porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2875


 
 
289
   ...  
96
 
95
 
94
 
93
 
92
   ...  
1
 
 
Maciej Jagielaktemat nr 308-936
visibility czytano 287 razy

Ocieplenie cokołu ściany oddzielenia pożarowego


Szukam poprawnego rozwiązania strefy cokołu ściany oddzielenia przeciwpożarowego - najchętniej w układzie dwuwarstwowym. Zgodnie z § 232. Warunków Technicznych ściany takie powinny być wykonane z materiałów niepalnych, co zdaje się eliminować możliwość użycia EPS i XPS. Czy istnieje rozwiązanie oparte o wełnę mineralną, które można by zastosować? Czy inny materiał mógłby spełnić te wymagania?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego budownictwo mieszkaniowe cokoły ocieplenia porady inwestorom porady architektom

Daniel Deptułatemat nr 308-935
visibility czytano 381 razy

Perlit do ocieplania podłogi na gruncie


Panie Jerzy, w Pańskiej książce jako przykład hydroizolacji i termoizolacji podłogi na gruncie podaje Pan odpowiednio: masa polimerowo-bitumiczna oraz styropian XPS lub EPS-200. Zanim kupiłem Pańską książkę to czytałem różne tematy na popularnym polskim forum budowlanym i widziałem tam informację, że styropian w kontakcie z bituminami ulega degradacji i traci swoje właściwości (utlenia się / gaśnie).

Pewne osoby zamiast styropianu polecają rozwiązanie termoizolacyjne z perlitu wymieszanego z gipsem budowlanym szybkowiążącym, wysypywanego na hydroizolację, a następnie zwilżenie go wodą, aby wierzchnia warstwa gipsu związała. Podobno eliminuje to też potencjalny problem zawilgocenia styropianu wilgocią technologiczną (i tym samym pogorszenia jego izolacyjności) na przykład podczas robienia wylewki/jastrychu oraz ułatwia termoizolację instalacji CWU. Szczegóły rozwiązania można wyszukać w wyszukiwarce internetowej wpisując "ocieplenie podłogi na gruncie perlit gips" – są tematy na forum oraz filmy z wykonywania takiej izolacji na budowach.

Czy spotkał się Pan z takim rozwiązaniem i co Pan o nim sądzi? Czy prawdą jest, że styropian ulega degradacji na hydroizolacji zawierającej bituminy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fizyka budowli ocieplenia porady inwestorom podłogi

Beatatemat nr 308-934
visibility czytano 650 razy

Harmonogram na 4 lata budowy domu jednorodzinnego


Mam SSO budynek parterowy wykonany z betonu komórkowego zadaszony pokryty panelami z blachodachówki. Cykl budowy chcemy podzielić na 4 etapy w trakcie 4 lat i dopiero w ostatnim roku na koniec tego etapu uruchomić ogrzewanie.
1 etap SSO już mamy. W tym roku 2 etap, planujemy:
a) montaż stolarki okna PCV oraz drzwi zewnętrzne drewniane i do kotłowni metalowe;
b) wykonanie instalacji elektrycznej;
c) wykonanie termoizolacji zewnętrznej budynku + elewacja. Przez kolejne 2-3 lata dom będzie nieogrzewany. Czy brak ogrzewania spowoduje zniszczenie drzwi drewnianych, np. wypaczenie, skrzywienie?
Jest możliwość zabezpieczenia i nie korzystania z drzwi zewnętrznych, ponieważ planujemy montaż bramy garażowej na koniec budowy (zamknięcie garażu planujemy płytą OSB) to umożliwi komunikację z pominięciem drzwi wejściowych, dlatego myślę o drewnianych drzwiach, które można zabezpieczyć, ale nie wiem czy brak ogrzewania będzie miał znacznie?
Nad drzwiami jest wysunięty dach (forma podcienia), będą chronione przed deszczem.
3 etap planowany jest następująco:
a) rozprowadzenie instalacji co, wod.kan. w ścianach;
b) wykonanie hydroizolacji podłogi, termoizolacji, rozprowadzenie wod.kan., ogrzewania podłogowego, jastrychu;
c) wykonanie tynków wewn.;
d) montaż bramy garażowej;
4 etap to:
e) wyposażenie kotłowni;
f) ocieplenie stropu na poddaszu nieużytkowym;
g) prace wykończeniowe wewnętrzne;
h) prace wykończeniowe zewnętrzne.
Czy 3 i 4 etap zaplanowano poprawnie? Jako pierwszy jastrych następne tynki? Czy tynki i jastrych po całkowitym wyschnięciu mogą zimować bez ogrzewania? Wszystkie prace mokre będą wykonywane od maja do końca sierpnia.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Arkadiusz Daftemat nr 308-933
visibility czytano 338 razy

Dlaczego producenci materiałów nic nie mówią o analizach optymalizacyjnych?


Dzień dobry. Korzystam z Pana książki i serwisu. Mam pytanie dotyczące materiałów na wykonanie ścian w domu jednorodzinnym. Czy można samemu dobrać rodzaj materiału ścian muru i ocieplenia czy tylko jak Pan podaje poprzez analizy optymalizacyjne. Co się zyskuje i jak z tym jest w praktyce? Pytam bo nie spotkałem aby jakiś producent pisał że trzeba wykonać analizy c-w a każdy tylko chwali swoje materiały i je warto stosować. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

diakon88temat nr 308-932
visibility czytano 260 razy

Strop Teriva z ubytkami, a tynkowanie


Witam, myślałem że już wszystko znalazłem na swojej budowie ale jednak nie. Zauważyłem że strop teriva jest lekko przesunięty, tzn podczas jego zalewania w październiku musiało się lekko przesunąć. Widać lekko beton. Czy z dołu przed tynkowaniem powinienem coś dolać / dokleić? Czy po prostu w tym miejscu będzie grubsza warstwa tynku? Widoczne na zdjęciach przesunięcie.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki wewnętrzne porady inwestorom

diakon88temat nr 308-931
visibility czytano 284 razy

Dlaczego każdy budynek ma inny komin?


Witam, dlaczego każdy dom ma inny komin? Chodzi o część wychodzącą poza dach. Widzę jakieś z wietrznikami, lub na samej górze jest z nierdzewki jego przedłużenie. Czy są jakieś prawidłowe a jakieś nieprawidłowe? Rozumiem że te z cegiełki to dla samego wyglądu? Zdjęcia podglądowe.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budownictwo mieszkaniowe dachy kominy

Piotr D.temat nr 308-930
visibility czytano 3288 razy

Dopuszczalna tolerancja wymiarów podczas budowy


Szanowny Panie Jerzy

Kieruję budową i postanowiłem zasięgnąć Pana opinii w następującej kwestii. W czasie odbioru lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym stwierdzono, że w salonie długość przeciwległych ścian różni się o 21mm. Murowane ściany działowe z bloczków silikatowych gr.12cm, otynkowane tynkiem gipsowym. Jaka jest dopuszczalna odchyłka, różnica w wymiarach dla przeciwległych ścian jednego pomieszczenia? Zdania osób z którymi rozmawiałem są podzielone. Biorąc za punkt wyjścia normy dla tynków gipsowych, które mówią, iż dopuszczalna odchyłka płaszczyzny jednej ściany od zakładanego kierunku nie powinna przekraczać 8mm na całej długości pomieszczenia, daje nam wynik max. 16mm dla pomieszczenia. Jednak normy murowe także dopuszczają odchyłki od zakładanych projektem wymiarów – o ile się orientuję 20mm. Przy dużym pomieszczeniu jestem w stanie tak wyprowadzić tynk na ścianie, że nie przekroczę granicznych odchyłek dla kątów i płaszczyzny ściany przy równoczesnym uzyskaniu różnicy w długości przeciwległych ścian w granicach około 20mm. Pytanie tylko jaka różnica jest dopuszczalna?

Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo mieszkaniowe porady inżynierom

centaurtemat nr 308-929
visibility czytano 332 razy

Folia paroizolacyjna aluminiowa - którą stroną układać


Witam nie znalazłem odpowiedzi w serwisie więc zadam być może banalne pytanie folia paroizolacyjna aluminiowa Którą stroną do pomieszczeń a którą do termoizolacji? Mam dwie strony jedna błyszcząca metalizująca druga strona matowa.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom paroizolacje

centaurtemat nr 308-928
visibility czytano 243 razy

Pękająca elewacja na styropianie


Witam panie Jerzy to elewacja budynku wykonana 8 lat temu, rok temu po sezonie zimowym pojawiły się pęknięcia wyprawy mineralnej pokrytej farba z w kontakcie z kostką brukową i w miejscu montażu parapetów w jaki sposób powstrzymać ten proces jak go naprawić i czym to grozi. Jedyna różnica na przestrzeni tych 8 lat to to że tuje rzucające cień w to miejsce 8 lat temu miały 2m A w tej chwili mają 4 m wysokości.. w przypadku kostki Wygląda to jakby napierała ona w elewację jest to na przestrzeni 5 m potem są drzwi i kolejne 5 m tej ściany nie ma takich zmian.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze elewacje cokoły porady inwestorom

Cezary F.temat nr 308-927
visibility czytano 215 razy

Zamiana fundamentu na ławach na płytę ogrzewaną


Chciałbym zapytać o pewną rzecz.
W projekcie, który mam obecnie przewidywany jest normalny fundament na ławach, który chciałbym zamienić na płytowy z zatopionym ogrzewaniem podłogowym (podobny do Legallet). Czy byłby Pan w stanie bez projektu tego fundamentu dokonać oceny?Chodzi mi czy to będzie zgodne z fizyka budowli?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne porady inwestorom posadowienia na płycie


 
 
289
   ...  
96
 
95
 
94
 
93
 
92
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.