porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2840


 
 
285
   ...  
265
 
264
 
263
 
262
 
261
   ...  
1
 
 
Ernest Kłosowski

dział 308
temat nr 2632

Białe wykwity na krawężnikach betonowych


Panie Jerzy
proszę o analizę dokumentacji fotograficznej i ocenę krawężników betonowych, które zgodne z deklaracją producenta spełniają wymagania zawarte w normie PN-EN 1340:2004 Krawężniki betonowe. Wymagania i metody badań.
Czym w Pana ocenie są widoczne „białe zacieki” widoczne na kostce?
Czy struktura krawężników nie powoduje wątpliwości, co do prawidłowości ich wykonania i możliwości ich destrukcji pod wpływem agresji mrozowej?

visibility czytano 233 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze betony zwykłe

Jan

dział 308
temat nr 2631

Suchy jastrych ogrzewania podłogowego


Dzień dobry Panie Jerzy,

chciałem zapytać o tak zwany suchy system ogrzewania podłogowego, np. wytwarza je firma Sander System: w płytach styropianowych lub z wełny drzewnej wycinane są rowki, na całą powierzchnię płyty, łącznie z rowkami, jest kładziona sztywna folia aluminiowa (jako warstwa refleksyjna) a następnie w rowkach można umieszczać rurki od ogrzewania podłogowego. Na to można położyć klej i płytki ceramiczne lub podkład pod panele i panele laminowane (czyli odpowiednio rozwiązanie jakie będziemy mieć w łazience oraz w pokojach).

Nie interesowałem się tym rozwiązaniem do momentu aż zorientowałem się, że na poddaszu gdzie mam strop drewniany, mogę to zastosować zamiast grzejników (wtedy miałbym jedną temperaturę w układzie grzewczym).
Ale zastanawiam się również czy na parterze nie warto tego rozwiązania zastosować. Trochę bardziej pasuje nam ogrzewanie o szybszej reakcji na zmiany ustawienia temperatury (mniejsza bezwładność).
No ale w ogóle rozważanie nie ma sensu jeśli Pan odradza to rozwiązanie.

visibility czytano 278 razy forum komentarzy: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ogrzewanie podłogowe jastrychy ogrzewane porady architektom porady inwestorom porady inżynierom jastrychy suche

PF

dział 308
temat nr 2630

Błędy w obróbce blaszanej dachu krytego blachą


Pytanie o prawidłowość wykonania - jak i samej koncepcji - styku płaskiej obróbki blacharskiej wystającej ściany z wiatrownicą dachu (na zdjęciach).
Dwie alternatywy na ponowne wykonanie daszka jakie przychodzą do głowy:
1. Podejrzewam, że najlepiej byłoby, gdyby ten płaski daszek znalazł się na całej swojej szerokości poniżej wiatrownicy. Wymagałoby to pocienienia od góry termoizolacji tego wysunięcia ściany do wartości raczej symbolicznych, więc chyba odpada.
2. Wykonanie w wiatrownicy wycięcia, w które wsunięty zostałby daszek. Powstałby na końcu wiatrownicy taki "ogryzek" blachy, nie wyglądałoby to estetycznie albo nie potrafię sobie wyobrazić jak by to zostało wykończone.

Pomińmy niedokończoną przez ekipę od ocieplenia warstwę zbrojoną przy wiatrownicy (wystająca pianka).
Czy obecne rozwiązanie jest od biedy dopuszczalne i wówczas pozostaje wezwać ekipę do ociepleń na dokończenie prac?

visibility czytano 296 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze dachy domy jednorodzinne obróbki blacharskie porady inwestorom

cytrus

dział 308
temat nr 2629

Błędy w ociepleniu dachu i poddasza nieużytkowego z prowadzonymi przewodami wentylacji mechanicznej


Chciałbym prosić o pomoc w potencjalnym problemie z wilgocią na poddaszu nieużytkowym, nieogrzewanym. Zgodnie z projektem dach jest ocieplony wełną mineralną - 30 cm. Podczas montażu wentylacji mechanicznej z rekuperacją, kanały dolotowe do pokoi na piętrze zostały poprowadzone poddaszem i zostało doradzone przez instalatora ocieplenie poddasza styropianem (20cm nad przewody więc w sumie 30cm). W efekcie powstaje trójkąt (dach dwuspadowy), który jest termoizolowany z każdej strony, nieogrzewany oraz niewentylowany - nie liczę wentylacji dachu poprzez dachówki wentylacyjne. Powierzchnia dachu około 130m^2, powierzchnia po podłodze poddasza około 70m^2. Czy w takim wypadku należy zastosować kratki wentylacyjne po przeciwległych stronach ścian szczytowych czy możnaby np podłączyć dodatkowy wyciąg powierza z wentylacji?

Byłbym wdzięczny za poradę.

visibility czytano 275 razy forum komentarzy: 5
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego poddasza nieużytkowe ocieplenia porady inwestorom

Uzo

dział 308
temat nr 2628

Przyklejenie listew drenianych do warstwy szpachlowej w BSO


Panie Jerzy
w jaki sposób można przykleić prawdziwe listewki drewniane do elewacji w momencie gdy ściana jest już ocieplona i zasiatkowana wraz z warstwą szpachlową?

Generalnie nastąpiła zmiana koncepcji i mały fragment ściany (3 x 2.7m) chcielibyśmy wykonać w prawdziwym drewnie zamiast tynku c-w. Niestety na tym odcinku nie został przewidziany jakikolwiek ruszt aby przykręcać/przybijać do niego listewki. Nie możemy również dowiercić się do ściany z uwagi na mnogość przewodów biegnących pod styropianem w tym miejscu - próba wiązałaby się prawdopodobnie z uszkodzeniem tych przewodów.

Czy możemy w jakiś sposób przygotować drewno i użyć jakiegoś rodzaju kleju który nadawałby się do tej sytuacji?

visibility czytano 275 razy forum komentarzy: 5
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego elewacje wentylowane porady inwestorom

tomeciu

dział 308
temat nr 2627

Hydroizolacje przy posadowieniu na płycie


Piszę jeszcze z jednym pytaniem w sprawie mojej płyty fundamentowej. Pozwoliłem sobie stworzenie nowego wątku, z uwagi na to iż dotyczy on układu warstw jak zostały przez Pana przewidziane w analizie.

1. Jaki jest powód stosowania frezowanych płyt XPS i czy i w jakich okolicznościach można z tego frezowania zrezygnować. W przypadku układania dwóch warstw rozumiem, że frezowanie dotyczy tylko dolnej warstwy i frezem w stronę chudziaka.

2. Konsultowałem dobór izolacji przeciwwodnej z przedstawicielem firmy Remmers, który powiedział mi że zrezygnowałby z zastosowania masy polimerowo-bitumicznej na rzecz masy sztywnej, polimerowo-cementowej. Argumentował to faktem że przy założeniu że zostaną wykonane 2 warstwy izolacji o łącznej grubości 4mm, po wykonaniu całego obiektu i przez jego ciężar, warstwa ta z uwagi na to iż jest elastyczna może ulec zmniejszeniu. Pytanie czy są jakieś przeciwskazania aby stosować masy mineralne sztywne (np. ten CERESIT CR65), bo w Pana książce prawie każde rozwiązanie proponuje masy polimerowo-biutumiczne.

3. Na płycie żelbetowej zaproponował Pan warstwę emulsji bitumicznej, jakie zadanie spełnia ta warstwa i czy jest konieczna?

4. Duży problem sprawia mi znalezienie styropianu o zalecanych przez Pana parametrach chodzi zarówno o minimalną gęstość, jak i dopuszczalne ugięcie. Czy ma Pan jakiś sprawdzony i pewny produkt spełniający te parametry, który mogę w ślepo zastosować?

5. Jako materiał pod podkład betonowy w standardowych rozwiązaniach proponuje się beton klasy C8/10, Pan w swoich rozwiązaniach zawsze proponuje mieszankę napowietrzoną o wyższej klasie min. C16/20, czy powód tego jest taki, że stosowanie domieszek napowietrzonych defakto obniża klasę betonu? Pytam ponieważ wykonawcy czytając beton C16/20 w moich projektach, często zamawiają beton o klasę jeszcze wyższą z uwagi na napowietrzenie.

6. Ostatnie pytanie dotyczy zabezpieczenia płyty fundamentowej. W jednym miejscu Pana książki pisze Pan, że pionową izolację obwodową płyty najlepiej wykonać jako ostatnią, z uwagi na fakt iż ciężar domu w trakcie budowy jest coraz większy i dochodzi do stopniowego osiadania całej konstrukcji, co może doprowadzić do uszkodzenie tej izolacji. Pytanie jak w takiej sytuacji zabezpieczyć płytę fundamentową i wystające z niej "startery" zbrojenia w przypadku, gdyby prace budowlane miały być przerwane na okres zimowy. I na koniec izolację wtedy wykonać z sztywniejszego XPS, czy bardziej podatnego na odkształcenia EPS?


visibility czytano 330 razy forum komentarzy: 7
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze posadowienia na płycie porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

tomeciu

dział 308
temat nr 2626

Termoizolacja ze szkła piankowego pod płytą


Witam,
będę przystępował do wykonania płyty fundamentowej pod mój dom mieszkalny jednorodzinny, dla którego wykonywał Pan analizy. W związku z tym zastanawiam się nad zastosowaniem czarnego szkła piankowego i jako że nie mogłem znaleźć żadnego poprawnego rozwiązania układu warstw płyty fundamentowej wykonanej na takim materiale, to czy mógłby Pan przedstawić jak taki układ powinien wyglądać.
Na pierwszy rzut oka wydawałoby się że przy takim rozwiązaniu można całkowicie zrezygnować z zastosowania izolacji przeciwwodnej, jako że warstwa szkła piankowego gruba na około 50 cm, przerywa wszystkie kapilary i chroni tym samym beton przed wodą, ale tu mogę się mylić.

Rozmawiając z wykonawcami, zarzucali często że największym wykonawczo problemem jest wykonanie szalunku, oraz nierówna powierzchnia utwardzonego szkła piankowego.
Czy zna Pan jakiś sprawdzonych producentów czarnego szkła piankowego godnego polecenia?

visibility czytano 188 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne posadowienia na płycie termoizolacje porady inwestorom

tomeciu

dział 308
temat nr 2625

Błędy przy fundamentowaniu domu


Witam,
pewnej moje klientce, której zaprojektowałem parterowy dom mieszkalny jednorodzinny na skarpie, wykonawcy, chyba ze strachu wykonali fundamenty całkowicie niezgodnie z projektem.
W pierwszej kolejności wykonali je o prawie 1,75 metra niżej niż projekt przewidywał, następnie wylali je bezpośrednio do gruntu, bez chudziaka, a ostatecznie okazało się że z wymiaru wstępnego ław 50x70 zostało 30x60. Zanim wszystko wyszło na jaw, ekipa już rozpoczęła murowanie ścian z bloczków betonowych, po czym wyleciała z budowy.

Projektant konstrukcji dokonał już oględzin i stwierdził że ławy wykonane w taki sposób od strony konstrukcyjnej mogą pozostać. Jednak uznał za konieczne aby posadzkę piwnicy nadlać na wykonane ławy fundamentowe (rozwiązanie nr 2) - da to możliwość wykonania ciągłej izolacji przeciwwilgociowej, jednak wymaga demontażu wykonanych ścian z bloczków betonowych.

Jako dopuszczalne rozwiązanie proponuje rozwiązanie nr 1, czyli dolanie posadzki do wykonanych ścian z bloczków betonowych, jednak zastrzega że prawie niemożliwym jest w tym przypadku zapewnienie ciągłości izolacji, chyba że ma Pan jakiś pomysł na rozwiązanie tego w taki sposób.

Natomiast rozwiązanie nr 3 próbuje przeforsować klientka, jako swoje argumenty podaje głównie większą wysokość piwnicy, która ma powstać po tym jak fundamenty zostały wykonane zbyt głęboko oraz oszczędność wynikającą z braku konieczności demontażu wykonanych już ścian. Jednak wykonanie ław w gruncie bardzo utrudni dobre ich oczyszczenie i zaizolowanie z uwagi na nierówności bocznych ścian ław fundamentowych.

Staram się znaleźć jakieś pewne, dobre i korzystne finansowo rozwiązanie dla klientki, bez konieczności wyburzania wszystkiego.

Będę wdzięczny za pomoc!

visibility czytano 256 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczal porady inwestorom porady architektom

Uzo

dział 308
temat nr 2624

Po jakim czasie roboty wykończeniowe od wykonania tynku cem-wapiennego?


Panie Jerzy
ile Pana zdaniem należałoby odczekać po wykonaniu tynków cementowo-wapiennych w obecnym okresie (koniec kwietnia) przed dalszymi pracami na ścianach takimi jak malowanie, klejenie glazury, sucha zabudowa.
Budynek nieogrzewany, ocieplony. Dodam, że ściany wykonane są z betonu komórkowego wiosna/latem 2021, stan surowy zamknięty jesienią 2021. Wylewki cementowe wykonane we wrześniu 2022. Ocieplenie od października 2022, przerwa zimowa, koniec marzec 2023, bez tynku c-w.

visibility czytano 166 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki cem-wapienne wystroje wnętrz wykończenia porady inwestorom porady wykonawcom

Uzo

dział 308
temat nr 2623

Uszczelnienie przejść przewodów elektrycznych przez elewację BSO


Panie Jerzy
jak Pana zdaniem należy wypełnić otwory wokół przewodów wystających ze ściany (przewody do oświetlenia) przy docieplaniu budynku metodą lekką-mokrą? Chodzi mi o sytuację kiedy mamy zatopioną siatkę zbrojeniową oraz wykonane przeszpachlowanie a wokół przewodów z racji ich elastyczności mamy małe puste przestrzenie bez kleju.

visibility czytano 174 razy
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego elewacje porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
285
   ...  
265
 
264
 
263
 
262
 
261
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
baner_STO_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.