porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1631

 
 
165
   ...  
155
 
154
 
153
 
152
 
151
   ...  
1
 
 
AdamO

dział 308
temat nr 1524

Mocowanie styropianu do ściany 3-warstwowej


Dzień dobry
Bardzo proszę o odpowiedź czy montaż styropianu za pomocą kołków w przypadku ściany 3-warstwowej realizowany ma być do ściany nośnej wewnętrznej czy do elewacyjnej? Dom jest zbudowany 20 lat temu. Pytałem czterech wykonawców ociepleń i każdy mówi co innego.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe docieplenie domy murowane porady inwestorom porady architektom

Łukasz1983

dział 308
temat nr 1523

Tynkowanie i ocieplenie garażu od środka


Dzień dobry
W kwietniu planuję montaż okien wraz z bramą garażową. Prace te wymagają wcześniejszego odpowiedniego przygotowywania z mojej strony.

1. Jeśli chodzi o garaż, centralnie na środku garażu został wykonany odpływ, na etapie płyty fundamentowej. Posadzka betonowe ma mieć spadek w kierunku bramy 1,5 %. W jaki sposób wykonać odpływ aby był on efektywny, z uwagi na spadek posadzki?

2. Przy bramie garażowej powierzchnia musi być otynkowana. Jakiego tynku użyć mając na uwadze to, że garaż będzie nieocieplony w sezonie zimowym.

3. Wnętrze garażu jest częściowo pokryte styropianem, sufit w całości. Czy styropian na ścianach oraz suficie musi być mocowany za pomocą kołków do mocowania styropianu, czy wystarczy sam klej?

4. Z uwagi na brak instalacji elektrycznej nie będę mógł otynkować całej powierzchni garażu. W jaki sposób przygotować tynk wykonany wewnątrz w tym roku do połączenia z tynkiem który zostanie wykonany rok później?

5. Jeśli chodzi o okna, muszę wyrównać powierzchnię wnętrz oraz częściowo przygotować otwory do przyklejania taśm z zewnątrz oraz w środku. Jakiego materiału użyć do obróbki pod taśmy oraz wypełnienia nierówności. Ściany są z cegły silikatowej, natomiast dwie pierwsze warstwy z betonu komórkowego.

6. W dwóch parach wnęk okiennych muszę dołożyć 3 cm oraz 7 cm w dolnej części wnęki. Jakiego rodzaju wylewkę zastosować, ewentualnie w jaki inny sposób podwyższyć dolną część otworu o podane wymiary. Wnęki okienne wykonane w cegle silikatowej.

nr 1
nr 2
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego garaże ocieplenia tynki cem-wapienne naprawy porady inwestorom porady wykonawcom

Iskierka

dział 308
temat nr 1522

Kiedy okna, a kiedy elewacja i tynki?


Witam.
1.Jaki powinien być harmonogram kolejnych prac? Jestem na etapie stanu surowego otwartego. Kolejne etapy muszę rozłożyć na okres 3 lat. Jaka kolejność prac jeśli zdecyduję się na drewniane okna, przy projekcie ze ścianą trójwarstwową? Dom budowany z cegły silikatowej. Mam opcję wstawić okna w tym roku i stawiać elewację ze ściany trójwarstwowej, a może zrobić elewację bez okien. Lub wstawić okna i wykańczać dom w środku, robić instalacje i tynki? Nie planuję ogrzewania podłogowego ani rekuperacji. I mam problem z oknami bo gdyby miały być drewniane to czy wystarczy je zabezpieczyć i kontynuować pracę? A może okna lepiej wstawić na sam koniec? Problem jest w wilgoci i wysychaniu tynków które mogą mieć wpływ na okna.

2.W październiku mieliśmy stawianą więźbę dachową, przykrywany dach był w listopadzie. Ponieważ skosy mamy betonowe, musieliśmy ocieplić skosy zakrywając dostęp do kotew w murłacie, uniemożliwiając dokręcenie ich. Czy to może mieć wpływ na całą konstrukcję?
 

nr 1 autor: Marzena Trzciałkowska
nr 2 autor: Marzena Trzciałkowska
nr 3 autor: Marzena Trzciałkowska
komentarze: 13
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Tomekk

dział 308
temat nr 1521

Posadzki żywiczne w domach


Dzień dobry Panie Jerzy,
Jakie jest Pana zdanie na temat posadzek żywicznych? Co jest ważne przy wykonastwie/projektowaniu takowych (dla posadzek zarówno zewnętrznych i wewnętrznych)? Nie znalazłem jeszcze tego tematu w wyszukiwarce, ale jeśli już było to proszę mnie nakierować. Temat jest dosyć szeroki bo do jednego worka wrzuca się wszystkie typy (epoksydowe, poliuretanowe, akrylowe, wszystko pomiędzy i pewnie jeszcze jakieś). Takie posadzki można tworzyć o różnych parametrach użytkowych więc w zależności od miejsca zastosowania można sobie dobrać antypoślizgowość, trwałość, ścieralność czy może jeszcze inne parametry.

Mnie by interesowało zastosowanie antypoślizgowej w łazienkach ze względu na brak spoin/fug i łatwość w utrzymaniu czystości jako alternatywy do płytek lub na tarasie, jeżeli można stworzyć dobrą posadzkę o odpowiednich właściwościach.
Ważne dla mnie jest też zdrowie i z badań, które znalazłem (2004 r.) wynika, że jest różnie w zależności od typu, więc na to też trzeba zwracać uwagę. Nie wiem też czy to wyczerpuje temat, ale na razie jeszcze innych badań znalazłem: doc. dr inż. Adam Niesłochowski - Emisja chemiczna z posadzek żywicznych
A może w ogóle Pan takiego rozwiązania nie poleca z jakichś powodów?


komentarze: 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom posadzki chemoutwardzalne

Arturitu

dział 308
temat nr 1520

Połączenie pionowej hydroizolacji fundamentu i podłogi


Witam Panie Jerzy.
Nurtują mnie dwa zagadnienie dotyczące połączenia pionowej hydroizolacji kmb z betonem podkładowym podłogi.
1. Co w sytuacji, gdy poziom betonu podkładowego podłogi oraz ściany fundamentowej są na tej samej wysokości tak jak na rysunku str. 163. Rozwiązaniem może być wymurowanie jeszcze przed termoizolacją ściany fundamentowej pierwszego rzędu pustaka muru ścian zewnętrznych i na nim ,, wyciągnięcie" pionowe hydroizolacji. Następnie termoizolacja i zagęszczenie. Czy jest to odpowiedni zabieg?
2. Nurtuje mnie również jak postąpić, gdy nie ma muru z uwagi na przewidziane okno bez podmurowania typu hst. Oczywiście na podwalinie systemowej. Jak wtedy połączyć hydroizolację pionową ściany fundamentowej z betonem podkładowym podłogi? Podwalina będzie montowana po zasypaniu fundamentów.
komentarze: 7
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom porady architektom

Miłosz Malek

dział 308
temat nr 1519

Obłożenie komina struktonitem lub łupkami


Mógłby Pan opisać poprawny sposób zamocowania czapki nierdzewnej na kominie oraz poprawny sposób obróbki komina struktonitem?

komentarze: 2
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominy porady inwestorom porady wykonawcom

AndrzejM

dział 308
temat nr 1518

Ocieplenie żelbetowych skosów w dachu


dzień dobry,
chciałbym się zapytać, jak poprawnie ocieplić skosy żelbetowe? Zastanawiałem się czy 15cm styropianu na płycie żelbetowej oraz dodatkowo 15cm wełny pomiędzy krokwie będzie to dobre rozwiązanie? Czy raczej nie mieszać materiału termoizolacyjnego. a jeżeli już zastosować oba to gdzie wykonać jakieś pustki powietrzne? Pytanie też o płatew na skosie. obłożyć ją wełną, czy styropianem?
Zastanawiałem się nad wykonaniem takiej przegrody:
- dachówka ceramiczna
- łaty co ok. 40cm 4x6cm
- kontrłaty 5x2,5cm
- folia paroprzepuszczalna
- krokiew/wełna mineralna (0,035W/mK) 16/15 cm
- styropian (0,038W/mK) 15cm
- folia polietylenowa
- płyta żelbetowa
- tynk cementowo-wapienny

nr 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy domy jednorodzinne ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady inżynierom

Miłosz Malek

dział 308
temat nr 1517

Okna dachowe i szpalety do łazienki


Stoję przed wyborem okien dachowych do łazienki i klatki schodowej i nie wiem jakie wybrać drewniane, drewniane z powłoką akrylową czy może drewniane z powłoką poliuretanową albo PVC ? Co Pan sądzi o akcesoriach montażowych typu szpaleta, opaska docieplająca, zestaw izolacyjny, kołnierz paroszczelny. Myślałem o oknach największego Polskiego producenta ponieważ on ma tylko nawiewniki V 22 które Pan poleca do okna łazienkowego z wentylacja hybrydową.
komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy okna dachowe porady inwestorom

rjazwiec

dział 308
temat nr 1516

Strefa bezokapowa połączona z dachem


Moje pytanie dotyczy rozwiązania okapu w dachu bezokapowym. Wiem, że okap jest lepszy, ale czasami względy estetyczne przeważają i chciałbym to zrobić dobrze. W projekcie gotowym, który zakupiłem jest pokazany detal okapu wg załączonego rysunku.
Na etapie rozmów z wykonawcami dachu ustaliliśmy inny układ warstw (załączony drugi rysunek).
Dach jest prosty dwuspadowy o nachyleniu 40st; bez okien połaciowych i komina (tylko wentylacja kanalizacji i wyrzutnia wentylacji mechanicznej). Długość połaci od kalenicy do okapu 5,3 m. Bezpośrednio pod dachem jest strych, który będzie używany jako przechowalnia. Strop żelbetowy. Tylko nad salonem otwarcie do dachu.
Warstwy 2 i 3 z rysunku nowego układu warstw ostatecznie będą wykonane zintegrowaną membraną Corotop Metal. Warstwa 6 to będzie membrana Corotop Red Strong.
Rozwiązanie okapu poza zmianą warstw dachu będzie wykonane prawdopodobnie tak jak w projekcie gotowym. Jednak mam co do tego rysunku kilka wątpliwości.

1. Czy w miejscu, które zaznaczyłem na detalu kolorem zielnym nad deską czołową (9) powinna być jakaś warstwa wiatroizolacyjna? Jeśli tak to czy wystarczy folia pe 0,2 przymocowana do powierzchni krokwi do pod deską czołową na zakład pod pas nadrynnowy (10), czy może musi tu być membrana paroprzepuszczalna?

2. Element nr 12 jest opisany jako blacha perforowana. Na stronie 95 Pana książki jest informacja, że powierzchnia wlotów i wylotów szczeliny wentylacyjnej powinna wynosić 1/300 powierzchni połaci, co w przypadku mojego dachu oznacza szczelinę na całej długości o szerokości 1,77 cm. Ja będę miał szczelinę 2,5 cm (na wysokość kontrłat), więc logiczne wydaje mi się, że prześwit względny tej blachy powinien wynosić ~71%. Jednak z dedykowanych taśmy ochronnych sprzedawanych w hurtowniach dachowych produkt o największym prześwicie względnym jaki znalazłem to siatka PVC o prześwicie 49%. Rozwiązaniem byłoby podwyższenie kontrłat do 3,6 cm jednak to wymaga zamawiania produktu niestandardowego, który jest sporo droższy. Łaty 6x6 zastosowane jako kontrłaty to też spora różnica w cenie.
Rozważam też zakup siatki ze stali nierdzewnej (drut 0,5 mm oczko 2x2 mm prześwit 80%) jednak dekarz est bardzo niechętny takiemu rozwiązaniu, bo taką siatkę trzeba by było ciąć na paski po 7,5 cm i brzegi miałaby kolczaste i mogła by uszkodzić membranę.
Czy jest może jakiś inny patent na rozwiązanie tego problemu.

Podobny problem mam z gąsiorem. Każdy z dekarzy, z którymi rozmawiałem proponuje jakiś rodzaj wentylowanej listwy podgąsiorowej takiej jak załączona listwa Ruukki. Już na oko widać, że w jej przypadku prześwit jest zdecydowanie za mały. Nie udało mi się wymyślić sensownego zastępstwa dla tej listwy. Może jest Pan w stanie podpowiedzieć czego szukać.

3. Czy zakończenie styropianu jest zaplanowane poprawnie? Czy może styropian powinien sięgać tak jak zaznaczyłem na czerwono?

4. Ciemnym niebieskim zaznaczyłem poziom planowanej podłogi z desek na legarach. Pod deskami będą przewody instalacji wentylacyjnej, część przewodów elektrycznych i teletechnicznych. Pod deski będzie zrobiona dodatkowa izolacja nasypowa.
Czy powinienem pogrubić warstwę wełny i przesunąć paroizolację do linii narysowanej jasnym niebieskim?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

nr 1 Detal okapu z projektu gotowego
autor: DZ
nr 2 Corotop Metal
nr 3 Corotop 180g
nr 4 Listwa podgąsiorowa
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne domy murowane ocieplenia poddasza nieużytkowe porady inwestorom

Piotr Gawlik

dział 308
temat nr 1515

Posadzka, najazd i schody w garażu


Poziom "0" budynku zaprojektowano na wysokości 30 cm nad poziomem terenu. Wieniec fundamentowy ma być wykonany tak, aby góra betonu podkładowego była 10 cm poniżej góry wieńca, co umożliwi połączenie hydroizolacji pionowej ściany fundamentowej z izolacją poziomą betonu podkładowego. Załączony Rys.1.
Poziom posadzki w garażu projektowany jest 30 cm poniżej poziomu "0" budynku - na równo z poziomem terenu. Załączam rzut.
Wjazd do garażu będzie zaprojektowany tak jak radził Pan w odpowiedzi na moje pytanie w poradzie nr 256. Wieniec będzie 5 cm nad poziomem betonu podkładowego. Rys. 2.
Jak poprawnie zaprojektować wieniec ściany fundamentowej w pozostałej części garażu?
Czy poprawnym jest, aby górny poziom wieńca w garażu był na tej samej wysokości co górny poziom wieńca w części mieszkalnej? Czy beton podkładowy w garażu może być poniżej wieńca, na wysokości bloczków betonowych? Rys.3. Jeśli nie, to czy należy zaprojektować wieniec wyższy niż 24 cm, tak aby sięgał głębiej?
W przypadku utrzymywania w garażu temp. 7 stopni, czy należy wykonać ocieplenie ściany między częścią mieszkalną? Rys.4.

nr 1 Rys.1 Fundament i podłoga na gruncie w części mieszkalnej
nr 2 Rys.2 Wjazd do garażu
nr 3 Rys.3 Fundament i podłoga na gruncie w garażu
nr 4 Rys.4 Przejście z garażu do części mieszkalnej
nr 5 Usytuowanie garażu względem domu
komentarze: 10
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane garaże ocieplenia podłogi porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
165
   ...  
155
 
154
 
153
 
152
 
151
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.