porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2174

 
 
219
   ...  
200
 
199
 
198
 
197
 
196
   ...  
1
 
 
Sergio

dział 308
temat nr 1976

Tragikomedia przy posadowieniu budynku na płycie


Dzień dobry,
W analizach c-w domu w sekcji "podłoga parteru" zaproponował Pan układ warstw jak na pierwszym załączonym rysunku. Ten sam układ będę realizował i dla budynku garażowo-gospodarczego, ale już mam zrobioną płytę fundamentową (drugi złączony rysunek).

Pytanie: jak prawidłowo zrobić hydroizolacje?

Wyciąg z opisu płyty fundamentowej:
7.1. Izolacja przeciwwilgociowa.
Wokół układanych "ścianek przeciw wysadzinowych" ze styroduru i pod całą powierzchnią płyty należy ułożyć folie 0,3mm CE. Pod płytą fundamentową ułożyć dwie warstwy folii w ściankach przeciw wysadzinowych jedna warstwa. Folię układać na zakład min 25cm.
Folia jest wywinięta ponad górę płyty na min 10cm w celu ewentualnego połączenia z izolacją ścian.

7.2. Izolacja termiczna.
Płyta fundamentowa części mieszkalnej wykonana w standardzie „...” oznacza to wykonanie pionowej ścianki przeciw wysadzinowej ze styroduru XPS 300 wysokości 1250 (pionowa ścianka zagłębiona w gruncie). Izolacja powyższa ułożona jest wokół całej płyty fundamentowej. Izolacja obwodowa ułożona tak, że górna krawędź styroduru licuje się z górną krawędzią płyty fundamentowej. Płyta fundamentowa
nie posiada poziomej izolacji termicznej.

nr 1 Rys.19 z analiz
autor: Jerzy Zembrowski
nr 2 Rysunek z istniejącą płytą fundamentową
nr 3
nr 4
nr 5
komentarze: 29
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo komunalne błędy wykonawcze błędy projektowe posadowienia na płycie porady inwestorom

Paweł Hermanowski

dział 308
temat nr 1975

Fundamenty zbyt głębokie


Dzień Dobry,
Jesteśmy w trakcie wykopu pod ławy fundamentowe i mamy lekki dylemat. Na działkę jakiś czas temu została nawieziona warstwa niekontrolowanego nasypu o wysokości około 1m. Działka jest ze spadkiem ok 1m na 10 metrach (długości domu) i podczas kopania okazało się, że warstwa nośna jest na głębokości 1,4m po stronie z większym spadkiem co powoduje, że równając się do górnej krawędzi (plus jeden metr) fundamenty wychodzą nam na głębokość 2,5m. Warstwa nośna w najbardziej newralgicznym punkcie sięga do głębokości 2,20 (załącznik zal 3a S2) Nie ukrywam, że zastanawiamy się czy istnieje możliwość zagęszczenia/podsypania gruntu o ok. 1 metra w celu podniesienia warstwy nośnej składającej się z rodzimego gruntu w taki sposób żeby fundament oscylował w głębokości 1,5m (dolna część fundamentu która zostanie ponad 1 metr nad ziemią zostanie obsypana ziemią, a strefa przymarzania zostanie uwzględniona). Takie bądź inne rozwiązanie w postaci ław schodowych proponuje kierownik budowy. Będę dozgonnie wdzięczny za możliwie szybką odpowiedz, bo czasu mamy już bardzo mało.
Załączam badania gruntu, zdjęcia z wykopu oraz samej działki.
Pozdrawiam,
Paweł Hermanowski

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
komentarze: 7
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty ławy fundamentowe porady inwestorom

Pawel Michalski

dział 308
temat nr 1974

Błędnie zastosowana hydroizolacja typu KMB na wieńcu


Mam pytanie o to czy hydroizolacja KMB powinna tak łatwo odchodzić od wieńca fundamentowego? Ostatnio została ona pobrudzona betonem podczas lania chudziaka. Postanowiłem spróbować oczyścić wieniec z grudek betonu, ale izolacja lepiej trzyma się tego nowego betonu, niż wieńca... Fundament został obsypany z 2 stron i bez przykrycia górnej warstwy zimował. Ta górna warstwa to właśnie ten KMB firmy Izohan. Co teraz należy zrobić?

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
komentarze: 4
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Karol92

dział 308
temat nr 1973

Wentylacja poddasza, ocieplenie przewodów wentylacyjnych, sufit na różnych wysokościach


Dzień Dobry,
Potrzebuję Pana porady odnośnie kilku spraw:

1) Mam dach czterospadowy, kopertowy, poddasze będzie nieużytkowe - jedynie mały strych na około 20m kwadratowych. W jaki sposób wykonać wentylację takiego poddasza ? Czy wystarczą otwory w podbitce?

2) Dach wiązarowy rekuperacja podwieszona do dolnego pasa - docieplenie na być wykonane z granulatu wełny mineralnej. Czy można wykonać tak tylko część docieplenia - do zasypania rur od rekuperacji a resztę - jako izolację z wełny szklanej ułożonej na stalowych linkach przymocowanych do pasa dolnego wcześniej, przed wykonaniem sufitów podwieszanych.

3) Część oświetlenia będzie wykonana jako punktowe mocowane na GU10. Mam taki pomysł żeby źródła światła osłonić od strony wdmuchiwanej izolacji poprzez np ceramiczne doniczki nakładane od góry na płyty g-k i klejone do praoizolacji. Później wykonywać w nich małe otwory na przewód elektryczny i uszczelniać na łączeniu przewód - doniczka żeby zachować ciągłość paroizolacji?

4) Jak rozwiązać kwestie docieplenia jeżeli chciałbym sufity na różnych wysokościach w pomieszczeniach. Czy jest dopuszczalne w takim przypadku zrobienie warstwy w jednej grubości, która będzie spoczywać na płytach g-k? Różnice wysokości pomiędzy pomieszczeniami nie przekraczały by 10cm

5) W salonie jest duże okno tarasowe, a z niego wyjście na taras, z tego co czytałem uszczelnienie okna powinno być zespolone z hydroizolacją fundamentu. W moim przypadku hydroizolacja jest wykonana nieprawidłowo- dysperbit. Jak w takim przypadku uszczelnić okno i odprowadzić spływającą wodę żeby nie ciekła po murze ? Na obecną chwilę fundament jest docieplony warstwą 8cm xps a w przyszłości cokół chciałbym z równać z izolacją zewnętrzna która będzie miała 20cm , czyli dołożyć jeszcze 12cm.

pozdrawiam i liczę na Pańską pomoc pomimo wielu pytań

komentarze: 32
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Rafał Wierzbicki

dział 308
temat nr 1972

Naprawa fatalnie wykonanej wyprawy elewacyjnej


Witam,
Ekipa zrobiła elewację, ale jedna ściana wyszła źle. Czy można jakoś naprawiać wyprawę elewacji?

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy murowane elewacje ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Grzegorz

dział 308
temat nr 1971

Klej poliuretanowy do wełny mineralnej - stosowanie


Klej poliuretanowy do wełny mineralnej Ceresit CT 84, hit czy kit?
W moim domu do ocieplenia używana będzie wełna skalna bazaltowa o grubości 20 cm i gęstości 95 kg/m3 w płytach. Do ich mocowania do ściany rozważam użycie kleju cementowego CT 190 bądź kleju poliuretanowego Ceresit CT 84.
I właśnie chciałbym prosić o opinie na temat CT 84 na podstawie danych z karty technicznej oraz pańskiej wiedzy i doświadczenia. Czy spotkał się Pan z analizą budynku gdzie użyto bądź zamierzano użyć tego produktu do przyklejania płyt z wełny mineralnej? Użycie CT 84 znacznie przyspieszyło by prace termomodernizacyjne ale czy z biegiem lat nie odbije się to czkawką? Czy uważa Pan, że to dobry produkt czy chwyt marketingowy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane domy jednorodzinne domy energooszczędne ocieplenia pianka PUR porady inwestorom porady wykonawcom

Michał D.

dział 308
temat nr 1970

Przemrożony wodorozcieńczalny preparat gruntujący


Dzień dobry,
mam pytanie. Zostawiłem w garażu typu blaszak grunt STOPRIM PLEX na zimę i pewnie zamarzł i teraz odmarzł. Czy on nadaje się jeszcze do czegoś czy lepiej zutylizować? Pytam bo ktoś maluje u siebie w mieszkaniu i chciałem dać grunt za darmo, ale nie wiem czy nie zaszkodzę w ten sposób. Pomieszczenie w bloku, wielokrotnie już pewnie malowane.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom

kayu

dział 308
temat nr 1969

Prowadzenie bednarki od betonu podkładowego ku szafce elektrycznej


Przejście bednarki z betonu podkładowego pod ławami do wnętrza budynku. W jaki sposób bezpiecznie przebić się bednarką z betonu podkładowego pod ławami do wnętrza budynku (tablicy głównej) aby nie osłabić hydroizolacji poziomej? Układ fundamentu jak na rysunku FU-069, newralgiczne przejście to przez taśmę nr 33 z detalu FU-071. Czy jest inna droga którą można poprowadzić bednarkę to tablicy rozdzielczej w budynku?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje odgromowe porady inwestorom porady wykonawcom

Linebaker

dział 308
temat nr 1968

Tymczasowa droga dojazdowa na budowę na grząskim terenie


Dzień dobry.
Przygotowuję się do rozpoczęcia budowy i mam następujący problem: chcę przygotować podjazd tymczasowy dla ciężarówek i betonowozu. Problem w tym, że odległość, którą muszą pokonać wynosi blisko 100 m po dość grząskim terenie, zwłaszcza po opadach. Humus gliniasty sięga blisko 70 cm wgłąb, woda również znajduje się wysoko. Mam na działce kilkanaście kubików gruzu ceglanego. Chciałem wykorytować przejazd na głębokość 20-30 cm i wsypać ten gruz na rozłożoną geowłókninę, a następnie ubić. Czy pomysł ten ma sens? Wybranie całości humusu chyba raczej nie wchodzi w grę z powodu dużej kubatury. A może jedynym wyjściem jest ułożenie płyt betonowych? Po zakończeniu budowy chciałem nasypać na wierzch jakieś grube kruszywo, może drobne kamyczki i w ten sposób zyskać estetyczny podjazd. Co Pan myśli o takim rozwiązaniu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego drogi i ulice porady inwestorom

Grzegorz

dział 308
temat nr 1967

Wadliwy montaż łaty kalenicowej w dachu


Który z poniższych jest prawidłowym sposobem montażu przykręcanych, blaszanych wsporników łaty kalenicowej:
1. Wspornik rozwarty przykręcany do łaty szczytowej? - Zdjęcie nr 1.
2. Wspornik wygięty w odpowiednim miejscu dostosowanym do odpowiedniej wysokości mocowany na kontrłatach? - Zdjęcie nr 2.

Podczas wypuszczania komina ponad gotową już połać dachową musiałem zdemontować część gąsiorów aby zdemontować dachówki szczytowe do docięcia za kominem. Po demontażu zauważyłem, że dekarz użył sposobu nr 1 - zdjęcie nr 3.
Twierdzi, że jest to prawidłowy sposób montażu. Wydaje mi się inaczej z racji iż nie jest to solidne podparcie dla gąsiorów i brak jest wentylacji w kalenicy (gąsiory opierają się o dachówki - zdjęcie nr 4). Ponadto dekarz montował gąsiory siedząc swoim ciężarem na łacie kalenicowej. Proszę o weryfikację. Mam 3 letnią pisemną gwarancję od firmy dekarskiej, montaż zakończony rok temu.

Dodatkowo jaka powinna być szczelina wentylacyjna w kalenicy dla dachówki płaskiej?

nr 1 autor: znalezione w sieci
nr 2 autor: znalezione w sieci
nr 3 autor: Grzegorz Zabadeusz
nr 4 autor: Grzegorz Zabadeusz
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne porady inwestorom


 
 
219
   ...  
200
 
199
 
198
 
197
 
196
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.
baner_Steinbacher_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_vents_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home Gen. Wł. Andersa 5,
15-124 Białystok
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.