porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1753

 
 
177
   ...  
167
 
166
 
165
 
164
 
163
   ...  
1
 
 
mrpiter

dział 308
temat nr 1646

Rezygnacja z wentylacji poddasza okapami i kalenicą na rzecz otworów w ścianach szczytowych


Mam pytanie do analiz 2083/2020. Na stronie 19 jest następująca informacja:
"... rozwiązanie jest poprawne dla stropu nad parterem, ale pod warunkiem zastosowania wentylacji w przestrzeni poddasza w dachu kontrłatami grubości 40 mm i otworami wlotowymi w okapach o powierzchni nie mniejszej niż 257 cm2/m okapu (zabezpieczonych siatką przeciw owadom o oczkach 3x3 mm) i wylotem alternatywnie:
- w kalenicy o powierzchni nie mniejszej niż 514 cm2/m kalenicy
- w ścianach szczytowych o powierzchni otworów nie mniejszej niż 3450 cm2 każdy. Otwory powinny być zabezpieczone żaluzjami przeciw deszczom oraz siatką przeciw owadom o oczkach 3x3 mm".

Mam pytanie odnośnie otworów w ścianie szczytowej. Z tekstu powyżej wynika, że mogę ich użyć tylko do wylotu powietrza. Jaka musiałaby być wielkość tych otworów gdybym chciał ich używać również jako wlot powietrza? Ponadto, jeżeli między krokwiami nie będzie ocieplenia, to czy można łaty mocować bezpośrednio do krokwi bez użycia kontrłat a wentylację zapewniać wspomnianymi szczelinami w ścianach szczytowych? Z tego co się orientuję rolą kontrłaty jest właśnie zapewnienia wlotu powietrza.
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego poddasza nieużytkowe wentylacja porady inwestorom

Michał D.

dział 308
temat nr 1645

Uszczelniacze do podłóg łazienek i pokoi


Chciałbym zapytać odnośnie produktu do uszczelniania które użyć bo jest ich mnóstwo.
1. Łazienka - fuga przy samej podłodze oraz na styku podłogi i ściany oraz uszczelnianie miejsc w brodziku i wannie.
2. Pokoje - na styku ściany i podłogi.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo mieszkaniowe ceramika domy ekologiczne podłogi ogrzewane podłogi posadzki mieszkaniowe posadzki ogrzewane posadzki z płytkami ceramicznymi porady inwestorom porady wykonawcom

Maciej Kulesza

dział 308
temat nr 1644

Uszczelnienie styku ściany z dachem przed tynkowaniem


W zaleceniach związanych z pielęgnacją tynków wewnętrznych (u mnie cementowo-wapienne) mamy informację o zachowaniu pełnej szczelności domu przez pierwsze 2 tygodnie, później rozszczelniamy okna a po następnym tygodniu możemy uchylać.
Jak to się ma do nieszczelności domu na styku wieńca z połacią dachową? Po obwodzie mam szczelinę gr. ok. 20 cm i na poziomie podłogi piętra czuć "lekkie" przeciągi. Czy taka szczelina powinna zostać uszczelniona choćby tymczasowo na czas schnięcia tynków?

nr 1 Przekrój AA - szczegół połączenia ściany piętra z dachem
autor: Maciej Kulesza
komentarze: 4
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki wewnętrzne tynki cem-wapienne ocieplenia dachy porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Sergio

dział 308
temat nr 1643

Oparcie drzwi tarasowych i wejściowych w domu szkieletowym na płycie żelbetowej


Jak opierać drzwi tarasowe oraz wejściowe w domu szkieletowym na płycie z podmurówką?
Układ warstw podłogi wg załączonego rysunku.

nr 1 Układ warstw podłogi
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy energooszczędne domy jednorodzinne drzwi porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

diakon88

dział 308
temat nr 1642

Zalewanie działki wodą opadową sąsiada


Witam Jak mogę walczyć z wodą na drodze przy mojej działce? Jak się stan podnosi przy deszczu to wlewa mi się na działkę. Głównie to sąsiad ma odpływ z dachu zrobiony na drogę rurą pcv fi 150... Na jednym zdjęciu zaznaczyłem skąd sąsiad ma rurę. W gminie chcą wykonać studnię chłonną na 3 kręgi. Ale co jak ona się zamuli? Napełni? Naczelnik z gminy widział odpływ sąsiada i rozłożył ręce. Czy i jak mogę się sam zabezpieczyć przed zalewaniem? Bo pod płotem tez mi wymywa jak jest taka ilość wody.

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

micmac23

dział 308
temat nr 1641

Mostek cieplny na styku podłogi i ściany fundamentowej


Mam wybudowany stan zero. Zastanawiam się nad dalszym etapem prac. Ostatnia warstwa bloczków jest ponad gruntem, natomiast chudziak zalany jest do przedostatniego bloczka (widać na załączonym rysunku). Jak w takiej sytuacji wykonać hydroizolację podłogi na gruncie i jak ją połączyć z izolacją na ścianie? Bloczki zabezpieczone są masą KMB. W projekcie mam 20 cm styropianu pod jastrychem czy nie powstanie mostek termiczny pomiędzy podłogą a fundamentem (sytuacja jak w książce strona 70).

nr 1 Rysunek poglądowy
autor: Michał M
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom

Paweł T.

dział 308
temat nr 1640

Zawilgocony i zagrzybiony stary dom - jak uzdrowić?


Witam serdecznie Panie Jerzy,

Mam problem ze starym domem. Niestety nie udało mi się dotrzeć do dokumentów odnośnie wód gruntowych i melioracyjnych. Zrobiłem natomiast wywiad wśród sąsiadów. Poziom wód gruntowych jest ponoć wysoki od momentu kiedy gmina zrobiła drogę asfaltową obok posesji, od tamtego momentu poziom wód znacząco się podniósł. Fundamenty są kamienne bazaltowe do głębokości około 70cm, na nich jest podmurówka z cegły pełnej na wysokość około 70 cm. Fundament jest non stop mokry, a w domu pojawił się grzyb i wilgoć. W ciągu roku poziom zawilgoceń obniżył się o około 20 cm przy wietrzeniu domu. Domu poprzedni właściciel nie ogrzewał stale tylko małą kozą w jednym pokoju. W czasie ulewy i potem próbowałem wybierać wodę z próbnego wykopu ale ona stale nachodziła na około 15-20 cm spod fundamentu. Rodzaj gleby na całej działce to glina, choć wg papierów ze starostwa powinny być piaski. Dom jest opasany starym niemieckim drenażem z kamionki w odległości około 50 cm.

Przy domu jest jedna studnia rewizyjna do której odprowadzana jest woda i rura z piwnicy (w pom. gosp.)  odprowadzająca wodę. Druga studnia rewizyjna na końcu działki - ta w lepszym stanie odprowadza wodę do strumienia który znajduje się około 100m od domu.


Chciałbym podciąć mur - ma grubość około 36cm i podobno jest w środku z pustką powietrzną. Sąsiedzi mówią iż ta pustka spełnia rolę wentylacyjną i nie jest ona stała tylko jako szyby wentylacyjne co kilkanaście cm. Mają pewnie racją ponieważ nad fundamentami są otwory wentylacyjne. Podłoga jest na legarach. Podcinkę motywuję tym iż chcę to zrobić raz a dobrze i zapomnieć o temacie. Proszę Pana o doradzenie w sprawie fundamentu, czy należy go zarzucić szlamem, następnie dolać betonem na równo i zastosować np. ciężki bitum z siatką i do tego folia kubełkowa (to proponuje jeden wykonawca), czy inny sposób izolacji? Gdzie i jak zrobić drenaż, otoczak już mam średnica 16-32 płukany. Gdzie umieścić studnie drenażowe, czy nie będzie problemów jak skarpę usunę do poziomu całej działki ponieważ poziom gruntu jest do okien pomieszczeń gospodarczych które też są zawilgocone. Rozmawiałem także z jednym panem który jako jedyny jeszcze żyje a mieszkał w tym domu i który powiedział iż poziom w studni jest tak wysoki, że on nie pamięta aby taki kiedykolwiek był jak on tam mieszkał. Twierdzi iż nigdy nie było wilgoci w domu i wody stojącej w piwnicy ponieważ jego ojciec pędził tam bimber i dogrzewał pomieszczenie elektrycznym grzejnikiem który obecnie stoi w wodzie. Proszę o pomoc i szybką odpowiedź choć wlałbym porozmawiać o problemie tel. Proszę napisać tylko kiedy? Dom zamierzam remontować gruntownie łącznie z wylaniem na dole posadzki anhydrytowej do ogrzewania podłogowego oraz nowymi tynkami cementowo wapiennymi, czy poleca Pan jakiegoś producenta? Jakim materiałem docieplić dom?

Pozdrawiam


nr 1 autor: PT
nr 2 autor: PT
nr 3 autor: PT
nr 4 autor: PT
nr 5 autor: PT
nr 6 autor: PT
nr 7 autor: PT
nr 8 autor: PT
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne hydroizolacje pleśń podbicia fundamentów porady inwestorom remonty

Tomasz

dział 308
temat nr 1639

Pęcherze i kratery w masie fugowej między płytkami


Dlaczego w zaprawie spoinującej płytki ceramiczne pojawiają się "kratery" (prawdopodobnie uwięzione powietrze)?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadzki z płytkami ceramicznymi

Saper75

dział 308
temat nr 1638

Wzmocnienie napraw wykonanych zaprawą murarską


Przygotowuję otwory okienne pod montaż okien, w ścianach z silikatów. (Silikaty murowane na grubą spoinę na poziome i pionowe fugi). Większe wpusty otworu wypełniłem zaprawą taką samą jaka była użyta do murowania, tradycyjna cementowo wapienna. Do wyrównania użyłem zaprawy Silmur M10. Przed nakładaniem Silmuru silikaty moczyłem kilkukrotnie (ok 5-6) wodą, przy użyciu pędzla. Cześć otworów po wyrównaniu skropiłem jeszcze raz wodą a część nie. Silmur na tych powierzchniach które po nałożeniu skropiłem wodą jest twardy jak silikat, a tam gdzie nie skropiłem jest twardy ale nie aż tak i po mocnym tarciu paznokciem można żłobić rysy. Powierzchnia w miarę mocna i raczej nie pyli. Moje niedopatrzenie że nie przykryłem lub nie skropiłem wszystkich powierzchni po nałożeniu zaprawy wyrównującej. Powierzchnie nie skropione są na zdjęciach bielsze od skropionych. Moje pytanie: czy mogę czymś zagruntować ten Silmur M10 żeby dodatkowo związać i zagruntować te powierzchnie przed montażem okien, jeśli tak to czym? Pozdrawiam

nr 1
nr 2
nr 3
komentarze: 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego mury porady inwestorom

sebico_sp

dział 308
temat nr 1637

Ocieplenie ścian wełną skalną metodą BSO


witam,
z racji tego ze pracuję w firmie produkującej wełnę skalną, chciałbym zaizolować dom całkowicie wełną skalną (dach oraz ściany). materiał ścian w moim projekcie to silka xella E24 kl.15. W projekcie mam założoną grubość izolacji Rockwool Frontrock Super 22cm (dlaczego 22cm, a nie 20cm albo 25cm architekt raczej nie jest w stanie tego sprecyzować). Warstwa docelowa 22cm, wiąże się z ułożeniem dwóch warstw 12cm oraz 10cm, co podwoi prace/czas oraz materiały, a co gorsza z robi ze ściany sito chodzi mi o kołki. dlatego chciałbym tą grubość z 22cm zamienić na 20cm i stworzyć jedną warstwę.
Na stronie producenta jest kalkulator, który tworzy analizę C/W i otrzymałem wynik, że warstwa 20cm spełnia WT2021 U=0,177. kondensacja w warstwie wełny równa 0, ale chciałbym zapytać. jak do tego podejść albo odnieść się do podręcznika. stąd mam dwa pytania:
1. jak określić czy warstwa izolacji 20cm będzie lepsza niż warstwa 22cm? niby 2cm?
2. jaki tynk zastosować na tego typu izolację z wełny skalnej (silikon, silikat, wapienny, mineralny, struktura, siatka, baranek?), żeby to rozwiązanie było optymalne.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
177
   ...  
167
 
166
 
165
 
164
 
163
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.