porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1635

 
 
165
   ...  
154
 
153
 
152
 
151
 
150
   ...  
1
 
 
AndrzejM

dział 308
temat nr 1518

Ocieplenie żelbetowych skosów w dachu


dzień dobry,
chciałbym się zapytać, jak poprawnie ocieplić skosy żelbetowe? Zastanawiałem się czy 15cm styropianu na płycie żelbetowej oraz dodatkowo 15cm wełny pomiędzy krokwie będzie to dobre rozwiązanie? Czy raczej nie mieszać materiału termoizolacyjnego. a jeżeli już zastosować oba to gdzie wykonać jakieś pustki powietrzne? Pytanie też o płatew na skosie. obłożyć ją wełną, czy styropianem?
Zastanawiałem się nad wykonaniem takiej przegrody:
- dachówka ceramiczna
- łaty co ok. 40cm 4x6cm
- kontrłaty 5x2,5cm
- folia paroprzepuszczalna
- krokiew/wełna mineralna (0,035W/mK) 16/15 cm
- styropian (0,038W/mK) 15cm
- folia polietylenowa
- płyta żelbetowa
- tynk cementowo-wapienny

nr 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy domy jednorodzinne ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady inżynierom

Miłosz Malek

dział 308
temat nr 1517

Okna dachowe i szpalety do łazienki


Stoję przed wyborem okien dachowych do łazienki i klatki schodowej i nie wiem jakie wybrać drewniane, drewniane z powłoką akrylową czy może drewniane z powłoką poliuretanową albo PVC ? Co Pan sądzi o akcesoriach montażowych typu szpaleta, opaska docieplająca, zestaw izolacyjny, kołnierz paroszczelny. Myślałem o oknach największego Polskiego producenta ponieważ on ma tylko nawiewniki V 22 które Pan poleca do okna łazienkowego z wentylacja hybrydową.
komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy okna dachowe porady inwestorom

rjazwiec

dział 308
temat nr 1516

Strefa bezokapowa połączona z dachem


Moje pytanie dotyczy rozwiązania okapu w dachu bezokapowym. Wiem, że okap jest lepszy, ale czasami względy estetyczne przeważają i chciałbym to zrobić dobrze. W projekcie gotowym, który zakupiłem jest pokazany detal okapu wg załączonego rysunku.
Na etapie rozmów z wykonawcami dachu ustaliliśmy inny układ warstw (załączony drugi rysunek).
Dach jest prosty dwuspadowy o nachyleniu 40st; bez okien połaciowych i komina (tylko wentylacja kanalizacji i wyrzutnia wentylacji mechanicznej). Długość połaci od kalenicy do okapu 5,3 m. Bezpośrednio pod dachem jest strych, który będzie używany jako przechowalnia. Strop żelbetowy. Tylko nad salonem otwarcie do dachu.
Warstwy 2 i 3 z rysunku nowego układu warstw ostatecznie będą wykonane zintegrowaną membraną Corotop Metal. Warstwa 6 to będzie membrana Corotop Red Strong.
Rozwiązanie okapu poza zmianą warstw dachu będzie wykonane prawdopodobnie tak jak w projekcie gotowym. Jednak mam co do tego rysunku kilka wątpliwości.

1. Czy w miejscu, które zaznaczyłem na detalu kolorem zielnym nad deską czołową (9) powinna być jakaś warstwa wiatroizolacyjna? Jeśli tak to czy wystarczy folia pe 0,2 przymocowana do powierzchni krokwi do pod deską czołową na zakład pod pas nadrynnowy (10), czy może musi tu być membrana paroprzepuszczalna?

2. Element nr 12 jest opisany jako blacha perforowana. Na stronie 95 Pana książki jest informacja, że powierzchnia wlotów i wylotów szczeliny wentylacyjnej powinna wynosić 1/300 powierzchni połaci, co w przypadku mojego dachu oznacza szczelinę na całej długości o szerokości 1,77 cm. Ja będę miał szczelinę 2,5 cm (na wysokość kontrłat), więc logiczne wydaje mi się, że prześwit względny tej blachy powinien wynosić ~71%. Jednak z dedykowanych taśmy ochronnych sprzedawanych w hurtowniach dachowych produkt o największym prześwicie względnym jaki znalazłem to siatka PVC o prześwicie 49%. Rozwiązaniem byłoby podwyższenie kontrłat do 3,6 cm jednak to wymaga zamawiania produktu niestandardowego, który jest sporo droższy. Łaty 6x6 zastosowane jako kontrłaty to też spora różnica w cenie.
Rozważam też zakup siatki ze stali nierdzewnej (drut 0,5 mm oczko 2x2 mm prześwit 80%) jednak dekarz est bardzo niechętny takiemu rozwiązaniu, bo taką siatkę trzeba by było ciąć na paski po 7,5 cm i brzegi miałaby kolczaste i mogła by uszkodzić membranę.
Czy jest może jakiś inny patent na rozwiązanie tego problemu.

Podobny problem mam z gąsiorem. Każdy z dekarzy, z którymi rozmawiałem proponuje jakiś rodzaj wentylowanej listwy podgąsiorowej takiej jak załączona listwa Ruukki. Już na oko widać, że w jej przypadku prześwit jest zdecydowanie za mały. Nie udało mi się wymyślić sensownego zastępstwa dla tej listwy. Może jest Pan w stanie podpowiedzieć czego szukać.

3. Czy zakończenie styropianu jest zaplanowane poprawnie? Czy może styropian powinien sięgać tak jak zaznaczyłem na czerwono?

4. Ciemnym niebieskim zaznaczyłem poziom planowanej podłogi z desek na legarach. Pod deskami będą przewody instalacji wentylacyjnej, część przewodów elektrycznych i teletechnicznych. Pod deski będzie zrobiona dodatkowa izolacja nasypowa.
Czy powinienem pogrubić warstwę wełny i przesunąć paroizolację do linii narysowanej jasnym niebieskim?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

nr 1 Detal okapu z projektu gotowego
autor: DZ
nr 2 Corotop Metal
nr 3 Corotop 180g
nr 4 Listwa podgąsiorowa
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne domy murowane ocieplenia poddasza nieużytkowe porady inwestorom

Piotr Gawlik

dział 308
temat nr 1515

Posadzka, najazd i schody w garażu


Poziom "0" budynku zaprojektowano na wysokości 30 cm nad poziomem terenu. Wieniec fundamentowy ma być wykonany tak, aby góra betonu podkładowego była 10 cm poniżej góry wieńca, co umożliwi połączenie hydroizolacji pionowej ściany fundamentowej z izolacją poziomą betonu podkładowego. Załączony Rys.1.
Poziom posadzki w garażu projektowany jest 30 cm poniżej poziomu "0" budynku - na równo z poziomem terenu. Załączam rzut.
Wjazd do garażu będzie zaprojektowany tak jak radził Pan w odpowiedzi na moje pytanie w poradzie nr 256. Wieniec będzie 5 cm nad poziomem betonu podkładowego. Rys. 2.
Jak poprawnie zaprojektować wieniec ściany fundamentowej w pozostałej części garażu?
Czy poprawnym jest, aby górny poziom wieńca w garażu był na tej samej wysokości co górny poziom wieńca w części mieszkalnej? Czy beton podkładowy w garażu może być poniżej wieńca, na wysokości bloczków betonowych? Rys.3. Jeśli nie, to czy należy zaprojektować wieniec wyższy niż 24 cm, tak aby sięgał głębiej?
W przypadku utrzymywania w garażu temp. 7 stopni, czy należy wykonać ocieplenie ściany między częścią mieszkalną? Rys.4.

nr 1 Rys.1 Fundament i podłoga na gruncie w części mieszkalnej
nr 2 Rys.2 Wjazd do garażu
nr 3 Rys.3 Fundament i podłoga na gruncie w garażu
nr 4 Rys.4 Przejście z garażu do części mieszkalnej
nr 5 Usytuowanie garażu względem domu
komentarze: 10
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane garaże ocieplenia podłogi porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

stanl12

dział 308
temat nr 1514

Dylatacje podłogi ogrzewanej


Mam pytania odnośnie dylatacji w moim domku.
1) Wężownica będzie rozkładana niedługo. W marcu będzie wylewany jastrych cementowy. Czy tak jak jest na rzutach projektu co jest ok? Czy może Pan na rzutach domu nanieść jak Pan to widzi. Najbardziej mnie interesuje salon i jak on tam musi być dzielony. Płytki będą panelowe długie i jakiś efekt wizualny to musi mieć a zarazem zgodne to musi być z fizyką aby nie było problemów później.

2) Nie wiem w którym kierunku takie płytki lepiej ułożyć. Czy można zaczynać od dylatacji aby w tym miejscu była fuga lub inny elastyczny wypełniacz?

3) Co z podłogą pływającą? W miejscach dylatacji może ona przecinać ją normalnie? Układanie do i od dylatacji jest tylko ważne przy podłodze klejonej do podłoża oraz przy kaflach?

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
komentarze: 9
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy ogrzewane dylatacje porady inwestorom

klocki

dział 308
temat nr 1513

Błędnie wykonany jastrych anhydrytowy


Co to za "kotki" na wylewce anhydrytowej? Wylewka zrobiona trzy tygodnie temu. Tydzień temu zaczęliśmy wietrzyć pomieszczenie. Jest nieogrzewane, temperatura 10-12 stopni.

nr 1
komentarze: 5
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze jastrychy anhydrytowe budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

tomaszkonrad

dział 308
temat nr 1512

Ratowanie posadowienia na płycie żelbetowej z błędami


Przed wykonaniem płyty został wymieniony grunt, zlecono badanie gruntu, wynik b. dobry. Płyta została wykonana, na czas zimy grudzień-styczeń przykryta folią PE.
Opaska nie została wykonana - opaskę zrobi ekipa budowlana odpowiedzialna za SSO.
Widzę też że już popełniliśmy kilka błędów, które chciałbym naprawić (brak betonu c16/20 pod kątem 30stopni, brak masy polim-bitum. Rozumiem, że teraz przed ekipą odpowiedzialną za SSO jest następujący zakres prac w celu wykonania hydroizolacji poziomej na płycie i pionowej po obwodzie, po kolei:
Zdjęcie folii PE
Mury:
ułożenie membrany HDPE zgrzewana na zakładkach
Od zewnątrz: masa polimerowo-cementowa
styropian EPS-100
na płycie:
Ponowne ułożenie folii PE
ułożenie styropianu XPS
Na styropianie ułożenie folii aluminiowej refleksyjnej
Dodatkowa warstwa styropianu XPS
Między płytą a murami wykonanie wykładki dylatacyjnej styropian EPS-70

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
komentarze: 9
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie porady inwestorom hydroizolacje ocieplenia

Beata

dział 308
temat nr 1511

Ocieplenie murłaty styropianem


Jesteśmy na etapie termoizolacji stropu, poddasze nieogrzewane. Ułożone zostały 3 warstwy styropianu łącznie 25 cm i na to powinna być ułożona posadzka betonowa grubości 6 cm (z miksokreta). Ale styropian położony jest do wysokość dolnej krawędzi murłaty, powyżej styropianu jest już murłata. Czy można zrobić dylatacje między murłatą a wylewką betonową ze styropianu o wysokości 10-15 cm (na wysokość murłaty) i o szerokości 30 - 40 cm potem wykonać posadzkę? Jaka może być minimalna grubość posadzki betonowej, strych nieużytkowy. Jak wybrnąć z tej sytuacji? Pozdrawiam.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ocieplenia stropy poddasza nieużytkowe porady inwestorom

Michał D.

dział 308
temat nr 1510

Test szczelności budynku - potrzebny, czy nie?


Test szczelności budynku (blower door test) - Warto czy nie warto skorzystać z takiej usługi? Zbliża się moment w mojej budowie domu, gdzie będzie można przeprowadzić taki test i tak się zastanawiam czy warto czy to zbędna usługa. Dawno temu wpisałem ją sobie w budżet, ale na ten moment raczej nie jestem przekonany do tej usługi, a może warto, stąd moje pytanie. Zważywszy na ceny od 600, a raczej koło 1000 zł za budynek 100 m2.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego

dobrzynski

dział 308
temat nr 1509

Ocieplenie cokołu budynku


Witam Panie Jerzy
Proszę o poradę jak wykończyć cokół i ściany. Fundament ocieplony xps 16cm, ściany będą 25cm styropianem EPS 80. Moje pytanie czy cokół może być ocieplony też EPS 100 16cm,i czy pomiędzy fundamentowym styropianem a cokołem dajemy listwę startową? Jak najlepiej prawidłowo wykonać ocieplenie?

komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty ocieplenia cokoły porady inwestorom porady wykonawcom porady architektom


 
 
165
   ...  
154
 
153
 
152
 
151
 
150
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.