porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1706

 
 
172
   ...  
153
 
152
 
151
 
150
 
149
   ...  
1
 
 
dobrzynski

dział 308
temat nr 1509

Ocieplenie cokołu budynku


Witam Panie Jerzy
Proszę o poradę jak wykończyć cokół i ściany. Fundament ocieplony xps 16cm, ściany będą 25cm styropianem EPS 80. Moje pytanie czy cokół może być ocieplony też EPS 100 16cm,i czy pomiędzy fundamentowym styropianem a cokołem dajemy listwę startową? Jak najlepiej prawidłowo wykonać ocieplenie?

komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty ocieplenia cokoły porady inwestorom porady wykonawcom porady architektom

Bentleylust

dział 308
temat nr 1508

Doprowadzenie powietrza do kominka w warstwie termoizolacji podłogi


W jaki sposób poprawnie wykonać doprowadzenie powietrza do kominka na podkładzie betonowym na gruncie? Załączam rysunek, gdzie widać planowany przebieg tego kanału.
Chcę to wykonać przy pomocy plastikowego kanału wentylacyjnego o wysokości 9 cm i szerokości 22 cm. Na zewnątrz planuję wyprowadzić rurę na wprost jak najdalej od muru i zawinąć do góry blisko elewacji, żeby kratka wylotowa w styropianie znalazła się na wysokości 50cm nad gruntem. Ten ostatni pionowy odcinek kanału zanurzony na wierzchu elewacji zamażę klejem do styropianu z siatką zbrojoną i potem ociepleniowcy zaciągną tam strukturę. Czy to będzie ok ?

Warstwa ocieplenia podłogi styropianem wewnątrz domu wyniesie ok 21 cm. Powierzchnia podłogi na gotowo jest wyliczona na 30 cm od powierzchni podkładu betonowego na gruncie. Czyli nad kanałem wentylacyjnym będzie 12 cm styropianu. Nad ociepleniem już tylko folia do podłogówki, rurki ogrzewania i wylewka.

Ściany fundamentowe są ocieplone od wewnątrz styropianem 10 cm XPS. Przejście kanału wentylacyjnego przez ścianę zewnętrzną wypada na styku ściany fundamentowej i pierwszej warstwy cegieł. Jak rozwiązać to przejście? Podkuć trochę ścianę fundamentową w otworze, i włożyć tam arkusz styropianu nachodzący na ocieplenie fundamentu z obu stron? Boki i górę przejścia planuję po prostu wypełnić pianą poliuretanową na grubość ok 5 cm z każdej strony. Czy za wewnętrznym styropianem XPS warto jeszcze trochę podkuwać posadzkę, żeby ocieplić kanał od spodu? Jeżeli podkuję nieco górę ściany fundamentowej w otworze to oczywiście muszę tam odtworzyć hydroizolację poziomą przy pomocy masy kmb. Sprawa wydaje się prosto a mnóstwo w niej niuansów i wątpliwości. Będę wdzięczny za pomoc.

nr 1 autor: Michał Gasztold
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominki kanały wentylacyjne porady inwestorom

Grzegorz

dział 308
temat nr 1507

Mocowanie stolarki na konsolach drewnianych


Montaż okien w warstwie izolacji na konsolach z heblowanych impregnowanych kantówek drewnianych. Spotkałem się z takim sposobem montażu w sieci. Takie ekonomiczne MOWO :) . Proszę powiedzieć czy fizyka dopuszcza takie rozwiązanie?
Zdjęcie i screen znalezione w sieci.

nr 1
nr 2
komentarze: 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne okna drzwi stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Grzegorz

dział 308
temat nr 1506

Silne zamoczenia budowy w stanie surowym otwartym


Witam,
Dziś dostrzegłem wykwity pleśni na wilgotnych bloczkach silikatowych ściany piwnicy. Czy to możliwe że pleśń porasta silikat pomimo jego odczynu zasadowego? Wilgotności nie mierzyłem ale sądząc po suficie jest wysoka.
Stan surowy otwarty, otwory okienne zabezpieczone.

- Dom posadowiony na płycie fundamentowej z izolacją poziomą pod płytą na betonie podkładowym z masy polimerowo-bitumicznej
- Ściany piwnicy to bloczek silikatowy M20 pełny murowany na zaprawę cienkowarstwową M10, spoina pozioma i pionowa.
- Izolacja pionowa to masa polimerowo bitumiczna 2K z wklejoną w pierwszą warstwę siatką z włókna szklanego do wysokości gruntu zachodząca 10 cm na masę polimerowo-cementową która jest nałożona na ściany powyżej gruntu.
- Ściany piwnicy ocieplone i osłonięte folią kubełkową (kubełki w stronę gruntu)
- Ściany obsypane z trzech stron na 3/4 wysokości, z czwartej strony na 1/2 wysokości ściany (instalacje do ułożenia i zasypania).
- Z trzech stron piwnicy są przygotowane przepusty (elektryczne, wodne, gazowe, wentylacyjne) którymi hula powietrze z zewnątrz.
- Strop monolityczny wylewany na folię budowlaną (czy jego gładka struktura nie wpływa na jego paroprzepuszczalność?).

Generalnie dosyć późno dach był zabezpieczony bo w grudniu 2019, drugi strop wylany w październiku. Bardzo dużo wody przez długi okres zalegało w piwnicy i na stropie piwnicy, wlewana przez szalunki klatkę schodową i przepusty w stropach oraz woda ze stropu zlewała się po zewnętrznych ścianach. Praktycznie w każdym pomieszczeniu jest otwarty kanał wentylacyjny.

Teraz nie wiem czy przejmować się tym zjawiskiem? Robić z tym coś teraz tzn. pozatykać "wloty" powietrza i wstawić osuszacze czy poczekać na wiosnę gdy góra budynku zostanie zamknięta (okna, drzwi, ocieplenie). Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

nr 1
nr 2
nr 3
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego glony i porosty zawilgocenia porady inwestorom

GrzegorzS

dział 308
temat nr 1505

Mieszanka granulatu EPS pod jastrychem ogrzewanym


Dzień dobry,
Rozważam zastosowanie systemu ocieplenia Thermo White zamiast styropianu/styroduru pod ogrzewanie podłogowe. Załączam kartę produktu. Proszę o pana opinię na podstawie karty produktu.
Pozdrawiam
Grzegorz Siekiera

nr 1
komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe ocieplenia podłogi podłogi ogrzewane porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

P.S.

dział 308
temat nr 1504

Uwagi o stropie Smart


Witam
Jaka jest Pana opinia na temat stropu prefabrykowanego Smart?
Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego stropy stropy prefabrykowane porady inwestorom

GG

dział 308
temat nr 1503

Mech na dachówce bitumicznej


Panie Jerzy,
Nad wejściem do budynku mieliśmy płaski, wspornikowy, żelbetowy daszek pokryty 2 x papa wierzchniego krycia. Odpływ z daszku był wykonany w postaci dwustronnego spadku na zewnątrz zgodnie z kątem pochylenia (brak rynny i rury spustowej). W 2009 roku postanowiliśmy zmienić lekko architekturę daszku jak na zdjęciu. Nie wiemy, jak wygląda konstrukcja daszku, ale podejrzewam, że jest to układ krokwiowy + poszycie pełne w postaci desek lub płyt OSB i na to papa podkładowa + gont bitumiczny. Obróbka blacharska wzdłuż ściany i w okapie jak widać na zdjęciu. Jeśli ma to znaczenie to daszek styka się jedną stroną ze ścianą nieogrzewanej klatki schodowej (ta ściana, w której są drzwi wejściowe), a z drugiej strony ze ścianą od kuchni parteru. Jak widać na zdjęciach gont bitumiczny pokryty jest mchem.
Pytanie moje jest takie. W jaki sposób można zlikwidować ten mech i jak naprawić ten daszek aby mech w przyszłości nie powracał.

nr 1 Widok daszku - strona północno-zachodnia
autor: GG
nr 2 Widok daszku - strona północno-zachodnia
autor: GG
nr 3 Widok daszku - strona półoncno-zachodnia
autor: GG
komentarze: 4
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy dachówki bitumiczne porady inwestorom

GG

dział 308
temat nr 1502

Problem z mchem na płytach i kostce przed domem


Panie Jerzy,
Dobre kilka lat temu jak nie naście lat temu „fachowcy” układali nam chodnik wokół wejścia. Z tego co pamiętam warstwy są następujące (podaję poszczególne warstwy od góry):
• Prefabrykowane betonowe płyty chodnikowe z posypką (wg rysunku) – wymiar 35x35cm. Pomiędzy nie były układane kostki granitowe wg wzoru jak na zdjęciach.
• Pod całością podsypka cementowo-piaskowa (stosunek +/- 1:5) – grubość +/- 5cm. Tego nawet chyba nie zagęszczali, bo nie pamiętam nawet żadnego „skoczka” w trakcie prac.
• W/w podsypka cementowo-piaskowa była położna na grunt rodzimy po usunięciu humus na kilkanaście cm i wyrównaniu z grubsza gruntu rodzimego
Po tych kilkunastu latach wszystkie płyty pokryte są mchem. Zdjęcia pokazują chodnik od strony północnej i tutaj mech jest największy. Jednakże chodnik znajduje się również po stronie zachodniej i tam też widać ślady występującego mchu. Dodatkowo od strony zachodniej co jakiś czas chodnik zapada się i muszę doraźnie go poprawiać podsypując piach w miejscach zapadniętych. Dodatkowo pomiędzy kostkami granitowymi wyrastają co jakiś czas kępki trawy, a i mech też się pojawia.
Mam 2 pytania:
1. Czy te płyty betonowe można uratować z tego mchu, a jeśli tak to czy po zabiegu ratowania można je zabezpieczyć przed ponownym osadzaniem się mchu.
2. Jeśli chciałbym poprawić ten cały chodnik to jakie powinny być prawidłowe warstwy podbudowy pod takie ścieżki wokół domu czy ogrodzie.

nr 1 Widok ogólny chodnika od strony północnej
autor: GG
nr 2 Zbliżenie na chodnik od strony północnej
autor: GG
nr 3 Zbliżenie na płyty chodnika pokryte mchem
autor: GG
Odpowiedź płatna 123,00 zł
patrz także: architektura ogrodowa podjazy i wjazdy błędy wykonawcze porady inwestorom porady wykonawcom renowacje impregnacja elewacji hydrofobizacja mech

SPK

dział 308
temat nr 1501

Pleśń na nowych wiązarach jeszcze w trakcie budowy


Miałbym pytanie odnośnie śladów, które zauważyłem na wiązarach w rejonie okapu. Ślady są widoczne na dolnym pasie wiązara, od strony pd-zach budynku. Dach jest czterospadowy, dom parterowy. Wiązary były montowane w połowie listopada. Dekarz rozpoczął układanie membrany 3 dni po montażu wiązarów. Całe pokrycie bez podbitki zostało zakończone przed końcem zeszłego roku. Wg informacji producenta wiązary zostały wykonane z tarcicy konstrukcyjnej C24, czterostronnie struganej, suszonej komorowo do wilgotności 18% i zaimpregnowane przeciwko grzybom i owadom środkiem Axil 3000. Obecnie podbitki nie ma gdyż chcę ją wykonać razem z elewacją budynku.

Proszę o poradę czy ślady te mogą być pochodzenia grzybicznego, czy jest możliwe aby przy tych temperaturach rozwinął się grzyb? Jeśli tak to co należy zrobić, jak zabezpieczyć drewno i kiedy to wykonać – od razu czy poczekać do wiosny?

Czy okap może pozostać bez podbitki do czasu wykonania elewacji? Dodam, że stan budynku to surowy otwarty więc jeszcze jest do zrobienia cała wykończeniówka.

nr 1 Okap
autor: SPK
nr 2 Wiazar 1a
autor: SPK
nr 3 Wiazar 1b
autor: SPK
nr 4 Wiazar 2a
autor: SPK
nr 5 Wiazar 2b
autor: SPK
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze dachy wiązary dachowe porady inwestorom

pabo

dział 308
temat nr 1500

Instalacje przy posadowieniu na płycie z dolną termoizolacją


Przymierzam się w niedługim czasie do realizacji płyty fundamentowej pod dom budowany w systemie gospodarczym. Wg projektu płyta jest w pełni zbrojona, 25 cm grubości z ociepleniem pod płytą zrealizowanym z XPS 500, bez ocieplenia nad płytą, kable grzewcze w wylewce gr. kilku cm.

Podczas uzgodnień na etapie szukania wykonawcy większość pukała się w głowę i pytała "po co nam tak wytrzymały podkład, czy po tym mają jeździć ciężarówki?". W związku z tym pytanie co stoi na przeszkodzie, żeby zamienić XPS 500 (w większości przypadków dostępny tylko na zamówienie) na nieco mniej wytrzymały XPS 300? Dodam, że dom będzie zbudowany z silikatów 18 cm, strop nad parterem betonowy 16 cm, strop nad piętrem drewniany, strych nieużytkowy z opcją zagospodarowania w przyszłości na użytkowy, dach dwuspadowy, powierzchnia zabudowy ok. 100m2 w prostokącie 11,7x8,5m. Nawet firmy specjalizujące się w wykonawstwie płyt przy swoich wycenach proponowały odchudzenie płyty do 20cm, realizację zbrojenia rozproszonego, a pełnego tylko pod scianami.

W kontekście realizacji ogrzewania kablami w posadzce (kilka cm na płycie bez izolacji) naturalne wydawało się prowadzenie instalacji wodnych na parterze w płycie fundamentowej. Ponieważ zmieniliśmy koncepcję ogrzewania domu na pompę ciepła, przy realizacji ogrzewania podłogowego wodnego zasilanego pompą ciepła skłaniamy się ku dodaniu dodatkowego ocieplenia między płyta a posadzką albo nawet przeniesieniu części spod płyty nad płytę (akumulacja już nie jest istotna). W związku z tym pytania:

- Na ile istotne ze wzgledów izolacyjnych istotne jest aby warstwa pod płytą miała grubość jak projektowana (20 cm)? Czy z tej perspektywy możemy się spodziewać znaczej utraty ciepła w przypadku przeniesienia części tej izolacji na płytę? Zalet tego rozwiązania jest kilka – główna to cena, bo zamiast 20 cm XPS 500 można zastosować np. 10 cm EPS (na płytę) i 10 cm XPS 500 (pod płytę). Czy może, biorąc pod uwagę, że powierzchnia zajmowana przez ściany to raptem kilka procent całej powierzchni płyty, to mostek, który tworzy się pomiędzy ścianami z silikatu a betonem nie będzie powodował utraty ciepła ekonomicznie uzasadniającego realizację 20 cm XPS 500 pod płytą?

- Gdzie najlepiej będzie realizować prowadzenie instalacji wodnej (w kuchni mamy mieć dwa podłączenia wody, jedno przy ścianie zewnętrznej, a drugie na wyspie, na parterze dodatkowo mamy łazienkę po drugiej stronie domu niż planowane przyłącze wody) - w płycie czy w izolacji między płytą a wylewką (w samej wylewce będzie na pewno szło ogrzewanie podłogowe)? Mój punkt widzenia, że najlepiej byłoby to zrobić w płycie, bo nie zajmuje miejsca w tej izolacji, a w przypadku konieczności przeróbki instalacji wodnej zawsze można skorzystać z tej drugiej warstwy (izolacji) po skuciu posadzki.

- Jeżeli woda miałaby być prowadzona w płycie to jak powinny być prowadzone rury, żeby ograniczyć przepływy ciepła z i do płyty fundamentowej. Czy lepiej jest przewidzieć grubszy kanał np. z rury pcv albo gruby peszel typu AROT, albo podobny, do której wpuszczone by były 2 (lub 3 w przypadku cyrkulacji) rurki wodne z np. PP lub PEX już po zalaniu płyty? Czy raczej każda rurka powinna być poprowadzona osobno w swoim kanale jeszcze po zbrojeniu? Czy należałoby już na tym etapie zadbać o możliwość np. wymiany rury w takiej izolacji, tj. żeby można było ją wysunąć i wsunąć nową? Oczywiście wszystkie rurki prowadzone w płycie powinny być w jednym kawałku, ze wszelkimi łączeniami nad płytą już. Czy pod przyłącze wody (i prądu również) już teraz należałoby zaplanować odpowiednie kanały do przepuszczenia rur / przewodów z zewnątrz budynku, czy można to zrobić bez szkody dla fundamentu już po jego wyschnięciu (wykonawca przyłączy wodnych twierdzi, że nie ma problemu – koronką wywierci sobie otwór, który potrzebuje jako przepust)?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom podłogi jastrychy ogrzewane jastrychy betonowe podłogi ogrzewane


 
 
172
   ...  
153
 
152
 
151
 
150
 
149
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.