porady i konsultacje budowlane

Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

porady budowlane

© All rights reserved. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami.

w pytaniach i odpowiedziach
w komentarzach
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  

znalezionych tematów: 932
 
 
95
   ...  
81
 
80
 
79
 
78
 
77
   ...  
1
 
 
Maciej

dział 308
temat nr 784

Czy bloczki silikatowe, to dobry materiał na ściany?


Witam, mam problem z wyborem materiału do murowania a nie znalazłem żadnej odpowiedzi w pytaniach z BDB. Sytuacja wygląda następująco: budowa stan zero bez chudziaka. Planowane murowanie wiosną/latem przyszłego roku. W projekcie są bloczki silikatowe i po zgłębieniu tematu materiał ten wydaje się dla mnie najbardziej atrakcyjny. Głównie ze względu na akumulacje ciepła/zimna, bardzo dobrą akustykę itd.
Niestety materiał ten to podobno tylko 3% udziału w rynku domów jednorodzinnych, a jak coś nie znane to oczywiście wszyscy mi to odradzają (znajomi po fachu z branży budowlanej). Spotkałem się również z wieloma sprzecznymi teoriami, np. skład silikatu: piasek, wapno woda czyli teoretycznie same naturalne składniki. A opinie słyszę typu: "jakiś wynalazek chemiczny, tragiczny dla zdrowia".

Kolejny problem, dużo poważniejszy to znalezienie ekipy. Mało kto wie o jakim materiale mowa podczas wstępnych rozmów, a nie za bardzo chcę aby ktoś uczył się nowego materiału na mojej budowie za moje pieniądze. A dodatkowo rozmowy kończą się całkiem gdy dany majster usłyszy masę pojedynczego bloczka.
Proszę o radę, czy warto się nadal upierać przy swoim, czy poddać się ogólnemu trendowi i wymurować dom z ceramiki bądź betonu komórkowego? Czy wymienione zalety silikatów i korzyści z nich płynące są realne czy jak zwykle wszystko to jedna marketingowa bzdura?

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury porady inwestorom

Albert Kowalik

dział 308
temat nr 783

Strefa progu drzwi balkonowych balkonu na łącznikach


Wybrano łączniki z wypełnieniem wełną zabezpieczoną plastikiem (będzie zdjęty podczas montażu drzwi balkonowych), w miejscach przerw między łącznikami (max 30cm wg projektu producenta) użyto docinek z wełny dachowej. Czy istotnie zmienia się układ izolacji ze strony 231 rys. BA-048?
Przed montażem okien strefa łączników będzie oczyszczona, osuszona, uzupełnię ubytki wełną oraz zlikwiduję nierówności betonu.

nr 1 widok ogólny
autor: Albert Kowalik
nr 2 strefa progu drzwi balkonowych
autor: Albert Kowalik
nr 3 szczegół strefy progu
autor: Albert Kowalik
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego balkony porady inwestorom

sebico_sp

dział 308
temat nr 782

Wiązary nad antresolą salonu


Mamy problem z projektem i dachem. Architekt od początku był poinformowany o tym, że chcemy otwarty sufit nad salonem, bez widocznych konstrukcji dachu, dodam że dom parterowy, prostokąt, dach dwuspadowy, bez okapu. Architekt zaprojektował salon 8,32 szeroki i 6m długi, a dach w konstrukcji wiązarów. Okazało się, pytając w dwóch firmach od dachów, że nie da się tego zrobić bez wzmocnień np. stalowych belek albo innych widocznych w salonie. Architekt zaproponował konstrukcje dachu z drewna klejonego BSH, ponoć o większej wytrzymałości, dodał że przekroje krokwi będą większe, ale da się to tak zrobić. Moje pytanie, czy słyszał Pan o takim rozwiązaniu? Czy miał Pan z czymś takim do czynienia?
Pozdrawiam
komentarze: 14
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy wiązary dachowe porady inwestorom

Kris

dział 308
temat nr 781

Dodatkowy stryszek na jętkach


Witam mam dach dwuspadowy z poprzecznymi jętkami. Chciałbym na jętki położyć płytę na przykład OSB która stworzy podłogę strychu. Pod tą płytą będzie wełna w przestrzeniach między językowych. Pod wełnę folia paroizolacyjna i zabudowa GK. Powstały stryszek będzie strefą nieogrzewaną. Czy powinienem użyć płyt podłogowych strychu dyfuzyjnie otwartych? Jak tak to które płyty są dyfuzyjnie otwarte? Czy może lepiej układając te płyty zrobić przerwy jedno centymetrowe by para która ewentualnie znajdzie się pod podłogą przedostała się do strychu?
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom

Nesta

dział 308
temat nr 780

Ochrona styropianu na styku z płytą na zimę


Witam Państwa,
Chciałbym zapytać jak najlepiej zabezpieczyć przed deszczem, mrozem lub śniegiem element konstrukcji przy pierwszej warstwie bloczków a XPS? (zdjęcie w załączniku).
Płyta fundamentowa, mam na myśli warstwę styku betonu - folli - xps. Zastanawiam się czy nie będzie się tam dostawać woda? Folia która wystaje jest pomiędzy betonem a XPS.
Dziękuję za odpowiedź

nr 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie porady inwestorom

Gites

dział 308
temat nr 779

Beton na fundamenty w zagrożeniu przymrozkami


Jestem po kilku rozmowach z betoniarnią i chciałbym zweryfikować parę informacji.

Klasa betonu w projekcie to 25/30 (współczynnik W/C = 0,55). Wylewane będą ściany o szerokości 30 cm i wysokości między 60 a 200 cm. Szalunek został wykonany ze sklejki szalunkowej czyli jest dość szczelny. Po wylaniu góra zostanie szczelnie zakryta folią PE 0,2 w dwóch warstwach. Następnie na wierzch pójdzie wełna mineralna z rolki jako docieplenie i całość (razem z bokami szalunku) zostanie przykryta plandeką.

Ze względu na wylewanie w temperaturze w okolicach +5C zostanie użyty beton o dwie klasy mocniejszy, tzn. 35/45 (W/C = 0,50). Zmiana klasy betonu została skonsultowana z konstruktorem fundamentu i nie widzi on przeciwwskazań pod względem konstrukcyjnym. Woda zarobowa będzie miała temperaturę w okolicach +20C. Do betonu zostanie dodany dodatek napowietrzający.

I teraz informacje do zweryfikowania, które usłyszałem w betoniarni:

1. Beton 35/45 w wersji napowietrzonej będzie miał W/C = 0,40. Czy to możliwe żeby aż o tyle trzeba było zmniejszyć ilość wody po dodaniu napowietrzacza że W/C zmaleje z 0,50 na 0,40?

2. W/w beton w ciągu pierwszej doby od wylania tężeje / wiąże na tyle szybko, że uzyskuje odporność na temperatury w okolicach 0C, tzn. przymrozek nie wywoła katastrofy w postaci uszkodzenia wierzchniej warstwy betonu a proces hydratacji nie ulegnie zatrzymaniu bo wiążący beton tej klasy i o takim W/C nadal wytwarza wystarczająco ciepła przez pierwsze kilka dni. Czy to prawda?

3. Jeśli po kilku dniach od betonowania temperatura spadnie poniżej +3C i będzie się już tak utrzymywać to oczywiście hydratacja w końcu ustanie ale beton zdąży do tego momentu osiągnąć klasę wytrzymałości dla betonów niższych klas, np. 25/30. Czy to prawda?

4. Zatrzymany z powodu zimna proces hydratacji ruszy ponownie w wyższych temperaturach (czyli przewidywalnie na wiosnę) i beton w końcu osiągnie swoje docelowe parametry (dla swojej klasy czyli 35/45). Czy to prawda?

5. Betoniarnia nie widzi potrzeby ocieplania wełną boków szalunku. Według nich wystarczy w miarę szczelne przykrycie plandeką całego szalunku. Czy mają rację?

6. Betoniarnia nie widzi potrzeby użycia bardziej podgrzanej wody niż planowana "letnia" o temperaturze +20C. Czy mają rację?

komentarze: 24
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: betony specjalne budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom porady wykonawcom

makofski

dział 308
temat nr 778

Styropian pod jastrych


Zostało mi trochę styropianu, który chciałbym użyć do ocieplenia stropu. Stąd moje pytanie: czy można położyć 5 warstw styropianu gr 6 cm i na to zrobić jastrych cementowy ok 5-6 cm? Czy to nie za dużo warstw?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe porady inwestorom

michalte

dział 308
temat nr 777

Wentylacja hybrydowa czy mechaniczna z rekuperacją?


Panie Jerzy, jakiś czas temu otrzymałem od Pana odpowiedź na pytanie dot. zasadności zastosowania rekuperacji. Z dużą atencją przeczytałem pana uwagi dot. zalet a przede wszystkim wad/wątpliwości dot. tego rozwiązania. Proszę o informację co by Pan sugerował jako korzystniejsze w wieloletniej eksploatacji w domu 192 m2 (parter plus poddasze użytkowe) - wentylacja hybrydowa czy rekuperacja Tak jak poprzednio - nie pytam o aspekt ekonomiczny choć ten też ma znaczenie, ale raczej bardziej zależy mi na poprawie jakości powietrza w domu (rekuperacja?) lub uniknięcia jego zepsucia (hybryda? bo rekuperacja długofalowo być może bardziej dostarczałaby powietrze zanieczyszczone bo podzespoły rekuperacji się zużywają, być może nie do końca wiadomo jak serwisować je w perspektywie wieloletniej itp?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna porady inwestorom

centaur

dział 308
temat nr 776

Listwa przyokienna do ociepleń metodą BSO


W książce W opisie wykonania termoizolacji metodą BSO pisze Pan że we wszystkich narożach poziomych i pionowych najpierw obsadzić profile aluminiowe sprawdzających pionowość równoległość do boków stolarki okienno-drzwiowej a także " taśmy uszczelniające ościeża okien i drzwi" - Jeśli są przewidziane. Moje pytanie dotyczy tych taśm co to za taśmy jakie są ich właściwości i kiedy i jak wygląda ich montaż? Posiadam dostęp do taśm firmy Siga czy coś z ich oferty można tu zastosować?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: akcesoria ociepleń ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

magda710

dział 308
temat nr 775

Termoizolacja nakrokwiowa dachu


Witam serdecznie jaka jest Pana opinia o izolacji nakrokwiowej dachu płytami pir np. thermano. Dziękuję
komentarze: 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom


 
 
95
   ...  
81
 
80
 
79
 
78
 
77
   ...  
1
 
 
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone dla Biuro Doradztwa Budowlanego mgr inż. Jerzy Zembrowski, Białystok. All rights reserved.
wykonanie choruzy.pl ©