porady i konsultacje budowlane

Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

o co pytali inni?       porady budowlane

© All rights reserved. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami.

Wpisz nieodmienialną część szukanej frazy, np. "ław",
a będą wyświetlone wyniki zawierające wszystkie odmiany:
ław, ławą, ławami, ławy, ława, ławie itd.
  

znalezionych tematów: 716
 
 
73
   ...  
62
 
61
 
60
 
59
 
58
   ...  
1
 
 
Piotr K.

dział 308
temat nr 598

Ratowanie przebarwionego komina na poddaszu


Dzień dobry. Mam do Pana pytanie. Mam na poddaszu użytkowym stary komin otynkowany. Na tynku są ciemne śmierdzące plamy i coś podobnego do zacieków. Aby nie zmniejszać szerokości korytarza chciałbym go czymś odnowić ale nie wiem czym. Jest może jakaś gładź lub coś odpornego na te plamy i nie będzie pękać?

Odpowiedź płatna
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne kominy remonty porady inwestorom

Justyna B.

dział 308
temat nr 597

Konsultacja projektu w zakresie termo- i hydroizolacji


Witam,
zwracam się z prośbą o informację ile kosztowałaby ocena projektu domu jednorodzinnego pod kątem termo- i hydroizolacji - z ewentualnymi wytycznymi dla wykonawcy? Nasz projekt nie zawiera szczegółowych informacji, a mamy problem z wodami gruntowymi. Nie do końca ufamy też wiedzy wykonawcy.
Bardzo proszę o szybką odpowiedz.
czytaj odpowiedź

patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady architektom

Michał T-ski

dział 308
temat nr 596

Bezbarwna posadzka z żywicy


Witam!
Sądzę że Pan mi pomoże. Mianowicie, chciałbym na przedpokoju o powierzchni 9 m2 zrobić podłogę z żywicy i uzyskać taki efekt mniej więcej jak na zdjęciu w załączniku, ale nie wiem jak się za to zabrać. Wiem tyle że muszę zrobić wylewkę na jastrych, który jest aktualnie by podnieść 9 mm do zrówna z poziomem reszty posadzek.
Nie wiem jaki rodzaj wylewki był zastosowany na zdjęciu żeby uzyskać takie mazy? Przeczytałem już chyba ze 100 różnych forów na ten temat i nikt konkretnie nic nie pisze. Tylko że ma plusy i minusy no i setki linków do firm które je robią, a ja chce to sam zrobić.
Proszę o pomoc i z góry dziękuję!

Odpowiedź płatna
patrz także: posadzki chemoutwardzalne porady inwestorom porady wykonawcom

Adrian S.

dział 308
temat nr 595

Czy ocieplanie wełną jest niebezpieczne?


Witam,

W przykładzie z życia wzięte opisał Pan przypadek, gdzie po analizie cieplno-wilgotnościowej ścian plebanii w Choroszczy okazało się że trzeba zamienić styropian na wełnę mineralną. Jestem obecnie na etapie ocieplania ścian z Silki 24cm nowo budowanego domu jednorodzinnego. Zastanawia mnie spotkany ostatnio komentarz w jednej grupie na fb, że nie warto stosować wełny mineralnej bo ona kumuluje wilgoć w wyniku deszczy i silnego wiatru z okresu jesiennego, że potem wilgoć nie zdąży odparować przed mrozami i będzie długo utrzymywała się w zimie – co przełoży się na koszty ogrzewania. Czy to są słuszne obawy?

czytaj odpowiedź

patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego ocieplenia porady inwestorom

Tomasz Pi

dział 308
temat nr 594

Dziwne ocieplenie dachu przez dewelopera


Witam,
kupiłem dom w zabudowie szeregowej. Zastałem takie warstwy ocieplenia ścian:
- blachodachówka, łaty, folia wiatroszczelna,
- 15 cm wełny szklanej,
- folia paroizolacyjna,
- 5 cm wełny,
- płyta k-g.
Z porównania z Pana książką widzę że jest to niewłaściwe ułożenie. Deweloper na początku stwierdził, ze trzeba będzie wszystko zrywać i wyjmować tak aby, folia izolacyjna została ułożona zaraz za płytą k-g bo tak jest w projekcie. Teraz wycofuje się z tego i twierdzi, że taka kolejność ocieplania jest stosowana w Niemczech.
Nie wiem co robić i czy zgodzić się na pozostawienie tego stanu?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane dachy dachówki blaszane - blachodachówki porady inżynierom

Tomasz Kurpas

dział 308
temat nr 593

Posadowienie na płycie z termoizolacją nad płytą


Dzień dobry Panie Jerzy,
w najbliższym czasie zaczynam moją przygodę z budową domu. Mam kilka pytań dotyczących posadowienia z termoizolacją na płycie. Otóż wg projektu dom ma być posadowiony na płycie fundamentowej na poziomie -0,4m, dodatkowo należy wymienić grunt na głębokość -1.0m. W projekcie pisze aby wymienić 30 cm na tłuczeń, następnie 15cm piasek, 10cm chudy beton, 2 razy papa podkładowa płyta żelbetowa 30 cm. Projekt nie przewiduje opaski przeciwwysadzinowej.
Chcę wykonać pracę zgodnie ze sztuką więc chcę zasięgnąć Pana wiedzy i skonfrontować projekt z rysunkiem 1.19-13. Oto moje pytania:
-czy jako tłuczeń może być zastosowany dolomit czy tylko koniecznie musi być żwir gruboziarnisty
-czy jako izolacja może być użyta papa czy hydroizolacja polimerowo bitumiczna bezrozpuszczalnikowa? jeżeli tak to lepiej zastosować jednoskładnikową czy dwuskładnikową, czy użyć najpierw jakąś masę podkładową?
-czy zastosowanie opaski przeciwwysadzinowej jest konieczne?
-projekt nie przewiduje również drenażu, jest konieczny?
-jako dwie pierwsze warstwy ścian na rysunku w książce jest zaznaczony pustak lub bloczek termiczny, w moim projekcie projektant przyją dwie warstwy z bloczków fundamentowych a na tym dalej porotherm. Czy można w celu zniwelowaniu mostków użyc tam bloczka silikatowego 400? czy ma Pan inną propozycje?

Badania geotechniczne stwierdziły:
-0-30 humus
-30-90 piasek średni żółty, stopień zagęszczenie 0,38
-90-210 piasek średni żółty, stopień zagęszczenia 0,4
-210-300 piasek gliniasty lokalnie przewarstwiony piaskiem średnim, ciemno żólty
Głębokość zwierciadła wody 0,9 m.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie ocieplenia porady inwestorom porady inżynierom

Iwona

dział 308
temat nr 592

Jaką stosować membranę kubełkową?


Jaką należy stosować membranę kubełkową do ochrony hydroizolacji i ocieplenia fundamentów - PE czy HDPE?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego membrany kubełkowe fundamenty porady inwestorom porady wykonawcom

pistach

dział 308
temat nr 591

Naprawa betonu po zdjęciu szalunków


W jaki sposób naprawić uszkodzenia betonu powstałe podczas ściągania szalunków. Wg wykonawcy deska "złapała" beton i stąd te uszkodzenia.

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze naprawa żelbetu porady inwestorom porady wykonawcom

andre

dział 308
temat nr 590

Rozstaw rur w ogrzewaniu podłogowym, a antresola


We wstępnym projekcie ogrzewania podłogowego obliczeniowy rozstaw rur ogrzewania podłogowego o średnicy 16 mm wynosi 10, 15, 25 i 30 cm przy jastrychu anhydrytowym gr. ~5 cm. Projektant powiedział, że ograniczymy maksymalny rozstaw rur do 20 cm ze względu na możliwe różnice w odczuwaniu ciepła nad rurą i poza nią natomiast nie do końca uzasadnił to ograniczenie. Jak zdefiniować graniczną odległość pomiędzy rurami z punktu widzenia fizyki budowli? Czy orientacyjnie można ją zdefiniować dla ww. założeń przy temperaturach w pomieszczeniach 20 stopni?

Drugie pytanie. Otwarta strefa dzienna parteru obejmuje salon, jadalnię, kuchnię i komunikację. Nad całym salonem jest otwór w stropie więc kubatura pomieszczenia powiększana jest w obliczeniach o poddasze. Tam rury w pętli salonu mają gęstszy rozstaw niż pozostałe fragmenty strefy dziennej (co 10 cm), ale i tak brakuje mocy grzewczej dla salonu. W obliczeniach nie jest uwzględniane to, że całość stanowi jedną otwartą przestrzeń. Czy w rzeczywistości wpływ kuchni, jadalni i komunikacji na komfort cieplny w salonie będzie nieistotny? Czy wiąże się to ze sposobem wymiany ciepła przez promieniowanie? Z uwagi na brak mocy w salonie pod dwoma oknami mają pojawić się dwa grzejniki zasilane niskotemperaturowo.

parter_strefa_dzienna
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli mikroklimat mostki cieplne projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

Łukasz1983

dział 308
temat nr 589

Przygotowanie domu SSO na zimę


Panie Jerzy mam pytanie odnośnie prawidłowego zabezpieczenia otworów na drzwi i okna rys.1 przed okresem zimowym . Czy wystarczy zostawić szczelinę wentylacyjną pod nadprożem okiennym, oraz jakiej szerokości. Jakich materiałów użyć do zamknięcia. Czy powinno się zabezpieczyć również otwory przy więźbie dachowej gdzie będzie w przyszłości będzie podbitka rys.2 Martwi mnie również styrodur w warstwie cokołu rys.3, czy gryzonie nie zrobią szkód, ponieważ okna planuję wstawić w przyszłym roku a ocieplić w kolejnym.
komentarze: 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom


 
 
73
   ...  
62
 
61
 
60
 
59
 
58
   ...  
1
 
 
2007-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone dla Biuro Doradztwa Budowlanego mgr inż. Jerzy Zembrowski, Białystok. All rights reserved.
wykonanie choruzy.pl ©