porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2881


 
 
290
   ...  
112
 
111
 
110
 
109
 
108
   ...  
1
 
 
Michał Zakrzewskitemat nr 308-1092
visibility czytano 287 razy

Uginająca się betonowa podłoga ogrzewana


Dzień dobry,

Nawiązując do naszej przedświątecznej rozmowy, przedstawiam zdjęcia kolejnych faz wykonania posadzki. Posadzka ma 6,5 cm grubości. W każdym rogu pomieszczenia nastąpiło wywinięcie posadzki ku górze na ok. 20 mm. Jak się po niej chodzi to wyraźnie ugina się pod nogami. Całość posadzki zbrojona jest siatką stalową - oczko 100 mm, grubość drutu 3 mm. Zbrojenie było układane ok. 5 mm nad rurami ogrzewania. Użyty styropian to Termo Organika niestety EPS-100. Na styropianie położono folię. Podłoże pod styropianem było idealnie zniwelowane. Beton układany miksokretem i potem ręcznie ugniatany. Przez pierwsze 2 tygodnie beton polewałem codziennie wodą. W tym czasie było włączone ogrzewanie grzejnikowe i była temperatura 18-19 st. C. Zauważalne jest również delikatne ugięcie posadzki na bokach ok. 2x mniejsze niż na rogach. Byłbym wdzięczny gdyby zaproponował Pan mało inwazyjne rozwiązanie problemu.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze jastrychy betonowe podłogi porady inwestorom porady wykonawcom

TomaszJtemat nr 308-1091
visibility czytano 148 razy

Chłodna piwniczka w domu pod schodami


W jaki sposób uzyskać niższą temperaturę w pomieszczeniu "piwniczki" pod schodami w domu? Piwniczka obniżona co do poziomu posadzki na parterze mieszcząca się pod klatką schodową na piętro. Czy ściany takiej piwniczki powinny być jakoś izolowane by nie następowała wymiana ciepła z pomieszczeniami grzanymi z którymi sąsiaduje? Czy jeśli chodzi o wylewki czy w takiej piwniczce umieszczać styropian pod wylewką czy wylać samą wylewkę na hydroizolację? Czy w ogóle jest możliwe i zasadne utrzymanie niższej temp. w takim pomieszczeniu w domu by wykorzystać na przechowywanie przetworów czy warzyw?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego piwnice porady inwestorom

Szymon Z.temat nr 308-1090
visibility czytano 604 razy

Dostęp do szerszych informacji o fizyce budowli


Piszę w imieniu mojego sąsiada, który chwali sobie serwis BDB że jest bardzo interesujący i przydatny ale nie ma on dostępu do interesujących go materiałów jak: Higroskopijność, Kapilarność, Mrozoodporność, Nasiąkliwość, Opór dyfuzyjny wobec pary wodnej, Pełne wysychanie, Pojemność cieplna, Przepuszczalność pary wodnej, Przewodność cieplna, Stopień nasycenia, Zawartość wilgoci, Dyfuzja pary wodnej, Kondensacja pary wodnej w przegrodach, Rozkład wilgoci w przegrodzie - to są informacje zawarte w ABC fizyki budowli. Pyta więc czy istnieje możliwość uzyskanie tych artykułów od Pana?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli porady inwestorom porady wykonawcom

lukasz89k1temat nr 308-1089
visibility czytano 240 razy

Strefa cokołowa błędnie zagruntowana - co teraz?


Proszę o pomoc - zagruntowałem bitumem cały fundament - moje niedopatrzenie że pod szlam nie idzie grunt. Ok rozumiem że muszę położyć teraz masę kmb. Mam pytanie czy ma sens położenie teraz szlamu na pozostałej części cokołu czyli na pustakach ceramicznych wysokość około 25 cm. Czy już zaciągnąć kmb?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze domy murowane fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

stanl12temat nr 308-1088
visibility czytano 403 razy

Rurki ogrzewania podłogowego pod meblami stałymi


Zakładając wykonanie ogrzewania podłogowego w całym domu - czy rury od tej instalacji powinny znajdować się także pod stałą zabudową? Stałą to dla mnie znaczy zabudowa kuchenna pod wymiar, która nie będzie już przestawiana nigdy. Teraz meble są na nóżkach ale zawsze są listwy zaślepiające.
Z różnymi opiniami się spotkałem np. - nie, bo to bez sensu, po co marnować pieniądze na rury i grzanie, częściowo pod meblami na wejściu zrobić aby komfort pod nogami był przy meblach albo że jedną pętle przy ścianę aby nie działo się tam nic złego to jest skraplanie pary wodnej (grzyb itd).
Nad innymi miejscami też się zastanawiam: spiżarnia, wyspa kuchenna.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ogrzewanie podłogowe porady inwestorom porady wykonawcom

diakon88temat nr 308-1087
visibility czytano 256 razy

Podłączenie kominków wentylacyjnych dachowych


Jak ja mam teraz połączyć wywietrzniki z kominkami? Tam nie ma miejsca między więźbą ...

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze wentylacja kanalizacja porady inwestorom

Breslandtemat nr 308-1086
visibility czytano 398 razy

Fizyka strefy cokołowej domu ocieplonego styropianem


W książce "Sekrety tworzenia ..." na str. 204 mamy rys. FU-075 - Fundament na ławach domu z piwnicą użytkową ... .
W strefie cokołu mamy izolację polimerowo-cementową flex - między ścianą, a ociepleniem (warstwa nr 8). Kwestia potrzeby zastosowania hydroizolacji w strefie cokołowej jest omówiona na str. 170: "Strefa ta jest poddawana oddziaływaniu ... skośnych opadów atmosferycznych rozbryzgujących wodę do 50 cm nad terenem."
Czy w takim bądź razie zakładamy, że izolacja zadziała, jak woda przejdzie przez płytki oraz styropian i dzięki niej nie wniknie w ścianę? Dlaczego nie dać tej izolacji tuż pod płytkami, albo w obydwu miejscach?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli cokoły porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

bszwiectemat nr 308-1085
visibility czytano 277 razy

Pęknięty tynk cem-wapienny po dwóch dniach od wykonania


Witam, po ok dwóch dniach od tynkowania, na ścianie pojawiła się rysa jak na załączonych zdjęciach. Okna pozamykane, niezbyt wietrzone (oprócz otwartej bramy po drugiej stronie domu). Tynki cementowo-wapienne. Tynkarze z doświadczeniem długoletnim, teoretycznie znajomi więc oglądałem ich prace w kilku domach po 2 i więcej miesiącach, a nawet po roku, dwóch i nigdzie nie było problemu z pękaniem.
Rysę spróbowali zatrzeć, ale tak jak myśleliśmy wspólnie - nic to nie dało. Po 2 dniach stan obecny na zdjęciu. Po zewnętrznej stronie muru znalazłem taką "rysę" prawie dokładnie w tym samym miejscu co rysa wewnątrz. Wygląda to tak jakby zaprawa oddzieliła się od pustaków. Nigdzie więcej dookoła domu nie znalazłem czegoś takiego.
Pomijając przyczynę tego pęknięcia między zaprawą, a pustakami - co zrobić teraz aby tej rysy wewnątrz się pozbyć i już jej nie było?
Mój pomysł (pewnie błędny) - wykuć w miejscu rysy - oczywiście szerzej razem z częścią pustaków, zapianować (piana teoretycznie nie pęknie? :) ), na to siatka i tynk.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Łukasz Pawlukowskitemat nr 308-1084
visibility czytano 239 razy

Dobór warstw elewacyjnych na ociepleniu styropianem


Panie Jerzy, po konsultacji z ekspertem firmy STO, wybrałem system do wykonania tynku cienkowarstwowego na styropian EPS-80 grub. 20 cm według analiz:
1. Klej StoIspo Duo mi=25
2. Wyprawa mineralna StoMiral 1.0 mm, mi = 20
3. Farba Silikonowa StoLotusan z technologią Lotus efekt, mi = 50

Problem polega na tym, że:
1. Expert nie wycenił mi podkładu pod wyprawę mineralną a z wcześniejszej rozmowy kojarzę, że wspominał iż na ten klej nie koniecznie trzeba podkład. Tak się zastanawiam czy przez omyłkę nie dodał do tabeli z cenami podkładu czy nie uważa za koniecznie jego zastosowanie. Co Pan na to ?
2. Z analiz wynika że wyprawa mineralna ma mieć mi < 11 a w produkcie tej firmy mi = 20, czy mogę jednak zastosować ten produkt skoro w warstwie kleju i farby współczynnik mi wyszedł sporo niższy?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

KrystianZtemat nr 308-1083
visibility czytano 409 razy

Warstwy dachu dwuspadowego z poddaszem użytkowym


Pytanie dotyczy wentylacji dachu. W moim przypadku będzie dach dwuspadowy 43* powierzchnia dachu ok 200m2, powierzchnie dachu od północy i południa. Nadbitka z boazerii drewnianej.
Kolejność warstw (wg rys. DA-1618) tj:
- płyta g-k, paroizolacja,
- wełna mineralna 10 cm,
- krokiew i wełna pomiędzy nimi,
- wiatroizolacja,
- kontrłaty (tj. przestrzeń wentylująca wełnę),
- pełne deskowanie dachu (ze względu na kuny domowe w okolicy),
- kontrłaty (przestrzeń wentylująca deski?! Gdyż doczytałem że na deski nie musi być stosowana papa lub jeszcze raz wiatroizolacja),
- łaty,
- dachówka ceramiczna.

Oczywiście pamiętam o miejscach ujściu powietrza wentylacji przegród dachu: taśma wentylacyjna w kalenicy + ewentualne dachówki wentylacyjne, a wcześniej przestrzeń w kalenicy w poszyciu.
Dojście powietrza do przestrzeni bezpośrednio pod dachówką wykonam w pasie nadrynnowym/czoło okapu za pomocą siatki przeciw owadom. Natomiast druga przestrzeń bezpośrednio nad krokwiami, aby była dobrze wentylowana należałoby w miejscu nadbitki zwęzić krokwię o grubość nadbitki aby wiatroizolację spuścić bez "wargi" do końca dachu. I tam również powietrze dostarczyć z pasa podrynnowego zakończonego siatką przeciw owadom. Proszę o informację czy dobrze zrozumiałem zastosowanie Pana zaleceń w mojej konstrukcji dachu.
Dziękuję
Krystian Zygmunt

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne ocieplenia pokrycia dachowe podsufitki okapów porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
290
   ...  
112
 
111
 
110
 
109
 
108
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.