Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Korzystając z serwisu BDB zobowiązuję się przestrzegać regulaminu
projektuj i buduj bez błędów!

o co pytali inni?       porady budowlane

Mirosław B.

dział 308
temat nr 009

popękany tynk elewacyjny, docieplenie ścian, analizy cieplno-wilgotnościowe


... Mieszkamy w domu parter z poddaszem użytkowym. Dom jest zbudowany z bloczków YTONG 400 grubości 36,5 cm. Betonowe nadproża i wieńce, ocieplone styropianem 12 cm. W czasie budowy w 1999 r. na Ytongu położono tynk zewnętrzny. W narożnikach okien widać skośne pęknięcia, a tam gdzie jest siatka na styropianie osłaniającym beton są rysy na granicy materiałów. Tynk nie został pomalowany.

Chcielibyśmy w jak najprostszy sposób to naprawić, dowiedzieliśmy się jednak, że jedynym sposobem jest położenie nowej warstwy tynku. Kilku majstrów oglądało tynk i orzekło, że trzyma się dobrze. Wszyscy proponowali położyć na całym domu warstwę kleju, siatkę i tynk cienkowarstwowy. Stoimy przed dylematem, czy przy tej okazji nie docieplić domu?

Ze ścianami nie mamy poważnych kłopotów jednak nie wiemy, czy zimne prądy powietrza, które miejscami czujemy są spowodowane właściwościami Ytonga czy jest inny powód?

Być może ocieplenie ścian pomogłoby, gdyż generalnie dom szybko się nagrzewa, ale i szybko wychładza (w porównaniu do innych domów ocieplonych).

Czytałem w Pana wypowiedziach, że przy docieplaniu konieczne jest zrobienie obliczeń c-w, aby nie spowodować kondensacji pary wodnej w ścianach. Ze względów finansowych wolelibyśmy docieplić styropianem, a nie wełną. W środku mamy położoną glazurę lub farby akrylowe na gładzi gipsowej, potem jest tynk mineralny 1,0 cm, potem bloczek Ytong 36,5 cm (betonowe nadproża i słupki na poddaszu ocieplone styropianem) i tynk mineralny Ytong na zewnątrz 1 cm.

 

Przy tym chcemy rozwiązać problemy:
1. Zmniejszenie otworu okiennego. Ponieważ okna mamy w środku ściany, dołożenie nawet 5 cm styropianu na ścianie wydłuży wnękę okienną, nie mówiąc już o dojściu ocieplenia do samych ram okien, na co po prostu nie ma miejsca (zasłoniłoby prawie całą ramę). Żona na dokładanie warstw na ramach okien się nie zgadza - woli marznąć niż stracić światło.

- Czy jest możliwe żeby ocieplenie nie dochodziło do samych ram okien?

- Czy przy założeniu, że ściana jest 1-warstwowa z Ytonga, może w okolicach okna dojść do jakichś niekorzystnych zjawisk?

- Czy można ewentualnie ściąć pod skosem kawałek muru z boków okien, żeby stworzyć rozszerzenie, które da więcej światła (jak proponuję na ilustracji 1)?
2. Wykończenie ocieplenia na styku z tarasem, gankiem i balkonem - wszystko już wyłożone płytkami.
3. Czy można dać więcej ocieplenia w miejscach osłoniętych podsufitką przy więźbie dachowej?
4. Ocieplenie fundamentu.
Zgodnie z projektem fundament jest ocieplony styropianem tylko od wewnątrz. Daliśmy styropian na całą powierzchnię podłogi grubości 15 cm i opaskę styropianem 2 cm do wysokości warstw podłogi (ilustracja 2).

- Czy ocieplenie na zewnątrz fundamentu trzeba bezwzględnie dodać aż do ziemi i jak wykończyć wtedy styk z kostką brukową? Czy można do fundamentu (jest on wyłożony płytkami klinkierowymi) czy w przeciwnym razie trzeba byłoby je zrywać?
5. Dobudowany składzik z płyt OSB na zewnątrz (ilustracja 3).
- Jak rozwiązać połączenie ocieplenia z nim skoro jest wykonany z płyt OSB i otynkowany tynkiem silikatowym? Czy w jego środku też trzeba ścianę od domu docieplić i czy tą samą grubością ocieplenia?

 

Poddasze jest użytkowe i ogrzewane, ale strych nad poddaszem użytkowym jest nieogrzewany, strop nad poddaszem użytkowym jest ocieplony wełną mineralną 20 cm.
Ocieplenie fundamentu od środka grubości 2 cm jest tylko na głębokość wylewki (czyli ok. 5-8 cm) a niżej (do ok. 1 m) jest grubości 6 cm.
- Czy części ocieplenia osłonięte podsufitką należy wykończyć tak samo jak te widoczne, czy można zrezygnować np. z tynku, a zostawić sam klej na styropianie?
W sprawie ocieplania okolic okien przyszedł mi do głowy taki pomysł – czy z powodu braku miejsca na grubsze ocieplenie można przykleić (jakim klejem?) cieniutką warstwę styropianu z folią odbijającą promieniowanie cieplne, jakie stosuje się do przyklejenia na ścianie za kaloryferami?


Moje cztery propozycje wykonania dodatkowego ocieplenia w oknach.
Mirosław B.

Wykonane ocieplenie podłóg na gruncie i fundamentów.
Mirosław B.

Lokalizacja dobudówki (składzika na narzędzia).
Mirosław B.

Rozwiązania wykonanych ociepleń wieńców stropowych wg projektu.
Mirosław B.

Wykonane ocieplenia słupków na poddaszu i wieńców - wg projektu.
Mirosław B.

Przekrój pionowy przez budynek.
Mirosław B.

Widok elewacji ściany szczytowej.
Mirosław B.

Spękania w narożach okien.
Mirosław B.

Spękania w nadprożach z ociepleniem.
Mirosław B.

Pęknięcia tynku w oddaleniu od okien.
Mirosław B.

Jerzy Bogdan Zembrowski

Przed docieplaniem domu zawsze wskazana jest analiza ekonomiczna określająca uzasadniony rodzaj i grubość docieplenia oraz analiza cieplno-wilgotnościowa ścian eliminująca kondensację pary wodnej w ścianach.

 

Występujące spękania tynku na elewacji oraz jego niska jakość świadczą niestety, o braku kwalifikacji zawodowych wykonawcy, który je wykonywał. Jeżeli tynk nie ulega odspajaniu, nie będzie potrzeby jego usuwania ze ścian. Jeżeli jednak stwierdzi się istnienie miejsc „pustych”, należy tynk w tych miejscach z zapasem 20 cm skuć i wykonać lokalne naprawy - najlepiej gotową zaprawą mineralną z grupy tynki cem-wapienne po zagruntowaniu preparatem z grupy grunty i wzmacniacze podłoża

Likwidację spękań tynku można przeprowadzić dwoma sposobami:

  1. Zagruntowanie tynku preparatem z grupy grunty i wzmacniacze podłoża oraz naniesienie elastycznej cienkowarstwowej wyprawy akrylowej z grupy BSO-wyprawy cienkowarstwowe akrylowe z jednoczesnym zbrojeniem wzdłuż spękań siatką z grupy BSO-siatki zbrojące szklane.
  2. Wykonanie ocieplenia metodą BSO (bezspoinowy system ociepleń).

Z uwagi na realną groźbę utrudnienia dyfuzji pary wodnej przez ściany i zagrożenia w nich kondensacją pary, należy przeprowadzić analizy cieplno-wilgotnościowe.

 

Analiza stanu istniejącego:

Z obliczeń cieplnych wynika, że ściany zewnętrzne mają obecnie współczynnik przenikania ciepła Uistn = 0,284 W/m2K. Biorąc pod uwagę ciągle rosnące ceny energii, warto dom docieplić - przy okazji pozbywając się szpecących pęknięć tynku oraz eliminując błędy projektowe ocieplania wieńców i nadproży (projekt zawiera błędy w tym zakresie).


Jak wynika z analizy cieplno-wilgotnościowej w warunkach obliczeniowych, w ścianach występuje obecnie zagrożenie strefą wykraplania pary wodnej (patrz: Kondensacja pary wodnej w przegrodach oraz rozdział 2.5.9. w książce) o szerokości SK = 238 mm (rys. 1), a gęstość strumienia pary wodnej dyfundującej przez ścianę wynosi qw = 0,691 g/m2h.
Jak wynika z symulacji cieplno-wilgotnościowej w warunkach rzeczywistych dla tej lokalizacji, w ścianach nie zachodzi jednak kumulacja wilgoci w bilansie rocznym (
rys. 2), choć w murze występuje zwiększona zawartość wilgoci w okresie od początku zimy i trwa do początku wiosny. Wprawdzie wilgoć ta odparowuje w okresie lata, ale jesienią i w zimie pojawia się znowu. Jak wynika z dynamiki ruchu wilgoci, w połowie znajduje ona ujście do atmosfery, a w połowie do wnętrza mieszkania. To drugie prowadzi do zwiększenia wilgotności powietrza w pomieszczeniach co jest zauważane właśnie przez domowników.


Zwiększenie wilgotności muru, to nie tylko nadmierna wilgotność w domu, to także wzrost rzeczywistego współczynnika przewodzenia ciepła warstwy bloczka komórkowego, jak i tynku zewnętrznego. W rezultacie, zamiast obliczeniowej wartości wsp. przewodzenia ciepła wynoszącego ok. 0,11 W/mK dla Ytong'a 400, zimą występuje niekorzystny wzrost przewodnictwa muru i też wzrost wsp. przenikania ciepła ściany. To zjawisko właśnie, tłumaczy odczuwany przez domowników chłód od ścian oraz szybkie wychładzanie domu. Pojawia się większy niż projektowano strumień ciepła przenikającego z mieszkania przez ściany, który obniża temperaturę powierzchni ściany od strony pomieszczeń - do 18,5 oC w zimie (rys. 3). Im większa powierzchnia ścian w pomieszczeniu, tym efekt chłodzenia jest większy.

 

Planuje Pan zastosować ocieplenie grubości 5 cm. Sprawdźmy to w dwóch wariantach: styropianem lub wełną mineralną.

 

Analiza docieplenia ścian styropianem:

Przyjmujemy styropian EPS-70 z grupy BSO - płyty styropianowe przyklejany na tynk zewnętrzny masą z grupy BSO - masy klejowo-szpachlowe do styropianu lub z grupy BSO - kleje do styropianu. Uzyskujemy obliczeniowy wsp. przenikania ciepła U = 0,205 W/m2K, który jest mniejszy o 28 % od obecnego obliczeniowego.

Jak wynika z analizy cieplno-wilgotnościowej w warunkach obliczeniowych, występuje zagrożenie strefą wykraplania się pary wodnej o szerokości wynoszącej SK1 = 293 mm (rys. 4), a gęstość strumienia pary dyfundującej przez ścianę wynosi qw = 0,191 g/m2h. Jest to wartość ponad 3,6 raza mniejsza niż w obecnych ścianach i jest efektem znacznej wartości współczynnika oporu dyfuzyjnego styropianu, który wynosi µ = 52.

 

Jak wynika z symulacji cieplno-wilgotnościowej w warunkach rzeczywistych, nie występuje kumulacja wilgoci pochodzącej ze skraplającej się pary wodnej w ścianie, ale pod warunkiem, że opór dyfuzyjny warstwy szpachlowej na styropianie zbrojonej siatką nie będzie większy niż Sd = 0,150 m z grupy BSO - masy klejowo-szpachlowe do styropianu, zaś opór dyfuzyjny wyprawy elewacyjnej (baranek) barwionej w masie i hydrofobizowanej nie będzie większy niż Sd = 0,025 m z grupy BSO - wyprawy cienkowarstwowe mineralne. Jeżeli zastosowana będzie wyprawa elewacyjna nie barwiona w masie, to powinna ona być pokryta farbą elewacyjną hydrofobizowaną z grupy farby silikonowe lub z grupy farby siloksanowe o oporze dyfuzyjnym nie większym niż Sd = 0,20 m.

 

Wykres w rozkładzie rocznym (rys. 5) wskazuje, że w murze zwiększa się zawartość wilgoci (właśnie z tytułu strefy skraplania SK1) w okresie od jesieni i trwa przez zimę do początku wiosny. Wilgoć ta jest w stanie odparować w okresie lata, ale jak wynika z dynamiki ruchu wilgoci, w ok. 70 % znajduje ona ujście do wnętrza mieszkania, a tylko w 30 % do atmosfery.

Dla tego przypadku mało korzystna jest izopleta (relacje pomiędzy temperaturą a wilgotnością) na zewnętrznej powierzchni wyprawy elewacyjnej, gdyż występuje wiele punktów o wilgotności 100 % w zakresie temperatury -7 oC do +22 oC. Oznacza to, że warstwa ta podlegać będzie silnym naprężeniom termicznym i wilgotnościowym oraz zagrożenie glonami.

Ten wariant mimo, że możliwy do zastosowania, wymusza zwiększenie skuteczności wentylacji w domu w każdym pomieszczeniu - w przeciwnym razie nie będą spełnione omawiane bilanse wilgoci, a rezultat ocieplenia będzie zredukowany wzrostem strat ciepła z tytułu zawilgocenia muru i styropianu.

 

Analiza docieplenia ścian wełną mineralną:

Przyjmujemy wełnę mineralną z grupy BSO - płyty wełny mineralnej tej samej grubości 5 cm - przyklejaną na tynk zewnętrzny klejem z grupy BSO - masy klejowo-szpachlowe do wełny mineralnej lub z grupy BSO - kleje do wełny mineralnej. Uzyskujemy identyczny obliczeniowy wsp. przenikania ciepła U = 0,205 W/m2K.

 

Jak wynika z analizy cieplno-wilgotnościowej w warunkach obliczeniowych, występują zagrożenia dwiema strefami skraplania się pary wodnej: jedna w wełnie o szerokości SK2 = 38 mm, druga w Ytong'u o szerokości SK3 = 140 mm (rys. 4). Gęstość strumienia pary wodnej dyfundującej przez ścianę wzrosła i wynosi qw = 0,607 g/m2h. Jest to wartość zbliżona do występującej w obecnych ścianach i jest efektem małej wartości współczynnika oporu dyfuzyjnego wełny mineralnej, który wynosi zaledwie µ = 1,1. Z rysunku 4 widać, że wprawdzie zagrożenie strefami skraplania pary występuje, ale przecinania się krzywych ciśnień cząstkowych pary są pod małym kątem, co wskazuje na skraplanie jedynie przy surowych zimach.


Jak wynika z symulacji cieplno-wilgotnościowej w warunkach rzeczywistych, nie występuje kumulacja wilgoci pochodzącej ze skraplającej się pary wodnej w ścianie, bowiem mało agresywne strefy skraplania się pary wodnej powodują szybkie odparowanie wilgoci i wydalanie jej ze ściany. Relacja taka zajdzie, jednak, gdy: opór dyfuzyjny warstwy szpachlowej zbrojonej siatką na wełnie mineralnej nie będzie większy niż Sd = 0,055 m (z grupy BSO - masy klejowo-szpachlowe do wełny mineralnej), a opór dyfuzyjny wyprawy elewacyjnej (baranek) barwionej w masie i hydrofobizowanej nie będzie większy niż Sd = 0,025 m (z grupy BSO - wyprawy cienkowarstwowe mineralne). Jeżeli zastosowana będzie wyprawa elewacyjna niebarwiona w masie, to powinna być pokryta farbą elewacyjną hydrofobizowaną z grupy farby silikonowe lub z grupy farby siloksanowe lub z grupy farby silikatowe o oporze dyfuzyjnym nie większym niż Sd = 0,20 m.

Wykres w rozkładzie rocznym (rys. 6) wskazuje, że w murze wprawdzie zwiększa się zawartość wilgoci (z tytułu strefy skraplania) w okresie od początku jesieni i trwa do początku wiosny, ale istnieją warunki do szybkiego jej odparowania w okresie wczesnej wiosny. Znacznie poprawiły się warunki wysychania ściany, gdyż jak wynika z dynamiki ruchu wilgoci, 50 % znajduje ujście do atmosfery. Nie podnosi to tak bardzo wilgotności pomieszczeń, a temperatura ścian od strony pomieszczenia jest wyraźnie wyższa.

Dla tego przypadku korzystny jest rozkład izoplety na zewnętrznej powierzchni wyprawy elewacyjnej, gdyż nie występują tam punkty o wilgotności 100 % - w pełnym zakresie temperatur. Oznacza to, że warstwa ta podlegać będzie zmniejszonym naprężeniom termicznym i wilgotnościowym oraz nie będzie zagrożenia glonami - co zwiększy trwałość wyprawy elewacyjnej. Ten wariant nie wymusza zwiększenia skuteczności wentylacji w domu ponad stan obecny.

 

Tak więc, oba warianty są możliwe do zastosowania, ale bardziej wskazany jest wariant oparty na wełnie mineralnej. Lepsze jest też zastosowanie mineralnej wyprawy niebarwionej w masie i malowanie dyfuzyjną farbą elewacyjną. Warto też zastanowić się nad zastosowaniem grubszej warstwy ocieplenia - zależnie od wyników analizy ekonomicznej termorenowacji, co wymaga oddzielnych obliczeń optymalizacyjnych (patrz rozdział 2.12.1. w książce).

 

Odpowiedzi na Pana pytania:

Ad. 1

Niestety, z uwagi na możliwość wystąpienia znacznego liniowego mostka cieplnego w ościeżach i nadprożach stolarki okiennej i drzwiowej, muszą one zostać także ocieplone. Aby nie zmniejszać zbytnio pola dostępu światła dziennego, trzeba przed ocieplaniem usunąć w całości tynk z ościeży i nadproży. W ten sposób „odzyska się” 1-2 cm z każdej strony otworu. Pozwoli to uzyskać grubość 3 cm ocieplenia w ościeżach i nadprożach. Zrezygnować z ocieplania ościeży nie można! Odradzam wykonywanie skosów w ościeżach wg Pana propozycji z rys. 1.

 

Ad. 2

Rozwiązania rysunków detali w obrębie cokolików tarasów i balkonów wymagają indywidualnego rozpatrzenia po wykonaniu inwentaryzacji stanu istniejącego.

 

Ad. 3

Cała ściana zewnętrzna na poddaszu wymaga docieplenia (identycznie jak parteru), albowiem projektant popełnił poważny błąd przewidując ocieplenie słupków żelbetowych i nadproży tylko na ich szerokości - tworząc liczne i duże liniowe mostki cieplne.

 

Ad. 4

W projekcie domu popełniono błąd tworząc potężny liniowy mostek termiczny w ścianach zewnętrznych po ich obwodzie w strefie nad podłogą. Dobrze, że nie zastosował Pan ocieplenia podłogi tylko w pasie szerokości 1 m, a ocieplono podłogę na całej powierzchni grubością 15 cm.

 

Konieczne jest więc ocieplenie całego fundamentu od zewnątrz. Trzeba będzie ściany fundamentowe odkopać do poziomu górnej krawędzi ław. Przy tej okazji należy sprawdzić stan techniczny hydroizolacji na ścianach fundamentowych i ew. dokonać jej renowacji. Ocieplenie należy wynieść ponad teren do ocieplenia ścian. Grubość ocieplenia ścian fundamentowych powinna być obliczona z rachunku optymalizacyjnego, a zastosować styropian z grupy styropiany ekstrudowane - płyty, zaś w strefie nadziemnej ze styropianu EPS-100 z grupy styropiany ekspandowane - płyty. W strefie podziemnej ocieplenie powinno być przyklejane do hydroizolacji punktowo masą polimerowo-bitumiczną z grupy hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczalnikowe, zaś ponad terenem masą z grupy BSO - masy klejowo-szpachlowe do styropianu - całopowierzchniowo. Jeżeli przywróci się wyłożenie płytkami klinkierowymi, to ocieplenie powinno być dodatkowo mocowane kołkami z grupy akcesoria do BSO w ilości min. 8 szt/m2 - przed naniesieniem warstwy szpachlowej zbrojonej siatką szklaną

 

Ad. 5

Ocieplenie ściany domu wewnątrz dobudówki powinno być wykonane jak na całej ścianie i identycznie wykończone.  

 

Część ścian pod podsufitką (nie widoczna na zewnątrz) powinna być także ocieplona i wykończona warstwą szpachlową zbrojoną, ale z wyprawy elewacyjnej można tam zrezygnować.Pomysł z folią odblaskową w ościeżach okien jest nie do przyjęcia.Rozkład temperatur i ciśnień cząstkowych pary wodnej w ścianie istniejącej - warunki obliczeniowe.
Jerzy Zembrowski

Zawartość wilgoci w warstwie Ytong'a w ciągu roku w ścianie istniejącej.
Jerzy Zembrowski

Temperatura i wilgotność na wewnętrznej powierzchni ściany istniejącej w ciągu roku w warunkach rzeczywistych.
Jerzy Zembrowski

Rozkład temperatur i ciśnień cząstkowych pary wodnej w ścianie po ociepleniu styropianem lub wełną mineralną grub. 5 cm - warunki obliczeniowe.
Jerzy Zembrowski

Całkowita zawartość wilgoci w ciągu roku w ścianie docieplonej styropianem grub. 5 cm w warunkach rzeczywistych.
Jerzy Zembrowski

Całkowita zawartość wilgoci w ciągu roku w ścianie ocieplonej wełną mineralną grub. 5 cm w warunkach rzeczywistych.
Jerzy Zembrowski
patrz także:analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne docieplenie elewacje spękania
« powrót
2007-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone dla Biuro Doradztwa Budowlanego mgr inż. Jerzy Zembrowski, Białystok. All rights reserved.
wykonanie choruzy.pl ©