porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2881


 
 
290
   ...  
77
 
76
 
75
 
74
 
73
   ...  
1
 
 
beataktemat nr 308-742
visibility czytano 790 razy

Ocieplanie wełną dachu z poddaszem użytkowym


Rozpoczęłam dzisiaj ocieplanie dachu stromego poddasza użytkowego. Pod dachówką membrana wiatroszczelna i pełne deskowanie płytą OSB. Wysokość krokwi 16 cm. Zakupiony materiał wełna skalna 10 cm i 20 cm. Niestety nie mam możliwości zwrotu ani wymiany na dwie 15 cm.
Wykonawca zaproponował nadbić krokwie o 5 cm x 5 cm dzięki czemu jako pierwszą warstwę zmieści między krokwie wełnę 20 cm tak że wełna będzie przylegała do OSB. Dodam że szczelina wentylacyjna 2,5 cm jest między membraną wiatroszczelną a dachówką.
Warstwy od wewnątrz następująco:
Krokwie 16 cm.
Płyta OSB.
Membrana wiatroszczelna położona na OSB.
Szczelina wentylacyjna 2,5 cm (na grubość kontrłaty) od membrany po dachówkę.
Kontrłata.
Łata.
Dachówka.

Pilnie proszę o odpowiedź, pozdrawiam.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe błędy wykonawcze ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

diakon88temat nr 308-741
visibility czytano 249 razy

Surowy stan otwarty domu na zimę


Czy w stanie surowym otwartym na zimę należy okna wszystkie "zadeskować"? Czy zostawić jak jest i dom ładnie przewieje? Z jednej ze stron domu od salonu wieje przeważnie wiatr, na pewno tam dostanie się do środka deszcz, śnieg. Co Pan o tym myśli?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

diakon88temat nr 308-740
visibility czytano 997 razy

Pytania przed wykonywaniem dachu z deskowaniem i papą


Panie Jerzy, mam kilka pytań odnośnie dachu.
1. Czytając rozdział 1.6.2. dachy skośne - jaka to folia do wiatroizolacji i paroizolacji w dachu z pełnym deskowaniem? Czym ją przymocować?
2. Rysunek DA-1617 str 234, przedstawia pełne deskowanie bez wiatroizolacji i paroizolacji do jakiego rysunku należy się stosować?
3. Czy deski na pełnym deskowaniu maja być przybite na "zakładkę" coś jak murowanie z pustaka ?
4. Czy można stosować długie deski czy można "sztukować" z krótszych? Jest jakaś różnica ?
5. Jakich gwoździ się używało do deskowania? i w jakich odległościach je przybijać? Czy to zależy od długości deski? Może Pan przypomnieć?
6. Czym przymocować papę na deski?
7. Czy i na jaką zakładkę układać papę na papę?
8. Czy można "sztukować" łaty na których będzie położona blachodachówka, słyszałem że najkrótsze są 4 metrowe. Jakimi gwoździami je przybijać i jakie odległości stosować?
9. Czy deski które miałem do szalowania ław i będę miał do szalowania wieńca można użyć na dach? Czy trzeba je malować impregnować na nowo? Czy mogą to być deski mokre? Na pewno mi zabraknie będę musiał dokupić i podejrzewam że dostanę mokre.
10. Jak powinien być zakończony dach wystający po za dom, bo chcę mieć podbitkę?

Przepraszam za tyle pytań ale chciałbym wszystko mieć na miejscu. Jeżeli na któreś pytanie gdzieś była odpowiedź proszę podać temat bo, trochę szukałem i chyba wyszukiwarka mnie oszukuje.
Pozdrawiam
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy fizyka budowli pokrycia dachowe pokrycia bitumiczne podsufitki okapów porady inwestorom porady wykonawcom paroizolacje wiatroizolacje

Łukasz Pawlukowskitemat nr 308-739
visibility czytano 377 razy

Z czego wykonać podbitkę okapów dachu?


Chciałbym wykonać w swoim domu podbitkę dachową w kolorze białym, zastanawiam się nad podbitką z deski sosnowej 19 mm pióro wpust impregnowanej lub mój dekarz potrafi wyginać blachę że do złudzenia przypomina deskę. Podbitka bejcowana na biało będzie opcją tańszą, zastanawia mnie jednak co jaki czas będzie trzeba odnawiać te deski skoro nie będą działały na nie promienie UV. Który rodzaj podbitki ze względu na fizykę budowli Pan poleci?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego okapy dachowe porady inwestorom

Łukasz Pawlukowskitemat nr 308-738
visibility czytano 248 razy

Poprawny montaż doświetlacza okna piwnicy


Proszę o podanie prawidłowego montażu naświetlacza okiennego piwnicznego prefabrykowanego z tworzywa sztucznego o wymiarach 100/100/40. W zestawie są 4 kołki i 4 śruby, w zestawie i instrukcji nie ma wzmianki o jakiejkolwiek masie uszczelniającej w pomiędzy styropianem a naświetlaczem. Czy powinienem ją tam zastosować ? Moja ściana fundamentowa jest wykonana z bloczka betonowego M6, ocieplona styropianem XPS 15 cm a styropian przykryty folią kubełkową.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

WojtekGtemat nr 308-737
visibility czytano 268 razy

Hydroizolacja fundamentu komina


Panie Jerzy!
Fundament pod komin. Jak od stanu, widocznego na zdjęciach (prawie w płaszczyźnie pospółki) do wysokości chudziaka poprawnie przeprowadzić prace? W rzucie od góry na fundamencie komina jest tylko masa kmb, po jego bokach też, pod spodem papa. Jak rozwiązać dylatację od przyszłego chudziaka, a jak od widocznej ściany fundamentowej z wieńcem, pokrytej 2 x 1,5 kg kmb. Czy raczej fundament takiego komina ma stanowić całość z betonem wylanym w przyszłości. W projekcie brak rozwiązania tego detalu, nie było również wieńca fundamentu. Na widoczną na zdjęciu pospółkę, pójdzie geowłóknina, kruszywo, folia PE i beton.
Dziękuję za pomoc.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominy podłogi porady inwestorom porady wykonawcom dylatacje

Janusz Glazurnikwawa Tomziktemat nr 308-736
visibility czytano 1188 razy

Tynki, a maksymalne obciążenie okładziną klejoną


Chciałbym zapytać o maksymalne obciążenie tynku okładzinami klejonymi bez kotwienia. W KT produktu Knauf MP 75 znajdziemy zapis, że m2 okładziny klejonej do tegoż tynku gipsowego może mieć maksymalny ciężar 25kg/m2, mniemam że inne tynki gipsowe będą miały zbliżone parametry.

Nie znam natomiast maksymalnego obciążania tynków cementowo-wapiennych, klejonych płyt g.k. do muru (w tym przypadku będzie to chyba parametr kleju gipsowego, chociaż i być może warstwy papieru - siły z jaką przywiera do sprasowanego rdzenia gipsowego). Zupełnie nie orientuję się jak sprawa wygląda w przypadku bezpośredniego klejenia okładzin do muru (cegły, bloczków gipsowych, innych.)

Zmierzam to tego, że m2 gresu (9-11mm) ma ciężar powyżej 25 kg. Dość popularne ostatnio betony architektoniczne typu grubego znacznie przekroczą wartość 25kg/m2, czasem nawet czterokrotnie, w zależności od grubości. Ceramika mieści się w 25 kg. Płytki klinkierowe typu cegła przekroczą tę wartość... Dochodzi jeszcze ciężar kleju, ale nie wiem jak to rozpatrywać - łącznie?

Mniemam, że na tynk obciążony okładziną naklejoną całopowierzchniowo działają siły ścinające. Parametr ten jest jakoś ukrywany przez producentów, takie odnoszę wrażenie. Co z sufitami, czy istnieje przepis zabraniający kleić okładziny w tym miejscu, pytam, bo w tym przypadku zapewne zadziała inny rodzaj siły.

Czy wolno kleić okładziny bezpośrednio na mur, skoro tynk nie zapewnia odpowiedniej nośności, w stosunku do ich ciężaru, czy może innym sposobem? W jaki sposób sobie z tym radzić?

W przypadku łazienek, warto wziąć pod uwagę, że często okładziny kleimy do hydroizolacji (szlam lub folia w płynie), a nie bezpośrednio do tynku, co może mieć również wpływ na maksymalne jego obciążanie.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

ŁukaszWtemat nr 308-735
visibility czytano 362 razy

Czy zabezpieczać piankę PU uszczelniającą okna?


Czy pianę uszczelniająca wokół okna należy czymś zabezpieczyć?
Słyszałem ze zasłania się ją klejem do styropianu? Ale czy jest to konieczne?
Czy jeśli będzie w ciągu miesiąca zasłonięta styropianem przy ocieplaniu budynku to można ja zostawić nieosłonięte do tego czasu?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV porady inwestorom porady wykonawcom

AndrzejTurczynowicztemat nr 308-734
visibility czytano 513 razy

Zamiana belki podwalinowej na ławę


Panie Jerzy
W projekcie budowlanym mam dwa poziomy podłogi.
1. poziom domu
2. poziom garażu 30cm poniżej poziomu domu
Wykonawcy w porozumieniu z KB i bez mojej zgody ani wiedzy zmienili wjazd do garażu łącząc/zamykając ławę numer 5 w części wjazdu do garażu oraz łącząc/zamykając wieniec na ścianie fundamentowej. Zrezygnowali z belki podwalinowej. Tłumaczyli się wytrzymałością całej konstrukcji. Dowiedziałem się o tym już po fakcie. Wjazd do garażu z racji tego będzie stanowczo wyżej.
Czy te działania faktycznie miały na celu wzmocnienie całej konstrukcji, czy ułatwiły po prostu pracę wykonawcy? Ponad to, boję się o ocieplenie ściany fundamentowej pod wjazdem do garażu.
Bardzo dziękuję za odpowiedz, Pozdrawiam Andrzej Turczynowicz

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje fundamenty porady inwestorom

Marcin-Wojtemat nr 308-733
visibility czytano 436 razy

Błędnie wymurowana ściana 3-warstwowa


Witam,

chciałbym spytać o pewną kwestię która bardzo mnie męczy i nie daje spokoju a związaną ze ścianą trójwarstwową w moim budowanym domu. Konstrukcja ściany to silka 18 cm + 15 cm styropian grafitowy + cegła klinkierowa 12 cm. Dodam że dom jest w stanie surowym zamkniętym tak więc ściany już stoją.

W trakcie budowy firma która realizowała prace budowlane pomurowała ściany tak że między warstwą nośna a styropianem zostawili pustkę około 1-3 cm, w projekcie była ta pustka miedzy styropianem a warstwą elewacyjną. W początkowym etapie tego nie zauważyłem a szczerze mówiąc to jakoś nie wydało mi się istotne tym bardziej że nie jestem budowlańcem i mam mgliste pojęcie o zasadach budownictwa. Teraz kiedy zapoznałem się z Pana książką uświadomiłem że to chyba błąd. Wydaje mi się że to osłabi działanie izolacyjne styropianu gdyż ciepło z domu będzie ogrzewało pustkę i mimo że potem jest styropian to powietrze pewnie przez nieszczelności będzie się ochładzać. Zastanawiam się czy rzeczywiście to jest taki wielki problem i co można z tym zrobić. Myślałem o wypełnieniu tej pustki granulatem styropianowym lub pianką tylko nie wiem czy to ma sens i jak można to wykonać?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze mury licowe porady inwestorom


 
 
290
   ...  
77
 
76
 
75
 
74
 
73
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.