "chudziak", lecz beton podkładowy
 • jeśli mówimy o izolacji, to precyzujmy o jaką chodzi: albo izolacja cieplna, albo termoizolacja, a jeśli przeciw wodzie, to albo izolacja przeciwwodna, albo hydroizolacja
 • nie "szlichta", ani "wylewka", lecz jastrych
 • podłoga, to całość wszystkich warstw od gruntu po posadzkę (włącznie)
 • posadzka, to tylko najwyższa warstwa podłogi czyli warstwa, po której się chodzi czy jeździ
 • fundament, to nie ława, lecz ława + ściana na niej leżąca, ale tylko do poziomu podłogi
 • wokół okien i drzwi mamy nie "glify", lecz ościeże
 • ościeżnica to rama okna
 • rama okna z oszkleniem, to skrzydło okienne
 • ościeżnica drzwi, to futryna
 • to co się rusza na zawiasach w drzwiach, to skrzydło drzwi
 • skrzydło okna lub drzwi jest prawe, gdy stojąc przed nim od strony zawiasów widzimy je po stronie prawej, zaś lewe gdy widzimy zawiasy po lewej
 • nie "regips" albo "rigips", lecz płyta gipsowo-kartonowa (można pisać GK)
 • nie "trep", lecz stopień schodów

Wracając do Pana pytań - wszystkie już omówiłem - proszę przeszukać serwis BDB. Ważne, by jak najwcześniej zapoznać się z treścią mojej książki - wtedy wszystko staje się łatwiejsze i prostsze.

patrz także:fizyka budowli
Agnieszka77

2020-05-26 15:57:58

Jak zwykle treściwie i w punkt.
Uwielbiam Pana....
Jerzy Bogdan Zembrowski

2020-05-26 19:47:45

PF

2020-05-29 00:10:16

To jeszcze dodam, że mimo wszystko - o ile czas pozwala - warto czytać wszystkie porady. Nawet jeśli dany temat z pozoru nie jest związany z naszą budową czy zainteresowaniem, to zawarte tam informacje są i inspirujące i pozwalają spojrzeć szerzej i lepiej zrozumieć DLACZEGO stosuje się produkty, technologie w takich a nie innych warunkach, itd. Dzięki temu łatwiej będzie oceniać wartość opinii wykonawców czy materiałów polecanych na składach.
Jerzy Bogdan Zembrowski

2020-05-31 03:24:02

To na pewno dobry sposób korzystania z porad, ponieważ wgłębiając się w pytania i odpowiedzi często czytający trafia na pytania, których nie miał w planie zadać, a dotyczą istotnych zagadnień. Otrzymuję dość często sygnały od użytkowników serwisu BDB, że czytają wszystko w nim "od dechy do dechy".
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.