porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1962

 
 
198
   ...  
184
 
183
 
182
 
181
 
180
   ...  
1
 
 
JaRox

dział 308
temat nr 1814

Hydroizolacja i termoizolacja fundamentu i podłogi na gruncie


Dzień dobry,
ponieważ nie znalazłem na forum konkretnej odpowiedzi bardzo proszę o analizę rozwiązania przesłąnego przez architekta dot. zmniejszenia mostka cieplnego na styku podłoga - ściana. Czy w podanym rozwiązaniu beton komórkowy nie jest za nisko nad gruntem (20cm)? Nie ma ryzyka jego nasiąkania, a dalej degradacji z upływem czasu? Izolacja przeciwwilgociowa zostanie wykonana wg Pana książki (w projekcie jest 2xdysperbit od zewnątrz). Czy to załączone rozwiązanie może być również zastosowane w miejscach lokalnych przewyższeń gruntu (w projekcie przewidziany jest taras w poziomie zera domu).
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.


nr 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne domy murowane fundamenty hydroizolacje ocieplenia termoizolacje porady architektom porady inwestorom

MPP

dział 308
temat nr 1813

Hydroizolacje fundamentu w czasie przymrozków


Panie Jerzy,
niestety harmonogram prac na budowie wylądował jakiś czas temu w koszu. Z początkiem lipca rozpoczęto starania o kredyt na budowę, w międzyczasie wystartowały roboty przygotowawcze - tyczenie budynku, wycinka drzew i krzewów, zebranie humusu oraz w późniejszym terminie wykopy - w sierpniu. W tym miejscu prace zostały wstrzymane, w oczekiwaniu na kredyt. Umowa na kredyt podpisana dopiero pod koniec września. Podjęto decyzję o kontynuacji budowy - szalowanie chudziaka, zgrzewanie papy, szalowanie ław fundamentowych oraz ich wylanie prawie 3 tygodnie temu. Aktualnie końcówka murowania ścian fundamentowych z bloczków betonowych, prawdopodobne zakończenie w poniedziałek, łącznie z zalaniem kilku rdzeni żelbetowych. Wieńca nad ścianami w projekcie brak. Wszystkie prace prowadzone siłami własnymi.

Dalsze prace przewidują hydroizolację masą KMB [Izohan WM]. I tu pojawia się problem - niestety, jest już zakupiona, aktualnie przechowywana w garażu, temperatura póki co nie spadła poniżej 5st. C., jednak na początku grudnia takie temperatury są już niemal pewne.
Zastanawiam się nad możliwościami wykorzystania KMB i kolejnością kolejnych prac. Pierwszy pomysł to jak najszybsza izolacja fundamentów masą od wewnątrz, obłożenie folią oraz zasypanie z zagęszczeniem, natomiast od zewnątrz jedynie folia kubełkowa kubełkami do ściany oraz wstępne zagęszczenie [jednocześnie z zagęszczeniem wewnątrz] i powrót do tematu izolacji wiosną [przy okazji byłyby gotowe mury parteru i zapewniona możliwość zaizolowania strefy cokołowej].
Drugi pomysł to zmagazynowanie KMB do wiosny do użycia na podłogę na gruncie i użycie izolacji w wersji zimowej po wyschnięciu fundamentów, jednak jest to bardzo problematyczne z uwagi zarówno na cenę wersji zimowej, jak i małe możliwości kontroli temperatury przechowywania].
Czy mogę liczyć na Pana poradę, żeby wyjść na prostą, a przede wszystkim z ziemi?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Bociek1313

dział 308
temat nr 1812

Gdzie stosować i jakie nawietrzaki?


Witam Panie Jerzy,
pytanie dotyczy wentylacji grawitacyjnej.
W drzwiach tarasowych przesuwnych, typu HS, nie mam możliwości zainstalowania nawietrzaka. Czy w zamian tego można zainstalować nawietrzak ścienny? W sprzedaży są różne, z termostatem, grzałką, filtrami, anemostatem, etc.. i o różnej średnicy. Przykładowo, te z termostatem, przymykają dopływ powietrza, pozostawiając szczelinę wentylacyjną, przy temp. poniżej -5 st. C.
Przy okazji pytanie, czy okna kuchenne też powinny mieć nawietrzaki, czy nawietrzaki, tylko i wyłącznie w pomieszczeniach suchych?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

nr 1 Nawiewnik ścienny z filtrem i termostatem.
autor: Internet
nr 2 Nawiewnik izolowany z amemostatem.
autor: Internet
komentarze: 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa porady inwestorom porady architektom

peper

dział 308
temat nr 1811

Hydroizolacja na płycie pod słupami i ścianami działowymi


Panie Jerzy,

W rozwiązaniu płyty fundamentowej przedstawionym na rysunku 1.9.-13 pomiędzy płytą fundamentową a murem znajduje się membrana HDPE lub papa podkładowa (pozycja 10).
1. Jaka dokładnie jest jej rola? Czy chodzi o wykluczenie przenikania wilgoci z płyty do muru? (w razie, gdyby mimo hydroizolacji płyty jakaś wilgoć się tam znalazła).
2. Czy jeśli w projekcie są słupy żelbetowe (na płycie), to taka izolacja powinna być też pod nimi (tj. pomiędzy betonem płyty a betonem słupów)? A jeśli nie, to dlaczego mur wymaga tej izolacji a słupy nie?
3. Zakładam, że taką samą izolację wykonujemy również pod wewnętrznymi ścianami, czy tak?

komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje posadowienia na płycie ściany działowe ściany nośne porady inwestorom słupy żelbetowe

Tomasz2019

dział 308
temat nr 1810

Próba uszczuplenia hydroizolacji podłogi


Dom parterowy, papa na betonie podkładowym, hydroizolacja zgodnie z książką. Pionowa Bornit Fundamentflex 2K zachodząca na pierwszą warstwę silki. Od zewnątrz w strefie cokołowej Bornit Elastikschlämme. Na całym wieńcu (również ścian wewnętrznych) pozioma hydroizolacja z BORNIT Dichtungsschlämme.

Pytania:
1. Jeżeli wykonawca deklaruje uzyskanie stopnia zagęszczenia ls>0,97 (ma być wykonane badanie z pisemnym potwierdzeniem), to czy można zrezygnować z taśmy uszczelniającej podłoga-ściana? Czym wypełnić wtedy tę przestrzeń (dylatację)?
2. Czy jako hydroizolację betonu podkładowego podłogi możemy zastosować Unibit zamiast masy polimerowo-bitumicznej? Pod betonem podkładowym zamiast kruszywa płukanego będzie membrana kubełkowa sklejana taśmą butylową (kubełkami do góry). Posadowienie ław – 1,70 m p.p.t.
Informacja z bad. gruntu: „- w trakcie prowadzenia prac terenowych stwierdzono występowanie wody gruntowej w postaci:
▪ zwierciadła swobodnego, występującego w obrębie piasków wodnolodowcowych
w otworach nr 1 i nr 4, na głębokości 1,7 – 2,0 m p.p.t.,
▪ sączeń w obrębie oraz na stropie kompleksu glin zwałowych, występujących
w otworach nr 2 i nr 5, w strefie głębokości 1,5 – 3,5 m p.p.t.”

komentarze: 7
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje podłogi porady inwestorom

Tomasz2019

dział 308
temat nr 1809

Hydroizolacja fundamentów budynku gospodarczego


W wolnostojącym, nieogrzewanym budynku gospodarczym (budowanym "po kosztach") nie uwzględniono hydroizolacji poziomej na podłodze (jest tylko jedna warstwa betonu pod którą ma być membrana kubełkowa jako zabezpieczenie podciągania kapilarnego). Jest hydroizolacja pod ławą na betonie podkładowym, hydroizolacja z masy KMB na ławie i ścianie fundamentowej. Czy takie rozwiązanie nie będzie w przyszłości powodowało problemów z wilgocią w tym budynku?

nr 1 Przekrój przez budynek gospodarczy.
autor: M. Koziej
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Maverick

dział 308
temat nr 1808

Hydroizolacje fundamentu na ławach


Panie Jerzy, zgodnie z analizami fundamenty powinny być wykonane tak jak na załączonym rzucie (Fundament).
1) Zauważyłem, że w książce na rys 1.9.10 jest jeszcze wkładka dylatacyjna. Czy u mnie też taka wkładka powinna się pojawić?
2) Gdybym chciał wykonać ławy fundamentowe z betonu napowietrzanego, czy prawidłowy rzut fundamentów wyglądałby tak? (Fundament-beton napowietrzany).
3) Czy w punkcie 9 z uwagi na zmianę na beton napowietrzany zamiast hydroizolacji polimerowo-cementowej powinienem zastosować masę polimerowo bitumiczną 2 x 2kg/m2 lub papę termozgrzewalną podkładową (sugeruję się rys 1.9.9 z książki)?
4) Jeden z wykonawców zwrócił mi uwagę, że ma wątpliwości, czy bloczek z betonu komórkowego z ostatniej warstwy fundamentów wytrzyma obciążenie całego domu, mówi, że może on pękać. Wiem, że wykonawcy nie są od rad ale od poprawnego wykonywania pracy, ale jednak zasiał ziarno niepewności...

nr 1 Fundament
nr 2 Fundament - beton napowietrzany
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Maverick

dział 308
temat nr 1807

Drewniana pergola nad tarasem


Panie Jerzy,
na tarasie mam zaplanowane belki drewniane (pergole) zgodnie z tym rysunkiem. Jakie drewno najlepiej zastosować (jedna firma poleca mi klejone, inna suche, heblowane, pewnie też pojawią się inne propozycje) tak aby było to rozwiązanie na lata. Czy są jakieś poprawne sposoby montażu takich belek, czy to raczej standardowa rzecz i każda firma sobie z tym poradzi?
nr 1 Pergole (belki na tarasie)
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego pergole impregnacja drewna porady inwestorom porady wykonawcom porady architektom

M. Nowak

dział 308
temat nr 1806

Beton komórkowy czy ceramika poryzowana?


Szanowny Panie!
Mam dylemat co do wyboru materiału ściany mojego domu. Wykonawca namawia na porotherm a projektant namawia na beton komórkowy. Czy mogę prosić o krótką opinię, która z tych wersji Pana zdaniem jest lepsza? Albo raczej - jakie wady i zalety każdego z tych rozwiązań Pan widzi?
Pozdrawiam

komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli akustyka porady inwestorom porady architektom ściany domy murowane ognioodporność optymalizacja ruch ciepła

Sergio

dział 308
temat nr 1805

Zamiana elewacji BSO na płytki klinkierowe w domu szkieletowym


Dzień dobry.
Analizy 2097/2020. Dom szkieletowy. Na jednej ścianie chcę zamontować płytki klinkierowe na całej powierzchnie. Czy mogę zamienić "farba silikonowa jednokrotnego krycia" na taki płytki?
Zestawienie warstw wg analiz:
ściana zewnętrzna - pokoje:
· farba wewnętrzna dowolnego typu
· płyta GK grubości 12,5 mm
· folia paroizolacyjna o oporze Sd > 50 m
· płyta MFP grubości 12 mm
· słupki sosnowe 45 x 200 mm w rozstawie co 600 mm, pomiędzy nimi wełna
mineralna np. ROCKMIN PLUS grubości 200 mm
· płyta OSB-3 grubości 20-22 mm
· wełna mineralna np. FRONTROCK PLUS grubości 50 mm
· warstwa szpachlowa zbrojona siatką szklaną, grub. 3 mm (μ < 55)
· wyprawa mineralna grub. 1 mm (μ < 14)
· farba silikonowa jednokrotnego krycia Sd < 0,03 m (μ < 110)
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane ocieplenia ściany szkieletowe porady inwestorom


 
 
198
   ...  
184
 
183
 
182
 
181
 
180
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home Gen. Wł. Andersa 5,
15-124 Białystok
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
facebook linked in
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.