porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  

znalezionych tematów: 1139
 
 
115
   ...  
103
 
102
 
101
 
100
 
99
   ...  
1
 
 
centaur

dział 308
temat nr 1011

Farba na spękany tynk oraz ochrona przed elektrosmogiem


Moje pytanie dotyczy wykończenia tynków cementowo-wapiennych które uległy mikropęknięciom podczas procesu wysychania. Czy można zastosować na taki tynk grunt w postaci farby podkładowej pochłaniającej promieniowanie elektromagnetyczne dokładnie chodzi mi o farbę polskiego producenta noem jak się to ma jako podkład do farby które można by było zastosować potem jako farby elastyczne maskujące te pęknięcia.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli porady inwestorom

Kris

dział 308
temat nr 1010

Dom na płycie w technologii Izodom 2000


Witam
Mam płytę fundamentową oraz ściany zewnętrzne wykonane w technologii Izodom 2000.
Teraz przystępuje do robienia ogrzewania podłogowego i wylewki cementowej.

Oto warstwy płyty fundamentowej
1. grunt rodzimy
2. 80 cm pospółki zagęszczonej
3. Kształtki płyty fundamentowej, boki wys. 50 cm, co daje izolację z boku i pod spodem po 25 cm,
4. Folia PE połączona taśmą, zbrojenie i beton gr. 25 cm Folia ta zawinięta została na związany beton i postawione zostały na tej folii ściany nośne (szary pustak styropianowy w którym jest rdzeń betonowy na 15 cm)
5. Dodatkowo w pionowym obrysie płyty zrobiona została opaska gr 12 cm i wysokości 80 cm w tej pospółce zagęszczonej
6. Od zewnątrz płytę owinąłem dodatkową folią oraz wywinąłem ją ze spadkiem w kierunku zewnętrznym i przykryłem 40 cm pospółki.


Poczytałem trochę tutaj na forum i mam pytania
A) Czy trzeba wykonać izolację wodną na płycie fundamentowej w moim przypadku? Jak tak to jak połaczyć tą izolację z wystającą folią spod ścian zewnętrznych?
Ściany wewnętrzne nośne i działowe zostały też wymurowane na folii plastikowej która nadaje się jako izolacja pozioma. Pod wszystkimi ścianami zew. i wew użyłem dodatkowo szlamu firmy PCI który stanowi izolację wodną.
B) Czy dobrze, że zewnętrzna krawędź płyty fundamentowej o wysokości 50 cm otulona została folią czarną i na spodzie została rozłożona dodatkowo jakieś 50 cm od płyty ze spadkiem?
Pisał Pan gdzieś, że tzw. odbojówka dookoła domu musi być wykonana z kamieni by latem woda odparowywała, u mnie w sumie na minus 50 cm leży folia o szerokości około 50 cm dookoła.
Czy takie rozwiązanie jest poprawne?
nr 1
nr 2
nr 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane posadowienia na płycie porady inwestorom

stanl12

dział 308
temat nr 1009

Układ warstw dachu bez okapu krytego blachą na rąbek


Planuję wykonanie dachu jak w załącznikach. Blacha na rąbek (imitacja) na klik. Więźba z centrum. Izolacja od środka wełna lub pianka PUR. Sztywne poszycie dachu. Zastanawiam się nad kilkoma rzeczami.
1) Jak powinna wyglądać wzorowa konstrukcja dachu dla takiego pokrycia? Wstępnie ma to być: krokiew - membrana - łata - płyta OSB/MFP/deskowanie - membrana - łata - kontrłata - blacha na klik. Czy tak jest ok?
2) Jakie sztywne poszycie dachu najlepiej zastosować - MFP, OSB czy deskowanie? Jakie grubości, frezowane (dotyczy OSB, MFP)? Czy może jakaś inna odmiana płyty wodoodpornej?
3) Jak z wentylacją takiego dachu?
4) Czy dodatkowa membrana na krokwiach da nam możliwość odparowania pary wodnej nawet jakby była pianka PUR przy której wiadomo ciężej jest zrobić pustkę 3-4 cm jak przy wełnie. Pryskanie piany wprost na sztywne pokrycie mimo, że producenci to zalecają trochę mnie nie przekonuje.
5) Chcę możliwie suchą i prostą więźbę po centrum CNC. Proponowane są dla mnie dwie opcje. Suszona po CNC bez strugania 4-stronnego oraz wysuszona mocniej i 4-stronna strugana. Zastanawiam się czy warto dopłacać w moim przypadku gdzie nigdzie nie będzie więźby widocznej bo jest dach bez okapu.
6) Czy wersja blachy wytłaczana, mikrofala czy nanofala zwał jak zwał rzeczywiście spowoduje że efekt falowania będzie mniej widoczny. Zaznaczę, że dach będzie na razie trochę w szczerym polu podatny na podmuchy wiatru. Sąsiedzi będą powoli sukcesywnie się budować ale trochę minie zanim się to stanie.

nr 1 autor: SL
nr 2 autor: SL
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

Pawel Michalski

dział 308
temat nr 1008

Deklarowany a obliczeniowy współczynnik lambda styropianów


W książce jest napisane, na stronie 40, że nie ma znaczenia jaki rodzaj styropianu się zastosuje, bo różnią się one lambdami badanymi w warunkach laboratoryjnych, natomiast w warunkach rzeczywistych te lambdy są znacznie gorsze.
Dotarłem do strony, gdzie prezentowane są wyniki badań (w tym styropianu) i czasem to co podaje producent rozmija się z prawdą. Ale jeśli porównam sobie jeden z tańszych styropianów z allegro - https://www.gunb.gov.pl/sites/default/files/pliki/samples/sprawozdanie_z_badan_nr_165_18_252_m-1.pdf?327-któryma λ deklarowaną 0,40 i jest biały, z jakimś tam styropianem grafitowym o λ 0,31 - też potwierdzonej badaniami: https://www.gunb.gov.pl/sites/default/files/pliki/samples/sprawozdanie_77_t_2018_0.pdf?388
to rodzi się w mojej głowie parę pytań... czy jeśli oba te styropiany będą mokre, w warunkach rzeczywistych, to ich lambda wzrośnie do takiej samej wartości i faktycznie nie będzie mieć znaczenia rodzaj styropianu? Czy może wzrost będzie liniowy i wciąż ten "lepszy" styropian będzie "lepszy"? Wiem, że temat był poruszany parę razy tutaj, jest też i ten opis w książce, ale póki co wciąż mam wątpliwości czy tak naprawdę jest wszystko-jedno "czy biały, w ciapki, czy kolorowy"
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

GT

dział 308
temat nr 1007

Hydroizolacja z atestem pod podłogę na gruncie


Witam,
Proszę o informację jakiego preparatu użyć do wykonania hydroizolacji podłogi na gruncie, który będzie posiadał atest higieniczny? W ateście higienicznym BORNIT Fundamentflex 2K możemy przeczytać, że jest przeznaczony do:

"wykonywania izolacji na zewnątrz budynków (w tym na balkony i tarasy) oraz wewnątrz w części podziemnej budynków pod piwnice i garaże, nieusytuowane na jednym poziomie z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi"

Z tego powodu projektant oznajmił, że nie może wprowadzić go do projektu na podłogę pod jastrychem grzewczym. Nie podpisze się pod takim rozwiązaniem, ze względu na powyższą informację. Nie chciałbym fundować mojej rodzinie i sobie jakiegoś zagrożenia zdrowotnego, ale też nie chciałbym pozostawić wolnej ręki wykonawcy, który widząc w projekcie gołe hasło: "hydroizolacja x2" zastosuje jakikolwiek preparat.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze porady inżynierom porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom hydroizolacje podłogi

centaur

dział 308
temat nr 1006

Po kilku miesiącach zimy popękały tynki cem-wapienne


Witam moje pytanie dotyczy tynków cementowo-wapiennych wykonanych w sierpniu 2018 na murach z pustaków ceramicznych i stropie żelbetowym. Od około dwóch tygodni zauważyłem że większość ścian wewnętrznych i zewnętrznych ma popękany tynk na różnego rodzaju romby kwadraty. Opukując te ściany wydaje mi się że wydają różne dźwięki w różnych miejscach od pustego. Mam wrażenie że ten tynk odspoił się od ściany. Jaka może być tego przyczyna? Tynk to gotowa zaprawa z worka firmy na g.

nr 1
nr 2
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze tynki cem-wapienne porady inwestorom

diakon88

dział 308
temat nr 1005

Tynkowanie działowej ściany murowanej ze słupkiem drewnianym


Ściany działowe z pustaka grubości 12 cm a słupek ma grubość 14 cm. Jak to prawidłowo otynkować teraz?

nr 1 autor: diakon88
nr 2 autor: diakon88
nr 3 autor: diakon88
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ściany działowe porady inwestorom

diakon88

dział 308
temat nr 1004

Czy komin obmurowywać?


W projekcie mam pokazane że w pokoju i łazience, gdzie idzie komin od kominka i pieca mam go obudować ścianą. Pytanie czemu to ma służyć? I czy widoczne zaczęcie obudowania na zdjęciach jest prawidłowe, co ze szparą miedzy ścianą a kominem?

nr 1 ściana przy kominie w łazience
autor: diakon88
nr 2 ściana przy kominie w łazience
autor: diakon88
nr 3 ściana przy kominie w łazience
autor: diakon88
nr 4 projekt
autor: diakon88
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominy porady inwestorom

Kalugs

dział 308
temat nr 1003

Dobór warstw elewacyjnych na ociepleniu


Otrzymałem analizę w-c, która wskazuje m.in na μ warstw wyprawy. Zalecono:
warstwa szpachlowa zbrojona siatką szklaną, grub. 3 mm (μ = 50)
wyprawa mineralna grub. 2 mm (μ = 10)
+ farba silikonowa
(μ = 150).

Czy mogę zamiennie zastosować (nie chcemy efektu baranka) mniej uziarniony tynk silokonowo-silikatowy K10 (wybrałem wstępnie Caparol) + dodatkowo farba silikonowa dla efektu gładkości. Materiały te mają następujące opory dyfuzyjne względem warstwy wierzchniej:
* silikatowo-silikonowa wyprawa Capatect SI Sd = 0,28 +-0,003
* farba Muresko Premium Caparol Sd < 0,14 m, V1komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego elewacje porady inwestorom

Tomasz

dział 308
temat nr 1002

Renowacja schodów z cegły klinkierowej


W jaki sposób i czym wyczyścić wykładziny z płytek klinkierowych? W jaki sposób uzupełnić spoiny? Czy wszystkie wykuwamy? Czym zaimpregnować płytki klinkierowe? czy jest sens impregnować płytki klinkierowe?

nr 1 Widok ogólny schodów z wykładziną z płytek klinkierowych.
autor: Tomasz Turkoniak
Odpowiedź płatna
patrz także: fizyka budowli schody zewnętrzne betonowe schody porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom renowacje


 
 
115
   ...  
103
 
102
 
101
 
100
 
99
   ...  
1
 
 
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.