porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2368

 
 
238
   ...  
228
 
227
 
226
 
225
 
224
   ...  
1
 
 
kpm

dział 308
temat nr 2260

Membrana PE jako hydroizolacja w murze


Szanowny Panie,
czy produkt "folia fundamentowa pozioma o specyfikacji jak w załączeniu nadaje się do izolacji poziomej pomiędzy ławą fundamentową, a fundamentem oraz pomiędzy fundamentem, a ścianą? Jakie są zalecenia przy stosowaniu tego typu produktów? czy lepiej jednak wybrać papę do izolacji poziomej.

link do strony producenta folii
https://www.seven7.pl/produkty/folie-budowlane-malarskie-okienne/folia-do-izolacji-poziomej-super-elastyczna/

Zauważyłem,żew budynkach z lat 70-tych izolację poziomą pomiędzy fundamentem, a ścianą wykonywano w następujący sposób warstwa papy na to kładziono warstwę białej cegły i dopiero stawiano ściany. Czy obecnie zasadnym jest stosowanie tego typu rozwiązania?nr 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje mury porady inwestorom porady wykonawcom

Mike

dział 308
temat nr 2259

Papa bitumiczna jako hydroizolacja pod podłogą - tak, czy nie?


Panie Jerzy,
Jako hydroizolację betonu podkładowego zaleca pan masę KMB na całość i wklejanie/zatapianie taśmy kauczukowej w narożnikach ściana-podłoga.

Czy jako alternatywę dla tej technologii można rozważyć rozwinięcie papy termozgrzewalnej na cały beton podkładowy z wywinięcięm na ścianę (fundament od środka jest ocieplony XPS 5cm) i ewentualne uszczelnienie naroży masą KMB?


nr 1 Zdjęcie poglądowe tego rozwiązania.
komentarze: 10
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne hydroizolacje podłogi porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom

Mike

dział 308
temat nr 2258

Refleksyjna wiatroizolacja w dachu - kiedy stosować?


Panie Jerzy,
Mam pytanie odnośnie membran dachowych marki Tyvek, którą wielokrotnie pan polecał jako bardzo dobrej jakości. Chodzi mi o porównanie dwóch modeli dla Sd =0.03, mianowicie:
- Tyvek Supro: ( https://folnet.pl/pl/products/membrany-dachowe/membrany-dachowe/membrany-tyvek/membrana-dachowa-tyvek-supro-10648.html )
- Tyvek Solid Silver ( https://folnet.pl/pl/products/membrany-dachowe/membrany-dachowe/membrany-tyvek/membrana-dachowa-metalizowana-tyvek-solid-silver-17144.html )
Głównie chodzi mi o powłokę odbijającą promieniowanie w membranie Solid Silver, czy takie coś ma sens? Może to realnie zmniejszyć nagrzewanie się warstw dachu? Warto w to iść czy lepiej zastosować model Supro który ma bardzo dobre parametry wytrzymałościowe?

komentarze: 9
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy dachówki włóknowo-cementowe dachówki ceramiczne dachówki cementowe dachówki blaszane - blachodachówki dachówki bitumiczne wiatroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Krystyna W-wa

dział 308
temat nr 2257

Czy elektroosmoza usunie wilgoć ze ścian domu?


Dzień dobry
Chciałabym prosić Pana o pomoc fachową. Mieszkamy od 5 lat w nowym domu jednorodzinnym, ale ściany parteru nad podłogą są mokre, w plamach i miejscami jest pleśń. Mieliśmy w domu różnych ekspertów a ostatnio panów od elektroosmozy, którzy na 100% twierdzą że te wykwity na ścianach to kapilary i oni je usuną.

Mąż nie wierzy w cuda dlatego piszę do pana z pytaniem. W końcu budowy było duże przyśpieszenie za zgodą KB. W maju były robione wylewki i na takie mokre bo po tygodniu układane były płytki i panele. W sierpniu już mieszkaliśmy (dom był słabo wietrzony) i po około roku zaczęła w różnych miejscach (40cm od podłogi) odchodzić najpierw farba potem powstały wykwity. Czy to możliwe aby wylewki do tej pory nie wyschły i mogą być przyczyną wykwitów w różnych miejscach na ścianach?

Panowie od elektroosmozy zbadali nam ściany i mamy w nich wodę na 30-45cm od podłogi. Bardzo Pana proszę o pomoc bo nie wiemy co robić jaka jest przyczyna aby ją wyeliminować? Czy taka elektroosmoza pomoże?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli zawilgocenia błędy projektowe błędy wykonawcze hydroizolacje porady inwestorom

RoBor

dział 308
temat nr 2256

Osiadanie podłogi parteru i pękanie ścian po zamieszkaniu


Dzień dobry

Zbudowałem dom i mieszkam 2 lata. Parametry budynku - dom jednorodzinny, niepodpiwniczony, parterowy, bez użytkowego poddasza, pow. całk. 196m2. Ściany nośne z Porothermu 25P+W, działowe Porotherm 12. Konstrukcja dachu z wiązarów kratowych, dach pokryty dachówką ceramiczną. Posadzka na gruncie. Prace murarskie wykonane w lipcu 2018, budynek zamieszkany w październiku 2019.

 

Osiadają posadzki znajdujące się w części sypialnej: łazienka, 3 sypialnie. Przed budową wykonałem badanie geotechniczne, które wykazało, że woda znajduje się na poziomie 1m, a 20 cm poniżej posadowienia fundamentów. Głębokość pod ławy została zwiększona o 40 cm za namową KB. Pod fundament została wylana warstwa betonu B10 (nie pamiętam jak gruba) a na to przyszła zbrojona ława, na której wymurowany został mur z bloczków betonowych (zgodnie z projektem).

 

Piasek z wykopów pod fundament został wrzucony do środka budynku. Wyższe warstwy podsypki pod posadzkę zostały wykonane z piasku (zakupionego ze żwirowni). Podsypka została zagęszczona wodą, nie było zagęszczenia mechanicznego.  Na moje pytanie do wykonawcy, później do kierownika, czy to wystarczy usłyszałem od tego ostatniego, że takie zagęszczanie jest najlepsze. Nie przypominam sobie, żeby zagęszczali warstwowo. Podejrzewam teraz też, że został wykorzystany materiał pochodzący z korytowania pod budynkiem i bardzo drobny piasek pochodzący z warstwy pod humusem (w zasadzie z tego piasku robił się pył jak tylko się osuszy). I ten piasek również został gdzieś wrzucony, ale w które miejsce pod budynkiem, to teraz nie wiem.

 

Na podsypce wykonana została płyta z betonu B15, zgodnie z projektem, następnie zostały wymurowane ściany nośne i działowe. Na tym położona została folia, na to 2 warstwy styropianu EPS 100 (15 i 3 cm), dalej zbrojenie i posadzka właściwa.

W łazience, holu i kuchni położone jest ogrzewanie podłogowe. Posadzka wylewana była z zachowaniem dylatacji pomiędzy większymi płytami, ale pamiętam, że pojawiły się pęknięcia, chociaż nie tam, gdzie nastąpiło osadzenie posadzki. Prace murarskie wykonywane były w lipcu 2018 a posadzkarskie w maju 2019.

 

W trakcie murowania, prac posadzkarskich nie było widać żadnych oznak osiadania, pękania murów, itd. Chociaż przy pracach wykończeniowych, malarskich pojawiło się jedno pękniecie, które obecnie nadal jest widoczne (nadproże nad łazienką). Efekty osiadania zauważyłem ok. listopada 2020, chociaż szczelina pomiędzy podłogą a listwami przypodłogowymi pojawiła się wcześniej, latem 2020.

Osiadanie objawia się szczeliną pomiędzy listwą przypodłogową lub płytkami (przymocowanymi do ściany) a podłogą. Obecnie szczelina ma rozmiar ok 1 cm na "prawej" stronie płyty, na stronie "lewej" płyty szczelina jest mniejsza. Trudno w tej chwili określić o ile posadzka osiadła ponieważ zastosowana była dylatacja pomiędzy płytką a podłogą wypełniona kitem bądź silikonem, ja określam ją na ok. 1cm, przyrost jest ok. 1 mm/miesiąc.

Oprócz szczeliny pojawiają się pęknięcia na ścianie korytarza. Pęknięcia na ścianie działowej ostatniej sypialni.  Zauważalne są też pęknięcia pionowe na styku ściany działowej z murem zewnętrznym. Widać również pęknięcia na styku sufitu i ścian działowych.

Pytania mam następujące:

1. czy na podstawie powyższego opisu można stwierdzić jednoznacznie, że osiadanie jest wynikiem błędów w wykonaniu (np. brak zagęszczania mechanicznego)?
2. czy osiadanie jest skutkiem podwyższenia poziomu wód gruntowych i wypłukiwania drobnych frakcji?
3. czy przyczyną osiadanie może być słaby materiał pod posadzką?
4. czy można przeprowadzić teraz jakieś badania, które mogłyby odpowiedzieć na pytania o przyczynę osiadania?
5. czy znane są jakieś metody stabilizacji podsypki pod posadzką na obecnym etapie tak, żeby zapobiec dalszemu osiadaniu?
6. czy drenaż opaskowy ochroniłby budynek przed dalszym osiadaniem? na jakiej głębokości musiałby być wykonany?
7. czy usprawnienie odpływu wód gruntowych przez pogłębienie rowu (jest obok działki) zahamuje efekt osiadania, czy może przyśpieszy?
8. czy przerwanie izolacji poziomej spowoduje nasiąkanie wilgoci z gruntu na ściany budynku?

Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze wady budynku uszkodzenia posadowienia posadzki z płytkami ceramicznymi posadzki mieszkaniowe posadzki ogrzewane porady inwestorom

kowal2307

dział 308
temat nr 2255

Klasa betonu mieszanego na budowie


Jaką klasę betonu mógł uzyskać wykonawca używając do mieszanki tylko żwiru cementu piasku i wody?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom betony zwykłe

kowal2307

dział 308
temat nr 2254

Chałtura i fuszerka podczas budowy poddasza i dachu


Witam
przeprowadziłem remont domu, wymieniono poszycie dachowe oraz postawiono nowe ściany kolankowe i szczytowe. Moje pytania dotyczą betonu i drewna konstrukcyjnego. Firma budowlana wykonała beton na wieńce poprzez mieszanie na terenie budowy w betoniarce, dostarczając mi jednocześnie certyfikat na beton z betoniarni.
Czy istnieje szansa na to że beton mieszany na budowie będzie miał parametry takie jak na certyfikacie?
Czy drewno konstrukcyjne musi być strugane czterostronnie i suszone komorowo?
Na projekcie jest wymóg drewna klasy C24? Co na temat drewna mówi norma PN-EN 14081-1? Jakiej wilgotności powinno być drewno użyte na więźbę? Kłopot polega na tym że przywieziono drewno mokre które zanim go użyto na dach dostało śnicy i się pokręciło przez to mam krzywy dach. Jak można to teraz naprawić? Przesyłam zdjęcie deklaracji właściwości betonu.

nr 1
komentarze: 16
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom

Pablo

dział 308
temat nr 2253

Emulsyjna izolacja przeciwwilgociowa fundamentu i podłogi


Dzień dobry,
planuję wykonać izolację przeciwwilgociową poziomą na posadzce na gruncie z BORNIT UNIBIT. Ten sam produkt mam na ścianie fundamentowej od wewnątrz. Izolacja ściany wyciągnięta powyżej górnej powierzchni betonu podkładowego, aby połączyć za pomocą dedykowanej taśmy w pachwinie.
Prośba o poradę: Z czego wykonać izolację pod ścianami działowymi, aby połączyła się ona z UNIBIT?
pozdrawiam

komentarze: 2
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje fundamenty podłogi porady inwestorom porady wykonawcom

Marcino

dział 308
temat nr 2252

Czerpnia powietrza w kominie do kotła kondensacyjnego


Pytanie inwestora:
Wykonawca zadał mi pytanie czy chce dodatkową kratkę na kominie doprowadzającą powietrze do pieca kondensacyjnego (na rysunku zaznaczone na czerwono). Na szczycie komina jest metalowy stożek który również doprowadza powietrze ale tłumaczył że jak dużo napada śniegu to może oblepić się i piec się będzie wyłączał z powodu małej ilości powietrza.
Potrzebna ta kratka?

nr 1
komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominy porady inwestorom porady wykonawcom

Uzo

dział 308
temat nr 2251

Ocieplenie i wentylacja dachu krokwiowego


Z uwagi na to iż będę zmuszony zamontować rekuperator na strychu nieogrzewanym zastanawiam się jak podejść do tematu jego ocieplenia. Obecnie mam pokrycie z blachodachówki oraz wiatroizolację (szczelina miedzy wiatroizolacja a blachodachówką). Krokwie wysokości 16cm. Strych z płyt OSB zamocowanych na jętkach 16cm.

1. Czy z uwagi na krokwie 16cm muszę dać wełny dokładnie 16cm aby pomiędzy krokwiami była w kontakcie z wiatroizolacją? Gdybym zastosował 15cm byłby to błąd ponieważ stworzyłbym około 1cm szczelinę pomiędzy wiatroizolacją a wełną? Pytanie z uwagi na fakt iż 15cm wełna jest dużo bardziej dostępna na rynku. Druga warstwa (pokrywająca krokwie) będzie miała jedynie 5cm.

2. Czy prawidłowe będzie takie samo ocieplenie poddasza użytkowego ogrzewanego - skosy plus sufit z OSB na jętkach - wszędzie 15cm/16cm + 5cm, na to paroizolacja i płyty gk, jak i skosów na strychu 15cm/16cm + 5cm, na to paroizolacja, tutaj bez płyt gk?
komentarze: 15
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy poddasza nieużytkowe porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
238
   ...  
228
 
227
 
226
 
225
 
224
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2022 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.