porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

czy wiesz że ...

Ukośnie padający deszcz na elewację wywołuje nasączanie wodą skrajnej warstwy materiału ściany, jednoczesne działanie wiatru od strony nawietrznej przyczynia się do powstania ciśnienia naporu i swoistego „wtłaczania” wody deszczowej do głębszych warstw ściany - jeśli nie jest ona zabezpieczona przed wsiąkaniem.
 o s t a t n i o    d o d a n e
Pytania inwestora w trakcie powstawania projektu indywidualnego

Pytania inwestora w trakcie powstawania projektu indywidualnego

Witam jestem na etapie projektu indywidualnego i mam parę pytań i wątpliwości. Oczywiście jeśli ktoś by zauważył coś co warto zmienić to proszę pisać.1. W domu ma być ogrzewanie podłogowe zdecydowałem że w sypialniach będą tradycyjne grzejniki oraz drabinki w łazienkach. Gdzie powinny zostać zainstalowane sterowniki i czujniki do ogrzewania? Czy mają być w każdym pomieszczeniu? Jak są sterowane grzejniki? Poprzez tradycyjne pokrętło na samym grzejniku? Gdzie powinien być umieszczony grzejnik w sypialniach jeśli okno jest od podłogi? Ogrzewanie prawdopodobnie gazowe mam dostęp do sieci. 2. Zrezygnowałem całkowicie z okien dachowych. Czy ilość i wielkość okien na poddaszu jest wystarczająca do powierzchni pomieszczeń?3. Czy garaż powinien być ogrzewany? Czy wystarczy jeśli ściana od części mieszkalnej będzie ocieplona styropianem wewnątrz garażu? No i oczywiście ocieplony cały garaż po zewnątrz czy utrzyma się w nim dodatnia temperatura?4. Wentylacja grawitacyjna lub hybrydowa jeśli ktoś wytłumaczy jak ją poprawnie wykonać. Bo jak na razie to nie mogę znaleźć jakiś rzeczowych wskazówek jak ją wykonać. 5. Pokrycie dachu: chciałbym dachówkę ceramiczną lub betonową ale wiadomo blachodachówka wyszła by pewnie taniej. Jednak mam obawy o to żeby w lecie na poddaszu nie zrobił się piekarnik. Projektant zapewnia że przy odpowiedniej termoizolacji nie powinno być różnicy między blachą a ceramiką. Co jest lepsze w użytkowaniu żeby było latem chłodno i nie było słychać deszczu za bardzo itd? 6. Gmina projektuje kanalizację, droga dojazdowa do mojej działki jest wspólna z innymi sąsiadami jednak nie ma już w niej miejsca na rurę do kanalizacji. Sąsiedzi mający działkę za mną muszą dostać zgodę ode mnie bo rura musi przebiegać wzdłuż mojej działki w zasadzie na terenie mojej działki. Czy takie rozwiązanie wiąże się z jakimiś późniejszymi niedogodnościami? Generalnie nie przeszkadza mi to w żaden sposób ale może o czymś nie wiem?


porady budowlane porady architektom porady wykonawcom porady inwestorom porady inżynierom fizyka budowli błędy projektowe błędy wykonawcze analizy optymalizacyjne analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy murowane domy energooszczędne domy szkieletowe domy z bala
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.