porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2364

 
 
238
   ...  
225
 
224
 
223
 
222
 
221
   ...  
1
 
 
Ernest Kłosowski

dział 308
temat nr 2226

Kostka brukowa jako podkładka pod zbrojenie ław


Czy zgodne ze sztuką budowlaną jest zastosowanie w miejsce „dedykowanych” podkładek dystansowych, kostek betonowych typu „polbruk” o standardowych wymiarach 10x20x6cm, celem stabilizacji prętów zbrojenia ławy fundamentowej, która ma zostać wykonana z betonu klasy C25/30?

komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty ławy fundamentowe porady inwestorom porady wykonawcom

MaciekS

dział 308
temat nr 2225

Zamoczone ocieplenia dachu podczas wygrzewania posadzek


Witam serdecznie,
Sprawa dotyczy pozbycia się wilgoci z wełny mineralnej a dokładnie pomiędzy jej górą a membraną paroprzepuszczalną.
Dane:
- dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym + nieocieplony strych, dach dwuspadowy, warstwy dachu zgodnie z dołączonym rysunkiem oprócz dodatkowego zastosowania oplotu wentylującego pod blachą, ogrzewanie podłogowe w całym domu, źródło ciepła Pompa ciepła powietrze – woda, w ścianach szczytowych wykonano otwory wentylujące strych nieocieplony (średnica 25cm).
Etap budowy:
- Tynki gipsowe wykonane 3 miesiące temu, wylewki anhydrytowe wykonano 4 miesiące temu, okna i drzwi otwarte na oścież do grudnia w celu pozbycia się wilgoci.
- Zamontowano wełnę mineralną pomiędzy jętkami i krokwiami, tylko w jednej warstwie, nie wykonano montażu folii paroszczelnej (mój błąd). Z zewnątrz dom ocieplony styropianem 20cm + klej i siatka.
- zakończono proces wygrzewanie posadzek, aktualna temperatura powietrza wewnątrz około 25 st C, temperatura zasilania ogrzewania podłogowego 31 st C.

Problem:
Tydzień temu podczas najwyższych temperatur w domu zauważyłem zaciek wody na ścianie kolankowej, pojawił się w związku z kondensacją pary wodnej na membranie, woda spływała po membranie na wełnę a następnie na ścianę (akurat w tym miejscu nie była dokończona szczelnie). Pomieszczenia nie były odpowiednio wietrzone w celu pozbycia się wilgoci. Na nieocieplonym strychu membrana była cała zroszona kroplami wody, przy dotknięciu krople spadały prosto na dół bądź zsuwały się w dół po membranie na wełnę mineralną która w górnej warstwie była mokra. Pojawiły się zacieki wody na elewacji.

Poczynione kroki: Wypożyczyłem 4 osuszacze o wydajności około 30l/dobę, rozstawiłem na dole i na górze domu, zakupiłem mierniki temperatury i wilgotności powietrza do monitorowania. Wilgotność przed włączeniem osuszaczy wynosiła 60-70%, temperatura w szczycie wygrzewania posadzek wynosiła 33stC, zewnętrzna około 0 st C. Ponadto wykonano otwory wentylujące strych (średnica 25cm) – wcześniej były tylko otwory w membranie paroprzepuszczalnej wzdłuż kalenicy o szerokości około 2cm + niepodłączone jeszcze wywiewki z kanalizacji. Sukcesywnie zmniejszałem temperaturę zasilania zgodnie z procedurą wygrzewania posadzek (2st dziennie).

Rezultaty do wczoraj:
Zacieki na ścianach elewacji zniknęły niemal całkowicie. Temperatura wewnatrz około 26 st C, wilgotność 30-40 % w zależności od pomieszczenia. Zostawiłem jeden osuszacz działający na poddaszu. Znalazłem 2 pęknięcia tynku na ścianach.
Celem dodatkowej wentylacji poddasza i pozbycia się wilgoci do czerpni od strony wewnętrznej zamontowałem wentylator przemysłowy o mocy ponad 600w, wydajność teoretyczna 4000m3 a praktyczna pewnie koło 2500m3/h.
Problemem jest tylko woda pomiędzy membraną paroprzepuszczalną a wełną której nie mogę się pozbyć.

Stan na teraz:
Wydaje mi się że pojawiły się nowe / większe zacieki z uwagi na to że powietrze wdmuchiwane jest na poddasze i częściowo ucieka przez szpary. Na podbitce pojawiły się w kilku miejscach krople, gdzie najpewniej z uwagi na wywiewane nieco cieplejsze powietrze skrapla się wilgoć.

Propozycja dalszego działania:
Na początku stycznia planowana była sucha zabudowa stropu poddasza użytkowego, na tą chwilę kompletnie nie jest możliwa z uwagi na uwięzioną wilgoć w wełnie mineralnej. Nieco szalony plan zależny od pogody przewiduje przy dodatniej temperaturze zewnętrznej w ciągu dnia:
1) Wcześniejsze zrezygnowanie z wentylatora na poddaszu prawdopodobnie nie za wiele da a koszt wynajmu i prądu to 1000zł miesięcznie. Potrzymam go jeszcze 2 dni i ocenię rezultaty.
2) uprzednie zmniejszenie temperatury wewnątrz domu do 5 st C, zachowując niską wilgotność powietrza wewnątrz,
3) ściągniecie wełny mineralnej na skosach między krokwiami, gdzie jest uwięziona woda (około 45m2),
4) ocena zamoknięcia i jego rezultatów dla elementów takich jak murłata, krokwie, ściana kolankowa itd.,
5) wytarcie do sucha (ewentualne zastosowanie wentylatorów i wietrzenie) membrany paroprzepuszczalnej od wewnątrz,
6) jak najszybszy montaż dwóch warstw wełny mineralnej wraz z folią paroprzepuszczalną celem ograniczenia możliwości powstania skroplin, niestety pewnie zajmie 2 dni.

Co Pan myśli o powyższym planie działania?

nr 1 zdjęcie wykonane ze strychu nieocieplonego na wełnę rozpoczynjącą od góry skos
nr 2 odsłonięty fragment wełny przy ścianie kolankowej, woda na membranie
nr 3 Zacieki na elewacji, w większości wysychające
nr 4 Otwory w pasie nadrynnowym mają 1-2 mm głębokości (nieco mało)
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom

ACZ

dział 308
temat nr 2224

Ocieplenie istniejącego domu z bala


Szanowny Panie.
Chciałbym zasięgnąć porady odnośniesposobu ocieplenia od zewnątrz ściany z litego świerkowego bala. Ściany ogrubości 12 cm o konstrukcji sumikowo-łątkowej, wiązane przy pomocy złączytypu „jaskółczy ogon". Ocieplenie z wełny mineralnej Superrock 2x8 cm- nadrewnianym ruszcie, wiatroizolacja, okładzina zewnętrzna z drewnianej oblicówkiłączonej na pióro- wpust.
W większości przypadków zaleca się podobnie jak w domu o konstrukcjiszkieletowej umieszczenie paroizolacji po stronie wewnętrznej, pod okładzinąnp. z płyt gipsowo-kartonowych. Spotkałem się również z opinią, że możliwe jestumieszczenie paroizolacji po stronie zewnętrznej ściany bezpośrednio przed izolacjąz wełny mineralnej np. gdy chcemy pozostawić lity bal od wewnątrz. Czy w tymdrugim przypadku celowe jest zastosowanie szczeliny wentylacyjnej pomiędzybalem a paroizolacją zasilanej powietrzem wewnętrznym - tak aby ewentualneskropliny mogły być osuszane?
Dodam, że zamierzam ściany z bala pokryć od wewnątrz drewnianą okładziną naruszcie, ze względu na mało atrakcyjny ich wygląd, w części kuchennejchciałbym zastosować płyty gipsowo-kartonowe. W okładzinie ścian przy podłodzeoraz przy suficie zamierzam wykonać niewielkie otwory wentylacyjne nawiewno-wywiewne (fi 20 mm.) w rozstawie np. co 1 m. Zasadniczo chodzi mi o to by nieodcinać się folią od swoistego mikroklimatu wytworzonego przez drewniany dom.
Czy takie rozwiązanie konstrukcji ściany pod względem cieplno-wilgotnościowymjest prawidłowe?
Jakie parametry powinna mieć w tym przypadku folia wiatroizolacyjna?
Dom położony jest na obrzeżach Puszczy Knyszyńskiej, będzie docelowowyposażony w wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła.

Proszę o opinię. Z góry dziękuję i pozdrawiam

nr 1
nr 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy z bala domy jednorodzinne ocieplenia porady inwestorom

Tomasz Sobierajski

dział 308
temat nr 2223

Nasiąkliwość styropianu XPS w praktyce budowlanej


Artykuł [1] prezentuje wyniki badań próbek izolacji termicznej EPS i XPS, które zostały pobrane z eksploatowanych budynków. Stwierdzono, że nasiąkliwość płyt XPS jest większa od wartości raportowanych przy normowych badaniach laboratoryjnych. W konsekwencji, rzeczywisty spadek izolacyjności termicznej XPS był znacznie większy.
Ponadto stwierdzono, że nasiąkliwość oraz spadek izolacyjności termicznej płyt XPS jest większy niż płyt EPS.

Czy można ufać temu artykułowi i wyciągać praktyczne wnioski? Jeśli tak, to by oznaczało, że nie ma potrzeby stosowania droższych płyt XPS do izolowania ścian fundamentowych.

[1] XPS Insulation Extracted After Field Exposure Confirms High Water Absorption & Diminched R-Value
[2] Measurement of Exterior Foundation Insulation to Assess Durability in Energy-Saving Performance

nr 1 Nasiąkliwość EPS, XPS, zachowanie oporu cieplnego oraz wpływ nasiąkliwości na opór cieplny
nr 2 Artykuł [1] prezentuje wyniki badań próbek izolacji termicznej EPS i XPS pobranych z budynków po 15 latach ich eksploatacji. Stwierdzono, że nasiąkliwość oraz spadek izolacyjności termicznej płyt XPS jest większa od wartości raportowanych przy normowych b
nr 3 Artykuł [1] prezentuje wyniki badań próbek izolacji termicznej EPS i XPS pobranych z budynków po 15 latach ich eksploatacji. Stwierdzono, że nasiąkliwość oraz spadek izolacyjności termicznej płyt XPS jest większa od wartości raportowanych przy normowych b
komentarze: 5
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe ruch ciepła i wilgoci termoizolacje

sailah

dział 308
temat nr 2222

Hydroizolacja fundamentów czy beton napowietrzony?


Panie Jerzy,

Warunki gruntowe jednorodne - pod darniną sam piasek na odwiertach 4m, brak poziomu wody gruntowej. Pozwala to poprzestać na hydroizolacji fundamentu piwnicy od góry/boków.
Jednak co w przypadku, jeśli jedyna lokalna betoniarnia nie wykonuje betonu napowietrzonego (tylko W8), a wykonawca nie widzi innej opcji jak beton z gruszki?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Ernest Kłosowski

dział 308
temat nr 2221

Karygodne błędy podczas fundamentowania domu na ławach


Ławy fundamentowe budynku mieszkalnego zostały zrealizowane bezpośrednio na podkładzie betonowym bez zastosowania papy podkładowej. Powierzchnie boczne ław również nie zostały zabezpieczone żadną izolacją przeciwwilgociową. Na ławie przed wykonaniem ścian fundamentowych ułożono warstwę papy podkładowej zgrzewalnej. Wykonawca w miejscu występowania elementów żelbetowych „nabił” papę na pręty startowe rdzeni i słupów żelbetowych. W dalszej kolejności wykonano ściany fundamentowe z bloczków betonowych i zalano mieszanką betonową elementy żelbetowe. Tak wykonane ściany fundamentowe zabezpieczone zostały dysperbitem.

Przed wykonaniem ścian przyziemia, na górnej powierzchni ścian fundamentowych (również w miejscach występowania słupów i rdzeni żelbetowych) wykonano zabezpieczenie dysperbitem. Następnie na tak przygotowane podłoże ułożono folię fundamentową PCV, „nabijając” ją w miejscach lokalizacji prętów zbrojeniowych.

Po dwóch latach użytkowania obiektu pojawia się w budynku (na słupach żelbetowych) wilgoć podciągana kapilarnie z gruntu. Oczywistą oczywistością są popełnione przez wykonawcę błędy. Najgorsze jest jednak to, że uważa on, że wszystko zrobił prawidłowo. Panie Jerzy jakich argumentów użyć, aby wykazać wykonawcy, że sposób wykonania robót był wadliwy? Czy najprostszą metodą naprawczą będzie wykonania tynków renowacyjnych do poziomu około 1m od podłogi wraz z malowaniem tak przygotowanego podłoża stosowną farbą dyfuzyjną?

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Ernest Kłosowski

dział 308
temat nr 2220

Błędy przy wykonawstwie dachu w segmencie szeregówki


Panie Jerzy
proszę o analizę opisanego poniżej przypadku.
Wykonawca robót zrealizował zespół budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. Rzut poddasza oraz przekroje wskazane na rysunku nr 1. Tradycyjna więźba drewniana została odeskowana bez żadnej szczeliny wentylacyjnej – zdjęcia 2. Na tak przygotowane podłoże od spodu zastosowano pianę PUR o gęstości 10kg/m3 o grubości 20cm o deklarowanej wartości oporu cieplnego 6,75m2K/W. Zgodnie z deklaracją właściwości użytkowych piany współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej µ wynosi MU3 wg PN-EN 14315-1:2013-06. Na deskowaniu ułożono jedną warstwę papy podkładowej modyfikowanej SBS gr. 1,5mm na osnowie z włókniny poliestrowej o współczynniku µ = 20000. Następnie ułożono kontrłaty 25x50mm i łaty 40x60mm (proszę nie analizować sposobu „poziomowania” łat „pseudo” podkładkami które po wyschnięciu tarcicy wypadną z miejsca ich zamocowania). Na tak przygotowane podłoże zamontowano pokrycie z blachy na rąbek stojący. Wykusz został odeskowany i „zabezpieczony” pianą PUR oraz papą w układzie jw. – zdjęcia 2. Oprócz powyższego na wykuszu zrealizowano „konstrukcję spadkową” z łat, kontrłat i klinów – zdjęcia 2, a następnie ułożono styropapę EPS100 gr. 10cm – zdjęcia 3 i papę wierzchniego krycia modyfikowaną SBS gr. 5,2mm na osnowie z włókniny poliestrowej o współczynniku µ = 20000 – zdjęcia 3. Wykusz został wykończony blachą na rąbek stojący – zdjęcie 4. Sufit pokoju nr D1-3 w obrębie ww. wykusza został wykończony płytą g-k, przy wcześniejszym ułożeniu paroizolacji – zdjęcia 5 o oporze dyfuzji pary wodnej 4,5x10(11)+/-30% m2sPa/kg. Dwa lata po zakończeniu budowy pojawiły się wykwity widoczne na zdjęciu 5. Ściany budynku w tym wykusza ocieplone EPS 040 gr. 15cm.
Objawy widoczne na zdjęciu nie muszą być i pewnie nie są wynikiem nieszczelności pokrycia dachu. Czy w Pana ocenie jest to wynik kondensacji pary wodnej w przegrodach? Na marginesie dodam, że zamontowana w budynku stolarka nie spełnia wymagań wynikających z §155 ust. 3 r.w.t.

nr 1 rzut poddasza, przekroje A-A, B-B
nr 2 deskowanie, papa podkładowa na wykuszu, podkład pod styropape
nr 3 styropapa, papa wierzchniego krycia
nr 4 wykusz
nr 5 paroizolacja, wykwity
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne porady inwestorom

Tomasz

dział 308
temat nr 2219

Ku zaskoczeniu - pytania nie budowlane


1. W jaki sposób się Pan uczy?
2. W jaki sposób Pan zapamiętuje?
3. W jaki sposób przechowuje Pan wiedzę w postaci elektronicznej?
4. W jaki sposób sporządza Pan notatki?
5. W jaki sposób funkcjonuje Pana system zarządzania zadaniami?
komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Marcin323

dział 308
temat nr 2218

Podmurowanie ściany pod oknami


Witam panie Jerzy
mam proste pytanie. Dom na płycie fundamentowej z betonu kom. 24mm. W 2 pokojach miały być okna do samej ziemi (nieotwierane) i stać na jakimś systemowym ciepłym progu na wysokość gotowej podłogi 24cm. Jednak chcemy z żoną podnieść to okno jeszcze o dodatkowe 30 cm nad podłogę ze względów wizualnych i proszę o poradę czy podmurować otwór okienny tym samym BK który jest. Na ścianach?
Pozdrawiam

komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury okna porady inwestorom porady wykonawcom

Daniel Deptuła

dział 308
temat nr 2217

Styrobeton jako termoizolacja podłogi


Dzień dobry,

W przyszłym tygodniu będzie u mnie wylewana masa styropianowa jako termoizolacja podłogi - karta techniczna w załączniku. Dom jest ocieplony, pod ociepleniem nieużytkowego poddasza rozłożona paroizolacja, wewnątrz temperatura powyżej +5 stopni Celsjusza z możliwością dogrzewania. Masa zostanie wylana na beton podkładowy pokryty masą KMB.

Moje pytania:
- ile czasu taka masa styropianowa może wysychać w obecnych warunkach?
- czy jeśli po stwardnieniu masy rozłoży się na niej folię aluminiową i ogrzewanie podłogowe, a następnie wyleje jastrych cementowy to czy ta masa dalej będzie mogła wysychać czy wilgoć technologiczna może zostać w niej uwięziona bez możliwości odparowania (co obniżyłoby jej termoizolacyjność)?

nr 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: styrobeton porady inwestorom porady wykonawcom posadzki ogrzewane budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne


 
 
238
   ...  
225
 
224
 
223
 
222
 
221
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.
baner_ceresit_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_STO_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2022 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.