porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2840


 
 
285
   ...  
274
 
273
 
272
 
271
 
270
   ...  
1
 
 
Magda Smoleńska

dział 308
temat nr 2724

Remont stropu drewnianego w starym domu


Jak poprawnie wykonać strop w remontowanym domu z 1944 r.?
Planuję wykonanie stropu nad parterem, dom będzie użytkowany od kwietnia do końca listopada, okazjonalnie w okresie zimy. Poddasze przewidziane jest jako osobny lokal z wejściem z zewnątrz.
Ogrzewanie podłogowe elektryczne na około 60 % powierzchni. Kolejny etap prac to ocieplenie poddasza, elewacja budynku i dopiero prace mokre – podłogi i tynki na parterze.

Według wstępnego projektu przewidziane są następujące warstwy stropu:
• wykończenie posadzki
• szlichta betonowa grub 5 cm zbrojona (oczka 15 cm x 15 cm)
• folia refleksyjna
• styropian gr 10 cm styropian EPS-200
• płyta OSB-2 grubości 12 mm
• deski grub 3 cm
• belki stropowe 18x24

1. Rozważam zamiast wylewki betonowej zastosować lekką zabudowę stropu. Jakie płyty zastosować i jakiej grubości. Myślałam o gipsowo-włóknowych.
2. Zależy mi na izolacji akustycznej, czy wskazane jest zastosować warstwę geowłókniny pomiędzy deskę a płytę OSB?
3. W jakiej warstwie poprowadzić kable elektryczne do oświetlenia sufitowego parteru.
4. Czy w łazience wskazane jest zastosowanie płyt cementowych?

visibility czytano 330 razy forum komentarzy: 12
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady inwestorom porady wykonawcom remonty stropy drewniane podłogi ogrzewane

Pszemek

dział 308
temat nr 2723

Dlaczego należy owijać folią aluminiową płaszcz z wełny na rurach?


Panie Jerzy, 
proszę o wytłumaczenie pewnego tematu. Wszędzie obserwuję praktykę owijania rur wentylacyjnych foliami aluminiowymi, na izolacji termicznej, jeśli są prowadzone w strefie nieogrzewanej strychu nad wełną (ale oczywiście i w innych strefach). Przy tematach zaizolowania komina w tej samej strefie strychowej także Pan wspomina o owinięciu folią izolacji. Nie mogę zrozumieć dlaczego ta folia powinna być? Co daje taka folia odblaskiem na zewnątrz, czy nie utrudniamy potencjalnego wysychania izolacji termicznej? Jakie promieniowanie odbija? Jeśli te folie mają trzymać izolację w kupie, czy nie powinno się owijać np. geowłókniną lub innym materiałem o minimalnym oporze dyfuzji?
visibility czytano 303 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli izolacje cieplne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Kiluk

dział 308
temat nr 2722

Płyty granitowe przyklejane na balkonie lub tarasie


Mam pytanie czy zastosowanie płyt granitowych gr. 2 cm na balkon jest lepszym rozwiązaniem od gresu? Czy w przypadku zastosowania płyt granitowych zmieni się grubość płyty dociskowej lub szerokość fug lub inne zasady w stosunku do płytek ceramicznych np. gres?

visibility czytano 255 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego balkony tarasy porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Tomasz Ka

dział 308
temat nr 2721

Podsufitka okapu z wyprawą elewacyjną


Witam serdecznie,

w jaki sposób prawidłowo wykonać podsufitkę (podbitkę dachową) wykończoną tynkiem elewacyjnym? Czy użycie płyty włókno-cementowej gr. 12 mm, np. Fermacell, którą producent poleca do takiego rozwiązanie będzie prawidłowe? A może wykonanie podsufitki z płyt OSB, na to warstwa styropianu+klej+siatka+klej, byłoby dobrym rozwiązaniem? Jak powinna wyglądać wentylacja takiego rozwiązania? Z góry dziękuję za radę i szersze opisanie tego typu rozwiązania wykończenie podsufitki i ściany zewnętrznej.

visibility czytano 220 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: akcesoria ociepleń podsufitki okapów porady inwestorom porady wykonawcom

GG

dział 308
temat nr 2720

Montaż rozety spalinowej w kominie.


Jak i czym zamontować w kominie rozetę (nierdzewną) z króćcem dolotowym. Chodzi mi o coś takiego jak na zdjęciach. W komin będzie wchodziła rura spalinowa od kotła gazowego z otwartą komora spalania.

visibility czytano 156 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady inwestorom kanały spalinowe kominy kotły gazowe

GG

dział 308
temat nr 2719

Podłączenie kotła atmosferycznego do wkładu spalinowego w kominie


Kilka lat temu instalator wymieniał mi stary na nowy kocioł gazowy dwufunkcyjny z otwartą komorą spalania. Przyjechał zamontował, podłączył rurę do komina, skasował i odjechał. Nie znam się na tym to zaakceptowałem to co zastałem. Ostatnio jednak przeglądałem dokumenty od pieca i postanowiłem sprawdzić montaż rury spalinowej łączącej piec z kominem. I coś mi nie pasuje. 
Wobec powyższego proszę o informację w tej sprawie.Jak prawidłowo powinna być zamontowana rura nierdzewna do odprowadzania spalin z kotła gazowego dwufunkcyjnego z otwartą komorą spalania? Mam rurę ze stali nierdzewnej fi=130. Wg rysunku jak poniżej, króciec spalinowy od kotła ma wymiar wewnętrzny fi=132mm. Schemat A przedstawia obecną sytuację. Kolanko, które zamontowane jest do tego króćca, skierowane jest kielichem w stronę króćca, czyli tak jakby chciano nałożyć kielich kolanka na króciec, czyli nakryć kielichem kolanka tenże krócieć kotła. Dalej kolejne elementy rur spalinowych nachodzą swoimi kielichami na poprzednie proste końce rur. Ostatnie kolanko wchodzi w komin częścią prostą (bez kielicha). Wydaje się to poprawne, gdyż spaliny z kotła przemieszczają się szczelnie przez całą długość do komina. 
Obawy moje budzi fakt, że ten kielich pierwszego kolanka nie nachodzi na króciec od pieca (patrz schemat A), bo instalator nie dał rady nasunąć tego kielicha na ten króciec, gdyż jego zewnętrza średnica jest koło fi=134mm (132mm + 2x1mm grubość ścianki króćca). Tak się zastanawiam, czy producent kotła nie zastosował wewnętrznej średnicy króćca 132mm sugerując/wymagając tym samym montażu kolanka do wewnątrz (stroną bez kielicha – patrz schemat B). Jeśli tak miałoby być to spaliny będą na swojej drodze miały możliwość „wciskać się” między połączenia poszczególnych rur spalinowych i wydostawać się do pomieszczenia. Czy wówczas każde połączenie powinienem okleić taśmą żaroodporną? Dodatkowo, w takim połączeniu niepokoi mnie fakt ewentualnych skroplin, które to gładko będą spływać po rurze do pieca i spływać chyba na palnik. Proszę o poradę.

visibility czytano 205 razy forum komentarzy: 19
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: kotły gazowe kanały spalinowe kanały dymowe porady inwestorom

Echolon

dział 308
temat nr 2718

Fundament na ławach w gruncie gliniastym trudnoprzepuszczalnym


Witam

Na wstępie od razu powiem że jednak muszę założyć kronikę budowy ponieważ jest zbyt dużo szczegółów które wymagają doprecyzowania. Ale na wstępie, bo czas goni, muszę tutaj zdać parę pytań odnośnie fundamentów.

Teren na głębokości posadowienia ław według badan geologicznych, glina piaszczysta + żwir IL:0.20 Ława na rzędnej 132.5m npm. Szerokość lawy 50cm po obwodzie z czterema poszerzeniami do 80cm. Dobrze dozbrojona. Bez słupów i wieńca ściany fundamentowej.
Teraz woda jest poniżej ław ale bywa że i nad ławą będzie stała. Dren opaskowy według hydrologa nie ma sensu z racji problemu pozbycia się wody przez studnie (nie)chłonne.

1. Z racji takiego gruntu sam beton podkładowy wylałbym bezpośrednio w gruncie bez dodatkowego szalowania (wybranie ziemi do posadowienia ławy 132.5) oraz jakieś znaczniki z zaznaczonym poziomem, pytanie tylko o ile szerzej? Ława plus 20cm na stronę? Bo chyba lanie na więcej wszędzie to nie do końca dobry pomysł (ścinanie podkładu przy siadaniu).

2. Docinać papę z 15cm zapasem czy więcej? Niestety z jednego metra nie zrobię dwóch pasków po 50cm bo to za mało, a szkoda bo będzie dużo odpadu.

3. Beton klasy C16/20 jako podkład na 15cm bo bednarka w pionie plus otulina. Pytanie tylko czy bawić się w jakieś klasy ekspozycji? Z jednej strony dobrze że beton będzie wilgotny bo zatopiony uziom będzie lepiej działać. Z drugiej niech nie zdegraduje

4. Po 2 dniach będzie można już dawać grunt i dwa dni później papę? Planowałem użyć papę icopal fumdament szybki profil SBS 4.0, myśląc że jest dobra ale czytając różne porady to zacząłem wątpić, m.in. w poradzie 371 pan pisał że jest pokryta folią więc masa KMB się z nią nie wiąże, że rozpuszcza styropian, że osnowa poliestrowa się łatwo topi oraz generalnie że papa jest słabym rozwiązaniem. To co brać?

5. Grunt pod papę może być Bornit Fundamentdicht bo i tak będę szedł w ten system KMB czy trzymać się icopala, jeżeli będzie icopal?

6. Od kiedy grunt przy wykopie nie jest już narażony na rozmiękczanie? np. zasypanie do górnego poziomu ławy czy już w momencie wylania betonu podkładowego? Pod warunkiem nie tworzenia się kałuż w bezpośrednim sąsiedztwie. Wykop będzie pełny, nie tylko pod samymi lawami.

7. Wiem że grunt jest słabo przepuszczalny wiec zastanawiam się razem z KB czy zrobić poza wykopem głębszy rów by woda opadowa mogla gdzie spłynąć? Pytanie czy to faktycznie pomoże, no i co ze środkiem? Wykorzystać przepusty pod ławą jako dren tymczasowy?

8. Nie trzeba podlewać beton podkładowy czy ławę gdy będzie zabezpieczony przed parowaniem folią?

visibility czytano 505 razy forum komentarzy: 6
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczal porady inwestorom porady wykonawcom

Anna Serdyńska

dział 308
temat nr 2717

Parapet zewnętrzny z narożników cegły


Poprawne ułożenie parapetu zewnętrznego z cegły rozbiórkowej. Planujemy wykonać parapety z narożników cegły rozbiórkowej. Okna posiadają "ciepłe" parapety z XPS.
Styropian ma grubość 20 cm, parapet odległość od okna 16 cm. Jak prawidłowo przygotować powierzchnię przed przyklejeniem cegły?

visibility czytano 214 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego parapety zewnętrzne porady inwestorom porady wykonawcom

Anna Serdyńska

dział 308
temat nr 2716

Wilgotność jastrychu przed montażem podłogi drewnianej


Według wskazówek producenta montaż podłogi warstwowej drewnianej (10mm sklejka brzoza+3mm dąb) powinien odbywać się przy wilgotności 1,2%.
Według firmy montującej podłogi 1,5%

Nasza posadzka została wylana na początku kwietnia br.
12 czerwca zakończyliśmy wygrzewanie jastrychu z programem nr "2" (załącznik).
Po wygrzaniu jastrychu pomiar wilgotności był na poziomie 2,4%.
Dwa tygodnie później - 2% i praktycznie niezmiennie do dziś (koniec lipca) - 1,9%.
Ostatni pomiar wykonany został metodą karbidową.

W załączniku dostępne programy temperaturowe pompy ciepła.
Czy warto spróbować, któregoś z programów aby dosuszyć wylewkę?
Jeżeli tak, to mamy już położony gres w pomieszczeniach: garderoba, pralnia i łazienka. Ponieważ w garderobie mamy rozprowadzenie wszystkich pętli ogrzewania podłogowego na piętrze nie ma możliwości zakręcenia pętli i obawiam się, że kiedy rozpoczniemy ponowny proces wygrzewania jastrychu płytki mogą się uszkodzić przy wyższej temperaturze. Czy nasze obawy są uzasadnione?

Ponadto wykonawca zaproponował dziś, że jeżeli nie chcemy czekać aż podłoga osiągnie 1,5% "odcięcie" od wilgoci w posadzce betonowej poprzez wykonanie, cytuję:
"1 warstwa - opcjonalnie - grunt poliuretanowy rozcieńczony
rozcieńczalnikiem poliuretanowym
2 warstwa - obligatoryjna - grunt PU nisko emisyjny"

Co Pan może doradzić w naszej sytuacji? Deski mamy już kupione i odebrane.


visibility czytano 260 razy forum komentarzy: 12
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadzki mieszkaniowe posadzki ogrzewane porady inwestorom porady wykonawcom wykończenia wykonawstwo

Uzo

dział 308
temat nr 2715

Przepona przeciwpożarowa dla drewna i płyt OSB wokół komina na strychu


Panie Jerzy 
czy istnieją jakieś maty ppoż, taśmy lub cośpodobnego co można zastosować miedzy kominem systemowym, a płytami osb podłogi strychu nieużytkowego?

visibility czytano 166 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy izolacje cieplne ognioodporność porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
285
   ...  
274
 
273
 
272
 
271
 
270
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
baner_STO_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.