porady i konsultacje budowlane

Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

o co pytali inni?       porady budowlane

© All rights reserved. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami.

Wpisz nieodmienialną część szukanej frazy, np. "ław",
a będą wyświetlone wyniki zawierające wszystkie odmiany:
ław, ławą, ławami, ławy, ława, ławie itd.
  

znalezionych tematów: 775
 
 
79
   ...  
70
 
69
 
68
 
67
 
66
   ...  
1
 
 
ŁukaszW

dział 308
temat nr 677

Wentylacja dachu poprzez gąsiory


Czy zamiast gąsiora wentylacyjnego można zastosować zwykły gąsior uniesiony na łacie kalenicowej a pod niego taśmę uszczelniająco-wentylującą i to będzie poprawne rozwiązanie wylotów wentylacji połaci dachowej? W przypadku dachówki płaskiej gąsior trzeba unieść by zapewnić otwory wentylacyjne i wtedy w ogóle nie będzie dotykał dachówki? Czy tak może być? Może tylko opierać się na łacie kalenicowej?

Jakie parametry powinna spełniać taka taśma by zapewniała wystarczający przepływ powietrza? Zamieszczam zdjęcie parametrów technicznych taśmy, która została mi polecona przez sprzedawcę i zdjęcia pokazujące mocowanie taśmy.

nr 1
nr 2
nr 3
komentarze: 5
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: akcesoria dachowe analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy wentylacja porady inwestorom

danrat

dział 308
temat nr 676

Skutki odstępstwa od projektu z "leżakami" instalacj kanalizacyjnej


Panie Jerzy z racji dużej odległości do przepompowni ścieków ok 20 m od budynku i za radą hydraulika aby zachować jakiś realny spad, wykonano podejście fi 160 mm ok 30 cm pod poziomem wieńca czyli 55 cm poniżej zera budynku. Teraz aby dojść do ostatniego pionu w najdalszym punkcie ok 15 m i zachowując 2% spad rury ostatnie 5 m wyszłoby w warstwie betonu podkładowego (12 cm) i na poziomie wieńca przez który trzeba by było się przewiercić aby dostać się do łazienki. Po moich zastrzeżeniach co do takiego stanu rzeczy i konsultacji z projektantem przyłącza wod-kan usłyszałem, że to powszechna praktyka i nie liczyłbym na to że ktokolwiek mógłby w okolicy zrobić,to inaczej. Ręce opadają czas goni a tu takie coś. Jak można na tym etapie zrobić to jeszcze poprawnie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego kanalizacja porady inwestorom

centaur

dział 308
temat nr 675

Ocieplenie słupów, podciągu i balkonu żelbetowego


Analizy CW przewidują ocieplenie ścian zewnętrznych grubości 24 cm moje pytanie dotyczy Jak przejść z grubości 24 na ocieplenie płyty balkonowej z czoła i słupów podpierających balkon z jednej strony. Z drugiej zaś strony Balkon jest zadaszeniem dla garażu. I tu też 24 cm na zew ścianie garażu. jakich grubości użyć w tych miejscach?

nr 1 Widok od strony garażu
nr 2 Widok od strony balkonu
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego balkony ocieplenia porady inwestorom

GT

dział 308
temat nr 674

Granulat szkła piankowego pod płytą


Dzień dobry Panie Jerzy,
Tematem pytania jest posadowienie płyty fundamentowej na warstwie czarnego szkła piankowego, czyli jak wykonać poprawnie płytę na gruncie z wysokim stanem wód gruntowych (ok. 1 m)? Przeczytałem temat nr 109 (dział 308), gdzie częściowo omówił Pan zagadnienie, jednak dla pewności chciałbym, aby Pan potwierdził lub skorygował załączony schemat przekroju fundamentu oraz wyjaśnił czy jest konieczność stosowania murka oporowego. Co oznacza "grubsza" frakcja szkła piankowego, o którym pisze Pan ww. temacie nr 109, tzn. jakie są jej wymiary? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam,
Tomasz Gołubowicz

nr 1 Przekrój warstw płyty fundamentowej posadowionej na szkle spienionym
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie ocieplenia porady inwestorom

Andrzej Kolano

dział 308
temat nr 673

Niewłaściwa kolejność działań przy renowacji elewacji


Witam. Odnawiałem elewację domu. Ściana jednowarstwowa Ytong 36,5cm na klej, na to tynk cementowo-wapienny + tynk strukturalny silikonowy. Po zagruntowaniu gruntem Putzgrunt firmy STO na tynk strukturalny położono masę STO LEVELL UNI zbrojoną siatką tej firmy. Masę tę zagąbkowano. Czy istnieje przeciwwskazanie do malowania elewacji farbą? Jakie ma ona mieć parametry? Rozważam STO COLOR DRYONIC lub Aura 629 firmy Benjamin Moore.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze elewacje renowacje porady inwestorom

Pawel Michalski

dział 308
temat nr 672

Partyzantka przy remoncie balkonu


Witam,
Problem z odprowadzeniem wody z balkonu, w którym zrobił się lejek i jest on w stanie zgromadzić w sobie ponad 20 litrów wody. Balkon miał kształt w stylu brodzika - zaokrąglone krawędzie, aby woda nie stała na stylu balkonu i "murka" okalającego go. Pan, który kładzie nam płytki nie przewidział tego i teraz płytki też mają spadek w stronę środka balkonu, a nie na zewnątrz, poprzez otwory w murku, które tę wodę odprowadzały. Pomysł jest taki, aby użyć kanału niczym w garażach - liniowe odwodnienie.
Problem jest taki, że aby to zadziałało, to taki kanał musiałby mieć skośne dno, aby jego "pokrywa" była na równo z płytkami (te mają spadek w stronę balkonu).
Takich kanałów nie ma. Postanowiłem więc, że odetnę dno kanału i uczynię jego ściany skośnymi, aby otrzymać dokładnie taki kształt kanały, jaki potrzebuję. Jak osadzić taki kanał bez dna na balkonie? Jak sprawić, aby nie było żadnego problemu z nieszczelną hydroizolacją takiego potworka własnoręcznie zrobionego?
Kanał jest wykonany z PP.
nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze balkony porady inwestorom

barti

dział 308
temat nr 671

Błędy w hydroizolacji fundamentów i nadproża wykonane zbyt nisko


Moje obrazki z painta jak zwykle, ale niestety nie mam żadnego programu do wykonywania przekrojów.
1.
Jak już wcześniej pisałem w innym pytaniu, mam fundamenty wylane w grunt bez betonu podkładowego (mam rdzenie żelbetowe), ściany fundamentowe pomalowane dysperbitem na zwykłej zaprawie murarskiej bez domieszki napowietrzającej. Fundamenty zasypane "piasek ze ściany 0-31,5" (dane z faktury) taki sam piasek jaki używano do budowy S5, stopień zagęszczenia niestety nieznany - pewnie kicha. Beton podkładowy na podłodze wylany na równo z ostatnią warstwą bloczków ściany fundamentowej (brak wieńca) a nawet 1 cm powyżej bloczków. Pod pierwszą warstwą bloczków z betonu komórkowego jest izolacja pozioma z foli PCV grubości 1 mm (tragedii nie ma, bo ciężko ją nożem do tapet przeciąć). Pod rdzeniami zastosowałem 2 warstwy szlamu mineralnego elastycznego (atlas woder duo) - z polecenia KB. Zostały jeszcze do wymurowania ściany działowe oraz przygotowanie xps pod okna tarasowe, myślałem żeby już nie mieszać materiałów do izolacji i zrobić wszędzie izolacje poziomą z owej plastpapy pcv, ale np w dwóch warstwach.

JAK POŁĄCZYĆ OWĄ PLASTPAPE PCV Z MASĄ KMB? Myślałem o papie samoprzylepnej, ale czy to będzie szczelne połączenie? Czy taśmy kauczukowe w tej sytuacji również będą potrzebne? Proszę o wskazówki.

1 - EPS100 10 cm zaciągnięty siatką z klejem
2 - Bloczki betonowe ściany fundamentowej
3 - Beton podkładowy na podłodze B15
4 - Masa KMB Botament BM92 Schnell 2x1,5kg
5 - Beton komórkowy kl.500
6 - Izolacja pozioma PCV gr.1mm

2. 1.jpg
Potrzebuje podnieść nadproże, bo fachowcy za nisko je osadzili. Wieniec wylany, na wieńcu wiązary dachowe. Czy można te nadproża wyciąć, podciąć kawałek bloczka od góry i osadzić to samo nadproże trochę wyżej, od góry nadproże do bloczka przykleić na klej cienkowarstwowy do betonu komórkowego, a od dołu oprzeć nadproże na bloczku z betonu komórkowego na zaprawie murarskiej? Dodam, że nadproża są wewnątrz ściany nośnej. Nadproża to gotowe L, chciałem je podnieść o ok. 5 cm. Nadproża wykonane ponad rok temu. Mam również jedno nadproże na zewnątrz do poprawy, bo opiera się tylko na 5 cm z każdej strony. Zostawić jak jest czy założyć nowe, dłuższe?

3. 2.jpg
Jak poprawnie uzupełnić takie ubytki w betonie komórkowym? Czy przy tynkach również trzeba mieć na uwadze te miejsca i wzmocnić je jakoś siatką szklaną?

4. 3.jpg
Jak poprawnie uszczelnić przejścia kanalizacyjne na betonie podkładowym? Rura osłonowa to rura kanalizacyjna o większej średnicy, a w środku docelowa rura kanalizacyjna. W środku rury osłonowej nie ma żadnego betonu, jedynie piasek dookoła.
nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje nadproża porady inwestorom naprawy

Marcel D.

dział 308
temat nr 670

Nie mieści się ocieplenie na tarasie wobec progu drzwi tarasowych


Pokrótce o problemie, który przysparza mi siwych włosów.

Chciałbym właściwie zaizolować i ocieplić taras nad pokojem. Około 12m2.

Problem jest taki, że w projekcie przewidziano 30 cm na ocieplenie i szlichtę, ale wykonawca się pomylił i w efekcie mam tylko 15 cm - jest mało miejsca na izolację, ocieplenie i warstwę dociskową.

KB radzi by mogę doizolować taras pod stropem od wewnątrz styropianem? Pod tarasem jest sypialnia. Czy tak można? Wykonawcy domów sąsiednich tak robią, ale… czego to ludzie nie robią …

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom tarasy ocieplenia

lukasz89k1

dział 308
temat nr 669

Dodatkowe ocieplenie wieńców i nadproży


A to jeszcze pytanie bo wykonywał Pan mi analizy. I jak jest wieniec wokół domu na stropie betonowym to widziałem jak niektórzy cofają go w środek dając na zewnątrz styropian np 7 cm który licuje się ze ścianą budynku i na to później w całości ścian idzie termoizolacja. Tak samo nad oknami i drzwiami jak są nadproża. Chodzi o zewnątrz budynku. Czy ludzie robią błąd czy to dobre posunięcie?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego ocieplenia porady inwestorom

lukasz89k1

dział 308
temat nr 668

Hydroizolacja typu KMB a zagęszczenie zasypki


Co maja zrobić ludzie jeśli fundamenty zasypali piaskiem? Czy na betonie podkładowym masa kmb ich uratuje wraz z taśmami wokół zatopionej w masie kmb? Zapewne nic pod betonem podkładowym tez nie było dawane. Czy to już są przypadki nie do uratowania?
komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli hydroizolacje porady inwestorom


 
 
79
   ...  
70
 
69
 
68
 
67
 
66
   ...  
1
 
 
2007-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone dla Biuro Doradztwa Budowlanego mgr inż. Jerzy Zembrowski, Białystok. All rights reserved.
wykonanie choruzy.pl ©