porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2840


 
 
285
   ...  
270
 
269
 
268
 
267
 
266
   ...  
1
 
 
Rafał Szajwaj

dział 308
temat nr 2683

Naprawa wadliwego balkonu


W moim rodzinnym domu pojawił się problem na elewacji, odchodzi tynk pod balkonem. Obawiam się, że to cieknący balkon. Niestety nie wiem jak był wykonany i nie mam jak się dowiedzieć, jedyna osoba, która wiedziała niestety już nie żyje.

Nad miejscem gdzie występuję problem fuga miedzy płytkami jest spękana. Jak mogę naprawić taką usterkę?


visibility czytano 172 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony błędy wykonawcze zacieki uszkodzenia porady inwestorom porady wykonawcom

dingleberries

dział 308
temat nr 2682

Otwory dekompresyjne w ramie okna z PCV


Witam,
Zamówiłem okna PCV w okleinie drewnopodobnej. Wykonawca montujący okna na sam koniec montażu wykonał małe otwory w ramie zewnętrznej okna. Gdy zapytałem się dlaczego tak zrobił odpowiedział, że okna tego typu mocno się nagrzewają i w trakcie upałów może powstawać wysokie ciśnienie i okno może ulec odkształceniu.
Czy faktycznie tak jest? Czy jest to poprawnie wykonane? Jeżeli nie powinno tak być to jak teraz podejść do tematu?


visibility czytano 341 razy
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego stolarka PCV błędy wykonawcze porady inwestorom

Mruk

dział 308
temat nr 2681

Układanie jastrychu cementowego i anhydrytowego


Ponieważ na pytanie wstępne otrzymałem już odpowiedź, jednak postanowiłem zadać je również tu wraz z pytaniami dodatkowymi aby innym służyło.
1. Jaki czas odczekać przed wejściem na jastrych anhydrytowy?
2. Czy w każdym przypadku należy usuwać mleczko z anhydrytu? W przypadku układania paneli również? Kiedy należy je usunąć? Niektórzy wykonawcy radzą zrobić to po trzech dniach, wtedy mleczko schodzi zwykłą miotłą.
3. Czy w przypadku układania paneli podłogowych również należy gruntować jastrych? Ponoć warto, niby ogranicza to ilość kurzu w mieszkaniu.
4. Kiedy można zagruntować posadzkę? Po wygrzewaniu?
5. W pomieszczeniach mokrych będę wylewał jastrych cementowy. Grubość jastrychu 65-70mm. Pod jastrychem ogrzewanie podłogowe, pod spodem XPS. Czy zbrojenie wylewki cementowej siatką jest konieczne? Jeśli faktycznie siatka powinna być ułożona w 1/3 górnej wysokości wylewki to wylewanie posadzki może nastręczać trudności w chodzeniu biorąc pod uwagę siatkę, rurki ogrzewania itp. Wymiary pomieszczeń to 240cm x 175cm (brak ogrzewania podłogowego), 240cm x 165cm, 365cm x 295 cm.
Z góry dziękuję za pomoc.

visibility czytano 201 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe porady wykonawcom porady inwestorom

Uzo

dział 308
temat nr 2680

Co o wełnie mineralnej wiedzieć trzeba


Panie Jerzy mam kilka pytań odnośnie wełny mineralnej stosowanej do ocieplenia poddasza użytkowego w domu jednorodzinnym.

1. Jaka wełna możliwie dobrze zabezpieczy nas przed potrzebą jej wymiany na wypadek jej zawilgocenia lub zalania na skutek awarii dachu itp.? Na rynku wiele producentów reklamuje wełnę hydrofobizowaną, zastanawiam się jednak czy nie jest to zabieg bardziej marketingowy niż faktycznie działający?

2. Czy różnice we współczynniku przewodzenia ciepła pomiędzy wełną np. 0.030 a 0.033 W/mK mogą mieć istotny wpływ na izolacyjność? Poprzez istotny mam na myśli ekonomicznie sensowny - czy warto dopłacać i szukaćwełny z jak najniższym współczynnikiem przewodzenia ciepła?

3. Czy istnieją jakieśprzeciwwskazania do łączenia wełny mineralnej szklanej różnych producentów, np. wełna Knauff pomiędzy krokwie oraz wełna Isover jako druga warstwa?

4. Na co warto zwrócić uwagę wybierając producenta wełny mineralnej, czy może Pan jakiegoś polecić lub odradzić?

visibility czytano 273 razy forum komentarzy: 10
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy energooszczędne ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Anna Serdyńska

dział 308
temat nr 2679

Dylatacje i fugi przy stosowaniu płytek 120x20 cm


Dzień dobry,
Mamy płytki gresowe drewnopodobne o wymiarach 120x20cm, grubość 10mm. Chcemy je ułożyć wzdłuż z przesunięciem nieregularnym. Niestety dylatacje od posadzki w trzech miejscach wypadają nam w poprzek do planowanego ułożenia płytek. Wszystkie dylatacje na rysunku zaznaczone na kolor czerwony. Płytki i kierunek ułożenia na kolor niebieski.
Płytkarz zaproponował nam po położeniu płytek nacięcie ich zgodnie z dylatacją posadzki i powstałą szczelinę wypełnić silikonem podłogowym, ale wizualnie nie będzie to dobrze wyglądać. Czy mógłby Pan doradzić jak położyć płytki aby uniknąć tego nacięcia?

Druga sprawa to szerokość fugi. chcielibyśmy zastosować fugę możliwie najwęższą. 2 tygodnie temu zakończyliśmy wygrzewanie jastrychu. Ogrzewanie podłogowe mamy cały czas uruchomione. Z obserwacji parametrów temperatura na wyjściu z bufora ma średnio 22 stopnie. Czy możemy zrobić fugę 1,5-2mm jeżeli będziemy cały czas utrzymywać temperaturę w domu tak jak planujemy użytkowo 20 stopni?

Pozdrawiamy
visibility czytano 238 razy forum komentarzy: 7
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadzki ogrzewane posadzki mieszkaniowe posadzki z płytkami ceramicznymi porady wykonawcom porady inwestorom

RK-PROJEKT

dział 308
temat nr 2678

Pajacowanie doradców technicznych producenta pustaków ceramicznych


Proszę o pomoc.
Na budowę zamówiono Porotherm 25 P+W, a dostarczono Porotherm 25 3x1/3 P+W. Doradcy techniczni przez telefon informują, że nie ma różnicy i bez problemów można murować z nich ściany nośne, natomiast oficjalne stanowisko firmy Wienerberger jest takie, że są to pustaki uzupełniające do budowy naroży i otworów okiennych, jednak szczegółowe informacje udzielają konsultanci telefonicznie. Dwie różne informacje i obawiam się, że w przypadku wystąpienia rys lub spękań odpowiedzialności nie wezmą. Proszę o Pańskie przemyślenia w tej sprawie.

visibility czytano 215 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: mury porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom

KamilO

dział 308
temat nr 2677

Rozmyślania przed rozpoczęciem produkcji domów szkieletowych drewnianych


Witam

Piszę w takiej sprawie ponieważ pracowałem troszkę przy produkcji domów drewnianych min. szkieletowych i niedawno zacząłem myśleć nad budową własnego domu oraz o otwarciu firmy zajmującą się tym kierunkiem.
Problem jaki się pojawia to czy i jak zapuścić drewno by ew. nie mogła się rozwijać korozja biologiczna lub żeby przyniesiony z zewnątrz szkodnik nie zaczął się tam rozwijać (szkodników jest bardzo szeroka gama i mają różne upodobania).
Szczególnie jest to ważne czym i jak to robić ponieważ drewno jest wysuszone do ok. 8% wilgotności i tworzy się sytuacja w której lanie po nim wodą może (nie musi) zmienić wymiar kształtownika bądź go zwichrować.
Z obserwacji starych konstrukcji i z rozmowy ze starym człowiekiem co budował kiedyś domy z bala - dawniej impregnowano gdy nie było nic innego roztworem soli - jak się okazuje jest to skuteczna metoda a do tego bardzo tania, tylko czy to zatrzymuje korozję? Czy nie ma to szeregu minusów? Jeżeli chodzi o szkodliwość to można powiedzieć że jest to duży plus.

Piszę do Pana ponieważ spotkałem w internecie kilka odmiennych opinii od Pana. Opinie Pana których kierunek bym powiedział logicznego myślenia zgadza się z moim podejściem. Ja jednak nie mam w tym kierunku zbytniego doświadczenia ani również wiedzy.

Niestety w internecie są skrajnie różne rozwiązania i wg mnie nikt tego nie przelicza tak jak Pan to głosi. Stąd wynikają właśnie moje pytania.

Pozdrawiam serdecznie

visibility czytano 181 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy szkieletowe drewniane domy z bala porady wykonawcom porady inwestorom porady architektom

kpm

dział 308
temat nr 2676

Lokowanie przewodów wentylacji mechanicznej na stropie strychu


Dzień dobry,
dom piętrowy, strop betonowy. na stropie ma być rozkładana rekuperacja: rury, skrzynki. Następnie strop będzie ocieplony wełną. Czy folię paroizolacyjną należy rozłożyć przed rozłożeniem rekuperacji. Nadmieniam, że rekuperacja będzie przytwierdzana do stropu.
pozdrawiam
Paweł

visibility czytano 199 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja mechaniczna stropy ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Anna Serdyńska

dział 308
temat nr 2675

Ocieplenie murłaty


Dzień dobry.
Jak należy prawidłowo wykończyć pustą przestrzeń po obu stronach murłaty? Czy przestrzeń zaznaczoną na rysunku (1 i 2) należy pozostawić tak jak jest czy dodatkowo docieplić? Jeśli tak, to czym?
Druga prośba, czy mógłby Pan zaznaczyć na rysunku gdzie powinien zaczynać się styropian a gdzie kończyć wełna? Czy połączenie wełny i styropianu powinno być specjalnie wykonane?

visibility czytano 254 razy forum komentarzy: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Anna Serdyńska

dział 308
temat nr 2674

Zamiana warstwy szpachlowej malowanej na wyprawę elewacyjną


Dzień dobry.

Według analiz c-w dla wykonania ocieplenia nie powinniśmy przekraczać poniższych parametrów:

Warstwa szpachlowa μ ≤ 58 (Sd ≤ 0,174 m)
Wyprawa mineralna μ ≤ 17 (Sd ≤ 0,017 m)
Farba silikonowa μ ≤ 116 (Sd ≤ 0,029 m)

Rozważamy także opcję, aby wyprawę mineralną i farbę zastąpić wierzchnim tynkiem silikonowym (barwionym).

Prosimy o pomoc w doborze materiałów.
visibility czytano 112 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy energooszczędne elewacje ocieplenia porady inwestorom


 
 
285
   ...  
270
 
269
 
268
 
267
 
266
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
baner_BORNIT_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.