porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1635

 
 
165
   ...  
156
 
155
 
154
 
153
 
152
   ...  
1
 
 
GG

dział 308
temat nr 1538

Przegląd kontrolny przewodów kominowych i wentylacyjnych


Czego należy wymagać od kominiarza na przeglądzie przewodów kominowych.
1) Czy sprawdza się drożność przewodu spalinowego z wkładem kominowym alufol? Czy taki przewód też się czyści. Jeśli tak to czym, aby nie zniszczyć wkładu? Czy taki wkład może z czasem zsunąć się i zatkać drożność? Czy takie coś można naprawić?
2) Jak sprawdzić kominiarza czy prawidłowo czyści przewody wentylacyjne (murowane z cegły lub kominy systemowe, spalinowe i dymowe). Czy przewody kominowe z różnym wkładem należy czyścić różnymi rodzajami wyciorów?
3) Jakich przyrządów spodziewać się u dobrego kominiarza?
4) Czy kominiarz powinien sprawdzić ciąg kominowy we wszystkich przewodach wentylacyjnych, spalinowych itp.?
5) Czy można samemu sprawdzić np. ciąg kominowy. Jeśli tak to jak to zrobić prawidłowo domowymi sposobami. O zapalaniu świeczki przy kratce wentylacyjnej słyszałem, ale czy to jest miarodajne?
P.S. Pytam, gdyż kiedyś wezwałem kominiarza, który wizualnie obejrzał przewody i podstemplował przegląd.

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fizyka budowli kanały dymowe kanały spalinowe kanały wentylacyjne porady inwestorom

rjazwiec

dział 308
temat nr 1537

Paroizolacja i ocieplenie dachu w strefie kalenicy


Pytanie o następny brakujący detal z projektu gotowego.
Na rysunku na detalu konstrukcji kalenicy zaznaczyłem na czerwono planowaną linię położenia membrany wysokoparoprzepuszczalnej (Sd=0,02m). Połać będzie ocieplana 30 cm wełny - 20 cm pomiędzy krokwie i 10 cm pod krokwiami. Planowałem zrobić ocieplenie również pod jętkami i paroizolację po niebieskiej linii. Całą przestrzeń pomiędzy czerwoną i niebieską linią wypełnić wełną skalną.
Zaproponowano mi jednak wykonanie ocieplenia i paroizolacji po zielonej linii. Ten wariant rozważam. Oraz po pomarańczowej linii - ten z góry odrzuciłem bo wymagałby obchodzenia paroizolacją jętek, a nie wierze że zostałoby to wykonane szczelnie.
Który wariant jest lepszy?

nr 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom

Daniel Deptuła

dział 308
temat nr 1536

Wentylacja mechaniczna, a okap kuchenny


W domu piętrowym będzie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w związku z czym trzeba rozwiązać problem odprowadzenia powietrza z okapu kuchennego poza dom. Nie chcę filtrów węglowych i wprowadzania tego powietrza z powrotem do pomieszczeń oraz niezbyt mi pasuje wyrzutnia na elewacji (jak to większość osób robi). Zastanawiam się czy rozwiązanie, które wymyśliłem jest poprawne. Polega ono na wyprowadzeniu powietrza z okapu kanałem wentylacyjnym płaskim z PVC ponad dach. W kuchni około 140cm tego kanału byłoby schowane w suficie podwieszanym, a na piętrze kanał byłby poprowadzony w keramzytowych pustakach wentylacyjnych stanowiących część ściany działowej piętra (w tym celu ściana zostałaby poszerzona z 12cm do 20cm). Na poddaszu nieogrzewanym kanał ocieplony wełną mineralną. Czy to ma sens czy o czymś nie pomyślałem? Jak najlepiej połączyć pustaki wentylacyjne ze ścianą działową z betonu komórkowego? Załączam poglądowe rysunki.

nr 1 Przekrój
autor: Daniel Deptuła
nr 2 Rzut fragmentu piętra
autor: Daniel Deptuła
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego okapy kuchenne wentylacja mechaniczna porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

rzeszowiak

dział 308
temat nr 1535

Próg bramy garażowej


Podobnego tematu nie znalazłem więc pytam. Jak prawidłowo wykonać termoizolację progu bramy garażowej aby uniknąć mostka termicznego? Wśród lokalnych wykonań i konsultacji nie znalazłem satysfakcjonującego rozwiązania, problemem jest wylewka/jastrych będąca zarówno progiem bramy garażowej, który przecież jest na zewnątrz. Temat dla mnie ważny, ponieważ mój garaż jest w bryle domu.

nr 1 Znalezione w sieci. Szczegół A ukazuje mostek termiczny.
autor: Recepty na Dom
nr 2 Przykład lokalnej praktyki
autor: Kamil Sobolak
nr 3 Przykład lokalnej praktyi.
autor: Kamil Sobolak
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: garaże porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

Piotrek

dział 308
temat nr 1534

Pytania inwestora w trakcie powstawania projektu indywidualnego


Witam jestem na etapie projektu indywidualnego i mam parę pytań i wątpliwości. Oczywiście jeśli ktoś by zauważył coś co warto zmienić to proszę pisać.

1. W domu ma być ogrzewanie podłogowe zdecydowałem że w sypialniach będą tradycyjne grzejniki oraz drabinki w łazienkach. Gdzie powinny zostać zainstalowane sterowniki i czujniki do ogrzewania? Czy mają być w każdym pomieszczeniu? Jak są sterowane grzejniki? Poprzez tradycyjne pokrętło na samym grzejniku? Gdzie powinien być umieszczony grzejnik w sypialniach jeśli okno jest od podłogi? Ogrzewanie prawdopodobnie gazowe mam dostęp do sieci.

2. Zrezygnowałem całkowicie z okien dachowych. Czy ilość i wielkość okien na poddaszu jest wystarczająca do powierzchni pomieszczeń?

3. Czy garaż powinien być ogrzewany? Czy wystarczy jeśli ściana od części mieszkalnej będzie ocieplona styropianem wewnątrz garażu? No i oczywiście ocieplony cały garaż po zewnątrz czy utrzyma się w nim dodatnia temperatura?

4. Wentylacja grawitacyjna lub hybrydowa jeśli ktoś wytłumaczy jak ją poprawnie wykonać. Bo jak na razie to nie mogę znaleźć jakiś rzeczowych wskazówek jak ją wykonać.

5. Pokrycie dachu: chciałbym dachówkę ceramiczną lub betonową ale wiadomo blachodachówka wyszła by pewnie taniej. Jednak mam obawy o to żeby w lecie na poddaszu nie zrobił się piekarnik. Projektant zapewnia że przy odpowiedniej termoizolacji nie powinno być różnicy między blachą a ceramiką. Co jest lepsze w użytkowaniu żeby było latem chłodno i nie było słychać deszczu za bardzo itd?

6. Gmina projektuje kanalizację, droga dojazdowa do mojej działki jest wspólna z innymi sąsiadami jednak nie ma już w niej miejsca na rurę do kanalizacji. Sąsiedzi mający działkę za mną muszą dostać zgodę ode mnie bo rura musi przebiegać wzdłuż mojej działki w zasadzie na terenie mojej działki. Czy takie rozwiązanie wiąże się z jakimiś późniejszymi niedogodnościami? Generalnie nie przeszkadza mi to w żaden sposób ale może o czymś nie wiem?
nr 1 autor: Piotr
nr 2 autor: Piotr
nr 3 autor: Piotr
nr 4 autor: Piotr
nr 5 autor: Piotr
komentarze: 1
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy energooszczędne porady inwestorom

Tomasz

dział 308
temat nr 1533

Nawierzchnia na ciągach pieszych


Nawierzchnia z mieszanki mineralno-żywicznej jest nawierzchnią wodoprzepuszczalną.
Jaką inną nawierzchnię na ciągach pieszych można zastosować, aby również zapewnić odpowiednią wodoprzepuszczalność? Czy zgęszczony miał granitowy będzie właściwym rozwiązaniem?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Tomasz

dział 308
temat nr 1532

Jaka grubość wyprawy cienkowarstwowej na elewacji?


W jakich przypadkach nie należy stosować na elewacji tynków cienkowarstwowych o grubości 1,0 mm, grubości 1,5 mm, grubości 2,0 mm?
W jakich przypadkach należy stosować na elewacji tylko i wyłącznie tynki cienkowarstwowe o grubości 1,0 mm, grubości 1,5 mm, grubości 2,0 mm?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli porady architektom porady inżynierom

Karol92

dział 308
temat nr 1531

Wdmuchiwane ocieplenie stropu drewnianego celulozą lub wełną


Dzień Dobry,
Chciałbym zapytać jak Pan zapatruje się na izolacje wdmuchiwane. Celulozę czy wełnę. Będę miał dach wiązarowy, do pasa dolnego ma być przymocowane rozprowadzenie kanałów instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Poniżej paroizolacja i zabudowa z g-k. Poddasze nieużytkowe. Planuję wykonać docieplenie przez wspomnianą izolację nadmuchową wełnę czy celulozę.
Czy jest poprawne wykonanie izolacji na końcu prac, czyli po rozprowadzeniu kanałów rekuperacji i wykonaniu sufitów podwieszanych, wdmuchnięcie od góry przez wyłaz na poddasze izolacji? Co Pan myśli o takim rozwiązaniu? Wydaje się ono najwygodniejsze, ale czy poprawne? Co w takiej sytuacji z membraną dachową, zastosować o jak najniższym oporze dyfuzyjnym żeby nie zatrzymywać wilgoci na poddaszu?
Rozmawiałem z przedstawicielem firmy co zajmuje się wdmuchiwaniem celulozy, powiedział, że paroizolacja na ruszcie g-k jest wskazana ale nie jest niezbędna. Co Pan myśli o takim podejściu?
pozdrawiam

komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Tomasz

dział 308
temat nr 1530

Skuwanie tynku cementowego bez uszkodzenia podłoża


Jak skuć okładziny tynkarskie z tynków cementowych bez uszkodzenia lica cegły lub kamienia?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty renowacje porady architektom budynki zabytkowe

lwelniak

dział 308
temat nr 1529

Ocieplenie dachu i strychu, a rury wentylacji mechanicznej


Mamy konstrukcję dachową wykonaną jak na załączonym zdjęciu. Ponad górną jętką są puszczone rury od wentylacji. Pytanie: czy ocieplenie poddasza powinienem wykonać w dachu do samego szczytu, czy jednak po jętce? czy instalacja wentylacji może być umieszczona ponad ociepleniem? Same rury do wentylacji nie są ocieplone. Drugie pytanie: czy można rury od instalacji wentylacji puścić w warstwie ocieplenia?

nr 1
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane błędy projektowe błędy wykonawcze poddasza użytkowe porady inwestorom wentylacja mechaniczna


 
 
165
   ...  
156
 
155
 
154
 
153
 
152
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.