porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
w pytaniach i odpowiedziach
w komentarzach
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  

znalezionych tematów: 1040
 
 
105
   ...  
91
 
90
 
89
 
88
 
87
   ...  
1
 
 
Tomek W

dział 308
temat nr 892

Wpływ tynków na mikroklimat pomieszczeń


Wpływ tynku wewnętrznego na wilgotność pomieszczeń,
Nurtuje mnie kwestia której nigdzie nie mogę znaleźć, a mianowicie jak duży wpływ ma rodzaj tynku na wilgotność w pomieszczeniu? W pomieszczeniach gdzie tynki są cementowo-wapienne panuje większa wilgotność, niż w pomieszczeniach których są wszystkie ściany i sufity wykonane z płyt GK? To prawda czy mit?
Zauważyłem ten problem zazwyczaj na poddaszach z płyt GK gdzie wilgotność spadała poniżej 35% co jest bardzo niekomfortowe. To wina błędnej wentylacji czy nadmiar gipsówek wysusza tak pomieszczenie? Czy płyty gipsowo-włóknowe są pod tym względem lepsze od zwykłych GK? Jaki system suchej zabudowy pozwoli zapewnić komfortową wilgotność w pomieszczeniu około 50%?
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy energooszczędne budowa domu jednorodzinnego tynki tynki cem-wapienne tynki gipsowe tynki wewnętrzne porady inwestorom

Tomasz

dział 308
temat nr 891

Montaż kraty okiennej stalowej zewnętrznej przy dociepleniu ściany


W jaki poprawny sposób zamontować w otworze okiennym kratę stalową zewnętrzną, w przypadku docieplanej ściany zewnętrznej i położenia stolarki okiennej w osi ściany konstrukcyjnej?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe termorenowacja okna porady architektom

Tomasz

dział 308
temat nr 890

Lokalizacja kominków wentylujacych stropodach


1. Czy wykonanie warstwy odpowietrzającej (nowoczesna papa wentylacyjna z kominkami) na istniejącym pokryciu dachowym z papy przed ułożeniem płyt z polistyrenu ekspandowanego jest właściwym rozwiązaniem?
2. Czy warstwa odpowietrzająca w każdym przypadku powinna znaleźć się nad termoizolacją?


komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe stropodach stropodachy renowacje termorenowacja porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

Tomasz

dział 308
temat nr 889

Rola opaski wokół fundamentu z hydroizolacją i bez


1). Jakie są wady i zalety stosowania opaski betonowej lub z kostki betonowej wokół budynku bez hydroizolacji pionowej i poziomej (stare budownictwo)?

2). Jakie są wady i zalety stosowania opaski żwirowej wokół budynku bez hydroizolacji pionowej i poziomej (stare budownictwo)?

3). Jakie są wady i zalety stosowania opaski betonowej lub z kostki betonowej wokół budynku z hydroizolacją pionową i poziomą (nowe budownictwo)?

4). Jakie są wady i zalety stosowania opaski żwirowej wokół budynku z hydroizolacją pionową i poziomą (nowe budownictwo)?

komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe budynki zabytkowe projekty wykonawcze projekty budowlane projektowanie porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Michał Zieliński

dział 308
temat nr 888

Jaka hydroizolacja na fundamenty?


Powoli przygotowujemy się do 1 etapu. To jest fundamenty, ławy itp. więc na razie robimy rozeznanie i zakupujemy co trzeba. Chciałem spytać jak wygląda porównanie cenowo mas KMB?
komentarze: 27
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom hydroizolacje

looopezzz

dział 308
temat nr 887

W trakcie budowy zalewane pomieszczenia pod tarasami


Dom aktualnie jest w stanie surowym zamkniętym. Posiadam dwa tarasy nad pomieszczeniami ogrzewanymi - nad jadalnią i garażem (niebieska ramka - na rzucie parteru). W obu warstwa spadkowa będzie wykonywana dopiero w warstwie jastrychu pod płytkami, będą zakładane blachy okapowe oraz rynny - zgodnie z rysunkiem z książki. Jednak teraz pojawia się problem.

W zaznaczonych miejscach na czerwono ściany są mokre, a mając na myśli mokre mam na myśli zalane wodą, tak ze w garażu stoi mi parę milimetrów wody w nierównościach betonu podkładowego. Dzieje się tak, gdyż woda z tarasów ścieka po ścianie (bloczki silikatowe 24cm) i "przesiąka" do środka. Nie da się wykonać tynków do momentu aż ścian nie osuszę i zabezpieczę, chociaż do etapu wykonania właściwego tarasu i elewacji. Wylewki na tarasie chciałem wykonywać razem z wylewkami na całej budowie (czyli po tynkach). Nie zrobię tynków, bo ściany są mokre. Błędne koło.

Wykonawcy zalecali mi założenie tymczasowo blachy okapowej zakutej w beton na uszczelniaczu dekarskim ew. uszczelnić fugi pionowe klejem wodoodpornym do płytek. KB zalecał pomalowanie tarasów oraz ścian w miejscach gdzie zlewa się woda (jak będzie okres chociaż częściowego przesuszenia) dysperbitem 2x (twierdzi, że przyklejenie potem płyt styropianowych nie będzie problemem).

Mógłbym liczyć na jakąś radę? Ściany z bloczków silikatowych na kleju 24cm, powyżej tego płyta żelbetowa na wieńcu.

nr 1 Rzut parteru
komentarze: 12
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tarasy porady inwestorom

plasiak

dział 308
temat nr 886

Usuwanie błędów w podłogach po wykonawcach partaczach


Witam,
zwracam się do Pana o pomoc. Chodzi o hydroizolację podłogi i całościowego wykonania podłogi z instalacjami elektrycznymi i ogrzewania podłogowego.
Jakiś czas temu rozwiązałem umowę z moim wykonawcą z powodu błędów jakie odkryłem wraz z kierownikiem budowy. Niestety ekipa wykonawcza zostawiła mnie z poniższymi problemami:

1. Instalacja elektryczna jest częściowo ułożona na betonie podkładowym podłogi. Kable w peszlach są kotwione za pomocą uchwytów w betonie. W jaki sposób w takim przypadku położyć hydroizolację poziomą z użyciem masy polimerowo-bitumicznej KMB? Czy powinienem pousuwać kotwy i zalepić otwory w betonie (jakim materiałem?). Czy można zostawić przewody luźno bez uchwytów?

2. Pod murami zewnętrznymi i wewnętrznymi została położona hydroizowalacja pozioma w postaci pasków papy. Niestety pod niektórymi murami zamiast papy ułożoną czarną grubą folię lub membranę. Czy można połączyć jakoś te materiały z masą KMB aby zachować ciągłość hydroizolacji?

3. Kable elektryczne w peszlach były głównie kładzione na podłodze bardzo blisko murów, a wspomniane odcinki papy poprzebijane uchwytami i zakotwiczone do betonu podkładowego. Czy jest to do naprawy? Czy można jeszcze zalecić te dziury po wyjęciu uchwytów?

4. Mam już położone tynki cementowo-wapienne na murach i stropach. Ekipa tynkująca nie zabezpieczyła odcinków papy i folii pod murami (izolacja pozioma) i są one mocno pokryte tynkiem. W jaki sposób usunąć tynk z tej papy i foli nie uszkadzając jej? Ten sam problem mam z membraną na dachu (wiatroizolacją), jest mocno zabrudzona.

5. W kotłowni i łazienkach poza instalacją elektryczną mam położone rury do instalacji wodno-kanalizacyjnej na betonie podkładowym. Niektóre były klejowe, poziomowane do podłogi z użyciem pianki montażowej. Czy można jakoś włożyć hydroizolację pod te rurki, albo wyłożyć ją na wierzch?

Mam świadomość, że pewne rzeczy mogą być już nieodwracalne, ale chciałbym uratować co się da.

6. Ostatni problem jaki mam dotyczy spiżarki. Mój budynek nie jest podpiwniczony, ale ma za to niewielką spiżarkę opuszczoną 0,5 m poniżej poziomu podłogi w reszcie budynku. W ścianach fundamentowych pojawiły się dwie mokre plamy u dołu przy podłodze w narożach. Wiem że ściany fundamentowe, które są widoczne w tej spiżarce były izolowane przeciwwilgociowo Dysperbitem, który jest co najwyżej środkiem gruntującym. Czy można to jakoś naprawić, tzn. zapobiec tym przeciekom i zawilgoceniu w przyszłości? Opaska drenażowa została położona, a grunty to łupki wapienne, wiec kapilarne podciąganie wody pewnie niewielkie.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź
Marcin Smętekkomentarze: 39
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje fundamenty podłogi porady inwestorom

Janusz Glazurnikwawa Tomzik

dział 308
temat nr 885

Płyty GK zamiast tynku - zasadne, czy nie? Jak je mocować?


1). Czy sposób klejenia płyt g.k. "na placki", zgodnie z tym co proponują producenci kleju do g.k., czy też producenci płyt g.k. - jest właściwy? Czy rzeczywiście nie wolno kleić płyt g.k. "na grzebień" (uzasadnienie, że ta metoda zblokuje ujścia wilgoci z kleju, zniszczy płytę)?
2). Coraz częściej spotyka się "mądrych" inwestorów, którzy w ramach "oszczędności" decydują się na samodzielny montaż płyt g.k. Czy przy ścianach murowanych, np z bloczka komórkowego ma to sens, czy płyty g.k. są naprawdę lepsze od tynku?
komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom tynki wewnętrzne

centaur

dział 308
temat nr 884

Zagrożenie kondensacją pary podczas ocieplania stropu drewnianego


Czy istnieje zagrożenie kondensacją pary wodnej w wełnie? W październiku wykonałem wylewkę cementową. Na dzień dzisiejszy wilgotność wylewki to 18%, tynku 18%, więźby dachowej 16%. Zacząłem układać wełnę w stropie między krokwiami. Za około 3 tygodnie chciałbym zacząć wygrzewać posadzki. Wilgotność wewnątrz pomieszczenia to 84%. Czy istnieje zagrożenie gromadzeniem wilgoci w tej wełnie zanim zostanie przykryta paroizolacją? Czy wietrzyć, czy osuszać, czy czekać?

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
komentarze: 7
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ocieplenia paroizolacje stropy drewniane porady inwestorom porady wykonawcom

Janusz Glazurnikwawa Tomzik

dział 308
temat nr 883

Zielone płyty GK - odporne na wilgoć czy nie?


Jeśli to możliwe, chciałbym zasięgnąć szczegółowych informacji związanych z odpornością na wilgoć zielonej płyty g.k. Wiem, że rdzeń płyty jest nasączany hydrofobizującymi preparatami a zielony papier nasączony środkami grzybobójczymi. Czy rzeczywiście zielona strona płyty jest zdecydowania bardziej odporna na znoszenie wilgoci? Jak to wygląda w przypadku innych rodzajów płyt, czy tylko rdzenie są czymś wzmacniane, czy może i zewnętrze kolorowe papiery stanowią dodatkową ochronę? Co się wydarzy, gdy taką płytę zamocujemy lewą stroną? Będzie ona w pełni wykorzystywać swoje parametry, czy też nie? W załączniku opis płyty g.k. jednego z producentów.

nr 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe pomieszczenia mokre porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom porady architektom


 
 
105
   ...  
91
 
90
 
89
 
88
 
87
   ...  
1
 
 
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.