porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie porad, bowiem nie mają kontroli nad ich wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1876

 
 
189
   ...  
178
 
177
 
176
 
175
 
174
   ...  
1
 
 
kisaladawid

dział 308
temat nr 1758

Rury spustowe ukryte w ociepleniu


Panie Jerzy,
Chciałbym wykonać rurę spustową odprowadzającą wodę z tarasu ukrytą pod warstwą elewacji - jak to najlepiej zrobić? Rura wpustu oraz przelewu bezpieczeństwa ma średnicę 110 mm i ma przekrój okrągły, z tego co się zorientowałem rury spustowe podtynkowe mają przekrój prostokątny, więc pojawia się problem zmiany przekroju poprzecznego rury. Dodam, że ocieplenie będzie miało grubość 20 cm.
nr 1 autor: Dawid Kisała
nr 2 autor: Dawid Kisała
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego rynny i rury spustowe porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

SB

dział 308
temat nr 1757

Okna 2- czy 3-szybowe w domach?


Dzień dobry.
Mam pytanie odnośnie okien dwu- i trzyszybowych. Okna dwuszybowe mają większą wartość współczynnika przenikania ciepła U, ale jednocześnie wyższą transmisyjność, dzięki czemu pojawiają się większe zyski od promieniowania słonecznego. Okna trzyszybowe charakteryzują się mniejszymi stratami ciepła przez przenikanie, ale jednocześnie i mniejszymi zyskami słonecznymi. WT2021 sprawia, że większość modeli okien dwuszybowych nie będzie możliwa legalnie do zastosowania. Czy jest możliwe, aby "nielegalne" okna dwuszybowe okazywały się (przynajmniej w niektórych przypadkach) rozwiązaniem dającym niższe wartości EK niż "legalne" okna trzyszybowe?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne projekty budowlane porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV okna drzwi

mrpiter

dział 308
temat nr 1756

Pokrywanie nierównego fundamentu hydroizolacją typu KMB


Jestem w takcie rozmów z potencjalnymi ekipami, które w przyszłym roku mogłyby rozpocząć budowę mojego domu. Mam pytanie odnośnie wykonania hydroizolacji murowanej ściany fundamentowej przy użyciu masy KMB.
Jeden z wykonawców twierdzi, że bloczki fundamentowe generalnie nie są równe i o ile od zewnętrznej strony można bez problemu tak murować żeby było równo i wtedy masę nałoży się bez problemu o tyle od strony wewnętrznej mur będzie nierówny że względu na różne wymiary bloczków gdyż różnice sięgają kilku mm. W związku z tym mówi, że zanim zrobi się izolacje z KMB trzeba by było zrobić tynk od strony wewnętrznej żeby powierzchnia była równa. Mógłby się Pan do tego odnieść? Jeśli wykonawca ma rację to po jakim czasie od zrobienia tynku można by było nanosić masę KMB? Dopiero gdy tynk osiągnie jakąś konkretną wilgotność?

komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje fundamenty porady inwestorom porady wykonawcom

Sylwia.La.

dział 308
temat nr 1755

Likwidacja nierówności betonu podkładowego podłogi


Wykonano beton podkładowy podłogi - na ściany fundamentowe pokryte masą KMB przyklejono dylatację ze styropianu EPS-80, następnie na pospółce ułożono folię kubełkową kubełkami do góry na zakład 20 cm. Po wyłożeniu betonu wykonawca wyrównał łatami drewnianymi i zagęścił łatą wibracyjną. Wyznacznikiem poziomu był styropian przyklejony do ścian fundamentowych.
Po zdjęciu folii budowlanej okazało się, że na środku jednego z pomieszczeń powstała nierówność - "górka" o powierzchni 1,5 na 2 m, wyżej o około 1,5 cm. W pozostałych miejscach odchylenia o około 0,5 cm.

Mam pytanie, jak usunąć tę jedną nierówność? Czy odpowiednie będzie zastosowanie szlifierki podłogowej z tarczą diamentową gruboziarnistą czy drobnoziarnistą (żeby uzyskać później dobrą przyczepność hydroizolacji)?

Do wykonania mamy jeszcze beton podkładowy w kolejnych pomieszczeniach. Jak wypoziomować beton podkładowy po wyłożeniu betonu, żeby uniknąć takich nierówności?
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadzki betonowe betony zwykłe błędy wykonawcze porady inwestorom porady wykonawcom

Agnieszka i Marcin

dział 308
temat nr 1754

Błędy w montażu stolarki okiennej


Panie Jerzy,
Proszę o pomoc i ocenę poprawności montażu okien oraz procedurę naprawy popełnionych błędów:
1. Okna montowane na ciepłym parapecie, wystające 1cm poza obrys muru. Otwory okienne przygotowane według procedury: wypełniono zamki w Porotherm masą PCC z dodatkiem piasku kwarcowego; poziomy glif wyrównany, zaciągnięty siatką i klejem; z zewnątrz otwór zaciągnięty klejem po obwodzie. Kiedy przyjechałem na budowę było montowane ostatnie okno. Okna podparte pod ciepłym parapetem, w 2 punktach (rogach) plastikowymi podkładkami niezależnie od szerokości okien (od 80 do 220cm). Podkładki mają wysokość około 8mm co wynika nie z nierówności glifu a chęci podniesienia szczytu okna do tego uzgodnionego na pomiarze. Szpara między glifem a parapetem wypełniona pianką Tytan Energy 2020, na pierwszych 6, 7 cm (sam parapet), pod ramą okienną pustka i od strony zewnętrznej minimalna ilość pianki i kleju na licowaniu ściany i parapetu. Okna montowane mechanicznie do podłoża za pomocą kołków montażowych (2 na okno) przewierconych przez ramę okienną, ciepły parapet i drewniane kliny (kliny zostały wbite młotkiem w wybity otwór w poziomym glifie). Nie stosowano szyn V. Kolejne kołki na ścianach bocznych (po 2) i w nadprożu (2). Z zewnątrz widać już jak niespełna po kilku dniach część parapetu zewnętrznego opadła w miejscu łączeń. Dodatkowo wewnątrz budynku widać jak piana podniosła parapet powyżej podkładek, co spowodowało przekos parapetu. Już zdążyłem doczytać że parapet powinien być podparty na całej długości. Jak można to naprawić bo mi do głowy przychodzi:
- demontaż, oczyszczenie i ponowny poprawny montaż już z ciepłym parapetem bezpośrednio na glifie (opuszczenie okna nie przeszkadza mi), lub
- demontaż parapetu bez stolarki okiennej i zamiana na podwalinę systemową ciepłą, którą będzie można klinować (purenit, modulotherm), według procedury wskazanej w jednej z wcześniejszych porad.
2. Na kołki montażowe przewiercone przez ramę okienną nie został nałożony żaden uszczelniacz, czy jest to poważnym błędem?
3. Podczas montażu ostatniego okna, pomiędzy ciepłym parapetem a oknem stosowano symboliczną ilość akrylu uszczelniający Soudal VapourSeal, ciepłe parapety pozbawione taśmy rozprężnej.
4. Okno HS szerokości 240cm na ciepłej podwalinie systemowej (Modulotherm). Okno wypoziomowane za pomocą plastikowych podkładek w rozstawie co ok 60cm. Przestrzeń między płyta fundamentową a podwalina wypełniona pianką Tytan 2020. Okno wysunięte 1cm poza mur. Okno ustabilizowane po obwodzie w kilkunastu punktach. Moje obawy budzi brak dylatacji w pionie na odcinku ok 150cm po lewej stronie i na odcinku ok 50cm po prawej stronie okna patrząc z wnętrza budynku. Patrząc z zewnątrz budynku sytuacja jest lepsza, zarówno z prawej jak i z lewej strony dylatacja to ok 8-10mm. Glify nie były pionowane, zostały jedynie wypełnione zamki zgodnie z wytycznymi z pomiaru (wypełnienie zrobiono po pomiarze). Okno wystawione na kierunek południowo-zachodni, w okleinie drewnopodobnej, świetnie oświetlone.
5. W drugim HSie (3.5m) podczas montażu zauważyłem, że ciężko chodzi. Dzisiaj sprawdziłem dokładnie poziom i wygląda, że okno nie jest wypoziomowane w 100%, narożnik dolny pod fixem jest minimalnie wyżej.
6. Montaż taśm wykonano w następujący sposób:
- wewnątrz taśma „inteligentna” o współczynniku Sd z zakresu 0.39 do 5.5.
- na zewnątrz taśma o współczynniku o współczynniku Sd < 0.7.
- pod HSami i oknem tarasowym zamontowano taśmy EPDM przymontowane do masy KMB za pomocą kleju Illbruck SP025.
Teoretycznie mogą występować przypadki gdy taśma zewnętrzna będzie miała Sd większe od Sd taśmy wewnętrznej. Czy jest to błąd?
Po dokładnym obejrzeniu okien z punktu pierwszego wysłałem wykonawcy zdjęcia z prośba o poprawienie montażu zgodnie ze sztuką, od tygodnia niestety nie uzyskałem informacji zwrotnej. Ktoś ma się ze mną kontaktować w przyszłym tygodniu. Ze względu na znalezione przeze mnie błędy wstrzymałem płatność za brakującą połowę zlecenia. Proszę o pomoc i wskazanie ew. procedury naprawy jaką można wykorzystać w opisywanych przypadkach.
Z góry dziękuje za pomoc.

nr 1 HS brak dylatacji (punkt 4)
autor: Marcin
nr 2 Podparcie HS
autor: Marcin
nr 3 Pustka pod rama okienna (punkt 1)
autor: Marcin
nr 4 Opadniety parapet
autor: Marcin
nr 5 Klinowanie parapetu w rogu okna
autor: Marcin
komentarze: 15
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze stolarka PCV porady inwestorom

MARADAWOJ

dział 308
temat nr 1753

Problem z posadowieniem na płycie z wysokim poziomem wody gruntowej


Dzień dobry,
Panie Jerzy, proszę o pomoc w odpowiednim doborze hydroizolacji płyty fundamentowej. Mamy bardzo trudne warunki gruntowe - podłoże gliniaste oraz woda gruntowa powyżej poziomu posadowienia (około 0,4 m poniżej poziomu gruntu). Na chwilę obecną jest wykonana wymiana gruntu w warstwach: geowłóknina 175 g/m2, kliniec dolomitowy 30 cm, geowłóknina 175 g/m2, piasek gr. 30 cm. Niestety piasek firma wykonawcza zrobiła niezgodnie z projektem oraz umową t.j. zamiast piasku grubego - zastosowała drobny i na dodatek równoziarnisty (pomimo próśb o deklaracje dla piasku, takowej nie otrzymaliśmy, więc domyślam się że jej nie ma). Zrobiliśmy badanie pod kątem uziarnienia piasku i sprawdzenia czy jest wysadzinowy - na szczęście zgodnie z badaniami nie jest. Natomiast nie zagęszcza się - dlatego jako jedno z rozwiązań rozważamy zazbrojenie podkładu betonowego siatką fi 6 150/150 w jednej warstwie. Podkład z betonu B20, gr. 15 cm.
Z piasku na bieżąco wypompowywana jest woda, co pozwala czasowo obniżyć poziom wody raz z lepszym i raz z gorszym skutkiem, natomiast piasek jest stale mokry. Pomimo próśb kierownika - wykonawca nie wykonał drenażu wykopu - a wykonywanie go w tej chwili jest praktycznie niemożliwe - za blisko istniejącego budynku.
Jaka izolacja płyty fundamentowej będzie najbardziej odpowiednia dla powyższych warunków (w dokumentacji papa termozgrzewalna - rozważaliśmy papę Icopal 4,0 Icopal SBS w jednej warstwie, natomiast po lekturze odpowiedzi odnośnie izolacji - już sami nie wiemy co będzie dobrym rozwiązaniem) . Domyślam się, że będzie problem z wyschnięciem podkładu betonowego. Prace po doświadczeniach z wykonawcą od robót ziemnych - prawdopodobnie wykonywać będziemy sami.

komentarze: 2
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje posadowienia na płycie porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

swiatlow

dział 308
temat nr 1752

Betonowy zbiornik na wodę deszczową pod podjazdem


Panie Jerzy - kilka pytań w sprawie instalacji szczelnego betonowego zbiornika na deszczówkę - temat bardzo na czasie w naszym kraju. Zbiornik 10 m3, prostokątny, planowane posadowienie pod podjazdem do na działce. Zbiorniki plastikowe odrzucam ze względu na stosunek pojemności do ceny oraz ich nośność.

1) Zapewnienie szczelności - zamawiane z betoniarni zbiorniki są z reguły pomalowane "czarnym czymś" - z pewnością daleko temu do poprawnej hydroizolacji. Czy instalując taki zbiornik trzeba kierować się analogicznymi technikami jak przy fundamentach - czyli beton podkładowy, hydroizolacja pozioma i pionowa od zewnątrz? Czy może w tym przypadku jest to przerost formy jako że od wewnątrz zbiornik tak czy inaczej ma cały czas kontakt z wodą?

2) Zbiornik pod podjazdem - czy betonowy zbiornik ma zapewnioną wystarczającą nośność, aby spokojnie posadowić go pod podjazdem? Czy należy zwrócić uwagę na jakieś konkretne parametry zbiornika w takim przypadku lub wykonać dodatkowe prace dla zapewnienia nośności podjazdu?

3) Czy jest jakaś optymalna (lub wręcz wymagana) głębokość posadowienia takiego zbiornika (zakładając brak wód gruntowych) pod poziomem terenu?

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: zbiorniki wody technologicznej zbiorniki wody pitnej zbiorniki gnojowicy szamba szczelne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

swiatlow

dział 308
temat nr 1751

Więźba dachowa na wiązarach i wentylacja poddasza nieużytkowego


Panie Jerzy - kilka pytań w sprawie konstrukcji dachu z wiązarów prefabrykowanych, nawiązując do odpowiedzi już znalezionych we wcześniejszych poradach:

1) Planowane mocowanie wiązarów do murłaty - zmiana dzięki odnalezionym tutaj odpowiedziom - większość firm preferuje kotwienie bezpośrednio do wieńca. Czy zakładana w projekcie murłata 20x10 cm dla wiązarów krytych dachówką ceramiczną to standardowa (odpowiednia) grubość?

2) Mocowanie przy użyciu złączy kątowych Strong Tie ABR Classic (po obu stronach wiązara) i ocynkowanych wkrętów Simson CSA - również wspomniane w serwisie (zmiana z gwoździ pierścieniowych zalecanych przez firmę). Pytanie dotyczy wpisu w projekcie - "jako podpory wiązarów założono z jednej strony podporę stałą, a z drugiej jako podporę przesuwną". Rozumiem ze chodzi np. o złącze typu Strong Tie ACRL. Nie znalazłem informacji w serwisie na ten temat - czy może Pan w skrócie rozjaśnić konieczność stosowania takich połączeń po jednej stronie wiązarów (zamiast użycia wkrętów czy gwoździ) i stojacych za tym podstaw fizyki?

3) Poddasze nieużytkowe, ocieplenie w pasie dolnym (strop) wełną, krycie dachówką cramiczną - czy zakładane w projekcie dopuszczalne obciążenie poddasza nieużytkowego <150kg/m2 (pas dolny 50 kg/m2) jest wystarczające (standardowe) w takim przypadku?

4) Poddasze nieużytkowe - ściany szczytowe w postaci szkieletowej, obite OSB25 - jaka jest Pańska opinia dla takiego rozwiązania w porównaniu do wersji murowanej wzmacnianej wieńcem skośnym? Pytanie powstaje z natłoku "porad" i informacji (z różnych stron) o zaleceniach dla wersji murowanej ze względu na wiekszą sztywność, siłę wiatru w Polsce i tym podobnych argumentów.

5) Wentylacja poddasza nieużytkowego, nieogrzewanego z ociepleniem na stropie - czy dobrze zrozumiałem wpis (jak dobrze pamiętam w książce), że w takim przypadku wystarczą odpowiednio duże otwory w ścianach szczytowych aby zapewnić poprawną wentylację poddasza i poszycia? Co z szeroko i szczegółówo omawianymi szczelinami w okapie czy podbitce okapu i odpowiadającymi im gąsorami czy dachówkami wentylacyjnymi - zbędne w takim przypadku czy nadal konieczne mimo otworów w ścianach szczytowych?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe dachy poddasza nieużytkowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

stanl12

dział 308
temat nr 1750

Dylatacje obwodowe i w progach drzwi przy układaniu paneli podłogowych


Jestem przed układaniem paneli podłogowych u góry. Panel 8 mm dobrej firmy z V-fugą. Będą układane na całej górze oprócz łazienki. Wszędzie podłogówka niskotemperaturowa, grzanie z pompą ciepła.
Pytanie podstawowe czy można ułożyć panele na tej powierzchni tylko z dylatacjami obwodowymi, pomijając te w drzwiach?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom podłogi podłogi ogrzewane

Maria CS

dział 308
temat nr 1749

Błędy w ociepleniu dachu z poddaszem nieużytkowym


Witam serdecznie.

Korzystałam z Pana porady 2 lata temu gdyż wtedy chodziło o ocieplenie stropu poddasza nieużytkowego. Kierownik budowy nakazał jednak ocieplić dach a nie strop. Od spodu krokwi nakazał zabić folią. W ostatnią zimę okazało się że na folii było mnóstwo kropli wody od strony poddasza i woda kapała na strop i z sufitu lała się do pokoju dzieci. Po oględzinach kierownik budowy stwierdził, że dach nadaje się do przełożenia ponieważ folia przecieka. Naszym zdaniem folia była ułożona poprawnie tzn. białą stroną w domu, niebieską na zewnątrz. Po oderwaniu kawałka folii i polaniu wodą okazało się że woda przecieka przez folię jak przez sito. W dodatku po dotknięciu sypie się biała warstwa jak mąka. Folia kupowana była w hurtowni budowlanej a była to folia dwuwarstwowa.
Bardzo proszę Pana o pomoc.

Z góry dziękuję.


Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze dachy ocieplenia poddasza nieużytkowe porady inwestorom


 
 
189
   ...  
178
 
177
 
176
 
175
 
174
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie porad, bowiem nie mają kontroli nad ich wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.