porady i konsultacje budowlane

Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

o co pytali inni?       porady budowlane

© All rights reserved. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami.

Wpisz nieodmienialną część szukanej frazy, np. "ław",
a będą wyświetlone wyniki zawierające wszystkie odmiany:
ław, ławą, ławami, ławy, ława, ławie itd.
 

znaleziono porad: 619

Deez

dział 308
temat nr 411

Fundament wg rysunku 1.9.-10 z książki "Sekrety ..."


Zabieram sie za fundamenty, podloze to piasek drobnoziarnisty na 5 m w glab, brak wody, planuje zrobic je wg rys 1.9-10 z ksiazki czyli:
- chudziak beton c16/20 - czy powinien byc wylewany na folii PE? czy po wylaniu nalezy okryc go folia? jak dlugo powinien schnac tydzien?
Moj wykonawca chcialby zrobic szalunek i wlac w niego chudziak, a pozniej jak wyschnie wlac beton napowietrzony czy pod jakimis warunkami jest to w ogole dopuszczalne?
- beton napowietrzony + sztywnym szlamem
- papa termozgrzewalna
- bloczki betonowe

Pytanie czy na pospolke moge zamiast kruszywa polozyc folie kubelkowa i pozniej na to beton podkladowy? o ile gorsze jest takie rozwiazanie w porownaniu do zwiru 8-16? jakie sa zagrozenia i na co zwrocic uwage?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty ławy fundamentowe hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom posadowienia

tomek

dział 308
temat nr 410

Folia PCV czy papa pod i nad ławą?


Czy może Pan opisać dlaczego folia fundamentowa nie może być stosowana jako izolacja pozioma ław? Mam problem z wykonawcą, który jest święcie przekonany, że ta folia łączy się trwale z izolacją pionową (izolacja pionowa zostanie wykonana z masy typu KMB polimerowo-bitumicznej). W hurtowniach handlowcy również wmawiają że to idealny produkt, ja jako kierownik budowy jestem tym który naczytał się książek i wymyśla naciągając inwestora na koszty i nadając ekipie więcej pracy. W dyskusji zaczyna brakować mi argumentów, a nie chcę być tym który twierdzi nie bo nie, bo 4 następnych kierowników będzie twierdzić, że można tę folie stosować i się połączy z izolacją pionową. Zaczynam się zastanawiać czy to mi się coś nie pomyliło. Jako ciekawostkę dodam, że u tego wykonawcy jeszcze przed studiami dorabiałem w wakacje jako pomocnik na budowie, a teraz go pouczam jak powinien robić. W załączniku przesyłam kartę techniczną produktu, o który pytam.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

PiotrekZet

dział 308
temat nr 409

Błędy wykonawcze i projektowe, których być nie powinno


Jeszcze raz ja. Nie mogłem dodać więcej zdjęć w jednym problemie, więc pytam dalej.
1. Po betonowaniu na płycie balkonowej grub. 15 cm pojawiły się pęknięcia. Zbrojenie stanowią dwie siatki prętów średnicy 12 mm. Na balkonie będzie klejona papa. W jaki sposób zabezpieczyć te pęknięcia? Rysy mogły powstać na skutek zbyt małej otuliny. Co zrobić by tego uniknąć w przyszłości? (zdjęcie 1).
2. Zdjęcie 2+3+4 to przykład partactwa murarzy. Prawdopodobnie nie połączyli ściany ze słupem żelbetowym. Zamontowane drzwi są dość ciężkie. Od momentu przekazania mieszkania pojawia się problem z ich zamykaniem i pojawiły się pęknięcia widoczne na zdjęciach. Podejrzewam, że brak połączenia powoduje, że filarek się poddaje. Jak ratować to co jest, bez rozbierania połowy wykończonego mieszkania?
3. Wykonawcy zamocowali słupki od instalacji odgromowej w sposób widoczny na zdjęciu 5, aby nie dziurawić papy. Jak to powinno być poprawnie wykonane?

Pęknięcia na płycie balkonowej.
Zdjęcie 2. Widok ogólny.
Zdjęcie 3. Pęknięcie w miejscu połączenia słupa z murem.
Zdjęcie 4. Pęknięcie przy drzwiach.
Zdjęcie 5. Łatki z papy odchodzą.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: akcesoria dachowe błędy projektowe błędy wykonawcze balkony mury stropodachy porady inżynierom porady architektom porady wykonawcom instalacje odgromowe

PiotrekZet

dział 308
temat nr 408

Szkolne błędy Kierownika Budowy


Panie Jerzy.
Mam kilka kolejnych pytań i wątpliwości. Chwała, że założył Pan ten serwis, bo odnoszę wrażenie, że więcej się o budownictwie dowiedziałem od Pana niż w szkole i pracy zawodowej.
1. Kątowniki przy tynkach gipsowych rdzewieją (zdjęcie 1). W budynku wielorodzinnym sytuacja ma miejsce w pojedynczych mieszkaniach. KB kazał oczyścić kątowniki z rdzy, spryskać minią w spreju, zaciągnąć gipsem i przemalować białą farbą aby zatuszować. Jednak rdza powraca. Czy jest jakiś skuteczny sposób zabezpieczenia tych kątowników, aby rdza nie powracała (szczególnie, gdy lokatorzy wykończą mieszkania)?
2. Jakiś czas temu były robione wylewki na balkonach. Mleczko cementowe wpłynęło na obróbki blacharskie (zdjęcie nr 2) teraz nie można tego usunąć. Co zrobić? W jaki sposób zabezpieczać obróbki w przyszłości? KB kazał papę, która jest wyklejana na obróbki wypuścić poza wylewkę i po wylewkach odciąć. Tak się robi? Nie jest to jednak problem tylko w momencie wykonywania wylewek, bo pojawia się to także w już wcześniej oddanych mieszkaniach. Wylewki na końcach balkonów się kruszą, a tam gdzie są płytki odpadają (zdjęcie 3 + 4).
3. Jak poprawnie wykonać obróbkę gipsem parapetu wewnętrznego, aby uniknąć takich pęknięć (zdjęcie 5). Dlaczego to pęka?

Zdjęcie 1. Rdza wychodzi na kątownikach.
Zdjęcie 2. Mleczko cementowe na obróbkach.
Zdjęcie 3. Wylewka się kruszy i odpadają płytki.
Zdjęcie 4. Obróbki po raz kolejny.
Zdjęcie 5. Pęknięcie pod parapetem.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli błędy wykonawcze balkony tynki gipsowe balkony porady wykonawcom porady architektom

eszr

dział 308
temat nr 407

Fundament monolityczny a hydroizolacje


Dzień dobry,
konstruktor w projekcie naszego domu ustalił, że w konstrukcji ścian fundamentowych zamiast bloczków betonowych należy zastosować monolityczne ściany żelbetowe (ze względu na warunki geotechniczne).
1. Jak w tym wypadku wyglądają poprawnie izolacje? Załączam przekrój przez ławy.
2. Czy zalewanie ław i ścian fundamentowych należy rozdzielić, czy zalewać je wspólnie? W drugim przypadku nie da się zastosować hydroizolacji z papy pomiędzy ławami a ścianami. Czy należy zastosować jakąś inną hydroizolację (w innym miejscu)?
3. Po jakim czasie można zdjąć szalunek ze ścian fundamentowych (wcześniej beton "pielęgnować" regularnym polewaniem?) i zacząć nakładać masę gruntującą oraz bitumiczną?

komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady wykonawcom porady inwestorom

Budowlaniec

dział 308
temat nr 406

Czas wysychania ław i nanoszenie hydroizolacji


Witam. W chwili obecnej jestem po etapie wylewania ław fundamentowych (dom z podpiwniczeniem). W jednym z wątków poruszanych w BDB pojawiła się informacja, że czas wysychania fundamentów wynosi: dla murowanych 14 dni, wylewanych 30 dni na każde 10 cm grubości. Jak sprawa ma się dla ław fundamentowych? Z uwagi na trzpienie zbrojeniowe zmuszony jestem izolację przeciwwilgociową zastosować już pod ławami (na betonie podkładowym), tj. zgodnie z rysunkiem 1.9.-8. Po jakim czasie mogę zaizolować ławy fundamentowe z obydwu stron jeżeli ława fundamentowa ma wymiary 40x80cm? Czy możliwe jest zaizolowanie z jednej strony (wewnętrznej) w celu dalszych prac pozostawiając stronę zewnętrzną bez izolacji do czasu całkowitego wyschnięcia ław?

komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ławy fundamentowe hydroizolacje fundamenty porady inwestorom

anield

dział 308
temat nr 405

Uwagi do projektu wentylacji mechanicznej z rekuperacją


Witam, w załączniku przesyłam projekt rekuperacji. Proszę o opinię czy jest on prawidłowo wykonany. Dodam, że jest to dom parterowy bez poddasza użytkowego, 200 m2.

komentarze: 2 czytaj odpowiedź

patrz także: analizy optymalizacyjne wentylacja mechaniczna porady inwestorom

anield

dział 308
temat nr 404

Ile grubości i jaki styropian pod podłogę?


Witam, mam pytanie dotyczące styropianu pod posadzki. Ile cm dać najlepiej? EPS 100 czy 200?
komentarze: 4 czytaj odpowiedź

patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne podłogi fundamenty porady architektom porady inwestorom

anield

dział 308
temat nr 403

Zalewanie wodą betonu podkładowego pod ławy


Jesteśmy na etapie wykonywania fundamentów. Mamy wylany już beton podkładowy C16, pod ławy dajemy papę podkładową i z tym mamy problem. W 3 miejscach na niewielkich odcinkach mamy około 6 cm wody, woda jest wypompowywana non stop, ale to nic nie daje. W jaki sposób zrobić prawidłową hydroizolację w tych miejscach ? W jaki sposób zrobić fasetę bitumiczną w takich warunkach?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty ławy fundamentowe hydroizolacje porady inwestorom

gabrielka115

dział 308
temat nr 402

Dobór materiałów z bazy BDB


Dzień dobry,
pisałam kiedyś do Pana z prośbą o podanie polecanych materiałów. Mówił Pan, że poda dla konkretnych przypadków. Spisałam więc produkty które by mnie interesowały i uprzejmie proszę o przekazanie polecanych przez Pana materiałów ze średniej półki cenowej (jeśli jest możliwość proszę o przekazanie kilku wariantów cenowych). Będę bardzo wdzięczna. Poniżej spis:
1. ŚCIANA ZEWNĘTRZNA
-farba o u=150
- tynk gipsowy 1,5mm
- bloczek komórkowy 400 24cm
- styropian EPS100/EPS80
- warstwa szpachlowa zbrojona mineralna u=50
- wyprawa elewacyjna silikonowa hydrofobizowana u=12, u=37
Dodatkowo: folia w płynie

2. PODŁOGA NA GRUNCIE
- styropian EPS200, XPS,

3. DACH SKOŚNY 45 st
- folia PE paroizolacyjna Sd=4, Sd=70
- wiatroizolacja
- wełna mineralna
- w jaki sposób wykonać wentylację połaci dachu przy zastosowaniu blacho dachówką?

4. COKOŁY, FUNDAMENTY
- szlam elastyczny
- bloczki betonowe fundamentowe
- masa polimerowo-bitumiczna
- emulsja bitumiczna do gruntowania
- membrana kubełkowa
- geowłóknina min 68g/m2
- taśma z kauczuku synetycznego

5. POM. MOKRE
- folia PE
- hydroizolacja w płynie
- klej mineralny typu flex
- uszczelniacz silikonowy

6. WENTYLACJA
- polecane wentylatorki wywiewne higrosterowalne i wentylatory dachowe (turbowenty?)

Dodatkowo proszę o opinię, czy bloczki wentylacyjne można wymurować od poddasza, a w stropie na parter zrobić otwór i zabudować kratkę wraz z wentylatorkiem, obudować g-k?

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom2007-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone dla Biuro Doradztwa Budowlanego mgr inż. Jerzy Zembrowski, Białystok. All rights reserved.
wykonanie choruzy.pl ©