porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2365

 
 
238
   ...  
227
 
226
 
225
 
224
 
223
   ...  
1
 
 
Mruk

dział 308
temat nr 2247

Z czego instalacje wody zimnej, ciepłej i ogrzewania?


Witam serdecznie,
chciałem zapytać Pana, jaki rodzaj rur Pan poleca do ogrzewania podłogowego? Jest tego mnóstwo, różne są ich właściwości i trudno się laikowi zorientować (Pex, pex-alu-pex, pp, pb, pe-rt, evoh...). Ewentualnie jakby Pan mógł je wg własnego zdania sklasyfikować od najlepszych do najgorszych. Jeśli to istotne, dom ma być ogrzewany pompą ciepła, przy wylewce anhydrytowej.
Z góry dziękuje za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. instalacje c.w.u. instalacje wody zimnej porady inwestorom porady architektom

Mruk

dział 308
temat nr 2246

Materiał rury doprowadzającej powietrze do kominka


Witam,
mam pytanie odnośnie dolotu powietrza do kominka z zamkniętą komorą spalania. Z czego zalecałby Pan wykonanie takiego kanału: PCV czy blacha ocynkowana? Czy nie ma ryzyka, że ocynk z czasem zacznie rdzewieć?

komentarze: 13
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominki porady inwestorom porady wykonawcom

BB

dział 308
temat nr 2245

Wilgoć w murach piwnicznych domu istniejącego


Witam,
zwracam się z prośbą o konsultację w kwestii usunięcia wilgoci w piwnicy starego domu i zabezpieczenia przed nawrotem. Postaram się dokładnie streścić sytuację.
Dom zakupiłam w 1999 r., wykonany był generalny remont wewnętrzny plus ocieplenie ścian zewnętrznych (styropian 10) i cokołu ok 45 cm wysokiego (styropian 5 plus płytka elewacyjna). Piwnica znajduję się w centrum domu tylko pod korytarzem i częściowo pod dobudowaną w latach 20-tych klatką schodową.
Remontu piwnicy nie było, na ścianach cegła, na posadzce klepisko. W piwnicy nie było wilgoci, przynajmniej wyczuwalnej, co najwyżej okresowo zawilgocenie na posadzce w narożniku północno-wschodnim w pobliży małego okienka - ale nie pod nim - dawnego zsypu węgla. We wrześniu 2008 roku zrobiłam remont piwnicy i z tego co pamiętam wykonano na posadzce cienką szlichtę betonową - nie pamiętam czy z izolacją z folii, następnie masa samopoziomująca i płytki zwykłe.
Na ścianie tynk tradycyjny i farba lateksowa Beckers (bo została z remontu). Niestety przed zimą, około listopadzie pękła rura z wodą, która poprowadzona była gdzieś pod domem i wchodziła do piwnicy w okolicy komina, czyli w centralnej części domu. Nastąpiło przeciekanie wody przez ściany, w największym stopniu nie przy wejściu rury do piwnicy tylko w ścianie zewnętrznej starej części domu, gdzie dobudowano klatkę schodową. Woda spływała w kierunku okienka zsypowego i stała na wysokości ok 4-5 cm. Po odkryciu zalania w ciągu 12 godz. została zakręcona woda na przyłączu. Niestety nie wiem dokładnie od kiedy się przesiąkała, pamiętam że słyszeliśmy jakiś szum ale już nie pamiętamy ile czasu minęło do odkrycia zalania. Myślę, że wszystko trwało 24-48 godz.
Po usunięciu awarii i zamontowaniu rur z tworzywa piwnica suszyła się grawitacyjnie bez dogrzewania. Dodam, że zawsze zimą w piwnicy temperatura nie spada poniżej 8 stopni. Niestety latem zauważyliśmy pęknięcia a nawet jakby rozsadzenie płytek podłogowych głównie w narożnikach - 3 szt, wzdłuż cokołu ściany północnej (gdzie stała woda) i przy cokole na którym są wsparte drewniane schody. Piwnica nadal się suszyła.

W tym roku chcę ją oczyścić i odremontować ponownie uszkodzenia po zalaniu. Niestety nadal posadzka albo tylko masa samopoziomująca, jest mokra a dokładniej mówiąc gliniasta - da się ugniatać. Płytki zostały jakby wypchnięte do góry w trzech narożnikach i pod schodami na styku z cokołem, także całe płytki podniosły się wzdłuż ostatniego stopnia schodów. Są też pojedyncze pęknięcia w płytkach wzdłuż ścian lub w sąsiedztwie tych wybrzuszonych. Odpadł też cokół na ścianie przez którą przesiąkała woda. Na ścianie narożnej gdzie przesiąkała woda widać okrągłe jasnoszare wykwity pleśni a w kilku miejscach wzdłuż cokołu na ścianie czarne jakby pierścienie na wysokość ok 5cm.

Farba na ścianie odparzyła się w miejscu przecieku wody a tynk uległ skruszeniu. Poradzono mi odkopać ściany i zabezpieczyć dysperbitem i folią kubełkową na całej wysokości ścian ok 145 cm. Ściany są z cegły z zaprawą chyba wapienną, dom obsypany gruntem rodzimym - drobny piach. Ma być zrobiony wykop by ściana się suszyła. Mam obawy czy tak szczelnie zaizolowana ściana nie zaszkodzi piwnicy, czy będzie mogła z niej wychodzić wilgoć na zewnątrz? Czy ściany będą się mogły wentylować? Myślę by osuszyć piwnicę za pomocą agregata do pochłaniania wilgoci ale nie wiem co dalej. Nie wiem jak interpretować wilgoć w piwnicy i pęknięte płytki: 1) czy jest to efekt zalania, nasiąknięcia materiałów i naprężeń z tym związanych oraz długiego czasu na wysuszenie po awarii, czy 2) zawilgocenie to skutki podciekania lub przesiąkania wody przez ściany zewnętrzne piwnicy z gruntu, i nie wiem czym najlepiej dla takich murów wykonać izolację przeciwwilgociową od strony gruntu by nie popsuć czegoś - a informacje o stosowaniu folii kubełkowej i hydroizolacji mam sprzeczne.
Proszę o szybką pomoc, jeśli to możliwe, bardzo zależy mi na czasie.
Z góry dziękuję.

nr 1
nr 2
nr 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe domy jednorodzinne naprawy remonty hydroizolacje porady inwestorom

Mruk

dział 308
temat nr 2244

Murowanie ścian z użyciem pianoklejów. Podest pod kominek


Witam Pana serdecznie.
1. Na wstępie chciałem zapytać co Pan myśli o murowaniu ścianek działowych z betonu komórkowego (Solbet 12 cm) na tzw. pianoklej w obecnych warunkach? Producent jednego z najbardziej rozpoznawalnych pianoklejów dopuszcza murowanie na swój klej w temperaturach nawet do -10 st Celsjusza. Testy wykonywane na YouTube przez zwykłych "roboli" wyglądają obiecująco, siła klejenia nawet po kilku godzinach jest niesamowita (bloczek betonu komórkowego przyklejony do ściany bez podparcia potrafi utrzymać przez dłuższą chwilę blisko 100kg osobę). Znam osoby, które na takim kleju postawiły cały dom i od kilku lat nie widać żadnych negatywnych skutków.
2. Chciałbym zapytać co Pan sądzi o murowaniu na kleje tzw "zimowe" np. Solbet 0,7 m15 "zimowa", która dopuszcza murowanie w temperaturach powyżej 0 stopni Celsjusza?
3. Ostatnie pytanie dotyczy kominka. Czy robiąc wylewki anhydytowe (ok 6cm) na xps 300 12cm powinienem zaszalować miejsce gdzie ma stać kominek i zalać zwykłym betonem bez xps? Jaka byłaby najbardziej poprawna forma wykonania "podestu" pod kominek? Dom posadowiony jest na płycie fundamentowej.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury porady inwestorom porady wykonawcom jastrychy anhydrytowe

M.K.

dział 308
temat nr 2243

Kursy dokształcające dla inżynierów i architektów


Dzień dobry,

Jestem młodym człowiekiem który właśnie kończy kierunek architektura. Z racji tego, że jestem na początku swojej drogi zawodowej uważnie przyglądam się Pana wpisom na FB i nie tylko. Są bardzo pouczające i jednocześnie dobrze pokazują jak ważna jest fizyka budowli. Na uczelni oczywiście mieliśmy taki przedmiot ale nie czuję żeby był on w wystarczającym stopniu zgłębiony. Stąd moje pytanie czy np mógł by Pan polecić jakieś kursy dodatkowe czy też może studia podyplomowe warte uwagi z tego zakresu? Albo może będzie Pan prowadzić taki kurs dokształcający?

Pozdrawiam serdecznie,

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

EWro

dział 308
temat nr 2242

Odnowienie elewacji bez docieplania


Szanowny Panie

 

W związku z planem odnawiania elewacji zewnętrznej domu proszę o poradę dotyczącą tynku na elewacji. Chodzi mi przede wszystkim o zastosowanie nowego tynku bardzo dobrej jakości. Dom usytuowany jest blisko lasu i dostępność światła słonecznego jest ograniczona, wybrałam kolor biały. Mój wstępny wybór padł na tynk silikonowy - nie znam firm produkujących, mogę liczyć tylko na podpowiedź wykonawcy, która może nie być do końca obiektywna.
Ściany domu zbudowane są z cegły typu Max: od zew.grub.18,8cm, od wew. 28,8cm, między nimi płyty styropianowe grub. 6cm. Dom jest wykończony tradycyjnym tynkiem, ostatnią warstwę stanowi mączka marmurowa biała, ale są zielonkawe wykwity w różnych miejscach. W domu nie ma wilgoci. W załączeniu przesyłam badanie domu kamerą termowizyjną.

Pozdrawiam

nr 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe renowacje porady inwestorom

Uzo

dział 308
temat nr 2241

Skutki bezmyślnego wykonawstwa przy posadowieniu domu


Dzień dobry,
Chciałbym zasięgnąć porady odnośnie niestety chyba dość powszechnego zaniedbania / pójścia na łatwiznę budowlańców. Sytuacja jak na zdjęciach, rury zbyt blisko ścian, przerwana papa, do tego połamane kielichy dylatacyjne. W jednym miejscu zupełny brak kielicha dylatacyjnego.
Wspierając się istniejącymi tematami jak 1708, 114 oraz instruktażem 006 będę zabierał się za naprawy hydroizolacji, chciałbym jednak dopytać:

1. Jak podejść do tematu kielichów dylatacyjnych, biorąc pod uwagę iż niektóre z nich są wyłamane do poziomu betonu podkładowego, czy obciąć je wszystkie do poziomu betonu podkładowego?

2. Czy przestrzeń pomiędzy kielichem dylatacyjnym a rurą kanalizacyjną należałoby czymś wypełnić? Obecnie przy spodzie jest tam piasek (z warstwy piasku pod betonem podkładowym).

3. Dodatkowo zastanawiam się czy papa nie wystaje za bardzo poza lico ścian? Jak widać nie jest ona zgrzana a jedynie położona, zbiera się wiec pod nią piach i kurz.

nr 1
nr 2
komentarze: 18
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze hydroizolacje podłogi porady inwestorom

Ernest Kłosowski

dział 308
temat nr 2240

Betonowanie ław w okresie zimy


Proszę o komentarz dotyczący możliwości zastosowania betonu na wykonanie ław fundamentowych, jak we wskazanej recepcie. O ile prawidłowe (w mojej ocenie) jest zastosowanie cementu CEM II klasy 42,5, to brakuje w recepcie informacji nt. stosownych domieszek chemicznych o działaniu obniżającym temperaturę zamarzania wody, przyspieszających wiązanie cementu i redukujących ilość wody (plastyfikatory i superplastyfikatory). Oczywistą oczywistością jest to, że w okresie obniżonych temperatur zachodzi potrzeba zaostrzenia kontroli jakości robót, które decydują o bezpieczeństwie konstrukcji na etapie wznoszenia oraz o zachowaniu wymagań określonych w projekcie, normach lub warunkach technicznych wykonania i odbioru robót. Samo wykonywanie żelbetowych elementów konstrukcyjnych w warunkach obniżonych temperatur jest czasochłonne, kosztowne i trudne technologicznie.

nr 1
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: betony zwykłe fundamenty ławy fundamentowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Bresland

dział 308
temat nr 2239

Słupy drewniane w ścianie działowej murowanej


Projektant zaplanował słupy drewniane 14x14 cm podtrzymujące płatew w ściankach działowych wykonanych z bloczków silikatowych o gr. 12 cm. Czy takie połączenie można wykonać bez uszczerbku dla akustyki przegrody oraz bez przyszłych spękań w miejscu styku (tynk ma być tradycyjny cem.-wap.), czy lepiej przesunąć słupy tak, aby w całości znajdowały się poza ściankami?

nr 1 rzut poddasza
autor: AGJ
komentarze: 7
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy poddasza użytkowe ściany działowe słupy drewniane porady inwestorom porady wykonawcom

igmalion

dział 308
temat nr 2238

Wg której normy obliczać współczynnik przenikania ciepła?


Dzień dobry.
Czy mógłbym prosić o opinię, którą normę należy używać w obliczeniach: PN-EN ISO 6946 z 2008 r. (wymienioną w WT), która jest wycofana czy PN-EN ISO 6946 z roku 2017 - obowiązującą w PKN?
Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ocieplenia porady inżynierom porady architektom projektowanie projekty budowlane


 
 
238
   ...  
227
 
226
 
225
 
224
 
223
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2022 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.