porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2875


 
 
289
   ...  
73
 
72
 
71
 
70
 
69
   ...  
1
 
 
Nestatemat nr 308-706
visibility czytano 303 razy

Jaki tynk na beton komórkowy?


Witam,
Chciałbym zapytać jaki będzie najlepszy rodzaj tynku na ściany wewnętrzne dla bloczka komórkowego Ytong 24cm. Bloczki są układane na zaprawie cienko-spoinowej, w pionie na pióro - wpust czy zatem dobrym pomysłem jest przed nakładaniem tynku nałożyć siatkę wzmacniającą zatopioną w kleju aby nie pojawiły się żadne pęknięcia?
Dziękuję za odpowiedź
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki cem-wapienne tynki gipsowe tynki tynki wewnętrzne porady inwestorom

Mirosław Małektemat nr 308-705
visibility czytano 381 razy

Wykwity na pustakach ceramicznych w murze


Panie Jerzy ok 2 tyg. temu wzniesione były mury z pustaka ceramicznego U220, do zaprawy dodawany był zalecany przez Pana środek Neoplast 124. Ostatnio na murze zaobserwowałem białe wykwity, czy to jest normalne? czy należy to jakoś zwalczyć? Najwięcej ich widać na pierwszej warstwie muru zarówno od zew jak i od wew. Wykwity też sporadycznie widoczne są na wyższych partiach mury. Hydroizolacja wykonana była na betonie podkładowym pozioma, a później pionowa na ławie oraz bloczkach betonowych z obu stron. (Fundamentflex - Bornit). Dodatkowo przed położeniem pierwszej warstwy U220 podłożono folię PE. Załączam zdjęcia poglądowe
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze mury porady inwestorom

Barytemat nr 308-704
visibility czytano 674 razy

Usytuowanie wiatroizolacji w dachu


Panie Jerzy mam pytanie odnośnie membrany dachowej. W Pana książce zgodnie z rysunkiem 1.6.-1 i 1.6.-7 pokazane jest jak należy poprawnie usytuować wiatroizolację oraz szczelinę wentylacyjną. Z rysunków wynika, że membrana ma przylegać do termoizolacji. W zaleceniach producenta membrany spotkałem się z informacją cytuję "Produkt wymaga zachowania szczeliny wentylacyjnej między membraną, a izolacją termiczną (wełna mineralna, szklana itp.), co oznacza, że membrana nie może stykać się bezpośrednio z ociepleniem." Czy może się Pan odnieść do tych zaleceń?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe wiatroizolacje dachy ocieplenia

John Peeltemat nr 308-703
visibility czytano 1088 razy

Odstępstwa od wyników analiz c-w


Chciałbym zadać kilka pytań w nawiązaniu do dyskusji na Facebooku odnośnie ewentualnych zmian już po wykonaniu analiz cieplno-wilgotnościowych.
Otóż mój przypadek dotyczy analizy 1998/2018 i jest następujący:

W projekcie ściany parteru i poddasza wykonane są z betonu komórkowego H+H PP4-0,50. Wg producenta lambda wynosi 0,13. Karta techniczna: http://www.hplush.pl/documents/20662/77650/Karta+Techniczna+-+HH+Gold%2B+Bloczki+4%2C0-500.pdf/5b4e656e-20a5-4d36-8429-25eec947d72f

Jednak z obawyprzed utrudnioną dostępnością tych bloczków, do analiz wybrałem bloczki firmy Solbet. Wydaje mi się, że do obliczeń zastosował Pan bloczek Optimal 600kg/m3 o współczynniku lambda 0,17. Czy może Pan to potwierdzić?
Solbet podaje własności bloczków tutaj: https://www.solbet.pl/bloczki.php

Już po wykonaniu analiz udało mi się znaleźć dostawcę bloczków wg projektu: H+H PP4-0,50. O ile dobrze rozumiem, to ich własności są o wiele lepsze (większa wytrzymałość na ściskanie i niższa lambda) aniżeli Solbet zastosowany do obliczeń, dlatego rozważam jednak zastosowanie H+H. Teraz jednak nie wiem, czy możliwe jest ich użycie bez "popsucia" czegoś z analiz.

Innym problemem jest to, że w oryginalnym projekcie na stropie piwnicy jest tylko 5cm styropianu. Pana analiza wskazuje na 10cm. Taki wzrost (o 5cm) w połączeniu z koniecznością zwiększenia jastrychu o 2cm (w projekcie jest tylko 5cm, a niektóre pomieszczenia mają ogrzewanie podłogowe) już znacznie wpływa na wysokości pomieszczeń, na projekt schodów i wymaga sporych korekt w projekcie. Stąd teraz moje wątpliwości, że może jednak udałoby się tak dobrać grubości styropianu na ścianach (piwnica, cokół, elewacja), żeby móc pozostawić te 5cm na podłodze parteru? Z punktu widzenia dostępności styropianu, prawdopodobnie optymalnym rozwiązaniem byłoby: piwnica XPS 15cm, cokół EPS 20cm, elewacja EPS 25cm.
No ale tutaj znowu wątpliwości, czy nie spowoduje to kondensacji.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego ocieplenia podłogi porady inwestorom

Iwonatemat nr 308-702
visibility czytano 383 razy

Styropian XPS zamiast EPS na cokole budynku


Mam pytanie odnośnie prawidłowej izolacji fundamentu i części cokołu.
W projekcie mam zastosowanie izolacji fundamentu i części cokołu XPS 16 cm i następnie elewacja EPS 25 cm w książce rys.1.11.2 jest zastosowanie uskoku w części cokołu i murów czy w moim przypadku jest prawidłowe zastosowanie jednej grubości? na całość XPS?, wiem że mówił Pan, że w części cokołu EPS200 jeżeli będzie kładziony klinkier.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego cokoły ocieplenia fundamenty porady inwestorom

gabrielka115temat nr 308-701
visibility czytano 212 razy

Obliczenie kosztu energii Kp do optymalizacji kosztów termoizolacji


Witam,
Moje pytanie pochodzi z naszej dyskusji na grupie "facebookowej". Prosiłbym o poradę, jakieś dodatkowe wskazówki w jaki sposób obliczyć wartość Kp -> potrzebną do wyliczenia współczynnika przenikania ciepła ekonomicznie uzasadnionego (wzór 2.12-12). Mnie szczególnie interesuje ta wartość dla przegród zewnętrznych przy ogrzewaniu gazem ziemnym, ale wszystkie wskazówki będą cenne. Oczywiście jestem gotowy i myślę, że posiadam wystarczającą wiedzę, żeby sobie to policzyć w excelu lub innym matematycznym programie (mathcad, matlab).
Dziękuje i pozdrawiam!
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego charakterystyki energetyczne energochłonność porady inwestorom porady inżynierom porady architektom projektowanie

Michał Zielińskitemat nr 308-700
visibility czytano 210 razy

Wpływ zamiany pustaka ceramicznego na fizykę ściany


Witam, jakiś czas temu przeprowadzał pan dla nas pełną analizę C-W. Wybraliśmy materiał na ściany pustak ceramiczny 25 P-W. Niestety okazuje się że z jego dostępnością jest dość ciężko u nas w województwie, ale mamy inną cegielnie która też oferuje pustaki 25 P W. Czy mógłbym podesłać ich KT i mógł by mi pan powiedzieć czy można zastosować je jako zamiennik na ściany i nie zaburzy to właściwości czy jednak należy stanowczo się trzymać poprzedniego wyboru.
Pozdrawiam
Ps. celowo nie zamieszczam tutaj wybranych producentów żeby nie być posądzonym o reklamę choć jeśli mogę to oczywiście mogę to uczynić.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Remiktemat nr 308-699
visibility czytano 930 razy

Hydroizolacja strefa progu drzwi tarasowych


Mam pytanie o poprawne zaizolowanie styku strefy cokołowej, która będzie stykała się z tarasem. Obecnie mój etap prac to stan surowy zamknięty. Dom wykonany z pustaków ceramicznych pod przesuwnym oknem tarasowym oraz pozostałe okna, które wychodzą z pokoi są posadowione na gazobetonie oraz podwalinach z klinarytu w projekcie mamy przewidziany stan zero - (gotowa podłoga) na wysokości 29 cm od obecnego stanu. Góra ław fundamentowych jest dwukrotnie pokryta masa bitumiczną oraz 2 razy papą (dla ostrożności kierownika). Chciałbym po całej długości domu zrobić taras na podsypce z piasku/ pospółki zagęszczonej i na to jakieś ozdobne płyty betonowe lub kostka brukowa zakończone palisadą (zdjęcie poglądowe dla przykładu).

I w tym miejscu rodzi się pytanie jak poprawnie zaizolować przestrzeń cokołową tj. od styroduru do wysokości ościeżnicy - dolnej krawędzi okna. W książce widziałem, że na na strefie cokołowej jest izolacja 2 x polimerowo-cementowa typu flex jednakże nie styka się ona bezpośrednio z gruntem tak jak u mnie w planach. Czy takie rozwiązanie w mojej sytuacji również jest poprawne i taka izolacja wystarczy ? Zastanawiam się czy lepszym rozwiązaniem byłoby zabezpieczenie tej strefy izolacją 2 x masa bitumiczna i na to naklejona folia EPDM wywinięta na styrodur i na to ocieplenie domu przewidziane 20 cm styropianu. Proszę o poradę, jak to poprawnie wykonać aby nie martwić się podchodzącą wilgocią pod ściany. Z góry dziękuję za poradę
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tarasy naziemne drzwi hydroizolacje porady inwestorom

lukasz89k1temat nr 308-698
visibility czytano 455 razy

Kominki i dachówki wentylacyjne na dachu


Panie Jerzy im więcej czytam o wentylacji dachu to już zaczynam wątpić jak mam zrobić swój. I gdzie rozmieścić dachówki wentylacyjne. Myślałem dać tak: na krokwie wiatroizolacje później kontrłaty i następnie łaty. Dodam że będzie dachówka firmy roben monza plus. I pytanie teraz jak rozmieścić dachówki wentylacyjne? Czy używać taśmy kalenicowej wentylacyjnej także? Załączam zdjęcie dachu z projektu.

Druga sprawa to wentylacja pomieszczeń gdyż nie mam kominków wentylacyjnych a poddasze nieużytkowe więc mogę wykorzystać poddasze i wyjść rurami ponad dach jak sadze i wykonać wentylację. Na dachu stosując kominki wentylacyjne. Mylę się? Ale w takim razie jak rozmieścić wentylacje?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy wentylacja porady inwestorom porady wykonawcom

Janusz Glazurnikwawa Tomziktemat nr 308-697
visibility czytano 21 razy

Wytyczne ITB i PN, a błędy w domach


Jak wiadomo prawidła wykonawcze zawarte są w Warunkach Technicznych Wykonania opracowywanych przez Instytut Techniki Budowlanej. Do tego jeszcze dochodzą Polskie Normy budowlane. Mamy więc szereg wytycznych i wskazówek na prawidłowe wykonanie danej realizacji.
Pytanie moje jest następujące: czy wg Pana oceny powyższe opracowania łącznie z PN już są z błędami, czy może są zbyt ogólnikowo napisane, że na etapie projektowania domów. czy ich stawiania popełnia się tak wiele grzechów?

Jako wykonawca często zastanawiam się, czego będzie się trzymał rzeczoznawca oceniający moją pracę. Na jakiej podstawie oceniał będzie moją pracę, w oparciu o co, i czy jego ocena będzie opisywała stan rzeczywisty.

Sprawy są dla mnie dziwne. Bo te wszystkie Normy, opracowania nie są dostępne dla każdego, w sposób darmowy. A powinno być wręcz odwrotnie - nim zaczynamy coś robić, dostajemy kryteria i wytyczne oceny. Trochę wygląda to tak jakbym jeździł samochodem a nie wiedziałbym za co mogę dostać mandat. :)
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budownictwo mieszkaniowe budownictwo sportowe budownictwo przemysłowe budownictwo komunalne projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze wykonawstwo


 
 
289
   ...  
73
 
72
 
71
 
70
 
69
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.