porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2840


 
 
285
   ...  
268
 
267
 
266
 
265
 
264
   ...  
1
 
 
dingleberries

dział 308
temat nr 2662

Badanie składu farby z pobranej próbki


Witam,
Czy jest możliwość oznaczenia składu farby, LZO z pomalowanej powłoki?

visibility czytano 230 razy forum komentarzy: 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: badania i pomiary farby porady inwestorom

Tomasz_Max

dział 308
temat nr 2661

Zniszczenie jastrychu anhydrytowego wodą z kabiny natryskowej w łazience


Szanowny Panie Jerzy!

Posadzka anhydrytowa w łazience, która została wylana wszędzie poza obrębem brodzika, gdzie została zastosowana wylewka szybkowiążąca. Całość miała zostać zabezpieczona folią w płynie i taśmami, a następnie klejem wodoodpornym do płytek ceramicznych na całej powierzchni podłogi.
Pozostawiony bez opieki nieuczciwy pracownik wykonawcy ukradł folię w płynie, taśmy oraz klej wodoodporny, a płytki położył na zwykły klej, który pozostał po układaniu płytek w suchych pomieszczeniach.
Z powodu niedrożności odpływu liniowego łazienka została kilkukrotnie zalana. Podczas jednej z takich sytuacji zauważono mokry sufit w pomieszczeniu bezpośrednio pod łazienką. Dzięki temu zdjęto (prawie bez narzędzi) płytki i stwierdzono to, co napisałem powyżej.

Posadzka została wysuszona przez 8 miesięcy. Wykonawca niedługo przystąpi do ponownego układania płytek. Na początek chce wylać wylewkę samopoziomującą, później folia i taśmy, jak pierwotnie zakładano.

Jaką wylewkę zastosować? Czy dalsze kroki są prawidłowe? Czy przed wylewką należy coś jeszcze zrobić?

Niestety, skuwanie anhydrytu na tym etapie jest niemożliwe i musi zaczekać do generalnego remontu domu. Na zdjęciach zniszczenie wylewki widoczne pod fugami, gdzie kleju nie było w ogóle i prawdopodobnie tędy płynęła woda.
Proszę o pomoc.

visibility czytano 411 razy forum komentarzy: 5
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze łazienki hydroizolacje jastrychy anhydrytowe przecieki

Dam-Michno

dział 308
temat nr 2660

Wykwity na ciemnej elewacji na domach w Szwecji


Szanowny Panie
Jestem kierownikiem montażu (budowy) domów w Szwecji. Montujemy je z gotowych elementów produkowanych w Polsce. Elementy, to ściany, podłogi, stropy, dachy. Są to konstrukcje szkieletowe ocieplane wełną i styropianem. Na elewacji są wyprawy nanoszone i malowane w Polsce.

Problem mamy taki, że po 1-2 latach eksploatacji na elewacjach pojawiają się jasne naloty, wykwity i pęcherze. Głównie na partiach gdzie jest ciemny kolor. Dodam że elementy w czasie transportu z Polski do Szwecji są szczelnie owinięte folią.

Czy może Pan nam pomóc i rozwiązać przyczynę tych zachowań. Dodam że z naszej strony problem rozpatrywała komisja techniczna i było zlecenie do rzeczoznawcy. Nikt nie potrafił podać przyczyny (przyczyn) i sposobu uniknięcia tych zachowań.

Pozdrawiam
visibility czytano 229 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze elewacje ocieplenia porady inwestorom porady inżynierom

Sipio

dział 308
temat nr 2659

Błędy podczas remontu starego budynku z fundamentem z kamienia


Dzień dobry
Nie znalazłem na tym portalu bliższego opisu mojego problemu więc postanowiłem napisać do Pana celem uzyskania "porady" jeśli taka możliwości istnieje.
Sprawa dotyczy dokładnie fundamentów z kamienia (stare budownictwo). Z tego co zauważyłem izolacji poziomej niestety nie ma. Od wewnątrz budynku wybrałem ziemię - wylałem chudziaka, położyłem folię, styropian i posadzkę wylałem. Tak mam wszędzie tylko w jednym pokoju miałem od samego początku wylany beton i nie wiem co tam jest. Najprawdopodobniej to jest piach i 15-20 cm betonu. W tracie zimy i na wiosnę miałem do czynienia z grzybem na ścianie akurat w tym pokoju. Zamierzam ocieplać cały dom i zastanawiam się nad tymi fundamentami. W tym miejscu od zewnętrznej strony fundament jest odkryty tak z 50 cm (ukształtowanie terenu takie).
Dodam tylko że Pana książkę kupiłem dopiero kilka dni temu i widzę że chyba wszystko mam źle zrobione. Kierowałem się poradami z filmików na yt.

Pytanie brzmi co teraz zrobić aby pozbyć się grzyba?
Odkopać fundament i położyć warstwę bitumiczną potem folię kubełkową czy bez foli czy coś innego? Czy dołożyć styropian a później folię kubełkową?

Dodam że jestem amatorem. W kwestii fundamentów przyznam, że zagubiłem się a nie chciałbym popełnić więcej błędów aby kolejnej zimy ponownie w pokoju pojawił się ten grzybek :).

Z góry dziękuję za poświęcony czas.


visibility czytano 183 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze remonty porady inwestorom porady wykonawcom fundamenty hydroizolacje

Maciej Kulesza

dział 308
temat nr 2658

Dom z bala od roku 2021


Szanowny Panie,
miałem ostatnio zapytanie od klienta w sprawie domu z bali. Lekko zdębiałem bo wg mojej skromnej wiedzy, żeby spełnić aktualne wymagania współczynnika U dla przegrody jaką jest ściana i żeby ta przegroda nie wytracała szybko ciepła, musimy mieć ścianę grubości ca. 50 cm. Czy ma Pan "na koncie" analizy domów z bali i mógłby czysto informacyjne podać jaką min. grubość miałaby ściana takiego domu?

visibility czytano 280 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne zagrzybienia domy z bala korozja biologiczna porady architektom porady inwestorom

Jan

dział 308
temat nr 2657

Instalacja kanalizacyjna rozwojowa w domu


Dzień dobry Panie Jerzy,

mam problem, który sam sobie sprawiłem - kazałem wykonawcy zrobić kanalizę dłuższą"na zapas" i teraz jest dylemat. Na załączonym rysunku jest widoczny schemat końcówki instalacji kanalizacyjnej, rzut boku i z góry - rury fi110 mm w tym miejscu, spadek 2%.
Ostatni punkt nr 3 to właśnie zapasowe wyjście w razie gdyby w przyszłości trzeba to pomieszczenie przerobić na kuchnię (obecnie to sypialnia - dom projektowaliśmy tak aby część pomieszczeń można bardzo łatwo "odciąć" i zrobić z nich niemalże całkowicie osobne mieszkanie dla starzejących się rodziców - gwoli wyjaśnienia). Punkt nr 2 to ma być odpowietrzenie kanalizacji a punkt nr 1 to sedes. W projekcie oczywiście ostatni punkt to nr 2 a ja sam dodałem ten dodatkowy nr 3. Teraz jeszcze się okazało, że odpowietrzenie można zrobić rozgałęzieniem znad sedesu (czyli punktu nr 1) co oznacza, że w ogóle niepotrzebny był punkt 2. Natomiast o co chodzi - kierownik budowy twierdzi, że skoro jest punkt 3 to z niego musi być pion odpowietrzający (bo odpowietrzenie ma być na końcu instalacji) a jeśli nie chcę tam go zrobić (nie chcę, nawet nie mogę, bo nad nim stać będzie łóżko) to powinienem rozciąć chudziaka przy punkcie nr 1 (sedesie) by tam zmienić dwójnik na prostą rurę i tym samym całkowicie odcinając punkty nr 2 i 3 (które mogą zostać w gruncie, pod chudziakiem) a w przyszłości mam jakąś fi50 podpiąć się do punktu nr 1 z odprowadzeniem wody z nowej kuchni.
I tu pytanie do Pana - czy kierownik ma rację, że powinienem to odciąć (fragment z punktami 2 i 3) czy może to zostać (czyli czy odpowietrzenie kanalizacji będzie spełniać swoją rolę jeśli będzie wychodziło z dwójnikiem z ostatnim używanym punktem czyli punktem nr 1 sedesem gdy punkty 2 i 3 nadal będą ciągiem kanalizacyjnym tylko nie używanym)?

visibility czytano 255 razy forum komentarzy: 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje kanalizacyjne porady inwestorom

Bartosz J.

dział 308
temat nr 2656

Grubość kontrłat dla dachu mało pochylonego


Dzień dobry,

Czy dla dachu o nachyleniu 35 st. zastosowanie kontrłat grubości 25mm zamiast zalecanych standardowo 40mm jest wystarczające dla prawidłowego wentylowania dachu?

visibility czytano 222 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne dachy wentylacja porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Kot

dział 308
temat nr 2655

Czy można dobrać zamiennik dla kotła zgazowującego drewno?


Panie Jerzy
mam pytanie do schematu kotłowni który Pan dla mnie wykonał a mianowicie chodzi o piec gdzie podany jest Blaze Harmony 18 czy Blaze Comfort również wchodzi w grę bo nie wiem jakie są różnice między nimi a druga rzecz czy kotły innych producentów można stosować zamiennie w tym przypadku wiem że nie wszystkie tylko te które mają odpowiednią automatykę do sterowania. Podaje kilka linków do takich i czy któryś z nich może być zastowany.
https://www.fuego.pl/opop-h4eko-d-16-kw.html,
https://kotly.com.pl//produkt-kociol-zgazujacy-drewno-attack-dpx-15-kw-6717.html?l=pl,
https://www.fuego.pl/metal-fach-semax-opti-16-kw.html,
https://www.fuego.pl/atmos-dc-15gs.html,

visibility czytano 462 razy forum komentarzy: 31
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: instalacje c.o. instalacje c.w.u. kotłownie wbudowane kotły zgazowujące drewno porady inwestorom

Ernest Kłosowski

dział 308
temat nr 2654

Naprawa błędnego obsadzenia progu drzwi tarasowych


Panie Jerzy
proszę o wskazanie, w jaki sposób w strefie progu drzwi prawidłowo wykonać połączenie tarasu naziemnego, wykonanego z kostki betonowej na podsypce cementowo-piaskowej. Załączona dokumentacja fotograficzna wskazuje, iż pod progiem mamy do czynienia z mostkiem cieplnym i w pierwszej kolejności należy wykonać podwalinę z XPS, brak jest jednak również w tym obszarze hydroizolacji. Inwestorowi zależy na tym, aby do ramiaka dolnego okna „dochodziła” kostka betonowa.

visibility czytano 328 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: tarasy tarasy naziemne

Uzo

dział 308
temat nr 2653

Hydroizolacje podpłytkowe na jastrychach ogrzewanych


Panie Jerzy,
czy na izolację podpłytkową w łazience odpowiednim środkiem będzie zarówno Ceresit CL51 jaki i Ceresit CR166?

Czy przed wykonaniem hydroizolacji należy zagruntować powierzchnię np. gruntem Ceresit CT17?

Czy problemem nie jest tutaj ogrzewanie podłogowe? Zastanawiam się czy CT17 może być używany na jastrych z ogrzewaniem podłogowym, czy nie będą tutaj wydzielać się jakieś substancje lotne pod wpływem temperatury?


visibility czytano 283 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje izolacje przeciwwilgotnościowe jastrychy ogrzewane łazienki ogrzewanie podłogowe porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
285
   ...  
268
 
267
 
266
 
265
 
264
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.