porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie porad, bowiem nie mają kontroli nad ich wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1888

 
 
190
   ...  
175
 
174
 
173
 
172
 
171
   ...  
1
 
 
mkoz

dział 308
temat nr 1730

Warstwa termicznaze ze szkła piankowego na fundamencie


Czy warto zastosować szkło piankowe zamiast bloczka z betonu komórkowego jako pierwsza warstwa?
Jak przeprowadzać hydroizolację na wieńcu, czy najlepiej będzie zastosować izolację polimerowo-cementową, w budynku będzie dużo rdzeni
Czy właściwie rozumuję że pomimo że szkło piankowe jest nie nasiąkliwe i "odcina" podciąganie wilgoci to warstwa bloczków i tak powinna być ułożona na hydroizolacji?
Czy zastosowanie warstwy 10 - 11,5 cm szkła piankowego wpłynie na grubość izolacji termicznej ściany fundamentowej - szkic poniżej


nr 1 autor: Michał Koziej
komentarze: 4
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy murowane fundamenty fundamenty płytowe hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projektowanie

mkoz

dział 308
temat nr 1729

Poprawny dobór warstw elewacyjnych


Dzień dobry
Szukałem w oparciu o Pańskie analizy rozwiązań tynków dekoracyjnych spełniających równocześnie parametry oporu dyfuzyjnego z analizy. Udało mi się takie rozwiązania znaleźć w Brillux, Caparol oraz Baumit. Są systemy oparte o tynki mineralne i warstwy szpachlowe, ostateczne zabezpieczenie stanowi lazura.
Mam jednak kilka wątpliwości oraz refleksji:

1. Czy jeżeli w analizie jest określone że:
- warstwa szpachlowa zbrojona siatką szklaną, grub. 3 mm (μ =< 57)
- wyprawa mineralna grub. 1 mm (μ =< 15)
- farba silikonowa jednokrotnego krycia (μ =< 116)
to znaczy że im niższy opór dyfuzyjny warstwy tym lepiej? Przykładowo zaprawa tynkarska Capatect ArmaReno 700 ma współczynnik przepuszczalności pary wodnej μ =< 25, a tynk Baumit Crative Top ma współczynnik oporu dyfuzyjnego µ: od 35 do 40

2. Produkty części producentów np. STO mają rozwiązania mocno odbiegające pod względem oporu dyfuzyjnego - czy wynika to z innego podejścia do warstw wyprawy zewnętrznej? Czy są to produkty do zastosowania w innych warunkach?
np STOlit Milano - współczynnik. oporu dyfuzyjnego pary wodnej µ 400 - 550 to są wartości innego rzędu niż określone przez Pana.

3. W analizie wybrany jest tynk mineralny, obecnie popularne - "nowoczesne" są tynki o chwytliwej nazwie sisi (silikonowo - silikatowe) czyszczą się same :) Jak mają się do warstw przez Pana określonych? np. tynk Kreisel
Od tej firmy nie mogłem uzyskać wartości oporu dyfuzyjnego lepszych niż "przepuszczalność pary wodnej v2" Stolit też miał v2 więc wnioskuję że opór jest zbliżony.

Wybór tynku okazuje się nie być prostą sprawą. Czy ma Pan jakieś ogólne rekomendacje? Czym kierować się przy wyborze tynków oprócz estetyki i oporu dyfuzyjnego, na jakie inne parametry zwracać uwagę?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe elewacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze

Piotr K.

dział 308
temat nr 1728

Tymczasowy wjazd na działkę w czasie budowy


Witam Panie Jerzy,
Wjazd na moją działkę jest bardzo grząski i łatwo się zakopać. W czerwcu w okresie burz rozjeździły go ciężkie transporty z materiałami budowlanymi i w powstałych koleinach długo stała woda, która spływała z mojego budynku i z działki sąsiada.

Moje pytanie brzmi, jak tymczasowo utwardzić wjazd żeby transporty dachówek i okien nie ugrzęzły. Dodam, że docelowy wjazd jest w innym miejscu więc szukam tymczasowego rozwiązania. Czy można użyć hummusu który został wybrany przy budowie fundamentów do podsypania wjazdu czy lepiej zamówić piasek?

Pozdrawiam

nr 1
nr 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podjazy i wjazdy porady inwestorom

miarus

dział 308
temat nr 1727

Problematyczne posadowienie na płycie z pianobetonu


Dzień dobry Panie Jerzy.
na wstępnie zaznaczę, że wiem, iż moja płyta fundamentowa nie została wykonana zgodnie ze sztuką. Ja nie doczytałem w Pańskiej książce prawidłowego rozwiązania, zaufałem projektantowi i wykonawcy, kierownik budowy jest jednocześnie konstruktorem domu, więc błąd na błędzie.
Płyta została zrealizowana jak na dołączonym rysunku ze strony producenta - https://www.pianobeton.pl/zastosowanie/plyta-fundamentowa/
z jedną różnicą - u mnie, ze względu na opadający teren działki, został wykonany zagęszczony nasyp (wskaźnik zagęszczenia 1,01) z pospółki, w nim koryto pod płytę, w którym została rozłożona gruba folia PE w dwóch warstwach na suchy zakład 30-50 cm i w to koryto została wylana płyta z pianobetonu o grubości 35 cm.
Na tej płycie zostały wykonane zbrojone podwaliny pod ściany nośne o grubości 10 cm i szerokości 50 cm. Rzeczone podwaliny zostały następnie od wewnątrz i zewnątrz również zalane pianobetonem.
Pianobeton stanowi u nas podbudowę oraz izolację termiczną (stąd jego grubość).

Pierwotnie w projekcie (dołączony detal cokołu) było założenie, że na 15 cm wyrównującą warstwę pianobetonu przyjdzie membrana EPDM, jednak po dobrym wykonaniu nasypu, wykonawca płyty dogadał z projektantem, że na tak przygotowane podłoże mogą bezpośrednio ułożyć folię PE w dwóch warstwach i to załatwi sprawę wilgoci, i tak też zrobili.
Po wnikliwej analizie Pana książki oraz wątków na forum zakładam, że owa sprawa nie jest załatwiona. Czy mogę jeszcze cokolwiek zrobić, aby wykluczyć podciąganie kapilarne?

Kolejne pytanie o zabezpieczenie boków fundamentu oraz ściany. Obecnie stan jest taki jak na dołączonym zdjęciu - folia PE wywinięta jest pod podwaliny, które od czoła docieplona są opaską z pianobetonu - od góry przyjdzie na nie styropian.
Czy wykonać izolację zgodnie z rysunkiem "szczegół cokołu" - na opasce z PB i podwalinie 3 lub 4 warstwy masy dysperbitowej zachodzące około 30 cm na ścianę oraz folia kubełkowa zachodząca na XPS?

nr 1 Rysunek producenta płyty fundamentowej
nr 2 Zagęszczony nasyp pod płytę fundamentową
nr 3 Zdjęcie fundamentu
nr 4 Rzut parteru
nr 5 Detal cokołu
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie keramzytobeton hydroizolacje porady inwestorom

Krzysztof Daniszewski

dział 308
temat nr 1726

Wyprawa elewacyjna zamienna


Witam, panie Jerzy wiem że już udzielał pan odpowiedzi na podobne pytanie ale wolę się upewnić co do poprawności obliczeń i ewentualnych zmian wykonania elewacji, według analizy CW podał pan:
- wyprawa mineralna grub. 1 mm ( mi < 10)
- farba silikonowa jednokrotnego krycia (mi < 100)
czyli według obliczeń:
warstwa tynku 0,001 * 10 = 0,01
farba 0,0003 * 100 = 0,03
Razem 0,01+0,03=0,04 m
Patrząc na dane w bazie tynk mineralny firmy STO ma mi=20 więc 0,001*20=0,02 farba STOColor Lotusan ma mi=50 więc 0,0003*50=0,015 razem 0,035 niestety jest problem z wyprawą mineralną 1 mm więc musiałbym zastosować 1,5 mm czyli wyszłoby 0,03+0,015=0,045 m
Jest natomiast tynk silikonowy StoSilco o mi=40 i dla baranka 1 mm miałbym 0,001*40=0,04 ale łatwiejsza aplikacja.
Wykonawca zaproponował mi natomiast tynk Baumit NanoporTop gdzie producent w karcie podaje: Współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej µ: ok. 15 – 25, ale najmniejsze ziarno to 1,5 mm co daje według obliczeń 0,0015*25=0,0375
Czy wykonanie elewacji z wykorzystaniem tynku silikonowego firmy STO lub Baumit jest możliwe?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego elewacje porady inwestorom

Michał D.

dział 308
temat nr 1725

Montaż rur spustowych od rynien na ścianie ocieplonej BSO


Mam pytanie o poprawny montaż rynien (mocowanie), przy dużych grubościach styropianu. W moim przypadku jest 30 cm styropianu czy poprawnie będzie użycie (kołek wkręt ślimak - długości 10 cm), a do tego śruba mocująca. Bo dostanie się do muru (ytong) kołkiem rozporowym jest trudne z uwagi na brak znalezienia takiego produktu, ewentualnie spawanie wchodzi w grę i zrobienie przedłużki.

Czy jeśli można użyć kołka ślimakowego to 3 szt. na 3 m rynny byłby wystarczające. Rynna oddalona od ściany 5 cm. Np. taki kołek.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego rynny i rury spustowe porady inwestorom

Pluto G.

dział 308
temat nr 1724

Krople wody na płytkach w piwnicy


Witam
Piszę ponieważ mam taki dziwny problem z piwnicą. Teren kiepski bo gliniasty, dom posadowiony na lawach fundamentowych, wokół zrobiony drenaż z odprowadzeniem, deszczówka ma swoją osobną instalację i nie podcieka pod dom, dom obsypany ziemią ze skosem od domu, ściany w piwnicy budowane 2 warstwowo na zewnątrz bloczek betonowy od wewnątrz pustak żużlowy 10cm, mur od zewnątrz jest zaizolowany Izohanem, na to położona została folia kubełkowa, izolacja pozioma podłogi zapewne mogla być lepsza niemniej jednak jest jaka jest i teraz niewiele mogę zrobić. Wygląda ona następująco
- glina
- kilka cm piasku
- na to chudy beton, po ok 16 miesiącach został zagruntowany i przyklejono papę
termozgrzewalną która została połączona z papą na ławie fundamentowej (jest kilka cm zakładki), na to folia, styropian i wylewka betonowa.
Problem polega na tym że woda gromadzi się nisko na ścianach ale tylko na płytkach jest widoczna oraz na podłodze tez tylko na płytkach). Rzecz w tym że woda gromadzi się  gdy jest najbardziej gorąco na zewnątrz. Ściany wtedy pocą się i krople spływają ze ścian na posadzkę. W piwnicy postawiłem również bojler (bo jeszcze budynek nie jest zamieszkany) i co ciekawe podczas dużych upałów na nim również są skropliny i woda spływa na posadzkę.

Czy jest za to odpowiedzialna izolacja pozioma? Czy też jest to sprawa kiepskiej wentylacji w piwnicy? Mieszkam na Śląsku i mieliśmy tu obfite deszcze i co ważne - wtedy tych kropli nie było.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fizyka budowli fundamenty piwnice porady inwestorom

Magdalen

dział 308
temat nr 1723

Wentylacja hybrydowa poprzez świetliki


Nasz dom zbudowany jest w na sporym spadku (dwie ściany piwnicy zagłębione w gruncie i dwie odkryte) i zastanawiamy się nad sposobem zagospodarowania terenu. Jedna z opcji to pozostawienie jednej ze ścian piwnicy odkrytej (są w niej 3 nieduże okna) i zabezpieczenie skarpy murem oporowym. Zauważyliśmy jednak, że trudno będzie nam w tej sytuacji opanować wodę deszczową i tracimy sporo miejsca do granicy działki. Inna opcja to zabezpieczenie okien studzienkami ACO i zasypanie wykopu wokół nich. I tu mamy wątpliwość odnośnie nawiewników, które są zaplanowane w piwnicznych oknach. Jedno wiedzie do kotłowni z wentylacją grawitacyjną a drugie i trzecie przynależy do pomieszczenia, w którym będzie higrosterowalna kratka Aereco (wentylacja Pana projektu). Czy to, że nawiewniki znajdą się poniżej gruntu będzie miało wpływ na ich działanie? Ile centymetrów poniżej gruntu (jeśli w ogóle) mogą znajdować się nawiewniki? Zdjęcie przedstawia ścianę z oknami a strzałki miejsca, w których będą zamontowane nawiewniki.

nr 1 Ściana z oknami w piwnicy i miejsca montażu nawiewników
autor: Magdalen
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja hybrydowa porady inwestorom

Daniel Deptuła

dział 308
temat nr 1722

Brak ocieplenia wkładu ceramicznego w kanale spalinowym


Komin kominka do palenia rekreacyjnego znajdującego się na parterze w domu piętrowym z poddaszem nieużytkowym. Komin systemowy z wkładem ceramicznym otulonym wełną.
Doradzono mi, żeby wełnę wokół wkładu ceramicznego dać tylko w części nieogrzewanego poddasza (strychu), a w części mieszkalnej zostawić wkład bez wełny (tylko punktowo dać opaski wełny co trzecią rurę by stabilizowana była ceramika wewnątrz pustaka). Czy Pana zdaniem to jest rozwiązanie poprawne i uzasadnione? Załączam poglądowy rysunek oraz przekrój pustaka kominowego.

nr 1
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budownictwo komunalne budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne kominki kominy porady inwestorom

Tomis8891

dział 308
temat nr 1721

Kanapkowe warstwy w dachu - ocena pomysłu


Dzień Dobry
Piszę z tym zapytaniem ponieważ nie znalazłem odpowiedniego tematu poruszającego tę sprawę. A mianowicie chodzi o ocieplenie poddasza przekrój krokwi wynosi 8x21 membrana o wysokiej paroprzepuszczalności (3000g/m2/24h) gramatura 230g/m2 dach kryty dachówką kąt 35 stopni. Zastanawiam się nad następującym modelem ocieplenia między krokwie oraz jętki styropian 17cm o podwyższonej odporności na wilgoć tak jak na fundamenty minimum 200kPa następnie paroizolacja wieszaki typ es kręcone do czoła krokwi i wełna grubość 15 cm pod rusztem na koniec zabudowa GK.
Zastanawiam się w którym miejscu w takim typie przegrody wystąpi kondensacja pary wodnej i czy taki model jest w ogóle do przyjęcia i rozważenia?

Dziękuje i pozdrawiam
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe dachy fizyka budowli ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
190
   ...  
175
 
174
 
173
 
172
 
171
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie porad, bowiem nie mają kontroli nad ich wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.