porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1631

 
 
165
   ...  
150
 
149
 
148
 
147
 
146
   ...  
1
 
 
Piotr Gawlik

dział 308
temat nr 1474

Taras nad garażem ogrzewanym


Stropodach niewentylowany w układzie klasycznym - nad garażem ogrzewanym zimą do 7 stopni. Chciałbym z architektem wspomóc się rysunkami detali z książki, jednak na stronach 238-240 w przykładzie jest stropodach zielony, więc inny przypadek niż mój.
Co już wiem z odpowiedzi na FB:
- Jeśli stosuje się odpływy dwudzielone, warstwa spadkowa musi być wytworzona na stropie, pod paroizolacją i pod termoizolacją.
- Jeśli stosuje się odpływy pojedyncze, wtedy warstwę spadkową można zrobić zarówno pod jak i nad termoizolacją.
Pytania:
1. Czy warto dmuchać na zimne w kwestii stropodachu nad garażem i zastosować odpływy dwudzielne? Zapewne jest to rozwiązanie droższe w wykonaniu.
2. Jeśli stosuje się odpływy pojedyncze - jakie rozwiązanie jest pewniejsze, łatwiejsze do poprawnego wykonania przez wykonawcę:
a. Warstwa spadkowa z klinów styropianowych, na to hydroizolacja i warstwa dociskowa z kruszywa żwirowego
b. Na termoizolacji warstwa dociskowa z betonu min 5 cm, z wytworzonymi spadkami, a na niej hydroizolacja (jak w ideowym schemacie z Rys. 1.6.-15 ze strony 101).
Czy w przypadku takiego rozwiązania, kliny styropianowe po obwodzie dla poprawnego wywinięcia hydroizolacji na ścianę attyki bez ostrych załamań, mają być naklejone na warstwę betonu?

nr 1
nr 2
komentarze: 9
Odpowiedź płatna 184,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe tarasy porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

Tomasz

dział 308
temat nr 1473

Geowłóknina pod płytą fundamentową


W jakich przypadkach należy stosować geowłókninę przy przygotowywaniu podbudowy pod płytę fundamentową z izolacją termiczną na płycie?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia na płycie geomembrany

peper

dział 308
temat nr 1472

Warstwa drenażowa pod płytą posadowienia


Panie Jerzy,
W komentarzu do porady nr 424 odpowiada Pan, że w przypadku zastosowania bezpośrednio pod płytą żwiru płukanego 8/16 mm można zrezygnować z betonu napowietrzonego na rzecz zwykłego. W moim projekcie warstwy fundamentu wyglądają następująco:
0. grunt rodzimy
1. geowłóknina
2. 30 cm: kruszywo łamane
3. geowłóknina
4. 14 cm: pospółka
5. folia PE
6. 15 cm: beton napowietrzony
7. masa KMB
8. 30 cm: płyta żelbetowa
9. styropian
Warstwa 2. wynika z możliwego okresowego występowania wód gruntowych na tym poziomie. Czy mogę zamiast warstw 3 i 4 dać odpowiednio grubszą warstwę kruszywa łamanego (warstwa 2) a beton napowietrzony nastąpić zwykłym?


komentarze: 10
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia posadowienia na płycie porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

Krystian

dział 308
temat nr 1471

Zapytania o drenaż i analizy optymalizacyjne


Dzień dobry, proszę o wyjaśnienie poniższego:

1. W dziale 1.10.2 na stronie 197 przedstawia Pan szkic drenażu pod całym budynkiem więc jak rozumiem poniżej poziomu posadowienia fundamentów. Proszę o wyjaśnienie czy takie rozwiązanie jest bezpieczne? Obawiam się wypłukiwania kruszywa nawet w przypadku rur drenarskich w otulinie z geowłókniny.

2. Podobny problem to odwodnienie podbudowy płyty fundamentowej, w przypadku gruntów nie przepuszczalnych oraz wysoko posadowionej płyty. Tworzy się kieszeń zasypana kruszywem na której stoi płyta fundamentowa. W jaki sposób odwadniać takie posadowienie?

3. Na rys. 1.9.-13 str. 165 przedstawia Pan hydroizolację płyty od spodu i boku co jest logiczne i prawidłowo "odcina" dostęp wilgoci gruntowej do płyty. Natomiast na rys. 1.9.-12 str. 164 hydroizolacja jest jedynie na betonie podkładowym. Rozumiem, że taka przepona zabezpieczy przed parciem wody od dołu, ale co z wodą dostającą się do warstwy termoizolacji z boku a następnie podciąganiem kapilarnym do płyty? Czy taka hydroizolacja nie powinna zamykać również boków termoizolacji? Ewentualnym pomysłem jest również hydroizolacja rozsypywana przez sito przed betonowaniem. Produkt wnika w płytę i powoduję krystalizację wewnątrz betonu.

4. Jeśli dobrze zrozumiałem zasadę optymalizacji to algorytm jest następujący. Dobór grubości termoizolacji przegród (na podstawie wybranego sposobu ogrzewania, ze względu na koszt jednostki ciepła), a następnie optymalizacja rozwiązań w tym np. wentylacji i CO. Co może oznaczać że przyjęte ogrzewanie zostanie zmienione (a więc grubość ocieplenia dobrania nieprawidłowo). Jest tu pewien problem logiczny wpływania jednego czynnika na drugi i ciągłego przeliczania założeń.
komentarze: 4
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne drenaże porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

Pawel Michalski

dział 308
temat nr 1470

Papa zamiast wiatroizolacji w dachu


Mój wykonawca proponuje mi zastosowanie papy (nie samowolka, ale pełna procedura zmiany projektu, z zaakceptowaniem przez architekta) zamiast folii paroprzepuszczalnej. Ostrzegając przed podatnością na niszczenie się takiej folii w skutek dużej różnicy temperatur na dachu pokrytym blachą. Ponoć rozmawiał z kilkoma KB, którzy podczas analizowania "cieknących dachów" odkrywali, że z takiej folii zostały same resztki, wełna była praktycznie niczym nie chroniona a folia wyglądała na wypaloną. Czy te rewelacje mają sens? Jeśli nie, to jaki interes miałby wykonawca w sugerowaniu papy zamiast folii?

komentarze: 10
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy wiatroizolacje porady inwestorom

lukasz89k1

dział 308
temat nr 1469

Pęknięcia betonu podkładowego podłogi


Mam takie pęknięcia na betonie podkładowym podłogi.
a) Co z nimi zrobić - jak z hydroizolacją?
b) Druga sprawa są miejsca (parę) w okolicach pęknięć gdy uderzę młotkiem słychać coś w rodzaju dudnienia. Czy można te miejsca wykuć i ponownie zalać beton podkładowy?

nr 1
nr 2
nr 3
komentarze: 19
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego podłogi porady inwestorom

Da-Mun

dział 308
temat nr 1468

Ściana panelowa z pianką PUR


Witam,

Prosiłbym o pomoc w przeanalizowaniu występowania zjawiska wykraplania pary wodnej w przegrodzie budowlanej. Przegroda budowlana to panel budowlany składający się z dwóch płyt OSB grubość 15 mm stanowiących warstwy zewnętrzne i rdzenia pomiędzy płytami ze sztywnej piany PUR grubości 200 mm. Panel miałby stanowić element ściany zewnętrznej budynku od wewnątrz wykończony płytą KG, ułożoną na specjalnym ruszcie w taki sposób, że pomiędzy panelem a płytą KG powstałaby szczelina o szerokości 25mm. Strona zewnętrzna miałaby być wykończona elewacją analogicznie jak w przypadku domów szkieletowych.

Wiem, że miejsce posadowienia budynku (klimat) w przypadku zjawiska wykraplania się pary wodnej w przegrodzie budowlanej jest bardzo istotne, jednak w tym przypadku nie jestem w stanie tego określić. Czy jest możliwe określenie parametrów brzegowych (od ...do) dla obszaru całej Polski i w zależności od nich określenie konieczności zastosowania odpowiednich folii w odpowiednich miejscach? Inaczej formułując pytanie - czy można określić warunki klimatyczne najgorsze i najlepsze na terenie Polski w kontekście wykraplania się pary w takiej ścianie?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy energooszczędne domy szkieletowe drewniane porady inwestorom porady architektom

Marek J.

dział 308
temat nr 1467

Nowe balkony, a już potrzebny remont


Dzień dobry,
Panie Jerzy mój problem dotyczy balkonu w bloku wybudowanym w 2012r. Nasza Wspólnota Mieszkaniowa przymierza się do naprawy balkonów ale chcemy to zrobić dobrze aby za np. 5 lat znowu ich nie remontować. W załączeniu kilka zdjęć mojego balkonu. Jak widać płytki już zaczęły odpadać a tym samy ukazał się nam przekrój warstw balkonu. Jest kilka szczegółów które nie znalazłem w Pana książce i dlatego piszę i proszę o pomoc. Przeglądałem też dział „porady budowlane” ale nie znalazłem tam odpowiedzi na moje pytania. Balkony są zwrócone w stronę południową. Oczywiście balkon nie został wykonany zgodnie z projektem ale może i dobrze bo i tak prędzej czy później zacząłby się sypać a to już wiem dzięki książce.
Układ warstw balkonu wg projektu:
1. płytki gres mrozoodporne na zaprawie klejowej mrozoodpornej elastycznej
2. wylewka cementowa gr. 4cm zbrojona siatką z prętów Ø3mm co 10cm
3. papa termozgrzewalna
4. papa podkładowa
5. styropian gr. 4cm
6. folia PE
7. płyta żelbetowa gr. 15cm
8. styropian gr. 5cm
9. tynk cienkowarstwowy.

Aktualny układ warstw wygląda następująco co widać na załączonych zdjęciach:
1. płytki gres na zaprawie klejowej – co to za płytki i na jakim kleju nie wiem ale wiem że fuga między płytkami to zwykła zaprawa cementowa!
2. wylewka cementowa gr. …..cm? - Czy jest tam zbrojenie, raczej wątpię!
3. folia - jaka…?
4. płyta żelbetowa gr. 15cm
5. styropian gr. 5cm
6. tynk cienkowarstwowy.

Ogólnie to mamy problem bo nie wiemy jak się zabrać za naprawę. Zanim poznałem Pana stronę i książkę nasze wstępne wyobrażenia były takie:
Demontaż: zdejmiemy stare płytki z klejem ułożone poziomo i pionowo, zerwiemy styropian wraz wyprawą tynkarską przyklejoną od spodu, usuniemy resztki kleju.
Naprawa: od góry - wyrównamy podłoże pod nowe płytki na istniejącym podkładzie betonowym które będą tylko ułożone w poziomie, położymy folie w płynie, klej do płytek i płytki nowe. Od czoła - wyrównamy podłoże pod nową wyprawę tynkarską, położymy folie w płynie, nowa wyprawa tynkarska. Od spodu – przykleimy nowy styropian z nową wyprawą tynkarską.

Ale już wiem że powyższa naprawa nie da zadowalającego efektu. Proszę o pomoc w rozwiązaniu naszego problemu z balkonami. Analizując Pana książkę nasunęły mi się pytania jak niżej:
Pytanie nr 1 – mocowanie balustrady do czoła płyty żelbetowej (rys. nr 2):
W książce jest tylko szczegół połączenia balustrady bezpośrednio do płyty żelbetowej od góry (rys. BA-047 str. 230). Nasze balustrady są łączone do czoła płyty i jeszcze do tego nie opierają się bezpośrednio na płycie tylko na płytkach – powstaje przestrzeń pomiędzy płaskownikiem stalowym a płytą żelbetową którą trzeba wypełnić, tylko czym i jak? Proszę o rozwiązanie tego szczegółu dla tego przypadku mocowania balustrady do czoła płyty.

Pytanie nr 2 – układ warstw nad płytą żelbetową:
Problem nr 2.1:
Aktualnie wysokości barierki nad płytkami wynosi 112,5cm przy krawędzi balkonu i 111,5cm od strony elewacji, przepisy mówią o 110cm min. więc tu na to chwilę jest ok. Próg z płytek przy drzwiach balkonowych ma 5,5cm wysokość (na zdjęciach rys. nr 1 i 4 zaznaczyłem te wartości powyżej aby było wiadomo o czym piszę). Chcąc naprawić balkon wg układu warstw które są w Książce (rozdział 1.11.6 str. 230) nie osiągniemy przepisowych 110cm tylko mniej. Czy możemy zrezygnować z warstwy styropianu i zostawić warstwę spadkową?
Problem nr 2.2:
Jeżeli zmienimy grubość warstw górnych pojawia się kolejny problem z mocowaniem balustrady do płytek ułożonych poziomo przy elewacji (na zdjęciach rys. nr 4 i 5 zaznaczyłem mocowanie o którym piszę). Ogólnie to chciałbym aby nie ruszać mocowań balustrady. Jeżeli dołożymy styropian to mocowanie nam się schowa w warstwie dociskowej i jednocześnie pojawia się nam problem bo powstaje przestrzeń niestabilna między płaskownikiem balustrady a płytą żelbetową balkonu, którą trzeba wypełnić, tylko czym i jak?

Pytanie nr 3 – wykończenie balkonu.
Czy płytki ceramiczne to jedyny wybór na posadzkę balkonu czy są inne wykończenia trwalsze od płytek? Jaki materiał wg Pana jest najlepszy do wykończenia posadzki balkonu?

nr 1 nr 1
autor: Marek J.
nr 2 nr 2
autor: Marek J.
nr 3 nr 3
autor: Marek J.
nr 4 nr 4
autor: Marek J.
nr 5 nr 5
autor: Marek J.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony remonty porady inwestorom

lukasz89k1

dział 308
temat nr 1466

Ocieplenie podłogi i ściany w garażu wbudowanym


Analizy 1994/2018. Z analiz wychodzi że mam na podłodze 14 cm xps bądź EPS 200.
1.Czy to znaczy że także w garażu ma tyle wynosić termoizolacja podłogi?
2. Jak wykonać to dokładnie skoro mam ścianę garażową od strony mieszkalnej również ocieplić wełną?

komentarze: 10
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego garaże posadzki betonowe porady inwestorom

Bentleylust

dział 308
temat nr 1465

Styropian przyklejony we wnękach zwykłym klejem


Podejrzewam, że mój wykonawca ocieplenia elewacji dokleił arkusze styropianu o grubości 2-3cm, wykańczające wnęki okienne, na klej-zaprawę zamiast na klej do styropianu. Uszczelnił klejem/pianą jedynie pozostałe szczeliny, maskując w ten sposób swój błąd.
Jak można dokonać naprawy tak błędnie wykonanego ocieplenia wokół okien bez kompletnej destrukcji siatki, narożników i styropianu?
komentarze: 13
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się


 
 
165
   ...  
150
 
149
 
148
 
147
 
146
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.