porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2875


 
 
289
   ...  
101
 
100
 
99
 
98
 
97
   ...  
1
 
 
magda710temat nr 308-986
visibility czytano 405 razy

Wybierać ugięcie styropianów 2% czy 10%?


Witam serdecznie - proszę o wyjaśnienie oznaczenia styropianu. Obecnie szukam styropianu na podłogę na gruncie. W książce wyraźnie pisze, że należy brać pod uwagę oznaczenie min cs(2)150 (czyli naprężenie ściskające przy 2 % odkształceniu). Natomiast na styropianach znajduje się oznaczenie cs(10) nawet przy styropianach parking eps 200 i xps. Jak mam to rozumieć? Dziękuję
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

stanl12temat nr 308-985
visibility czytano 722 razy

Posadowienie na płycie z błędami


Jestem nowy - późno za późno kupiłem książkę i dlatego potrzebuję szybkiej pomocy. Będę ją studiował ale czasu mało. Termin wejście ekipy jest po płycie już ekipa od SSO. Chciałbym cofnąć czas i książkowo wykonać płytę ale niestety już nie ma takie możliwości - możemy tylko co nie co pomóc aby było lepiej.

Za 1,5 tygodnia startujemy z wykopem. Projekt płyty ogólnie już prawie jest. Zostały szczegóły i tylko te szczegóły można jeszcze pozmieniać. Zostaje konstrukcja tak jak na szkicu. Proszę o pomoc w zakresie:

1) Interesuje mnie czy dwie folie o grubości 0,3 mm między XPS a betonem to dobre rozwiązanie?

2) Jako zabezpieczenie elementów brzegowych firma wykonawcza chce dać folię kubełkową. Jak to powinno być zrobione - jakaś hydroizolacja i na to ta folia kubełkowa czy ją sobie darować. Chciałem na burty EPS ale niestety firma była za mało elastyczna.

3) Dołączam badania gruntu - czy wykop humusu 50-60 cm to będzie wystarczająco? Czy pospółka o uziarnieniu ok 4 mm będzie ok na zasyp? Dostawca kruszywa określa ten materiał jako piach zasypowy, z malutkimi kamyczkami oraz z malutkimi glinkami. Zda to egzamin? Oprócz głębokiego humusu dodatkowo ponosimy się wyżej aby nie być w dołku, więc trochę tego podkładu będzie.

4) Poziom "0" terenu ma zostać zrobiony na mniej więcej najwyższy punkt obok u sąsiada z boku a wyżej niż sąsiada z drugiej strony oraz ok 18-20 cm wyżej niż poziom drogi. Czy takie wyniesienie budynku będzie wystarczające? Czy jedno podniesienie (16 cm) z ppt na ppp będzie ok? Czy może sam kapinos na elewacji później sztucznie podnieść - dokładając jeszcze XPS ponad elementy brzegowe?

Oprócz tych pytań jeśli ktoś ma jakieś uwagi - to poproszę.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe posadowienia na płycie porady inwestorom

Tomek Wtemat nr 308-984
visibility czytano 251 razy

Masa mineralna na płytę cementowo-włóknową


Witam.
Czy masę polimerowo-cementową można nakładać na płytę gipsowo-włóknową fermacell od zewnątrz budynku? Jeśli tak to czy proces jest identyczny jak dla podłoży murowych?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe elewacje elewacje wentylowane porady inwestorom porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

arturtemat nr 308-983
visibility czytano 196 razy

Spękania na elewacji ocieplonej styropianem


Witam!
W załączeniu zdjęcia z domu rodziców, dom z 74r. roku, w roku 1998 r. zostało dobudowane piętro. Dom został ocieplony styropianem, została naciągnięta siatka i klej oraz pomalowana elewacja. Chyba raz była odświeżana, po wymianie okien. Moje pytanie jest dlaczego na elewacji widać pęknięcia prostokątne tak jak ułożone są płyty styropianowe?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

klewtemat nr 308-982
visibility czytano 615 razy

Fundament betonowy pod bramę automatyczną i ogrodzenie


W jaki sposób wykonać fundament (stopę) do bramy przesuwnej oraz fundament do ogrodzenia? Jakiego betonu użyć? Czy można "lać" w grunt (o ile wykop na to pozwala)? Czy można wylać taką stopę razem z fundamentem pod ogrodzenie?
Ogrodzenie będzie miało podmurówkę wystającą ponad poziom gruntu oraz słupy. Co ile m należy wykonać dylatację na fundamencie od ogrodzenia? Czy warto połączyć fundamentem słupy między bramą, tak aby elementy bramy nie przesunęły się względem siebie?
Grunty to piaski, miejscami ze żwirem. Wody gruntowe na poziomie około 1 m ppt.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ogrodzenia betonowe ogrodzenia murowane porady inwestorom porady wykonawcom

FelixFtemat nr 308-981
visibility czytano 301 razy

Dwuwarstwowa wentylowana ściana domu szkieletowego


Witam.
Budować będę bud. szkieletowy, z podwójną ścianą zewnętrzną (łącznie na 28-29cm izolacji). Mam tu pewien dylemat - propozycja architekta (niepoprawna) dała mi jednak do myślenia czy w tym wypadku nie warto byłoby przenieść stężeń ścian (płyta mfp) do wewnątrz. Oczywiście o tym ostatecznie wypowie się konstruktor, choć spotkałem się już gdzieś z takim rozwiązaniem.

Plan jest taki - patrząc od zewnątrz:
- elewacja z desek malowanych, na pion (przekładane co pozwala zrobić od razu wentylację)
- łaty
- wiatroizolacja
- 14,5cm - celuloza
- mfp 12-18cm (zależnie co zaleci konstruktor)

- druga ściana z ok 5 cm przerwy między ścianami
- 14cm - celuloza albo wełna kamienna (rozważam zamiennie, bo jest niepalna)
- paraizolacja
- regips

Od zewnątrz byłaby wówczas tylko wiatroizolacja (paroprzepuszczalna), na niej łaty i elewacja wentylowana (pewnie z malowanych desek albo pochodnych). Zastanawia mnie jednak, i zasadniczo, abstrahując od konstrukcji - [b]wytrzymałość wiatroizolacji na uv i generalnie zniszczenie w czasie[/b] - nawet jeżeli zaraz po jej położeniu wykonałbym elewację.
Takie rozwiązanie z jednej strony likwiduje problem "zimnej ściany" zewnętrznej bowiem cienka wiatroizolacja + izolacja będą miały wówczas praktycznie tę samą temperaturę.
Tak z resztą wykonuje się izolację na ocieplonym dachu.
Ma to też pewną korzyść w oszczędności materiału, choć niewielką. Przesuwa mfp do wnętrza w stronę ciepłą. Warstwy wówczas są generalnie zgodne z kierunkiem dyfuzji (no mfp/osb stanowi pewną barierę dzielącą obie części izolacji to fakt ale też nie tak wielką).
Ponadto przy celulozie byłoby lepiej zmniejszyć "średnicę" ocieplaną co zmniejszy jej osiadanie. No i mam wybór co do izolacji od wewnątrz.
Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli projektowanie porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

looopezzztemat nr 308-980
visibility czytano 218 razy

Zastosowanie płyt PUR i PIR laminowanych folią do ocieplenia poddasza i skosów


Wykonawca zachęca mnie do wykorzystania płyt PUR/PIR obustronnie powlekanych folią Alu jako paroizolacji na poddaszu i skosach. Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne? Nie znalazłem u żadnego producenta pianki by określił w produkcie parametr u lub Sd, co powoduje, że ciężko je porównywać. Tylko przy płytach o zamkniętych komórkach produkt opisywany jest jako paroizolacyjny (otwarte komórki - paroprzepuszczalne)
Można taka zamianę zastosować?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe dachy fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Tomasztemat nr 308-979
visibility czytano 240 razy

Połączenie tynku mozaikowego na cokole z tynkiem mineralnym ściany


W jaki sposób wykończyć połączenie tynku mozaikowe i tynku mineralnego malowanego farbą silikonową na cokole płaskim?
Trzy warianty:
- grubość tynku mozaikowego jest większa niż tynku mineralnego,
- grubość tynku mozaikowego jest mniejsza niż tynku mineralnego,
- grubość tynku mozaikowego i tynku mineralnego jest taka sama.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: cokoły porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom wyprawy elewacyjne

Tomasztemat nr 308-978
visibility czytano 148 razy

Impregnacja istniejącej konstrukcji drewnianej


Istniejące konstrukcje drewniane. W jaki sposób wiek drewna decyduje o sposobie impregnacji przed korozją biologiczną?
Kiedy lepiej stosować preparaty solne a kiedy rozpuszczalnikowe?
Czym powinny się charakteryzować preparaty rozpuszczalnikowe stosowane w pomieszczeniach, które przeznaczone są na stały pobyt ludzi?
Czy są gatunki drewna, dla których impregnacja bezciśnieniowa nie ma sensu?
Czy istnieje graniczny wiek drewna, powyżej którego przeprowadzenie impregnacji nie ma sensu?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli drewno konstrukcyjne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Tomasztemat nr 308-977
visibility czytano 210 razy

Pomost z desek na poddaszu nieogrzewanym


Budowa stropu nad parterem:
- tynk cementowo-wapienny,
- strop płytowy,
- paroizolacja,
- legary ułożone krzyżowo / wełna mineralna,
- niewentylowana pustka powietrzna,
- posadzka z desek (odstęp między sąsiednimi deskami 10-20 mm).
Czym zabezpieczyć posadzkę z desek na poddaszu nieużytkowym i nieogrzewanym?
Jakich preparatów używać, aby powłoka miała odpowiednią wytrzymałość na ścieranie?
Czy lepiej stosować olej czy lakier, a może inny środek?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego poddasza nieużytkowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
289
   ...  
101
 
100
 
99
 
98
 
97
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.