porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie porad, bowiem nie mają kontroli nad ich wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1888

 
 
190
   ...  
174
 
173
 
172
 
171
 
170
   ...  
1
 
 
FelixF

dział 308
temat nr 1720

Perturbacje z wytwórnią tworzącą beton napowietrzony


PROBLEM, PILNE!
Mam problem po zalaniu ław na płycie fundamentowej.

1) Z obliczeń wynikało że potrzebuję 4,7m3 betonu + domieszki napowietrzające, liczone w programie, na podstawie modelu fizycznego (opomiarowanie różnic co 1,5m liczone na szalunku pośrodku ławy, wzdłuż). Zamówiłem w dużej firmie operującej we Wrocławiu, robiącej beton, 5,1m3 betonu (C30/37 + domieszki napowietrzające o przedłużonym czasie mieszania, receptura ta była zastosowana na płycie fundamentowej w listopadzie 2019).

Moje ławy mają też elementy wewnętrzne, których już nie musiałbym zalewać betonem tej klasy. Suma elementów wewnętrznych dawała mi zabezpieczenie w postaci 0,4m3 jakby co, które mógłbym "ukręcić" w betoniarce ze zwykłego betonu więc gdyby zabrakło 1 czy 2 takie szalunki byłyby nie zalane ale zamówiłem 0,4m3 więcej niż wymagania (które były zaokrąglone o ok 0,1 w górę).
Efekt końcowy - zabrakło mi 1,5m3 betonu! Czy to w ogóle możliwe? Czy beton napowietrzony zmienia swoją konsystencję i może go ubywać? Z Pana artykułów wynika że wręcz odwrotnie! Oczywiście to totalnie zniszczyło mi późniejsze prace.
Dodam, że policzyłem wszystko po fakcie, w domu, ponownie "z palca" przyjmując najwyższą wysokość ławy (największe zagłębienie) i różnica wynosi 0,1m3 między tym co jest fizycznie a tym co by było gdybym nadlał wszędzie 5cm więcej.

2) Receptura ma płynność S3, beton 1 przyjechał taki "suchy" (kojarzył mi się z "miksokretem") ale po użyciu buławy się faktycznie rozpływał. Jednak mam wrażenie że był za gęsty. Czy przypadkiem nie przyjechał za szybko i nie był wystarczająco domieszany?

3) Musiałem domówić dolewkę więc która z kolei przyjechała jak "śmietana" to było S5 "na oko" na pewno nie S3. Teraz albo dolano za dużo wody albo jest możliwe, że dodano jakieś dodatki upłynniające (jedyne rozwiązania jakie przychodzą mi na myśl), może jest w takich sytuacjach taka konieczność? Jak podejrzewam z "parametrów napowietrzania" nici.

4) Pompiarz oczywiście nie zrozumiał mojej prośby i wlał mi w jeden z szalunków 0,1m3 betonu gdzie miał go wylać do wykopanego w tym celu dołu, by szalunek ten zalać już w całości. Teraz ostatecznie mam tak, że w 1/5 będzie beton z 1 lania a w 4/5 nowy (śmietana), z drugiego lania. Tamten był zawibrowany i rozprowadził się na dole, dzięki czemu był w cieniu ale po 1h30min już był słabo plastyczny a właśnie wtedy został zalany "śmietaną". Odnoszę wrażenie, że buława jednak dochodziła do spodu więc może jeszcze się mieszał ale nie wiem. Może mieć to poważne konsekwencje?
Pozdrawiam i prosiłbym o szybką odpowiedź.

5) Beton 1 po 30min już się słabo dał zacierać pacą i ewidentnie wiązał.Kruszywo nie opadało ani trochę, stąd na wierzchu powstawały podczas zacierki wżery. Sam nie wiem, czy to normalne czy też jednak był za gęsty. Dodam po raz kolejny, że wibrowany dokładnie buławą.

komentarze: 19
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty betony specjalne porady inwestorom

diakon88

dział 308
temat nr 1719

Obróbka blacharska balkonu i na nim hydroizolacja


Witam mam pytanie jak przymocować obróbkę blacharską na balkonie? Czy hydroizolację nałożyć na całą obróbkę? I co to jest co zaznaczyłem kółkiem jak położę płytki to tam silikon dać? Jeśli płytek nie położę mogę na hydroizolację położyć np. żywicę w kolorze? Czy hydroizolacja na balkonie może leżeć np. 6 miesięcy bez płytek czy przykrycia?

nr 1
komentarze: 27
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego balkony hydroizolacje porady inwestorom

tomaszkonrad

dział 308
temat nr 1718

Betonowe wewnętrzne schody bez hydroizolacji


Dzień dobry, słuchając Pana wykładów natknąłem się na jeden z najczęstszych błędów, który niestety również mnie dotknął: brak izolacji schodów wewnętrznych od gruntu. Zastanawiam się co mogę zrobić już po fakcie? Czy izolacja z masy bitumicznej będzie tutaj jakąkolwiek pomocą?

nr 1
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego schody wewnętrzne betonowe hydroizolacje porady inwestorom

Sylwia.La.

dział 308
temat nr 1717

Hydroizolacja w strefie cokołu, gdy ściany przesunięte względem fundamentu


Dzień dobry,
proszę o podpowiedź odnośnie dalszych etapów prac. Mamy wykonany fundament monolityczny- z obu stron jako hydroizolacja zostały nałożone 2 warstwy masy KMB, od środka membrana kubełkowa, z zewnątrz termoizolacja i membrana kubełkowa.
Została wymurowana jedna warstwa ścian nośnych (Solbet, gęstość 600, grubość 24 cm).
Miejsca słupów zostały zaizolowane szlamem mineralnym sztywnym.

Na jaką wysokość należy wybetonować słupy a następnie zagruntować słupy i ściany nośne? Czy 10-15 cm wystarczy, aby poprawnie połączyć hydroizolację poziomą i pionową? Poziom betonu podkładowego będzie na równo z górną krawędzią ścian fundamentowych.

W kilku miejscach ściany nośne wystają poza obrys ścian fundamentowych (np. z jednej strony ściana nośna wystaje nad ścianę fundamentową 1 cm, z drugiej ściana nośna jest cofnięta względem fundamentowej o centymetr) - widoczne na zdjęciu. W jaki sposób wykonać w takim miejscu hydroizolację?

Rozumiem, że prawidłowa kolejność prac to:
-zagruntowanie na wysokość 10-15 cm(?) ścian nośnych oraz słupów,
-nałożenie dwóch warstw masy KMB z zakładem 10 cm na starą część hydroizolacji na ścianach fundamentowych,
-przyklejenie dylatacji ze styropianu EPS grubości 1 cm,
-ułożenie membrany kubełkowej kubełkami do góry, z zakładem 20 cm,
-beton podkładowy (zawibrowanie, zatarcie na ostro, pielęgnacja- zakrycie folią na 7 dni)

Czy nałożenie hydroizolacji na beton podkładowy można wykonać po zakończeniu murowania ścian nośnych i wykonaniu stropu, żeby uniknąć uszkodzenia hydroizolacji podczas prac?

nr 1 przesunięcie ścian nośnych względem ścian fundamentowych
autor: Sylwia
nr 2 słup
autor: Sylwia
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje mury porady inwestorom

Janusz S.

dział 308
temat nr 1716

Cieknący kanał samochodowy w garażu


Szanowny Panie Jerzy
Mój szwagier ma problem z kanałem samochodowym w garażu. Proszę o doradztwo czym ma uszczelnić od wewnątrz kanał samochodowy, który 5 lat temu adoptował na piwnicę dla warzyw z ogrodu. W tym roku na wiosnę pierwszy raz pojawiła się woda i długo napływała. Obecnie jest sucho. Handlowcy w sklepach nie mają ZIELONEGO POJĘCIA! Mówią o wodzie szklanej aby wysmarować. Jeśli można proszę o rychłą informację gdyż szwagier ma właśnie
urlop i ma zamiar wykonać te prace.
Z góry dziękuję
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze garaże wycieki porady inwestorom

Andrzej A.

dział 308
temat nr 1715

Jak obliczać współczynnik przenikania ciepła przez podłogę na gruncie


Szanowny Panie Jerzy
Jestem architektem. Przeczytałem Pana książkę niemal od dechy do dechy. Potem obejrzałem Pana e-wykład. Jestem pod wrażeniem, ale też wstyd mi za środowisko architektów. Wstyd też mnie za moje podejście do projektowania. Dotąd traktowałem fizykę budowli jako coś co niby istnieje ale coś co nie ma istotnego wpływu na budynki a w nich mikroklimat to kwestia projektu ogrzewania i wentylacji. Teraz wiem czego wymagać od instalatorów.
No właśnie. W ostatnim projekcie jaki opracowuję instalator policzył współczynnik przenikania ciepła przez podłogę parteru (dom bez podpiwniczenia) i widzę że policzył go jak przez ścianę czyli ujął opór ciepła przez warstwy w podłodze. Z tego co Pan podaje w książce to tak liczyć nie można. Czy mam rację?

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze fundamenty podłogi

Sylwia.La.

dział 308
temat nr 1714

Konieczność zbrojenia muru pod oknami


Dzień dobry,
mam pytanie dotyczące zbrojenia strefy podokiennej. Mam wykonany fundament monolityczny. Na fundamencie została wymurowana jedna warstwa ścian nośnych z Solbetu, grubość 24 cm, gęstość 600. Na tej warstwie (jeden bloczek) będą zamontowane okna o wymiarach 200/220 cm oraz 180/220 cm. Czy w takim przypadku należy wykonać zbrojenie pod oknami? Np. poprzez umieszczenie prętów zbrojeniowych w wyżłobieniach w bloczkach betonu komórkowego? Czy ze względu na niską wysokość ściany (tylko jeden bloczek) w tym miejscu będzie to zbędne?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ściany nośne porady inwestorom

Tomis8891

dział 308
temat nr 1713

Rekuperacja z wykorzystaniem szamba


Witam Panie Jerzy zwracam się z prośbą o poradę.
Planuję w najbliższym czasie montować szambo betonowe 12 tyś. litrów pojemności. Moja koncepcja nagrzewnicy wstępnej przed rekuperatorem polegała by na tym aby w tym szambie zamontować wymiennik rurowy połączony z nagrzewnicą wodną kanałową wielorzędową (wersja na lato ) oraz połączenie dodatkowo tego pod wężownicę w bojlerze (wersja na zimę jeżeli będą mrozy). Pod ławą fundamentową mam wstawiony przepust z rury PCV do kotłowni na tego typu instalacje. Załączam również poglądowy schemat graficzny. Nie wiem czy taka koncepcja ma sens proszę o poradę i pozdrawiam Tomasz
nr 1 nagrzewnica wodna rekuperacja koncepcja
autor: Tomasz
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli odzysk ciepła rekuperacja porady inwestorom

Anna Chylicka

dział 308
temat nr 1712

Ocieplenie domu metodą BSO ze ścianą szczytową z OSB


Pytanie dotyczy wykończenia ściany szczytowej drewnem. Dom parterowy, poddasze nieużytkowe. Dach dwuspadowy, z okapem, wiązary,. Ostatni wiązar jest jednocześnie konstrukcją ściany szczytowej (deski pionowe równo z licem ściany.). Ten powstały trójkąt chciałabym wykończyć deską. Jak to poprawnie zrobić? Czy najpierw płyta OSB, ocieplenie i na to deska. Wtedy wszystko równo. (tylko ocieplenie nie jest mi chyba potrzebne na strychu). Dlatego myślę nad tym czy nie można było przybić od razu deski i wykonać taki jakby parapet jak w górskich domkach, między ocieploną ścianą parteru (ocieplenie 20 cm styropianu), a drewnianą ścianą szczytu?
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ocieplenia ściany szczytowe porady inwestorom

Tomasz2019

dział 308
temat nr 1711

Hydroizolacje mineralne i bitumiczne pod ścianami działowymi


Izolacja pozioma z papy pod ławą fundamentową.  Izolacja pionowa z masy KMB. Na wieńcu fundamentowym pod ścianami nośnymi ma być po całości izolacja polimerowo-cementowa sztywna (dużo jest rdzeni) bez folii. Pytania:
1. Czy tę samą izolację polimerowo-cementową położyć pod ściany działowe? Bez folii PE czy na to folia?
2. Czy tę samą izolację polimerowo-cementową położyć na całość chudziaka podłogi czy lepiej masę KMB?
3. Czy w pachwinach ścian nośnych a chudziak podłogi wklejać taśmy na masę KMB?
4. Czy przed położeniem izolacji polimerowo-cementowej powierzchnię należy zagruntować? Jeśli tak, to czym?
komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje ściany działowe podłogi porady inwestorom


 
 
190
   ...  
174
 
173
 
172
 
171
 
170
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie porad, bowiem nie mają kontroli nad ich wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.