Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Korzystając z serwisu BDB zobowiązuję się przestrzegać regulaminu
projektuj i buduj bez błędów!

o co pytali inni?       porady budowlane

Bogdan P.

dział 308
temat nr 216

Ławy z betonu napowietrzonego


W sierpniu wykonałem wg Pana książki ławy z betonu napowietrzonego - hurra! Wykonaliśmy sami na budowie wg Pana receptury dodając domieszkę napowietrzającą. Muszę przyznać że nie tylko ja i moi sąsiedzi jesteśmy zdumieni efektem. Najbardziej to moja ekipa była i jest zszokowana. Widzieli to i robili to pierwszy raz w życiu, ale jakie mieli miny jak kilka dni po betonowaniu spadł deszcz a beton na ławach był suchy w czasie deszczu! :)  Chodzili i dotykali palcami jakby to był jakiś cud. Po 14 dniach wykonali izolację ław fundamentowych (zdjęcia w załączniku) najpierw gruntując a potem nanosząc masę KMB i w pierwszą warstwę zatopili siatkę szklaną jak jest w Pana książce. Wymurowali też fundament i wieniec ale nie zdążyłem zrobić zdjęcia. Gdyby rzucił Pan okiem na zdjęcia ław i coś było źle to proszę o taką informację.Ława zaizolowana szlamem sztywnym.
Bogdan P.

Zbliżenie na szlam sztywny na ławie. Świeżo po deszczu wszystko suche!
Bogdan P.

Gotowa hydroizolacja ławy masą polimerowo-bitumiczną z siatką.
Bogdan P.

Jerzy Bogdan Zembrowski
Co do przesłanych fotografii z wykonanych robót, nie mam zastrzeżeń, poza tym, że wykonawcy mogli bardziej się przyłożyć do zachowania linii prostych w ławach, ale to nie jest problemem. Mam nadzieję, że podczas murowania fundamentów, wystającą hydroizolację zakryto deskami przed zabrudzeniem zaprawą. Proszę o dalsze zdjęcia z wiosny.
patrz także:hydroizolacje fundamenty betony specjalne budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne porady inwestorom
komentarze
klew

2018-03-09 15:12:24

A czy tam w oddali na pierwszym zdjęciu nie wystają przypadkiem pręty zbrojeniowe?
Jerzy Bogdan Zembrowski

2018-03-09 15:38:29

Nie, to zapewne pręty po szalunkach. W tym domu nie ma ani słupów, ani rdzeni.
John Peel

2018-03-10 21:12:03

Prośba do autora tematu, ale także do pana Jerzego.
Czy może się Pan pokusić o opis przebiegu "produkcji" betonu? Ile m3 Pan potrzebował? Szczególnie interesuje mnie kwestia zwiększania objętości takiego betonu w trakcie mieszania.
Ja mam betoniarnię dosłownie 3 minuty jazdy od przyszłego placu budowy, ale będę potrzebował aż 20m3 jako podkład pod płytę fundamentową, więc sam tego nie wykonam.
Wydaje mi się, że mam dwie opcje:
a) betoniarnia doda domieszkę napowietrzającą u siebie i wypompuje na budowie, a ekipa zawibruje,
b) betoniarnia przywiezie beton w połowie objętości gruszki (no właśnie, jak bardzo domieszka zwiększa objętość betonu?) i na placu budowy doda domieszkę, którą następnie wypompuje.
Zakładam, że będą potrzebne około 3 kursy, żeby wylać 20m3 betonu.
Czy tak się da? Czy raczej w tym przypadku nie dam rady użyć betonu napowietrzonego, gdyż samodzielnie nie wykonam takiej ilości w betoniarce?
Jerzy Bogdan Zembrowski

2018-03-11 01:29:25

Jeśli tak blisko jest do wytwórni betonu, to najlepszy będzie wariant przygotowania betonu z domieszką i dowóz - zwłaszcza, że są już domieszki napowietrzające o wydłużonym procesie mieszania. Może się wytwórnia nie obrazi, ale koniecznie proszę powiedzieć, by domieszkę dodali do wody zarobowej a tej ilość odpowiednio zmniejszyli, gdyż ta domieszka mocno upłynnia mieszankę. Zwykle ilość wody zmniejsza się o 20-25%. Mieszanka cudownie się pompuje i rozprowadza w szalunkach - praktycznie nie wymaga zagęszczania jeśli nie ma zbrojenia.
Mieszanka zwiększa swoją objętość 15-25%, więc np. 7 m3 trzeba przewozić w gruszce pojemności 9 m3.
« powrót
2007-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone dla Biuro Doradztwa Budowlanego mgr inż. Jerzy Zembrowski, Białystok. All rights reserved.
wykonanie choruzy.pl ©