porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2368

 
 
238
   ...  
222
 
221
 
220
 
219
 
218
   ...  
1
 
 
Marcin323

dział 308
temat nr 2200

Wylewanie stropodachu w drugiej połowie listopada


Witam serdecznie.
Temat wylewanie stropodachu betonowego b25 gr 16 cm. Prognozy na ten tydzień bardzo dobre jednak firma ma mały poślizg i wylewanie przypadnie na przyszły tydzień. Prognozy pogody dla mojej miejscowości na dzień wylania oscylują w granicach 9 w dzień/0 w nocy. A 3 następne dni po zalaniu ok 7 dzień/0 do nawet -2 w nocy. Jak wykonać takie zalewanie poprawnie? Co wykonać po zalewaniu? Jak długo w takich temperaturach trzymać strop podstemplowany w szalunkach systemowych lub ew. po jakim czasie można strop podstemplować w innych miejscach aby rozebrać wynajęte szalunki?
Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego stropy monolityczne betonowe stropodachy porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Krzysztof Pasterski

dział 308
temat nr 2199

Ocieplenie stropu nad parterem bez paroizolacji


Szanowny Panie,
zastanawiam się nad montażem izolacji w domu parterowym z poddaszem nieużytkowym (bez stropu), konstrukcja dachu to wiązary. Chciałbym również wszystkie instalacje poprowadzić nad sufitem w korytach. Według mnie jest to dobre rozwiązanie. W tym wypadku chciałbym uniknąć kładzenia izolacji na suficie podwieszanym. Zastanawiam się czy detal narysowany przeze mnie ma sens?
Byłbym wdzięczny za opinie czy komentarz.

nr 1 Detal
autor: Krzysztof Pasterski
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe ocieplenia porady inwestorom porady architektom

Marek L.

dział 308
temat nr 2198

Przerwane roboty przez wykonawcę, ich ocena i rozliczenie


Witam Panie Jerzy,
Rozmawiałem z pewnym inżynierem budownictwa który Pana zna a który powiedział, że Pan będzie najbardziej kompetentną osobą do tego co potrzebuję zrobić.
Muszę zinwentaryzować problemy techniczne na mojej budowie domu który jest daleko zaawansowany poza stanem SSZ, spisać skrupulatnie wszystkie błędy i wycenić dotychczasowe prace, ponieważ wykonawca zostawił mnie w trakcie robót (opuścił budowę) i żąda zapłaty za roboty a sam już widzę dużo jego błędów a co do innych nie jestem pewien.
Mam z wykonawcą umowę o dzieło. Od początku budowy do wszystkiego mam zdjęcia, które mogę przegrać i przekazać Panu. Czy może Pan się podjąć?
Pozdrawiam,


komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Grzegorz B

dział 308
temat nr 2197

Bloczek ceramiczny z zasypką perlitem


Dzień dobry,
Przy poszukiwaniu informacji związanych z ograniczeniem liniowego mostka termicznego na łączeniu ścian z fundamentem znalazłem oficjalną informację (Perlit Polska Sp. z o.o.) dotyczącą zalet zasypywania przestrzeni międzyżebrowych pustaków ceramicznych perlitem ekspandowanym (plik w załączniku).
Przedstawionymi tam wynikami jestem zaskoczony, gdyż pokazują one, że powyższy zabieg zasypywania perlitem pustaków najbardziej poprawia właściwości termoizolacyjne w kierunku pionowym. W przypadku pustaków ceramicznych wydawało mi się, że dominującym zjawiskiem przekazywania ciepła ze ścian (pomieszczeń) do fundamentów jest zjawisko przewodzenie ciepła przez ścianki pustaka. Wsypanie izolatora (perlitu) w szczeliny powietrzne wydawałoby się, że na powyższe zjawisko nie ma większego wpływu.
Prosiłbym o komentarz do zamieszczonego raportu. Czy fizyka budowli jest w stanie wytłumaczyć zamieszczone tam wyniki i czy można im wierzyć?
Wyniki zamieszczone w tym raporcie dotyczą trzech konkretnych typów pustaków. Jeśli natomiast powyższe wyniki mają podparcie w fizyce budowli i są wiarygodne to rozumiem, że podobna tendencja zostanie zachowana również dla innych pustaków ceramicznych (ale już w innym wymiarze)?
Jeśli „dobre” działanie perlitu na pustaki ceramiczne jest prawdą to rozumiem, że powyższa metoda mogłaby być równoważna do stosowanych bloczków z betonu komórkowego na pierwszą warstwę muru (opisana w książce „Sekrety ….”)?

nr 1 Raport
autor: Perlit Polska Sp. z o.o.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli mury procesy cieplne i wilgotnościowe mostki cieplne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

mariosoft

dział 308
temat nr 2196

Montaż i osadzenie dwuteownika na trzpieniach żelbetowych


Dzień dobry,
Chciałbym dopytać o detale montażu belki stalowej HEB240 na trzpieniach żelbetowych. Czy należy przymocować ją śrubami zakotwionymi w w trzpieniach, a jeśli tak, to jakie to muszą być śruby i jak je prawidłowo zakotwić w trzpieniu? Czy podczas osadzania (za pomocą dźwigu) należy belkę osadzać na bardzo cienkiej warstwie jakiejś zaprawy, czy też koniecznie na gładką wyszlifowaną powierzchnię trzpienia?

nr 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego balkony domy murowane porady inwestorom

sWhite

dział 308
temat nr 2195

Drugie dodatkowe źródło ciepła w kotłowni dla domu


Ze względu na ostatnie wzrosty cen gazu rozważam alternatywę na CO w moim domu.
Chciałbym dodać drugi kocioł zasypowy spalający lub zgazowujący drewno oraz dołożyć bufor. Mój cel to palenie w piecu drewnem nie częściej jak 3 razy w tygodniu, aby nagrzać wodę w buforze. Drewno w pierwszej kolejności mogę pozyskać z własnych działek, starczy na kilka sezonów. Piec gazowy pracował by wtedy jak nie będę miał możliwości rozpalić w piecu na drewno. W domu będą dwa obiegi: grzejniki (grzejniki na ręczniki w łazienkach, piętro, warsztat + garaż, piwnica) oraz podłogówka (parter, łazienki).

Jak obliczyć moc kotła na drewno oraz rozmiar buforu tak, aby jedno rozpalenie nagrzało bufory do wymaganej temperatury, ale nie przegrzało wody oraz wystarczyło na kilka dni? Jak powinna wyglądać taka instalacja CO? Jak powinienem spiąć ze sobą piece, bufor oraz zbiornik na CWU? Jakie temperatury wody ustawić na piecach? Np. kocioł gazowy załączał by się przy temperaturze 45 stopni C i podgrzewał wodę do 55 stopni C, a kocioł na drewno od 55 do 80-90. Czy automatyka powinna odcinać piec na drewno kiedy nie pracuje oraz odłączać piec na gaz kiedy pracuje piec na drewno, jak to powinno wyglądać?


komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne audyty energetyczne automatyka i sterowanie charakterystyki energetyczne domy energooszczędne energochłonność fizyka budowli instalacje c.o. instalacje c.w.u. komfort cieplny kotłownie wbudowane porady inwestorom porady wykonawcom

Krzysztof_1990

dział 308
temat nr 2194

Siatka przeciw kunom i owadom w dachu


Dzień dobry, proszę o poradę, mam parę wątpliwości:

1. Czy powinno się zamontować siatkę ocynkowaną na kuny i owady, pomiędzy murłatą a deskowaniem? Jeśli tak, jakie wymiary/jakie oczka musi mieć taka siatka żeby spełniła ochronę przed owadami/kunami jak i odpowiednią wentylację w dachu?

2.Czy montować także tą siatkę na szczytach budynku(dach dwuspadowy) tam gdzie styropian dochodzi do deskowania? (mi się wydaje, że tam nie ma potrzeby, ale wolę się upewnić).

3. Czy można ocieplać poddasze przed wylewkami z anhydrytu?

4. Mam źle zamontowany wlot (trójnik) w kanał spalinowy ceramiczny do kominka, czy można go przenieść wyżej/niżej?

komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Piotr Maj

dział 308
temat nr 2193

Płytki ceramiczne na tarasie


Przygotowanie górnej powierzchni wykuszu do osadzenia płytek balkonowych
Jakie zabiegi, materiały i kolejne czynności należy poczynić aby właściwie przygotować górną powierzchnie wykuszu - służącego jednocześnie jako podłoga balkonu do położenia płytek balkonowych.
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe tarasy porady architektom porady inwestorom

Piotr Maj

dział 308
temat nr 2192

Żaluzje zewnętrzne na okna i drzwi


Na co zwrócić uwagę jeśli chodzi o wykonawstwo tego rodzaju żaluzji. Jak powinien być skonstruowany mechanizm żaluzji zewnętrznych, aby nie zawiódł. Czy obowiązują jakieś standardy mocowania żaluzji przy otworach okiennych na co zwrócić szczególną uwagę. Mnie zaoferowano żaluzje ze skrzynką całkowicie chowaną w przestrzeni ocieplenia (styropian o grubości 15 cm). Czy owe żaluzje mogą zabezpieczać przed dodatkową utratą ciepła w zimie i nagrzewaniem w lecie w pomieszczeniach o znacznym oszkleniu np. z salonu posiadającego wykusz.

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe rolety porady architektom porady inwestorom

Maverick

dział 308
temat nr 2191

Murowanie luksferów


Panie Jerzy,
czy mógłby Pan opisać jak prawidłowo zamontować luksfery w otworze okiennym? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Znalazłem taki opis na internecie ale to raczej ogólniki:

"Okna z luksefrów muruje się na zaprawę cementową (najlepiej z białego cementu), do której nie dodaje się wapna. Nie robi się przy tym tak zwanego przewiązania. Spoiny między pustakami powinny się krzyżować. Do budowy przydają się krzyżyki dystansowe, zapewniające równy rozmiar pionowych i poziomych spoin. Ponieważ luksfery nie mają aż takiej wytrzymałości na ściskanie jak reszta muru, trzeba nad nimi wykonać nadproże – ze zbrojonego betonu lub elementów prefabrykowanych. Wokół szklanej ściany musi się znaleźć dylatacja, czyli pas kompensujący wzajemne naprężenia powstające między murem a pustakami. Dylatacje robi się ze specjalnych profili lub mas trwale elastycznych. Projektant może też zalecić umieszczenie pionowych i poziomych prętów zbrojeniowych, pomiędzy pustakami szklanymi. Ich rozmieszczenie i liczba zależą od wielkości ścianki.
Po wymurowaniu luksferowej wstawki, spoiny między pustakami wypełnia się odpowiednią zaprawą spoinującą, o wysokiej elastyczności i odporności na mróz oraz wodę."

W moim przypadku muszę mieć luksfery w garażu (90x60) z powodu odległości od sąsiada.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom luksfery


 
 
238
   ...  
222
 
221
 
220
 
219
 
218
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.
baner_ceresit_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_DMD_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2022 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.