porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2368

 
 
238
   ...  
221
 
220
 
219
 
218
 
217
   ...  
1
 
 
Piotr Maj

dział 308
temat nr 2190

Zbiornik wody deszczowej jako dolne źródło ciepła pompy ciepła


Na terenie swojej działki posiadam zbiornik na wodę deszczową wkopany podziemny o kubaturze 12 tys l. Czy ów zbiornik mógłby służyć do pracy naziemnej pompy ciepła dla domu o powierzchni użytkowej 180 m2. Sądzę że rozwiązanie to dawałoby stabilniejszy datek ciepła, zwłaszcza w zimie niż pompa ciepła powietrzna.

komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne domy energooszczędne energia pompy ciepła porady inwestorom

Piotr Maj

dział 308
temat nr 2189

Wspomaganie wiatrowni lub PV akumulatorami w domu


Przygotowuję system akumulatorów wysoko pojemnościowych 1000 Ah do włączenia do instalacji domowej aby generować stałe, niezależne źródło zasilania. Są to 4 akumulatory 12V po 250 Ah. Pytanie jakie regulatory są potrzebne aby dołączyć je z inwerterem z normalnej instalacji fotowoltaicznej aby móc ładować taki układ? Czy jest tu potrzebny falownik jednofazowy, który moduluje napięcie z falownika jednofazowego i pytanie jaki prąd ładowania zrobić na wejściu oraz o jakim natężeniu. Czy wiatrak (elektronika wiatrowa) o wydajności 1 KW może samodzielnie i sprawnie ładować ten układ jeśli występują częste i regularne wiatry na działce, czy nie opłaca się dodatkowo go kupować i łączyć z akumulatorami. Zastanawiam się nad zrobieniem samego układu elektrowni wiatrowej i 4 paneli do zasilania tego układu akumulatorów bez udziału baterii fotowoltaicznej.

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne porady inwestorom instalacje solarne instalacje wentylacyjne instalacje c.o. instalacje c.w.u. fotowoltaika pV

Tomek W

dział 308
temat nr 2188

Wykonanie wyprawy elewacyjnej po 2 latach od szpachlowania


Dzień dobry,
mam krótkie pytanie dotyczące wyprawy elewacyjnej zewnętrznej.
Dom mam ocieplony 15 cm wełną na to klej+siatka i farba gruntująca - CAPAROL.
Całość wykonana 2 lata temu. Chciałbym położyć na to tynk silikonowy zgodnie z projektem. Czy mam wykonać jakieś czynności przed nałożeniem tynku po 2 letniej przerwie? Farba gruntująca nie kruszy się jeśli po niej przejechać dłonią. Jeśli ekipa decyduje się wyrównać powierzchnię to czy może bezpośrednio położyć jeszcze raz siatka+klej i na to tynk?
Jaka jest prawidłowa kolejka prac po 2 letniej przerwie?

Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego ocieplenia elewacje porady wykonawcom porady inwestorom

Piotr Maj

dział 308
temat nr 2187

Nadmierne zużycie energii elektrycznej przez dom?


Istnieje pewien problem dotyczący średniego dziennego zużycia prądu w domu jednorodzinnym. Dom zbudowany wg projektu "Dom w Bergamotkach" Archeon. Powierzchnia użytkowa wynosi 180 m2. Ocieplony standardowo warstwą ocieplenia styropianową 15 cm. Podłączony do sieci z zainstalowaną nową rozdzielnią. W domu działają 2 pralki oraz 2 lodówki. Poza tym w 3 pokojach dzieci w normalnym trybie i aktywności korzystają z drobnych urządzeń - głównie laptopów. Przy ostatnich obliczeniach z działu dystrybucji PGE wynika, że dzienne zużycie prądu wynosi 27 kW. Czy jest to w ogóle możliwe? Gdzie szukać przyczyn tak dużego zużycia dziennego prądu? Czy kruczek tkwi w czerpaniu mocy biernej, za dużej oporności całego systemu okablowania? Jak dokonać pomiarów gdzie wyrażana jest tak duża ilość prądu?

komentarze: 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budownictwo mieszkaniowe domy jednorodzinne energia energochłonność porady inwestorom

WR

dział 308
temat nr 2186

Błędy dewelopera podczas budowy budynku


Dobry wieczór Panie Jerzy,
Piszę w imieniu znajomego, który kupił w Szczecinie mieszkanie od dewelopera (planowany termin zakończenia budowy - koniec tego roku). Mieszkanie zlokalizowane jest na parterze budynku 4-rodzinnego.
Znajomy zgłosił się do mnie z prośbą o pomoc i ocenę racji swoich wątpliwości dotyczących prawidłowości i jakości wykonanych przez dewelopera prac. Wątpliwości budziła przede wszystkim jakość wykonanych hydroizolacji fundamentów, strefy ścian w gruncie i szczelności otworów okiennych i drzwiowych. W dniu 30.10.2021 r. odwiedziliśmy budowę. Przesyłam kilka zdjęć z oględzin ze wskazaniem niektórych z popełnionych błędów:

1. Wątpliwa jakość hydroizolacji fundamentów lub jej brak w niektórych miejscach (zdj. 001, 002). Nie uszczelnione szczeliny w bloczkach pod oknami.

2. Nie zachowano prawidłowej kolejności wykonania robót - brak możliwości prawidłowego połączenia hydroizolacji drzwi i okien - fartuchów - z "hydroizolacją" ścian i fundamentów (zdj. 003 i 004) Obecnie nie potrafimy stwierdzić czy na całości budynku tak wykonano, ale izolacja drzwi wejściowych została wykonana po wykonaniu elewacji.

3. Nieprawidłowe wykonanie hydroizolacji okien i drzwi - w wielu miejscach brak szczelności, dziury, nie przyklejone fartuchy (zdj. 005-008)

4. Nie zaprojektowano cokołu wokół budynku z kontynuacją hydroizolacji fundamentów nad poziom terenu - pod poziomem terenu zaprojektowano i wykonano fragment elewacji jak na pozostałej powierzchni budynku - zdj. ogólne.

5. Rolety zamontowane są w taki sposób, że na elewacji będą tworzyły się zastoiska wody (zdj. 009) Ma to związek z pkt. 6.

6. Grubości ścian nie zostały wykonane zgodnie z projektem. Zamontowano styropian gr. 17 cm zamiast jak w projekcie 23 cm lub 25 cm.

7. Nie chcę nawet myśleć jak będzie wyglądało połączenie hydroizolacji posadzki z paskiem papy pod ścianami.

Obecnie w mieszkaniu zakończono wykonanie tynków. Przesyłam również kilka dodatkowych zdjęć i wycinki z projektu.

Błędy wykonawcze naszym zdaniem są oczywiste i tutaj pojawiają się pytania:
1. Co może zrobić kupujący w takiej sytuacji?

2. Do kogo należy się zwrócić, aby zażądać od dewelopera naprawy błędnie wykonanych prac i na jakiej podstawie?

3. Jak można powstrzymać dewelopera od dalszego wykonania prac: termoizolacji podłogi, ogrzewania podłogowego, jastrychów itd. aby uniknąć konieczności wykonania dalszych napraw?

4. Jaka jest procedura takiego postępowania?

Panie Jerzy, wszystkie zdjęcia pozwoliłem sobie wysłać na Pańskiego maila. Z uwagi na postęp prac na budowie bardzo proszę o możliwie szybką odpowiedź.

nr 1 do punktu 1
nr 2 do punktu 2
komentarze: 5
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budownictwo mieszkaniowe porady inwestorom

Piotr Maj

dział 308
temat nr 2185

Kolektory PV nadążające w kierunku słońca


Czy instalowanie paneli fotowoltaicznych na trakerze podążającym całodziennie za słońcem daje w perspektywie roku znacząco większą produkcje energii elektrycznej w porównaniu z panelami o tej samej powierzchni umieszczonymi w całkowicie niezacienionym miejscu na stronie południowej działki?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne fotowoltaika pV porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

Rataj

dział 308
temat nr 2184

Przeciekająca studnia betonowa z kręgów


Witam

Zwracam się z pytaniem czy da się skutecznie zastosować jakiś środek chemiczny uszczelniającystudnię od wewnątrz o średnicy 250 cm i głębokości 3 m. Studnia już istnieje, sąprzecieki w połączeniu dna z kręgiem ze względu na duże ciśnienie wody.

Chodzi o uszczelnienie dna odwewnątrz.

Studnia jest betonowa.Marka betonu dna studni C 25/30. Przeznaczenie: do zamontowania urządzeń orazrur przepływowych PE gdzie również występuje nieszczelność - kapie woda napewnej wysokości od dna.  Od środka nie był stosowany żaden środek.Wysokość słupa wody na zewnątrz w gruncie ok. 70 cm od dna. Woda nachodzi wolno ale stale w miejscupołączenia dna z kręgiem - ok. 2 cm w ciągu kilku dni. Kręgi oraz dno byłoizolowane abizolem od zewnątrz.

PozdrawiamOdpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze porady inwestorom porady wykonawcom studnie przecieki

Jo-Gó

dział 308
temat nr 2183

Walka z deweloperem o usunięcie wad mieszkania


Dzień dobry

W moim mieszkaniu są wady i usterki powodujące min. bardzo istotny problem, który objawia się niemożnością utrzymania odpowiedniej temperatury do mieszkania dla ludzi. Problem ten dotyczy całego roku, ponieważ latem temperatura w mieszkaniu utrzymuje się w granicach 30-32 stopni dochodząc nierzadko do 36 stopni, a zimą spada do ok. 12 stopni C. Problem ten nie pozwala nam na użytkowanie naszego mieszkania zgodnie z jego przeznaczeniem.

 

Problemy powodują nieprawidłowe działanie zamontowanych w moim mieszkaniu systemu inteligentnego ogrzewania i klimatyzacji (przy czym oba systemy są sprawne i wykonane zgodnie ze sztuką i z wymogami właściwych dla tego mieszkania norm) - mam na to opinie wydana przez osoby z właściwymi uprawnieniami.

 

Prowadzę rozmowy z developerem od 2017 roku dotyczące konieczności usunięcia wad konstrukcyjno – budowlanych. Wielokrotnie zgłaszałam (i pozostały one bez rozwiązania) następujące problemy:

 1. wadliwą stolarkę okienną – mam na to Raport termograficzny;
 2. złą izolację ścian, stropów i balkonów  - mam na to Raport termograficzny;
 3. balustrady wykonane niezgodnie z normą,
 4. kafelki i fugi (wadliwie położone i nieodporne na warunki atmosferyczne) na wszystkich balkonach,
 5. stolarkę okienną uszkodzoną przez fabryczny brak należytego zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi.

 Mam sporządzone wiele raportów:

 • Raport termowizyjny,
 • Opinię dotyczącą działania instalacji c.o.
 • dokonanych wstępnych odkrywek na tarasie II piętra i III piętra.
 • Opinię techniczną sporządzoną przez osoby posiadające uprawnienia budowlane.

Zdjęcia termowizyjne, wizje lokalne, odkrywki potwierdzają występowanie wad i usterek:

 • stan izolacji przeciwwodnej balkonu (izolacja w odkrywce pokazuje jej nieprawidłowe wykonanie),
 • brak izolacji termicznej płyty balkonowej – należy ją wykonać,
 • miejscowo odkryta szlichta wykazuje małą wytrzymałość – należy sprawdzić ją na większej powierzchni i podjąć decyzję co do dalszego postępowania,
 • oczyszczenie lub wymiana rdzewiejącej prowadnicy żaluzji zewnętrznych,
 • odprowadzenie spływu wody z tarasu sąsiada na zewnątrz,
 • spękania ścian i łuszczenie się  tynku zewnętrznego do naprawy,
 • brak dopływu do lokalu czynnika grzejnego o projektowanych parametrach,
 • zmiany przekroju rur rozgałęźnych c.o. z pionu do mieszkania,
 • zapewnienie braku dostępu osób niepowołanych do zaworów instalacyjnych,
 • usunięcie mostków termicznych na ścianie mieszkania przy klatce schodowej,
 • wymiany nieprawidłowych kołków pokazanych na zdjęciu w raporcie termograficznym
 • wykonanie właściwej izolacji termicznej ścian na narożnikach budynku,
 • wykonanie właściwych izolacji stropu nad III piętrem i dachu,
 • wymiana okien i drzwi balkonowych w całości wraz z ich prawidłowym montażem,
 • wymiana okien w obu łazienkach (skraplanie się pary i zdjęcie z raportu termograficznego)
 • usunięcie mostków termicznych i nieszczelności na stykach:
  • szyba-ramiak,
  • ramiak-ściana,
  • ramiak- strop,
 • wymiana wypadających i kwitnących fug na płytkach tarasów,
 • naprawa wypadających płytek tarasów,
 • uzyskanie właściwych spadków na płytkach tarasów,
 • doprowadzenie rynienek obwodowych tarasów do właściwego usytuowania i kształtu zgodnego z projektem,
 • wymiana drzwi wejściowych,
 • oczyszczenia klinkieru przy kuchni na II Pietrze lub jego wymiany
 • pęknięcie szyby w jednym z okien na wskutek naprężeń wewnętrznych – wymiana.

Termowizyjne zdjęcia zewnętrzne i wewnętrzne pokazują miejsca występowania mostków termicznych na styku szyba-ramiak, ramiak-ściana, ramiak-strop, dach-strop nad III piętrem, narożniki między ścianami zewnętrznymi. Pokazują one, że szkło okien  i ramiaki konstrukcyjne okien nie posiadają tych samych parametrów współczynnika przenikania ciepła i nie zapewniają uzyskania projektowanego współczynnika przenikania ciepła a dostarczona dokumentacja powykonawcza producenta tylko potwierdza, że projektowany parametr U=1,1 spełnia tylko szyba.

Dodatkowo jedno z okien w całej części szyby jest rozszczelnione (brak argonu miedzy szybami). Na stykach ściana – strop i ściana – okno również występują ciągłe mostki termiczne wokół całego mieszkania. Zdjęcia te wskazują również na niewłaściwe zabezpieczenie termiczne części dachowej nad wyższym poziomem mieszkania. Mostki termiczne wskazane w raporcie termograficznym wpływają również na przegrzania latem i niedogrzania zimą tego mieszkania.


Czy może Pan pomóc w rozwiązaniu w/w problemów?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe błędy wykonawcze opinie techniczne wady budynku porady inwestorom

Piotr Maj

dział 308
temat nr 2182

Wykorzystanie ciepła geotermalnego w domach jednorodzinnych


Jakie są możliwości oceny i wykorzystania energii ciepła zawartego w głębszych warstwach gruntu do ogrzewania domu jednorodzinnego?
Czy z ekonomicznego punktu widzenia sięganie do głębokich warstw gruntowych w celu pozyskania ciepła geotermalnego może się opłacać?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne energia energochłonność fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

Piotr Maj

dział 308
temat nr 2181

Ochrona przed radonem w budynkach mieszkalnych


Jakie są metody oceny i usuwania aktywności radioaktywnej wywołanej naturalnym procesem rozpadu Radonu zawartego w pomieszczeniach mieszkalnych?
Jak ocenić i przewidzieć zawartość Radu w glebie na którym budowany jest dom, aby przeciwdziałać konwersji w Radon?

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: badania środowiska budownictwo mieszkaniowe domy ekologiczne ochrona środowiska radon porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
238
   ...  
221
 
220
 
219
 
218
 
217
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.
baner_BORNIT_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2022 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.