porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2881


 
 
290
   ...  
70
 
69
 
68
 
67
 
66
   ...  
1
 
 
Pawel Michalskitemat nr 308-672
visibility czytano 214 razy

Partyzantka przy remoncie balkonu


Witam,
Problem z odprowadzeniem wody z balkonu, w którym zrobił się lejek i jest on w stanie zgromadzić w sobie ponad 20 litrów wody. Balkon miał kształt w stylu brodzika - zaokrąglone krawędzie, aby woda nie stała na stylu balkonu i "murka" okalającego go. Pan, który kładzie nam płytki nie przewidział tego i teraz płytki też mają spadek w stronę środka balkonu, a nie na zewnątrz, poprzez otwory w murku, które tę wodę odprowadzały. Pomysł jest taki, aby użyć kanału niczym w garażach - liniowe odwodnienie.
Problem jest taki, że aby to zadziałało, to taki kanał musiałby mieć skośne dno, aby jego "pokrywa" była na równo z płytkami (te mają spadek w stronę balkonu).
Takich kanałów nie ma. Postanowiłem więc, że odetnę dno kanału i uczynię jego ściany skośnymi, aby otrzymać dokładnie taki kształt kanały, jaki potrzebuję. Jak osadzić taki kanał bez dna na balkonie? Jak sprawić, aby nie było żadnego problemu z nieszczelną hydroizolacją takiego potworka własnoręcznie zrobionego?
Kanał jest wykonany z PP.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze balkony porady inwestorom

bartitemat nr 308-671
visibility czytano 399 razy

Błędy w hydroizolacji fundamentów i nadproża wykonane zbyt nisko


Moje obrazki z painta jak zwykle, ale niestety nie mam żadnego programu do wykonywania przekrojów.
1.
Jak już wcześniej pisałem w innym pytaniu, mam fundamenty wylane w grunt bez betonu podkładowego (mam rdzenie żelbetowe), ściany fundamentowe pomalowane dysperbitem na zwykłej zaprawie murarskiej bez domieszki napowietrzającej. Fundamenty zasypane "piasek ze ściany 0-31,5" (dane z faktury) taki sam piasek jaki używano do budowy S5, stopień zagęszczenia niestety nieznany - pewnie kicha. Beton podkładowy na podłodze wylany na równo z ostatnią warstwą bloczków ściany fundamentowej (brak wieńca) a nawet 1 cm powyżej bloczków. Pod pierwszą warstwą bloczków z betonu komórkowego jest izolacja pozioma z foli PCV grubości 1 mm (tragedii nie ma, bo ciężko ją nożem do tapet przeciąć). Pod rdzeniami zastosowałem 2 warstwy szlamu mineralnego elastycznego (atlas woder duo) - z polecenia KB. Zostały jeszcze do wymurowania ściany działowe oraz przygotowanie xps pod okna tarasowe, myślałem żeby już nie mieszać materiałów do izolacji i zrobić wszędzie izolacje poziomą z owej plastpapy pcv, ale np w dwóch warstwach.

JAK POŁĄCZYĆ OWĄ PLASTPAPE PCV Z MASĄ KMB? Myślałem o papie samoprzylepnej, ale czy to będzie szczelne połączenie? Czy taśmy kauczukowe w tej sytuacji również będą potrzebne? Proszę o wskazówki.

1 - EPS100 10 cm zaciągnięty siatką z klejem
2 - Bloczki betonowe ściany fundamentowej
3 - Beton podkładowy na podłodze B15
4 - Masa KMB Botament BM92 Schnell 2x1,5kg
5 - Beton komórkowy kl.500
6 - Izolacja pozioma PCV gr.1mm

2. 1.jpg
Potrzebuje podnieść nadproże, bo fachowcy za nisko je osadzili. Wieniec wylany, na wieńcu wiązary dachowe. Czy można te nadproża wyciąć, podciąć kawałek bloczka od góry i osadzić to samo nadproże trochę wyżej, od góry nadproże do bloczka przykleić na klej cienkowarstwowy do betonu komórkowego, a od dołu oprzeć nadproże na bloczku z betonu komórkowego na zaprawie murarskiej? Dodam, że nadproża są wewnątrz ściany nośnej. Nadproża to gotowe L, chciałem je podnieść o ok. 5 cm. Nadproża wykonane ponad rok temu. Mam również jedno nadproże na zewnątrz do poprawy, bo opiera się tylko na 5 cm z każdej strony. Zostawić jak jest czy założyć nowe, dłuższe?

3. 2.jpg
Jak poprawnie uzupełnić takie ubytki w betonie komórkowym? Czy przy tynkach również trzeba mieć na uwadze te miejsca i wzmocnić je jakoś siatką szklaną?

4. 3.jpg
Jak poprawnie uszczelnić przejścia kanalizacyjne na betonie podkładowym? Rura osłonowa to rura kanalizacyjna o większej średnicy, a w środku docelowa rura kanalizacyjna. W środku rury osłonowej nie ma żadnego betonu, jedynie piasek dookoła.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje nadproża porady inwestorom naprawy

Marcel D.temat nr 308-670
visibility czytano 163 razy

Nie mieści się ocieplenie na tarasie wobec progu drzwi tarasowych


Pokrótce o problemie, który przysparza mi siwych włosów.

Chciałbym właściwie zaizolować i ocieplić taras nad pokojem. Około 12m2.

Problem jest taki, że w projekcie przewidziano 30 cm na ocieplenie i szlichtę, ale wykonawca się pomylił i w efekcie mam tylko 15 cm - jest mało miejsca na izolację, ocieplenie i warstwę dociskową.

KB radzi by mogę doizolować taras pod stropem od wewnątrz styropianem? Pod tarasem jest sypialnia. Czy tak można? Wykonawcy domów sąsiednich tak robią, ale… czego to ludzie nie robią …

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom tarasy ocieplenia

lukasz89k1temat nr 308-669
visibility czytano 337 razy

Dodatkowe ocieplenie wieńców i nadproży


A to jeszcze pytanie bo wykonywał Pan mi analizy. I jak jest wieniec wokół domu na stropie betonowym to widziałem jak niektórzy cofają go w środek dając na zewnątrz styropian np 7 cm który licuje się ze ścianą budynku i na to później w całości ścian idzie termoizolacja. Tak samo nad oknami i drzwiami jak są nadproża. Chodzi o zewnątrz budynku. Czy ludzie robią błąd czy to dobre posunięcie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego ocieplenia porady inwestorom

lukasz89k1temat nr 308-668
visibility czytano 250 razy

Hydroizolacja typu KMB a zagęszczenie zasypki


Co maja zrobić ludzie jeśli fundamenty zasypali piaskiem? Czy na betonie podkładowym masa kmb ich uratuje wraz z taśmami wokół zatopionej w masie kmb? Zapewne nic pod betonem podkładowym tez nie było dawane. Czy to już są przypadki nie do uratowania?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli hydroizolacje porady inwestorom

Nestatemat nr 308-667
visibility czytano 82 razy

Kotwienie prętów stalowych w płycie betonowej


Witam wszystkich,
Mam bardzo wielką sprawę nie cierpiącą zwłoki, otóż:
Moja płyta fundamentowa została wylana 2 tygodnie temu w poniedziałek (20/08)
XPS 20cm i beton klasy C30, teraz pan Kierownik zadecydował że chce aby były dodatkowe 3 słupy podpierające strop monolityczny. Kierownik zalecił aby były 3 dodatkowe słupy/trzpienie czyli w sumie trzeba wwiercić i zakleić 12 prętów. Bardzo proszę o poradę jak najlepiej to wykonać, każdy pręt będzie miał średnicę 14mm, w jaki sposób to najlepiej zakleić w betonie?
Dziękuję za odpowiedź
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kotwienia porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

ŁukaszWtemat nr 308-666
visibility czytano 1083 razy

Łączenie ścian działowych z kominami


Czy można łączyć materiały murując ściany wewnętrzne (działowe, nie nośne)?
Konkretnie chodzi mi o pustak ceramiczny, pustak żużlowy i keramzytowy. Czy jeśli to jest dopuszczalne to czy pomiędzy różne materiały powinno się zrobić dylatacje pionową? Chodzi mi o to by nie było później problemów (pęknięć) po otynkowaniu np. ze względu na zbyt dużą różnicę w rozszerzalności cieplnej tych materiałów itp.
Pytam bo zastanawiam się nad wymurowaniem kominów wentylacyjnych tak by były częścią ściany działowej tak jak to jest pokazane na przykładowych zdjęciach. Zaoszczędzi się w ten sposób miejsca i materiału.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ściany działowe kominy porady inwestorom porady wykonawcom

pitagorastemat nr 308-665
visibility czytano 248 razy

Beton podkładowy i hydroizolacja pod płytą


Dzień dobry,
Beton podkładowy pod płytę fundamentową został wylany 7 dni temu. Kiedy można kłaść hydroizolację na beton? KB mówi że trzeba sprawdzić wytyczne producenta masy KMB.
Planują stosować Izohan WM2K (wcześniej gruntowanie), dzwoniłem do doradcy technicznego Izohana i twierdzą że wilgotność na poziomie do 4%.
Sprawdziłem dzisiaj wilgotność betonu miernikiem (https://allegro.pl/brennenstuhl-miernik-wilgotnosci-md-i6742224822.html), wilgotność pod folią 33%, w miejscu gdzie beton akurat był odkryty 26%. Wydaje mi się że czekając do 4% mogę się nie doczekać aż do kolejnego lata. Czy ma Pan jakieś propozycje / rekomendacje co dalej robić?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie porady inwestorom

lukasz89k1temat nr 308-664
visibility czytano 270 razy

Zabezpieczenie żelbetowego stropu przed zimą


Jak zabezpieczyć strop betonowy (monolityczny) przed zimą i deszczami?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady inwestorom

Monika Czajkowskatemat nr 308-663
visibility czytano 2455 razy

Problem z przeciekającym tarasem


Witam, swój dom będę budować w przyszłym roku, ale w obecnym gdzie mieszkam z rodzicami problemem jest dosyć duży taras, który niestety przemaka i pod nim przecieka mi sufit. Kilka lat tato z tego powodu przykrył dachem jednak gdy pada deszcz czy śnieg pod kątem to na tarasie znajduje się woda i nadal przecieka. Taras wyłożony jest płytkami, które już niestety odpadaj. Wyczytałam gdzieś że taki taras można pokryć żywicą zamiast płytek jednak nie wiem czy tak można? Dodam iż pod tarasem znajduje się ogrzewany garaż oraz pomieszczenie, które jest ogrzewane.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe remonty naprawy tarasy porady inwestorom błędy projektowe błędy wykonawcze


 
 
290
   ...  
70
 
69
 
68
 
67
 
66
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.