porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1672

 
 
169
   ...  
29
 
28
 
27
 
26
 
25
   ...  
1
 
 
B.B.

dział 308
temat nr 262

Podjazd dla niepełnosprawnych w miejsce schodów


Skoro ostatnio mowa o podjazdach, zapytam i ja. Ma być pochylnia dla niepełnosprawnych i schody o nawierzchni z kostki betonowej typu HOLLAND. Nachylenie pochylni wynosić będzie 8,0 %, zaś różnica wysokości do pokonania pochylnią i schodami 0,50 m. Ograniczenie komunikacji stanowić będą murowane ścianki z cegły ceramicznej pełnej o gr. 25 cm na zaprawie cementowej klasy M5, o wysokości do 20 cm powyżej nawierzchni, które w koronie zostaną zwieńczone czapką betonową a w niej zostaną zamocowane słupki balustrady. Izolacja ław fundamentowych i ścianek została wykonana wg rysunku 1.9.-18 z Pana książki.

1. Jakie powinny być warstwy pochylni i podestu w przypadku gdy nie będzie wykonywana płyta betonowa z poziomym uszczelnieniem?
2. Czy przy ściankach ograniczających płytę pochylni należy ułożyć obrzeża betonowe? Czy takie rozwiązanie będzie ochroną ścianek murowanych przed spływem wód opadowych po płycie pochylni? Jak zabezpieczyć można ścianki w inny sposób?
3. Jak odwodnić płytę podestu o pow. 10 m2? Jakie spadki? Czy można stosować odwodnienia liniowe lub szczelinowe o wymiarach szczeliny 100 x 6 mm? W jaki sposób odprowadzić wodę?
4. Ile procent wody spływa po kostce a ile wchłaniane w podłoże?
5. Czy w przypadku gruntów wysadzinowych należy je wymienić do poziomu posadowienia? Jakie układać wówczas warstwy? Czy w poziomie posadowienia (od strony wewnętrznej) należy układać rury drenarskie?
6. Jak należy wykonać połączenie nawierzchni kostki betonowej ze ścianką ograniczającą komunikację oraz z ścianą budynku (również styk przy ościeżnicy drzwiowej)?
7. W jaki sposób zamocować i uszczelnić słupek balustrady w czapce betonowej?
8. Jak zapewnić opór dla nawierzchni pochylni przy wjeździe na pochylnię?
9. Czy zagęszczanie mechaniczne poszczególnych warstw wpłynie negatywnie na konstrukcje ścianek?
Na zdjęciach widoczne schody do rozbiórki.

nr 1 Podest schodów wejściowych.
autor: B.B.
nr 2 Pełen widok schodów i otoczenia.
autor: B.B.
Odpowiedź płatna
patrz także: schody odwodnienia porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

T.T.

dział 308
temat nr 261

Podjazd dla niepełnosprawnych


1. Jakie należy przewidzieć warstwy płyty spocznikowej i pochylni, w przypadku gdy wierzchnią warstwę będzie stanowić kostka betonowa? (załączam przykładowe foto).
2. Czy woda opadowa przesiąkająca w głąb struktury płyty spocznikowej i pochylni może spowodować szkody (jakie i jak przeciwdziałać)?
3. Jak należy wykonać styk płyty spocznikowej z kostki betonowej z ścianą budynku (ściana ocieplona, ściana nieocieplona)?
4. Czy słupki balustrady zostały zamocowane w sposób prawidłowy (nawiercenie otworu w krawężniku betonowym, wypełnienie wolnej przestrzeni żywicą epoksydową, montaż słupków balustrady w gotowych otworach)?

nr 1 Widok podjazdu dla niepełnosprawnych.
autor: T.T.
Odpowiedź płatna
patrz także: drogi i ulice parkingi żywice porady architektom porady wykonawcom

Jerzy Świątek

dział 308
temat nr 260

Zamiana muru 3-warstwowego licowego na tynkowany


Wstępne założenie projektu to ściana trójwarstwowa tzn:
A). Porotherm 25 + wełna 16 + pustka powietrzna 3 + cegła betonowa elewacyjna pełna 12.

Zastanawiam się nad zmianą tzn:
B) .Porotherm 25 + wełna 16 + Porotherm 11 + tynk 2

Proszę o radę czy w przypadku B) należy stosować pustkę powietrzną pomiędzy wełną a drugą warstwą porothermu i jak rozwiązać dół i górę muru?

Odpowiedź płatna
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne domy energooszczędne ocieplenia porady architektom porady inwestorom

G.J.

dział 308
temat nr 259

Podjazd do magazynu w tempie błyskawicznym


Zamierzam zrobić nowy podjazd z placu manewrowego do magazynu. Podjazd będzie używany do przemieszania wózka widłowego podnośnikowego z napędem elektrycznym o wadze z ładunkiem 1400 kg (z przodu rolki 80x70 mm - 4 sztuki oraz z tyłu koła 250x75 mm - 2 sztuki). Różnica poziomów miedzy posadzką magazynu a nawierzchnią placu manewrowego wynosi 10 cm. Projektowane pochylenie podjazdu - 5%. Obecny podjazd ma nachylenie 9 % i pozostawia próg o wysokości od 3 do 2 cm. Stan istniejący jak i docelowy przedstawiam na szkicu.

Jakiego materiału użyć do wykonania podjazdu, aby przerwa w pracy magazynu nie była dłuższa niż 60 godzin? Obecnie istniejący podjazd jak i plac manewrowy maja nawierzchnie asfaltową.

Czy uszczelka z włosiem na dole bramy nie będzie stwarzała problemów (magazyn jest ogrzewany do temp. 20 C, ma pow. ok 250 m2, pracuje w nim 2 magazynierów, ma zamontowane 4 wywiewniki w konstrukcji dachowej o średnicy ok. 30 cm każdy, natomiast brak jest otworów nawiewnych, wysokość hali ok. 6 m). Najchętniej nie stosowałbym żadnego uszczelnienia i potraktował szczelinę jako nawiew.

nr 1 Szkice stanu obecnego i planowanego
autor: G.J.
nr 2 Ogólny widok podjazdu
autor: G.J.
nr 3 Zbliżenie na podjazd
autor: G.J.
nr 4 Zbliżenie na próg
autor: G.J.
Odpowiedź płatna
patrz także: posadzki przemysłowe porady inwestorom

centaur

dział 308
temat nr 258

Niwelacja nierównego betonu podłogi ogrzewanej


Beton podkładowy wylany przez "panów budowlańców" posiada odchylenia w poziomie od 0,5 cm do 2,5 cm. Hydraulicy twierdza że powielenie tych odchyleń przez styropian może skutkować zapowietrzaniem instalacji ogrzewania. Moje pytanie w jaki sposób szybko wyrównać te nierówności? piasek, perlit, dolewać beton czy najszybciej styropian? Proszę o poradę.

nr 1 autor: centaur
komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: podłogi ogrzewanie podłogowe błędy wykonawcze

Grzegorz W.

dział 308
temat nr 257

Dobór warstw elewacyjnych wg wyników analiz c-w


Chciałem zapytać jak rozumieć wyniki analiz cieplno-wilgotnościowych, które Pan wykonał dla mojego domu. Nie bardzo wiem jakie parametry mam sprawdzać przy doborze masy szpachlowej, podkładu i wyprawy oraz farby.

komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy energooszczędne elewacje ocieplenia analizy cieplno-wilgotnościowe porady inwestorom porady wykonawcom

Grzegorz W.

dział 308
temat nr 256

Szczeliny między ociepleniem wełną a ramą drzwi


Mam pilne pytania jak dokończyć ocieplenie elewacji. Zdjęcia "drzwi" przedstawiają szpary pomiędzy ościeżnicą drzwi tarasowych a założoną wełną 20 cm. Jak je uszczelnić?

Zdjęcie „posadzka” przedstawia wełnę, która dotyka do betonu na tarasie ogrodowym. Jak poprawnie odizolować wełnę by nie ciągnęła wody?

Zdjęcie „garaż” przedstawia ocieplenie ściany fundamentowej i wjazd do garażu, styropian  grubości 14 cm. Jak poprawnie zakończyć ocieplenie biorąc pod uwagę późniejsze obciążenia na wjeździe do garażu?


nr 1 Drzwi tarasowe po ociepleniu ściany.
autor: Grzegorz W.
nr 2 Drzwi tarasowe z drugiej strony.
autor: Grzegorz W.
nr 3 Zbliżenie na wykończenie ocieplenia na styku z płytą tarasu naziemnego.
autor: Grzegorz W.
nr 4 Zbliżenie na próg wjazdu do garażu.
autor: Grzegorz W.
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne drzwi i bramy garażowe posadzki betonowe garaże fundamenty domy energooszczędne tarasy naziemne ocieplenia porady inwestorom

Cezary Wielowski

dział 308
temat nr 255

Tynk cem-wapienny czy płyty gipsowo-kartonowe?


Tynk cementowo-wapienny kontra płyty G/K na ścianach z pustaków ceramicznych. Nawet bym nie pytał ale naglący czas zmusza mnie do przygotowania się też do alternatywnych rozwiązań. Jakie są minusy rozwiązania G/K? Czy może da się je wykonać tak aby nie ustępowały tynkom tradycyjnym?
komentarze: 10
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: suche tynki tynki wewnętrzne porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom tarasy tynki cem-wapienne suche tynki

Michał D.

dział 308
temat nr 254

Okno w murze czy w ociepleniu?


Dzień dobry, mam pytanie odnośnie pozycji okna w murze, dla ułatwienia zamieszczam, wyliczenia jakie były wykonane przez przedstawiciela jednej z firm dla tych wartości podanych w opracowaniu. Pytanie jest o tyle istotne, że koszt montażu na równo ze ścianą, ale również przy zastosowaniu wszelkich taśm, progów XPS czy innych uszczelniaczy, jest w około 50 % tańszy w tym samym systemie. Dla porównania koszt montażu w warstwie ocieplenia - to ok. 170 zł brutto za metr długości okna, obiektywnie montaż okna w warstwie ocieplenia jest najlepszy, ale może nie zasadny ekonomicznie, czy przyniesie on wymierne korzyści?
1. Czy biorąc pod uwagę ocieplenie większe niż 20 cm (w przykładzie było 15 cm), montaż wraz z licem muru nie byłby już zasadny i optymalny ekonomicznie, a jednocześnie bezpieczny pod wpływem kondensacji pary wodnej i innych niekorzystnych zjawisk. Z rysunku IIa, gdzie na ościeżnicę zachodzi warstwa termoizolacyjna wychodzi, że byłby to model prawidłowy. Oczywiście to jest liczone dla (- 5 na zewnątrz i 20 c wewnątrz). Analizując powinniśmy przyjąć warunki dla danej lokalizacji oczywiście, ale zastanawiam się, czy te zaproponowane w opracowaniu są optymalne dla centrum kraju i można przyjąć jakieś założenie. Reasumując to pytanie czy taki montaż w nowo budowanym domu jest optymalny i prawidłowy?
2. Odpowiedź jest o tyle ciekawa jeśli pod uwagę weźmiemy, że modne są okna z nakładką aluminiową, co sprzyja zachowaniu ich w lepszym stanie przez dłuższy czas. Ale to kosztuje i biorąc np. okno, które poglądowo załączam, można nie brać ramki aluminiowej i zasłonić cały plastik ociepleniem, co obniży zarówno koszt okien jak i samego montażu. Nie rozstrzygamy efektów wizualnych, dla jednych będą ciekawe, dla innych mniej, jeśli byłoby widać samą szybę od strony zewnętrznej.
3. Czy przy montażu okna z licem muru dobrze jest zastosować ciepły parapet lub inny element, który uczyni ten mostek cieplny mniejszym, czyli nie uzupełniamy tylko pianką montażową?
komentarze: 23
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: stolarka PCV stolarka drewniana stolarka aluminiowa

klew

dział 308
temat nr 253

Cienkowarstwowa niwelacja stropu betonowego


Mam wykonany strop żelbetowy, którego wysokość waha się +- 0,5 cm na całej powierzchni. Pod jednym dużym oknem (witryna) o szerokości prawie 2 m jest 1 cm różnicy między jedną krawędzią a drugą. Okna będą montowane na specjalnych podwalinach. Ekipa od okien zaleciła, aby strop w miejscu oparcia podwaliny wyrównać.W sumie trzeba więc podnieść z jednej strony o 1 cm a z drugiej o 2 cm. Jakim produktem najlepiej wyrównać posadzkę? Czy zwykły beton nie będzie się kruszył, jeśli będzie miał z jednej strony grubość tylko 1 cm?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: betony specjalne naprawa żelbetu porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
169
   ...  
29
 
28
 
27
 
26
 
25
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.