porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1367

 
 
137
 
136
 
135
 
134
   ...  
1
 
 
tszymala

dział 308
temat nr 1360

Zamiana kruszywa 8/16 mm na 16/32 mm pod podłogę na gruncie


Panie Jerzy,
Czy pod chudziakiem można zastosować kamień płukany frakcji 16-32mm zamiast 8-16mm?
Czy jest możliwość zastosowania przemiennie, np. na pierwsze 10cm dać 16-32mm a na następne 10cm 8-16mm?
pozdrawiam,
Tomasz
czytaj odpowiedź

patrz także: budowa domu jednorodzinnego podłogi porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

kemal111

dział 308
temat nr 1359

Elektroniczne korzystanie z książki "Sekrety ..."


Dzień dobry. Panie Jerzy często w swoich odpowiedziach odnosi się Pan do swojej książki podając stronę, nr rysunku czy rozdział. Czy jest możliwe zamieszczenie książki w serwisie w taki sposób aby odnośnik w serwisie wyświetlał konkretny fragment książki? Byłoby to spore ułatwienie szczególnie przy korzystaniu urządzeń mobilnych i braku książki pod ręką.
komentarze: 2
czytaj odpowiedź

patrz także: porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

FelixF

dział 308
temat nr 1358

Zamiana hydroizolacji polimerowo-bitumicznej na membranę HDPE


Mam takie pytanie - czy w przypadku hydroizolacji poziomej płyty fundamentowej można by zastosować taki "manewr" - na brzegach podbudowy na jakiej będzie wykonana hydroizolacja dać 40cm masy kmb (i podobnie wokół przebić na rury) a potem "wewnątrz" membranę HDPE 0,5mm na zakład 30cm (zakład nachodziłby na masę kmb) i byłby klejony do masy kmb, taśmą butylową? Czy też nie da się skleić w ten sposób folii i masy KMB, więc połączenie nie byłoby szczelne.

Taki "myk" byłby tańszy o jakieś 40% od kładzenia masy kmb na całości (120m2) i szybszy w wykonaniu a folia pokrywałaby całość pasa (szerokość 5,3m) i na mojej płycie fundamentowej w kształcie lit T miałbym tylko 1 łączenie folii, na zbiegu obu kresek. W ten sposób miałbym też na "zewnątrz" masę kmb i mógłbym ją połączyć z pionową hydroizolacją brzegu płyty.

Płyta posadowiona ponad poziomem wód gruntowych o jakiś 1m. Pod spodem jest już folia budowlana sklejona taśmą do folli a na niej membrana kubełkowa klejona (pasy sklejone taśmą butylową). Pod spodem 1m pospółki.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje posadowienia na płycie porady inwestorom

tszymala

dział 308
temat nr 1357

Zbyt wczesne obciążenie deszczem pierwszej warstwy hydroizolacji


Dzień dobry,
Panie Jerzy nałożyliśmy jedną warstwę Fundamentdicht 2K wewnątrz garażu, dzisiaj czyli na drugi dzień cały czas pada. Zrobiliśmy prowizoryczny dach z desek i folii ale to nic nie daje. Na pierwszej warstwie cały czas jest woda. Czy jeśli położymy drugą warstwę po 48h to będzie to duży błąd? Czy masa zespoli się z pierwszą warstwą? Oczywiście po wcześniejszym osuszeniu sprężonym powietrzem. Jeśli nie jest to poprawne to jakie inne opcje są w tym przypadku możliwe?
Pozdrawiam,
Tomasz
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze hydroizolacje posadzki betonowe garaże porady wykonawcom porady inwestorom

diakon88

dział 308
temat nr 1356

Budowa ku ukończeniu, a na oknie dachowym krople wody


Witam, kolejny problem z wodą. Tym razem przecieka okno dachowe w łazience. Wykonawca poprawiał dogiął blachę jakąś gdzie leciało. Niestety nic to nie dało. KB i technolog od okna twierdza że jest poprawna obróbka. Dziś znowu widziałem krople wody. Przyjechał wykonawca i powiedział że trzeba jakiś ciepły montaż zrobić z jakąś membraną pianką. Nie bardzo wiem o co chodzi ale wstawiam link https://m.youtube.com/watch?v=HWqy37m7rzg i zdjęcie o jaką membranę czy coś chodzi wykonawcy. Pytanie jak to prawidłowo zrobić i przypilnować?

nr 1 autor: Kropla wody
nr 2 autor: Woda na oknie
nr 3 autor: To chce wykonawca zamontowac
nr 4 autor: Mokre okno
komentarze: 4
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe błędy wykonawcze dachy okna dachowe porady inwestorom

Bociek1313

dział 308
temat nr 1355

Zaprawa do murowania pustaków ceramicznych


Witam Panie Jerzy.
Jaka powinna być prawidłowa receptura na zaprawę do murowania ścian z ceramiki (pustaki ceramiczne)? Spotkałem się z murowaniem na zaprawę cementową i cementowo-wapienną. Czy konieczne jest stosowanie jakichkolwiek plastyfikatorów, napowietrzaczy etc? Czy w zależności, czy są to ściany nośne lub działowe występuje różnica w recepturze?
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury zaprawy cementowe zaprawy wapienne porady inwestorom porady wykonawcom

Bresland

dział 308
temat nr 1354

Łączenie taśmy hydroizolacyjnej w narożnikach wewnętrznych i zewnętrznych


W załączniku przedstawiam zagadnienia odnośnie szczegółów hydroizolacji dla płyty fundamentowej w budynku podpiwniczonym, będę wdzięczny za pomoc.

nr 1 autor: bresland
komentarze: 6
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe budynki zabytkowe hydroizolacje taśmy klejące butylowe porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Tomekk

dział 308
temat nr 1353

Plan zagospodarowania terenu działki domu jednorodzinnego


Czy można prosić o spojrzenie na plan zagospodarowania terenu i dodania ewentualnych uwag? Dom odsunięty trochę dalej niż myśleliśmy początkowo ze względu na spadek w przedniej części działki od drogi. Subiektywne uczucie to takie, że w rzeczywistości spadek wydaje się większy niż to wynika z rzędnych terenowych.
Dom wstępnie ustawiliśmy sami i poprosiliśmy architekta o ewentualną poprawę. Nie miał zbytnio uwag. Chcieliśmy, żeby było przed wyjściem 4-5m metrów płaskiego i ewentualnie potem spadek na część budynku gospodarczego/garażu. Czy rzędne terenowe są sensowne? Zaprojektowano niwelacje terenu. Jakieś uwagi?

Dodatkowo chcemy zrobić drugi taras wschodnio-południowy i przenieść wyjście na wschodnią ścianę tak jak na rysunku "strony świata". Pomysł ze względu na to, że mimo iż zachodni taras jest zadaszony i częściowo osłonięty to słońce na nim i tak będzie się opierać do około 16:00. Pomocna byłaby pergola, ale i tak nie wiem czy to będzie wystarczające? Przy pomyśle z drugim tarasem odsunęliśmy dom od granicy, żeby było miejsce na teren zielony. Szambo chcemy umieścić od strony drogi przed garażem. W przyszłości ma być miejska kanalizacja. Czy to jest dobra lokalizacja? Czy jeszcze na coś zwracać uwagę przy tym etapie projektowania?
Dalszy plan to nasze zmiany do projektu i wysłanie do analizy Panu. Projekt to archon: https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-alokazjach-m97422ebc82e2f

nr 1 plan zagospodarowania
autor: Architekt
nr 2 Strony swiata
autor: Tomek
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne porady inwestorom projektowanie projekty budowlane zagospodarowanie terenu

jpyt

dział 308
temat nr 1352

Żelbetowy balkon na kotwach dystansowych


Witam,
Balkon mam wykonany na łączniku termicznym, odseparowany termicznie od budynku. Dodatkowo płyta balkonu została od razu wylana ze spadkiem wynoszącym około 1,5%. Płyta balkonu zlicowana jest górą z płytą stropową. W środku dojdzie jeszcze 13 cm na gotowy poziom. Całe rozwiązanie przedstawia załączony rysunek.
Czy w takim przypadku istnieje jakiś sposób wykończenia balkony bez potrzeby wylewania dodatkowej warstwy dociskowej i niepotrzebnego obciążania balkonu 5cm warstwą betonu? Myślę tu o jakiejś formie podłogi np. drewnianej lub kompozytowej na legarach, które wyrównałyby ją o te 13 cm. Tylko czy da się to rozwiązać poprawnie od strony hydroizolacji i termicznego uszczelnienia połączenia na styku klinarytu i łącznika balkonowego?
Z góry dziękuję za odpowiedź

nr 1 Balkon na łączniku termicznym typu isokorb
autor: jpyt
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom porady architektom

MB

dział 308
temat nr 1351

Zamoczenia przypór i podciąganie wilgoci w domu zabytkowym


1. W zabytkowym domu przypory (szkarpy) wystają poza obrys dachu, co powoduje że pada na nie deszcz - widać do wyraźnie do jakiej wysokości szkarpa pokryta jest glonami. Pytanie jak najbezpieczniej to:
- wyczyścić
- uzupełnić (w przypadku wykruszeń)
- ochronić (zaimpregnować)?

2. W tym samym obiekcie na tylnej ścianie mamy znane zjawisko podciągania wód z gruntu. W jaki sposób najlepiej rozprawić się z tym problemem, przy zastrzeżeniu że odsłanianie ściany fundamentowej (najpewniej - kamiennej) może stanowić problem? Może pozioma przepona + osuszenie ściany, skucie tynku i położenie tynku renowacyjnego?

nr 1 Szkarpa
autor: MB
nr 2 Tylna ściana
autor: MB
Odpowiedź płatna 61,50 zł
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budynki zabytkowe fizyka budowli remonty renowacje zawilgocenia


 
 
137
 
136
 
135
 
134
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.