porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1420

 
 
143
   ...  
127
 
126
 
125
 
124
 
123
   ...  
1
 
 
Joanna_Hotloś

dział 308
temat nr 1253

Wykonanie hydroizolacji na wieńcu w miejscach rdzeni


Panie Jerzy,
co w przypadku braku hydroizolacji poziomej rdzeni, przy fundamentach z błędami? Ława wylana jest bezpośrednio do gruntu, miedzy ławą a ścianą fundamentową nie ma żadnej izolacji poziomej. Ściana fundamentowa jest monolityczna. Jako hydroizolację pionową ścian mam tylko dysperbit (wiem,że to co najwyżej środek gruntujący). Podbicie fundamentów i przywrócenie całkowitej hydroizolacji nie wchodzi w grę. Między ścianą fundamentową a bloczkami z betonu komórkowego mam pseudo hydroizolację z folii "HYDROFOL", w przekroju rdzeni nie ma nic.Chciałabym zabezpieczyć rdzenie przed podciąganiem wilgoci i późniejszymi problemami.Mam w planach również podcięcie betonu podkładowego podłogi na gruncie, żeby połączyć hydroizolację poziomą podłogi z hydroizolacją fundamentów (oczywiście wykonując ją tylko kilkanaście/kilkadziesiąt cm wgłąb, bo jak pisałam nie mam nic na ławie fundamentowej, więc i tak z niczym się nie połączę). Proszę o poradę i sposób zabezpieczenia przed późniejszymi problemami.

komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze hydroizolacje fundamenty porady inwestorom porady wykonawcom

arthurn

dział 308
temat nr 1252

Mur z ceramiki klejony pianką


Panie Jerzy
w projekcie mam ściany z ceramiki 25cm łączone na mokrą zaprawę. Wykonawca powiedział żeby zastanowić się nad łączeniem pustaków za pomocą systemu Dryfix. Mógłby Pan wypowiedzieć się na ten temat?
Pozdrawiam, Radek
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane mury porady inwestorom

more_productive

dział 308
temat nr 1251

Odbudowa fundamentu i hydroizolacji budynku istniejącego


Kupiłem działkę z istniejącym budynkiem letniskowym częściowo podpiwniczonym oraz z poddaszem użytkowym. Domek o wymiarach ok 5x7m, część podpiwniczona 5x4.5m
Zauważyłem, że hydroizolacja domku polegała na zabezpieczeniu ściany fundamentowej jedynie grubą folią polietylenową. Oczywiście w piwnicy weszła wilgoć na ściany - szczególnie w miejscu w którym poprzedni właściciel przebił ścianę w celu wykonania przyłącza wody z pompy abisynki. W tym miejscu zaczął odłazić tynk, w innych miejscach natomiast widoczne są niewyraźne maleńkie ciemne kropki na tynku. Dodatkowo w jednym miejscu jest również dość wyraźne pęknięcie ściany fundamentowej. Podejrzewam, że nie ma tam zrobionej żadnej ławy tylko fundament murowany z bloczka. Podłoga to wylany beton niemal na pewno bezpośrednio na ziemi lub folii PE.
Chciałbym wykonać hydroziolację od nowa i ewentualnie wzmocnić fundament (murowany z czego popadło). Dom posadowiony jest mniej więcej 1,5m poniżej poziomu gruntu (piasek pylasty o bardzo małych kapilarach i wysadzinowy). Zwierciadło wody jest znacznie niżej, ok 5 metrów pod poziomem. Brak jest warstwy nieprzepuszczalnej (geologicznie jest to skarpa dawnej rzeki). Wysokość stropu piwnicy od wylanej podłogi (brak płytek lub izolacji) do belki stropowej to 191cm.
Chciałbym pogłębić to pomieszczenie tak aby było normalnie użytkowym (pozostałe mają 2,34m wysokości). Jak w takim wypadku wykonać hydroizolację fundamentów oraz podłogi tak aby uszczelnić całą piwnicę?
Rozumiem, że konieczne jest podbicie fundamentu. Czy można odkopując sekcjami wykonać wtedy prawidłową hydroizolację ławy (jeśli istnieje) i fundamentu? Jeśli ławy nie ma, czy należy ją wykonać przy podbiciu i czy łatwiej w takim przypadku jest to zrobić stosując beton napowietrzony (łączenie hydroizolacji na ławie)?
Moje wątpliwości budzi również czas schnięcia bezrozpuszczalnikowych mas polimerowo bitumicznych - 2 dni do pełnego utwardzenia. Czy to znaczy, że sekcje fundamentu można by było zakopywać dopiero po 2 dniach? Jak kłaść i łączyć folię kubełkową w celu zabezpieczenia ocieplenia i hydroizolacji z zewnątrz?

Rozmawiałem już z 5 biurami projektowo-konstruktorskimi i niestety wszyscy albo zarobieni, albo niechętnie podejmują się pracy nad istniejącymi budynkami, sugerując wprost, że potrzebny jest doświadczony wykonawca, który zrobi to na Bolka oko…
Pomimo, że budynek będzie spełniał przez najbliższe kilka lat rolę wyłącznie letniskową, chciałbym zrobić to porządnie, żeby nie musieć wykonywać ponownie remontu kiedy będę chciał go docieplić i przekształcić na mieszkalny.

nr 1 widok części nadziemnej ściany fundamentowej pod wyjściem na taras
autor: M.Łukawski
nr 2 wejście do piwnicy, ślady wilgoci, odłażący tynk
autor: M. Łukawski
nr 3 wnętrze piwnicy, miejsce gdzie było wykonane przebicie do pompy, odłążacy tynk
autor: M.Łukawski
nr 4 widok na inne ściany
autor: M. Łukawski
nr 5 widok na inne ściany z prawej strony pod oknem "widoczne" pęknięcie
autor: M. Łukawski
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne remonty porady inwestorom

FelixF

dział 308
temat nr 1250

Czy beton z włóknem rozproszonym jest wodoszczelny?


Trafiłem na taki tekst "marketingowy" na stronie jednej z firm wykonujących płyty fundamentowe:
"Stosujemy beton min. C25/30 z włóknami DRAMIX 3D (zbrojenie rozproszone), co powoduje, że beton jest praktycznie wodoszczelny i nie występuje w jego przypadku efekt kapilarny pojawiający się podczas użycia zwykłego betonu, oraz zbrojeniem tradycyjnym"
- jeżeli to prawda to moje pytanie brzmi - czy można zamiast bet. napowietrzonego (podkład) użyć np: bet. ze zbrojeniem rozproszonym z włókien polipropylenowych jako zamiennik? włókna pp by uniknąć ich korozji chyba, że w tym przypadku, nie miałoby to znaczenia jakie (stalowe czy nie).

Pytanie zasadne jedynie z powodu "plagi bylejakości". Jeżeli ja nie jestem w stanie stwierdzić "organoleptycznie" tudzież "macaniem" (jak Pan pisał) czy beton jest prawidłowy oraz z góry zakładam "bylejakość" po drodze między betoniarnią a wykonaniem - to mogłaby być to jakaś być może "głupo-odporna" alternatywa. Czytałem wszelkie "posty" Pana na forum i trochę się boję bo elementów gdzie "ktoś po drodze" może dać "w torbę" jest sporo (np kierowca doleje wody - co się nadal zdarza). Może też nie jest ona wcale tak "głupo-odporna" jak sobie myślę. Pytanie pewnie bardziej na "prawdy i mity". Nie czekałem na odpowiedź by nie spamować nadmiaru tekstów i odpowiedzi.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli betony specjalne betony zwykłe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

dk

dział 308
temat nr 1249

Dom posadowiony na płycie na zboczu


Dzień dobry,
chciałbym prosić o opinię na temat załączonego rozwiązania posadowienia budynku jednorodzinnego. Dom zlokalizowany na pochyłej działce. Opinia geotechniczna i badania gruntu wykazały występowanie gruntów pylastych oraz piasków przewarstwionych pyłem. Nie nawiercono zwierciadła wód gruntowych, zaobserwowano sączenia wód podziemnych na głębokości 1,9 m. Zdecydowano o posadowieniu na płycie fundamentowej z kilku powodów: pyły miękkoplastyczne o słabej nośności (posadowieniem na ławach należałoby zejść na znaczną głębokość); uniknięcie ław schodkowych (pochyła działka); lepsza termoizolacja od gruntu (w porównaniu do posadowienia na ławach); uniknięcie ryzyka uplastycznienia gruntu podczas ew. opadów przy wykopach pod ławy fundamentowe.

Zaprojektowano izolację termiczną na płycie oraz warstwy bloczków termicznych (1,5 bloczka) w celu redukcji mostków termicznych na styku ściana - płyta fundamentowa.
Posadowienie płyty planowane jest na nasypie z zagęszczonej pospółki o miąższości 1,0 m. Nasyp planuje się poszerzyć o 1m względem obrysu płyty po całym obwodzie. Strefa przemarzania wynosi 1,0 m. Nie planuje się wykonywania drenażu. Przewiduje się okresowy napływ wody opadowej po zboczu działki. Wodę opadową planuje się ukierunkować w dół skarpy przez odpowiednie ukształtowanie zagospodarowania terenu (np. koryta na skraju działki).

Dziękuję za wszelkie uwagi i sugestie.

nr 1 przekrój
nr 2 rzut fundamentów
nr 3 rzut parteru
komentarze: 5
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane porady inwestorom posadowienia na płycie

jpyt

dział 308
temat nr 1248

Remont starej ziemianki


Witam,
Ziemianka z lat 70-siątych. Stan na zdjęciach przestawia aktualną sytuację. Strop ziemianki (żelbetowy) pokryty był papą, na to około 5cm piasku i przykryty jakby "betonową czapką", na niej ponownie papa. Warstwy te zostały aktualnie usunięte a ja przymierzam się do kompleksowej renowacji bez zmiany przeznaczenia tj. nadal ziemianka do przechowywania warzyw i owoców (czyli typ o zachowanej wilgotności). Przy czym dach chciałbym zrobić jako dach zielony z zielenią ekstensywną. Bardzo proszę o ocenę planowanego rozwiązania i poradę odnośnie renowacji tej nietypowej budowli.

1. Warstwy dachu - Planowane rozwiązanie przedstawia ostatni rysunek.
Czy jest to akceptowalne rozwiązanie? Czy zamiast "klasycznej" hydroizolacji z papy można zastosować system jak dla tarasów z wykorzystaniem hydroizolacji ciągłej z masy polimerowo-cementowej?
2. Ubytek stropu nad wejściem (zdjęcie nr 3) - w jaki sposób wykonać nadlanie brakującej części?
3. Uszkodzone brzegi i naroża stropu (zdjęcie nr 1) - w jaki sposób dokonać naprawy?
4. W jaki sposób wykonać zewnętrzne ocieplenie ścian w części podziemnej jak i nadziemnej? Czy w ogóle można/powinno się je ocieplać?
5. Wewnątrz planowany jest tynk cementowo-wapienny. Czy to dobre rozwiązanie? Jaki rodzaj farmy można zastosować w takich warunkach?
6. Podłoga ziemianki jest tylko częściowo wylana betonem (po środku) a częściowo jest po prostu odsłoniętym gruntem (piaskiem). Pod ścianami nie widać żadnej izolacji poziomej. Ze względów utrzymania naturalnej wilgotności jest to być może efekt pożądany. Podłoga zostałaby w tych miejscach wybrukowana kostką i płytami ażurowymi.
Mam natomiast wątpliwości czy nie należy wykonać poziomej hydroizolacji ścian lub ich uszczelnienia zaprawą uszczelniającą przeznaczoną do piwnic. Proszę o poradę.

Z góry dziękuje i pozdrawiam

nr 1 zdjęcie 1
nr 2 zdjęcie 2
nr 3 zdjęcie 3
nr 4 zdjęcie 4
nr 5 Planowane rozwiązanie
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ziemianki i piwnice naturalne porady wykonawcom

rydzyk

dział 308
temat nr 1247

Przedwojenna kamienica wymagająca remontu


Dzień dobry,
Po konsultacji z architektem postanowiłem wykonać odkrywkę fundamentu kamienicy z 1920 roku w której zamieszkuje podpiwniczenie. 3 piętra, fundament z "betonu" i strop betonowy. Powyżej cegła i stropy drewniane. Na ścianie w piwnicy wykwity soli, całość wilgotna.
Ściana fundamentowa od zew. wygląda w porównaniu do reszty dość solidnie. Odkrywkę zrobiłem w miejscu gdzie była największa wilgotność. Znalazłem dziurę a tam kamień który po prostu wyciągnąłem i dzięki temu odkryłem budowę części lub całości fundamentów.
Mur ma 60 cm i 1,5 m pod ziemią. Warstwy od strony zewnętrznej:
- 2-5 cm jest coś co przypomina beton pokryty zapewne smołą która teraz jest jak sadza - dość solidna warstwa "betonu" - możliwe że później wylewana - tego nie wiem.
- 10-20 cm piacho-beton z małymi i dużymi otoczakami - dłońmi lub miotłą mogę dokopać się na drugą stronę ściany
- 10-20 cm luźno ułożonych na sobie kawałków granitu i otoczaków. Pomiędzy nimi widoczne są przerwy więc tak jak by niczym nie było to połączone i są tam puste przestrzenie. Wiec jak woda się wlała to równomiernie rozlała się po całej ścianie.
- 10-20 cm piacho-beton z małymi i dużymi otoczakami
- 2-5 cm tyku wewnętrznego, farba wew.

Pytania:
1. Czy słyszał Pan o takiej "technologii" budowy i jak to jeszcze wszystko stoi i nie pęka?
2. Wykonanie hydroizolacji pionowej powinno być wykonalne ale poziomej sobie nie wyobrażam. Mieliśmy z architektem pomysł na iniekcje preparatem krzemionkowym ale przy takiej budowie ściany mam wątpliwości. Czy jest Pan w stanie coś doradzić?
3. Na ścianie zew. jest stara hydroizolacja która się utleniła - było to coś smolistego co teraz jest zwietrzałe - domyślam się że usunąć i zagruntować?

Dziura ze zdjęć ma 30 x 30 x 30 cm i umiejscowiona jest jakieś 70 cm pod ziemią w połowie wysokości ściany fundamentowej. Styropian i folia na zdjęciu to pomysł teścia na hydroizolację wykonany 20 lat temu.

nr 1 widok wykopu
nr 2 wielkość otworu
nr 3 wnętrze otworu
nr 4 wnętrze otworu
nr 5 jeden z korytarzy w otworze
komentarze: 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne renowacje remonty kamienice porady architektom porady inwestorom

PawelM

dział 308
temat nr 1246

Posadzki typu mikrocement i mikrobeton


Panie Jerzy a jak w porównaniu do posadzki betonowej wygląda tzw. mikrobeton lub mikrocement (na moją wiedzę to nie powłoki żywiczne/poliuretanowe)?
komentarze: 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo mieszkaniowe budownictwo komunalne budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe porady architektom porady inwestorom posadzki mieszkaniowe posadzki ogrzewane posadzki przemysłowe porady architektom porady inwestorom

KatarzynaF

dział 308
temat nr 1245

Nieogrzewany garaż w bryle budynku


Czy na posadzce nieogrzewanego garażu w bryle budynku konieczna jest warstwa styropianu? Wg projektu powinno być 15 cm, ale garaż jest potraktowany jako ogrzewany (jest to niestety błąd, ponieważ zgodnie z założeniami nie miał być ogrzewany).
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego garaże ocieplenia porady inwestorom porady architektom

Agnieszka i Marcin

dział 308
temat nr 1244

Czym i jak mieszać masy polimerowo-bitumczne?


Witam,
Mam pytanie o dobór odpowiedniego mieszadła dla masy KMB i warunków mieszania tej masy. W kilku pana postach spotkałem się iż wspominał pan o mieszadle kotwicowym. Jednak na opakowaniu samej masy Fundamendicht 2K znajduje się zdjęcie mieszadła o innej konstrukcji (zdjęcie numer 1). Również od przedstawiciela firmy Bornit otrzymałem rekomendację tego typu mieszadła (zdjęcie nr 2), ew. mieszadła klatkowego (według mojego zrozumienia takie jak na zdjęciu nr. 5). Finalnie w sieci składów budowlanych znalazłem mieszadło jak na zdjęciu z opakowania masy KMB. (Zdjęcia 3 i 4 – mieszadło jeszcze nie doczyszczone po ostatnich moich racach). Prosiłbym o informację o warunki mieszania, zwłaszcza ze wskazaniem rekomendowanych obrotów (wspominał pan o niskich obrotach, max 350 rpm?).

Pozdrawiam,
Marcin.

nr 1 Zdjęcie mieszadła 2-śmigłowego przeciwbieżnego z opakowania Fundamentdicht 2K.
autor: Marcin
nr 2 Mieszadło rekomendowane przez przedstawiciela (2-śmigłowe przeciwbieżne).
autor: nieznany
nr 3 Mieszadło dostępne w znanej sieci supermarketów budowlanych
autor: Marcin
nr 4 Mieszadło dostępne w znanej sieci supermarketów budowlanych
autor: Marcin
nr 5 Mieszadło klatkowe
autor: nieznany
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady wykonawcom porady inwestorom


 
 
143
   ...  
127
 
126
 
125
 
124
 
123
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.