porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2881


 
 
290
   ...  
103
 
102
 
101
 
100
 
99
   ...  
1
 
 
Tomasztemat nr 308-1002
visibility czytano 271 razy

Renowacja schodów z cegły klinkierowej


W jaki sposób i czym wyczyścić wykładziny z płytek klinkierowych? W jaki sposób uzupełnić spoiny? Czy wszystkie wykuwamy? Czym zaimpregnować płytki klinkierowe? czy jest sens impregnować płytki klinkierowe?

Odpowiedź płatna
patrz także: fizyka budowli schody zewnętrzne betonowe schody porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom renowacje

Breslandtemat nr 308-1001
visibility czytano 485 razy

Modyfikacja starego stropu drewnianego


Sytuacja dotyczy starej willi poniemieckiej (piwnica, parter, piętro poddasze), która będzie poddana generalnemu remontowi z rozbudową, przebudową, wymianą fundamentów, dachu i wszystkich instalacji. W budynku 80 proc. stropów opartych jest na belkach drewnianych. Drewno jest zdrowe i pod kątem wytrzymałościowym nie potrzeba wzmacniania, jednak właściwości tego typu stropu, jeżeli chodzi o izolację akustyczną są niewystarczające.

Rozważane są dwie koncepcje:
1. Modyfikacja polegająca na wzmocnieniu stropu poprzez wylanie płyty żelbetowej nad belkami, po wcześniejszym wkręceniu dedykowanych łączników systemowych. W efekcie końcowym uzyskujemy hybrydę, w której żelbet przenosi siły ściskające, a drewno rozciągające (dodatkowo istnieje możliwość zespolenia ścian zewnętrznych z płytą żelbetową poprzez kotwienie chemiczne prętów płyty do przedmiotowych ścian - w budynku nie ma typowych wieńców stropowych i w ten sposób można by uzyskać ich zamiennik). Rozwiązanie rzadko spotykane, jednak nie wydaje się specjalnie skomplikowane. Miałem okazję wizytować dom, gdzie rozwiązanie takie zastosowano i faktycznie, po stropie takim chodzi się, jak po stopach żelbetowych (nie czuć drgań podczas skakania, a dźwięki są zdecydowanie lepiej tłumione - zarówno te rozchodzące się w powietrzu, jak i od uderzeń w podłogę).

2. Zamiana na strop żelbetowy - powszechna technologia, mniejsza grubość (większa wysokość pomieszczeń lub więcej miejsca na instalacje w przestrzeni sufitu podwieszanego), rozwiązanie raczej droższe, ale chyba trwalsze.

Który kierunek byłby lepszym rozwiązaniem (mowa o stropie między I piętrem a poddaszem - którego konstrukcja będzie całkowicie wymieniana)? Jak strop hybrydowy zachowuje się po dłuższym czasie?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty stropy drewniane porady wykonawcom

Pawel Michalskitemat nr 308-1000
visibility czytano 201 razy

Kiedy i jak uruchamiać wentylację mechaniczną podczas budowy?


Wentylacja mechaniczna nie może być wyłączana - taka jest zasada. Co z sytuacją kiedy jeszcze się nie mieszka, ale wykańcza dom, a instalacja WM jest już położona. Czy można ją włączać i wyłączać? Czytam opinie ludzi, którym ktoś "mądrzejszy od nich" zaleca np. wspomaganie suszenia tynków poprzez używanie istniejącej WM, ale z drugij strony zaleca całkowite wyłącznie jej podczas kładzenia gładzi (lub innych prac generujących masę syfu w powietrzu - bo jak inaczej zabezpieczyć wtedy wentylację?). Kiedy należy wykonać instalację WM względem innych robót wykończeniowych i czy można ją wtedy włączać i wyłączać, czy od razu należy ją uruchomić i już nie dotykać?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja mechaniczna porady inwestorom

bartitemat nr 308-999
visibility czytano 836 razy

Komin systemowy do kotła kondensacyjnego i przebicie dachu


Panie Jerzy wybór ogrzewania domu padł na kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania. Niestety nie posiadam wymurowanego komina i chciałbym zastosować komin stalowy koncentryczny/dwuścienny o grubości izolacji 50mm. Mój dom to parter, wysokość komina to byłaby raptem może 3 metry. Czy biorąc pod uwagę, że kocioł posiada wentylator i sam sobie dozuje ilość powietrza oraz wydmuchuje spaliny pod ciśnieniem to czy wysokość komina jest w tym przypadku kluczowa? Czytałem pański artykuł o tym, że zbyt niski komin powoduje słaby ciąg, a zbyt wysoki komin powoduje zbyt duże spalanie przez co również spala się więcej gazu. Czy w przypadku kotła kondensacyjnego ma to znaczenie biorąc pod uwagę jego wentylatorki itp.? Czy muszę dodatkowo jeszcze ocieplić komin wełną na poddaszu nieużytkowym (nieogrzewanym)? Czy te raptem 3 metry komina będą wystarczające? Dodam, że komin będzie umieszczony na dachu zgodnie z mapą ciśnień obok kominków wentylacyjnych z pańskiego projektu mojej wentylacji hybrydowej. Czy średnice kanałów dobrać według karty technicznej producenta kotła?
Druga sprawa jak poprawnie wyprowadzić taki komin na dach? Jak uszczelnić przepust dachowy, który jest stalowy? Z jakiej gatunku stali powinien być wykonany taki komin?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy kominy porady inwestorom

bartitemat nr 308-998
visibility czytano 450 razy

Samodzielny montaż okna-drzwi tarasowych


Jestem przed montażem okien i chciałem się zapytać czy moje bazgroły na rysunku są poprawne biorąc pod uwagę uszczelnienie okien tarasowych za pomocą membrany EPDM.
Na wstępie tylko powiem, że fundamenty są skopane posmarowane dysperbitem dlatego celowo brak na nich hydroizolacji, a izolacja pozioma między bloczkami fundamentowymi, a betonem komórkowym to plastikowa papa 1mm. Zapomniałem na rysunku o posadzce :)
1 - bloczki betonowe
2 - XPS 15 cm (a na fundamentach EPS100 10 cm)
3 - beton podkładowy
4 - beton komórkowy 12cm wysokości
5 - klinaryt 8 cm
6 - drzwi tarasowe
7 - papa pcv 1mm
8 - hydroizolacja bitumiczna połączona z papą za pomocą taśmy butylowej i taśmy kauczukowej
9 - membrana EPDM
10 - podest z betonu napowietrzonego a na nim zagęszczona pospółka i kostka brukowa, między kostką a epdm zalewa uszczelniająca na zimno

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego tarasy naziemne porady inwestorom

bartitemat nr 308-997
visibility czytano 354 razy

Rezygnacja ze spiżarni a wentylacja hybrydowa


Pytanie dotyczyć będzie projektu wentylacji hybrydowej, która wykonywana była razem z analizami cieplno-wilgotnościowymi nr 2025/2018.

Zaszła zmiana w projekcie wnętrza i musimy zrezygnować ze spiżarni w kuchni. Czy możemy teraz bez żadnych przeszkód usunąć wentylatorek ze spiżarni bądź dać go w inne miejsce czy to jednak nie jest takie łatwe na jakie wygląda? Dodam, że okna są już zamówione z takimi nawiewnikami i taką ilością nawiewników jak w projekcie wentylacji hybrydowej.

Drugie pytanie, bo nie rozmawiałem jeszcze o tym z elektrykiem, ale czy takie sprzęgnięcie wentylatorków ze sobą nie będzie ciężkim technicznie zadaniem?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja hybrydowa porady inwestorom

TomaszJtemat nr 308-996
visibility czytano 318 razy

Betonowe schody wejściowe do domu czy z kostki?


Czy można zamiast schodów do domu żelbetowych obłożonych płytkami wykonać schody z kostki brukowej i podstopnice z palisad albo obrzeży jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania? Czy jest to dobra alternatywa do schodów żelbetowych obłożonych płytkami? Na co zwrócić szczególną uwagę przy wykonaniu takich schodów? I jak właściwie je wykonać? W moim przypadku jest to około 3 stopni.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego schody zewnętrzne betonowe porady wykonawcom porady inwestorom

TomaszJtemat nr 308-995
visibility czytano 439 razy

Jakie sterowanie kotła kondensacyjnego i instalacji c.o.?


Najlepszy sposób dystrybuowania ciepła i sterowania ogrzewaniem w przypadku grzejników i pieca kondensacyjnego zasilanego gazem. Jakie będzie najlepsze rozwiązanie pod względem ekonomiczno-praktycznym np.:
1) Regulator pogodowy odczytujący na bieżąco temperaturę na zewnątrz i do niej dostosowuje temp. czynnika grzewczego wody + regulator pokojowy w jednym pomieszczeniu?
2) Ustawienie na piecu zadanej temperatury wody + regulator pokojowy w pomieszczeniu najchłodniejszym i zadanie temp poniżej której piec się załącza a w pozostałych pomieszczeniach na każdym z grzejników zastosowanie głowic termostatycznych z czujnikami temperatury czyli dla każdego pomieszczenia osobny czujnik przy głowicy z nastawieniem temp gdy spadnie głowica otwiera się do momentu nagrzania do zadanej temp?
A może jakieś inne rozwiązanie jak najekonomiczniej i praktyczniej będzie to rozwiązać tak aby zachować zadaną temperaturę w każdym pomieszczeniu a żeby piec nie chodził bez potrzeby?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: automatyka i sterowanie budowa domu jednorodzinnego ogrzewanie centralne porady inwestorom

Marina6temat nr 308-994
visibility czytano 217 razy

Płytki klinkierowe na elewacji domu - zasady stosowania


Dzień dobry,
Mam przewidziane w projekcie zastosowanie na większości ścian obłożenie płytkami klinkierowymi lub kamiennymi na elewacji ocieplonej metodą BSO na styropianie. Czy są jakieś ograniczenia co do wymiaru płytek i jak je stosować?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego projekty budowlane porady inwestorom elewacje ocieplenia

klockitemat nr 308-993
visibility czytano 247 razy

Ścianki działowe na wylewkach w łazience


Jak w budynku, w stanie deweloperskim (zrobione tynki i wylewki) prawidłowo wymurować ściankę działową w łazience przy prysznicu. Przykład ścianki na zdjęciu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ściany działowe porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
290
   ...  
103
 
102
 
101
 
100
 
99
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.