porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2174

 
 
218
 
217
 
216
 
215
   ...  
1
 
 
Joanna_Hotloś

dział 308
temat nr 2166

Montaż zewnętrznego parapetu granitowego na podparapetniku XPS


Jak prawidłowo zamontować parapety zewnętrze granitowe na podparapetniku z Xps? Między ramą okna a podparapetnikiem jest 2,5 cm. Parapety będą miały grubość 2 cm. Czym je przyklejać do xps oraz czym wypełnić ewentualną przestrzeń między ramą a parapetem?

komentarze: 4
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego parapety zewnętrzne parapety zewnętrzne kamienne porady inwestorom porady wykonawcom

Dominik G.

dział 308
temat nr 2165

Problem z odpadającymi płytkami i przeciekaniem tarasu nad garażem


Witam
 
Chciałbym się Pana poradzić w jaki sposób naprawić taras o powierzchni 40 m2 pod którym jest garaż i przecieka woda oraz odpadają płytki. Na płycie stropowej betonowej jest położony styropian 5 cm i wylana jest wylewka, a na wylewce są ułożone płytki na klej mrozoodporny (tak poinformował wykonawca).
Na obecną chwilę za namową innego fachowca przyklejam płytki które poodpadały i wydłubuję fugę w całości, myśląc o zrobieniu fugi elastycznej produktem sikaflex 11FC. Dodaję zdjęcia tego tarasu. Bardzo bym prosił o poradę, w jaki sposób można by temu niszczeniu zapobiec? Czy obecne roboty mają sens?

Pozdrawiam serdecznie

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
nr 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne tarasy porady inwestorom remonty

Artur-Iwa

dział 308
temat nr 2164

Przeciekający fundament w niskim parterze w domu z 1957 roku


Witam
W domu wolnostojącym moich rodziców od posadzki niskiego parteru podchodzi woda gruntowa. Wokół domu podobno jest wykonany drenaż opaskowy, choć wydaje mi się że nie jest wykonany prawidłowo. Czy jeśli odkopię fundament i wykonam drenaż ponownie to czy powstrzyma to przesiąkanie wody do środka? Czy jeszcze dodatkowo wykonać hydroizolację na tym fundamencie?
Dodam że fundament jest wylewany z betonu prosto w grunt a dom jest z roku 1957.
Z góry dziękuję za poradę.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje remonty naprawy porady inwestorom

Tomasz2019

dział 308
temat nr 2163

Partactwo przy wykonaniu słupów żelbetowych


Podczas szalowania słupów nie wiedzieć czemu ekipa wbijała pręty z wieniec o które opierali szalunki. Z wcześniejszej korespondencji z p. Jerzym otrzymałem informacje by pręty wyciąć na równo z wieńcem i nałożyć na dziurę po prętach szlam sztywny.

I wszystko było by jasne gdyby nie fakt że pręty są albo głębiej w słupie niż myśleliśmy albo są w plastikowej otulinie. By można było je wyciąć należy podciąć słup i pręty usunąć...ale pytanie czy to nie doprowadzi do naruszenia konstrukcji słupa. Ponieważ pręty nie są blisko rantu a głębiej w słupie...

Czy w takiej sytuacji mamy je zostawić w w jakiś sposób zabezpieczyć czy pomimo naruszenia słupa odkuć i je ściąć?

nr 1
nr 2
nr 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze naprawa żelbetu porady wykonawcom porady inwestorom

Tomasz2019

dział 308
temat nr 2162

Zapadnięte słupy żelbetowe względem muru


Po wymurowaniu ścian działowych dwa słupy żelbetowe wewnątrz budynku są głębiej niż ścianki działowe do nich przylegające. Głębokość to około 1 cm. Poprosiłem głównego wykonawcę by wyrównał tą różnicę natomiast on powiedział że jak przyjdzie tynkarz to wszystko wyrówna i nie widzi potrzeby wyrównywania słupa do wysuniętej silki bo boi się że albo ta nadlewka popęka albo nie będzie się trzymać.

Czy faktycznie zostawić to do wytynkowania? Czy w inny sposób rozwiązać problem?

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze tynki tynki cem-wapienne tynki gipsowe tynki wewnętrzne porady inwestorom porady wykonawcom

lukasz89k1

dział 308
temat nr 2161

Przyklejanie płytek ceramicznych na podłodze ogrzewanej


Wydaje mi się że był temat ale nie mogę odnaleźć. Chodzi o przyklejenie płytek ceramicznych na podłodze ogrzewanej. I jak wiadomo trzeba to wykonać aby nie było pustki powietrznej pomiędzy okładziną a jastrychem.
Czy jest jakaś zależność wielkości płytek do szerokości pacy zębatej?
I jaką wykorzystać? Czy paca o zębach 9-10 mm się nadaje? Płytki formatu 60x60 cm i 120x60cm

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podłogi ogrzewane porady inwestorom porady wykonawcom

mkoz

dział 308
temat nr 2160

Farba ciepłochronna - prawda czy fałsz?


Dzień dobry
Odezwał się do mnie człowiek z produktem izolacji cienkowarstwowej, która wedle jego zapewnień ma same zalety: paroprzepuszczalna, ciągła, wysoce izolacyjna. Nie słyszałem wcześniej o takim produkcie. Załączam link na stronę
http://atenapm.pl/sferolit-co-to-jest/

Proszę o opinię na jakich polach jest to do zastosowania, czy faktycznie jest to środek mogący załatwić problem ocieplania budynków zabytkowych lub likwidacji mostków termicznych w miejscach gdzie trzeba walczyć o grubość izolacji?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: farby fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

krzysiekSTW

dział 308
temat nr 2159

Balustrada szklana samonośna na balkonie


Przeszukałem portal jak tylko potrafiłem, ale nie znalazłem odpowiedzi na pytanie: Jak zamontować balustradę samonośną w sposób pewny, trwały i bez błędów na balkonie.

Oczywiście rysunki ze stron 220-230 są mi znane i wydawać by się mogło, że zgodnie z rys. BA-047 dałoby się zakotwić profil w płycie żelbetowej, jednak zgodnie z informacjami od producenta, wewnątrz takiego profilu "w ciągu roku może się spokojnie szklanka wody uzbierać", która w tym wypadku może przenikać w wewnętrzne warstwy balkonu.

Standardowo sprzedawcy montują tego typu balustrady bezpośrednio do wierzchniej warstwy balkonu, czyli najczęściej do płytek. Na sugestię, że to generuje potencjalne problemy zasugerowano mi, aby w przypadku, gdy na balkonie jest aktualnie tylko płyta żelbetowa, to w miejscu, gdzie planowana jest balustrada zrezygnować z ocieplenia i wylać grubszą warstwę jastrychu (jeśli nie ma pod spodem pomieszczenia ogrzewanego) lub po prostu użyć jak najmniejszej warstwy jak najlepszego materiału termoizolacyjnego (PIR) (jeśli pod spodem jest pomieszczenie ogrzewane).
Dodatkowo zakotwić to chemicznie, wypełnić uszczelniaczem powierzchnię styku profilu z wylewką i docisnąć to profilem, aby odpowiednio się uszczelniacz rozszedł.

Co Pan sądzi o takim rozwiązaniu, bo mi osobiście, patrząc na informacje zawarte w książce wydaje, że to tylko tymczasowe rozwiązanie.

Kolejny problem, który się pojawia w przypadku balustrady samonośnej to odwodnienie balkonu. W przypadku kiedy profil przylega idealnie, woda nie może spływać mimo spadku przez brzeg balkonu. Znam 2 rozwiązania, ale żadne z nich nie jest wystarczające.
1) Profil jest podnoszony na dystansach 6-7mm do góry, przez co pod profilem spływa lekko woda. Niestety, w takim wypadku profil musi być zamontowany w warstwie wierzchniej balkonu, bo w każdym innym przypadku jego uniesienie nie jest możliwe.
2) Odwodnienie liniowe balkonu. W teorii najlepsze rozwiązanie, jednak na rynku, nie ma w zasadzie dostępnych rozwiązań, które nie wymagają wykonania przelotu na rurę spustową (co prowadzi do innych problemów, jeśli nie zostało zaplanowane wcześniej) - m.in rozwiązanie ACO Profiline, które proponował Pan w innym temacie.
Inne tego typu rozwiązania są raczej do tarasów naziemnych, gdzie producenci nie przedkładają zbyt wielkiej uwagi do szczelności łączeń czy spadku. Co więcej, zwykle są za wysokie, aby je zamontować na balkonie.
Rozwiązanie, które jeden ze sklepów sprzedaje najczęściej na balkony jest załączone na zdjęciu poniżej, ale z zalet jest tylko odpływ boczny (można go wyprowadzić rurą spustową przez ścianę, a nie przez strop), natomiast łączenia (według sprzedawcy) wykonuje się silikonem, co od razu skreśla to rozwiązanie, jeśli chodzi o szczelność konstrukcji i swobodny przepływ wody w odwodnieniu.

Czy może zna Pan jakieś szczelne i trwałe rozwiązanie, które by się nadawało do zastosowania na balkonie jako odpływ liniowy (jak prysznicowe, lecz o znacznie większej długości i niekoniecznie z syfonem)?

Z góry dziękuję za informację.

nr 1 Profil Aluminiowy Balustrady samonośnej
nr 2 Aco Profiline
autor: ACO
nr 3 Odwodnienie liniowe niskie
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony balustrady porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Piotr Marek

dział 308
temat nr 2158

Beton napowietrzony na mur oporowy licowy


Dobry wieczór,
Bardzo proszę o informację czy mogę zastosować beton z domieszką napowietrzającą na mur oporowy i nie wpłynie to niekorzystnie na efekt wizualny? Zależy mi na surowym betonie, nie planuję żadnej okładziny. Mam wątpliwości czy taka specyfikacja mieszanki umożliwi uzyskać jednolity i gładki efekt?
Z góry dziękuję za odpowiedź.


nr 1 autor: Pm
komentarze: 11
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: betony specjalne mury oporowe porady wykonawcom porady inżynierom porady architektom porady inwestorom

Ernest Kłosowski

dział 308
temat nr 2157

Fundament i ławy monolityczne z betonu napowietrzonego zamiast hydroizolacji


Proszę o komentarz dotyczący możliwości zastosowania betonu napowietrzonego na zwykłym kruszywie C30/37 F150 o współczynniku w/c = 0,5 o zawartości powietrza 4,5% i klasie ekspozycji XF3, XC4, XD2 na wykonanie ław i ścian fundamentowych (budynek niepodpiwniczony), przy jednoczesnej możliwości niestosowania izolacji przeciwwilgociowej poziomej i pionowej ław i ścian fundamentowych żelbetowych.
Czy w Pana ocenie zastosowany beton napowietrzony (nie analizujemy prawidłowości dobranej klasy betonu) stanowić będzie skuteczną ochronę stali zbrojeniowej i betonu przed wnikaniem wody (wsiąkaniem i podciąganiem kapilarnym)?

komentarze: 13
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty betony specjalne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia


 
 
218
 
217
 
216
 
215
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.
baner_vents_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_Steinbacher_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home Gen. Wł. Andersa 5,
15-124 Białystok
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.