porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1706

 
 
172
   ...  
163
 
162
 
161
 
160
 
159
   ...  
1
 
 
Budowlaniec-Programista

dział 308
temat nr 1609

Wentylacja parterowego budynku biurowego


Panie Jerzy,
chcę zrobić wentylację grawitacyjną w domu parterowym z nieużytkowanym poddaszem, który wg spisu gminnej ewidencji zabytków powstał w II poł. XIX w. o pow. użytkowej około 140 m2 i użytkowanym pod potrzeby prowadzenia firmy przez 8 h dziennie w dni robocze dla 4 stałych osób + klienci (0-6 osób) przebywający od 5-60 min jednorazowo w budynku. Użytkowana jest powierzchnia tylko 90 m2.
Aktualnie istnieją tam 2 kominy (1 szt. z 2 przewodami, 1 szt. z 1 przewodem) do których dawniej były podpięte piece kaflowe, a aktualnie jest tylko podpięta kotłownia z piwnicy z kotłem olejowym (w tym roku wymiana na kocioł gazowy). Czytałem podobne tematy lecz, wszystkie tyczą się nowych budynków. Będę wymieniał pokrycie dachowe (blacha panelowa). Dach 2-spadowy o wymiarach 17x11m w rzucie.
Czy jest sens doprowadzać do wszystkich pomieszczeń oraz wc, gdzie przebywają osoby wentylacji grawitacyjnej za pomocą rur spiro i kominków wentylacyjnych izolowanych zamontowanych na dachu? Okna są w dobrym stanie, 8 letnie, bez nawiewników, więc przewiduję ich montaż po zrobieniu wentylacji. Budynek nie jest przewidywany do zamieszkania w przyszłości, więc nie będzie w nim łazienki oraz kuchni z wyposażeniem AGD. Ewentualnie czy jest możliwość zaprojektowania przez Pana takiej wentylacji w przyszłości, a teraz przy wymianie pokrycia zamontowałbym tylko kominki wentylacyjne (1 szt. na 1 pomieszczenie, gdzie przebywają ludzie i 1 szt. w WC i aneksie jadalnym (brak urządzeń AGD)), tak by odchylenie od pionu rur spiro poprowadzonych do kominków było nie większe niż 30 st.
Rozkład kominków na dachu mam przewidziany (3 komplety 3-ech rur spiro wychodzące obok siebie z naroży pomieszczeń i podpięte blisko kalenicy dachu wg normy, pozostaje mi odpowiedź na pytanie czy to robić?
H pomieszczeń wewnątrz budynku to 3,0 [m],
H poddasza do kalenicy to 3,2 [m].
Proszę o poradę (jeśli to możliwe to w tym tygodniu bo będę zamawiał materiał na dach za tydzień).
nr 1
nr 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty wentylacja hybrydowa porady inwestorom

stanl12

dział 308
temat nr 1608

Praktyczne suszenie tynków cem-wapiennych


Mam pytanie odnośnie wentylacji (wietrzenia) budynku po pracach mokrych. Mój dom będzie miał wentylację mechaniczną, więc właściwa wentylacja będzie uruchomiona dopiero po pracach brudnych. Czyli pewnie tuż przed przeprowadzką. Zostają na ten czas jedynie okna.

Posadzki miałem w marcu. Tynki były zrobione dwa tygodnie temu. Są cem-wapienne zacierane i nie będzie gładzi. Do teraz okien nie otwierałem. Pierwsze dni nawet mgiełką pryskałem ściany delikatnie. Dołączam rzuty i zdjęcia domu.
Jak teraz powinienem podejść do tematu wietrzenia domu? Prace trwały ponad 2 tygodnie. Więc pierwsze pomieszczenia u góry są już 3 tygodnie po tynkowaniu. Dach jest przy murłacie tymczasowo wełną zaizolowany. Jest membrana wysokoparoprzepuszczalna oraz pustka nad salonem. Ściany mimo szczelności już dość bielutkie. Jedynie pomieszczenia na parterze na projekcie oznaczone jako łazienka, garderoba oraz pokój wolniej schną bo są w kącie. Im bliżej pustki tym ładniej wszystko schnie.

Pisał Pan żeby unikać przeciągów ale jak to wygląda gdy nie ma kominów wentylacyjnych. Mogę już uchylać okna delikatnie ale na cały czas. Proszę o podpowiedź. Na dole są tylko okna tarasowe uchylne i nie do końca super szczelne drzwi. U góry już jest lepiej mamy okna dachowe w łazience. Po oknie zwykłym i dachowym w obu pokojach oraz okno dachowe nad schodami.

PS.
Spotkałem się z opinią, że tynki zacierane wolniej schną, to prawda?

nr 1
nr 2
nr 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki cem-wapienne porady inwestorom

Ewelina

dział 308
temat nr 1607

Odnawianie elewacji - proces wcale nie łatwy


Szanowny Panie Jerzy

W związku z odnawianiem elewacji budynku, proszę o poradę dotyczącą tynku lub farby. Chodzi mi przede wszystkim o zastosowanie tynku lub farby bardzo dobrej jakości. Dom usytuowany jest blisko lasu i dostępność światła słonecznego jest ograniczona, wybrany kolor-biały. Musimy wykonać odnowienie, bo na elewacji z ociepleniem styropianem w roku 2010 mamy miliony szarych i czarnych cętek i smug. Mój wstępny wybór padł na tynk silikonowy ale wykonawca zaleca akrylowy. Jak mam wybrać?


Z poważaniem Ewa. W.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe docieplenie elewacje porady inwestorom renowacje

Daniel Deptuła

dział 308
temat nr 1606

Drenażowa membrana kubełkowa do ochrony hydroizolacji


Czy poprawne jest przyklejanie membrany kubełkowej do hydroizolacji (np. polimerowo-bitumicznej) tą samą masą hydroizolacyjną? Chodzi o wewnętrzną stronę fundamentów, gdzie nie będzie termoizolacji. Chodzi przede wszystkim o to, żeby na czas zasypywania fundamentów ta membrana była na swoim miejscu. Karta techniczna produktu (membrany), w której tak to jest zalecane: https://www.visbud.com/wp-content/uploads/2019/10/KT-GEODRAIN.pdf
Ponadto, czy jest sens kupować taką matę (z geowłókniną) kiedy nie będzie drenażu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje membrany kubełkowe porady inwestorom porady wykonawcom

rjazwiec

dział 308
temat nr 1605

Mostki cieplne daszku na wspornikach kotwionych


Dzień dobry.
W projekcie mam daszek na wspornikach ze stali nierdzewnej przytwierdzonych do wieńca jak na załączonym rysunku. Zastanawia mnie w jakim stopniu takie rozwiązanie będzie mostkiem termicznym i jak ewentualnie można to rozwiązanie poprawić? Myślałem o zastosowaniu kilkucentymetrowej (4-5 cm) grubości przekładki z twardego XPSu 500 pomiędzy wspornikiem i wieńcem. Czy to dobry pomysł?

nr 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom projektowanie projekty budowlane mostki cieplne

Tomekk

dział 308
temat nr 1604

Kto sprawdza akustykę rozwiązań w projekcie?


Dzień dobry Panie Jerzy,
Czy przy sprawdzaniu projektu z fizyki budowli sprawdzana jest również akustyka?
Chodzi mi o sprawdzenie rozwiązań konstrukcji przegród budowlanych czy projektu instalacji pod względem akustyki. Co do układu pomieszczeń wiem, że często ma Pan obiekcje :)
pozdrawiam,
Tomek

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: akustyka projekty budowlane

Rafał S

dział 308
temat nr 1603

Problem z hydroizolacją i ociepleniem fundamentu i podłogi na gruncie


Witam Panie Jerzy.
Stoję przed podjęciem kilku dla mnie ważnych decyzji związanych z hydroizolacją oraz ociepleniem domu stąd mój post do Pana w nadziei na poradę. Fundament mam z tzw. bloczków zalewowych a ściny budynku z silki 24. Niestety ekipa, która robiła fundamenty warstwę betonu podkładowego (chudziak) B25 zalała równo z bloczkiem zalewowym. Dlatego biorąc pod uwagę warstwę ocieplenia wewnętrznego, która wyniesie 20cm, muszę uzupełnić styropianem zewnętrzną warstwę ocieplenia. Planuję to zrobić tym samym styropianem czyli XPSem.
1. Czym mogę połączyć ten zewnętrzny dokładany styropian oraz czy obcinać folię
atestowaną położoną na betonie podkładowym pod silką, czy na niej położyć ten styropian? Oczywiście silkę zabezpieczę hydroizolacją polimerowo-bitumiczną bezrozpuszczalnikową np. fundamentdicht 2k
2. Czy tą samą hydroizolację mogę zastosować wewnątrz budynku jeśli mam rysy (zauważyłem takie pod folią atestową). Wygląda to tak jakby było to na granicy bloczka zalewowego a betonu czy raczej dać hydroizolację typu flex oraz czym mogę skleić folię atestową z hydroizolacją i czy jeśli mam hydroizolację to czy na nią też mam kłaść folię?
3. Kolejne pytanie dotyczy ocieplenia poddasza użytkowego. Dach to dachówka ceramiczna i membrana. Będzie dane 30cm. wełny skalnej. Czy wełną skalną dać do samej membrany czy zostawić 2-3 cm luzu przed membraną?

komentarze: 15
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom

MK

dział 308
temat nr 1602

Plamy na elewacji ocieplonej wełną mineralną


Szanowny Panie Jerzy
Chciałbym zapytać, czy spotkał się Pan z takim problemem na elewacji, jak obrazują załączone zdjęcia? Budynek jest nowy. Materiał termoizolacyjny to mineralna wełna skalna.
Proszę o wiadomość, co, według Pana, może powodować takie miejscowe przebarwienia na tynku zewnętrznym?
Czy może to być rdzewienie wyprawy zewnętrznej, czy może problem z materiałem termoizolacyjnym ...?

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze ocieplenia

Patataj w Kraj

dział 308
temat nr 1601

Taras naziemny z karygodnymi błędami


Dzień dobry,
potrzebuję porad odnośnie tarasu murowanego z bloczka, zasypanego żwirem i bez żadnej izolacji wewnątrz.
- Chciałabym dowiedzieć się jak należy postąpić z pęknięciami i nierównościami w tarasie? Czym należałoby to wyrównać przed położeniem hydroizolacji? Jakich produktów odpornych na czynniki atmosferyczne użyć aby izolacja miała rację bytu?
- Na tarasie mają być połączone kamień i deska kompozytowa. Czy pod deską kompozytową również musi być dana hydroizolacja na pionowych płaszczyznach?
- Kolejny problem pojawia się przy słupach, ponieważ wysokość od wylewki tarasu to zaledwie 3,5 - 4,5 cm, jak należy ułożyć wokół nich deskę aby nie zaczęły gnić od spodu? Jeden z wykonawców zaproponował wyfrezowanie ich od spodu i wpuszczenie deski w fazkę, ale wydaje mi się to jeszcze gorszym rozwiązaniem.
- I na koniec jaką hydroizolację należałoby zastosować przed położeniem deski i kamieni?
Pozdrawiam
Joanna

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze tarasy naziemne porady inwestorom porady architektom

Nadgi

dział 308
temat nr 1600

Konsultacja posadowienia domu na ławach


Dzień dobry.
Przygotowuję się do budowy budynku mieszkalnego i zastanawia mnie które rozwiązanie hydroizolacji jest poprawne w przypadku załącznika 1 i 2 (jest to ten sam fragment, przy czym w jednym ściana fund. jest poniżej poziomu gruntu, w drugim powyżej) chyba, że oba są kompletnie złe.
Załącznik numer 3 przedstawia detal w części mieszkalnej w której poziom podłogi jest wyższy niż garażowej. Jeśli są jakieś błędy prosił bym wskazanie ich.

nr 1
nr 2
nr 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady architektom porady inżynierom projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze


 
 
172
   ...  
163
 
162
 
161
 
160
 
159
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.