porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1635

 
 
165
   ...  
152
 
151
 
150
 
149
 
148
   ...  
1
 
 
klocki

dział 308
temat nr 1498

Skraplająca się para na zamku drzwi zewnętrznych


Czy można coś zaradzić na skraplającą się wodę na sankach drzwi wejściowych?
Drzwi są drewniane, cieple i na nich nie zbiera się woda, z zamków przy temperaturze poniżej 0 dosłownie kapie.

nr 1
nr 2
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli porady inwestorom drzwi

rjazwiec

dział 308
temat nr 1497

Połączenie termoizolacji ściany szczytowej i termoizolacji dachu bez okapu


Dzień dobry
Mam pytanie odnośnie zaprojektowanego w domu, który będę budował ocieplenia ściany szczytowej. Czy widoczna na przekroju krokiew brzegowa przymocowana do wieńca w taki sposób nie będzie stanowiła słabego miejsca ocieplenia? Jeśli tak to czy jest jakiś sposób na poprawienie tego bez zmiany wyglądu ściany szczytowej. Dom nie ma okapu - zależy nam żeby dach nie wystawał za elewację ściany szczytowej?
Mój pierwszy pomysł to było położenie jej na płasko i danie na całej długości wieńca 12 cm XPS pomiędzy krokwią a wieńcem. Ta krokiew na całej długości jest podparta wieńcem żelbetowym ściany szczytowej więc przenosi znacznie mniejsze obciążenia niż pozostałe krokwie. Ma przekrój 8x20cm długość 5,2m. Nachylenie dachu to 40 st.
Z góry dziękuję za odpowiedź
Radosław Jaźwiec

nr 1
komentarze: 6
Odpowiedź płatna 246,00 zł
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia ściany szczytowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

arturg

dział 308
temat nr 1496

Termoizolacja pod stropem zamiast na nim


Witam
Jestem na etapie stelaży sufitów podwieszanych w całym domu. Pytanie brzmi czy warto dawać wełnę w pustkę między stopem a płytami i miedzy płytę a stelaż folię? Czy może wiązać się z tym jakiś problem jeśli poddaszę/strych nie będzie użytkowe i ocieplone (zarówno strop i dach)? Przynajmniej przez pewien czas...
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego ocieplenia termoizolacje porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

MGalon

dział 308
temat nr 1495

Wybór systemu ogrzewania domu jednorodzinnego


Witam, stoję przed wyborem sposobu ogrzewania swojego domu którego budowa ruszy niebawem. Zastanawiam się między pompą ciepła powietrze woda a ogrzewaniem gazowym z własnej butli ponieważ w mojej okolicy nie ma sieci gazowej i pewne prędko się nie pojawi. Koszty przedstawiają się następująco. Pompa wraz z kotłownią to koszt około 25 000 zł natomiast kocioł gazowy, kotłownia i zbiornik naziemny 2700 l to koszt około 20 000 zł. Ponadto w mojej okolicy mają pojawić się dofinansowania do paneli fotowoltaicznych co byłoby dobrym rozwiązaniem w połączeniu z pompą. W załączniku przesyłam informacje o zapotrzebowaniu cieplnym budynku według projektu. Widnieje tam informacja o powierzchni użytkowej 183,46 m2 natomiast jest to liczone razem z nieogrzewanym strychem. Faktyczna ogrzewana powierzchnia to 119 m2. Proszę o poradę.

nr 1
komentarze: 24
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne domy energooszczędne pompy ciepła porady inwestorom

Ewa

dział 308
temat nr 1494

Fundamenty z bloczków silikatowych


Dobry wieczór,
zaprojektowałam inwestorowi dom piętrowy, częściowo podpiwniczony w technologii Silka E18, ściany fundamentowe również- E18S.
W poradach budowlanych i kronikach budowy na Pana stronie nie znajduję tej technologii (jakieś pojedyncze pytanie). Czy na brak zainteresowania tą technologią Pana zdaniem mają wpływ względy ekonomiczne, czy techniczne?, duża kapilarność materiału. Czy w związku z tym radziłby Pan zmianę materiału ścian fundamentowych, bądź proszę o radę jakiego producenta materiały byłyby najwłaściwsze do hydroizolacji silki
pozdrawiam, Ewa
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty hydroizolacje porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia projekty budowlane projekty wykonawcze

slusar.o2

dział 308
temat nr 1493

Ocieplenie i wentylacja garażu nieogrzewanego


Nieogrzewany, budynek (garaż ze strychem) w konstrukcji szkieletowej, ocieplony na ścianach wełną #5cm, jest „doklejony” do domu mieszkalnego jedną ze ścian. Garaż stanowi osobny budynek, z osobnymi fundamentami. Nad garażem jest pomieszczenie gospodarcze – „strych”. Dach dwuspadowy, układ warstw dachu typowy dla dachówki ceramicznej. Skosy zostały ocieplone między krokwiami wełną #15cm. Mam kilka pytania:

1. Paroizolacja na dachu. Jest potrzebna? Pomieszczenie jest nieogrzewane, i nigdy nie będzie. Dach został ocieplony, żeby w lato nie było tam piekarnika, a w zimę odrobinę wolniej się wychładzało. Na chwilę obecną do wysokości ok 2,5m rozciągnięta jest folia, która ma zapobiec pyleniu się wełny. Pytanie czy konieczne jest jej uciąglenie i szczelne ułożenie? Jeśli tak, czy można to zrobić na jętkach, pomimo, że wełna jest w całości ułożona na skosach? Powstanie wtedy pustka powietrzna, niewentylowana. Jest to rozwiązanie poprawne?

2. Jak zapewnić skuteczną wentylację strychu? Do zapewnienia powietrza planowana jest kratka w ścianie szczytowej fi 100, na wysokości 1m od posadzki. Jeśli chodzi o wywiew to w budynku mieszkalnym jest jeden niewykorzystany komin, można by się do niego przekuć, ale wylot byłby na wysokości ok. 2m. Co z powietrzem, które byłoby nad wylotem? Będzie się tam „kisić”? Wentylacja grawitacyjna w pomieszczeniu nieogrzewanym również może być niewydajna sama w sobie. Drugą opcją na wywiew, jest instalacja kominka dachówkowego z podłączonym wentylatorem z czujnikiem higro. Czy jest jeszcze jakaś alternatywa?

nr 1 Stan obecny ocieplenia strychu
autor: s_o2
nr 2 Stan obecny ocieplenia strychu
autor: s_o2
nr 3 Czerwona linia - proponowany układ paroizolacji. Zaznaczono również wolny kanał w kominie domu
autor: s_o2
nr 4 Wolny kanał w kominie, możliwy do wykorzystania do wentylacji strychu
autor: s_o2
nr 5 Przekrój przez garaż
autor: s_o2
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli garaże porady inwestorom porady architektom porady inżynierom

Maciej P.

dział 308
temat nr 1492

Słupki drewniane w ścianach, ocieplenie komina


Dzień doby, zwracam się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na kilka moich pytań. Pomimo ukończonej piwnicy, zrobieniu stropów, ścian nośnych i działowych nie obyło się bez błędu- ściany działowe zostały połączone zaprawą ze stropem monolitycznym. Tego już chyba nie uratuję więc tak zostanie, chcę jednak uniknąć kolejnych błędów, więc mam kilka pytań:
1. Od stropu monolitycznego nad parterem do więźby biegną słupy drewniane 14x14. Jeden słup jest umieszczony w ścianie 11,5cm i tu jak mniemam muszę zrobić stelaż i obudować taki słup karton gipsem, co jednak umieścić między słupem a ścianą i karton gipsem- wełnę, styropian ?
2. Kolejne słupy ukryłem w ścianie 24cm a więc z każdej strony słup jest 5cm w głąb ściany, czy tu wystarczy umieścić styropian na słupie nie klejąc go, następnie dać metalową siatkę i przykryć tynkiem powierzchnię całej ściany?
3. Najważniejsze, czy słupy mogą być połączone ze ścianami czy muszą być niezależne konstrukcyjnie?
4. Murłata a konkretnie ocieplenie jej- z obu stron mam 5cm. Na zewnątrz zostanie przyklejony styropian 5 cm w tą wnękę a następnie na to 20 cm styropian na całej ścianie aż do membrany dachowej.
5. W środku też naklejać te 5cm styropianu następnie siatka metalowa i tynk ?
6. Czy na styku ściany działowej ze ścianą kolankową wypuścić porotherm w tą wnękę 5cm do murłaty, czy dać tam styropian po całym obwodzie budynku i dopiero ściana ma dochodzić do tego styro? (dach kopertowy).
7. Ściany działowe murować 5cm poniżej krokwi, czy to miejsce potem wyrównać do krokwi styropianem ?
8. Pas podrynnowy- czy można go przykryć blachą? Czy blacha taka nie będzie się „marszczyć” od zmiennych temperatur? Może lepiej zostawić tam samą deskę ?
9. Przy układaniu dachówki co dać nad rynną przy otworach wlotowych pod dachówkę aby nie gnieździły się tam ptaki, zwierzęta i utrudnić migrację owadów pod dachówkę?
10. Okno dachowe jak wysoko nad murłatą je umieszczać aby ułatwić sobie późniejszą obróbkę ? Czy wystarczy tak aby ściana kolankowa szła na prosto do wnęki okiennej czy jednak pod oknem powinno znaleźć się parę cm na wełnę ?
11. Komin systemowy- chciałbym ocieplić go 5 cm wełną na długości poddasza nieocieplonego i części wystającej nad dachem następnie umieścić na nim siatkę i klej- czy prace te wykonać przed czy po obróbce blacharskiej i jak taką obróbkę wykonać, dodam że komin znajduje się 20cm od kalenicy co już wiem iż nie ułatwia.

komentarze: 20
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy ścianki kolankowe ściany działowe poddasza nieużytkowe poddasza użytkowe porady inwestorom

Piotr Gawlik

dział 308
temat nr 1491

Połączenie termoizolacji ściany szczytowej z dachem bez okapu


Poprawne połączenie termoizolacji ściany szczytowej z termoizolacją dachu, w dachu bez okapu.
Zdecydowałem w swoim projekcie indywidualnym na dach bez okapu. Dach ma być kryty dachówką ceramiczną, bez deskowania. Warstwa ocieplenia 30 cm wełny, 20 cm między krokwiami + 10 cm podwieszone pod krokwiami. Ściany z betonu komórkowego 24 cm + 20 cm EPS.
Chciałbym wykonać dach bezokapowy najbardziej poprawnie jak się da. Dlatego też nie biorę pod uwagę rynien chowanych w ociepleniu, to miejsce ma być tak wykonane, aby zapewnić wlot powietrza wentylacyjnego, jak na Rys. 1.6.-8 w książce na stronie 96. Zastanawia mnie natomiast poprawne połączenie ściany szczytowej z dachem. Estetyka nie jest najważniejsza, ma być jedynie bez dużego wystającego okapu przed elewacją. Które rozwiązanie jest najlepsze:
1. Ostatnia krokiew powinna być na zewnątrz, przed warstwą termoizolacji ściany szczytowej ?
2. Ostatnią krokiew ukryć w warstwie termoizolacji ściany szczytowej ?
3. Ostatnia krokiew po wewnętrznej stronie ściany szczytowej. Łaty wysunięte tak, aby poszycie dachu poło nad termoizolacją ściany.
Szukałem odpowiedzi w serwisie, trafiłem na temat nr 620, jednak tam nie jest omawiane to miejsce.

nr 1 Widok elewacji projektu indywidualnego
nr 2 Zbliżenie wizualizacji z internetu
komentarze: 10
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli ocieplenia dachy ściany porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom ściany szczytowe

centaur

dział 308
temat nr 1490

Poprawny montaż daszka w ocieplonej ścianie nad wejściem


Dzień dobry panie Jerzy Chciałbym nad drzwiami elewacyjnymi przeszklonymi które prowadzą do pomieszczenia gospodarczego zamontować daszek. Szerokość drzwi 270 grubość styropianu 24 cm. Nad drzwiami znajduje się skrzynka rolety zewnętrznej 20 cm Jak zamontować daszek przez styropian daszek 300 cm na 90 cm. Z czego powinien być wykonany i jaki sposób mocowania do nadproża betonowego? Bardzo proszę o radę.

nr 1
nr 2
Odpowiedź płatna 246,00 zł
patrz także: budowa domu jednorodzinnego elewacje zadaszenia porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

DragMZ

dział 308
temat nr 1489

Zakres projektu instalacji elektrycznej


Jaki jest zalecany przez Pana zakres projektu instalacji elektrycznej dla domu jednorodzinnego? Czy projekt powinien uwzględniać rozłożenie przewodów elektrycznych? Uprzejmie dziękuję.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: instalacje elektryczne projektowanie projekty budowlane


 
 
165
   ...  
152
 
151
 
150
 
149
 
148
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.