porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

prawdy i mity

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT - karta techniczna produktu.

Wpisz nieodmienialną część szukanej frazy, np. "ław",
a będą wyświetlone wyniki zawierające wszystkie odmiany:
ław, ławą, ławami, ławy, ława, ławie itd.
 

ilość tematów: 4

Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 708-040
visibility czytano 251 razy

Zmiany w zawartości projektu budowlanego i nie tylko

opublikowano: 2021-02-22

Mimo, iż od 19 września 2020 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, to nadal wielu projektantów do niego się nie stosuje. Wielu nadal działa wg starych zasad. Poruszam ten temat, bo jest dużo nowości i obowiązuje zupełnie nowe podejście. Dlaczego? Dlatego, iż te nowości mocno wpływają na zakres i zawartość projektu budowlanego.


Przy okazji, te zmiany nie są fanaberią ministra czy rządu, lecz wynikają z nakazu prawa unijnego, bowiem wdrażają niedawną nową dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/844 z dnia 30 maja 2018 r. zmieniającą dyrektywę 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków i dyrektywę 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej. Ponieważ dyrektywa ta dała pewien czas na jej wprowadzenie, Polska jako chyba ostatni kraj UE ją wprowadziła.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne projekty budowlane projektowanie procesy cieplne i wilgotnościowe prawo budowlane błędy projektowe błędy wykonawcze

Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 708-036
visibility czytano 1857 razy

Czym wykańczać podłogi ogrzewane?

opublikowano: 2020-08-05
aktualizacja: 2024-07-01

Na tak postawione pytanie odpowiedź jest jedna: wykończenie podłogi ogrzewanej powinno być zgodne z rozwiązaniem zawartym w projekcie instalacji c.o. Niestety, w praktyce do tego zagadnienia często podchodzi się frywolnie. Kiedy zbliża się okres robót wykończeniowych lub remontu, na forach internetowych aż się roi od zapytań i dyskusji co położyć na podłogi ogrzewane? Widzi się porady i komentarze o praktyczności jednych materiałów i o wadach innych, o subiektywnych odczuciach i opiniach już użytkujących takie podłogi, ale najwięcej czyta się "achy i ochy" od trolli podstawianych przez producentów, sprzedawców i wykonawców - podszywających się pod doświadczonych już inwestorów. Jednym słowem panuje daleko posunięta dowolność wykończenia podłóg - wyłącznie jako dylemat wystroju wnętrz.

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli komfort cieplny podłogi ogrzewane porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadzki mieszkaniowe posadzki ogrzewane procesy cieplne i wilgotnościowe błędy wykonawcze błędy projektowe

Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 708-004
visibility czytano 353 razy

Kilka uwag o tzw. domach z natury

opublikowano: 2017-12-25
aktualizacja: 2024-06-22

W ostatnich latach spotykam fanatyzm dotyczący technologii domów - nazywanych nie wiadomo dlaczego - „naturalnymi”. Czy cegła lub pustaki ceramiczne, wełna mineralna czy drewno, to nie są materiały naturalne? Są, choć bardziej lub mniej przetworzone, ale oparte na surowcach naturalnych. Co różni np. słomę, konopie, len, trociny czy glinę - uważanych za „naturalne”- od tychże? Wszystkie pochodzą z natury, tyle że jedne są mineralne a inne organiczne. Skąd więc ten fanatyzm? Wydaje się, że pochodzi nie z chęci mieszkania w zdrowym domu, lecz chęci zbudowania domu za przysłowiową złotówkę i udowodnienia, że dom nie musi kosztować majątek. Są jednak też liczni zwolennicy tzw. zdrowych domów uważający, że tylko wymienione surowce - jako podstawowy budulec - są w stanie zapewnić zdrową formułę domu.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy ekologiczne fizyka budowli pleśń porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom procesy cieplne i wilgotnościowe błędy projektowe błędy wykonawcze

Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 708-001
visibility czytano 113 razy

O sztuce budowlanej i fizyce budowli

opublikowano: 2017-12-05
aktualizacja: 2024-06-20

Często powszechnie używa się tajemniczego sformułowania, że czegoś nie wykonano lub coś wykonano - zgodnie ze sztuką budowlaną. O ile z potocznego używania zwrotu „sztuka budowlana” nie wynika nic konkretnego, to w wielu procesach sądowych, w których uczestniczyłem jako świadek, sędziowie jednak konkretnie odnoszą się do tego terminu - i to w różnych odmianach: sztuka budowlana, zasady sztuki budowlanej, podstawy sztuki budowlanej itp. W ostatnich latach, termin ten zastąpiono kolejnym, choć podobnie znaczącym: zasady wiedzy technicznej. Z tymi terminami zawsze jest mnóstwo kontrowersji, a ponieważ nigdzie nie są zdefiniowane, to są wodą na młyn dla adwokatów do interpretacji - w zależności od tego, którą stronę reprezentują, ale też dla sędziów.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli architektura budowa domu jednorodzinnego budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe domy energooszczędne domy jednorodzinne elewacje obiekty zabytkowe procesy cieplne i wilgotnościowe projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom elewacje wentylowane


7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
0abbeb0b726f84303910633be45765ba.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.