porady i konsultacje budowlane

Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

o co pytali inni?       porady budowlane

© All rights reserved. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami.

Wpisz nieodmienialną część szukanej frazy, np. "ław",
a będą wyświetlone wyniki zawierające wszystkie odmiany:
ław, ławą, ławami, ławy, ława, ławie itd.
  

znalezionych tematów: 716
 
 
73
   ...  
60
 
59
 
58
 
57
 
56
   ...  
1
 
 
Raku

dział 308
temat nr 578

Rodzaje uziemienia w domach jednorodzinnych


Jaki rodzaj uziemienia powinien być wykonany, przy założeniu wykonania ławy/fundamentów bez błędów?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Deez

dział 308
temat nr 577

Hydroizolacja polimerowo-cementowa pod podłogą na gruncie


Panie Jerzy czy mozna wykonac hydroizolację podłogi na gruncie za pomocą mineralnej zaprawy uszczelniającej (szlam uszczelniający) do izolacji powłokowych (25kg) zamiast izolacji polimerowo-bitumicznej?
Do zaizolowania mam pomieszczenia o pow. 52, 26, 38, 19 m2. Jezeli dobrze rozumiem na calosc moge dać szlam, a po obwodzie daję taśme kauczkową i pas izolacji bitumicznej zachodzacej ok. 10cm na ścianę i powiedzmy 25cm na szlam
Dom parterowy, grunt piasek na głębokość 5m, lawy fundamentowe hydroizolacja + xps izolacja po obydwu stronach, pod chudziakiem (beton c25) jest folia kubełkowa na zakład 15 cm.

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje fundamenty podłogi porady inwestorom porady wykonawcom

w.witkowski

dział 308
temat nr 576

Czy ocieplać fundament domu częściowo podpiwniczonego?


Jak ocieplać fundament domu podpiwniczonego częściowo. Chodzi mi o ściany piwnicy stykające się z przestrzeniami niepodpiwniczonymi. Czy należy dawać tam styropian czy też podbudowa podłogi na gruncie stanowi wystarczającą termoizolację.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne fundamenty ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia

Agnieszka

dział 308
temat nr 575

Jak i kiedy montować okiennice?


Mam pytanie o montaż okiennic zewnętrznych - takich zwykłych drewnianych. Są różne opcje montażu (montaż do okna, do muru, na specjalnej ramie...) - czy któryś z nich jest najlepszy? Na co należy zwracać uwagę? Jeśli jest to istotne, to dom ma zostać zbudowany z bloczków silikatowych klasy 15 (24 cm) i styropian 25 cm.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego elewacje okna porady inwestorom porady wykonawcom

Cezary Wielowski

dział 308
temat nr 574

Parkiet, a ogrzewanie podłogowe - jakie skutki?


Wiadomo że drewno jest izolatorem ale czy na tyle aby znacząco ograniczać sprawność ogrzewania podłogowego. czy tylko opóźni nagrzanie pomieszczeń ? W jakim stopniu dochodzi do sprzeczności? Mam na myśli prawdziwe drewno np 15 mm klejone warstwowo.
komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne audyty energetyczne budowa domu jednorodzinnego podłogi wspomaganie projektowania porady architektom porady inwestorom

Dawid Bielak

dział 308
temat nr 573

Nieskuteczna renowacja słupków ogrodzenia


Poproszono mnie o ocenę własnej pracy. W zeszłym roku podjąłem się usunięcia odspojeń wyprawy malarskiej z cokołu i filarów płotu murowanego. W trakcie usuwania jak i obecnie stwierdziłem kapilarne podciąganie wody w licznych miejscach - w części słupków oraz spore zawilgocenia cokołu ogrodzenia.

Ogrodzenie - strona wewnętrzna historia konserwacji.
Z uwagi na oczekiwanie kolorystyczne realizacja robót możliwa była w określonej cenie tylko farbą akrylową w kolorze ciemny brąz. Po oczyszczeniu podłoża po poprzedniej farbie - prawdopodobnie akrylowej ( papier ścierny, szpachelka ) powierzchnię zagruntowałem dwukrotnie i przemalowałem ( dwukrotnie ) farbą akrylową.

W związku z zawilgoceniem pochodzącym z podlewania ogródka odkopałem fundament ogrodzenia od strony wewnętrznej ( od zewnętrznej uniemożliwiła to kostka chodnika ) do poziomu posadowienia i pokryłem nie rozpuszczalną w wodzie masa asfaltowo-kauczukową. Izolacje udało mi się wykonać wyłącznie do poziomy 5 cm nad gruntem. Celowo przy ogrodzeniu wyprofilowałem grunt niżej aby nie "nachodził na mur".
Po roku poproszono mnie o wyjaśnienie nawroty zniszczeń powłok malarskich. Zniszczenia w licznych miejscach - widoczne na zdjęciach.

Analizując zawilgocenie słupków bramy wjazdowej stwierdziłem ręką niską temperaturę podłoża co sugeruje bardzo silne zawilgocenie tynku a co za tymi idzie słupa w pełnym przekroju do wysokości conajmniej 1,5m . Lokalne podciąganie kapilarne wynikać musi wprost z posadowienia ogrodzenia bez izolacji poziomej bezpośrednio na gruncie oraz charakterystyki budulca. Z uwagi na otynkowanie nie badałem struktury słupa, (tynk do chwili obecnej z muru nie odpadał). Rok temu stwierdziłem analogiczne zjawisko określając brak znamion wystąpienia izolacji poziomej i pionowej fundamentu ( brak śladów jej wykonania na odkopanym rok temu fundamencie ).

Ogrodzenie przejawia nadal ślady zawilgocenia spowodowanego spływem wody opadowej i/lub podlewaniem gruntu w jego otoczeniu (spadek grunt w stronę ogrodzenia - około 2%). Do wysokości cokołu ogrodzenie obsypane od strony posesji piaskiem ( drobiny piasku przyklejone do wyprawny malarskiej ) co świadczy bardzo sile oddziaływanie wód opadowych możliwe też powstanie tych zabrudzeń w skutek ręcznego podlewania ogródka lub użycia zraszacza. Na odcinku największych zniszczeń występuje albo duża połać gruntu lub teren zacieniony z obecnością drzew iglastych.

Ogrodzenie strona zewnętrzna - historia konserwacji.
Od zewnątrz po oczyszczeniu ogrodzenia zagruntowałem tynk, przykleiłem do niego 1 cm warstwę styropianu, zaciągnąłem klejem, wtopiłem siatkę, zaciągnąłem na gładko, po wyschnięciu zatarłem, zagruntowałem, po 4 godzinach ponownie. Pomalowałem dwukrotnie zgodnie z odstępem czasowym wyrównując kolor.

W mojej ocenie farba akrylowa nie zdała egzaminu niemniej koszt farby silikonowych i ich kolorystyka nie była dostępna w oczekiwanej cenie. Poza jednym lokalnym zarysowaniem na granicy słupka w miejscu niezbrojonym siatką brak znamion spękań na wyprawie zewnętrznej posesji.

Jeden ze słupków furtki do posesji po dokładnym zaizolowaniu zaciągnięto na całej wysokości masą tynku mozaikowego. W przypadku tego słupka brak widocznych objawów podciągania kapilarnego. Mozaika nie ma typowych dla podciągania kapilarnego purchli, jest równa i gładka na całej wysokości. Wniosek - słupek jest z 3 stron obetonowany i ma nikłym dostępem do otaczającego gruntu, przez co jest mało narażony na wody opadowe.
Na długości ogrodzenia występują również nieliczne słupki bez oznak zniszczenia powłoki co świadczy o wpływie lokalnym cienia, wilgotności gruntu, nawadniania gruntu które może nie występować w innym miejscu.

Z uwagi na fakt zachowania się powłoki na kilku przęsłach oceniam że powodem zniszczenia jest reakcja podciągania kapilarnego z gruntu. Szczególnie w przypadku dwóch słupów bramy wjazdowej proces ten jest silnie widoczny. Słupy nie mają szans usunąć z siebie wilgoci w cyklu rocznym, wysychanie słupów powoduje ponowne podciąganie kapilarne. Proszę o wskazanie czy istnieje jakakolwiek metoda realizacji wyprawy na takim ogrodzeniu. Jakie czynności należy wykonać i jakimi materiałami.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze ogrodzenia betonowe ogrodzenia murowane porady wykonawcom

anield

dział 308
temat nr 572

Niepełne wybranie gruntu pod podłogę w fundamencie


Witam Panie Jerzy, mam dylemat w jaki sposób ułożyć geowłókninę na gruncie. Przedstawiam to na rysunku. Ziemia (glina) że środka nie jest wybierana całkowicie, jedynie część naruszona, tak aby 40 cm zasypać pospółką i żwirem frakcji 8-16. W jaki sposób ułożyć geowłókninę? Czy miejsce wykopu na ławy zasypać pospółką i dopiero na to geowłókninę (1)? Czy geowłókninę ułożyć również w miejscu wykopu pod ławy (2)?

komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

Eryk D.

dział 308
temat nr 571

Jak dobrać materiały ścian, by nie było w nich skraplania się pary?


Witam serdecznie.

W najbliższym czasie planuję budowę domu jednorodzinnego, wolnostojącego, parterowego. W tej chwili zastanawiam się i poszukuję najlepszej technologii. Jakiś czas temu trafiłem na system thermomur i Izodom 2000. Zastanawiam się nad ich zaletami, ale przede wszystkim nad wadami. Obecnie mieszkam w domu jednorodzinnym około 10-cio letnim z plastikowymi oknami i jest w nim ogromny problem z wilgocią. Wygląda na to, że jest duża ilość mostków termicznych. Dom miał być energooszczędny (projekt dostał nawet jakąś nagrodę z tym związaną), a nie jest. Już kilka lat temu pojawiły się wykwity pleśni i grzyby. W okresie grzewczym po oknach „płynie woda” tyle pary się wykrapla. Byłbym bardzo wdzięczny za kilka zdań Pana opinii na temat tych systemów lub czegoś podobnego. Nie chciałbym wybudować domu za duże pieniądze i mieć z nim same problemy.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne błędy projektowe porady inwestorom procesy cieplne i wilgotnościowe projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze

Krzysztof Madej

dział 308
temat nr 570

Kto wykonuje charakterystyki energetyczne i analizy c-w?


Witam,
Po przeczytaniu Pana książki nasunęły się dwa pytania bardzo istotne ponieważ zamierzam w tym roku ocieplić istniejący dom metodą BSO.
Pytanie 1
Kto może sporządzić analizę c-w oraz świadectwo charakterystyki energetycznej i jak można tę osobę sprawdzić? Czy istnieje rejestr osób wykonujących takie usługi?
Pytanie 2
Co wpływa na cenę takiej usługi?
Pozdrawiam

czytaj odpowiedź

patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

pistach

dział 308
temat nr 569

Czy wiatroizolację chronić przed promieniami UV?


Czy membranę dachową należy w jakiś sposób chronić przed promieniowaniem UV od wewnątrz domu? Mam na myśli światło wpadające przez okna, szczelinę przy murłacie itp w czasie zimowego przestoju w budowie. Jeśli tak to w jaki sposób.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wiatroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom


 
 
73
   ...  
60
 
59
 
58
 
57
 
56
   ...  
1
 
 
2007-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone dla Biuro Doradztwa Budowlanego mgr inż. Jerzy Zembrowski, Białystok. All rights reserved.
wykonanie choruzy.pl ©