porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2918


 
 
293
   ...  
274
 
273
 
272
 
271
 
270
   ...  
1
 
 
Kiluktemat nr 308-2722
visibility czytano 304 razy

Płyty granitowe przyklejane na balkonie lub tarasie


Mam pytanie czy zastosowanie płyt granitowych gr. 2 cm na balkon jest lepszym rozwiązaniem od gresu? Czy w przypadku zastosowania płyt granitowych zmieni się grubość płyty dociskowej lub szerokość fug lub inne zasady w stosunku do płytek ceramicznych np. gres?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego balkony tarasy porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Tomasz Katemat nr 308-2721
visibility czytano 244 razy

Podsufitka okapu z wyprawą elewacyjną


Witam serdecznie,

w jaki sposób prawidłowo wykonać podsufitkę (podbitkę dachową) wykończoną tynkiem elewacyjnym? Czy użycie płyty włókno-cementowej gr. 12 mm, np. Fermacell, którą producent poleca do takiego rozwiązanie będzie prawidłowe? A może wykonanie podsufitki z płyt OSB, na to warstwa styropianu+klej+siatka+klej, byłoby dobrym rozwiązaniem? Jak powinna wyglądać wentylacja takiego rozwiązania? Z góry dziękuję za radę i szersze opisanie tego typu rozwiązania wykończenie podsufitki i ściany zewnętrznej.

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: akcesoria ociepleń podsufitki okapów porady inwestorom porady wykonawcom

GGtemat nr 308-2720
visibility czytano 179 razy

Montaż rozety spalinowej w kominie.


Jak i czym zamontować w kominie rozetę (nierdzewną) z króćcem dolotowym. Chodzi mi o coś takiego jak na zdjęciach. W komin będzie wchodziła rura spalinowa od kotła gazowego z otwartą komora spalania.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady inwestorom kanały spalinowe kominy kotły gazowe

GGtemat nr 308-2719
visibility czytano 227 razy

Podłączenie kotła atmosferycznego do wkładu spalinowego w kominie


Kilka lat temu instalator wymieniał mi stary na nowy kocioł gazowy dwufunkcyjny z otwartą komorą spalania. Przyjechał zamontował, podłączył rurę do komina, skasował i odjechał. Nie znam się na tym to zaakceptowałem to co zastałem. Ostatnio jednak przeglądałem dokumenty od pieca i postanowiłem sprawdzić montaż rury spalinowej łączącej piec z kominem. I coś mi nie pasuje. 
Wobec powyższego proszę o informację w tej sprawie.Jak prawidłowo powinna być zamontowana rura nierdzewna do odprowadzania spalin z kotła gazowego dwufunkcyjnego z otwartą komorą spalania? Mam rurę ze stali nierdzewnej fi=130. Wg rysunku jak poniżej, króciec spalinowy od kotła ma wymiar wewnętrzny fi=132mm. Schemat A przedstawia obecną sytuację. Kolanko, które zamontowane jest do tego króćca, skierowane jest kielichem w stronę króćca, czyli tak jakby chciano nałożyć kielich kolanka na króciec, czyli nakryć kielichem kolanka tenże krócieć kotła. Dalej kolejne elementy rur spalinowych nachodzą swoimi kielichami na poprzednie proste końce rur. Ostatnie kolanko wchodzi w komin częścią prostą (bez kielicha). Wydaje się to poprawne, gdyż spaliny z kotła przemieszczają się szczelnie przez całą długość do komina. 
Obawy moje budzi fakt, że ten kielich pierwszego kolanka nie nachodzi na króciec od pieca (patrz schemat A), bo instalator nie dał rady nasunąć tego kielicha na ten króciec, gdyż jego zewnętrza średnica jest koło fi=134mm (132mm + 2x1mm grubość ścianki króćca). Tak się zastanawiam, czy producent kotła nie zastosował wewnętrznej średnicy króćca 132mm sugerując/wymagając tym samym montażu kolanka do wewnątrz (stroną bez kielicha – patrz schemat B). Jeśli tak miałoby być to spaliny będą na swojej drodze miały możliwość „wciskać się” między połączenia poszczególnych rur spalinowych i wydostawać się do pomieszczenia. Czy wówczas każde połączenie powinienem okleić taśmą żaroodporną? Dodatkowo, w takim połączeniu niepokoi mnie fakt ewentualnych skroplin, które to gładko będą spływać po rurze do pieca i spływać chyba na palnik. Proszę o poradę.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: kotły gazowe kanały spalinowe kanały dymowe porady inwestorom

Echolontemat nr 308-2718
visibility czytano 580 razy

Fundament na ławach w gruncie gliniastym trudnoprzepuszczalnym


Witam

Na wstępie od razu powiem że jednak muszę założyć kronikę budowy ponieważ jest zbyt dużo szczegółów które wymagają doprecyzowania. Ale na wstępie, bo czas goni, muszę tutaj zdać parę pytań odnośnie fundamentów.

Teren na głębokości posadowienia ław według badan geologicznych, glina piaszczysta + żwir IL:0.20 Ława na rzędnej 132.5m npm. Szerokość lawy 50cm po obwodzie z czterema poszerzeniami do 80cm. Dobrze dozbrojona. Bez słupów i wieńca ściany fundamentowej.
Teraz woda jest poniżej ław ale bywa że i nad ławą będzie stała. Dren opaskowy według hydrologa nie ma sensu z racji problemu pozbycia się wody przez studnie (nie)chłonne.

1. Z racji takiego gruntu sam beton podkładowy wylałbym bezpośrednio w gruncie bez dodatkowego szalowania (wybranie ziemi do posadowienia ławy 132.5) oraz jakieś znaczniki z zaznaczonym poziomem, pytanie tylko o ile szerzej? Ława plus 20cm na stronę? Bo chyba lanie na więcej wszędzie to nie do końca dobry pomysł (ścinanie podkładu przy siadaniu).

2. Docinać papę z 15cm zapasem czy więcej? Niestety z jednego metra nie zrobię dwóch pasków po 50cm bo to za mało, a szkoda bo będzie dużo odpadu.

3. Beton klasy C16/20 jako podkład na 15cm bo bednarka w pionie plus otulina. Pytanie tylko czy bawić się w jakieś klasy ekspozycji? Z jednej strony dobrze że beton będzie wilgotny bo zatopiony uziom będzie lepiej działać. Z drugiej niech nie zdegraduje

4. Po 2 dniach będzie można już dawać grunt i dwa dni później papę? Planowałem użyć papę icopal fumdament szybki profil SBS 4.0, myśląc że jest dobra ale czytając różne porady to zacząłem wątpić, m.in. w poradzie 371 pan pisał że jest pokryta folią więc masa KMB się z nią nie wiąże, że rozpuszcza styropian, że osnowa poliestrowa się łatwo topi oraz generalnie że papa jest słabym rozwiązaniem. To co brać?

5. Grunt pod papę może być Bornit Fundamentdicht bo i tak będę szedł w ten system KMB czy trzymać się icopala, jeżeli będzie icopal?

6. Od kiedy grunt przy wykopie nie jest już narażony na rozmiękczanie? np. zasypanie do górnego poziomu ławy czy już w momencie wylania betonu podkładowego? Pod warunkiem nie tworzenia się kałuż w bezpośrednim sąsiedztwie. Wykop będzie pełny, nie tylko pod samymi lawami.

7. Wiem że grunt jest słabo przepuszczalny wiec zastanawiam się razem z KB czy zrobić poza wykopem głębszy rów by woda opadowa mogla gdzie spłynąć? Pytanie czy to faktycznie pomoże, no i co ze środkiem? Wykorzystać przepusty pod ławą jako dren tymczasowy?

8. Nie trzeba podlewać beton podkładowy czy ławę gdy będzie zabezpieczony przed parowaniem folią?

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczal porady inwestorom porady wykonawcom

Anna Serdyńskatemat nr 308-2717
visibility czytano 231 razy

Parapet zewnętrzny z narożników cegły


Poprawne ułożenie parapetu zewnętrznego z cegły rozbiórkowej. Planujemy wykonać parapety z narożników cegły rozbiórkowej. Okna posiadają "ciepłe" parapety z XPS.
Styropian ma grubość 20 cm, parapet odległość od okna 16 cm. Jak prawidłowo przygotować powierzchnię przed przyklejeniem cegły?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego parapety zewnętrzne porady inwestorom porady wykonawcom

Anna Serdyńskatemat nr 308-2716
visibility czytano 283 razy

Wilgotność jastrychu przed montażem podłogi drewnianej


Według wskazówek producenta montaż podłogi warstwowej drewnianej (10mm sklejka brzoza+3mm dąb) powinien odbywać się przy wilgotności 1,2%.
Według firmy montującej podłogi 1,5%

Nasza posadzka została wylana na początku kwietnia br.
12 czerwca zakończyliśmy wygrzewanie jastrychu z programem nr "2" (załącznik).
Po wygrzaniu jastrychu pomiar wilgotności był na poziomie 2,4%.
Dwa tygodnie później - 2% i praktycznie niezmiennie do dziś (koniec lipca) - 1,9%.
Ostatni pomiar wykonany został metodą karbidową.

W załączniku dostępne programy temperaturowe pompy ciepła.
Czy warto spróbować, któregoś z programów aby dosuszyć wylewkę?
Jeżeli tak, to mamy już położony gres w pomieszczeniach: garderoba, pralnia i łazienka. Ponieważ w garderobie mamy rozprowadzenie wszystkich pętli ogrzewania podłogowego na piętrze nie ma możliwości zakręcenia pętli i obawiam się, że kiedy rozpoczniemy ponowny proces wygrzewania jastrychu płytki mogą się uszkodzić przy wyższej temperaturze. Czy nasze obawy są uzasadnione?

Ponadto wykonawca zaproponował dziś, że jeżeli nie chcemy czekać aż podłoga osiągnie 1,5% "odcięcie" od wilgoci w posadzce betonowej poprzez wykonanie, cytuję:
"1 warstwa - opcjonalnie - grunt poliuretanowy rozcieńczony
rozcieńczalnikiem poliuretanowym
2 warstwa - obligatoryjna - grunt PU nisko emisyjny"

Co Pan może doradzić w naszej sytuacji? Deski mamy już kupione i odebrane.


Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadzki mieszkaniowe posadzki ogrzewane porady inwestorom porady wykonawcom wykończenia wykonawstwo

Uzotemat nr 308-2715
visibility czytano 189 razy

Przepona przeciwpożarowa dla drewna i płyt OSB wokół komina na strychu


Panie Jerzy 
czy istnieją jakieś maty ppoż, taśmy lub cośpodobnego co można zastosować miedzy kominem systemowym, a płytami osb podłogi strychu nieużytkowego?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy izolacje cieplne ognioodporność porady inwestorom porady wykonawcom

Granixtemat nr 308-2714
visibility czytano 351 razy

Beton napowietrzony


Dzień Dobry!

W mojej okolicy żadna betoniarnia nie oferuje betonu klasy C20/25 z dodatkiem napowietrzającym. Jedna, oddalona o 33 km drogi (około 40 minut jazdy), zgodziła się wykonać mieszankę "taką jak chcę". Pytanie, jaki dodatek napowietrzający nadawałby się aby dodali od razu do wody zarobowej w betoniarni, ewentualnie jaki dodatek dodać już na placu budowy, proszą wcześniej o odpowiednią ilość cementu i wody?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego betony specjalne porady inwestorom porady wykonawcom

Maratontemat nr 308-2713
visibility czytano 187 razy

Renowacja starych okien drewnianych


Panie Jerzy, 
pytanie dotyczy starych pięknych okien drewnianych, niestety bardzo zaniedbanych. Jak dokonać prawidłowej renowacji od strony zewnętrznej? Jakie etapy po kolei trzeba wykonać i jakich farb i środków użyć? Stara powłoka jest to zapewne farba olejna. Niekiedy całkiem jej już nie ma, a niekiedy się łuszczy i odchodzi od drewna. 
Z góry Panu dziękuję za pomoc.

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: renowacje okna porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
293
   ...  
274
 
273
 
272
 
271
 
270
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.