porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2918


 
 
293
   ...  
279
 
278
 
277
 
276
 
275
   ...  
1
 
 
Tomasz2019temat nr 308-2773
visibility czytano 252 razy

Ocieplenie stropu pod poddaszem nieużytkowym


Witam p. Jerzy 
zwracam się z prośbą o pomoc w poniższym temacie:
Zgodnie z projektem architektonicznym / budowlanym nad stropem betonowym C20/25 w miejscu poddasza nieużytkowego o powierzchni 350m2 ma zostać położona wełna mineralna (lambda 0,037) o grubości 40 cm.

A na wełnie cyt. architekta „drewniane trapy„. Jak to tłumaczył położone na wcześniej wykonanym drewnianym stelażu przykręconym do podłogi poddasza nieużytkowego. Wełna ma wejść między podłogę a stelaż. A na górze stelaża poukładane deski z prześwitami potrzebne do ruchu powietrza (oddychanie wełny). Część mocowań tego stelaża ma być także przyczepiona do krokwi dachowych (coś jak lewitująca drewniana kładka).
Nam ten pomysł nigdy się nie podobał, uważamy to za bujność wyobraźni architekta. Natomiast było by dla nas lepiej technicznie gdyby zamiast wełny położyć styropian i przykryć go np. styrobetonem np. 7cm.
Pierwsze pytanie: Co pan sądzi p. Jerzy na temat takiego pomysłu?
Pytanie drugie: Czy można zrobić coś co doprowadzi do tego by nie robić drewnianych trapów tylko wylać prostą podłogę?
Pytanie trzecie: Czy można zrobić coś jeszcze?
Oczywiście pytam od strony pana doświadczenia oraz najlepszych opcji ocieplenia oraz późniejszego wykorzystania poddasza nieużytkowego (strych, regały, archiwum).
Bo to co mi Pan odpisze jeszcze musi zweryfikować konstruktor., bo znając życie wszystko będzie na NIE.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego poddasza nieużytkowe porady inwestorom

Roman Osinskitemat nr 308-2772
visibility czytano 349 razy

Błędny montaż instalacji elektrycznej na podłodze domu


Dzień dobry Panie Jerzy,

w trakcie mojej budowy popełniłem - jak czytam w innych wątkach typowy błąd - polegający na pozwoleniu na położenie instalacji elektrycznej bezpośrednio na chudziaku. Żeby tego było mało, elektryk zaskoczył swoja skrupulatnością i całość puścił w metalowych korytach jak na zdjęciu.

Kwestie termoizolacji powiedzmy że rozwiązałem - całość wypełnię pianką, po bokach dojdzie 5 cm warstwa styropianu i na to pozostałe 15 cm. Mostków cieplnych raczej uniknę.

Ale pytanie o hydroizolacje. Czy warto teraz smarować z pominięciem tych koryt czy nieszczelna izolacja to strata pieniędzy? Koryt nie da się podnieść, są przymocowane gwoździem z pistoleta gazowego...Przed położeniem pierwszej warstwy styropianu oczywiście poszłaby folia budowlana zakrywająca koryta ale rozumiem, że to żadna hydroizolacja. Jest jakieś wyjście z tej sytuacji?

Pozdrawiam,
Roman

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczal podłogi porady inwestorom

mariosofttemat nr 308-2771
visibility czytano 204 razy

Układ warstw dachu z okapem krytego blachą na rąbek


Zgodnie z odpowiedzią Pana w pytaniu z porady 2469, więźba wykonana jest następująco:
- krokwie
- w części okapowej deskowanie pełne na pióro wpust
- w pozostałej części deskowanie ażurowe.

Dla przypomnienia więźba wykonana tak, bo w części okapowej ma być nadbitka, zamiast podbitki. Pokryciem dachowym miała być dachówka, ale chciałbym położyć blachę na rąbek i teraz mam wątpliwości.

Może Pan sprawdzić poniższe warstwy i ewentualnie doradzić, jak to teraz najlepiej wykonać, aby dach był wentylowany?
Warstwy:
1. wiatroizolacja na deskowanie
2. kontrłaty
3. łaty lub deski
4. blacha na rąbek

Czy tak będzie poprawnie? Czy bezpośrednio pod blachę na rąbek powinienem dać jeszcze dedykowaną membranę z oplotem?

Zdjęcia poglądowe z wczesnych etapów wykonywania więźby.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom porady wykonawcom

Przemektemat nr 308-2770
visibility czytano 257 razy

Zakup murowanego domu z roku 1999


Proszę o pomoc w kwestii "sprawdzenia" nieruchomości z rynku wtórnego. Dom jest z 1999 roku i wg obecnego właściciela jest wykonany zgodnie z projektem. Załączam rzut projektu fundamentów oraz część opisu technicznego. Czy warto brnąć w nieruchomość z takimi fundamentami jak w projekcie?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: opinie techniczne porady inwestorom domy jednorodzinne domy murowane

Maciej Kuleszatemat nr 308-2769
visibility czytano 244 razy

Dodatkowy grzejnik (promiennik) na podczerwień IR w łazience


Ze względu na pewne "niedopatrzenia", moja narożna łazienka (narożnik północno-wschodni) będąca nad piwnicą (w piwnicy jest +18 oC) jest za zimna w okresie zimowym. Jest ogrzewanie podłogowe i mały grzejnik drabinkowy ale nie da się w pomieszczeniu utrzymać temperatur przekraczających np. 25-28 oC. Przy braniu prysznica jest wysoka temperatura wody natomiast po wyjściu z kabiny powietrze jest dość zimne i jest to mało komfortowe. Nie mam możliwość ingerencji ani w ocieplenie ani inne prace budowlane.

Pomyślałem nad zamontowaniem grzejnika na podczerwień który ogrzewa tylko ciało ludzkie. Byłby włączany tylko na czas pobytu pod prysznicem - jestem nocnym markiem i prysznic biorę po północy a wtedy ogrzewanie domu jest dawno wyłączone.
Czy taki grzejnik nie jest "szkodliwy" dla ludzkiego organizmu przy dziennym korzystaniu ok. 20 minut? Jaka powinna być moc grzejnika w pomieszczeniu ca. 5 m2?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli komfort cieplny porady inwestorom łazienki kabiny natryskowe

GrzegorzDtemat nr 308-2768
visibility czytano 403 razy

Montaż stelaża podtynkowego w łazience


Czy stelaż do podtynkowego WC można przymocować do wylewki?

W tej chwili mam położony już styropian podłogowy i wykonawca ma niedługo układać wężownicę ogrzewania podłogowego. Jednak tydzień temu oglądając filmy na YouTube zauważyłem, że niektórzy przytwierdzają stelaże WC bezpośrednio do chudziaka. Zadzwoniłem do kierownika budowy i za jego namową zdecydowałem się tak właśnie zrobić. Kupiłem stelaże Geberit Duofix i wczoraj chciałem je przymocować do chudziaka po wycięciu otworów w styropianie. Następnie powyżej powierzchni styropianu owinąć je taśmą dylatacyjną.

Wg instrukcji nogi dołączone do zestawu można wysunąć na max 20 cm. W moim domu mam 15 cm (3 x 5cm) styropianu plus wylewkę 7-8 cm więc nogi muszą być wysunięte na 23-24 cm. Skoro nogi mają po 50 cm stwierdziłem, że te 3 lub 4 cm nie zrobią różnicy. Dłuższe nogi można zamówić ale długo się na nie czeka i kosztują 50% ceny całego zestawu, czyli około 500 zł.

Pierwsze wycięcie poszło sprawnie. Niestety przy drugim otworze pojawił się problem. Idzie tam rura do wody. Oczywiście hydraulik dostał projekt wnętrza więc było wiadomo, że będzie tam podwieszane WC. Odkryłem więc całą płytę styropianu. Idzie tam kilka rur obok siebie i ich przesunięcie nie jest w tej chwili możliwe. Trzeba byłoby zdjąć całą wierzchnią warstwę styropianu i prawdopodobnie od nowa położyć wszystkie rury do wody. Niestety przy dwóch pozostałych WC styropian też mocno pracuje więc podejrzewam, że tam też idą rury z wodą.

Kierownik zasugerował, aby wykonać jakiś wspornik i ominąć rury z wodą. Ale tego nie da się łatwo wykonać. On generale innym swoim klientom zaleca przekucie się przez wylewkę jeśli ktoś już ją ma.

Z drugiej strony wiele osób przytwierdza stelaże WC do wylewki. Nawet tutaj w kronikach budowy widzę osoby które przytwierdzają stelaże do wylewki.

Osobiście obawiam się, że w moim przypadku wylewka cementowa 6-7 cm z miksokreta może pęknąć skoro już w tej chwili styropian jest tam luźny. Na nogi stelaża WC działają punktowo duże siły, a mam osoby w rodzinie które ważą po 150 kg. Dlatego rozważam dodanie dodatkowego zbrojenia wylewki w miejscu gdzie będzie stał stelaż. Dwa pręty 10 mm, po 100 cm, leżące na 6 krótszych prętach. Do tych długich prętów przyspawane dwie kotwy 10 mm i wystające ponad wylewkę, tak aby już nie trzeba było później wiercić kołków w wylewce.

Pytanie czy w moim przypadki wskazane jest dodanie dodatkowego zbrojenia? Jeśli tak to czy zbrojenie takie jak na rysunku będzie wystarczające?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego instalacje wody zimnej instalacje c.o. instalacje c.w.u. łazienki porady inwestorom

Granixtemat nr 308-2767
visibility czytano 284 razy

Hydroizolacja ściany fundamentowej z pustaków szalunkowych


Dzień Dobry!

Zdecydowałem się na wykonanie ściany fundamentowej z pustaków szalunkowych. Zastanawiam się jednak, czy jeśli pustaki szalunkowe zostaną zalane betonem napowietrzonym (zagęszczanie warstwami 30cm) to czy jest sens stosowania hydroizolacji pionowej ściany fundamentowej?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty porady inwestorom porady wykonawcom

Paweł Rodaktemat nr 308-2766
visibility czytano 253 razy

Poprawnie zaprojektowana instalacja wentylacji mechanicznej w domu


Panie Jerzy. 
Chciałbym skonsultować projekt wentylacji mechanicznej. W pierwszej wersji został zrobiony tak jak projektuje się i wykonuje powszechnie, czyli był podział na pomieszczenia "nawiewane" i te "wywiewane".

Inspirując się Pańskim wykładem poprosiłem o zmianę projektu na taki w którym bilans powietrza nawiewanego i wywiewanego będzie spełniony dla każdego pomieszczenia.

Ileż było wywracania oczami przez projektanta i tłumaczenia potencjalnemu wykonawcy, którego prosiłem o wycenę, że tak można, to już nie chcę wspominać :)

Czy to, co zostało zaproponowane, jest poprawne? W garażu będzie zwykła wentylacja grawitacyjna, to pomieszczenie jest nieogrzewane.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: instalacje wentylacyjne domy jednorodzinne domy energooszczędne porady inwestorom

underground1sttemat nr 308-2765
visibility czytano 315 razy

Czy ocieplać podłogę w ocieplonym, ale nieogrzewanym garażu?


Dzień dobry,
Projektuję dom (dla siebie) gdzie garaż mam nieogrzewany ale ocieplony w bryle. Cały dom ma ocieplenie 18cm styropian, to samo bryła garażu, żeby nie robić uskoków, ocieplony jest też strop garażu i ściana między strefą mieszkalną, a garażem. Dom zaprojektowany jest na ławach (podłoga na gruncie).

Nie chciałbym w ogóle montować ogrzewania w garażu, czy wobec tego zasadny byłby zupełny brak ocieplenia pod szlichtą garażu (żeby czerpać ciepło z gruntu i mieć powyżej zera), czy też lepiej go trochę dać 2-5cm? Osobiście bym nie dawał, ale słyszałem, że ta minimalna warstwa ocieplenia chroni przed zawilgoceniem posadzki w okresie przejściowym, gdy mamy zimny grunt i cieplejszy garaż.

Uprzejmie proszę o radę.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne garaże ocieplenia porady inwestorom

TLStemat nr 308-2764
visibility czytano 208 razy

Podbicie fundamentu z kamieniami otoczakowymi


Dzień dobry,

Planujemy realizację, w której konieczne będzie podbicie fundamentów w istniejącym budynku, jesteśmy na etapie oczekiwania projektu przez konstruktora. Jednak chcielibyśmy już na tym etapie dowiedzieć się kilku kwestii związanych z technologią i izolacją podbicia fundamentów. W załączeniu przesyłam zdjęcia odkrywki ściany fundamentowej, która wykonana jest z kamieni.
Zastanawiające nas kwestie to:
1/ po wykonaniu nowej ławy - czy ściana z kamieni ma być zatopiona w ławie czy ma być zostawiona przestrzeń w celu uzupełnienia szczeliny innym materiałem niż beton konstrukcyjny? jeżeli zostanie ta przestrzeń czy możemy ją wypełnić zaprawą sikagrout -4R?
2/ w przypadku braku szczeliny między ławą a kamieniami (ze względu na nieregularność krawędzi kamieni) nie będzie możliwości ułożenia hydroizolacji poziomej, czy kamień jest odpowiednim izolatorem termicznym i hydroizolacyjnym i nie ma potrzeby ułożenia hydroizolacji? Jeśli zaś jest taka potrzeba to w jaki sposób najlepiej to wykonać i za pomocą jakich produktów?
3/ projekt konstrukcyjny będzie oparty na 3 odkrywkach, jednak obawiamy się o nieregularność przekroju tych miejsc z uwagi na wiek budynku
Dlatego ciężko zaplanować hydroizolację, czy rzeczywiście kamienie stosowane niegdyś przy ścianach fundamentowych są wystarczającym izolatorem i nie potrzeby stosowania zarówno hydroizolacji poziomej, pionowej oraz termicznej?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: podbicia fundamentów porady inwestorom porady wykonawcom remonty


 
 
293
   ...  
279
 
278
 
277
 
276
 
275
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.