porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1962

 
 
198
   ...  
188
 
187
 
186
 
185
 
184
   ...  
1
 
 
P.S.

dział 308
temat nr 1854

Długość wyrostków do zbrojenia słupów i rdzeni


Dzień dobry

Chciałbym zapytać na jaką wysokość powinny być wypuszczone ze ściany fundamentowej startery do wiązania zbrojenia rdzeni. Jeżeli są krócej niż Pan mówi to co należy zrobić?
Dospawać czy dowiercać i mocować na kotwę chemiczną?

Dziękuję bardzo i życzę Wesołych Świąt.


Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego słupy żelbetowe żelbet - naprawy porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Bociek1313

dział 308
temat nr 1853

Jakie ocieplenie dla elewacji wentylowanej


Panie Jerzy, 
dlaczego dla ściany wentylowanej, pokrytej deską elewacyjną, jako izolację termiczną stosuje się wełnę, a nie np. styropian? Technologicznie, można wykonać ruszt na styropianie i pokryć elewację deską.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy ekologiczne domy energooszczędne domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala ocieplenia ściany szkieletowe ściany nośne ściany porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Bociek1313

dział 308
temat nr 1852

Tynki gliniane - czy to cud natury?


Witam Panie Jerzy, co Pan uważa nt. tynków glinianych. Jakie są wady i zalety stosowania, jak wpływają na regulację wilgotności, jakie mają parametry mechaniczne. I podsumowując, czy są warte uwagi i zastosowania w domach murowanych z ceramiki?

komentarze: 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli tynki porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom tynki gliniane

plasiak

dział 308
temat nr 1851

Awaria w kotłowni w domu bez piwnicy


Witam,
wprowadziliśmy się rok temu do nowo wybudowanego domu jednorodzinnego i wczoraj mieliśmy awarię instalacji wodnej. Rozszczelniła się rura w kotłowni i woda pomimo kratki (średnica około 10 cm) ściekowej wylała się na dwa inne pomieszczenia na parterze: mały wiatrołap i salon. W wiatrołapie są płytki, natomiast w salonie drewniana podłoga na legarach.
Kiedy woda dotarła do salonu nie wypłynęła na drewnianą podłogę ale w szczelinę pomiędzy płytkami z wiatrołapu, a drewnianą podłogą w salonie.
Nie wiem dokładnie ile tej wody mogło się tam wlać. Woda jest pod ciśnieniem 2-3 barów, a wyciek był z rury Alu-ex o średnicy 20 mm. Podejrzewam, że trwało to około 20 min do 1 h.
Woda wlała się również do spiżarki, która sąsiaduje z salonem, która jest obniżona co do poziomu podłogi w salonie o około 80 cm.
Woda dostała się pod podłogę drewnianą (legary mają wysokość 10 cm) pod jastrych, a następnie pod folię, styropian, folię, aż do hydroizolacji podłogi na gruncie. Ze spiżarki, która jest niewykończona nadal mam dostęp do całego przekroju podłogi.
Czy istnieje szansa na usunięcie tej wody oraz wysuszenie wełny oraz styropianu w podłodze?
Zastanawiam się czy wywiercenie otworu w drewnianej podłodze i tłoczenie gorącego powietrza może coś pomoc?
Pod deskami w drewnianej podłodze jest żółta folia i wełna miedzy legarami.
Jest również szansa że pierwszy legar, który jest umocowany poprzecznie do wlewającej wody, mógł ją zatrzymać i skierować wzdłuż legara do spiżarki.

Z góry dziękuję za odpowiedź

nr 1 Szczelina miedzy wiatrołapem a salonem.
nr 2 wiatrołap a salon
nr 3 spizarka, skrzynka z rozdzielaczem
nr 4 widok ze spiżarki, wejście od kuchni, podłogą kuchni
nr 5 widok ze spiżarki na rozdzielacz, za nim jest salon, po prawej kuchnia
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: zawilgocenia porady inwestorom podłogi

Tomasz2019

dział 308
temat nr 1850

Montaż stelaża Geberit na podłodze na gruncie


Witam, w jaki sposób zamocować stelaż WC typu GEBERIT dla zachowania ciągłości hydroizolacji na betonie podkładowym (Bornit Fundamentflex 1K)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje instalacje kanalizacyjne porady inwestorom porady wykonawcom

-Sławek-

dział 308
temat nr 1849

Kilka wątpliwości inwestora przed wykonaniem fundamentu domu


Dzień Dobry
Rozważania - Stosowność - Realia

Jest duże prawdopodobieństwo że odpowiedzi na niektóre moje ciekawości, a za tym pytania były już omawiane i wcale się nie pogniewam jak dostanę reprymendę :). Tak na poważnie to jest tego masa i poruszanie się w tak dużym gąszczu informacji i odszukanie właściwej odpowiedzi na interesujący wątek jest kłopotliwe pod względem fraz wyszukiwania jak i czasu poświęconego. Bardzo dużo cennych informacji i chciałoby się ogarnąć jak najwięcej ale niestety nie da się. Może warto by rozważyć pogrupowane całego forum pytań i odpowiedzi na konkretne działy budowlane a następnie na poddziały czyli typu drzewo. Patrząc okiem szperacza byłoby łatwiej. Tylko moja prywatna sugestia bez oczywiście jakichkolwiek zobowiązań.

To co oczywiste to proszę krótko aby nie tracić czasu

1. Fundament - do jakiej głębokości należy umieścić pospółkę w terenie gliniastym, czy na głębokości dolnej warstwy chudziaka?

2. Termo cokół - jaka jest zasadność zastosowania nawet trzech warstw bloczka gazobetonowego typ 600 na ścianie zewnętrznej. Z rysunku 1.5.-13 na stronie 72 Pana książki wyraźnie widać że jednak mimo że temperatura w pachwinie jest większa od punktu rosy w analizowanym przypadku, to jednak pojawia się jeszcze niejednorodna barwa na styku podłogi z bloczkiem 600 i termoizolacji zewnętrznej na styku z cokołową. Podniesienie do trzech warstw byłoby już fajnym zajściem na podstawową izolację zewnętrzną. Jeśli to by nie przeszkadzało w konstrukcji ściany to może warto to rozważyć gdzie wyżej silikat.

3. Nawiązując do pytania nr 2, zastosowanie trzech warstw 600-ki mogłoby być racjonalnym zabezpieczeniem w razie ewentualnych i raczej nieuniknionych z upływem czasu ruchów w dół posadzki gdzie słabym ogniwem jest EPS czy XPS czy kiepskie zagęszczenie nawet o 1 cm. Mielibyśmy dużą bazę marginesu.

4. Fundament - Analiza tego samego rysunku ale głębiej aż do ławy i tutaj nasuwa się kolejne pytanie. Może warto nawet niewielkim kosztem przy 5 cm warstwie styropianu zabezpieczyć tę część zewnętrzną ławy bo i tu widać na termowizji że nie ma spójności barwy. Jak już jesteśmy "rozkopani" to może warto?

5. Podsypka żwirowa, wypełnienie - Czy zastosowanie folii na warstwę podsypki żwirowej nie spowoduje jej miejscowego przedziurawienia i zniszczenia na skutek styku może ostrego kamienia z folią np podczas prac z obsługą pąpy przy zalewaniu betonem gdzie jak wiadomo musimy się po niej (folii) poruszać. No i razy ilość takich uszkodzeń. Efekt wiadomo. Jakaś alternatywa?

6. Termo cokół - Zastosowanie bloczków 600 jest na pewno racjonalne gdy głównym materiałem jest silikat, ale przy takim układzie dochodzi kolejne słabe ogniwo jakim jest zaprawa na pierwszym bloczku wyrównującym pod kolejne na klej. Jakiej zaprawy użyć aby nie zniweczyć całej koncepcji cieplnej. Taka zaprawa może mieć nawet kilka cm grubości więc mostek cieplny może być znaczny.

7. Termo cokół ściana działowa nośna - gazobeton 400, czy nie za słaby na ściskanie?, gdzie silikaty i obustronnie położone belki terriva. Nacisk kilka, kilkanaście ton swoje z czasem może zrobić. Z obliczeń wynika że wytrzyma ale z tyłu głowy myślenie przez lata użytkowania. Może nieco zwiększyć mostek stosując 500 lub 600

8. Gazobeton - jak wiadomo jest " pijakiem" podciągania co znacząco obniża jego wytrzymałość. Nie da się uniknąć na etapie budowy jego zamoczenia. Czym ewentualnie zabezpieczyć przed tym zjawiskiem, albo może jakieś inne bloczki termo, ale z tego co się zapoznałem to dostępne o gorszej lambdzie.

9. Prawo - czy stosowanie tego typu rozwiązań musi być zaakceptowane przez projektanta budynku, czy na etapie adaptacji, czy też może pozwolić na owe zmiany kierownik budowy z wpisem do KB.

10. Może dać sobie spokój i ciągnąć mury ze silikatów od podstaw i mieć spokojną głowę kosztem straty energetycznej kilku stówek rocznie a może nie aż tak źle. Wiem analiza klucz.

Dziękuję za możliwość poznania opinii Fachowca. Pozdrawiam


komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

lukasz89k1

dział 308
temat nr 1848

O co chodzi ze styropianem tzw. grafitowym


Jestem przed wyborem styropianu. Czytałem wątki rozumiem że lambda wszystkich jest zbliżona czy to będzie biały czy w kropki czy szary styropian. Ale proszę mi wyjaśnić dlaczego ten szary jest tańszy od białego? Skoro marketing głosi że cieplejszy i lepszy?

komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Marcin Auguścik

dział 308
temat nr 1847

Jaka wełna do ocieplania dachu?


Witam, jestem przed etapem ocieplania poddasza i rodzi się tu kilka pytań:

1. Czy warto dopłacać do lepszej lambdy wełny skoro w obliczeniach przyjmuje się inne wartości niż deklarowane?
2. Którą wełnę wybrać: skalną cięższą o niższej lambdzie, czy szklaną lżejszą o lambdzie niższej bądź takiej jak skalna?
3. W analizie CW wyszło mi 27cm, krokwie mam 17cm, a wg wymiarów producentów wełny wychodzi 26 lub 28 cm która opcja jest poprawna?
4. Czy gęstość wełny ma wpływ na akumulację cieplną? Chodzi mi o to by nie przegrzewało poddasza latem (wentylacja będzie grawitacyjna wspomagana).
5. Czy nie będzie to błędem jeśli teraz ocieplę dach a ocieplenie ścian zrobię w roku 2021 lub nawet 2022?

Dziękuję za odpowiedzi
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne ocieplenia porady inwestorom

Marcino

dział 308
temat nr 1846

Co o pokryciu dachów blachą wiedzieć trzeba


Dzień dobry,
pytanie laika, inwestora.
planuje pokrycie dachu w nowobudowanym domu jednorodzinnym (kąt dachu 37, dwuspadowy, około 300m2) blachą (blachodachówka, blacha na rąbek itp.)
Po przeglądnięciu wielu stron producentów zastanawiam się na jakie parametry takiego pokrycia trzeba zwrócić uwagę by dobrze dokonać wyboru:
- rodzaj blachy
- powłoki - jakie, czy warto,
- grubość
- kształt - może niektóre są problematyczne
- łatwość montażu - może niektóre są odporniejsze na błędy a inne ich nie wybaczają
- trwałość
- inne parametry które trzeba wziąć pod uwagę - jakie?
- producent godny polecenia?

Co Pan by wybrał?

dziękuje za odpowiedź
Marcin
komentarze: 12
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: architektura budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze dachy dachówki blaszane - blachodachówki porady inwestorom

rzeszowiak

dział 308
temat nr 1845

Płyta indukcyjna, a gazowa bezpłomieniowa


Obecny trend w nowobudowanych budynkach to płyta indukcyjna i mało kto w ogóle inwestuje w doprowadzenie gazu do kuchni. W tym wątku chciałbym przedyskutować ekonomiczną zasadność inwestowania w kuchnie gazowe. Czy dysponuje Pan porównaniem lub mógłby takie porównanie kosztów eksploatacyjnych przeprowadzić?

Zastanawia mnie również rzetelność podawanych informacji jednego z producentów takich płyt: https://solgaz.eu/plyty-gazowe-bez-plomieni/
"Dzięki specjalnej konstrukcji palników, polom darmowym oraz pracy cyklicznej płyty gazowe bez płomieni zużywają do 50% gazu mniej niż tradycyjne kuchenki gazowe"
"Według Zakładu Oszczędności Energii i Ochrony Powietrza GIG płyty GPC mają o blisko 25% wyższą sprawność w porównaniu do tradycyjnych kuchni gazowych."

nr 1 Bezpłomieniowa płyta gazowa.
autor: Solgaz
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: energia energochłonność porady inwestorom


 
 
198
   ...  
188
 
187
 
186
 
185
 
184
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home Gen. Wł. Andersa 5,
15-124 Białystok
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
facebook linked in
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.