porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1448

 
 
146
   ...  
137
 
136
 
135
 
134
 
133
   ...  
1
 
 
MB

dział 308
temat nr 1351

Zamoczenia przypór i podciąganie wilgoci w domu zabytkowym


1. W zabytkowym domu przypory (szkarpy) wystają poza obrys dachu, co powoduje że pada na nie deszcz - widać do wyraźnie do jakiej wysokości szkarpa pokryta jest glonami. Pytanie jak najbezpieczniej to:
- wyczyścić
- uzupełnić (w przypadku wykruszeń)
- ochronić (zaimpregnować)?

2. W tym samym obiekcie na tylnej ścianie mamy znane zjawisko podciągania wód z gruntu. W jaki sposób najlepiej rozprawić się z tym problemem, przy zastrzeżeniu że odsłanianie ściany fundamentowej (najpewniej - kamiennej) może stanowić problem? Może pozioma przepona + osuszenie ściany, skucie tynku i położenie tynku renowacyjnego?

nr 1 Szkarpa
autor: MB
nr 2 Tylna ściana
autor: MB
Odpowiedź płatna 61,50 zł
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budynki zabytkowe fizyka budowli remonty renowacje zawilgocenia

diakon88

dział 308
temat nr 1350

Błędy w obróbce blacharskiej komina


Jakie błędy widać w obróbce blacharskiej komina i czapki? Może coś jeszcze widać? Woda która wychodzi w domu na kominie przesiąka przez tynk, pytanie czy z zewnątrz przesiąka przez strukturę? Czy zacieka czapką?

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
komentarze: 25
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom

AW

dział 308
temat nr 1349

Poprawna hydroizolacja fundamentów albo ratowanie wadliwej?


Mam pytanie o taśmy - pod ścianami zewnętrznymi mamy membranę jak w książce na str. 162, ale bez izolacji termicznej od środka. Membrana wystaje ok 5-6 cm poza lico muru. Z tego co zrozumiałam taśmę przyklejamy w takim układzie na płasko, do membrany i do bet. podkładowego tak aby środek taśmy, był na granicy membrany, tak? A wzdłuż ściany już tylko faseta z masy KMB?
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Michał D.

dział 308
temat nr 1348

Szczotka sizalowa do hydroizolacji polimerowo-cementowych


Dzień dobry,
mam prozaiczne pytanie, bo jak szukam szczotek sizalowych to pojawiają się głównie do pielęgnacji ciała. Czy taka szczotka (jak na zdjęciu) tzw. szczotka smołowa ciemna, może być do nakładania hydroizolacji polimerowo-cementowej? Ewentualnie mogę prosić o jakiś przykład czego szukać i co będzie najlepsze do nakładania?

nr 1
komentarze: 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

plasiak

dział 308
temat nr 1347

Podciekająca woda pod podłogę obniżonej spiżarki


Witam,
W ostatnich dniach nawiedziła mój plac budowy spora ulewa. Przynajmniej tak twierdzi ekipa. Mnie niestety tam nie było. Dom jest na etapie wykańczania wnętrza i zaczętej elewacji zewnętrznej. Podłogi mam skończone (glazura i drewniane deski). Nie ma niestety jeszcze rynien, drenaż jest wykonany słabo (delikatna obsypka ze żwiru) wygląda na zamulony, brak elewacji, jedynie ocieplenie fundamentu. Mam wykonaną hydroizolację podłogi na gruncie (Fundament flex 2K) oraz strefy cokołowej: 2 rzędy pustaka ceramicznego pokryte hydroizolacją cementowo-polimerową, a styk fundamentu z pierwszą warstwą pustaków zaciągnięty/pokryty 1 warstwą hydroizolacji bitumicznej Fundament flex 2K. Sam fundament jest pokryty tylko dysperbitem. Pomimo tego, woda niestety dostała się w czasie tej ulewy pomiędzy hydroizolację bitumiczną, folię budowlaną a styropian w warstwie podłogi. Wiem o tym ponieważ, mam nie wykończoną spiżarkę i nadal wgląd z jej strony do przekroju podłogi w domu. Woda się wylewa nad hydroizolacją i folią poślizgową, która leży na niej zamaczając styropian do spiżarki.
W chwili obecnej szukam, którędy ta woda mogła się dostać i to co mogłem zrobić to położyłem 2 warstwę hydroizolacji bitumicznej na styk fundamentu i pierwszej warstwy pustaków. Zastanawiam, się czy woda nie dostała się przez wlot powietrza do kominka, który przechodzi ze spadkiem na zewnątrz przez warstwę ocieplenia podłogi (nie w warstwie podsypki niestety). Otwór na zewnątrz był otwarty.

Odkryłem że woda mogła się też wziąć z komina, który stoi zaraz obok wejścia do spiżarki. Wtedy były intensywne opady, a w wyczystce jest bardzo mokro. Kominy w chwili obecnej nie są zasłonięte od góry. Co należało by zrobić by się ustrzec przed takimi sytuacjami w przyszłości? Wiem, że sytuacja jest patowa, ale chciałem jednak zapytać czy nie zna Pan sposobu na wyciągnięcie, odparowanie tej wody, która znajduje się teraz pod wylewką.  
Dziękuje z góry za odpowiedz
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe hydroizolacje panele PCV podłogi fundamenty porady inwestorom

FelixF

dział 308
temat nr 1346

Zamiana warstwy kruszywa płukanego na membranę kubełkową pod betonem podkładowym


Witam. PILNE
W środę (25.09) leję podbudowę pod płytę fundamentową. Wykonałem już szalunki i wszelkie prace. Została mi tylko folia kubełkowa klejona taśmą jak Pan rekomendował. Mam jeszcze takie pytania:
1) Po zagęszczeniu pospółkę zakryłem folią budowlaną by mi się nie rozseparowywała powierzchniowo co zdało egzamin. Folia mi została więc skleiłem na zakładach taśmą do folii (pozaklejałem też większe dziury) i trafi ona jako pierwsza warstwa pod folię kubełkową. Chroni nadal pospółkę ponadto praca z folią kubełkową będzie prostsza bo na stosunkowo czystym podłożu. Folię budowlaną wywinąłem na burty i "przytakerowałem", pytanie - czy to w czymś nie przeszkodzi? KB nie widział problemu. Zamieszczam zdjęcie.
2) Miałem problem z rurą osłonową do wody. Niestety tak wyszło, że na wierzchu było kolanko i w nim rura, część kolanka wyszłaby ponad podbudowę i tak się zastanawiałem, czy nie utrudniałoby to nałożenia masy KMB. Stąd rurę osłonową włożyłem w większą rurę osłonową (200 co mi kawałek został), pod całością i wokół rur jest żwir. Czy tak zostawić czy tez nie jest ta dodatkowa osłona konieczna?
3) Leję beton samozagęszczalny (już zadałem pytanie na ten temat i Pan odpowiedział wyczerpująco, też co nieco poczytałem). Niestety nie ma możliwości zaraz nakryć go folią z powodu kształtu płyty i wielkości (brak podejścia). Stąd pytanie czy można by do czasu jego stwardnienia stosować polewanie wodą?

nr 1 folia budowlana na pospółce
autor: FelixF
nr 2 rura osłonowa 200 na rurę osłonową do przyłącza wody
autor: FelixF
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty płytowe porady inwestorom

Stanisław Ch.

dział 308
temat nr 1345

Zamiana fundamentu z ławami na płytę z zatopionym ogrzewaniem


Szanowny Panie Jerzy
W projekcie, który mam obecnie przewidziany jest normalny fundament, który chciałbym zamienić na płytowy z zatopionym ogrzewaniem podłogowym (podobny do Legallet).  Płytę planuję z 3 powodów:
1. energooszczędność
2. skrócenie czasu wykonania
3. budowa rozpocznie się na początku października.
Obok mojej działki płynie rzeczka. Na chwilę obecną woda w niej jest na poziomie ok. 1,5-2 m poniżej poziomu terenu więc nie wiem czy to wystarczyłoby do wykonania normalnych ław.
Jak Pan to ocenia?


Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty fundamenty płytowe porady inwestorom

Bary

dział 308
temat nr 1344

Prowadzenie rury kanalizacyjnej między krokwiami do wywiewki


Witam,
jak prawidłowo zamontować rurę fi110 do odpowietrzenia pionu kanalizacyjnego. Chciałbym poznać prawidłowe umiejscowienie rury w odcinku pomiędzy krokwiami a kominkiem wentylacyjnym w warstwie ocieplenia. Umocowanie rury z boku krokwi pocieni termoizolację dachu.

komentarze: 5
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne ocieplenia instalacje kanalizacyjne panele PCV porady inwestorom

Piotr K.

dział 308
temat nr 1343

Obniżony poziom pomieszczeń gospodarczych względem podłóg


Witam,
Pomieszczenia gospodarcze w projekcie mojego domu są poniżej poziomu zero i warstwa bloczków fundamentowych dla tych pomieszczeń kończy się niżej niż dla reszty budynku.
Wzbudza to obawy mojego murarza, że pierwszy rząd bloczków betonu komórkowego będzie łapać wilgoć, bo zaczyna się 13 cm. pod poziomem gruntu.
Co zrobić w tej sytuacji? Czy murować wg projektu i zrobić hydroizolację przechodzącą z bloczków fundamentowych na suporex, czy wymurować dodatkową warstwę z bloczków fundamentowych? Jeśli podniesiemy fundament, to wprowadzimy mostek termiczny na styku fundamentu i podłogi pomieszczeń gospodarczych. Załączam przekrój A-A z zaznaczonym miejscem które wzbudza moje obawy.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam, Piotr

nr 1
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Ariel.Sz.

dział 308
temat nr 1342

Sauna w ogrodzie


Jak ocieplić garaż od wewnątrz, aby po ociepleniu zrobić drewniany stelaż, do którego będę mocował panele w saunie? Boje się skraplania wody, więc może styropian typu aqua (xps będzie za drogi) Myślałem o grubości 5cm, ale później jakaś folia i dopiero stelaż? Garaż będzie na betonowych wspornikach, czyli podłogę muszę zrobić drewnianą. Najpierw stelaż, później deski, styropian i deski czy płytę mdf do której przymocuję listewki sauny?

nr 1
nr 2
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe sadzawki ogrodowe sauny porady inwestorom


 
 
146
   ...  
137
 
136
 
135
 
134
 
133
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.