porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INI - inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2070

 
 
208
   ...  
189
 
188
 
187
 
186
 
185
   ...  
1
 
 
peper

dział 308
temat nr 1872

Uszkodzone bloczki betonu komórkowego sprzedawane jako I gatunek


Panie Jerzy,
Przymierzam się do kupna bloczków z betonu komórkowego o parametrach przewidzianych w projekcie. Chciałem kupić je w pobliskim składzie budowlanym, jednak po oględzinach mam wątpliwości co do ich jakości. Bardzo łatwo kruszą im się kanty (wystarczy postawić na kancie i lekko docisnąć). Wiele z nich jest ukruszonych lub pękniętych już na palecie w sklepie (nawet głębiej, gdzie nie były jeszcze obmacane przez klientów). Załączam zdjęcia.
Jest do produkt konkretnej, rozpoznawanej na rynku firmy, w pierwszym gatunku. klasa 450-500 kg/m^3, 2.5MPa.
Czy przedstawione wady eliminują jakościowo produkt? Czy może jest to normalne w przypadku betonu komórkowego?

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury beton komórkowy porady inwestorom

Rafał Wierzbicki

dział 308
temat nr 1871

Rdzawe przebarwienia na ścianie


Witam,
Mam pytanie dotyczące rdzawych przebarwień na ścianie. Od czego te przebarwienia mogły się pojawić? Jest to ściana zewnętrzna domu gr. 25cm, od środka jest piana pur 20cm i regipsy. Przebarwienia pokazały się po około roku od produkcji. Dodam, że mam też ścianę z tego samego betonu wewnątrz domu i również wyszły takie przebarwienia. Czy to może być spowodowane wodą, która była pobierana ze studni?

nr 1 Ściana zewnętrzna
autor: Rafał
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Tomasz2019

dział 308
temat nr 1870

Podziurawiona membrana kubełkowa przebiciami rur


Jesteśmy przed etapem układania membrany kubełkowej na pospółce. Pojawiło się kilka problemów technicznych, które nie do końca wiemy jak rozwiązać.

Membrana kubełkowa jest nacinana w miejscach wychodzenia rur kanalizacyjnych (dużo takich miejsc, bo dom parterowy). Ekipa zamiast ładnie ponacinać membranę w gwiazdę i przepuścić rury, powycinali otwory które w jakiś sposób trzeba uszczelnić ponieważ mają większą średnicę niż same rury. Myślimy żeby zrobić takie kołnierze z tej membrany, tylko jest problem ze szczelnym przyklejeniem tego taśmą dwustronną butylową do poziomej membrany kubełkowej na pospółce, bo nie ma szans żeby kubełki weszły w kubełki.

Drugi problem to narożniki wewnętrzne na wywiniętej membranie kubełkowej. Czy mają być nacinane czy zostawić je nienaruszone (tylko będzie tej foli dość grubo)? A jeśli nacinane to czym je skleić i uszczelnić (nie ma szans żeby kubełki weszły w kubełki).

Bardzo chcemy żeby ta membrana była szczelna żeby uniknąć podciągania kapilarnego.
Rozważamy również czy dla pewności nie zastosować betonu z dodatkiem napowietrzającym o klasie wyższej niż w projekcie. Czy to rozwiązałoby problem i wtedy te łączenia nie muszą być super szczelne? Czy dodatek napowietrzający może być łączony z dodatkiem mrozoodpornym?

komentarze: 6
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podłogi porady inwestorom

Mruk

dział 308
temat nr 1869

Komin przeciwprądowy do kominka z zamkniętą komorą spalania


Planuję wybudować kominek z zamkniętą komorą spalania w domu energooszczędnym. Rozważałem poprowadzenie rury z dolotem powietrza do kominka pod posadzką aż dotarłem do takiego wynalazku: komin (przeznaczony do domów pasywnych), który zasysa powietrze od góry i dostarcza je do komory spalania i jednocześnie odprowadza spaliny. Czy taki komin jest ok? Czy to rozwiązanie jest zgodne z fizyką budowli itp? (zasysanie powietrza od góry przez komin) Czy warto? Czy lepiej postawić na powszechniejszy model - komin+dolot posadzkowy? Z góry dziękuję za odpowiedź.
/na wszelki wypadek usunąłem ze zdjęcia nazwę producenta/

nr 1 Komin do domów pasywnych
autor: zdjęcie z internetu
komentarze: 8
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne kominki kominy wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna porady inwestorom porady architektom

Marcino

dział 308
temat nr 1868

Jaki materiał na ściany domu murowanego?


Zastanawiam się jako inwestor laik nad wyborem materiału do budowy ścian domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym. Budynek około 9m wysokości, 250m powierzchni. Teren normalny nie podmokły. Okolice Krakowa.
Ceramika poryzowana kontra bloczek gazobetonowy. Temat wielokrotnie omawiany.

Ale myślę sobie o odczuwalności jako człowiek budynku stworzonego z jednego budulca kontra z drugiego.

Zakładając cały szereg parametrów w obu wersjach podobnych, w którym domu będzie się lepiej mieszkać? Mieszkając przez tydzień w jednym a potem w drugim jakie różnice odczuje w zimie, lecie, mrozie, deszczu, podczas pracującej kosiarki sąsiada itp.? Czy będą to duże różnice?

Na podstawie wielu domostw które Pan oglądał czy można mówić iż w naszej rzeczywistości budowlanej (brak dostępności wielu dobrze wyedukowanych ekip) korzystniejsze może być zastosowanie jednego z nich?

Który materiał podczas budowy jest wrażliwszy na błędy budowlane ?

Dziękujękomentarze: 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne domy murowane ściany nośne porady inwestorom

GG

dział 308
temat nr 1867

Przepona hydroizolacyjna w murze metodą iniekcji, czy podbicia?


Czy mógłby Pan przybliżyć temat odtwarzania izolacji poziomej na ławie fundamentowej?
Wiem, że najlepszą metodą jest pobicie fundamentów i wówczas można uzyskać skuteczność 100%. Jednakże ta metoda jest stosunkowo droga ze względu na zakres prac przygotowujących (szerokie wykopy wokół budynku, zerwanie wszystkich podłóg w piwnicy lub parterze, demontaż instalacji w podłodze itd…). Do tego dochodzi szalowanie i podbijanie odcinkami ław fundamentowych co znacznie wydłuża czas tych prac i wiąże się z kosztami. Jednak nie to jest w tej metodzie najgorsze choć nie bez znaczenia. Najgorsze jest ryzyko niepowodzenia całej operacji, bo firm godnych zaufania jest jak na lekarstwo. Tutaj nie wystarczy dobry projekt. Wykonawstwo musi być wręcz aptekarskie, a ekipa zdyscyplinowana, aby przestrzegać wszelki zaleceń projektu planu podbijania, stosowania przerw technologicznych, a także dbałości o czystość prac.
Obecnie na rynku wszystkie liczące się koncerny produkujące chemię budowlaną wysokiej jakości oferują metody odtwarzania hydroizolacji poziomej za pomocą kremów iniekcyjnych na bazie silanów do indywidualnego wykonania wg zasady „zrób to sam”. Przykładowe produkty: Injektioncreme Plus (Bornit), SikaMur® InjectoCream-100 (Sika), WEBER.TEC 946 (Weber), ATLAS KI (Atlas), KIESOL C (Remmers). Wg KT produktów stosowanie w/w kremów można stosować w murach nawet o wilgotności 95%. Metoda nie wymaga specjalistycznego sprzętu, a niektórzy w zestawach oferują nawet dedykowane wyciskacze tubowe do tychże kremów.
Oczywiście zabezpieczenie istniejącej ściany fundamentowej czy piwnicznej zagłębionej w gruncie wymaga również odtworzenia hydroizolacji pionowej, ale o tym już sporo wiem z Pana wielu porad.

P.s. Wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2021
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje iniekcje przeciw wilgoci remonty renowacje porady inwestorom porady architektom

krzysiekSTW

dział 308
temat nr 1866

Wentylacja dachu bezokapowego


Panie Jerzy, mam kilka pytań odnośnie konstrukcji dachu bezokapowego, a konkretnie jak wykonać newralgiczne miejsca celem uniknięcia kompensacji pary wodnej. Planuję dach skośny (30-35o), z pełnym deskowaniem, papowaniem, pokryty dachówką i z rynną ukrytą (system Siba Modern). Oczywiście rozdział 1.6 książki jak i zamieszczone tam rysunki (także detalu 1.11.7 DA-1617) były bardzo pomocne, podobnie jak i temat 740 i Pana odpowiedzi w nim, jednak wciąż nigdzie nie znalazłem schematu dla wersji dachu bezokapowego. Najbardziej niejasną jest dla mnie kwestia szczeliny wentylacyjnej nad termoizolacją dachu (między deskowaniem a izolacją wełną).

Zgodnie z rysunkiem 1.11.7. DA-1617 powietrze wentylujące przestrzeń nad termoizolacją dachu (poz. 22) powinno mieć szczelinę wlotową ~100mm (w zależności od pozostałych wymiarów dachu). O ile to faktycznie jest jasne w przypadku dachu z okapem, o tyle, w przypadku, gdy tego okapu nie ma sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana.
Architekt zakłada, że nieszczelności podczas montażu dachu są wystarczające, aby ruch powietrza był w tej warstwie dachu. Niestety nie przekonuje mnie to i wolę sam dopilnować, aby szczeliny były odpowiednio wykonane. Wobec tego mam pytania:

1) Jak prawidłowo wykonać wlot powietrza dla wentylacji szczeliny nad termoizolacją dachu w przypadku dachu bezokapowego?
2) Czy wybór dachówek wentylacyjnych lub gąsiorów wentylacyjnych ma jakieś znaczenie? Czy ich wady/zalety/funkcjonalność są tożsame i można wybrać to co tańsze/łatwiejsze w montażu?
3) Rozumiem, że w przypadku stosowania papy na deskowaniu to papa stanowi wiatroizolację?
4) Czy słyszał Pan o płytach drewnopochodnych Steico Universal, które według ulotek producenta stanowią alternatywę dla warstw deskowania i wiatroizolacji w jednym elemencie i czy Pan uważa, że jest to produkt, którym można z powodzeniem zastosować zamiast właśnie tradycyjnego deskowania i membrany wiatroizolacyjnej?
5) Czy są jakieś szczególne parametry papy, na które należy zwrócić uwagę wybierając papę na deskowania?

Przepraszam za wiele pytań w jednym wątku, ale niestety nie znalazłem odpowiedzi na nie w dotychczasowych tematach.
Z góry dziękuję.
nr 1 Przekrój dachu - projekt
nr 2 Rukki Siba Modern - rura pcv ukryta w izolacji 20cm
autor: Rukki
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe dachy ocieplenia wiatroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Bociek1313

dział 308
temat nr 1865

Jaki tynk cem-wapienny i jaka farba do wnętrza?


Panie Jerzy, 
w projekcie mam tynki cementowo-wapienne. W bazie danych nie ma produktów pod tą kategorią. Pytanie jaki tynk wybrać i czym się kierować przy jego wyborze?

I drugie pytanie, jakie farby stosować na tynki cementowo - wapienne: akrylowe, lateksowe, dyspersyjne, wapienne, silikatowo-dyspersyjne? I jakie farby stosować do pomieszczeń takich jak łazienka i kuchnia?

Z góry dziękuję za pomoc.
komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe tynki cem-wapienne farby porady architektom porady inwestorom domy murowane

Bociek1313

dział 308
temat nr 1864

Termin "materiał otwarty dyfuzyjnie" - jak czytać?


Witam Panie Jerzy,
firma STO ma w swojej ofercie płyty z perlitu otwarte dyfuzyjnie. Co oznacza, że dany produkt jest otwarty dyfuzyjnie? Czy to slogan marketingowy, czy właściwość danego materiału. Jakie jest zastosowanie takich materiałów i jaki mają wpływ na właściwości cieplno - wilgotnościowe?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

rzeszowiak

dział 308
temat nr 1863

Konserwacja blachodachówki


Chciałem zapytać o sposoby konserwacji blachodachówki, w moim przypadku nowego dachu.
Sporo można znaleźć informacji o hydrofobizacji dachówki ceramicznej czy betonowej a jakie powłoki będą odpowiednie do blachodachówki? Tutaj zapewne problemem jest brak możliwości głębokiej penetracji wgłąb materiału środka hydrofobizującego.
Zależy mi zwłaszcza na ochronie przed bio porastaniem blachodachówki od strony północnej.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne dachy dachówki blaszane - blachodachówki porady inwestorom


 
 
208
   ...  
189
 
188
 
187
 
186
 
185
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INI - inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
baner_DMD_2021.webp
baner_vents_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_Steinbacher_2021.webp
baner_STO_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home Gen. Wł. Andersa 5,
15-124 Białystok
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.