porady i konsultacje budowlane

Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

o co pytali inni?       porady budowlane

© All rights reserved. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami.

Wpisz nieodmienialną część szukanej frazy, np. "ław",
a będą wyświetlone wyniki zawierające wszystkie odmiany:
ław, ławą, ławami, ławy, ława, ławie itd.
 

znaleziono porad: 628

Piotr Marek

dział 308
temat nr 500

Rozterki przy posadowieniu domu podpiwniczonego na glinie


Proszę o wskazówki dot. bezpośredniego posadowienia budynku na gruncie rodzimym a dokładnie kiedy jest konieczna jego wymiana/zagęszczenie. Badanie geotechniczne wskazało u mnie, że budynek będzie posadowiony w ,,zwietrzelinie gliniastej brązowo-szarej". Dodam, że budynek będzie podpiwniczony i posadowiony na płycie fundamentowej.

1) jaką metodą sprawdzić nośność gruntu rodzimego po wykopie, jaki parametr powinien posiadać grunt rodzimy, żeby móc bezpośrednio na niego wylać beton podkładowy a kiedy należy go wymienić?
2) czy taki grunt rodzimy warto jeszcze dodatkowo zagęścić? wykonawca proponuje ,,przejechać go skoczkiem"...
3) czy pod beton podkładowy warto dać folię lub geowłókninę?
4) czy geomembrana pcv będzie dużo słabszym rozwiązaniem jako warstw ochronna izolacji na betonie podkładowym niż hdpe/pehd? a dokładnie czy będzie mniej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne i degradację?
5) beton podkładowy, czy warto w takim przypadku dopłacać do betonu napowietrzonego ( u mnie jest o 50 % droższy ze względu na wyższą klasę i kruszywo łamane) czy wystarczający jest beton zwykły (C20/25 )?
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje posadowienia na płycie porady inwestorom

darkness819

dział 308
temat nr 499

Książka i inwestor kontra partacze (wykonawca i KB) na budowie


Szanowny Panie Jerzy,
dziękuję Panu za wspaniałą książkę, źródło nieocenionej wiedzy, napisanej w dostępny, zrozumiały sposób dla tych, którzy z budowaniem dopiero rozpoczynają przygodę, tak jak ja. Po lekturze stwierdzam, że budowanie jest fascynujące i wcale nie trudne, trzeba się jedynie ściśle trzymać wytycznych...I szybko się przekonałam, że to nie wszystko. Trzeba mieć gębę, żeby do swoich racji przekonać ,,doświadczonych" fachowców, bo gdy stoję mała, drobna, w sukience z książką pod pachą nad ogromnym wykopem to patrzą na mnie jak na dziwoląga. Dodatkowo więc aby mi lepiej szła komunikacja z panami, nauczyłam się w ciągu tygodnia nosić spodnie, krzyczeć a nawet przeklinać. Zanim doszło do nich, że muszą mnie słuchać ekipa budowlana łącznie z KB pokpiła już pierwszy etap budowy czyli nie położyli papy na chudym betonie fundamentu. Nie zdążyłam dojechać i tego sprawdzić. Wygląda to w tej chwili tak, że mam beton chudy, na drugi dzień wylano właściwy, na ławie jest dysperbit i papa następnie bloczki, ale mam też pręty wystające z betonu więc papa powinna pójść między betony, tak jest zresztą w projekcie. Nie docierają do mnie argumenty ekipy i pisemne gwarancje, że nic się nie będzie działo.
Pytanie 1- Czy mam to rozwalić do zera i zacząć budowę jeszcze raz, żebym nie miała w domu wilgoci i czym ewentualnie jeszcze grozi takie pozostawienie fundamentu?
Pytanie 2- Czy można ten fundament uratować, jest sens trzymać się dalej planu i postępować z instrukcją do rys. 1.9.-8, czyli gruntować i stosować masę polimerowo-bitumiczną na całej ławie?
Pytanie 3 - Dom w części garażu ma być wyciągnięty o 1m do przodu, w projekcie widzę że ława w tym miejscu również jest wydłużona o metr. Na budowie jest jest krótsza o 60 cm. Czy to należy poprawić? Wspomnę iż w projekcie szerokość ławy to 50cm ja mam 60cm bo ,,tak lepiej ".

Dom parterowy na działce z nachyleniem, w rejonie lokalizacji budynku zalegają grunty nośne, poniżej gliny zwałowe przechodzące w gliny piasków żwirowe a poniżej 3m gliny zwarte.Wody gruntowe znajdują się na głębokości poniżej 2,6m.

Z niecierpliwością czekam na odpowiedź.
Rzut domu
Fundament
Fundament
Ława wg.projektu (budujemy wersję lustrzaną)
komentarze: 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe błędy wykonawcze fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Mateusz

dział 308
temat nr 498

Jaki styropian na elewację i jak mocować go na płytach OSB?


1. Zarówno w książce jak i w analizach jako styropian na elewację wskazuje się taki o parametrze CS(10) 70 lub 80 kPa. W handlu te "fasadowe" nie mają podane tego parametru. Dopiero te "dach/podłoga" posiadają taki parametr. CS(10) wiąże się gęstością styropianu, a co za tym idzie z wytrzymałością. Z zestawienia, które zrobiłem domyślam się, że te fasadowe mają CS(10) 50-60. Dlaczego tak istotne jest zastosowanie 70/80 zamiast 50/60?
2. Jak poprawnie zamocować ocieplenie elewacji oparte na styropianie na podłożu z płyt OSB3 22mm? Płytami obite są ściany szczytowe stryszku i są zlicowane z murem z silikatów. Czy klej PU oraz wkręty z talerzykami dociskającymi w ilości 6 szt/m2 będą odpowiednie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fizyka budowli ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom porady inżynierom

Danuta Sz.

dział 308
temat nr 497

Ciemny wyciek z komina na poddaszu


Witam, mam problem z kominem w nowowybudowanym domu, jeszcze nie zamieszkałym. Zimą paliliśmy codziennie brykietem, węglem i drewnem. Temperatura max. na piecu ustawiona była na 60 stopni. Od początku maja już nie palimy, ale w minionym tygodniu zauważyliśmy na poddaszu ciemnobrązowy i czarny wyciek na kominie o nieprzyjemnym zapachu. Komin wymurowany jest z czerwonej cegły zakończony cegłą klinkierową dziurawką nad dachem. Skąd taki objaw i jak możemy się tego pozbyć? I co zrobić, żeby więcej nie powtarzała się taka sytuacja?
Bardzo proszę o pomoc!!!

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne kominy konserwacje kotły na biomasę porady inwestorom

pawel88shock

dział 308
temat nr 496

Partyzantka przy budowie więźby dachowej


Dzień dobry,
Chciałbym prosić o poradę. Temat dotyczy rozbudowy budynku mieszkalnego, a dokładnie chodzi o podniesienie dachu. Projekt przewiduje murowaną ścianę kolankową zakończoną wieńcem, inwestor nie chcąc dodatkowo obciążać budynku razem z ekipą budowlaną zdecydowali się na zrobienie ścianki kolankowej z drewna (długość krokwi to ok. 5,50 m – więc dach nie jest wcale taki mały - załączone foto).
Nikt nie konsultował takiej zmiany ani z kierownikiem budowy ani z projektantami. Teraz wystraszony kierownik budowy naciska inwestora aby ten nakłonił projektantów (konstruktora, bądź architekta) o wpisy w DB o zaakceptowaniu takiego odstępstwa od projektu. Ani architekt ani konstruktor nie chce tego zrobić ponieważ nie chcą brać na siebie odpowiedzialności za coś czego nikt z nimi nie uzgadniał a dodatkowo mają zastrzeżenia co do montażu całej więźby. Jak ten temat powinien zostać rozwiązany?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze dachy projekty budowlane

barti

dział 308
temat nr 495

Komin a wiatroizolacja i obróbki blacharskie z blachy cynkowo-tytanowej


Witam, moje pytanie dotyczy obróbki komina zaczynając od przebicia przez membranę dachową, dachówkę, opierzenie, a kończąc na obróbce z blachy na rąbek.

W wielu domach u sąsiadów widzę, że w membranie jest otwór pod komin i nie jest to w żaden sposób uszczelnione. Jest sobie dziura i tyle. Wystarczy że gdzieś dostanie się woda i elegancko spłynie po membranie na komin i zamoczy termoizolacje dachu.

Komin mój jest z gotowych pustaków kominowych, proszę o poradę jak poprawnie wykonać przebicie komina przez membranę dachową, jak i z czego poprawnie wykonać opierzenie komina, czym wypełnić nacięcie w pustaku kominowym pod blachę opierzeniową oraz jak poprawnie zamontować blachę na rąbek jako obróbka komina.
Dodatkowo czym i w jaki sposób zamontować blachę opierzeniową do komina + jak uniknąć wyginania blachy przez rozszerzalność termiczną blachy (czy tutaj też stosuje się coś w stylu podłużnych otworów jak przy blasze na desce czołowej?), w jaki sposób łączyć ją ze sobą (przy tytan-cynku widziałem, że facet to lutował)
Dodam, że czapkę komina też chcemy zrobić z blachy, a na to zamontować nasadę (kanał spalinowy). Drugi kanał chcemy wykorzystać jako wentylacje kotłowni i teraz pytanie czy lepiej jest zrobić kratkę wentylacyjną z boku czy nasadę ku gorzę jak w spalinowym?
komentarze: 12
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy kominy pokrycia dachowe fizyka budowli porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom porady architektom

Piotr P.

dział 308
temat nr 494

Dach deskować czy pokryć płytą OSB?


Deskowanie dachu. Czy można zastosować na dach płyty OSB zamiast desek? ostatnio Pan pisał ze są szkodliwe ale jak się to ma do dachu który jest wentylowany i płyty są oddzielone od pomieszczenia wewnętrznego? Dekarz proponuje płyty bo lepiej usztywniają dach.
komentarze: 14
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom

diakon88

dział 308
temat nr 493

Przyłącze kanalizacyjne


Jak prawidłowo wyprowadzić rurę do kanalizacji z domu? Muszę przyłączyć się do kanalizacji która jest w drodze przy działce. Przez 25m mojej działki pod ziemią będzie szła kanalizacja którą wprowadzę w dom. Czy rurę trzeba "wyciągnąć" przez fundamenty, pod fundamentami czy w innym miejscu? W jakim miejscu pod garażem, kuchnią czy schodami? I jak prawidłowo zabezpieczyć to miejsce przed zimnem. Murarz powiedział że wyprowadzi mi rurę z domu na odległość 2-3 metry przed dom (ale nie powiedział jak to zrobi) i wtedy tam dalej będę kopać w ziemi aż do drogi by się podłączyć.
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje kanalizacyjne fundamenty porady inwestorom

klew

dział 308
temat nr 492

Postument pod kominek


Planujemy mieć kominek (palenie "rekreacyjne", a nie ogrzewanie). Czy wylewka pod kominkiem wymaga jakiejś szczególnej uwagi? Budynek jest na płycie fundamentowej ocieplonej 20 cm XPS od spodu, na tym płyta żelbetowa i dodatkowo układamy 9 cm EPS i na to pójdzie 6-7 cm jastrychu cementowego. Planujemy kominek z małym wkładem, zabudowany jakąś lekką zabudową.
Czy fragment posadzki, na której będzie kominek należy oddylatować od reszty posadzki? Czy należy dawać ocieplenie pod ten fragment posadzki? Czy wystarczy taki EPS 100 jak pod resztą posadzek, czy też XPS 300?
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominki porady inwestorom porady architektom

barti

dział 308
temat nr 491

Kombinowane rozwiązanie hydroizolacji fundamentu i podestu z kostki brukowej


Witam Panie Jerzy, chciałbym wykonać taras z kostki brukowej i zrobiłem drobny rysunek na podstawie książki i informacji zawartych w grupie na facebooku. Co do hydroizolacji fundamentów to muszę się pogodzić z mokrymi fundamentami, gdyż posłuchałem KB i zastosowałem dysperbit.
W całym domu izolacja pozioma pod pierwszą warstwą bloczków to "plastpapa", i zgodnie z pańskimi wytycznymi będę podcinał bloczki i wtapiał klin bitumiczny.
Rdzenie żelbetowe zaizolowane dwoma warstwami hydroizolacji polimerowo-cementowej typu flex - atlas woder duo (tak kazał KB...)
Hydroizolacja betonu podkładowego to 1 warstwa polimerowo-cementowa sztywna 1,5kg/m2, a druga warstwa to polimerowo-bitumiczna bezrozpuszczalnikowa 1,5kg/m2.

1 - ława fundamentowa z betonu B20
2 - bloczki betonowe
3 - XPS przyklejony do papy bitumicznej za pomocą masy polimerowo-bitumicznej bezrozpuszczalnikowej
4 - drzwi tarasowe / drzwi wejściowe zewnętrzne
5 - termoizolacja pionowa eps 100
5a - termoizolacja pozioma eps 100 (a w garażu XPS)
6 - piasek ze ściany (nie pamiętam jaka to frakcja)
7 - beton podkładowy B15
8 - jastrych betonowy 7 cm z domieszką upłynniająca zbrojony siatką w odległości 1/3 od góry
9 - zagęszczona pospółka żwirowa ls > 97
10 - izolacja pozioma z plastpapy
11 - papa podkładowa bitumiczna Icopal G200 S4
12 - membrana EPDM
13 - hydroizolacja betonu podkładowego ( 1 warstwa polimerowo-cementowa sztywna , 2 warstwa polimerowo-bitumiczna bezrozpuszczalnikowa)
14 - folia PE 0,2
15 - dysperbit
16 - kostka brukowa betonowa pokryta od góry środkiem hydrofobizującym
17 - dylatacja ze styropianu eps 70 - 1cm
18 - fuga cementowa wodoodporna do kostki brukowej
19 - sznur dylatacyjny pokryty uszczelnieniem silikonowym odpornym na UV
+ zapomniałem o krawężnikach, ale osadzone na zaprawie/betonie z domieszką napowietrzającą i również pokryte preparatem hydrofobizującym.


komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podjazy i wjazdy porady inwestorom2007-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone dla Biuro Doradztwa Budowlanego mgr inż. Jerzy Zembrowski, Białystok. All rights reserved.
wykonanie choruzy.pl ©