porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1742

 
 
176
   ...  
164
 
163
 
162
 
161
 
160
   ...  
1
 
 
Iskierka

dział 308
temat nr 1615

Montaż okien i drzwi w ścianie 3-warstwowej


Okna tarasowe i balkonowe.
1. Montaż za pomocą systemów np. MOWO jest b. drogi. Czy montaż za pomocą kotew i wsporników metalowych jest niewystarczający? Spotkałam się z montażem na konsolach drewnianych lub konsolach wyciętych ze Styroduru. Jakich parametrów musi być taki styropian by utrzymać ciężar okien?
2. Otwory okienne mam przygotowane bez podmurówki. Jednak przy montażu w warstwie ocieplenia będę musiała zastosować poszerzenia, które wydają się być zbędnym wydatkiem. Na jaką wysokość powinnam zrobić podmurówkę, do której kotwiczone będą podpory pod okna, by zminimalizować mostek termiczny i zmniejszyć wysokość poszerzenia? W planie mam 6 okien balkonowych i 2 drzwi wejściowe.


nr 1 Montaż za pomocą konsoli dolnych metalowych.
autor: Okna Galio
nr 2 autor: Okna tarasowe i okno z przewidzianymi balustradami
nr 3 autor: Okno tarasowe
komentarze: 22
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego balkony balkony francuskie okna drzwi porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

Agnieszka77

dział 308
temat nr 1614

Dwa poziomy budynku ze ścianą 3-warstwową


Szanowny Panie Jerzy,
Pytanie dotyczące budynku ze ścianą trójwarstwową o dwóch poziomach, który jest już wybudowany. Parter połączony jest ścianą z drugą częścią budynku, który wychodzi ponad dach pierwszej części. To połączenie jest pomiędzy salonem a częścią jadalną i kuchnią.
Nad salonem wykonana jest półka (na projekcie oznaczona jest jako belka), na której położony byłby klinkier wraz z ociepleniem, a który wychodziłby ponad dach, wykańczając tym samym, zewnętrzną stronę elewacji wyższej części budynku.
Mam jednak zapytanie, w jaki sposób ocieplić rejon styku dachu ze ścianą nośną drugiej części budynku, która wychodzi ponad ten dach. Wówczas zostaje przerwana izolacja termiczna wychodząca z dachu z pomieszczenia parterowego, a która ostatecznie łączy się z klinkierem idącym ku górze (na projekcie, miejsce z widocznymi płytkami klinkierowymi).
Czy można w tym miejscu zastosować kawałki płyty Finnfoam, która nie przerwałaby ciągłości izolacji pomiędzy dachem, a ścianą nośną? Innymi słowy, klinkier położony byłby na półce, a na wysokości szczytu dachu, byłaby plyta Finnfoam, która utrzymałaby dalsze cegły klinkierowe elewacji.
Jeśli nie ma takiej możliwości, wówczas czy najlepszym rozwiązaniem jest ocieplenie wewnętrzne trójkątnej ściany części parterowej, zakrywając tym samym klinkier, łącząc go z izolacją dachu parteru?
Pozdrawiam serdecznie,
Agnieszka

nr 1
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury porady inwestorom ocieplenia

dwoogi

dział 308
temat nr 1613

Sposób mocowania daszku przed ociepleniem


Witam, jestem obecnie na etapie docieplenia elewacji. Mam pytanie: czy już teraz powinienem pomyśleć o jakiś mocowaniach / kotwach do belki (zaznaczona kolorem czerwonym na zdjęciu), na której z kolei będą się wspierać krokwie? Szukałem jakiś gotowych mocowań ale nic nie znalazłem. Zależy mi aby uniknąć również w tym miejscu mostków termicznych. Czy jest Pan wstanie polecić jakieś gotowe rozwiązania?

nr 1
komentarze: 6
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: zadaszenia porady inwestorom ocieplenia

Cezary Wielowski

dział 308
temat nr 1612

Korodująca obróbka blacharska na balkonach


Problem obróbek blacharskich balkonów. Czy użyta chemia budowlana wykończenia powierzchni balkonów może przyczyniać się do przyspieszenia korozji obróbek blacharskich balkonów?
Podaję przykład gdzie sąsiadujące balkony zachowują się zgoła skrajnie odmiennie.
Na tym z zardzewiałą obróbką widoczne są wykwity na fugach między płytkami jeszcze przed spotkaniem z blachą. Wszystkie obróbki wykonane w tym samym czasie (2016 r.) spadki mają zachowane.

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego balkony hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Maciej Jagielak

dział 308
temat nr 1611

Renowacja pokrycia blachą trapezową


1. Czy renowacja pokrycia z blachy trapezowej poprzez malowanie ma sens?
2. Jeśli tak, jakiego rodzaju farby i jaki sposób nakładania mógłby Pan zarekomendować (na rynku występuje sporo opcji w tym malowanie ręcznie, agregatami, na ciepło etc)?
3. Jak powinna przebiegać procedura malowania i przygotowania dachu?
Pytanie proponuję omówić na przykładzie ok 20-letniego pokrycia pokazanego na zdjęciach.

nr 1 Dach - widok ogolny strona zacieniona
autor: Maciej Jagielak
nr 2 Dach zbliżenie - strona zacieniona
autor: Maciej Jagielak
nr 3 Dach widok z tarasu
autor: Maciej Jagielak
nr 4 Dach powierzchnia strona niezacieniona
autor: Maciej Jagielak
nr 5 Blacha zbliżenie
autor: Maciej Jagielak
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne dachy remonty renowacje porady inwestorom

dsladek

dział 308
temat nr 1610

Fuszerka wykonawcy wykonującego beton podkładowy


Izolacja "chudego betonu" na podłodze. Wykonawca w trakcie wylewania betonu używał wibracyjnej łaty do betonu, ale niestety zrobił to w sposób nieudolny, że nie wyrównał posadzki, wiec teraz na "łączeniach" mam wybrzuszenia jak na zdjęciu.
W drugiej połowie roku chciałbym izolować podłogę i układać styropian oraz pociągnąć instalacje w poszczególnych warstwach styropianu, tylko nie wiem jak się do tego zabrać. Czy taka kolejność warstw jest ok? Czy jakoś inaczej wyrównać tę podłogę ....
1. Chudy beton
2. Masa KMB
3. Folia
4. Na folię wysypać piasek cienkoziarnisty, jako warstwę równającą
5. i na to już styropian (warstwami)
czy może jakaś wylewka równająca, albo szlifiera do betonu i wyrównać beton?

nr 1
komentarze: 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom betony zwykłe

Budowlaniec-Programista

dział 308
temat nr 1609

Wentylacja parterowego budynku biurowego


Panie Jerzy,
chcę zrobić wentylację grawitacyjną w domu parterowym z nieużytkowanym poddaszem, który wg spisu gminnej ewidencji zabytków powstał w II poł. XIX w. o pow. użytkowej około 140 m2 i użytkowanym pod potrzeby prowadzenia firmy przez 8 h dziennie w dni robocze dla 4 stałych osób + klienci (0-6 osób) przebywający od 5-60 min jednorazowo w budynku. Użytkowana jest powierzchnia tylko 90 m2.
Aktualnie istnieją tam 2 kominy (1 szt. z 2 przewodami, 1 szt. z 1 przewodem) do których dawniej były podpięte piece kaflowe, a aktualnie jest tylko podpięta kotłownia z piwnicy z kotłem olejowym (w tym roku wymiana na kocioł gazowy). Czytałem podobne tematy lecz, wszystkie tyczą się nowych budynków. Będę wymieniał pokrycie dachowe (blacha panelowa). Dach 2-spadowy o wymiarach 17x11m w rzucie.
Czy jest sens doprowadzać do wszystkich pomieszczeń oraz wc, gdzie przebywają osoby wentylacji grawitacyjnej za pomocą rur spiro i kominków wentylacyjnych izolowanych zamontowanych na dachu? Okna są w dobrym stanie, 8 letnie, bez nawiewników, więc przewiduję ich montaż po zrobieniu wentylacji. Budynek nie jest przewidywany do zamieszkania w przyszłości, więc nie będzie w nim łazienki oraz kuchni z wyposażeniem AGD. Ewentualnie czy jest możliwość zaprojektowania przez Pana takiej wentylacji w przyszłości, a teraz przy wymianie pokrycia zamontowałbym tylko kominki wentylacyjne (1 szt. na 1 pomieszczenie, gdzie przebywają ludzie i 1 szt. w WC i aneksie jadalnym (brak urządzeń AGD)), tak by odchylenie od pionu rur spiro poprowadzonych do kominków było nie większe niż 30 st.
Rozkład kominków na dachu mam przewidziany (3 komplety 3-ech rur spiro wychodzące obok siebie z naroży pomieszczeń i podpięte blisko kalenicy dachu wg normy, pozostaje mi odpowiedź na pytanie czy to robić?
H pomieszczeń wewnątrz budynku to 3,0 [m],
H poddasza do kalenicy to 3,2 [m].
Proszę o poradę (jeśli to możliwe to w tym tygodniu bo będę zamawiał materiał na dach za tydzień).
nr 1
nr 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty wentylacja hybrydowa porady inwestorom

stanl12

dział 308
temat nr 1608

Praktyczne suszenie tynków cem-wapiennych


Mam pytanie odnośnie wentylacji (wietrzenia) budynku po pracach mokrych. Mój dom będzie miał wentylację mechaniczną, więc właściwa wentylacja będzie uruchomiona dopiero po pracach brudnych. Czyli pewnie tuż przed przeprowadzką. Zostają na ten czas jedynie okna.

Posadzki miałem w marcu. Tynki były zrobione dwa tygodnie temu. Są cem-wapienne zacierane i nie będzie gładzi. Do teraz okien nie otwierałem. Pierwsze dni nawet mgiełką pryskałem ściany delikatnie. Dołączam rzuty i zdjęcia domu.
Jak teraz powinienem podejść do tematu wietrzenia domu? Prace trwały ponad 2 tygodnie. Więc pierwsze pomieszczenia u góry są już 3 tygodnie po tynkowaniu. Dach jest przy murłacie tymczasowo wełną zaizolowany. Jest membrana wysokoparoprzepuszczalna oraz pustka nad salonem. Ściany mimo szczelności już dość bielutkie. Jedynie pomieszczenia na parterze na projekcie oznaczone jako łazienka, garderoba oraz pokój wolniej schną bo są w kącie. Im bliżej pustki tym ładniej wszystko schnie.

Pisał Pan żeby unikać przeciągów ale jak to wygląda gdy nie ma kominów wentylacyjnych. Mogę już uchylać okna delikatnie ale na cały czas. Proszę o podpowiedź. Na dole są tylko okna tarasowe uchylne i nie do końca super szczelne drzwi. U góry już jest lepiej mamy okna dachowe w łazience. Po oknie zwykłym i dachowym w obu pokojach oraz okno dachowe nad schodami.

PS.
Spotkałem się z opinią, że tynki zacierane wolniej schną, to prawda?

nr 1
nr 2
nr 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki cem-wapienne porady inwestorom

Ewelina

dział 308
temat nr 1607

Odnawianie elewacji - proces wcale nie łatwy


Szanowny Panie Jerzy

W związku z odnawianiem elewacji budynku, proszę o poradę dotyczącą tynku lub farby. Chodzi mi przede wszystkim o zastosowanie tynku lub farby bardzo dobrej jakości. Dom usytuowany jest blisko lasu i dostępność światła słonecznego jest ograniczona, wybrany kolor-biały. Musimy wykonać odnowienie, bo na elewacji z ociepleniem styropianem w roku 2010 mamy miliony szarych i czarnych cętek i smug. Mój wstępny wybór padł na tynk silikonowy ale wykonawca zaleca akrylowy. Jak mam wybrać?


Z poważaniem Ewa. W.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe docieplenie elewacje porady inwestorom renowacje

Daniel Deptuła

dział 308
temat nr 1606

Drenażowa membrana kubełkowa do ochrony hydroizolacji


Czy poprawne jest przyklejanie membrany kubełkowej do hydroizolacji (np. polimerowo-bitumicznej) tą samą masą hydroizolacyjną? Chodzi o wewnętrzną stronę fundamentów, gdzie nie będzie termoizolacji. Chodzi przede wszystkim o to, żeby na czas zasypywania fundamentów ta membrana była na swoim miejscu. Karta techniczna produktu (membrany), w której tak to jest zalecane: https://www.visbud.com/wp-content/uploads/2019/10/KT-GEODRAIN.pdf
Ponadto, czy jest sens kupować taką matę (z geowłókniną) kiedy nie będzie drenażu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje membrany kubełkowe porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
176
   ...  
164
 
163
 
162
 
161
 
160
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.