porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2174

 
 
219
   ...  
199
 
198
 
197
 
196
 
195
   ...  
1
 
 
TomaszPe

dział 308
temat nr 1966

Pęknięcie tynku nad antresolą


Dzień dobry!
Jestem na etapie wykończenia i zauważyłem pękniecie jak na zdjęciach. Przebiega po granicy stropu monolitycznego i termoizolacji. Coś zostało źle wykonane albo zaprojektowane? Nie wiem czy da się to poprawić czy choćby jakoś naprawić? Wykończeniowiec chce wyciąć szczelinę w tynku, wypełnić silikonem, zamaskować taśmą fizelinową i zaciągnąć gipsem. Proszę o wsparcie. Załączam zdjęcia i rysunki. W stosunku do opisu różnica jest taka, że wylewki jest >7cm, gdyż zawiera ogrzewanie podłogowe.

nr 1 widoczne pęknięcie
autor: TP
nr 2 widok przed połozeniem tynku
autor: TP
nr 3 przekroj z projektu
autor: TP
nr 4 opis warstw z projektu
autor: TP
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne tynki porady inwestorom porady wykonawcom procesy cieplne i wilgotnościowe

Marcino

dział 308
temat nr 1965

Przerwy technologiczne podczas robót budowlanych


Mam pytanie do Pana odnośnie harmonogramu budowy domu jednorodzinnego (ławy, ściany fundamentowe monolityczne, itp). Przeglądnąłem już wiele pytań odnośnie tego tematu i podczas budowy do stanu surowego otwartego jest bardzo dużo przerw technologicznych (głownie na twardnienie betonu i wysychanie różnych materiałów).
Co robią ekipy budowlane podczas tego czasu na budowie? (zakładamy że dana ekipa zajmuje się jedną budową). Czy dla powiedzmy 2-3 osobowej ekipy można rozłożyć pracę, by nawet podczas np. 14 dni czekania na utwardzenie ław mieli robotę?
Domyślam się jeżeli ekipa musiałaby czekać i nie dostawać za czekanie wypłaty to będzie skłonna skracać przerwy technologiczne do minimum skutkując błędami w sztuce.
Jak to sensownie rozegrać?


komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Marcino

dział 308
temat nr 1964

Instalacja przeciwoblodzeniowa podjazdu do garażu


Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe podjazdu - jakie jest Pana zdanie w tym temacie?
Czy jest to efektywne? Czy ilość energii do takiego ogrzewania jest akceptowalna finansowo?
Jakieś wady? Trwałość? Jakiego typu jest polecane (firma produkująca)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne charakterystyki energetyczne porady architektom porady inwestorom

rjazwiec

dział 308
temat nr 1963

Zamiana XPS na PIR jako termoizolacji podłogi


Powoli zbliża mi się etap układania termoizolacji podłogi na gruncie. Niestety aktualnie jest duży problem z cenami i dostępnością płyt XPS. Na razie jeszcze mam chwilę, ale zaczynam się rozglądać za ewentualną alternatywą. W projekcie mam 20 cm XPS. (Zmiana grubości już nie wchodzi w grę bo mam zamontowane drzwi balkonowe).

W hurtowni, z której kupowałem do tej pory większość materiałów mogę kupić za cenę aktualnie niewiele wyższą od XPS płyty PIR w okładzinie ALU. Są dostępne z terminem do 5 dni. Różnicę w cenie mogę zaakceptować, pozwoli mi to nie stracić terminów u ekip, które wybrałem i umówiłem dużo wcześniej (a dobre ekipy nie mają wolnych terminów od ręki...). Mam jednak wątpliwości. Z jednej strony niby korzystniejszy wsp. przewodzenia ciepła, ale z drugiej CS(10/Y)150.
Czy jest sens rozważać taką zamianę?

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podłogi ocieplenia porady inwestorom

WMG12

dział 308
temat nr 1962

Przeciekające ściany fundamentowe i posadzka garażu podziemnego budynku wielorodzinnego


Panie Jerzy,
Reprezentujemy Wspólnotę Mieszkaniową w Piasecznie, którą miał Pan okazję odwiedzić i opiniować. Pomyśleliśmy, że nasz problem warto poruszyć na tym forum.
Jesienią ub. r. po intensywnych ulewach w garażu podziemnym naszego bloku pojawiły się przecieki na ścianach fundamentowych. Poniżej link do filmu na YT przedstawiającego przecieki:
https://youtu.be/OvooCdP33Fg (przepraszamy za orientację filmu).
Po opadnięciu wód opadowych zaprosiliśmy firmy specjalizujące się w uszczelnieniach do oględzin i złożenia oferty. I tutaj pojawiły się nasze wątpliwości, ponieważ każda firma oszacowała inną łączną długość pęknięć i inną stawkę za uszczelnienie 1mb pęknięcia, co znacznie zróżnicowało przesłane oferty (tutaj link do zestawienia ofert: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1yXIF11D3HjHofIzm08neTnhcEF7Q9DaBy69yhqc8lwM/edit?usp=sharing)
Wszystkie firmy zaproponowały technologię uszczelnienia za pomocą iniekcji....
Od tamtego czasu przecieki nie wystąpiły. W poprzednich latach mieliśmy przypadki przecieków i wykonaliśmy uszczelnienia.
Nasze pytania:
1. Czy wg Pana powinniśmy uszczelniać takie pęknięcia i jeżeli tak to jaką technologią najlepiej?
2. Jak prawidłowo oszacować/sprawdzić długość pęknięć?
3. Jeżeli ma Pan jakiekolwiek sugestie lub pomysły to prosimy o wskazanie.
4. Jeżeli może Pan polecić zaufaną firmę do takich prac to prosimy o kontakt.

Zarząd Grochowskiego 12 Piaseczno
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budownictwo mieszkaniowe garaże fundamenty płytowe fundamenty naprawy projekty wykonawcze porady inwestorom przecieki zawilgocenia

Bociek1313

dział 308
temat nr 1961

Więźba dachowa z co drugimi jętkami


Witam Panie Jerzy,
mam pytanie w kwestii układania izolacji między jętkami. Otóż, w moim projekcie jętki są mocowane co druga krokiew, w wyniku czego odległość między jętkami to 116 cm. Jak poprawnie zamontować izolację między jętkami, aby wełna nie obwisła i szczelnie wypełniła przestrzeń między jętkami? Załączam zdjęcie więźby.

nr 1 konstrukcja dachu
autor: Marcin Stępień
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Kamil D

dział 308
temat nr 1960

Dom w konstrukcji szkieletowej - uwagi ogólne


Dzień dobry,
moje pytanie dotyczy domów prefabrykowanych drewnianych w tzw. ciężkim szkielecie niemieckim. Pomysł opiera się na konstrukcji z drewna KVH klejonego na mikrowczepy, dzięki temu drewno ma nie skręcać się w osi i nie pracować. Dom taki ma wg producenta być stabilny, trwały i już w standardzie energooszczędny (ok 50-70 kWh/m2/rok). W załącznikach podaję schemat budowy płyty fundamentowej, ściany i konstrukcji dachu.

- Czy na pierwszy rzut oka dostrzega Pan poważne błędy / wady tej technologii?
- Czy można przewidzieć jak taki dom będzie się zachowywał za kilkadziesiąt lat pod względem korozji biologicznej i ogólnie wytrzymałości na czynniki środowiskowe w porównaniu do domu np z silikatów?
- Jak będzie wyglądało nagrzewanie takiego domu podczas upalnego lata? Producent podaje, że zachodzi przesunięcie fazowe 14 godzin; ciepło nie zdąży przejść przez przegrody za dnia i zostanie oddane w nocy. Czy jest to prawdopodobne?
Czekam w kolejce na sporządzenie kompletu analiz cieplno- wilgotnościowych ale pomyślałem, że może będzie Pan uprzejmy rozjaśnić te kwestie nieco wcześniej.


nr 1
nr 2 zamiast płyty OSB jest fermacell
nr 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne posadowienia na płycie porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia

Marcin323

dział 308
temat nr 1959

Podsypka dolomitowa pod płytą w posadowieniu


Witam.
Jestem przed wykonaniem płyty fundamentowej. Działka posiada spad więc cały wykop został zebrany do poziomu ok 1m od strony głębszej i ok 60 cm od płytszej strony. Ponieważ od tej głębszej strony pod połową budynku pokazał się piasek a pod połowa soczewka z gliny wykonawca wraz z kierownikiem budowy zdecydowali się zastosować kruszywo dolomit prawdopodobnie o uziarnieniu 0-60. W 3 warstwach po 20 cm zagęszczane maszyną 500kg. Łącznie około 60 cm. W obecnym momencie wykonawca chce użyć około 10 cm piasku i zagęścić i na tym wykonać podkład betonowy zgodnie z projektem. Proszę o pomoc czy zostało zastosowane odpowiednie kruszywo i sposób jego użycia. Chciałbym uniknąć problemów w przyszłości a wymiana gruntu na dolomit nie należała do najtańszych opcji. Pozdrawiam

komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie porady inwestorom porady wykonawcom

Tomasz2019

dział 308
temat nr 1958

Ocieplenie ściany szczytowej na podaszu nieużytkowym


Poddasze nieużytkowe. Dach - pełne deskowanie. Strop ocieplony wełną mineralną 45 cm.
Jak powinno być wykonane prawidłowe ocieplenie ściany szczytowej z silki. Podmurowujemy ją do wysokości dołu krokwi. Z Zewnątrz taka sama grubość styropianu co ściany parteru (22 cm), od góry styropian przyklejony na klej.
1. Czy otwory pionowe w silce powinny być wypełnione przed przyklejeniem wierzchniego styropianu?
2. Jaka powinna być szczelina między wierzchnim styropianem a deskami?
3. Od wewnątrz na ścianie szczytowej też powinien być styropian czy wełna mineralna? Jakiej minimalnej grubości?
4. Od wewnątrz przy samej ścianie szczytowej jest w projekcie krokiew. Czy powinna zostać odsunięta od ściany aby zachować ciągłość izolacji?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ściany szczytowe ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

Arek_eM

dział 308
temat nr 1957

Harmonogram samodzielnego wykonania fundamentów z ławami


Witam.
Bardzo proszę o ocenę harmonogramu prac przy fundamentach do stanu zero. Ze względu na to, iż prace będę wykonywał sam, a czasami z pomocą teścia chciałbym ułatwić i przyspieszyć prace, jak również w miarę możliwości ograniczyć koszta robót. Planuję wykonać ławy z betonu napowietrzonego, szalując jedynie 10 cm góry ław (resztę wylewając w grunt) oraz zrezygnować z betonu podkładowego. Projekt zawiera dwa rdzenie na jednej ze ścian. W podłożu stwierdzono występowanie glin pylastych i glin piaszczystych twardoplastycznych (I warstwa), glin piaszczystych plastycznych (II warstwa) i piasków drobnych zapylonych zagęszczonych (III warstwa), których nie przewiercono do głębokości 3m ppt. Do tej głębokości nie nawiercono również poziomu wody gruntowej.
Nie liczę, że całość prac uda się wykonać w takim czasie jak to wynika z harmonogramu. Podaję jedynie minimalne odstępy pomiędzy poszczególnymi etapami.

Harmonogram prac:
Dzień 1. Wykop.

Dzień 2. Szalunki ław na 10 cm od góry (reszta będzie wylewana w ziemię). Częściowe wybranie ziemi między szalunkami.

Dzień 3. Dokładne wybranie reszty ziemi do odpowiedniego poziomu. Ustawienie zbrojenia ław. Betonowanie ław betonem napowietrzonym. Po zatarciu na ostro szczelne przykrycie folią na 14 dni.

Dzień 17. Zdejmujemy folię i czekamy jeden dzień, aby powierzchnia betonu wyschła.

Dzień 18. W przekroju rdzeni nanosimy szlam sztywny Ceresit Cr 65 wychodząc 5 cm poza obrys rdzeni oraz na oczyszczone pręty zbrojeniowe na grubość 2mm (zużycie 2kg/m2). Po 6-12 godz. nanosimy drugą warstwę. Czekamy 24 godz.

Dzień 19. Gruntujemy górę ławy zachodząc na owe 5 cm (PCI Pecimor F). Czekamy aż grunt wyschnie 12-24 godz.

Dzień 20. Ukladanie papy (Izolmat Plan PYE G200 S4) zgrzewanej punktowo do podłoża oraz obowiązkowo na zakładach (10cm), oraz przy rdzeniach zachodząc na te 5 cm. Papa szerokości ław fundamentowych.

Dzień 21 do 22. Murowanie ław fundamentowych max 4 warstwy na dzień, na pełne spoiny poziome i pionowe, z domieszką Neoplast 124 firmy Torggler.
Zaprawa: 18l wody+75 ml Neoplast 124, 25 kg cementu CEM II 32,5 (czy może być CEM I?), 70 l piasku. mieszać 10-15 min w betoniarce.

Dzień 23. Szalunki i zbrojenie wieńca.

Dzień 24. Wylanie wieńca betonem C 16/20 i szczelne przykrycie folią na 7 dni ( czy musi być 14?)

Dzień 31. Ściągamy szalunki i folię i wykonujemy hydroizolację górnej części wieńca tak jak na ławach.

Dzień 33. Murowanie jednej warstwy ścian z betonu komórkowego w celu utrzymania ciągłości hydroizolacji. W rdzeniach wykonujemy szalunki na wysokość tej warstwy i zalewamy betonem. (Ile trzeba odczekać po wylaniu betonu w rdzeniach żeby nanosić szlam elastyczny w strefie cokołu oraz hydroizolację polimerowo bitumiczną od wewnątrz?)

Dzień 34. Gruntowanie strefy cokołu i 10 cm poniżej planowanego poziomu terenu poprzez spryskanie wodą, oraz odczekanie 30 min. Następnie nanosimy na zagruntowaną część szlam elastyczny (w strefie wieńca może być sztywny) szczotką sizalową (zużycie 1,5kg/m2). Na pozostałą część nanosimy grunt PCI Pecimor F od strony wewnętrznej do wysokości 10 cm ponad poziom betonu podkładowego podłogi i od zewnątrz zachodząc 10 cm na hydroizolację mineralną. Czekamy 12- 24 godz.

Dzień 35. Wykonujemy drugą warstwę hydroizolacji mineralnej tylko bez moczenia, oraz wykonujemy fasety poziome i pionowe między ławą a ścianami w proporcji 1:1 z PCI Pecimor 2k i piaskiem kwarcowym 0,5-1,4mm (tylko taki udało mi się dostać, może zostać?) Czekamy 24 godz.

Dzień 36. Hydroizolacja PCI Pecimor 2k 1,5l/m2 na zagruntowane ściany. Czekamy 12-24 godz i nanosimy drugą warstwę. Czekamy 3 dni.

Dzień 40. Ocieplenie xps. Przyklejamy masą bitumiczną na 2-4 placki o średnicy 2-3 cm i takiej samej grubości z lekkim dociśnięciem lub pianką PU.

Dzień 41. Układanie folii kubełkowej kubełkami w stronę gruntu.

Dzień 42. Zasypywanie fundamentów pospółką o uziarnieniu od 1 do 4 mm i więcej warstwami 25-30 cm jednocześnie z dwóch stron fundamentów zagęszczając do Is>95

Dzień 43. Ułożenie kanalizacji. Pierwszą warstwę pospółki nad rurami lekko uklepując, pozostałe lekko zagęszczając.

Dzień 44. Na pospółce układamy geowłókninę o gramaturze min 110g/m2. Na poziomie betonu podkładowego do ścian i słupów przyklejamy wkładkę dylatacyjną gr. 1cm i układamy kruszywo płukane granulacji 8-16mm lekko uklepując. Następnie nakrywamy folią PE0,2mm na suchy zakład 25cm i zalewamy betonem solidnie zagęszczając. Na drugi dzień szczelnie przykrywamy go folią i czekamy min 7 dni. Obciążenie paletami z pustakami dopiero po 4 tygodniach.
komentarze: 17
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady wykonawcom porady inwestorom


 
 
219
   ...  
199
 
198
 
197
 
196
 
195
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.
baner_vents_2021.webp
baner_Steinbacher_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home Gen. Wł. Andersa 5,
15-124 Białystok
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.