porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2842


 
 
286
   ...  
267
 
266
 
265
 
264
 
263
   ...  
1
 
 
AndrzejM

dział 308
temat nr 2644

Murowana ścianka działowa zawisła w powietrzu


Dzień dobry,
mam na budowie taką sytuację. Została wymurowana ścianka działowa gr.12cm. Po ugięciu stropu ścianki zaznaczone na rys "wiszą" w powietrzu. Jeżeli złapie się ściankę z najwyższego punktu to cała chodzi/drga.
W jaki sposób można to naprawić? Czy podcięcie 2x2cm i uzupełnienie zaprawą będzie wystarczające? Czy po obciążeniu warstwami wykończeniowymi oraz obciążeniu użytkowym problem się nie pojawi ponownie?

visibility czytano 469 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego ściany działowe stropy porady inwestorom porady wykonawcom

Ekspedytka

dział 308
temat nr 2643

Fuszerka i niechlujstwo podczas budowy domu


Mieszkam w znacznej odległości od mojej inwestycji i nie mogębyć tam obecna codziennie, ale po ostatniej mojej wizycie dostałam szoku. Załączam kilka fotek i chciałabym poznać pańską opinię na temat tego co Pan obejrzy, bo może ze mną jest coś nie tak, że było to dla mnie szokiem?

visibility czytano 369 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Michał D.

dział 308
temat nr 2642

Płyty chodnikowe z betonu architektonicznego wykonane samemu


Panie Jerzy
mam pytanie o płyty chodnikowe z betonu architektonicznego, ale wykonane samemu. Pytałem już wcześniej o ułożenie kupionych płyt i tu wszystko jest jasne. Ale koszty tych prac (ciężar płyty) plus sam transport bardzo windują koszty i zastanawiam się jak samemu uzyskać taki efekt, jakich materiałów użyć, jak pielęgnować beton?

Wstępnie myślałem, żeby zrobić korytko takiej wielkiej płyty - 120cmx180cmx8 cm, ale układać już bezpośrednio na gruncie by już nic nie przenosić i tylko takimi korytkami wykonać ścieżkę ogrodową. Grubość może być większa jeśli rozmiar płyty by tego wymagał.

Mając już zagęszczony grunt kruszywem łamanym co dalej powinienem zrobić, by chociaż spróbować przeliczyć finansowo, czy ma to sens.
1. Ułożyłbym na kruszywie folię, by mleczko nie wchłonęło się w grunt.
2. Na tą folię ułożyłbym korytko.
3. Największą zagadką dla mnie jakich materiałów użyć, jakiego cementu, jakiego kruszywa, w jakich proporcjach, jakich użyć plastyfikatorów dostępnych dla zwykłego Kowalskiego, jedynie nasuwa mi się wniosek, że musi być drobne kruszywo i piasek, na pewno środek do napowietrzenia mieszanki.
4. Sama też pielęgnacja, normalnie beton przykrywałem czarną folią na okres 21 dni, a tutaj raczej ta folia nie powinna się stykać, a jednocześnie sam proces wiązania musi być na tyle powolny by nic się nie stało z płytą.
5. Gdyby udało się wykonać taką płytę, czym ją zabezpieczyć?
6. Płyty jak sądzę powinny być wykonane najlepiej w podobnych warunkach atmosferycznych by zachowały podobny kolor, jaka pora roku i pogoda byłaby najlepsza do wykonania takich płyt?

Jak mógłbym prosić o odpowiedź jak Pan zabrałby się do tego procesu.visibility czytano 250 razy
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: architektura ogrodowa chodniki i przejścia porady inwestorom porady wykonawcom

Danuta M.

dział 308
temat nr 2641

Szkodliwe dyskusje o hydroizolacjach na forach budowlanych


Dzień dobry.
Zapewne zdziwi Pana mój wpis, ale jestem pod wrażeniem. Składam podziękowania za szereg informacji jakie Pan przedstawia tu na tym forum.
 
Dziwi mnie, że na innych forach w sieci informacje nieprawdziwe trafiają do użytku codziennego. A chodzi przede wszystkim o informacje, które mówią, że przy izolacjach wystarcza tylko folia. No i właśnie tu zaczyna się mój problem. Rok temu znalazłam firmę (oczywiście reklamuje się w internecie na forach i ma swoją stronę) teren wokół budynku. I mam wrażenie, że "facet" z tej firmy występuje w programie "Mój pierwszy raz". Na moje uwagi dotyczące np. ułożenia folii, drenażu, głębokości wykopu, no i przede wszystkim konieczności zastosowania izolacji, np., masy bitumicznej, ten pan twierdzi, że dawniej owszem - tak robiono, ale dzisiaj w internecie podaje się nowsze metody. Wg niego informacje z tego forum, które rozpowszechnia niejaki p. Brzęczkowski to novum w budownictwie.
Nasze "stosunki" są napięte. Przerzucamy się tylko argumentami, chociaż moje do tego człowieka nie docierają. Do dnia dzisiejszego "kopię się" z tym panem. Ostatnio poprosiłam właściciela jednej z firm (zajmuje się osuszaniem budynków, remontami generalnymi), no i potwierdził konieczność izolacji masą bitumiczną, następnie folia kubełkowa (odpowiednio ułożona, odpowiedniej szerokości), wskazał na pewne standardy w zakresie odwodnienia.
I tu chylę czoło przed Panem: skoro w internecie będą takie bzdury wypisywane, to pseudofachowcy zrobią więcej szkody niż pożytku. Ale pretensje mogę mieć tylko do siebie. Sama wybrałam, jeszcze zapłaciłam. haha. A teraz muszę prosić, by skontrolował mój znajomy jakość tych robót.
Uparcie trzymam się tego, co Pan zaprezentował w książce i tu na forum. Serdecznie dziękuję i pozdrawiam.
 

visibility czytano 339 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze hydroizolacje fundamenty porady inwestorom remonty

Weglin

dział 308
temat nr 2640

Zakupiony dom jednorodzinny z wadami ukrytymi


Dzień dobry,
jakiś czas temu kupiłem gotowy 3-letni dom. W okresie jesień-wiosna dwa narożniki domu są lekko chłodniejsze niż pozostała część ściany. Na szczęście nie wykrapla się wilgoć na ścianach. Podczas montażu podlewania ogrodu odkryłem narożniki w takim stanie jak na zdjęciach. W jaki sposób można to naprawić oraz czy takie wykonanie jest zgodne z prawem budowlanym i czy można pociągnąć poprzedniego właściciela do naprawy usterki?

Pozdrawiam
Paweł Węgliński

visibility czytano 301 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze wady budynku fundamenty porady inwestorom

Ekspedytka

dział 308
temat nr 2639

Utwardzenie nawierzchni gliniastej kamieniami polnymi na czas budowy


Przeszukałam treść, brak takiego tematu.
Kupiłam garaż blaszak, jako schowek na czas budowy, a potem na coś się wykorzysta. Postawili go na gruncie i porządnie zakotwiczyli, (jest stabilny z pełnych profili) ale grunt jest gliniasty więc trzeba czymś tę powierzchnię pokryć. Mam na działce mnóstwo kamieni polnych i pomyślałam, że do tego celu je wykorzystam. Ponieważ jak to kamienie, są nierówne i nie chce mi się ich szorować, więc pomyślałam że położę na całej powierzchni i zaleję równo betonem i gotowe. Dobrze, czy źle? Proszę o poradę i poradę jak to ma być prawidłowo wykonane?

visibility czytano 148 razy forum komentarzy: 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budynki gospodarcze podjazy i wjazdy porady inwestorom

Rafi

dział 308
temat nr 2638

Zabytkowy kamienny mur oporowy popękał i się wali


Jest sobie mur. Kiedyś był w całości, dzisiaj już niekoniecznie. Podczas mojego mieszkania od 2016 roku obserwowałem, że stopniowo odchyla się od pionu i kwestią czasu było, kiedy coś się wydarzy. No i się wydarzyło - mur spadł na drogę.

Pytanie jest jedno: co dalej z tym począć? Jak widać - od razu "odbijanie piłeczki": gmina do powiatu, powiat do gminy - a za chwilę mur całkiem fiknie na ulicę i winny będzie właściciel/mieszkaniec domu. Mur sprzed 150. lat, stał przez ponad 100, zaczął się sypać jakiś czas po ingerencji ciężkiego sprzętu. Tak, znany mi jest temat projektu przez konstruktora, pozwolenia na budowę...

Nauczony wskazówkami Pana Jerzego nigdzie nie dzwoniłem, z nikim nie rozmawiałem - wszystko pisemnie (przez e-PUAP). Cała historia korespondencji w załącznikach. Identyczne pismo poszło wcześniej do Urzędu Gminy. Nie załączam, bo nie ma sensu. Pismo sygnowane przez moją żonę, bo to ona ma tu prawa do tego domu. Danych osobowych nie wymazuję - nie mam nic do ukrycia.

Co z tym począć?

visibility czytano 312 razy forum komentarzy: 22
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: mury oporowe porady inwestorom remonty

BobBud

dział 308
temat nr 2637

Izolacja istniejącego fundamentu kamiennego


Dzień dobry, Panie Jerzy,
mam pytanie odnośnie fundamentu kamiennego: czym zaizolować taki fundament? wewnątrz chciałbym zrobić pomieszczenie użytkowe i mieć gwarancję, że mi wilgoć nie wyjdzie. Izolacji poziomej niestety brak ;)
z góry dziękuję za jakąkolwiek podpowiedź

visibility czytano 249 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty hydroizolacje piwnice porady inwestorom porady wykonawcom

Piotr M.

dział 308
temat nr 2636

Termomodernizacja fumdamentu 120-letniego domu


Witam Panie Jerzy.

 

Przeszukując zasoby Internet-u napotkałem temat, który mnie interesuje a mianowicie sposób izolacji kamiennego fundamentu domu. Gdzieś na forum trafiłem na bardzo pochlebne opinie o Panu i o Pana książce. Zakupiłem i jestem pod wrażeniem. 


Mam taki oto temat. Dom ok 120-letni, nie podpiwniczony, na kamiennym fundamencie, grunt wokół domu to głównie piasek. Przymierzam się do wykonania termomodernizacji, i mam dylemat co zrobić z fundamentem. Nad fundamentem gdzieniegdzie na powierzchni cegły pojawiają się zielone wykwity. Nie chciałbym robić sobie dodatkowej roboty albo generować niepotrzebne koszty robiąc coś co nie ma sensu.


Z Pana odpowiedzi na tym portalu wynika, iż jest Pan doświadczony w takich domach i wie jak postępować, dlatego też proszę o poradę.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Z wyrazami szacunku


visibility czytano 239 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe termorenowacja porady inwestorom domy jednorodzinne domy murowane fundamenty

Luke

dział 308
temat nr 2635

Kolejne "cudowne" maty termoizolacyjne


Dzień dobry.
Ostatnio słyszałem dobre opinie o ocieplaniu poddasza użytkowego matami termoizolacyjnymi/termorefleksyjnymi, np firmy Termolock. Zainteresowałem się tym ponieważ deklarują, że układ 3-4 takich mat pozwala osiągnąć pożądane parametry termoizolacyjne oraz ochronę przed nagrzewaniem się poddasza latem.
Jestem laikiem, więc proszę o weryfikację. Mam też obawy odnośnie bezpieczeństwa dla więźby dachowej. Ogólnie w całym internecie tylko same zalety, a o wadach jakoś cicho...
pozdrawiam ŁK

visibility czytano 288 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: termoizolacje porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
286
   ...  
267
 
266
 
265
 
264
 
263
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
baner_STO_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.