porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2840


 
 
284
 
283
 
282
 
281
   ...  
1
 
 
Przemysław Jankowski

dział 308
temat nr 2835

Warstwy ściany szkieletowej zewnętrznej


Dzień dobry,

Zgodnie z założeniami poniższego detalu z projektu architektonicznego dotyczącego ściany w technologii konstrukcji szkieletowej, chcę wykonać żebrowanie z profilu drewnianego w rozstawie co 60 cm wraz z płytowaniem. Szczegóły wykonania tego zakresu określa również detal C z projektu warsztatowego konstrukcji stalowej, który załączam. Płytowanie od wewnątrz budynku będę chciał wykonać z płyty MFP o grubości 18 mm na pióro-wpust. Pojawiają się dylematy w następujących kwestiach:
1. Czy styk płyty MFP ze stropem (z racji jego niedoskonałej powierzchni) lub ze ścianą należy uzupełniać np. taśmą rozprężną lub pianą montażową?
2. Czy z racji rozszerzalności materiałowej należy pozostawić dylatację pomiędzy płytą MFP – strop, płyta MFP – ściana? Jeżeli tak to jakiej wielkości oraz czy należy uzupełnić tę przestrzeń ww. rozwiązaniami?
3. Czy na łączeniu/styku kątownika ciesielskiego z konstrukcją stalową należy np. zastosować taśmę akustyczną lub podkładkę z EPDM?

Czy powinienem zwrócić jeszcze uwagę na coś czego nie uwzględniłem w swoich pytaniach?

visibility czytano 217 razy
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane porady inwestorom porady wykonawcom

Mikolaj127

dział 308
temat nr 2834

Jak poradzić ze szparami między płytami styropianu przy ocieplaniu


Dzień dobry,

Mam takie nietypowe pytanie przed wykonaniem elewacji. Otóż wiadomo, że na łączeniach płyt styropianowych mogą pojawić się szpary, które będą tym, większe, im gorsza będzie jakość styropianu i niższe umiejętności wykonawcy, zapewne działa to wykładniczo...

Przez szpary ucieka jakaś ilość ciepła, wiadomo, że większe uzupełnia się paskami styropianu, a mniejsze pianą niskoprężną. Nie zawsze jednak szpary są na tyle duże, żeby wypełnić je w całości pianą, czy ilość traconego ciepła jest na tyle mała, że można się tym nie przejmować?
Wiem, że zależy to od grubości styropianu, przy obecnych WT są to raczej grubości 20-25 cm. Przy cieńszych można stosować styropian frezowany, by zniwelować te mostki, a jak ja mam u siebie właśnie 25 cm zgodnie z analizami C-W, a dla takiej grubości znalezienie styropianu frezowanego było dla mnie niemożliwe i kupiłem zwykły, biały o prostych ściankach.

Czy jest sens ekonomiczny by samemu mając dużo czasu na budowie wyfrezować sobie boczne ścianki maszyną do cięcia termicznego styropianu, czy przy takiej grubości gra jest nie warta świeczki?


visibility czytano 202 razy
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Bresland

dział 308
temat nr 2833

Zabezpieczenie wełny przed pyleniem


Czy są jakieś przeciwwskazania do zabezpieczenia powierzchni twardej wełny mineralnej w wentylowanym szachcie technicznym (przewody wentylacji mechanicznej, spalinowej-systemowej) przed pyleniem za pomocą emalii żaroodpornej w sprayu (farba nawierzchniowa silikonowa, termoutwardzalna)?

Producent dopuszcza stosowanie materiału wewnątrz pomieszczeń (można stosować do malowania grilli, barbecue, kominków, tłumików, grzejników, nagrzewnic, bojlerów, rur i innych elementów nagrzewających się powyżej 220°C).

W szachcie obok przewodów wentylacji mechanicznej będzie przeprowadzony przewód spalinowy od kominka opalanego drewnem - preizolowany fabrycznie (blacha żaroodporna- wełna żaroodporna - blacha nierdzewna), temperatura powierzchni może dochodzić do 120 st. C, stąd pomysł na farbę żaroodporną, tym bardziej, że szacht będzie mechanicznie wentylowany i pył z wełny mógłby przedostawać się poza szacht.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

visibility czytano 168 razy forum komentarzy: 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: konstrukcje żelbetowe kanały wentylacyjne porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Marcin Lenart

dział 308
temat nr 2832

Panele fotowoltaiczne jako składowa dachu


Czy istnieją dostępne systemy, które umożliwiają używanie tanich (zwykłych) paneli fotowoltaicznych jako integralnej części pokrycia dachu, szczelnie je łącząc? Zastanawiam się nad taką opcją zamiast tradycyjnej blachy czy dachówki, zwłaszcza mając prosty dach dwuspadowy który chcę pokryć w całości od strony południowej. Czy istnieją przeciwwskazania do takiej konstrukcji i czy spotkał się Pan z czymś takim?

visibility czytano 211 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fotowoltaika pV porady inżynierom

Marcin Lenart

dział 308
temat nr 2831

Ogrzewanie, wentylacja i akustyka antresoli


Dzień dobry,

planuję zaprojektować dom z wysokim sufitem nad salonem i jadalnią, zastanawia mnie kwestia ogrzewania i akustyki.
1. Czy ogrzewanie pomieszczeń z wysokimi sufitami jest problematyczne? Czy jest jakiś system grzewczy preferowany w tym przypadku i czy jest to podłogówka?
2. Czy zawsze pojawia się problem echa w takim pomieszczeniu który nie zostanie zniwelowany normalnym wystrojem? Czy są jakieś badania i wzory w tym temacie ("wyliczania" echa)?

visibility czytano 217 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: akustyka wystroje wnętrz porady inwestorom

YTB

dział 308
temat nr 2830

Izolacja poliuretanowa pod podłogą


Proszę o poradę czy produkt Canada Rubber DROOF 250 nadaje się do wykonania hydroizolacji posadzki na gruncie w pomieszczeniach mieszkalnych? Tzn. do zastosowania na chudy beton, potem folia, styropian, ogrzewanie podłogowe, jastrych, wykończenie.

Wygląda obiecująco, z tego co podaje producent jest to płynna membrana poliuretanowa, która łączy się z betonem, papą.


visibility czytano 240 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom podłogi podłogi ogrzewane

Mruk

dział 308
temat nr 2829

Zabezpieczenie się przed osypywaniem się wełny jako termoizolacji dachu


Witam serdecznie, 
chciałem zapytać o kwestie wykończenia skosu na strychu. W projekcie miałem przewidziane ocieplenie skosów strychu międzykrokwiowo (20cm) oraz poddasza użytkowego (skosy 20cm międzykrokwiowo i 20cm podkrokwiowo, oraz sufitów - 20cm między jętkami i 5cm pod jętkami). Na jętkach zostały umieszczone płyty OSB, zgodnie z Pana radą z nawierconymi odpowiednio otworami. Chciałem w tym miejscu zapytać jak wykończyć skosy na strychu? Chodzi mi o taką kwestię, że wełna mimo iż jest potencjalnie lepszej jakości to jednak mimo wszystko delikatnie się sypie. Chciałbym ograniczyć sytuację, w której przy otwieraniu wyłazu czy schodzeniu ze strychu będę nanosił ten wełniany pył do strefy mieszkalnej. Jak w takim razie wykończyć te skosy? Płyta OSB? Folia paroprzepuszczalna? Folia paroszczelna? Nadmienię, że w domu jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem z centralą umieszczoną właśnie na strychu, a za Pana radą strych jest wentylowany grawitacyjnie.
Z góry dziękuję za pomoc.

visibility czytano 187 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia

Granix

dział 308
temat nr 2828

Beton z wytwórni na jastrych ogrzewany


Zastanawiam się czy można uzyskać beton na jastrych z betoniarni. Moja okoliczna betoniarnia oferuje "beton posadzkowy", mają możliwość dodania do niego mikrowłókien polimerowych.

Czy jakby poproscić ich o wykonanie betonu o klasie c20/25, z mikrowłóknami polimerowymi, dodatkiem uplastyczniającym, kruszywem 0-8mm, cementem portlandzkim, wskaźnikiem w/c poniżej 0,5, to taki beton nadawałby się na jastrych podłogi ogrzewanej? A jeśli nie, to jakie parametry i domieszki taki beton powinien mieć?

visibility czytano 262 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane porady inwestorom

Uzo

dział 308
temat nr 2827

Czy rury wentylacyjne w stropie podwieszonym izolować?


Panie Jerzy,

Posiadam poddasze użytkowe z zastosowanym układem sufitu jak poniżej:

* Płyty osb z na jętkach (z nawierconymi otworami wentylacyjnymi)
* Izolacja z wełny 15cm pomiędzy jętkami,
* Izolacja z wełny 10cm pod jętkami,
* Folia paroizolacyjna,
* Pod folią pustka 12cm w której rozprowadzone są rury rekuperacji, nawiewne oraz wywiewne poddasza, rury GREEN AirFlex Spectra,
* Plyty GK

Jestem obecnie na etapie montowania płyt gk, jednak zastanawiam się czy rury rekuperacji pomimo tego, że poprowadzone są w strefie ciepłej nie powinny być dodatkowo zaizolowane? Czy istnieje ryzyko kondensacji pary wodnej po stronie zewnętrznej - mokrych plam na suficie?

Dodam, że rury czerpni i wyrzutni zamontowane są na strychu nieocieplonym, jednak one zaizolowane są wełną samoprzylepną z płaszczem aluminiowym. Sam rekuperator umieszczony na poddaszu ocieplonym.

visibility czytano 204 razy forum komentarzy: 3
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje wentylacyjne porady inwestorom porady wykonawcom

MajsterThorn

dział 308
temat nr 2826

Przewymiarowana sprężarka powietrza


Dzień dobry

Czy posiada Pan patent na obniżenie wydajności sprężarki powietrza które zostały przewymiarowane w stosunku do rozbioru powietrza? Sprężarki w bardzo krótkim czasie są w stanie podbić ciśnienie w instalacji z 6bar do 8bar tj. od 30 do 60 sekund. Problem polega na tym iż przez ten czas sprężarki praktycznie się nie rozgrzewają a skraplająca woda jest przyczyną korozji. Próbowano rozszczelniać układ poprzez częściowe otworzenie zaworu w maszynowni w celu zwiększenia poboru i wymuszenia częstszej pracy agregatów. Osobiście mam wrażenie, że to rozwiązanie skrajnie partyzanckie, pytanie czy można zrobić coś innego poza wymianą sprężarek mniejszych wydajności?

visibility czytano 188 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się


 
 
284
 
283
 
282
 
281
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
baner_STO_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.