porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2875


 
 
289
   ...  
149
 
148
 
147
 
146
 
145
   ...  
1
 
 
Marek J.temat nr 308-1467
visibility czytano 468 razy

Nowe balkony, a już potrzebny remont


Dzień dobry,
Panie Jerzy mój problem dotyczy balkonu w bloku wybudowanym w 2012r. Nasza Wspólnota Mieszkaniowa przymierza się do naprawy balkonów ale chcemy to zrobić dobrze aby za np. 5 lat znowu ich nie remontować. W załączeniu kilka zdjęć mojego balkonu. Jak widać płytki już zaczęły odpadać a tym samy ukazał się nam przekrój warstw balkonu. Jest kilka szczegółów które nie znalazłem w Pana książce i dlatego piszę i proszę o pomoc. Przeglądałem też dział „porady budowlane” ale nie znalazłem tam odpowiedzi na moje pytania. Balkony są zwrócone w stronę południową. Oczywiście balkon nie został wykonany zgodnie z projektem ale może i dobrze bo i tak prędzej czy później zacząłby się sypać a to już wiem dzięki książce.
Układ warstw balkonu wg projektu:
1. płytki gres mrozoodporne na zaprawie klejowej mrozoodpornej elastycznej
2. wylewka cementowa gr. 4cm zbrojona siatką z prętów Ø3mm co 10cm
3. papa termozgrzewalna
4. papa podkładowa
5. styropian gr. 4cm
6. folia PE
7. płyta żelbetowa gr. 15cm
8. styropian gr. 5cm
9. tynk cienkowarstwowy.

Aktualny układ warstw wygląda następująco co widać na załączonych zdjęciach:
1. płytki gres na zaprawie klejowej – co to za płytki i na jakim kleju nie wiem ale wiem że fuga między płytkami to zwykła zaprawa cementowa!
2. wylewka cementowa gr. …..cm? - Czy jest tam zbrojenie, raczej wątpię!
3. folia - jaka…?
4. płyta żelbetowa gr. 15cm
5. styropian gr. 5cm
6. tynk cienkowarstwowy.

Ogólnie to mamy problem bo nie wiemy jak się zabrać za naprawę. Zanim poznałem Pana stronę i książkę nasze wstępne wyobrażenia były takie:
Demontaż: zdejmiemy stare płytki z klejem ułożone poziomo i pionowo, zerwiemy styropian wraz wyprawą tynkarską przyklejoną od spodu, usuniemy resztki kleju.
Naprawa: od góry - wyrównamy podłoże pod nowe płytki na istniejącym podkładzie betonowym które będą tylko ułożone w poziomie, położymy folie w płynie, klej do płytek i płytki nowe. Od czoła - wyrównamy podłoże pod nową wyprawę tynkarską, położymy folie w płynie, nowa wyprawa tynkarska. Od spodu – przykleimy nowy styropian z nową wyprawą tynkarską.

Ale już wiem że powyższa naprawa nie da zadowalającego efektu. Proszę o pomoc w rozwiązaniu naszego problemu z balkonami. Analizując Pana książkę nasunęły mi się pytania jak niżej:
Pytanie nr 1 – mocowanie balustrady do czoła płyty żelbetowej (rys. nr 2):
W książce jest tylko szczegół połączenia balustrady bezpośrednio do płyty żelbetowej od góry (rys. BA-047 str. 230). Nasze balustrady są łączone do czoła płyty i jeszcze do tego nie opierają się bezpośrednio na płycie tylko na płytkach – powstaje przestrzeń pomiędzy płaskownikiem stalowym a płytą żelbetową którą trzeba wypełnić, tylko czym i jak? Proszę o rozwiązanie tego szczegółu dla tego przypadku mocowania balustrady do czoła płyty.

Pytanie nr 2 – układ warstw nad płytą żelbetową:
Problem nr 2.1:
Aktualnie wysokości barierki nad płytkami wynosi 112,5cm przy krawędzi balkonu i 111,5cm od strony elewacji, przepisy mówią o 110cm min. więc tu na to chwilę jest ok. Próg z płytek przy drzwiach balkonowych ma 5,5cm wysokość (na zdjęciach rys. nr 1 i 4 zaznaczyłem te wartości powyżej aby było wiadomo o czym piszę). Chcąc naprawić balkon wg układu warstw które są w Książce (rozdział 1.11.6 str. 230) nie osiągniemy przepisowych 110cm tylko mniej. Czy możemy zrezygnować z warstwy styropianu i zostawić warstwę spadkową?
Problem nr 2.2:
Jeżeli zmienimy grubość warstw górnych pojawia się kolejny problem z mocowaniem balustrady do płytek ułożonych poziomo przy elewacji (na zdjęciach rys. nr 4 i 5 zaznaczyłem mocowanie o którym piszę). Ogólnie to chciałbym aby nie ruszać mocowań balustrady. Jeżeli dołożymy styropian to mocowanie nam się schowa w warstwie dociskowej i jednocześnie pojawia się nam problem bo powstaje przestrzeń niestabilna między płaskownikiem balustrady a płytą żelbetową balkonu, którą trzeba wypełnić, tylko czym i jak?

Pytanie nr 3 – wykończenie balkonu.
Czy płytki ceramiczne to jedyny wybór na posadzkę balkonu czy są inne wykończenia trwalsze od płytek? Jaki materiał wg Pana jest najlepszy do wykończenia posadzki balkonu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony remonty porady inwestorom

lukasz89k1temat nr 308-1466
visibility czytano 656 razy

Ocieplenie podłogi i ściany w garażu wbudowanym


Analizy 1994/2018. Z analiz wychodzi że mam na podłodze 14 cm xps bądź EPS 200.
1.Czy to znaczy że także w garażu ma tyle wynosić termoizolacja podłogi?
2. Jak wykonać to dokładnie skoro mam ścianę garażową od strony mieszkalnej również ocieplić wełną?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego garaże posadzki betonowe porady inwestorom

Bentleylusttemat nr 308-1465
visibility czytano 386 razy

Styropian przyklejony we wnękach zwykłym klejem


Podejrzewam, że mój wykonawca ocieplenia elewacji dokleił arkusze styropianu o grubości 2-3cm, wykańczające wnęki okienne, na klej-zaprawę zamiast na klej do styropianu. Uszczelnił klejem/pianą jedynie pozostałe szczeliny, maskując w ten sposób swój błąd.
Jak można dokonać naprawy tak błędnie wykonanego ocieplenia wokół okien bez kompletnej destrukcji siatki, narożników i styropianu?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

PaSmatemat nr 308-1464
visibility czytano 500 razy

Cofnięcie pierwszej warstwy bloczków muru na fundamencie


Dzień dobry
Co pan sądzi o ociepleniu fundamentu od wew przy ścianie 1-warstwowej? Słyszałem o takich rozwiązaniach, gdzie styropian spotyka się z posadzkowym. Na załączonych zdjęciach widać że pierwszy rząd bloczka jest węższy, jakie ma to zastosowanie? Nie spotkałem się z tym a załączone zdjęcie jest z niemieckich stron ytonga i większość domów jest robiona w ten sposób. Niestety nie mogę znaleźć zdjęć co robią dalej.
Dziękuję

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty ocieplenia cokoły analizy cieplno-wilgotnościowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Da_Wid temat nr 308-1463
visibility czytano 428 razy

Ocieplony fundament, ale bez membrany kubełkowej


Witam serdecznie.
Czy błędem - karygodnym - jest brak folii kubełkowej na ociepleniu fundamentu? Bloczek betonowy, hydroizolacja, xps 100mm, dom bez piwnicy, brak wysokich wód gruntowych.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty ocieplenia membrany kubełkowe porady inwestorom

Tomekktemat nr 308-1462
visibility czytano 346 razy

Okno z roletą wewnętrzną (zespoloną)


Dzień dobry,
Przeglądając rożne rozwiązania odnośnie zacienienia okna trafiłem na okna z żaluzjami wewnętrznymi.
Plusy na pierwszy rzut oka wyglądają przyzwoicie:
1. Brak problemu z mostkami cieplnymi tak jak w przypadku montażu rolet z prowadnicami (dla mnie największy plus).
2. Brak brudzenia się dzięki lokalizacji między szybami.
3. Zlokalizowane od zewnętrznej strony pakietu szybowego, więc powinny chronić przed nagrzewaniem. Niestety nie wiem o ile gorzej by wypadały od całkowicie zewnętrznych żaluzji fasadowych czy rolet a to mnie ciekawi najbardziej.
Minusy do przemyślenia to jak wygląda naprawa i czy wymiana mechanizmu jest w miarę prosta.
Co Pan o taki rozwiązaniu sądzi? W innej odpowiedzi odradza Pan stosowanie rolet ze względu na problemy z liniowymi mostkami cieplnymi a takie okna rozwiązały by chociaż ten podstawowy problem i również wydaje się, ochroniły przed słońcem.
https://www.internorm.com/pl-pl/produkty/okna/okna-zespolone

pozdrawiam,
Tomek
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: okna żaluzje porady architektom porady inwestorom

lukasz89k1temat nr 308-1461
visibility czytano 710 razy

Ocieplenie ściany kolankowej poddasza nieużytkowego


Moje analizy nr 1994/2018
Moje pytanie brzmi jak ocieplić ścianę kolankową na poddaszu nieużytkowym? A chodzi mi o przestrzeń wokół murłaty z zewnątrz budynku jak i od środka i nad murłatą. Dodaję przekrój.
Murłatę mam cofniętą do wewnątrz 2 cm następnie jest murłata 14 cm i następnie przestrzeń 13 cm i tu kończy się wieniec. Jak wykonać poprawnie wokół murłaty po kolei? Wiem że ścianę kolankową ocieplam tym samym styropianem co i na zewnątrz. Ale jak zaślepią tą przestrzeń nad murłatą od wewnątrz? I czy dojechać styropianem do samej membrany na dachu? Krokiew ma 18 cm. Wysokość ściany kolankowej jakieś 63 cm szczyt wieńca.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy poddasza nieużytkowe ścianki kolankowe ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

klockitemat nr 308-1460
visibility czytano 357 razy

Obsadzenie drzwiczek rewizyjnych w kominie


Jak prawidłowo zamontować drzwi wyczystki? Komin nie jest systemowy. Odstęp miedzy ramkami wynosi około 0,5 cm.

Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominy kanały spalinowe kanały dymowe porady inwestorom porady wykonawcom

Maciejtemat nr 308-1459
visibility czytano 75 razy

System drzwi przesuwnych smart slide


Witam, Pamiętam Pańską wypowiedź na temat drzwi balkonowych HS, mianowicie że tak ale na południu Hiszpanii, a nie w Polsce. Alternatywa czyli drzwi uchylno przesuwne patio budzi z kolei u mnie bardzo złe wrażenie, chybocze się jak by miało problem ze swoim ciężarem. Co Pan sądzi o rozwiązaniu pośrednim, mianowicie drzwi balkonowe smart slide? Jest próg, jest docisk po obrysie.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: drzwi stolarka aluminiowa stolarka PCV

TomiLeetemat nr 308-1458
visibility czytano 543 razy

Uszczelnienia przebić rurami i kominem


1. Jak prawidłowo wykonać uszczelnienie przejścia rury kanalizacyjnej przez beton podkładowy podłogi na gruncie? Jakiś sznur dylatacyjny?
2. W przypadku gdy rura kanalizacyjna została zabetonowana w betonie podkładowym na gruncie, czy należy ją rozkuć delikatnie i wykonać jak powyżej?
3. Czym powinno się wypełnić szczelinę między bloczkiem z betonu komórkowego a kominem systemowym?
4. Czym wypełnić tę szczelinę pomiędzy ścianą działową a stropem?
5. Czym wypełnić szczelinę pomiędzy kominem (kominkiem) systemowym a słupem wymurowanym z cegły?
Przepraszam za dość ogólnikowe sformułowania.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się


 
 
289
   ...  
149
 
148
 
147
 
146
 
145
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.