porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  

znalezionych tematów: 1332
 
 
135
   ...  
121
 
120
 
119
 
118
 
117
   ...  
1
 
 
Maciej Kulesza

dział 308
temat nr 1185

Masa do wypełniania ubytków w betonie komórkowym


Murując ściany z gazobetonu, na wielu krawędziach jak i glifach, mamy wnęki od uchwytów w bloczkach. Chciałbym je wypełnić, szczególnie na glifach aby montaż okien z taśmami był poprawny i szczelny. Chciałbym użyć zaprawy PCC np. Bornit Sperrmortel ale wiem że należy ją wymieszać z piaskiem kwarcowym. Jakie powinny być proporcje zaprawy i piasku? Czy powierzchnię wcześniej spryskujemy wodą?

nr 1 Uchwyty montażowe w bloczkach na narożniku.
autor: Maciej Kulesza
czytaj odpowiedź

patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli naprawy porady inżynierom porady wykonawcom porady inwestorom

Michał D.

dział 308
temat nr 1184

Murowanie fundamentu z bloczków podczas upałów


Dzień dobry,
mam pytanie (nigdzie nie znalazłem odpowiedzi), zbliża się fala upałów i akurat tak wyszło, że będą wtedy murowane fundamenty z bloczków betonowych. Jak to zrobić poprawnie, oprócz przerwania prac.
1. Temperatura do godz. 13. powinna być ok 26 stopni, czy murować tylko do tej temp., a potem przestać, ewentualnie na ile wcześniej skończyć?
2. Czy bloczki silnie zmoczyć wodą przed nakładaniem zaprawy?
3. Czy zastosować jakąś domieszkę do zaprawy?
4. Czy wykonany mur przykryć folią np. czarną czy lepiej przezroczystą, jeśli w ogóle przykrywać?
komentarze: 22
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty mury porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

INNO

dział 308
temat nr 1183

Zasady podbijania fundamentów


W książce podaje Pan informacje co do sposobu podbijania fundamentów. Pisze Pan o murowaniu na nowej ławie z nową hydroizolacją muru z bloczków betonowych na szybkowiążącej zaprawie PCC oraz wypełnieniu szczeliny pomiędzy ostatnią warstwą bloczków, a istniejącym fundamentem zaprawą cementową ekspansywną lub betonem żywicznym. Czy mógłby Pan rozwinąć kwestię proponowanych materiałów.
Czy można zamiast zaprawy ekspansywnej, betonu żywicznego i zaprawy PCC użyć zwykłej zaprawy? Czy w takim przypadku oprócz wydłużenia czasu twardnienia zapraw mamy jeszcze jakieś inne skutki uboczne wynikłe z zastosowania samej zaprawy cementowej?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli podbicia fundamentów porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

Robert N.

dział 308
temat nr 1182

Mineralno-bitumiczna hydroizolacja fundamentu i podłogi


Proszę o odpowiedź.
Będę wykonywał fundament wraz z ociepleniem i hydroizolacją według rysunku detali FU-87. Mimo, że hydroizolacja polimerowo-bitumiczna na betonie podkładowym na gruncie jest dopuszczona do stosowania wewnątrz, mam jednak obawy i wolałbym jej tam nie stosować. Stąd pytania:
1. Czy można wykonać hydroizolacje pionową w części cokołowej od strony wewnętrznej tak jak pokazana na rysunku od zewnątrz czyli z hydroizolacji polimerowo-cementowej (poz.8)? Wtedy dałoby się powiązać izolację pionową z poziomą i na betonie podkładowym wykonać ją z masy polimerowo-cementowej. Jednocześnie nadmienię, że nie chciałbym wykonać całości hydroizolacji pionowej z masy polimerowo-cementowej ze względu na to że wymaga gładszej powierzchni co może być trudniejsze do uzyskania przy wykonaniu z bloczków betonowych.
2. Jeżeli 1 TAK to jak hydroizolacje najlepiej wykonać technicznie i jakie przerwy technologiczne stosować?
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

stanl12

dział 308
temat nr 1181

Partyzantka przy wykonywaniu więźby dachowej


Proszę o pilną pomoc ocenę sytuacji. Został rozpoczęty montaż więźby która jest wysuszona do ok. 18%, strugana oraz po CNC. Pytanie - czy to co widać w miejscu gdzie są dwie krokwie koło siebie to krzywizna naturalna materiału czy może niepoprawne miejsce montażu i krokwie się naddały?
Pokrycie będzie blachą więc nie ma mowy aby krzywo zostało. Jutro z rana kierownika wzywam ale co zarządzić i przekazać ekipie?

nr 1 autor: SL
komentarze: 19
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom

Robert B.

dział 308
temat nr 1180

Zagęszczanie zasypki fundamentów wodą - czy tak można?


Witam
Na mojej budowie dzieją się rzeczy dziwne. Wykonawca za zgodą kierownika budowy piasek z wykopów oraz zdjęty humus wymieszał i wsypał do środka fundamentów a potem zalał wodą.
Na moje pytanie do wykonawcy, a później do kierownika, czy to wystarczy usłyszałem od tego ostatniego, że takie zagęszczanie jest najlepsze. Co mam robić?
Pozdrawiam

komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

PiotrekZet

dział 308
temat nr 1179

Dopuszczalne obciążenie balkonu


Panie Jerzy. Mam pytanie. W jaki sposób można policzyć maksymalne obciążenie balkonu żelbetowego wspornikowego. Nie wiem jakie obciążenia graniczne przyjął projektant do obliczeń. Można do tego dojść od zbrojenia? Chcemy trochę obciążyć balkon, ale nie mam możliwości dotrzeć do wyliczeń wytrzymałościowych. Wiem, należy udać się do specjalisty, ale mógłby Pan opowiedzieć coś na ten temat? A jak to wygląda na stropach?
komentarze: 4
czytaj odpowiedź

patrz także: balkony porady inwestorom porady wykonawcom

mkoz

dział 308
temat nr 1178

Tragiczne w skutkach nieprzestrzeganie technologii robót hydroizolacyjnych


Dzień dobry
Sytuacja na budowie. Podłoga na gruncie. Na wylewkę betonową naniesiono hydroizolację 2 warstwy na warstwę gruntującą rozcieńczoną. Wykonawca położył na to folię żeby zabezpieczyć hydroizolację przed uszkodzeniami. Na to została położona pierwsza warstwa styropianu gr 10cm. Po kilku dniach wykonawca zdjął fragment styropianu i się okazało że na folii jest wilgoć. Wydaje się to normalne że przy różnicy temperatur na folii czy styropianie który ma duży opór kondensuje woda, ale czy jest to normalne?
Podłoga nie ma wykonanych jeszcze wszystkich warstw, brakuje drugiej warstwy styropianu i górnych warstw podłogi, folii i wylewki cementowej. Jak górne warstwy dojdą to wilgoć która skondensowała lub dostała się pod styropian zostanie tam uwięziona.  Co dzieje się z taką wilgocią uwięzioną w przegrodzie na etapie budowy, czy jest to groźne?

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego podłogi porady inwestorom

centaur

dział 308
temat nr 1177

Dobór wentylatorków do wentylacji hybrydowej


Dzień dobry witam panie Jerzy
chciałbym zastosować w otworach wentylacyjnych w łazience wentylatory higrosterowalne. Z firm które pan wymienia i poleca Aereco, Brookvent i Vents Group nie mogę znaleźć modelu który miałby precyzyjne nastawienie poziomu wilgotności. Rozmawiając z doradcami technicznymi tych firm w dwóch przypadkach powiedzieli że jest tam taśma poliamidowa która sama reguluje jakby otwieranie uruchamianie tej kratki. Proszę o podanie konkretnego modelu który ma precyzyjny nastaw poziomu wilgotności. Znalazłem wentylatory higrosterowane firmy Cata posiadają precyzyjny nastaw wilgotności czy spełniałyby pana oczekiwania co do skuteczności działania?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja hybrydowa porady inwestorom porady wykonawcom

Dobrosław S.

dział 308
temat nr 1176

Czytanie wyników analiz optymalizacyjnych


Witam,
otrzymałem od Pana komplet analiz. Jestem zabudowany tym jak dużo informacji inwestor z nich uzyskuje. Aż nóż w kieszeni się otwiera jak pomyśleć że architekci nie wykonują takich analiz przy projektowaniu i ile na tym tracą inwestorzy, a przecież za projekty słono się płaci. Panie Jerzy proszę o skomentowanie jak porównywać poszczególne warianty - nie chciałbym się pomylić przy wyciąganiu wniosków.
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne domy energooszczędne porady inwestorom


 
 
135
   ...  
121
 
120
 
119
 
118
 
117
   ...  
1
 
 
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.