porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INI - inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2070

 
 
208
   ...  
191
 
190
 
189
 
188
 
187
   ...  
1
 
 
Maverick

dział 308
temat nr 1892

Studnia głębinowa na działce


Panie Jerzy, chciałbym na swojej działce zlecić wykonanie studni głębinowej aby zapewnić wodę na czas budowy, a później w celu podlewania ogrodu. Na co powinienem zwrócić uwagę wykonawcy? Czy są jakieś lepsze/gorsze rury, z których wykonać taką studnię, jak dobrać szerokość odwiertu aby był wystarczający do moich celów. Jeżeli temat studni nie wykracza poza zakres Pańskiej wiedzy bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam!
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: studnie głębinowe porady inwestorom

Krzysztof_1990

dział 308
temat nr 1891

Smog, a wentylacja hybrydowa


Dzień dobry,
mam problem. Wszyscy wokoło mnie palą starymi piecami. Przy braku wiatru i niskiej temperaturze na zewnątrz czuć dym w moim domu. Chciałbym się pozbyć smogu. Czy jedynym rozwiązaniem jest rekuperacja z filtrem który wyłapuje cząsteczki PM 2,5 i PM 10? Nie ukrywam, że chciałbym uniknąć rekuperacji w moim domu bo wymiana filtrów i koszt samego dobrego urządzenia trochę mnie przeraża. Z drugiej strony jak "zatkam" nawiewniki (wiem, że tak nie można, ale śmierdzi i boli wszystkich głowa chodzą oczyszczacze pokojowe) to mam dużo wilgoci w domu. Donos na policję nie wchodzi w grę bo tu gdzie nie spojrzeć wszyscy w koło palą starymi piecami i to nawet nie chodzi o śmieci.

Pomyślałem, że zainstaluję klimatyzator w salonie z funkcją grzania z filtrem Hepa, z tego co wiem klimatyzator osusza powietrze więc w zimne wieczory byłoby dobrze z wilgocią a na dodatek latem mógłbym schłodzić pomieszczenia. Jest to dom ok 80m2. Nie wiem czy dobrze myślę. Minusem tego rozwiązania jest również częsta wymiana filtrów, ale może "przeboleje".
Proszę o poradę.
Pozdrawiam Krzysiek.
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne domy energooszczędne wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna porady inwestorom smog

Agnieszka Urban

dział 308
temat nr 1890

Posadowienie domu przy wysokim poziomie wód gruntowych


Dzień dobry,
Jesteśmy w trakcie projektu domu i po badaniach gruntowych okazało się, że jest bardzo wysoki stan wód gruntowych (10-20 cm poniżej poziomu terenu). Planowaliśmy tradycyjny fundament, ale w tym przypadku skłaniamy się ku płycie fundamentowej z izolacją termiczną nad płytą nośną i dodatkowym wyniesieniu budynku ponad teren i dodaniu pod płytą zagęszczonej warstwy żwiru 8-16 mm. Dom jest w kształcie prostokąta 11x22 m, parter plus poddasze użytkowe. Czy takie rozwiązanie ma sens?
Dodatkowo geolog twierdzi, że warstwy gruntu są wystarczająco nośne, ale ich zagęszczenie wynosi maksymalnie 0,5. W załączeniu jest opinia geotechniczna.

1.Robiąc tradycyjną ławę fundamentową w najsuchszym okresie musielibyśmy odwadniać wykopy i możliwe, że zagęścić grunt pod chudziakiem. Dodatkowo odpompowywać wodę z wykopów. Nie wiadomo na jakiej wysokości będą wtedy wody gruntowe. Czy w ogóle ma sens w tym przypadku wymiana części gruntu na żwir 8-16 mm pod chudziakiem, skoro i tak fundamenty będą w wodzie? Ile lat wytrzymuje izolacja przeciwwodna w takich warunkach? Tutaj chodzi mi o to, czy nie lepiej zastosować podwójne zabezpieczenie - beton napowietrzony i izolacja przeciwwodna. W tym przypadku też chyba konieczne byłoby wyniesienie trochę domu ponad teren, żeby robić płytsze wykopy.

2.Płyta fundamentowa wydaje się rozsądniejszym rozwiązaniem, bo nie trzeba robić wykopów i da się usytuować dom ponad poziomem wód gruntowych. Zastosowanie żwiru 8-16mm pod chudziakiem może oddzielić fundament od wody. Jedynie moje przekonanie o większej stabilności ław fundamentowych skłania mnie ku wybraniu ław a nie płyty fundamentowej. W tym przypadku też trzeba byłoby podnieść poziom 0 domu, tylko o ile? Czy w tym przypadku też trzeba kilka metrów od domu podnieść teren na równym poziomie? Czy trzeba wymienić grunt pod płytą i jak coś to na jaką głębokość?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź
Inwestor i architekt w jednym
Agnieszka Urban
nr 1 opinia geotechniczna
autor: Agnieszka Urban
komentarze: 15
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty fundamenty płytowe hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

GG

dział 308
temat nr 1889

Przebicia ścian rurami gazowymi oraz ich łączenie


Dzień dobry,
Jak i czym wypełniać otwory wokół otworów w ścianach wewnętrznych lub zewnętrznych po przebiciu ich rurami stalowymi lub miedzianymi dla instalacji gazowej. Czy trzeba czymś je owijać celem kompensacji jakiś ruchów termicznych, czy w ścianach wewnętrznych ruchów nie będzie, gdyż temperatura jest stała?
Czy uszczelnianie połączeń dla instalacji gazowej należy wykonywać pakułami, taśmami teflonowymi czy nicią?

komentarze: 8
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje gazowe porady inwestorom

mkoz

dział 308
temat nr 1888

Uszczelnienie rur przebijających podłogę na gruncie


Mam pytanie o uszczelnienie przejścia rury wodociągowej przez podłogę na gruncie. Czy rura powinna być zdylatowana od wylewki?
Czy umieścić ja w rurze osłonowej na całą grubość warstw podłogowych i uszczelnić masą uszczelniającą?
Podłoga na gruncie, bez zagrożenia działania wysokich wód gruntowych lub wody pod ciśnieniem.

komentarze: 11
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje podłogi rurociągi porady inwestorom porady wykonawcom

Sławomir N.

dział 308
temat nr 1887

Nieskończony dach przeciekający podczas mrozów


Witam serdecznie Panie Jerzy,

przesyłam zdjęcia mojego dachu na zewnątrz i wewnątrz przedstawiające zacieki i mokre elementy więźby. Dach ma 2 lata, ale dopiero w tym roku zostały wykonane:

- tynki gipsowe w lecie 

- wylewki anhydrytowe- początek listopada

- ocieplenie zewnętrzne 23cm - listopad.

 

Dom starałem się wietrzyć - otwierałem okna na oścież w ciągu dni z niskim nawilgoceniem. Używaliśmy też kilka razy nagrzewnic gazowych wraz z osuszaczami powietrza ale bardzo sporadycznie gdy temp. spadała poniżej zera. Woda pojawiła się pierwszy raz 2 tygodnie temu kiedy nastąpiły gwałtowne mrozy. W zeszłym tygodniu potop się powtórzył. Zacieki są w wielu miejscach dachu od wewnątrz domu jak i na zewnątrz. Najbardziej leje się z dwóch koszy, aż musiałem podstawiać wiaderka.


Ostatnio bardzo wiało i nawiało dużo śniegu na dach i te dwa kosze namokły jeszcze bardziej niż za pierwszym razem. Dodam tylko, że dach już był w kilku miejscach raz poprawiany przez wykonawcę gdyż małe docinane dachówki powysuwały się z koszy i spod gąsiorów i powpadały do rynien. Również dachówki były ułożone nie równo i odstawały (klawiszowały). Tak się składa, że te przeciekające kosze były rozbierane gdyż zdejmowane były łaty na tych połaciach i przestawiane. Stare blachy koszowe nie nadawały się do ponownego użycia, gdyż dekarz je uszkodził w trakcie demontażu ale nic nie robił z folią wiatroizolacyjną!!! Czy możliwe jest to, że uszkodził folię i teraz leje się przez te kosze?

 

Na dachu znajduje się folia Dorken Delta Max Plus. W koszach blacha aluminiowa MDM.

Pod gąsiorami znajduje się folia TIF TASMA ROZPRĘŻNA20/10 x50.


W tym momencie tynki gipsowe są wilgotne i boję się, że to je załatwi tak jak i może załatwić wilgotną jeszcze posadzkę z anhydrytu. Czy mogę włączyć ogrzewanie podłogowe w całym domu mimo, że sufit w dachu jest jeszcze nie ocieplony i grzać do końca zimy? Czy otworzyć okna i wietrzyć dom?

 

Bardzo proszę o pomoc, nie chcę wyrządzić szkód których już nie będę w stanie naprawić.

Najbardziej żałuję, że Pana książkę kupiłem dopiero teraz i szkoda że nie wcześniej, bo może bym dopilnował żeby nie było błędów.


Dodam, że to projekt domu Rozłożysty 2. Dziś odkryliśmy jeszcze, że blachy koszowe aluminiowe montowane są za pomocą wkrętów do łat. Wkręty są usytuowane na zewnętrznych częściach blach. Znajomy mówił mi, że blachy nie powinny być przykręcane tylko zaginane na końcach i mocowane za pomocą specjalnych spinek, które są kręcone do łat. Brak jest dodatkowej folii w koszach.


Czy Pan wystawi mi opinię którą będę mógł przedstawić wykonawcy? Opinia będzie mogła posłużyć mojemu adwokatowi w razie problemu z wykonawcą.


Pozdrawiam


nr 1 autor: S.N.
nr 2 autor: S.N.
nr 3 autor: S.N.
nr 4 autor: S.N.
nr 5 autor: S.N.
nr 6 autor: S.N.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze balkony budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom

Lukasz86

dział 308
temat nr 1886

Analiza c-w tarasu i rysunki detali


A gdzie ja mogę wykonać u kogo analizę c-w tarasów nad pomieszczeniem ogrzewanym oraz opracowanie technologii wraz z rysunkami detali?
Mam projekt budowlany ale tam tego nie ma.

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne domy murowane tarasy porady inwestorom

Jan

dział 308
temat nr 1885

Zastosowanie lepiku asfaltowego jako hydroizolacji fundamentu


Dzień dobry Panie Jerzy,
mam takie pytanie na temat opinii o materiałach do hydroizolacji. Jeśli nie opiniuje Pan takich materiałów, to proszę usunąć temat.

Natrafiłem na produkt "Siplast Fundament® Szybka Izolacja SBS". Przeliczyłem jak wypada kosztowo i jest sporo tańszy - przynajmniej wg zużycia producenta. Ale dla mnie jest istotne też to, że nanosi się go szczotką a nie pacą jak w przypadku produktów Bornitu, które Pan akurat rekomenduje.
Tutaj link do strony producenta http://www.fundament.icopal.pl/ProduktySystemu/Siplast%20Fundament%20Szybka%20Izolacja%20SBS.aspx

Pytanie,jak taki środek będzie się łączyć z innym rodzajem hydroizolacji na ostatnich 20 cm cokołu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe fundamenty hydroizolacje izolacje przeciwwilgotnościowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Maverick

dział 308
temat nr 1884

Współczynnik przenikania ciepła U bramy garażowej


Panie Jerzy,
jaka powinna być izolacyjność cieplna bramy garażowej w moim przypadku? Garaż ocieplany do 5 st C (analizy 2099). Jeden z producentów oferuje takie warianty i nie wiem, który z nich byłby ekonomicznie uzasadniony. Czy mógłby Pan polecić jakichś producentów bram, na których warto zwrócić uwagę?

nr 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Maverick

dział 308
temat nr 1883

Deska kompozytowa na tarasie naziemnym


Mam kilka pytań dotyczących tarasu. Chciałbym na tarasie położyć deskę kompozytową.

1) Proszę o informację jak powinno być wykończone miejsce połączenia ze ścianą domu. Na rysunku TA-004 na stronie 213 mamy przykład z tarasem wykończonym płytkami ceramicznymi i wtedy płytkę należy przykleić także na cokole. Czy w przypadku deski kompozytowej strefa cokołowa pozostaje standardowo jak wynika to z analiz? Czy na coś należałoby jeszcze zwrócić uwagę?

2) Czy taras naziemny zawsze powinien być na fundamencie? Czy może wystarczy, że będzie z betonu napowietrzonego i wylany na 10-20 cm warstwie kruszywa płukanego?

3) Jak rozwiązać miejsce stykania się słupów na tarasie i płyty żelbetowej (tarasowej)?

4) Co Pan w ogóle sądzi o desce kompozytowej? Czy to jest trwałe rozwiązanie?

komentarze: 12
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tarasy tarasy naziemne porady wykonawcom porady inwestorom


 
 
208
   ...  
191
 
190
 
189
 
188
 
187
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INI - inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
baner_vents_2021.webp
baner_Steinbacher_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_STO_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home Gen. Wł. Andersa 5,
15-124 Białystok
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.