porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1583

 
 
159
 
158
 
157
 
156
   ...  
1
 
 
rydzyk

dział 308
temat nr 1576

Układanie papy pod ławami w okresie przymrozków


Proszę o priorytetowe potraktowanie pytania - muszę podjąć decyzję jutro/pojutrze jak postępować dalej. W środę przed południem w Wejherowie wylałem chudy beton pod ławy - B20. Temperatura 12-15C wiatr. Przykryty folią po 3h. Noc była ciepła 10C + deszcz.
Czwartek znowu 10C, pełne słońce, w nocy ok 2C. Piątek ok 8C ale już od nocy ok 1C. Sobota to ok 3-4C i w nocy przymrozki 0,-1C a niedziela i poniedziałek to ok 0-1C a później to już tylko do wróżki pogodynki.

Planujemy w poniedziałek kładzenie papy SBS wysokomodyfkowanej (Rodzaj asfaltu, giętkość: mod. SBS, ≤ -20°C).
1. Czy a jeśli tak, kiedy zdejmować folię PE aby beton przesechł?
2. Czy a jeśli tak, kiedy gruntować? Mam dysperbit "zimowy".
3. Czy kłaść papę? Z tego co czytałem można ją kłaść w temp. w okolicy 0C.

komentarze: 5
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje ławy fundamentowe porady inwestorom porady wykonawcom

mkoz

dział 308
temat nr 1575

Układ warstw instalacji i termoizolacji w podłodze


Trafiło do mnie takie zdjęcie, proszę o pomoc w rozgryzieniu warstw i w ocenie korzyści i ewentualnych wad takiego rozwiązania. Mam problem z identyfikacją co jest izolacją a co wylewką, wydaje mi się mylące zestawienie ze ścianą obok.
W przedstawionym rozwiązaniu rozdzielono instalacje między poszczególne warstwy podłogowe. Moja próba przełożenia rozwiązania na warstwy:
-posadzka - niewidoczna
-jastrych - niewidoczny, pokazano instalację ogrzewania podłogowego
-folia aluminiowa
-izolacja termiczna np 5cm - jasno szara
-izolacja termiczna np 10cm z poprowadzoną w niej instalacją wody - jasno szara warstwa, czy miejsce na rury miałoby być wytopione w styropianie, wycięte?
- płyta żelbetowa z instalacją elektryczną w peszlach, czy nie łatwiej byłoby przewody układać po wylaniu betonu i następnie zrobić dodatkową wylewkę?
- hydroizolacja
- beton podkładowy

Dopuszczam też taką interpretację że jasno szary materiał to wylewka wykonywana warstwowo - tylko wówczas mamy 3 warstwy wylewki i to dość grubej, ciemnoszary materiał to XPS na betonie podkładowym i te peszle są wprowadzone w XPS.


nr 1 autor: nieznany
komentarze: 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje alarmowe instalacje c.o. instalacje c.w.u. instalacje elektryczne instalacje wody zimnej izolacje cieplne podłogi podłogi ogrzewane porady inwestorom

Sebi

dział 308
temat nr 1574

Duże przeszklenia, a drewno na podłodze i komfort cieplny


Witam, Bardzo proszę o poradę i pomoc.
Jestem w trakcie budowy domu jednorodzinnego. Natrafiłem na Pana serwis i obejrzałem wykład na temat rozkładu temperatur w pomieszczeniach i stwierdziłem że mam problem ze swoim ogrzewaniem. Chodzi mi o salon z aneksem kuchennym. W projekcie mam ogrzewanie podłogowe w kuchni i grzejniki w salonie gdzie są duże przeszklenia, ponadto nad salonem jest otwarty strop aż do samego dachu. W zamieszam rysunki dla zobrazowania problemu. Wykonawca twierdzi że to żaden problem i powiedział że pierdol.... podłogówkę na całym parterze a na na górze na antresoli pod oknami połaciowymi damy po jednym grzejniku i będzie ok. Dodam że chcielibyśmy z żoną mieć drewnianą podłogę w salonie i z tego co znalazłem w serwisie to takie rozwiązanie jest dużym błędem. Wykonawca stwierdził że drewno na ogrzewaniu podłogowym to żaden problem i robił tego dużo i to działa - nasza współpraca się zakończyła. Bardzo proszę o pomoc jak mogę rozwiązać temat ogrzewania w moim domu. Dom jest na etapie SSZ.

nr 1
nr 2
komentarze: 4
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. komfort cieplny ogrzewanie podłogowe porady inwestorom

zrezur

dział 308
temat nr 1573

Posadowienie domu na nisko leżącej płycie żelbetowej


Zakupiłem podręcznik niedawno i jak wielu czytelników na tym portalu po przeczytaniu rozdziału 1.9, wiem że za późno. Chcę zapytać "jak wykonać poprawnie izolację pionową gdy jest opaska przeciwwysadzinowa i gdy jej nie ma?"
Płyta jest posadowiona pod ziemią, kończy się na równi z gruntem. W projekcie (rys 1) nic nie jest wspomniane o izolacji pionowej.
Na rysunku 2 przedstawiam próbę syntezy wiedzy z książki i porad z tego portalu.
W projekcie na izolacji pionowej mam XPS, ale w jednej poradzie radzi pan EPS bo XPS może zerwać izolacje hydrofobową pomiędzy pionowym XPS-em a płyta, gdy styropian pod płytą będzie osiadał. Czy w tym przypadku EPS może być? Jeśli tak to jak go zabezpieczyć przed wodą?
Czy może lepiej użyć w pionie XPS, a poziomy i pionowy XPS ochronić pasem FBF który by się ciągnął od silki aż po beton podkładowy? A co w przypadku gdy mamy opaskę przeciwwysadzinową?
Grunt mam mieć zagęszczony do Id = 0,6. Rozumiem że w takiej sytuacji opaska przeciwwysadzinowa może być tak jak na rysunku 1.9.12 tylko że pozioma - porada 985?

nr 1 fundamenty - obecne
nr 2 fundamenty - nowe
komentarze: 4
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie hydroizolacje termoizolacje porady inwestorom

Piotr Gawlik

dział 308
temat nr 1572

Ocieplenie i hydroizolacja żelbetowego daszku nad wejściem


Jak poprawnie zaprojektować termoizolację i hydroizolację żelbetowego daszku płaskiego nad wejściem do domu, tak aby zminimalizować mostek cieplny i nie mieć problemów z przeciekiem?
Daszek nieużytkowy, nikt tam chodzić nie będzie. Na tą chwilę założenie jest takie, że od góry ocieplenie 15 cm XPS, od dołu i od czoła EPS - 10 cm. Od góry warstwa dociskowa z wytworzonym spadkiem i na niej hydroizolacja. Czy w przypadku takiego daszku, można zrezygnować z warstwy dociskowej i przyklejać płyty XPS ze spadkami?

nr 1
nr 2
komentarze: 11
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ocieplenia hydroizolacje porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom daszki nad wejściem

MarekZ

dział 308
temat nr 1571

Zbyt późno wykonana hydroizolacja cokołu


Dzień dobry Panie Jerzy
Niestety na Pański poradnik trafiłem gdy już miałem wykonany stan surowy zamknięty. Izolacja fundamentów nie jest co prawda z dysperbitu ale nie jest zgodna ze schematem zalecanym w poradniku. Proszę o pomoc w doborze rozwiązania hydroizolacji zewnętrznej strefy cokołowej. Działka jest pochyła, jakieś 5 cm/m. Trochę to zniweluję. Część cokołu będzie obsypana do 2/3 wysokości żwirem i kamieniem dekoracyjnym. Fundament od zewnątrz jest zaizolowany masą MB2K z zakładką około 3 cm na szczycie fundamentu. Na fundamencie leży przekładka z papy. Jak teraz podnieść izolację na pierwszą warstwę bloczka ściany?
A) Czy ściąć wystającą papę, podciąć trochę styrodur i próbować nawiązać do izolacji z fundamentu?
B) Czy izolować bloczek od papy w górę, tak jak zaznaczyłem to na szkicu?

Jakim typem masy wykonać taką izolację? Stan obecny załączyłem na zdjęciu.
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam Marek

nr 1 Uproszczony szkic
autor: Marek
nr 2 Stan obecny
autor: Marek
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje cokoły porady inwestorom

GG

dział 308
temat nr 1570

Ocieplenie wylotów spalinowych piecyków gazowych


Mam pytanie dotyczące ocieplenia rur odprowadzających spaliny z gazowego kotła CO (lokalizacja – piwnica) i 2 gazowych podgrzewaczy wody Junkers (lokalizacja – łazienka odpowiednio parter i piętro). Rury odprowadzające spaliny idą kominem murowanym zlokalizowanym w centralnej części domu. Piętro zakończone jest stropodachem niewentylowanym ponad którym wychodzi komin jak na zdjęciach. Pytanie moje jest jaką grubość otuliny zastosować to wystających rur ponad daszkiem komina. Czy najlepiej jest zastosowanie otuliny z wełny mineralnej? Czy należy ocieplić również tą część rur, które wychodzą ze stropodachu, ale jeszcze idą w murowanym kominie? Jeśli tak to czym najlepiej to zrobić, bo między zewnętrzną powierzchnią rur a wewnętrzną powierzchnią ścian komina jest mało miejsca lub wcale.

nr 1 Gazowy przepływowy piecyk Junkers - parter.
nr 2 Gazowy przepływowy piecyk Junkers - piętro.
nr 3 Widok komina murowanego ponad dachem - 2 rury wystające to są od Junkersów.
nr 4 Po lewej komin od nieużywanych kominków (parter i piętro), a po prawej widać niską rurę od pieca c.o.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze kominy porady inwestorom

marekw

dział 308
temat nr 1569

Wiatroizolacja w dachu skośnym nad poddaszem nieużytkowym


Pytanie o stosowanie membrany w dachu skośnym z poddaszem nieużytkowym. Dach dwuspadowy, nachylenie 25 st, pokryty dachówką ceramiczną, brak ścianki kolankowej (bez planów na używanie poddasza), strop betonowy ocieplony.
Czy w wypadku takiego dachu zasadne jest używanie membrany dachowej? Jaki jest jej cel tutaj? Jak się ma przewidywana żywotność membrany (zapewne ok 20 lat) do dachówki (70+ lat)?

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy dachówki ceramiczne wentylacja wiatroizolacje porady inwestorom porady architektom

Jaryka

dział 308
temat nr 1568

Spiżarka w kotłowni i inne błędy w projekcie


Dzień dobry.
Panie Jerzy, poprosiłam architekta o zaprojektowanie małego okienka w pomieszczeniu nr 3, czyli małej spiżarce za kuchnią, gdzie jednocześnie będzie znajdował się piec. Chciałabym uzyskać tam trochę niższą temperaturę, a dodatkowo wydaje mi się, że w pomieszczeniu z piecem powinna być też większa wentylacja. Architekt jednak twierdzi, że nie ma takiej potrzeby, bo jest to strona północna i zawsze będzie tam chłodniej. Wentylacja „jakaś” ma być. Nie planuję rekuperacji.
Przy okazji, proszę o zerknięcie fachowym okiem na rozkład pomieszczeń. Może są tam jakieś detale, których ja już nie zauważam, a nastręczą jeszcze problemów przy budowie.nr 1
komentarze: 5
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe domy murowane domy jednorodzinne porady inwestorom projekty budowlane projektowanie

Jan

dział 308
temat nr 1567

Ława bez hydroizolacji, a fundament wylewany izolowany


Panie Jerzy,
poniekąd znalazłem odpowiedzi w innych wątkach w tym dziale ale chciałbym zebrać to w całość bo chyba takiego przypadku jako łącznego nie ma opisanego.
Ława fundamentowa bez hydroizolacji, beton zwykły (nie z mieszanki napowietrzonej) i do tego słupy żelbetowe (to jest rozwiązanie błędne ale już jest). Podbicia nie będą robione by to naprawić.
Na ławie będzie fundament monolityczny (w projekcie jest z bloczków ale z kierownikiem budowy, który jest także konstruktorem, została dokonana zmiana na zbrojoną ścianę fundamentową podwójnie siatką fi 6 15x15 - z obu krawędzi ścian, bez prętów wystających z ławy). I tutaj 3 pytania (albo grupy pytań) odnośnie tych rozwiązań:

1) Czy przy takim zbrojeniu ściany fundamentowej (przy obu krawędziach ściany będą siatki fi6 oczko 15 cm) potrzebny będzie wieniec? Pytam bo właśnie znalazłem w innej Pana odpowiedzi, że przy fundamencie monolitycznym nie trzeba robić wieńca na szczycie ściany fundamentowej (wieńca nie ma w projekcie).

2) W innym wątku odpisał mi Pan, że na ścinę fundamentową monolityczną (jeśli nie ma ubytków lub zostały właściwe uzupełnione) można zastosować Bornit UNIBIT ale w 4 warstwach. Oczywiście tylko przy sprzyjających warunkach gruntowych (brak stale napierającej wody). Czy tutaj można więc zastosować UNIBIT? Jeśli tak, to czy na cokole trzeba stosować jak w innych przypadkach izolację polimerowo-cementową flex z zakładem (UNIBIT powinien najechać ok. 20 cm na flex)? I rozumiem, że w takim przypadku też można zatopić później taśmę która elastycznie połączy izolację ściany fundamentowej z izolacją chudziaka? Czy ta izolacja chudziaka też może być z UNIBIT?

3) Rozumiem, że na tej niezaizolowanej ławie na miejscu pod słupami dać hydroizolację polimerowo-cementową sztywną jak w innych poradach (2-3 cm poza obrys i papa G200 SB na całej ścianie z wyjątkiem słupów)? Papa rozumiem ma wystawać po 10 cm z każdej strony, ma być zrobiona faseta, tylko czy z masy KMB czy z UNIBITU z dodatkiem odpowiedniego piasku kwarcowego?

Jeszcze jedno dodatkowe pytanie. Wielokrotnie wspominał Pan, że folia nie może być hydroizolacją ponieważ ulega postrzępieniu, m.in. przez oddziaływanie bakterii w gruncie, ale także z uwagi na fakt, że jest łatwo ją przedziurawić zbrojeniem oraz na brak możliwości szczelnego połączenia folii na zakładach. A czy jeśli przyjmiemy, że da radę dopilnować, by nie była przedziurawiona, zrobi się podwójne zakłady z zawinięciem, to czy taka folia nie będzie przez jakiś czas poprawnie hydroizolować - oczywiście krótki czas w porównaniu do hydroizolacji KMB? Chodzi mi o to, czy nie będzie to stanowiło opóźnienia niszczenia całej ławy fundamentowej (jeśli ta nie będzie miała poprawnej hydroizolacji).
komentarze: 5
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom


 
 
159
 
158
 
157
 
156
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.