porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2174

 
 
219
   ...  
210
 
209
 
208
 
207
 
206
   ...  
1
 
 
Bociek1313

dział 308
temat nr 2076

Zasady opierania ścianki działowej szkieletowej na stropie


Witam Panie Jerzy,
mam pytanie, czy ścianka działowa z suchej zabudowy, która ma pełnić też rolę ścianki instalacyjnej, powinna być budowana bezpośrednio na stropie, czy dopiero po wylewkach? Z jednej strony wydaje się, że przed wylewkami, aby była możliwość instalacji (w moim przypadku będą tam zlokalizowane kanalizacja i instalacja wodna (WC i umywalka). Na zdjęciu przykłady znalezione w internecie.

nr 1 autor: znalezione w sieci
nr 2 autor: znalezione w sieci
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy murowane ściany działowe ściany szkieletowe porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Tomasz

dział 308
temat nr 2075

Murowanie i impregnacja ścian z bloków piaskowca


1. Jakimi parametrami powinna charakteryzować się zaprawa murarska przy murowaniu jednowarstwowych ścian nadziemia o gr. 40 cm z bloków piaskowca nieogrzewanego budynku parterowego?
2. Jakimi parametrami powinien charakteryzować się preparat do hydrofobizacji muru z piaskowca przed działaniem czynników atmosferycznych?

komentarze: 4
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: mury mury i murki ogrodowe mury licowe piaskowiec porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom elewacje

Maraton

dział 308
temat nr 2074

Remont błędnie zbudowanego domu


Podczas remontu pojawił się następujący problem. Poziom tarasu znajduje się 27 cm powyżej ściany fundamentowej. To oznacza, że tyle samo mam zasypanej ściany domu. Teren domu jest ze spadkiem i widać, że były właściciel chciał w ten sposób wyrównać poziomy tarasu i posadzki. Mam już zamówioną stolarkę okienną łącznie z drzwiami tarasowymi z niskim progiem. Czy można uratować sytuację? W przyszłości do tej ściany będzie dostawiony ogród zimowy nieogrzewany, ale nie na całej szerokości.

nr 1 szkic obecnego poziomu tarasu i ściany zewnętrznej
autor: M.Jabłoński
nr 2 remontowany taras
autor: M.Jabłoński
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze hydroizolacje fundamenty mury porady wykonawcom porady inwestorom remonty

mrpiter

dział 308
temat nr 2073

Wypełnianie ubytków w podłożu przed naniesieniem hydroizolacji


Panie Jerzy,
mam już wymurowaną ścianę fundamentową i teraz chciałbym prosić o to aby zerknął Pan na załączone zdjęcia. Zaznaczyłem i ponumerowałem na nich różne ubytki czy szczeliny. Czy mógłby Pan podpowiedzieć, które numery bezdyskusyjnie wymagają "załatania" przed nałożeniem hydroizolacji a które mogą zostać tak jak są i co najwyżej zwiększą zużycie masy KMB? Nie wiem czy ma to znaczenie, ale masa jaka będzie użyta do hydroizolacji to Bornit Fundamentflex 2K (kupiona za Pańskim pośrednictwem).

Proszę również o podpowiedź czym dokładnie uzupełnić te ubytki. Czy wystarczy szpachlówka (np. Ceresit CD24) czy wyłącznie masa PCC (np. Ceresit CD25)?

nr 1
nr 2
nr 3
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Grzegorz B

dział 308
temat nr 2072

Zamiana pustaka ceramicznego na bloczki silikatowe


Dzień dobry,
Zakupiłem projekt katalogowy i jestem tuż przed adaptacją. Jest to niewielki dom typu stodoła z poddaszem użytkowym i z przyklejonym do boku garażem dwustanowiskowym z dachem płaskim. W projekcie na konstrukcje ścian użyty jest Porotherm 25. Ja z kilku powodów preferuję wykonanie ścian z bloczków silikatowych. W rozmowie z KB usłyszałem, że zmiana materiału na ściany należy do nieistotnych odstępstw od projektu i nawet mogę wykonać ściany w technologii IZODOM, (której parametry pod każdym względem już znacznie się różnią od pustaków ceramicznych), a decyzja może być podjęta już po adaptacji po uzyskaniu pozwolenia na budowę.
Pewnie tak jest, choć mam obawy czy taka zmiana może być wprowadzona tak beztrosko i bez konsekwencji na inne aspekty i czy czasem nie lepiej o tym pomyśleć na etapie adaptacji?
Na wstępie mogę potwierdzić, że ta zmiana nie wpłynie na przekroczenie wymagań WT2021 odnoszących się do współczynnika przenikania ciepła przegród oraz parametru EP. Natomiast mam wątpliwości, co do kwestii konstrukcyjnych. Ciężar ściany z Porothermu to ok. 200 kg/m2, natomiast z silikatu może mieć nawet powyżej 300 kg/m2. Czy przy tak dużej różnicy ciężaru ścian nie trzeba wzmocnić fundamenty (np. zwiększyć powierzchnię ław)?
A być może, aby uniknąć wzrostu ciężaru ścian stosowane jest (dopuszczalne) przejście na bloczki silikatowe o szerokości 18 cm? Sam silikat ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Porotherm i wydaje się, że pomimo ograniczenia powierzchni ściany taka zamiana mogłaby być akceptowalna. Niestety taka zmiana również zmniejszy przekrój wszystkich betonowych wzmocnień (słupy, wieńce, itd.) . Wydaje mi się, że taka zmiana wymagałaby już przeliczenia przez konstruktora.
Zakładając, że przejście na bloczki silikatowe 18 cm byłoby możliwe, to przy budowaniu ścian do lica zewnętrznego zwiększa się już zauważalnie powierzchnia wszystkich pomieszczeń. Czy taka zmiana wymaga przez architekta przeliczenia wszystkich powierzchni pomieszczeń i naniesienia ich na projekt?
Czy przejście z Porothermu na bloczki silikatowe wiąże się jeszcze z innymi negatywnymi skutkami, o których nie wspomniałem (nie zauważyłem).
Z góry dziękuję za pomoc. Odpowiedź na powyższe wątpliwości na pewno pozwoli mi na etapie adaptacji podjąć właściwe decyzje.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy murowane porady inwestorom projekty budowlane ściany nośne

RK-PROJEKT

dział 308
temat nr 2071

Termorenowacja stropodachów, a silne wiatry


W telewizji widziałem tragiczne skutki silnych wiatrów i trąb powietrznych przechodzących przez Polskę w ostatnich dniach, tygodniach. Zaciekawił mnie szczególnie jeden rodzaj awarii. Oczywiście bardzo współczuję właścicielom lecz rozważam z zawodowego, budowlanego punktu widzenia. Chodzi o zerwaną styropapę ze stropodachachów na różnych blokach czy szkołach. Na zdjęciach widoczne były styropiany klejone na kilka placków do konstrukcji dachowej. Kiedyś bardzo popularna technologia termomodernizacji stropodachów. Pomijając obliczenia grubości docieplenia, jak powinna wyglądać technologia wykonania takiej termomodernizacji stropodachu styropapą? Czy powinna być warstwa dociskowa? A może kołkować styropian? Przyklejać cało-powierzchniowo? Czy może w ogóle nie stosować takich technologi? Proszę o Pańskie zdanie na ten temat.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne termorenowacja renowacje remonty porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Piotr Mec

dział 308
temat nr 2070

Zszywanie pękniętego betonu żywicą epoksydową


Dzień dobry
Wykonuję "zszywanie" betonu posadzki żywicą epoksydową BH100 firmy Remmers wg technologii podanej przez Pana pod zakładką Instruktaże. Proszę podać jakie mam użyć proporcje piasku?

Czy tej samej żywicy mogę użyć do przyklejenia obróbki blacharskiej na tarasie?

Pozdrawiam i z góry dziękuję

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tarasy posadzki betonowe porady inwestorom porady wykonawcom naprawy naprawa żelbetu

jahoo76

dział 308
temat nr 2069

Remont domu zbudowanego z pustaków żużlowych


Dzień dobry,

Mamy z żoną dom budowany około 1960 roku. Dom został zbudowany z bitego żużla/szlaki. Ściany zewnętrzne mają grubość 50 cm. Chcielibyśmy dom przebudować i delikatnie rozbudować. Z uwagi na to, że dom nie był praktycznie wcześniej gruntownie remontowany obecnie wymaga wymiany wszystkich instalacji, wykonania posadzek (obecnie są na legarach), ocieplenia. W zasadzie zostają tylko ściany. Zastanawiamy się czy z uwagi na bardzo duży zakres prac nie byłoby lepiej zburzyć ścian z żużla i wykorzystać istniejące fundamenty, które są dość solidne. Chciałbym zapytać czy mieszkanie w domu zbudowanego z żużla/szlaki jest bezpieczne?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne remonty projekty budowlane porady inwestorom

Pasta

dział 308
temat nr 2068

Poziome hydroizolacje z membrany HDPE na ławach


Dzień dobry,
Dom posadowiony na ławach, czy wykorzystanie folie PEHD gr. 1,5 mm jako izolację poziomą pod ściany budynku przyziemia oraz jako hydroizolację poziomą na chudziaku jest dobrym pomysłem?? Połączenia folii będą zgrzewane lub spawane co da nam szczelność. Obecnie zgrzana folia ma ok. 1m szerokości. Dalsza część izolacji zostanie wykonana po wykonaniu dachu.

nr 1 autor: Kasia
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje ławy fundamentowe rdzenie żelbetowe porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Jan

dział 308
temat nr 2067

Z czego faseta i jak się ma sprawność rekuperatora do rodzaju ogrzewania?


Dzień dobry Panie Jerzy, mam kilka pytań:

1. Zostało mi trochę masy PCC oraz naprawczej po uzupełnianiu ubytków fug w ścianie fundamentowej z bloczków. Czy mogę z tych mas wykonać fasety i dopiero takie pokryć masą hydroizolacyjną czy fasety muszą być tylko i wyłącznie z masy KMB?

2. Czy do hydroizolacji cokołu będzie odpowiedni produkt ATLAS WODER DUO?

3. I pytanie z innej beczki, na zbliżający się etap - wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła... zastanawiałem się czy skuteczność odzysku ciepła jest zależna od rodzaju ogrzewania. Czy nie jest tak, że przy podłogowym lub ściennym rekuperacja odzyskuje znacznie mniej niż przy ogrzewaniu np. grzejnikami a producenci czy sprzedawcy rekuperacji, podają wartość odzysku ciepła właśnie przy takim wariancie? Po prostu czy nie jest tak, że przy podłogówce czy ogrzewaniu ściennym odzysk ciepła jest o wiele mniej skuteczny a cała instalacja dużo mniej uzasadniona ekonomicznie?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli hydroizolacje komfort cieplny rekuperacja porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
219
   ...  
210
 
209
 
208
 
207
 
206
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.
baner_vents_2021.webp
baner_Steinbacher_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home Gen. Wł. Andersa 5,
15-124 Białystok
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.