porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  

znalezionych tematów: 1145
 
 
116
   ...  
102
 
101
 
100
 
99
 
98
   ...  
1
 
 
barti

dział 308
temat nr 997

Rezygnacja ze spiżarni a wentylacja hybrydowa


Pytanie dotyczyć będzie projektu wentylacji hybrydowej, która wykonywana była razem z analizami cieplno-wilgotnościowymi nr 2025/2018.

Zaszła zmiana w projekcie wnętrza i musimy zrezygnować ze spiżarni w kuchni. Czy możemy teraz bez żadnych przeszkód usunąć wentylatorek ze spiżarni bądź dać go w inne miejsce czy to jednak nie jest takie łatwe na jakie wygląda? Dodam, że okna są już zamówione z takimi nawiewnikami i taką ilością nawiewników jak w projekcie wentylacji hybrydowej.

Drugie pytanie, bo nie rozmawiałem jeszcze o tym z elektrykiem, ale czy takie sprzęgnięcie wentylatorków ze sobą nie będzie ciężkim technicznie zadaniem?
komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja hybrydowa porady inwestorom

TomaszJ

dział 308
temat nr 996

Betonowe schody wejściowe do domu czy z kostki?


Czy można zamiast schodów do domu żelbetowych obłożonych płytkami wykonać schody z kostki brukowej i podstopnice z palisad albo obrzeży jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania? Czy jest to dobra alternatywa do schodów żelbetowych obłożonych płytkami? Na co zwrócić szczególną uwagę przy wykonaniu takich schodów? I jak właściwie je wykonać? W moim przypadku jest to około 3 stopni.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego schody zewnętrzne betonowe porady wykonawcom porady inwestorom

TomaszJ

dział 308
temat nr 995

Jakie sterowanie kotła kondensacyjnego i instalacji c.o.?


Najlepszy sposób dystrybuowania ciepła i sterowania ogrzewaniem w przypadku grzejników i pieca kondensacyjnego zasilanego gazem. Jakie będzie najlepsze rozwiązanie pod względem ekonomiczno-praktycznym np.:
1) Regulator pogodowy odczytujący na bieżąco temperaturę na zewnątrz i do niej dostosowuje temp. czynnika grzewczego wody + regulator pokojowy w jednym pomieszczeniu?
2) Ustawienie na piecu zadanej temperatury wody + regulator pokojowy w pomieszczeniu najchłodniejszym i zadanie temp poniżej której piec się załącza a w pozostałych pomieszczeniach na każdym z grzejników zastosowanie głowic termostatycznych z czujnikami temperatury czyli dla każdego pomieszczenia osobny czujnik przy głowicy z nastawieniem temp gdy spadnie głowica otwiera się do momentu nagrzania do zadanej temp?
A może jakieś inne rozwiązanie jak najekonomiczniej i praktyczniej będzie to rozwiązać tak aby zachować zadaną temperaturę w każdym pomieszczeniu a żeby piec nie chodził bez potrzeby?

komentarze: 10
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: automatyka i sterowanie budowa domu jednorodzinnego ogrzewanie centralne porady inwestorom

Marina6

dział 308
temat nr 994

Płytki klinkierowe na elewacji domu - zasady stosowania


Dzień dobry,
Mam przewidziane w projekcie zastosowanie na większości ścian obłożenie płytkami klinkierowymi lub kamiennymi na elewacji ocieplonej metodą BSO na styropianie. Czy są jakieś ograniczenia co do wymiaru płytek i jak je stosować?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego projekty budowlane porady inwestorom elewacje ocieplenia

klocki

dział 308
temat nr 993

Ścianki działowe na wylewkach w łazience


Jak w budynku, w stanie deweloperskim (zrobione tynki i wylewki) prawidłowo wymurować ściankę działową w łazience przy prysznicu. Przykład ścianki na zdjęciu.

nr 1
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ściany działowe porady inwestorom porady wykonawcom

Krzysztof_1990

dział 308
temat nr 992

Organizacja wylewania betonu podkładowego i ław


Dzień dobry, chciałem poprosić o odpowiedź dotyczącą betonu podkładowego (pod ławą), mianowicie
1. Jak przygotować podłoże do wylania pierwszej warstwy fundamentów czyli betonu podkładowego? Musi to być zagęszczona pospółka, żwir czy zupełnie co innego? Na działce mam teren gliniasty także chciałbym się jak najlepiej przygotować do wylania betonu podkładowego. Jaki rodzaj betonu wylać? B15 wystarczy?
2. Czy jeśli mam glinę 40 cm poniżej gruntu a beton podkładowy(pod ławą) jest 130 cm poniżej gruntu muszę wymienić grunt w całej objętości budynku (pod podłogą) do wysokości chudego betonu i zamienić glinę na pospółkę i zagęścić na mokro co 20 cm i dalej tak jak w książce?
3. Jak dalej postępować z otworami w ławie po szalunku który był usztywniany za pomocą rurek pcv? Zostawiać te rurki jak są, uszczelnić jakąś pianką, nie wiem-zgłupiałem? (przykładowe zdjęcie w załączniku). Może zastosować inne rozwiązanie szalunkowe żeby ława była mocniejsza a nie z otworami po pcv?
4. Można użyć do szalunków płytę osb 18 mm czy lepiej dopłacić do 22 mm
5. Rurki ścigające szalunek umieszczać co ok 40 cm?

Proszę o odpowiedź. Jeśli takie informację już są to bardzo przepraszam, nie mogę tego znaleźć. Pozdrawiam serdecznie, Krzysztof

nr 1
komentarze: 12
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty ławy fundamentowe porady inwestorom porady wykonawcom

Łukasz Pawlukowski

dział 308
temat nr 991

Dodatkowa rewersyjna pompa ciepła powietrze/woda


Chciałbym poznać Pana opinię w sprawie zamontowania w moim domu dodatkowego źródła ciepła i chłodu w postaci powietrznej pompy ciepła tzw. klimatyzatora kanałowego. Chciałbym kanały nawiewne zlokalizować nad prawie każdym oknem w stropach na parterze i piętrze. Przypomnę, że docelowym źródłem ciepła będzie ogrzewanie miejskie PEC lub pompa ciepła, jeśli będzie problem z podłączeniem się do sieci miejskiej. Na parterze przewiduję ogrzewanie podłogowe w całości a na piętrze kombinowane, w sypialniach grzejniki pod oknami a pozostałych pomieszczeniach również ogrzewanie podłogowe. Wentylacja jest grawitacyjna a każdy kanał na kominie zakończony jest turbowentem niewspomaganym elektronicznie. W pomieszczeniach mokrych i piwnicy planuje zastosować elektryczne wiatraczki higrosterowalne. W pozostałych pomieszczeniach założę zwykłą zamykaną kratkę żeby móc dozować przepływy powietrza. Dodatkowo w sypialniach na piętrze zostawiłem po przeciwnej stronie okna z nawiewnikiem rurę 110 przez strop, żeby sufitem pomieszczenia te były wentylowane na poddasze nieużytkowe.
1. Czy jest szansa, żeby poprawnie zaprojektować taką kombinację?
2. Czy taka kombinacja jest uzasadniona ekonomicznie i będzie ograniczać pobór docelowego źródła ciepła przez znaczną większość sezonu grzewczego kiedy to nie będzie potrzeby załączania docelowego źródła ciepła lub jego znaczne ograniczenie?
3. Czy taka kombinacja zbliży mikroklimat mojego domu przez cały rok do warunków prawie idealnych tworząc kurtyny powietrzne latem i zimą w okolicy okien o stałej temperaturze (nie chciałbym montować grzejników kanałowych w podłodze pod dużymi przeszkleniami)?
4. Czy klimatyzator kanałowy wpłynie szkodliwie na zdrowie mieszkańców kiedy to będzie eksploatowany, nie wiem czy czyszczenie i serwis instalacji w 100% eliminuje z niej mikroorganizmy.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne automatyka i sterowanie budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne mikroklimat pomieszczeń porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

Piotrek W

dział 308
temat nr 990

Co zrobić ze starym fundamentem przed budową nowego?


Dzień dobry,
Jestem na etapie wyboru działki, a tak na prawdę to znalazłem działkę która mi się podoba tylko jest pewien mankament. Otóż kilkanaście lat temu ktoś na tej działce wylał ławy fundamentowe i wymurował ścianki z bloczków do poziomu 0. Grunt po badaniu geotechnicznym pod warstwą humusu okazał się gliniasty (piaski gliniaste przewarstwione gliną i gliną pylastą w stanie półzwartym o uogólnionym stopniu plastyczności IL(n) = 0.
I teraz pytanie: WZ określają położenie nowego budynku w dużej mierze na tych starych fundamentach. Czy te stare fundamenty będą dużym utrudnieniem podczas wylewania nowych? Oczywiście będę musiał wyrwać praktycznie wszystko co tam jest i zostanę z dużą dziurą w ziemi. Czy zrobienie fundamentu w takiej dziurze będzie bardzo komplikować sprawę i podniesie koszty? Działki jeszcze nie kupiłem, więc jest czas na zmianę decyzji, ale nie ukrywam, że chciałbym ją nabyć.
Załączam zdjęcia i z góry dziękuję za podpowiedź.

nr 1 Stary fundament 1
nr 2 Stary fundament 2
nr 3 Stary fundament 3
nr 4 Stary fundament 4
nr 5 Stary fundament 5
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

Tomasz

dział 308
temat nr 989

Renowacja cokołu obłożonego cegłą klinkierową


Ściana piwnicy ponad poziom terenu jest wykończona cegłą licową. Brak hydroizolacji pionowej i poziomej dla części podziemnej budynku. Hydroizolacje nie będą wykonywane ani odtwarzane.
Czym najlepiej wyczyścić cokół z cegły?
Metodami chemicznymi? Jakimi środkami?
Piaskowanie przy użyciu ścierniwa z mączki lub pucolany?
Czy spoiny należy wykuwać i uzupełnić tynkiem podkładowym WTA?
Czym zabezpieczyć cegły przed czynnikami atmosferycznymi przy aktywnym podciąganiu kapilarnym z gruntu?

nr 1 Widok cokołu z cegły licowej.
autor: Tomasz Turkoniak
komentarze: 2
Odpowiedź płatna
patrz także: fizyka budowli renowacje cokoły porady inwestorom porady wykonawcom

Amciek

dział 308
temat nr 988

Wykonanie jastrychu ogrzewania podłogowego


Witam,
W moim domu przewidziano ogrzewanie podłogowe. Wykonawca chce położyć warstwę styropianu EPS200, na to folię z warstwą aluminium, rury będzie rozmieszczał wedle projektu. Rury chce mocować do folii i styropianu za pomocą klipsów - dziurawiąc folię i styropian. Na to wylewka z mixokreta. Czy to jest poprawna metodologia mocowania rury w ogrzewaniu podłogowym?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy ogrzewane porady inwestorom


 
 
116
   ...  
102
 
101
 
100
 
99
 
98
   ...  
1
 
 
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.