porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2174

 
 
219
   ...  
209
 
208
 
207
 
206
 
205
   ...  
1
 
 
habitat

dział 308
temat nr 2066

Maty i taśmy grzejne - czy przydatne alergikom?


Dzień dobry Panie Jerzy.
Zwracam się do Pana z zapytaniem co Pan sądzi o tego typu ogrzewaniu:
https://redsnake.pl/
Inwestorzy (z zawodu elektrycy) oczekują ode mnie odpowiedzi, sami znaleźli producenta tego systemu, a ja wciąż studiuję Pańską książkę oraz zasoby BDB pogłębiając wiedzę nt fizyki budowli stąd też moje zapytanie.
Dzieci inwestorów są alergikami (kurz, trawy etc). Producent przekonywał ich, że w odróżnieniu do tradycyjnego ogrzewania podłogowego, w ich systemie folii grzewczych kurz się "zupełnie nie unosi" z uwagi na sposób rozprzestrzeniania ciepła.
Proszę o analizę i opinię ekspercką.

pozdrawiam serdecznie
T.K.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli ogrzewanie podłogowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

mrpiter

dział 308
temat nr 2065

Przejście przez fundament rury doprowadzającej powietrze do kominka


Panie Jerzy,
mam pytanie o doprowadzenie powietrza do kominka. Załączam dwa obrazki z wycinkiem ściany fundamentowej. Jeden obrazek oryginalny, drugi z naniesionymi przeze mnie rurami. Powietrze do kominka ma być doprowadzane rurą HDPCV 160mm. Na rysunku naniosłem rurę osłonową 200mm jako przepust w ścianie fundamentowej i potem rurę właściwą. Myślałem o tym aby poprowadzić te rury w warstwie kruszywa, ale obawiam się tego, że skoro warstwa kruszywa ma mieć 20cm a rura HDPCV 160mm to pod rurą i nad rurą będzie tylko 2cm kruszywa. Czy to stanowi jakiś problem?

Ponadto, zastanawiam się czy przy zasypywaniu wykopu kruszywem, nie będzie ono uciekało tym 20cm przepustem i co gorsza czy nie będzie kruszywo później uciekało szczeliną między rurą osłonową a rurą właściwą już po wylaniu betonu podkładowego podłogi na gruncie co spowoduje pękanie tegoż betonu?

A może rura doprowadzająca powietrze do kominka w ogóle nie musi mieć przepustu szerszego od jej średnicy tylko mogę już w murze na sztywno zamurować rurę fi 160?

nr 1
nr 2
komentarze: 10
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominki porady inwestorom porady wykonawcom

Maraton

dział 308
temat nr 2064

Przywracanie przerwanej izolacji poziomej.


Podczas przygotowywania otworów drzwiowych (wyjście na taras), stwierdziłem brak izolacji poziomej. Widać, że izolacja z papy była, bo jest widoczna przy końcach otworów w murze. Niestety poprzednia ekipa wymieniająca drzwi tarasowe ją usunęła. Przyszła pianka i się zategowało :(
Otwory są dwa, bo dwa będą wyjścia. Jeden z otworów, po skuciu dawnych schodów z płytek będzie wymagał wyrównania. Proszę o wskazanie materiałów i prac jakie należy wykonać.

nr 1 otwór drzwiowy bez izolacji poziomej
autor: M.Jabłoński
nr 2 tutaj była izolacja
autor: M.Jabłoński
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze naprawy hydroizolacje izolacje przeciwwilgotnościowe porady inwestorom porady wykonawcom

Bociek1313

dział 308
temat nr 2063

Zbiornik na deszczówkę w ogrodzie


Witam Panie Jerzy,
jakiego typu zbiornik na deszczówkę wybrać do zastosowań w gruncie (betonowy, polietylen), na co zwrócić uwagę, jaką wybrać pojemność, jaka powinna być wykonana podbudowa? Wodę mam zamiar wykorzystywać do nawadniania roślin.
Z góry dziękuję za poradę.

komentarze: 6
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom zbiorniki wody deszczowej

Magdalen

dział 308
temat nr 2062

Cokolik wzdłuż tarasu z pomostem z desek drewnianych lub kompozytowych


Dla tarasów wykończonych płytkami Pana książka proponuje wykończenie strefy cokołu płytkami (str. 223). Jakie rozwiązanie należy zastosować w strefie cokołu na tarasie wykończonym pomostem z desek kompozytowych?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze balkony tarasy cokoły hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Magdalen

dział 308
temat nr 2061

Warstwa spadkowa z keramzytobetonu na tarasie


W analizach numer 2084/2020 mamy przewidzianą dla tarasu nad ogrodem zimowym warstwę dociskową ze spadkiem 3% z keramzytobetonu. Z czego wynika tak duży spadek? Na 4 metrach tarasu daje to 17 cm grubości warstwy dociskowej w najgrubszym miejscu. To bardzo dużo. Co się zdarzy jeśli spadek zrobimy mniejszy, np 1% lub 1,5%? Nadmienię, że 3/4 tarasu jest zadaszone. Czy wielkość spadku jest związana z tym czym będzie wykończony taras, czy wpływają na to inne czynniki? U nas planowany jest pomost z desek kompozytowych. Czy przy wykończeniu płytkami można byłoby zastosować mniejszy spadek?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego tarasy projektowanie porady inwestorom

rjazwiec

dział 308
temat nr 2060

Próba maskowania czerpni i wyrzutni powietrza wentylacyjnego


Chciałbym estetycznie zamaskować czerpnię i wyrzutnię powietrza do wentylacji mechanicznej. Na elewacji będę miał płytki ceglane. Pod nimi 20 cm styropianu.
Wymyśliłem, że mógłbym zamaskować te brzydkie otwory tak żeby wyglądały jak tradycyjne otwory wentylacyjne w ścianach szczytowych domów ceglanych wykonane z muru ażurowego. Proszę o rady jak poprawnie wykonać taką maskownicę.

Rysunek A pokazuje planowany wygląd tego rozwiązania. Prześwitów jest 12 na każdy z maskowanych otworów. Każdy prześwit ma wymiar 5x7 cm co sumarycznie daje 420 cm2 otworów wentylacyjnych. Kanał fi 200 który będzie tam wyprowadzony ma ok 314 cm2 przekroju więc ta maskownica nie będzie raczej powodowała tłumienia.

Rysunek B pokazuje konieczne poszerzenie kanału (nie da się estetycznie rozłożyć wystarczających otworów na powierzchni przekroju kanału). Poszerzenie ma kołnierz do przykręcenia płyty nośnej dla cegieł. Płytę nośną planuję zrobić z płyt cementowych (Siniat Bluclad lub Siniat Hydropanel). Planuję wykonać to tak, żeby powierzchnia płyty była zlicowana z powierzchnią warstwy zbrojonej na styropianie. Poszerzenie ma mieć na dole podwyższony brzeg, który będzie kierował ewentualne skropliny lub opad atmosferyczny do rynienki wychodzącej przez fugę pomiędzy cegłami ok 5 cm poza powierzchnię elewacji. Płytę nośną od strony wewnętrznej planuję zabezpieczyć dodatkowo np. preparatem Soprema Aslan Flashing (żywica poliuretanowo - bitumiczna).
Nie mogę się zdecydować z czego zrobić tą część poszerzenia o kształcie ściętej piramidy.
Waham się pomiędzy blachą ocynkowaną a płytą cementową zabezpieczoną Aslanem.
Z blachy ocynkowanej łatwiej będzie wykonać okapnik wystający poza elewację. Łatwiej też zrobić kołnierz do przymocowania płyty do której będą klejone płytki.
Które rozwiązanie by Pan polecał? Czy może jeszcze inny sposób

Na rysunku C przekrój przez ścianę (1 styropian, 2 mur, 3 otulina rury, 4rura). Wykonawca wentylacji powiedział, że standardowo dają przez mury rurę sztywną ocynkowaną w otulinie 5cm (styropian lub wełna, ale on poleca wełnę - czy ma rację?) Czy otulina rury powinna sięgać do samego poszerzenia, czy powinna się kończyć na równo z murem?

Sztywna rura generuje pewien problem wykonawczy. Bardzo ciężko będzie zgrać położenie maskownicy (okapnik w fudze) z położeniem płytek ceglanych. Rura spiro dałaby możliwość delikatnej korekty położenia maskownicy. Czy zamiana sztywnej rury na spiro to akceptowalny kompromis? Jeśli nie to prawdopodobnie trzeba będzie robić otwory wentylacyjne dopiero gry ekipa kładąca płytki dojedzie już od dołu do tego poziomu.

Gdzie powinna być siatka zabezpieczająca przed owadami? Na tylnej ścianie płyty do której będą przyklejane płytki ceglane, czy może można ją zrobić wewnątrz kanału już po stronie strychu w wyjmowanej ramce? Czy widzi Pan jakieś inne problemy na które nie zwróciłem uwagi?

Pozdrawiam

nr 1 Planowany wygląd elewacji (A)
nr 2 Poszerzenie kanału (B)
nr 3 Przekrój ściany (C)
nr 4 Konstrukcja (D)
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego elewacje ocieplenia czerpnie wyrzutnie porady inwestorom porady architektom

rjazwiec

dział 308
temat nr 2059

Rury spustowe ukryte w ociepleniu ścian


Mam wykonane rynny Siba Modern i teraz przyszedł czas na wykonanie rur spustowych ukrytych w izolacji. Wiem, że to jest kontrowersyjne rozwiązanie, ale zadecydowały względy estetyczne. Mam dwie prośby o poradę.
Załączam rysunek detalu z katalogu.
1. 5 cm ocieplenia (nie zapewniane przez producenta systemu)
2. Kształtka systemowa ze styropianu (widoczna na pozostałych zdjęciach).Warstwa pomiędzy rurą, a ścianą ma 3 cm
3. systemowy dekiel ze styropianu grubości 2 cm.

System jest zaprojektowany na minimum 15 cm ocieplenia. Montaż w grubszym ociepleniu wymaga dodatkowej warstwy izolacji pomiędzy ścianą a kształtkami systemowymi.

Pytanie 1. Producent pisze w instrukcji, żeby pozycję 1 wykonać z tego materiału z jakiego jest ocieplenie (u mnie styropian 20 cm λD = 0,031 Swisspor).
Wydaje mi się, że całość skorzystała by przy wykonaniu tego elementu z płyt termPIR ETX λD = 0,027 ( https://termpir.eu/produkty/plyty-izolacyjne-termpir/termpirreg-etx ). Czy takie rozwiązanie to dobry pomysł?
Czy można ewentualnie jakoś jeszcze poprawić to rozwiązanie? Nie za bardzo mogę się w tym miejscu wkuć głębiej w ścianę bo te kształtki styropianowe minimalnie nachodzą na słupy żelbetowe.

Pytanie 2. Element 3. na rysunku to dekielek systemowy z 2 cm styropianu. Na dotyk bardzo delikatny (EPS 80 prawdopodobnie). Uważam, że to nie jest dobre rozwiązanie. Elewacja byłaby w tym miejscu zbyt słaba moim zdaniem. Chcę zastąpić ten dekielek i mam dwie opcje:
- docięty element z XPS
- płyta włókno- lub wiórocementowa o grubości 2 cm.
Z jednej strony płyta jest zdecydowanie wytrzymalsza, ale boję się różnicy w rozszerzalności cieplnej. O brak izolacji termicznej tutaj chyba nie ma co się przejmować bo i tak za tym jest otwarty gruby kanał powietrzny więc te 2 cm przed rurą raczej nie mają znaczenia - czy się mylę?
XPS jest bezpiecznym wyborem, ale wszystkie płyty o grubości 2 cm które znajduję na składach są z XPS 250. Zawsze to lepiej niż lekki styropian, ale do wytrzymałości płyty daleko. Przyjmę chętnie również inne sugestie wykonawcze.

Pozdrawiam

nr 1 Detal z katalogu Ruukki
nr 2 zdjęcie z instrukcji
nr 3 zdjęcie z instrukcji
komentarze: 4
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego elewacje rynny i rury spustowe porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

Sylwia.La.

dział 308
temat nr 2058

Hydroizolacja i obróbka komina przed murowaniem ścian działowych


Dzień dobry,
Komin będzie z dwóch stron obudowany ścianami działowymi z betonu komórkowego (załączam rzut). Jak prawidłowo położyć hydroizolację przy kominie?
Na zdjęciu widoczna hydroizolacja KMB wyciągnięta na pierwszy bloczek ściany nośnej (będzie jeszcze podwyższona do wysokości wylewki), na betonie podkładowym będzie nakładany szlam mineralny flex. Czy przed murowaniem ścian działowych należy wypełnić szczelinę między kominem a ścianą nośną? Czy otynkować komin?

Dodatkowo mam pytanie dotyczące wymurowanej z rozpędu pierwszej warstwy ściany nośnej - widoczna na zdjęciu. Bloczki są wymurowanie w miejscu, gdzie powinno być przejście do drugiego pomieszczenia i wylewka. Jak usunąć bloczki, żeby była zachowana ciągłość hydroizolacji? Czy usunąć je tylko do pewnej wysokości, żeby udało się wtopić taśmę w masę KMB naniesioną na beton komórkowy?

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje fundamenty kominy porady inwestorom porady wykonawcom

Poz-Mak

dział 308
temat nr 2057

Fuszerka dewelopera wobec nabywcy mieszkania z tarasem


Dzień dobry,
z wielkim niepokojem obserwuję remont mojego tarasu przeprowadzany przez dewelopera. Nawet jako laik a po zapoznaniu się z Pana książką - szczególnie - dostrzegam ewidentne wady tych prac. W związku z tym chciałbym uzyskać jakieś wsparcie merytoryczne od Pana przy odbiorze prac kiedy je zakończą, za co z góry dziękuję.

Opis problemu.
W ub. roku zakupiłem od dewelopera mieszkanie w Poznaniu w domu bliźniaku jako ekskluzywne, bo z garażem na 2 auta i tarasem nad nim. Właśnie chodzi o ten taras. Pierwsza moja negatywna obserwacja dotyczyła jakości spoinowania - wykańczający moje mieszkanie inni fachowcy stwierdzili, że nie widzą fugi, a między płytkami dano tylko sam klej. Spoiny te zaczęły pękać i wykruszać się pomiędzy płytkami. Cokoły zaczynały odpadać od ścian wokół tarasu tworząc nawet 1 cm szpary. Do garażu poniżej tarasu kapie woda i następuje ogólne zagrzybienie na suficie (TO STAŁO SIĘ GŁÓWNĄ PRZYCZYNĄ MOJEJ REKLAMACJI U DEWELOPERA). Woda ściekała po ścianach z tarasu w związku z brakiem odpływu wód z blachy, która przykrywa ścianki tarasu. Są zacieki kleju widoczne przy odpływie wody w kierunku rynny. Przy opukiwaniu niektóre płytki wydają pusty dźwięk. Zalega woda na tarasie w 3 miejscach po ustaniu opadów. Dodam, że taras wykonywano w porze zimowej (luty - marzec) korzystając z namiotu i nagrzewnicy.

Po reklamacji deweloper nawet nie próbował dyskutować tylko zapowiedział naprawę polegającą na zerwaniu płytek, oczyszczeniu powierzchni i położeniu nowych płytek korzystając z kleju Sikabond T-8.

Jak Pan to ocenia?
Serdecznie pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budownictwo mieszkaniowe błędy projektowe błędy wykonawcze tarasy naziemne porady inwestorom naprawy


 
 
219
   ...  
209
 
208
 
207
 
206
 
205
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_vents_2021.webp
baner_Steinbacher_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_STO_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home Gen. Wł. Andersa 5,
15-124 Białystok
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.