porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1547

 
 
156
   ...  
143
 
142
 
141
 
140
 
139
   ...  
1
 
 
Agnieszka77

dział 308
temat nr 1410

Fuszerka przy montażu murłaty


Szanowny Panie Jerzy,
Na budowie zauważyłam, iż murłata na jednej ze ścian, nie jest całkowicie oparta na wieńcu. Między pozostawioną szczeliną, włożone są kawałki drewna, chyba po to, aby zachować proporcjonalny spadek dachu. Podejrzewam, że taka technika praktykowana jest przez wielu wykonawców. Jednak ja mam obawy, czy taka szczelina może pozostać, a jeśli nie, to w jaki sposób można to naprawić?
Pozdrawiam,
Agnieszka

nr 1
komentarze: 6
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy więźba dachowa porady inwestorom

stanl12

dział 308
temat nr 1409

Wiatroizolacja na strychu


Mam wykonaną analizę C-W dachu przez Pana. Klasyczny układ z wełną jako ociepleniem i z membraną oraz paroizolacją. Jak ma się skos dachu do części poziomej (sufitu poddasza użytkowego). Musi być dokładnie tak samo to znaczy czy musi być na gorze pod płytami lub deskami membrana wysokoparoprzepuszczalna? Strych będzie nieocieplony i będzie służyć jako składowisko lekkich rzeczy.
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia wiatroizolacje porady inwestorom

Bresland

dział 308
temat nr 1408

Podbicie fundamentów bez murowania


Dostałem ostatnio do oceny projekt podbicia poniemieckiego budynku mieszkalnego jednorodzinnego (dom murowany z cegły, trzykondygnacyjny - piwnica, parter, poddasze), nie było na nim rozwiązanych kwestii hydroizolacyjnych (jedynie na betonie podkładowym zaproponowano "dyspersyjną powłokę asfaltową po zagruntowaniu emulsją anionową" co moim zdaniem jest z kilku powodów błędne).
Zastanawiałem się czy beton napowietrzony i rozwiązanie z książki str. 159 rys. 1.9.-4 załatwią problem ochrony zbrojenia i wyeliminują potrzebę izolacji obwodowej całej ławy. Doszedłem do wniosku, że z uwagi na przerwy robocze, w których prędzej czy później powstaną rysy, woda zawarta w gruncie przeniknie do zbrojenia i napowietrzenie mieszanki nic tu nie pomoże - czy mam rację?
Zaproponowałem rozwiązanie z książki ze str. 161 rys. 1.9.-8 z wariantem papy termozgrzewalnej między betonem podkładowym a ławą oraz z uwagi na konieczność szybkiego wykonania szlamowanie wszystkich powierzchni mineralnych, na których będzie zastosowana masa KMB, tak aby można było odciąć się od wilgoci technologicznej zawartej w betonie. Przekładkę z membrany HDPE (nr. 5 na rysunku) z uwagi na rdzenie zastąpiłem również szlamem sztywnym (chociaż nie wiem do końca po co - przecież w tym rozwiązaniu książkowym mamy już izolację dookoła całej chronionej przed wodą konstrukcji).
Rozwiązanie docelowe na załączonym rysunku. Czy będzie ono poprawne?

nr 1
Odpowiedź płatna 123,00 zł
patrz także: hydrofobizacja podbicia fundamentów porady wykonawcom porady architektom porady inżynierom

MarCin-Bar

dział 308
temat nr 1407

Stan surowy domu na zimę


Panie Jerzy
Nie ukrywam że sprawia mi sporo satysfakcji samodzielne wykonywanie prac opierając się na Pana książce i wytycznych z tego portalu BDB. Oprócz satysfakcji mam również pewność że np. wykonana samodzielnie hydroizolacja może być nazwana hydroizolacją a nie pomalowaniem fundamentów jakimś szajsem i pospiesznym zasypaniu. W grę wchodzi również aspekt finansowy bo to co mam wydać na robociznę wolę wydać na konkretne, wysokiej jakości produkty a pracuję na swojej budowie po południu zwykle a w soboty cały dzień.
Jeżeli chodzi o budowę to jest na razie jest stan surowy bez dachu - ekipa nam odmówiła i nie znalazłem na szybko żadnej która podjęłaby się w zimie robić dach. Fundament mam zasypany i wykonany wg Pana książki. Zabezpieczyłem ściany z Ytonga w ten sposób że przykleiłem papę do stropu nad parterem tak, że wystaje pas o szerokości ok. 15cm poza obrys ścian. Czy tak może zostać i czy dzięki czemu ściany będą suche? Czy muszę zabijać okna i drzwi deskami na zimę?

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Piotrek

dział 308
temat nr 1406

Długie okno w kuchni


Czy zastosowanie długiego a wąskiego okna pomiędzy szafkami kuchennymi ma jakieś minusy jeśli chodzi oczywiście o aspekty techniczne? Czy są jakieś wyznaczniki co do umiejscowienia w takim przypadku kuchenki gazowej czy elektrycznej lub zlewu?

nr 1 Długie okno kuchenne
autor: Internet
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne domy energooszczędne okapy kuchenne okna porady inwestorom porady architektom

R&M Sierpień

dział 308
temat nr 1405

Naprawa ubytków w murze z betonu komórkowego


Witam.
Pomocnik tynkarza bezmyślnie obsadził nam parapety wewnętrzne. W efekcie czego zostały uszkodzone cegły z siporeksu, do tego stopnia, że powstały duże pęknięcia. Jak to naprawić?

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom naprawy mury beton komórkowy

Wer+Jan

dział 308
temat nr 1404

Konsultacje indywidualne inwestora


Szanowny Panie
Przeczytaliśmy Pana super książkę od dechy do dechy. Jesteśmy na etapie wyboru projektu z katalogu lub zamówienia indywidualnego. Działkę mamy kupioną. Zanotowaliśmy sobie prawie 20 pytań jakie chcemy zadać Panu. Gdzieś czytaliśmy że prowadzi Pan także konsultacje na miejscu u siebie. Mimo iż mieszkamy pod Wrocławiem to jesteśmy z żoną zdecydowani do Pana przyjechać w tej sprawie. Proszę tylko o informację czy to możliwe i na jakich warunkach?
Pozdrawiamy

czytaj odpowiedź

patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

TomiLee

dział 308
temat nr 1403

Przeterminowana emulsja bitumiczna


Witam,
Zakupiłem masę Unibit w 2017 r. w ilości odpowiadającej zużyciu na całą budowę. Część już zużyłem. Budowa się przeciąga, a wiadra leżakują przez ten czas w ciemnej piwnicy w temperaturze 6-18 stopni w ciągu roku. Producent zaleca zużycie preparatu w ciągu roku od daty produkcji, a tu nadchodzi już 3 rok. Czy to się jeszcze nadaje lub co zrobić żeby było zdatne do użycia?
komentarze: 4
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Piotrek

dział 308
temat nr 1402

Ogrzewanie wolnostojącego warsztatu samochodowego


Witam.
Wraz z budową domu planuję budowę budynku gospodarczego - będzie to warsztat samochodowy. Zastanawiam się nad ogrzewaniem tego budynku. Powierzchnia 100 do 120m2, dwie bramy. Czy można zastosować ogrzewanie podłogowe? Będzie jeden podnośnik kolumnowy i jeden kanał jeśli to ma jakieś znaczenie. Jakie źródło ogrzewania? Na działce jest gaz.

komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo przemysłowe porady inwestorom garaże

Tomekk

dział 308
temat nr 1401

Zasady wykonywania analiz cieplno-wilgotnościowych


Dzień dobry,
Pierwsza norma odnośnie analizy cieplno-wilgotnościowej z prawdy i mity nr 18 jest dla metody uproszczonej o której wspomina Pan na wykładzie. Czy pozostałe dwie normy to są normy, które Pan używa w pozostałej części wykładu dla zrobienia dokładnych analiz i na ich podstawie robi Pan analizy dla klientów?
pozdrawiam,
Tomek
czytaj odpowiedź

patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe porady inwestorom porady architektom porady inżynierom projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze


 
 
156
   ...  
143
 
142
 
141
 
140
 
139
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.