porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INI - inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2070

 
 
208
   ...  
194
 
193
 
192
 
191
 
190
   ...  
1
 
 
damiankordas

dział 308
temat nr 1922

Wysokość między biegami schodów


Witam,
Chciałbym zapytać o wymiarowanie przejść w budynku pomiędzy biegami na klatce schodowej - przechodząc z pietra na piętro uderzam głową o spód schodów wyżej (mam 1,9m wzrostu). Spieram się z deweloperem o sposób pomiaru tejże odległości, twierdzi on że mierzy się pionowo na stopniach i może być tam obniżenie nawet do 2m o które ja codziennie uderzam głową. Proszę o pomoc - czy jest na to jakiś przepis jak to mierzyć?
Dziękuję, Damian K.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: schody wewnętrzne betonowe schody budownictwo mieszkaniowe porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom

Linebaker

dział 308
temat nr 1921

Bliskość drogi krajowej i linii wysokiego napięcia od domu


Witam.
Mam kilka pytań odnośnie usytuowania budynku względem linii energetycznych i dróg. Do mojej działki przylega droga krajowa. Na szczęście działka jest na tyle długa, że można odsunąć się od niej. Pytanie brzmi: czy jest jakaś minimalna odległość, którą należy zachować ze względu na hałas i spaliny, tak, by korzystanie z budynku nie było uciążliwe? Od strony ulicy planuję postawić mur ceglany i obsadzić go żywopłotem, sam zaś budynek będzie z bloczków silikatowych i odsunięty o około 130 m. Czy będzie to odległość wystarczająca? Po drugie: na sąsiedniej działce, w odległości około 50 m od planowanego posadowienia znajduje się słup energetyczny wysokiego napięcia. Czy może on być uciążliwy dla zdrowia? Pomijam względy estetyczne, ponieważ od tej strony zamierzam zasadzić jakiś krzew ozdobny.
Pozdrawiam
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: badania i pomiary budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy ekologiczne porady inwestorom porady architektom projekty budowlane

Krzysztof Daniszewski

dział 308
temat nr 1920

Kiedy gładź gipsowa, a kiedy gładź wapienna?


Panie Jerzy. 
Czy mógłby pan pokrótce podać wady i zalety gładzi szpachlowej gipsowej i wapiennej?
Czy można je zamiennie stosować na tynki cementowo-wapienne, które do tradycyjnych się bardziej nadają i czy wymagają szczególnego traktowania przed malowaniem, ewentualnie czy można malować dowolnymi farbami (lateksowymi, ceramicznymi, akrylowymi itp.)?
Czy na łączenia płyt gips-karton można używać gładzi/szpachli wapiennej, czy tylko gipsowej, a właściwie teraz to polimerowo-gipsowej?


komentarze: 2
Odpowiedź płatna 492,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe stalowe domy szkieletowe drewniane domy murowane gładzie tynki wewnętrzne wykończenia porady inżynierom porady wykonawcom porady inwestorom porady architektom

tomaszkonrad

dział 308
temat nr 1919

Przeciekający balkon w trakcie budowy domu


Dzień dobry,
Po intensywnych opadach śniegu w lutym zaległo nam sporo białego puchu na balkonach. Po około dwóch tygodniach całość stopniała, ale woda przeniknęła do budynku. W jaki sposób prawidłowo zabezpieczyć i zaizolować balkony?

nr 1
nr 2
komentarze: 17
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego balkony domy murowane porady inwestorom porady wykonawcom hydroizolacje

IzaF

dział 308
temat nr 1918

Analizy dla domu szkieletowego drewnianego i stalowego


Dzień dobry.
Chciałam się dowiedzieć czy analizy cieplno-wilgotnościowe i ekonomiczne wykonywane dla domu szkieletowego drewnianego różnią się od analiz dla domu szkieletowego ale stalowego? Jeśli tak to czym się różnią?

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe

Piotrek

dział 308
temat nr 1917

Ocieplenie fundamentu i pod progiem stolarki


Witam.
Pytanie odnosi się do termoizolacji podłogi na gruncie.

1. W książce na stronie 69 znajduje się wykres rys. 1.5-7 porównuje styropian za 440zł i 160zł czy można prosić o objaśnienie o jakim konkretnie styropianie mowa i z czego wynika tak duża różnica cenowa?

2. W swoim projekcie mam 10cm styropianu "eps100 podłoga" co wzbudziło moje zaniepokojenie bo z tego co już wyczytałem zalecany jest styropian xps oraz jego grubość czy to nie za mało? Projektant twierdzi że z obliczeń wychodzi że dalsze zwiększanie grubości styropianu nie przynosi większych korzyści. Czy mogę zamienić to na 10cm styropianu xps? Na fundamencie zaprojektowane jest 10cm xps jako termoizolacja pionowa. Na parterze przewidziane jest ogrzewanie podłogowe.

3. Kolejne zagadnienie to montaż okien od samej podłogi. Ściany zewnętrzne będą z gazobetonu solbet 500. Czy otwory okienne powinny być od poziomu betonu podkładowego czy można wymurować pierwszą warstwę z gazobetonu do wysokości docelowej posadzki i na tym zamontować okno?Chodzi mi o to czy jest uzasadnione stosowanie ciepłej podwaliny pod oknem (zapewne będzie to spory koszt)? Czy jest to po prostu kolejny produkt który wciska się inwestorom za grubą kasę?

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe fundamenty ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Maciej Jagielak

dział 308
temat nr 1916

Elewacje typu Rhombusschalung na budynkach


Wśród różnych rozwiązań elewacji drewnianych wentylowanych są także rozwiązania - częściowo "otwarte" , czyli takie gdzie deski lub listwy są montowane z przerwami. Dobrze wyglądają w takim zastosowaniu zwłaszcza listwy w kształcie rombów, w krajach niemieckojęzycznych znane jako "Rhombusschalung". Elewacje takie wymagają zastosowania wiatroizolacji odpornej na promieniowanie słoneczne, i zapewne gorzej chronią budynek przed deszczem niż elewacje pełne. Nie są zabezpieczane przeciw owadom siatkami, nie wiem jednak czy w tym przypadku stanowi to problem.

Zasadniczo myślałem o nich jako o swego rodzaju modzie estetycznej, aż ostatnio zwrócił Pan w jednej z porad uwagę na niebezpieczeństwo związane z zakryciem przez śnieg wlotów do szczeliny typowej fasady wentylowanej.

Stąd pytania:
1. Czy stosowanie fasady otwartej eliminuje zagrożenie zasypania wloty szczeliny wentylacyjnej?
2. Jaki % fasady musi być otwarty by nie musieć stosować w ogóle dolnych wlotów i górnych wylotów?
3. Czy są inne przeciwskazania w stosowaniu takich elewacji?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego elewacje wentylowane porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Krzysztof_1990

dział 308
temat nr 1915

Zastosowanie rekuperatorów ściennych w domu


Dzień dobry,
wiem że jest Pan zwolennikiem wentylacji hybrydowej, ale odważę się spytać, wpadłem na pewien plan, nie wiem czy słuszny i chciałbym poprosić Pana o opinię.
Co Pan sądzi o wentylacji ściennej? Mam plan korzystać z rekuperacji ściennej w okresie zimowym (dwie sypialnie) a w okresie letnim przejść na wentylację hybrydową wyjmując rekuperator z "rury ściennej" i dławiąc przepływ powietrza do odpowiedniego przepływu robiąc tzw. nawietrzak ścienny. Rekuperację ścienną chcę zastosować tylko w sypialniach a w łazience i kuchni będzie wentylator wyciągowy z czujnikiem wilgoci. Oczywiście trzeba będzie za każdym razem wyczyścić dwa kanały, ale to nie problem bo one są na "wyciągnięcie ręki". Zaznaczę że mieszkam w okolicy gdzie większość ludzi wokół mnie ma "kopciuchy" w piwnicach i taki rekuperator z filtrem H10 by się przydał a z drugiej strony byłby odzysk ciepła w zimie (niby do 87%) w przypadku rekuperatora ściennego.

Bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam Krzysiek
nr 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: rekuperacja rekuperatory ciepła wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna porady inwestorom

Iskierka

dział 308
temat nr 1914

Mokra po zimie wiatroizolacja podczas budowy domu


Na membranie dachowej na strychu nieużytkowym, pojawiły się plamy wody. Prawdopodobnie są to roztopy po śniegu. Znajdują się one tylko po stronie wschodniej dachu dwuspadowego. W jednym miejscu membrana przecieka i mokra jest krokiew. Dach pokryty dachówką ceramiczną.
1. Czy dachówki przepuszczają aż tyle śniegu?
2. Na co zwrócić uwagę w ułożeniu membrany by roztopiony śnieg w przyszłości nie ściekał na krokiew i wełnę mineralną? Część skosów jest ocieplona wełną.

nr 1
nr 2
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady wykonawcom porady inwestorom

Przemysław Jankowski

dział 308
temat nr 1913

Czy potrzebny jest cokół na drewnianej elewacji wentylowanej?


Panie Jerzy,
jesteśmy na etapie tworzenia projektu budowlanego domu szkieletowego z elewacją drewnianą. Założeniem koncepcyjnym jest zrównanie podłogi wewnątrz budynku z poziomem gruntu. Pojawił się jednak dylemat jak rozwiązać styk ściany konstrukcyjnej z płytą fundamentową (dokładnie z wieńcem). W związku z tym, iż ze względów wizualnych nie chcieliśmy stosować cokołu, szukamy właściwego rozwiązania dla tego detalu tak aby deską elewacyjną można było zejść jak najniżej do gruntu.

Architekt przygotował kilka wariantów rozwiązania dla tego problemu, przy których pojawiły się jego następujące pytania:
1. Czy według fizyki budowli obniżenie
wieńca obwodowego poniżej poziomu terenu niesie ze sobą jakieś ryzyka?
2. Jaki produkt mógłby Pan zaproponować w przypadku zastosowania na cokole styroduru 8 cm grubości? Czy są takie produkty, które przy tej grubości pozwolą nam zachować właściwe parametry cieplne?
3. Jakie ryzyka dostrzega Pan w przypadku próby schodkowania izolacji cokołu i płyty fundamentowej?
4. Czy zakładane przez Pana 8 cm wysunięcie izolacji ponad wieniec nie powinno być wysunięciem ponad poziomą belkę drewnianą?

W wyniku dalszych rozważań, uwzględniających wstępne konsultacje z Panem w ww. kwestii, pojawił się drugi znak zapytania:
Zakładaliśmy, że poziom podłogi w domu będzie jak najbardziej zrównany z poziomem gruntu (nie chcieliśmy schodków/uskoków z domu na zewnątrz). To oczywiście znowu nasze "chciejstwo" i teraz zaczynamy się zastanawiać czy umiejscowienie podwaliny na poziomie gruntu jest bezpieczne. Tworzy się pytanie czy istnieje sposób na zachowanie naszego założenia podłogi na równi z gruntem, a jeżeli to jest wykluczone to na ile minimalnie można wynieść podłogę? Bo w tym naszym rozwiązaniu podwaliny na gruncie, jakbyśmy zgodnie z Pana założeniem styropian wyciągnęli powyżej gruntu do połowy podwaliny to brakuje nam trochę do rekomendowanego 30 cm cokołu.

Wpadłem na pomysł zrobienia cokołu (o ile ostatecznie będzie konieczny) ponad tym styropianem z płyty poszyciowej z włókna drzewnego do zastosowania zewnętrznego, na którą można by było nanieść mineralną warstwę szpachlową i np. tynk mozaikowy. Oczywiście nad tym rozwiązaniem (pomiędzy tą płytą pełniącą rolę cokołu a wyższą częścią elewacji z desek) znalazłby się odpowiedni wlot wentylacyjny. Czy takie rozwiązanie (podłoga jest zrównana z gruntem a co za tym idzie podwalina jest na gruncie) jest możliwe, acz stwarzające zagrożenie możliwe do przyjęcia czy to też nie wchodzi w grę?

Z góry dziękuje za pomoc.

nr 1 Propozycje architekta.
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy szkieletowe drewniane elewacje elewacje wentylowane fizyka budowli porady architektom porady inwestorom projektowanie


 
 
208
   ...  
194
 
193
 
192
 
191
 
190
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INI - inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
baner_BORNIT_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_vents_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_Steinbacher_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home Gen. Wł. Andersa 5,
15-124 Białystok
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.