porady i konsultacje budowlane

Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

porady budowlane

M.Kruczko

dział 308
temat nr 217

Murarze do szkół - pilnie!


Jestem już po uroczystościach wiechy. Ostatniego dnia murarze wykańczali otwory okienne do wymiarów wg projektu. Gdy wznosili ściany to pozostawili otwory jakie wynikały z układania całych pustaków. Dopasowanie niektórych okien do wymiarów zrobili tak że ułożyli na płasko pustaki ścian działowych. Nie za bardzo mi się spodobało, ale kierownik budowy nie oponował i stwierdził, że to się zaklei przy tynkach i ociepleniu. Dołączam zdjęcie. Jak wg Pana najlepiej teraz z tego wybrnąć? Czy otwory wypełnić pianką PU czy usunąć te domurowania i docinać na wysokość pustaki? Pierwszy wariant mógłbym zrobić sam, ale drugi ekipa budowlana, ale niestety nie ta, która budowała ...nr 1 Widok otworu okiennego z pomysłowo wykonanym domurowaniem. autor: M.Kruczko


Jerzy Bogdan Zembrowski

Po prostu, wykonawca odwalił chałturę! Właściwie - kierownik budowy także. Takie zamurowanie w otworze okiennym jest karygodnym lekceważeniem sztuki budowlanej. Leżące na wznak pustaki nie pozwolą na poprawne przyklejenie oraz mocowanie warstwy termoizolacyjnej podczas ocieplania domu. Ponadto, kanały powietrza leżące nie prostopadle, lecz wzdłuż do kierunku przepływu strumienia ciepła, będą wzmagać ucieczkę ciepła, zamiast izolować w tej warstwie pustaków!  Takie rozwiązanie jest nie do przyjęcia. Dziwię się kierownikowi. Być może jest starszej daty i wynika z jego przyzwyczajeń, kiedy takie elementy pokrywało się tynkiem z obu stron?


Trzeba leżące elementy zdemontować poprzez przycinanie tarczą diamentową i ostrożne skucie, by nie naruszyć muru (są tylko spoiny poziome). Trzeba potem domurować pustaki przycięte na odpowiedni wymiar (w postawie stojącej - jak te w murze). Pustaki przycinać kątówką - nigdy młotkiem murarskim!

patrz także:domy jednorodzinne mury błędy wykonawcze porady inwestorom
« powrót
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone dla Biuro Doradztwa Budowlanego mgr inż. Jerzy Zembrowski, Białystok. All rights reserved.
wykonanie choruzy.pl ©