porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2174

 
 
219
   ...  
204
 
203
 
202
 
201
 
200
   ...  
1
 
 
Mruk

dział 308
temat nr 2016

Pęknięcia i łuszczenie się betonu w wieńcu i rdzeniach


Witam Pana,
piszę z pewnym pytaniem. Ostatnio zalewałem wieniec . Po rozszalowaniu okazało się, że beton się delikatnie "łuszczy" (szalunek wykonany z płyty OSB-3) a na wielu z trzpieni występuje kilka mniejszych lub większych rys/spękań poziomych. W załączeniu zbliżenie trzpienia z największym spękaniem. Jaka może być przyczyna tych spękań? Podejrzewam słabą jakość betonu (beton przemysłowy C20/25 ale w trakcie wylewania dziwnie rzadki). Beton wibrowany solidnie, strzępia w całości wypełnione. Jakie mogą być skutki takiej "usterki" i jak można ją naprawić? Z góry dziękuję za odpowiedź.

nr 1 Zbliżenie na jedno z trzpieni wieńca
autor: zdjęcie własne
nr 2 fragment projektu
autor: własny skan
nr 3 Widok budowy
autor: zdjęcie własne
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego betony zwykłe porady inwestorom porady wykonawcom

rjazwiec

dział 308
temat nr 2015

Tzw. ciepły montaż stolarki - stosowanie i problemy z łączeniem ocieplenia


Dzień dobry.
Pytanie dotyczy wykonania ocieplenia elewacji po montażu okien na ciepłej belce montażowej Marbet. Estetycznie i ze względów termoizolacyjnych chcemy wejść ociepleniem kilka centymetrów na profil okienny. Wstępnie wygląda na to, że będzie to 4 lub 5 cm - tak jak przymierzaliśmy to wygląda najlepiej. Na ścianie będzie 20 cm styropianu. Belka ma wymiar 10 x 10 cm. Na belkę i na ramę potrzebujemy przykleić 10 cm styropianu.
Moje pytanie dotyczy technologii klejenia w tym miejscu. Na rysunku pomarańczowa elipsa to listwa przyokienna. Kontrowersje dotyczą głównie czerwonej spoiny.
1. Czym wykonać połączenie pomiędzy belką z XPS, a styropianem (zielony kolor)?
Kierownik budowy i wykonawca ocieplenia optują za pianą do styropianu. Firma Marbet w swojej informacji pisze tylko o "klejach bezpiecznych dla wyrobów polistyrenowych".

2. Czym wykonać czerwoną spoinę? Jej grubość to będzie 2-3 mm. Tu opcji jest więcej: wykonawca elewacji zaproponował albo pianę do styropianu albo silikon. Firma od montażu okien proponuje klej bezrozpuszczalnikowy do EPDM (np. BOSTIK) bo z ich doświadczenia najlepiej trzyma się do ramy. Kierownik budowy uważa że najlepszy byłby klej lub taśma butylowa i ta opcja mi się najbardziej podoba.

nr 1 Rysunek pogkądowy
nr 2 Klej bostik
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projekty budowlane projekty wykonawcze stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV wykonawstwo ocieplenia wykonawstwo elewacje

Marta_MKN

dział 308
temat nr 2014

Zapomniano o fasecie w pachwinie między hydroizolacjami


Dzień dobry,
zaczęliśmy budowę domu i od początku problemy. Robimy zgodnie z książką p. Jerzego hydroizolację fundamentów masą polimerowo-bitumiczną. Fachowcy pięknie zrobili wyoblenia z masy zmieszanej z piaskiem zgodnie z wytycznymi Pana Jerzego wszędzie oprócz pachwiny między chudziakiem a ławą w środku budynku, a wszystko już 2 razy pokryli masą polimerow-bitumiczną. Ponieważ mamy słupy żelbetowe, poprawność hydroizolacji w każdym miejscu jest b. ważna.

Stąd teraz pytanie, czy możemy wykonać te wyoblenia teraz i tez będzie dobrze? Czy jeszcze coś musimy zrobić?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

rydzyk

dział 308
temat nr 2013

Gładź polimerowa - wady, zalety i stosowanie


Dzień dobry,
Chciałem się zapytać czy miał Pan styczność z gładzią polimerową. Producenci piszą że są wytrzymalsze od gipsowych, odporne na wilgoć oraz da się je szlifować. Czy mają jakieś wady lub trzeba na coś zwrócić uwagę podczas nakładania i użytkowania? W moim przypadku chciałbym wygładzić tynk cementowo-wapienny w nowo budowanym domu.

nr 1 mokry tynk cementowo-wapienny
autor: GM
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego gipsy naturalne gipsy syntetyczne gładzie wystroje wnętrz porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Iskierka

dział 308
temat nr 2012

Wełna termoizolacyjna do ściany murowanej 3-warstwowej


Ocieplanie ściany wentylowanej. Muszę zamówić wełnę mineralną do ocieplenia budynku w ścianie trzywarstwowej. Firmy produkujące wełnę, mają wełny do różnych metod ocieplania. Jednak są bardzo długie terminy realizacji zamówień, dostępną od ręki mam wełnę elewacyjną dedykowaną do ocieplania metodą lekką mokrą.
1. Czy mogę zastosować wełnę mineralną dedykowaną do ocieplania metodą lekką mokrą?
2. Czy wystarczy wełnę tę przytwierdzić do ściany na kołki?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy murowane elewacje wentylowane ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

natszub

dział 308
temat nr 2011

Błędy przy posadowieniu i ociepleniu fundamentu


Witam.
Zastanawiam się jak dobrze zabezpieczyć ścianę z pustaka MAX która będzie docieplana, ale znajdzie się poniżej poziomu gruntu. Obecnie izolacja kubełkowa dochodzi do końca ściany fundamentowej. Niestety planowany poziom terenu będzie mniej więcej na wysokości styku 1 i 2 warstwy Maxa. Kubełkowej nie starczy do tej wysokości, co grozi penetracją ściany przez wilgoć z ziemi. Pytanie jak to zabezpieczyć izolacją przeciwwodną? Rozwiązanie wstępnie rozrysowałem na załączniku "Rys". Proszę o poradę czy jest to zgodne ze sztuką budowlaną?
Opisowo:
1. Usuwam felc z obecnego styropianu na ścianie fundamentowej.
2. Obecną izolację na zewnętrznej części styropianu fundamentowego łączę z izolacją poziomą pod murem i samą ścianą (do wys. powyżej poziomu plan. terenu) za pomocą Ultrament Isodamm lub Isolastik (bruzdy i łączenia na pustaku wyrównam klejem do styropianu i dopiero na to izolacja).
3 Doklejam płytę XPS wycinając odpowiedni kapinos. Nie mam jeszcze pomysłu na to. Pytanie co z fondaliną? Zostawić ją zamkniętą pomiędzy dwiema izolacjami termicznymi? Na XPS planuję położyć tynk mozaikowy.
4. Dalsze docieplenie styropianem nad poziomem terenu.

dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

nr 1 ziemia dojdzie do wysokości łaczenia pierwszego i drugiego pustaka. to równiez poziom "0" posadzki
nr 2 przekrój
nr 3
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom

Marcin323

dział 308
temat nr 2010

Pęknięty beton podkładowy pod posadowieniem na płycie


Witam
Został wykonany beton podkładowy pod płytę fundamentową gr 10cm z betonu b15. Beton był polewany w miarę możliwości i na początku pojawiły się drobne rysy skurczowe. Jednak mój niepokój wzbudziła rysa która przecina płytę na szerokość na samym środku w najwęższym punkcie budynku (mniej więcej jest to prostokąt z wnęką na wejście) po odkryciu boku widać że rysa poszła na całą grubość podkładu więc w sumie jakby teraz nie patrzeć to złamał się na pół. Czy to poważna sprawa? Będę wdzięczny za szybką odpowiedź wykonawca chce zbroić płytę fundamentową na dniach.

komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom posadowienia na płycie

nygas

dział 308
temat nr 2009

Fuszerka przy ocieplaniu ścian domu


Witam.
Jestem na etapie wykonania termoizolacji w swoim domu i mam pewne wątpliwości co do niektórych rozwiązań: np. w narożu drzwi wejściowych po prawej stronie jest łączenie płyt zamiast "L" wyciętej z całej płyty (fot. 1).

Czy oszczędność materiału jak na fot.2 mam uzasadnienie (wiem, że styropian w cenie, ale czy nie będzie problemów w przyszłości jeśli majstry używają tak małych elementów styropianu (poniżej 25%)? Styropian klejony obwodowo i na "placki" klejem STO ipso Duo, Siatka STO. Grunt pod ciemny i jasny kolor STO. Tynk silikonowy STO.

Czy uzupełnianie szczelin pianką/klejem poliuretanowym jest dopuszczalne jak na fotografiach?

Dziękuję i pozdrawiam


nr 1
nr 2
komentarze: 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze domy murowane ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Tomasz2019

dział 308
temat nr 2008

Podjazd do garażu nieogrzewanego


W budynku gospodarczym (nieogrzewanym), w świetle „bramy garażowej” został obniżony wieniec aby w przyszłości dojechać kostką do samej bramy.
Niestety przy wylewaniu podłogi (10 cm Beton C16/20 zbrojony siatką, na to będzie tylko ewentualnie jakiś gres techniczny), pominięto ten fakt, otwór był „zaszalowany” deską i po jej zdjęciu okazało się, że od czoła widoczna jest goła pospółka.
Czy wystarczy wyciąć na równo z pionem betonu folię, wygrzebać trochę tej pospółki i uzupełnić dziurę masą pcc? Później całość byłaby zaciągnięta od czoła masą KMB.
Plan nie zakłada wjazdu samochodu do tego budynku, ale różnie może być.

nr 1
komentarze: 10
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze budynki gospodarcze posadzki z płytkami ceramicznymi porady inwestorom porady wykonawcom

nygas

dział 308
temat nr 2007

Drzwi tarasowe - detal połączenia z tarasem


Witam.
W strefie cokołowej mam osadzone okno na klinarycie, zasłoniętym fartuchem EPDM. Wg projektu ma być tam pas XPS o grubości 15 cm, a na nim parapet z kamienia naturalnego o wadze około 20 kg. Pytanie: jak przymocować xps 15cm do tej strefy cokołowej pod oknem, aby utrzymał wagę ww parapetu? Niestety nie mam tego detalu w projekcie. Dziekuję za pomoc i podpowiedź jak rozwiązać ten problem.

nr 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane porady inwestorom porady wykonawcom drzwi projekty wykonawcze


 
 
219
   ...  
204
 
203
 
202
 
201
 
200
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.
baner_STO_2021.webp
baner_Steinbacher_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_vents_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home Gen. Wł. Andersa 5,
15-124 Białystok
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.